BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5886
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 174 times
Been thanked: 294 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by bosnjakinja » 23 Dec 2021, 11:55

Ma znas wrote: 23 Dec 2021, 11:53 Za nase susjede mi smo odvajkada Turci. Sad bi to bila zgodna prilika da to dokazu direktim ucescem Turske u pregovorimam.

Mi smo za susjede muslimani ili Turci. Kad se obacaju javnosti onda smo muslimsni, jer je Evropa islamofibicna a u ratu smo Turci da bi nas iz osvete mogi ubijati.

:kafa
Sto ne znaci da mi ne trebamo primat Tursku pomoc,nebil njima dokazali da nisu u pravu..prvo neces im dokazati,drugo boli njih briga za istinom,trece njima cinis korist sebi stetu kada odbijas jakog saveznika :ok

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Ma znas » 23 Dec 2021, 18:53

Ranije sam postavio pitanje, zasto mi kao najbroniji narod u BiH imamo dvije novcanice od 10 i 50 KM.

Hrvati takodje imaju dvije novcanice od 50 i 100 KM

Srbi imaju cetiri novcanice od 10. 20. 50 i 100 KM, stim sto se isti lik nalaze na novcanicama od 10 i 20 KM

Ako smo ravnopravni a pricaju nam da jesmo, onda bi i ovdje trebala postojsti neka jednaka zastupljenost.

:hm :hm
Last edited by Ma znas on 23 Dec 2021, 18:56, edited 2 times in total.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by MorningStar » 23 Dec 2021, 18:54

Ma znas wrote: 23 Dec 2021, 18:53 Ranije sam postavio pitanje, zasto mi kao najbroniji narod u BiH imamo dvije novcanice od 10 i 50 KM.

Hrvati takodje imaju dvije novcanice od 50 i 100 KM

Srbi imaju cetiri novcanice od 10. 20. 50 i 100 KM, stim sto se isti lik nalaze na novcanicama od 10 i 20 KM

Ako smo ravnopravni a pricaju nam da jesmo onda bi i ovdje trebala podtijsti neka jednaka zastupljenost.
:valja

Image

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Ma znas » 23 Dec 2021, 21:25

Na BiH i Bosnjake nekad muslimane sa malim i velimim slovom "M" ili neopredijeljenim atakuje se vijekovima.

To je vec postala navika ili ustaljeni obrazac progona i otimacine stecenih dobara. Tako je bilo juce, tako je danas i tako ce biti dok postoje Bosnjaci muslimani u BiH.

Poslije toga druga dva naroda dijele BiH a onda pocinju svadje, cije je nekad nesto bilo, ko je koga kad i odakle protjerao, koliko je stvarno bilo zrtava u Jasenovcu itd.

Nema vise zajednickog pijenja :pivo i :kafa

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24962
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7006 times
Been thanked: 6651 times
Status: Online

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Koraci_u_noci » 23 Dec 2021, 21:28

Ma znas wrote: 23 Dec 2021, 18:53 Ranije sam postavio pitanje, zasto mi kao najbroniji narod u BiH imamo dvije novcanice od 10 i 50 KM.

Hrvati takodje imaju dvije novcanice od 50 i 100 KM

Srbi imaju cetiri novcanice od 10. 20. 50 i 100 KM, stim sto se isti lik nalaze na novcanicama od 10 i 20 KM

Ako smo ravnopravni a pricaju nam da jesmo, onda bi i ovdje trebala postojsti neka jednaka zastupljenost.

:hm :hm
To da ti je manje zao sto nemas Srba i Hrvata u novcaniku
Pobjeci sad od svega zelim

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Ma znas » 23 Dec 2021, 22:31

STVAR JE U RAVNOPRAVNOSTI. Svi isto a ne ovako. :kafa

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24962
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7006 times
Been thanked: 6651 times
Status: Online

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Koraci_u_noci » 23 Dec 2021, 23:18

To je valjda po enitetima napravljeno, 4 rsu 4 FBiH. Al mislim generalno da likove koji idu na novcanice ne bi trebalo po nacionalnosti odredivat, sve bi to trebali biti zasluzeni Bosanci i Hercegovci. Pa ak je medju njima vise ovih ili onih, Boze moj
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by MorningStar » 24 Dec 2021, 00:04

Koraci_u_noci wrote: 23 Dec 2021, 23:18 To je valjda po enitetima napravljeno, 4 rsu 4 FBiH. Al mislim generalno da likove koji idu na novcanice ne bi trebalo po nacionalnosti odredivat, sve bi to trebali biti zasluzeni Bosanci i Hercegovci. Pa ak je medju njima vise ovih ili onih, Boze moj
Nope, jedan fes jedna subara i jedna ona sokac kapa :oo

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Ma znas » 24 Dec 2021, 09:13

E pa "Boze moj" ako smo proklamovali ravnopravnist onda dozvolimo da budemo ravnopravni.

Kolimo vidim neki su da ponovo budemo neravnopravni, da bosnjackih uglednika nema na novcanicam, da ne ucimo svoju knjizevnist i historiju, jer "Boze moj" bosnjacka ravnopravnost ugrozava samo postijanje drzgih na ovim pristirima. ( Kako integrusati 2 miliona mudlimana ili ona "Ne mozemo zivjeti zajedno nego jedni pored drugih".)

Izgleda da jos uvijek postavljanje ovog pitanja nije pozeljno. Odmah pocinje karikiranje: subara, fes, sokacki sesir" itd.

Pa ako je tako, Bosnjaka ima preko 50%. Zasto onda oni ne bi mogli imati 4 novcanice, a ne dvoje cija je vrijednost najmanja.

:kafa :kafa Zivimo u ljubavi i ravnopravno :srce

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24962
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7006 times
Been thanked: 6651 times
Status: Online

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Koraci_u_noci » 24 Dec 2021, 09:24

Treba bit ravnopravan, al u odredjenim stvarima treba kvalitet da bude presudan.
Zbog te nazovi ravnopravnosti u mnogim sferama zivota sa na odredjenim pozicijama nalaze ljudi koji to ne zasluzuju i samim time stete i narodu kome pripadaju.
Tako imamo i misice, prvake u sportovina, ucesnike na olimpijadama, evrovizijama i sl po nacionalnom kljucu a ne po zaslugama. Ako nas je neki Srbin ili Hrvat vise zaduzio po tim nekim objektivnim mjerilima, sto da insistiram na Bosnjaku, ako je on po svemu gori i manji Bosanac. Na Bosnjacima je da ostave trag po kome ce zavrijediti da budu na nekoj novcanici. Nemam nista protiv da budu i na svakoj ako su bolji od drugih.
Zbog takvog razmisljanja ljudi vise nemaju kriterije i odlucuju se za losiju opciju, pa bilo to izbor novina ili glasanje na izborima ili s kime ce se druziti.
A drustvo nepovratno propada i zatupljuje
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42954
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14178 times
Been thanked: 12748 times
Status: Online

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Masamune » 24 Dec 2021, 09:30

To je opet uveliko problem konstitutivnosti. Sve se svodi na nju.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Pasaga » 24 Dec 2021, 09:35

yebem ga,u ovoj zemlji ima oko 120 nacija...

svi koji imaju drzavljanstvo ove zemlje,mogu biti birani,kandidovat se ...
i to se desava,zakon se postuje
Sta je posebno u BH ... :lupa
dok nebude ovako,mrka kapa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24962
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7006 times
Been thanked: 6651 times
Status: Online

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Koraci_u_noci » 24 Dec 2021, 09:43

Tako je, nazalost, ovdje se svi ponasaju po principu ratnog plijena i pozivaju se na pripadnost i tamo gdje je ona stetna za sve.
Onda se desi da, recimo, HDZ, za direktora neke firme, bolnice i sl. postavi covjeka sa biroa, koji nit hoce nit zna radit, zato sto to treba bit Hrvat. I taj onda usere i sefa i stanicu i svi trpimo posljedice. Isto vazi i obrnuto. Pa ako nemas kvalitet, ne trebas tu bit da si ne znam ko
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42954
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14178 times
Been thanked: 12748 times
Status: Online

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Masamune » 24 Dec 2021, 10:01

Ih ne moRe to tako. Nije to po Dejtonu :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Pasaga » 24 Dec 2021, 10:08

MarlboroGold wrote: 24 Dec 2021, 10:01 Ih ne moRe to tako. Nije to po Dejtonu :oo
upravu si drug,apsolutno
Upravo Dejton skriva sifre za neogranicen kriminal,samo ih mi obicni nevidimo.
Sad se bune,moramo se borit protiv korupcije.
Onaj Eskobar,sto bijase ovde,on je upravo sampion .....u svemu.
Tu je biva solio pamet,bacao supju.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Ma znas » 24 Dec 2021, 10:24

Problem u BiH je sto mi imamo nametnute vrjednosti a za neke vrijednodti i ne znamo, jer ih nikad nismo ucili.

To se posebno odnosi na bosnjacku kulturu i histiriju o kojoj u udzbenicima osnovnih i srednjih skola gotovo da i nema nista ali ima o Simu Matavulju ovom ili onom guslaru i da ne nabljam dalje.

Da bi mogli poredati vrijednosti, onda moramo znati knjizevniost i kulturu naroda BiH. Sta mi znamo o vodjama otpora protiv Austro-Ugarske, Osmanskog carstva itd. Malo i povrsno.

Do juce nismo znali ni o dekleracijama Bosnjaka upucenih Anti Pavelicu kojim se trazi prestansk progona Srba, Jevreja i Roma. Do juce nismo nista znali o muftiji Kurtu kome je na dzrnazu doslo 2.000 Srba. Zasto je na dzenazu dosao toliki broj Srba valjda postoji razlog.

Da je tako bilo kod nekog drugog narida svi bi znali sve. Ovako radilo se o Bosnjacima pa je sve i ostalo tabu tema. Tako je danas posebno u Tuzli gdje vaze neke druge vrijednidti.

:kafa :kafa

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by MorningStar » 24 Dec 2021, 10:27

Koraci_u_noci wrote: 24 Dec 2021, 09:43 Tako je, nazalost, ovdje se svi ponasaju po principu ratnog plijena i pozivaju se na pripadnost i tamo gdje je ona stetna za sve.
Onda se desi da, recimo, HDZ, za direktora neke firme, bolnice i sl. postavi covjeka sa biroa, koji nit hoce nit zna radit, zato sto to treba bit Hrvat. I taj onda usere i sefa i stanicu i svi trpimo posljedice. Isto vazi i obrnuto. Pa ako nemas kvalitet, ne trebas tu bit da si ne znam ko
Ja ne mogu da vjerujem da se u BiH javno govori o podjeli direktorskih i slicnih stolica oko javnih preduzeca i sluzbi ... nevjerovatno je da se prema pozicijama koje po pravilu nebi trebale da imaju veze sa politikom odnosi kao sa plijenom i javno na TV se govori "mi ovo oni ono itd"

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Ma znas » 24 Dec 2021, 10:51

Vi ovdje govorite o stranackoj borbi za vlast a js o ravnopravnodti Bosnjaka u BiH a sve u skladu sa naslovljenom temom. :kafa :kafa

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by Ma znas » 24 Dec 2021, 18:15

Gledam na internetu gdje u Tuzli mogu kupiti Skechers patike i tako primijetim Ul. Djordja Mihajlovica. Ne znam ko bi mogao biti taj gospodin. Nije valjda onaj sto sam nasao na internetu.

Tako vrsljajuci naidjem i na Ul. Alije Isakovuca. Ne mogu da vjerujem da bas ova mozda najruznija ulica u Tuzli nosi ime bosnjackog knjizevnik. Da ju je birao mrzitelj Bosnjska siguran sam da je ne bi dao ovom bosnjackom knjizevniku.

Volio bih cuti Tuzlake, ko je Djordje Mihajlovic i po cemu je zasluzio ovako lijepu ulicu u Tuzli a Alija Isakovic onako ruznu.

:pivo :pivo

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: BOSNJACI I RAVNOPRAVNOST

Post by MorningStar » 24 Dec 2021, 18:17

Ma znas wrote: 24 Dec 2021, 18:15 Gledam na internetu gdje u Tuzli mogu kupiti Skechers patike i tako primijetim Ul. Djordja Mihajlovica. Ne znam ko bi mogao biti taj gospodin. Nije valjda onaj sto sam nasao na internetu.

Tako vrsljajuci naidjem i na Ul. Alije Isakovuca. Ne mogu da vjerujem da bas ova mozda najruznija ulica u Tuzli nosi ime bosnjackog knjizevnik. Da ju je birao mrzitelj Bosnjska siguran sam da je ne bi dao ovom bosnjackom knjizevniku.

Volio bih cuti Tuzlake, ko je Djordje Mihajlovic i po cemu je zasluzio ovako lijepu ulicu u Tuzli a Alija Isakovic onako ruznu.

:pivo :pivo
Sta je sa visecim tramvajem ?

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Laser and 32 guests