Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by The 51st State » 26 Nov 2021, 15:43

A djeneral je ko biva kosmopolita i bosanac sirokih pogleda, pateticno.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by General War » 26 Nov 2021, 15:43

Naseef Mushroom wrote: 26 Nov 2021, 14:01
General War wrote: 26 Nov 2021, 08:22
Koja trojica, Mahmuljin, Delic, i prije njeg Hadjihasanovic kad su gurnuli sa bicikla ono ispred osnovne skole u Zenici?
Moze bit...
To šta je Caco uradio i što pominjete preko 20 godina da bi relativizirali je 90ih na teritoriji koju je držala vrs to bilo kao dobar dan i slučajevi gdje su djikani činili zločine veličine Cacinih neće nikada biti procesuirani iz jednostavnog razloga što ne mogu doći na red od desetina drugih slučajeva koji su stravičniji gdje se to nažalost tretira kao sitnica dok sa druge strane nas okrivljujete kao da negiramo Holocaust.

Uostalom gradonačelnica Sarajeva je rekla svoje i tebi je jedino još preostalo da skakćes kao šejtan po forumima.
Nije stvar sta je caco uradio, nego na pocetku se pravio budala sa fotoshopom pa onda otvoreno odobravas, relativiziranjem.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by General War » 26 Nov 2021, 15:47

Pateticno je samo prodavat Muda pod bubrege sa kozmopolitizmom pa iz take zemlje razgulit za svaki slucaj.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by General War » 26 Nov 2021, 15:51

ironman wrote: 26 Nov 2021, 15:37
General War wrote: 26 Nov 2021, 13:40
Svasta :123
Tesko je okarakterisat tvoj zakljucak...osim: suti sta nas ofiras...nebih se upustao u ostalo, ti najbolje znas.
Znam da je tesko,lik kojeg glumis na forumima je takav,glumi da ne razumije.
Rekao sam ti vec,da bi se oduzeo moras se prvo sabrati.
Auuu, bas mi je stalo da me ti i raja sa mindera prihvatite...ili sam ti ponio ogledalo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Nov 2021, 16:00

Mutevelija wrote: 26 Nov 2021, 13:01 Ne zanima nas Jasenovac nek se Srbi njim.bave onaj kreten trampa Jasenovac za Srebrenicu.

To mi je jedan od rijetkih dobrih poteza.
Dignimo ruku i za žrtve Jasenovca, nek se Čović malo raspizdi, osim ako ti je srcu drag.
Nas to ne košta ništa, a i ljudski je proglasiti nešto takvo genocidom.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Nov 2021, 16:58

Kompletan tekst Inzkovog zakona. Đe piše Srebrenica? Zašto ne bi mogao i Jasenovac?


„Tko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda pridruženom uz Londonski sporazum od 8. kolovoza 1945. ili Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog krivičnog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, a to bude usmjereno protiv grupe osoba ili člana grupe određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, i to na način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv takve grupe osoba ili člana takve grupe, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina".
online

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by The 51st State » 26 Nov 2021, 17:16

Ne valja ni to fejk multikulturalcima tipe sinjel do opanaka sa fejk djeneralskim epoletama, njemu je samo bitno frsutraciju na bosnjake supackim hrakanjem istresti, kao i jos pojedinim koji nisu eksplicitni kao on.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Hurija » 26 Nov 2021, 17:50

Krokodil Behko wrote: 26 Nov 2021, 16:58 Kompletan tekst Inzkovog zakona. Đe piše Srebrenica? Zašto ne bi mogao i Jasenovac?


„Tko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda pridruženom uz Londonski sporazum od 8. kolovoza 1945. ili Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog krivičnog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, a to bude usmjereno protiv grupe osoba ili člana grupe određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, i to na način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv takve grupe osoba ili člana takve grupe, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina".

Dobro si ovo zapazio Behko ,zakon je pisan sveukupno za cijelinu .

Uzećemo recimo rahmetli Cacu ,mi bi kršili gornji zakon kada bi ga veličali kao ličnost i pravdali njegove zločine.
Ostalo je cutanje.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27036
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14152 times
Been thanked: 14460 times
Status: Online

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by ironman » 26 Nov 2021, 20:52

General War wrote: 26 Nov 2021, 15:51
ironman wrote: 26 Nov 2021, 15:37

Znam da je tesko,lik kojeg glumis na forumima je takav,glumi da ne razumije.
Rekao sam ti vec,da bi se oduzeo moras se prvo sabrati.
Auuu, bas mi je stalo da me ti i raja sa mindera prihvatite...ili sam ti ponio ogledalo.
Za minder ne znam tamo takvi imaju prodju ako slusaju :D.
A ja..meni si nebitan,sta se palis.
Ti svoje a ja cu svoje..
Nit u djep nit iz njega :ooo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by General War » 26 Nov 2021, 21:47

Krokodil Behko wrote: 26 Nov 2021, 16:00
Mutevelija wrote: 26 Nov 2021, 13:01 Ne zanima nas Jasenovac nek se Srbi njim.bave onaj kreten trampa Jasenovac za Srebrenicu.

To mi je jedan od rijetkih dobrih poteza.
Dignimo ruku i za žrtve Jasenovca, nek se Čović malo raspizdi, osim ako ti je srcu drag.
Nas to ne košta ništa, a i ljudski je proglasiti nešto takvo genocidom.
A zasto jasenovac? Visoki predstavnik je tumac dejtonskog sporazuma a ne AVNOJa, dosta je sranja napravljeno 92- 95 da nema potrebe se izjasnjavati za nesto sto realne veze nema sa ovom Bosnom.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by General War » 26 Nov 2021, 21:49

ironman wrote: 26 Nov 2021, 20:52
General War wrote: 26 Nov 2021, 15:51
Auuu, bas mi je stalo da me ti i raja sa mindera prihvatite...ili sam ti ponio ogledalo.
Za minder ne znam tamo takvi imaju prodju ako slusaju :D.
A ja..meni si nebitan,sta se palis.
Ti svoje a ja cu svoje..
Nit u djep nit iz njega :ooo
Cuj cuj, sta se palim a skaces ko oprljen...
:oo
Naravo, svako svoje dok se boje ne rastope

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by General War » 26 Nov 2021, 21:53

Krokodil Behko wrote: 26 Nov 2021, 16:58 Kompletan tekst Inzkovog zakona. Đe piše Srebrenica? Zašto ne bi mogao i Jasenovac?


„Tko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda pridruženom uz Londonski sporazum od 8. kolovoza 1945. ili Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog krivičnog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, a to bude usmjereno protiv grupe osoba ili člana grupe određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, i to na način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv takve grupe osoba ili člana takve grupe, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina".
Zakon je sveobuhvatan i na sve se odnosi...a ovo su tipicna balkanska posla da svako sebi to prilagodi...srbi bi prvi trebali se zapitat sto ih cuvaju Dodik i bratija od tog zakona.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27036
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14152 times
Been thanked: 14460 times
Status: Online

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by ironman » 26 Nov 2021, 21:54

General War wrote: 26 Nov 2021, 21:49
ironman wrote: 26 Nov 2021, 20:52
Za minder ne znam tamo takvi imaju prodju ako slusaju :D.
A ja..meni si nebitan,sta se palis.
Ti svoje a ja cu svoje..
Nit u djep nit iz njega :ooo
Cuj cuj, sta se palim a skaces ko oprljen...
:oo
Naravo, svako svoje dok se boje ne rastope
Ko normalan ne bi skocio na izjednacavanje zrtve i zlocinca ,cime se bajdvej bavis od kad si uplovio ovdje..
Tako da..ti nastavi promovirati i drzati stranu fasista ..a i ja cu pishat po toj prici, pa dok se boje ne rastope..imamo svo vrijeme svijeta,nikakav problem,, :ooo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Ma znas » 28 Nov 2021, 14:35

Hamon je IZNUDJEN, jer su neki pretjerali u velicanju zlocina i negoranju genocida.
Last edited by Ma znas on 29 Nov 2021, 09:18, edited 1 time in total.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Pasaga » 28 Nov 2021, 17:17

Buljooki je opet stigao ..... :brani
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Ma znas » 30 Nov 2021, 17:26

Neki su pretjerali sa velicamjem ratnih zlocina, negiranja genocida, slavljenja zlocinaca, postavlja njihivih murala na svakom vidnom mjestu. To nema veze sa civiliziranim ponasanjem, zbog cega je i donesen pomenuti ZAKON. I sta sad. :lup

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Ma znas » 01 Dec 2021, 19:59

Civilizacijski cin. Ne mozemo uvijek i na svakom mjestu iskazivati primitivizam najgore vrste. Moramo jednom odrasti i postati moralni ljudi, postujuci bar elementarne standarde morala.
:lup

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27036
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14152 times
Been thanked: 14460 times
Status: Online

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by ironman » 01 Dec 2021, 20:02

Treba javiti u Izrael da je ovaj prodani amer Palmer otkrio da nije bilo genocida u WW2 i da nacistima treba dopustiti da javno iznose sta misle o ostalima..jer zaboga,sloboda govora..kakav komad susene svinjske njuske je naocarko,,hebo ga onaj ko ga posla ovamo da nesto rijesi..
Uopce nisam znao da je srbijanski zet..do neki dan..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Ma znas » 02 Dec 2021, 18:07

:ok :ok

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2021, 21:40

Mislio sam da je Čović nenadjebiv u laganju, ali ga je ova frajla zajebala. Veće laži u životu nisam pročitao

Željka Cvijanović: Nema poricanja genocida, sadržaj Inzkovog zakona nije sporan


Image

Predsjednica RS-a Željka Cvijanović prošle sedmice boravila je u Izraelu gdje se sastala sa izraelskim zvaničnicima, a između ostalog vrijeme je iskoristila i za susret s novinarom uglednog lista Haaretz. Njene izjave i pogled na situaciju dijametralno je suprotan ranijim istupima zvaničnika RS-a.

Novinar Haaretza Sam Sokol u uvodnom dijelu intervju objašnjava kako je Cvijanović odgovarala na brojna pitanja, uključujući i ona koja uključuju stavove zvaničnika RS-a o genocidu u Srebrenici i negiranju genocida.
"Nema poricanja genocida i nije bilo poricanja genocida", rekla je Cvijanović za Haaretz te je naglasila kako rasprave o ratnim zločinima sprečavaju BiH da ide naprijed.

Također, list Haaretz naglašava kako je upravo naslovnicu ovog medija u proteklom periodu "krasilo" nekoliko priča o pitanju genocida u Srebrenici te se ističe kako je Ambasada Njemačke u Tel Avivu odlučila da odloži ceremoniju dodjele priznanja izraelskom historičaru Gideonu Greifu zbog njegove uloge u pisanju izvještaja o Srebrenici koji je objavljen prije nekoliko mjeseci, a koji je finansirala Vlada Republike Srpske.

U intervjuu koji je prema riječima novinara imao dosta burnih momenata, Cvijanović je izjavila kako se Vlada RS-a nikada nije bavila negiranjem genocida već da su se svi zalagali da se svaka žrtva jednako pamti.

Također, naglasila je kako ljudi treba da nađu balans te da kažu da su sve žrtve - žrtve, umjesto što se potencira priča o tome da "jedna majka plače više od druge majke te da se sve gleda kroz nacionalnost".

"Nikada ne želimo politizirati nijednu smrt. Bosna ne može ići naprijed jer i danas samo razgovaramo o tim stvarima umjesto da razgovaramo o našim kapacitetima u energetskom sektoru", navela je Cvijanović.

"Nije sporan sadržaj zakona"

Upitana da li misli da su Bošnjaci previše fokusirani na temu genocida, Cvijanović je rekla kako ona ne misli tako, ali je također navela da se pričom o istoj temi ne može gledati u budućnost.

U intervjuu, list Haaretz naglašava kako su srpski lideri u BiH posljednjih godina izazvali kritike zbog pokušaja da umanje težinu genocida, u kojem su snage bosanskih Srba ubile više od 8.000 bosanskih muslimana u Srebrenici.

Ističe se kako su srpski zvaničnici negirali valjanost presuda iz Haga, a na kraju je i visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo zakon kojim se kriminalizira negiranje genocida.

"Cvijanović je najavila kako se RS neće pridržavati ove mjere, dok je Milorad Dodik zaprijetio da će se RS povući iz Oružanih snaga BiH i formirati vlastite srpske snage", navodi Haaretz.

Tokom intervjua, Cvijanović je nekoliko puta odbijala da odgovara na pitanja o tome da li vjeruje da se u Srebrenici zaista dogodio genocid te je rekla da njeno protivljenje Inzkovom zakonu proizilazi iz činjenice da ga je nametnuo međunarodni predstavnik, a ne domaće institucije.

"Naša reakcija nema veze sa sadržajem zakona. Čak i da je to zakon o oblacima ili o vjetrovima, naša reakcija bi bila ista", rekla je Cvijanović.

Treba podsjetiti da SNSD-ovci i HDZ-ovci u Parlamentu BiH u aprilu ove godine bili protiv Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine koji je predviđao i zabranu negiranja genocida, kao i kažnjavanje veličanja ratnih zločina i ratnih zločinaca.

Na pitanje da li načelno odobrava zakon, Cvijanović je naglasila kako se zalaže za razgovore između etničkih skupina u BiH o tome kako se nositi s pitanjem sadržaja zakona. Međutim, tokom razgovora za izraelski list odbila je da navede koji bi stav, ako ga ima, zauzela u okviru takvog unutrašnjeg dijaloga.

"Moj stav je da sjedim zajedno sa svojim kolegama. Razgovarali bi o kulturi, školama, ratnim zločinima, bilo čemu i da vidimo kako možemo doći do zajedničkih stavova o nekim pitanjima", rekla je ona.

Poricanje u mnogim oblicima

Tokom intervjua Željka Cvijanović odgovarala je i na pitanja povezanosti vlasti u RS-u sa osnivanjem kontroverzne komisije kojom predsjedava izraelski profesor Gideon Greif, a koja je objavila izvještaj u kojem se negira genocid u Srebrenici.

Između ostalog, intervju govori i o stavovima potpredsjednika Svjetskog jevrejskog kongresa Menachema Rosensafta koji je optužio Cvijanović, Dodika i druge zvaničnike iz RS-a slijede stavove onih koji negiraju holokaust.

"Oni ne samo da drsko i besramno negiraju da su paravojni nasilnici iz RS-a pod komandom Ratka Mladića izvršili genocid u Srebrenici, već lideri bosanskih Srba veličaju ratne zločince. To je ekvivalent poricanju da su Jevreji sistematski ubijani u Aušvicu, Treblinki i pretvaranju Adolfa Eichmanna u narodnog heroja", navodi se.

Također, Crvijanović se tokom intervjua osvrnula i na rad ministrice vanjskih poslova Bisere Turković za koju je izjavila kako slijedi svoju "etničku agendu".

"Navela je kako Turković slijedi svoju etničku agendu, da mrzi diplomate koji su etnički Srbi te da se sastajala s nekim problematičnim liderima koji su povezani sa sigurnosnim pitanjima", navodi Haaretz.

Na kraju, Cvijanović je govorila i o tome da li Vlada RS-a ima interese za sukobe.

"Nema revolucije, nema rata. Otvorena su vrata za razgovor sa našim partnerima, a smatramo da su Bošnjaci i Hrvati naši partneri. Ja sam orijentisana na budućnost, a da biste imali budućnost morate imati dijalog. Da biste imali dijalog, morate imati partnere. Da biste imali partnere, morate sjesti zajedno i razgovarati - o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti", zaključuje Cvijanović u razgovoru za izraelski list Haaretz.
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 14 guests