Konstitutivni narodi

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Šabović Adis » 19 Dec 2021, 00:18

Isti andrak.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Mohr » 19 Dec 2021, 01:30

To je ta fora (zapravo besadržajna fraza); Dapače, ovu zenlju ne konstituišu ova današnja tri "plemena" ili, adekvatnije: tora. Naprotiv. Ona je postojala i prije njih, a sasvim sigurno će postojati i poslije njih. To je ono što je bitno :)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Julia-Klara » 19 Dec 2021, 12:09

Mohr wrote: 19 Dec 2021, 01:30 To je ta fora (zapravo besadržajna fraza); Dapače, ovu zenlju ne konstituišu ova današnja tri "plemena" ili, adekvatnije: tora. Naprotiv. Ona je postojala i prije njih, a sasvim sigurno će postojati i poslije njih. To je ono što je bitno :)
:srcee
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Venera » 19 Dec 2021, 12:47

Mohr wrote: 19 Dec 2021, 01:30 To je ta fora (zapravo besadržajna fraza); Dapače, ovu zenlju ne konstituišu ova današnja tri "plemena" ili, adekvatnije: tora. Naprotiv. Ona je postojala i prije njih, a sasvim sigurno će postojati i poslije njih. To je ono što je bitno :)
Bitno jeste, ali nije dovoljno, jer ni u YU nikad narod i nacija nisu bile dovoljno definirane, danas etnicki identitet je dio cega, narodnosti ili nacije. :lud :oo
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Venera » 19 Dec 2021, 13:03

Julia-Klara wrote: 18 Dec 2021, 10:54 Znam da se tema dotice drugih, od Dejtonskog sporazzuma, uredjenja BiH, izbornog zakona, unutarnjih previranja, vanske politike, ali mi jedno pitanje ne da mira, pa da pitam :)

Naime, i posljednjih dana se prica o konstitutivnosti, te o ukidanju te forumacije, bla,bla,bla, svasta nesto.
Predstavnici 3 naroda su u Predsjednistvu, Sejdic,Finci ni ostali nisu.

Pitanje 1 - mislite li da je to fer prema svim ostalim narodima (i narodnostima), da nemaju "svoje" predstavnike, a 3 najbrojnija imaju?

Pitanje 2 - kada se vec ova 3 brinu o svojoj konstitutivnosti unutar BiH, zasto ti isti ne traze (i ne insistiraju) da budu konstitutivni u Hrvatskoj i Srbiji?

Zanima me sta mislite o ovome, i pokusajte zadrzati se na zadanoj temi i pitanjima, za uplitanje ostalih imate druge (teme).

Hvala!
Non-Discrimination
The enjoyment of the rights and freedoms provided for in this Article or in the
international agreements listed in Annex I to this Constitution shall be secured to all persons
in Bosnia and Herzegovina without discrimination on any ground such as sex, race, color,
language, religion, political or other opinion, national or social origin, association with a
national minority, property, birth or other status.

Što su detalji Annex I? Možda se tu krije jedan djo odgovora?
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Skin » 19 Dec 2021, 13:14

zanimljiva tema.
ne cini mi se tragicnim prijedlog da se konstutivnost ukine

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Julia-Klara » 19 Dec 2021, 13:33

Skin wrote: 19 Dec 2021, 13:14 zanimljiva tema.
ne cini mi se tragicnim prijedlog da se konstutivnost ukine
:ok
Ni meni :cudi
Jer mi je totalno nepotrebno potencirati "konstitutivnost", jer smo svi konstitutivni, i zasto onda imamo predstavnike samo 3 naroda :cudi
Gdje su Romi, Jevreji, Cesi, Slovaci, Nijemci i svi ostali (ne mislim na Bosance, jer smo svi Bosanci :D ) ?

Koja smijurija bi bila da eto, u AT u Predsjednistvu moraju sjediti predstavnici svih naroda.

Ali, samo jedan od apsurda u i sa kojim zive Bosanci i Hercegovci
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Skin » 19 Dec 2021, 14:25

ne znam ni izgovoriti konstitutivnost :bla
potpisujem, julija :ok bas to.

imamo jedan od najkompleksnijih sistema vlasti na svijetu, ako ne i najtezi. dayton nam je dao sta? da clan predsjednistva moze biti samo iz jedne od 3 konstitutivne nacije, a pri tome ti kandidati sami sebe odredjuju i moraju imati samo jedan identitet. niti oni mogu predstavljati i bosnjaka i hrvata, niti ti mozes glasati i za bosnjaka i za hrvata. niti mozes biti bosanac i hrvat, bosnjak i rom. samo mozes da se identificiras unutar 3 konstitutivne nacije. jos gore sto kandidat sa najvise glasova pobjedjuje, a ne vecina. a onda dom naroda koliko clanova? 15..20? parlament preko 40. ma vjerovatno najkompleksniji sistem na svijetu.
meni se kroz to zgadilo to nametanje identiteta, i ja i dan danas nisam sigurna sta sam. toliko potenciranje necega sto je nametnuto tako da te ubaci u tor, mislim da to ne moze biti svejedno i da je konstitutivnost besmislena, opasna, ne doprinosi nikakvim rjesenjima ni boljem sistemu i drustvu. ali eto, tako nam je kako je, najlakse je ne misliti ovdje ni o cemu

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Venera » 19 Dec 2021, 14:34

Julia-Klara wrote: 19 Dec 2021, 13:33
Skin wrote: 19 Dec 2021, 13:14 zanimljiva tema.
ne cini mi se tragicnim prijedlog da se konstutivnost ukine
:ok
Ni meni :cudi
Jer mi je totalno nepotrebno potencirati "konstitutivnost", jer smo svi konstitutivni, i zasto onda imamo predstavnike samo 3 naroda :cudi
Gdje su Romi, Jevreji, Cesi, Slovaci, Nijemci i svi ostali (ne mislim na Bosance, jer smo svi Bosanci :D ) ?

Koja smijurija bi bila da eto, u AT u Predsjednistvu moraju sjediti predstavnici svih naroda.

Ali, samo jedan od apsurda u i sa kojim zive Bosanci i Hercegovci
A Ostali, vecina njih, konstitutivni narodi, nemaju etnicitet :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Ma znas » 19 Dec 2021, 20:19

Nama nametnuli a kod sebe o slicnim problemima i ne pomisljaju. Bravo stranci. :cool

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Skin » 19 Dec 2021, 20:24

cuh u prolazu sejfudina tokica kod hadzifejzovica kako govori da je konstitutivnost komunisticka zaostavstina sovjetskog saveza...

i jos neke paralele sa izborima 90-ih kad se moglo birati po 2 predstavnika iz svakog naroda, cak i ostalih...pa i to govori o ustavu ove drzave tad i sad, i kako je to sve nametnuto

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Krokodil Behko » 19 Dec 2021, 20:43

Skin wrote: 19 Dec 2021, 20:24 cuh u prolazu sejfudina tokica kod hadzifejzovica kako govori da je konstitutivnost komunisticka zaostavstina sovjetskog saveza...

i jos neke paralele sa izborima 90-ih kad se moglo birati po 2 predstavnika iz svakog naroda, cak i ostalih...pa i to govori o ustavu ove drzave tad i sad, i kako je to sve nametnuto

Pa to i jesu bili građanskiji izbori, nego ovi.
Evropa se potrudila, da nas vrati u kameno doba i kad su nas vratili tmao, onda su nas petostruko presudili pred evropskim sudom i traže da se vratimo nazad. Koje licemjerje.

Tad je glasanje i za predstavnike drugih naroda, bilo nešto normalno, a sad je to anomalija.

Recimo i to, SDS i HDZ su uopšte došli na vlast 1990. godine, jer je Alija Žoharbegović potpisao koaliciju s njima i pozvao muslimane, da glasaju za Plavšićku, Koljevića, itd.
Retardiran do krajnjih granica. Meni (u to doba) balavom, nije promaklo da se Boban i Karadžić nisu kandidirali ni za jednu funkciju u BiH. Simbolika jasna, ne priznaju da BiH postoji. Svima jasna osim Aliji.
Da je htio, mogao je napraviti koaliciju s građanskim blokom. Provjereno bi imao u oba doma oko 55% ruku.
online

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by The 51st State » 19 Dec 2021, 20:49

Mohr wrote: 19 Dec 2021, 01:30 To je ta fora (zapravo besadržajna fraza); Dapače, ovu zenlju ne konstituišu ova današnja tri "plemena" ili, adekvatnije: tora. Naprotiv. Ona je postojala i prije njih, a sasvim sigurno će postojati i poslije njih. To je ono što je bitno :)
Kojeg si ti cenzura opredjeljenja?
Last edited by Krokodil Behko on 19 Dec 2021, 20:51, edited 1 time in total.
Reason: brisana uvreda

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Skin » 19 Dec 2021, 21:00

Krokodil Behko wrote: 19 Dec 2021, 20:43
Skin wrote: 19 Dec 2021, 20:24 cuh u prolazu sejfudina tokica kod hadzifejzovica kako govori da je konstitutivnost komunisticka zaostavstina sovjetskog saveza...

i jos neke paralele sa izborima 90-ih kad se moglo birati po 2 predstavnika iz svakog naroda, cak i ostalih...pa i to govori o ustavu ove drzave tad i sad, i kako je to sve nametnuto

Pa to i jesu bili građanskiji izbori, nego ovi.
Evropa se potrudila, da nas vrati u kameno doba i kad su nas vratili tmao, onda su nas petostruko presudili pred evropskim sudom i traže da se vratimo nazad. Koje licemjerje.

Tad je glasanje i za predstavnike drugih naroda, bilo nešto normalno, a sad je to anomalija.

Recimo i to, SDS i HDZ su uopšte došli na vlast 1990. godine, jer je Alija Žoharbegović potpisao koaliciju s njima i pozvao muslimane, da glasaju za Plavšićku, Koljevića, itd.
Retardiran do krajnjih granica. Meni (u to doba) balavom, nije promaklo da se Boban i Karadžić nisu kandidirali ni za jednu funkciju u BiH. Simbolika jasna, ne priznaju da BiH postoji. Svima jasna osim Aliji.
Da je htio, mogao je napraviti koaliciju s građanskim blokom. Provjereno bi imao u oba doma oko 55% ruku.
tacno. i to je pomenuo, da su zbog te proklete koalicije, ljudi koji su tada zivjeli u ovome sto je danas genocidna tvorevina, glasali za svoje dzelate.

i prilicno sam ogorcena kako sam cula koliko su se oni zadeverali oko prokletih mapa u daytonu, samo o tome pregovarali maltene... i jos svasta, pogledaj intervju ako stignes

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by The 51st State » 19 Dec 2021, 21:03

A tor za narod nije uvreda? Cemu dupli standardi, ako mene smatra pripadnikom tora, a tor se zna sta je, ne vidim proboem u pitanju umjesto implicite eksplicite.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Šabović Adis » 19 Dec 2021, 21:11

Ako je ovaca stado, a čopor vukova ili pasa, šta je sastojak nacije?
Jel nacionalista?
Ne mereeee 👉👌

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Ma znas » 19 Dec 2021, 21:26

Naciju cine nsrodi Adide. :pivo

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Šabović Adis » 19 Dec 2021, 21:45

A ja mislio to sinonimi, jbt.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3793
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by tuzlak1212 » 19 Dec 2021, 21:50

Šabović Adis wrote: 19 Dec 2021, 21:11 Ako je ovaca stado, a čopor vukova ili pasa, šta je sastojak nacije?
Jel nacionalista?
Nacista

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Konstitutivni narodi

Post by Šabović Adis » 19 Dec 2021, 21:55

tuzlak1212 wrote: 19 Dec 2021, 21:50
Šabović Adis wrote: 19 Dec 2021, 21:11 Ako je ovaca stado, a čopor vukova ili pasa, šta je sastojak nacije?
Jel nacionalista?
Nacista
Hm. Ja mislio da nacista svojata naciju a ne da joj pripada. Ono, otac nacije a ne njeno dijete.
Ne mereeee 👉👌

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Masamune and 90 guests