Rad drzavnih vlasti u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Otava
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1270
Joined: 07 Nov 2019, 13:07
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Otava » 30 Jan 2020, 17:50

Krokodil Behko wrote: 30 Jan 2020, 17:33
Otava wrote: 30 Jan 2020, 15:53
Povecanje cenzusa ce ti ostaviti da dozivotno 2ili eventualno 3 stranke budu na vlasti....a sto se tice Dine ja mislim da ce na iducim izborima u KS biti glavni Baja...dosta je narodu vise i SDA i SBB....ja sam da se ovi jednom skinu s curca pa makar dosli i gori ,da vide da se se moze svakog smjeniti

Čini ti se.
Bi bile 3 stranke na vlasti, ali bi ih na izborima bilo sijaset. Na ovaj način, uslijedilo bi ukrupnjivanje ljevice, ali i desnice. Ovako, samo se osnivaju nove stranke, jer svako računa, da je dovoljno nekoliko stotina glasova, da se dočepa makar pozicije kantonalnog poslanika, a uz malo sreće, baš će njegova ruka zatrebati, da se napravi neka diznilend koalicija.
ka,kakva je onda svrha tih malih stranaka da ucestvuju na izborima ako nemogu doci na vlast,zato postoje koalicije ....male stranke na izborima trebaju ici kao koalicija i tek tako nesto mogu da ostvare,ni u evropi nije drugacije,i kod njih se cesto prave koalicije sa strankama apsloutno drugih ideja....nije dobro kad jedna stranka je toliko jaka da je uvijek na vlasti (kao SDA,HDZ i SNSD) i posle ucjenjuje onog ko hoce u koaliciju sa njima i tako gase te male stranke....ja bih uvijek radije vidio koaliciju kao sto je bila vlada KS sa Fortom nego sada Bakir i RadoJcic

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2020, 17:54

Otava wrote: 30 Jan 2020, 17:50 ja bih uvijek radije vidio koaliciju kao sto je bila vlada KS sa Fortom nego sada Bakir i RadoJcic
Ako je Vertikalna, odnosno, na svim nivoima. Ovo je bilo neodrživo, od samog početka.
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Mirelam » 30 Jan 2020, 18:22

Krokodil Behko wrote: 30 Jan 2020, 17:54
Otava wrote: 30 Jan 2020, 17:50 ja bih uvijek radije vidio koaliciju kao sto je bila vlada KS sa Fortom nego sada Bakir i RadoJcic
Ako je Vertikalna, odnosno, na svim nivoima. Ovo je bilo neodrživo, od samog početka.
Ja ne vidim razloga da mora biti vertikalna. Ustrojstvo drzave je takvo da se omoguci kantonima samostalnije upravljanje. Drzava je decentralizovana i nema potrebe za vertikalom, nema sukoba po ingerencijama, po zakonu isto tako jer se zna cija je starija.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Mirelam » 30 Jan 2020, 18:27

Socrates wrote: 30 Jan 2020, 16:49 Da bi se vi izvukli iz priče o ratu, pobjeguljama, četnicima u Sarajevu or whatever, treba se napraviti rez sa starim drtinama, i pogurati mladu gardu političara.

Po meni, stara garda su i Pedja Kojovic i slični, mada je on meni pozitivan lik, ali zbog okruženja se je jednostavno utopio, svojom voljom ili ne, u takav šupalj nacin politike.

Recimo, on bi trebao pogurati nove snage u svojoj stranci, da priča prestane biti oko njega.

Na Zapadu je isto jasno, ako ti stranka nije pobjedila na jedan ili dva izborna ciklusa, više nećeš biti vođa, stranka se mora osvježiti novim ljudima.

I to je možda najveći problem, kao da su dole vodje svih stranaka predodređeni da vode doživotno. To je direktna posljedica komunističkog sistema i gledanja na politiku.
NS je u nekoliko navrata mijenjala sefa , tj. uvijek je sef sam podnosio ostavku nakon losih izbornih rezultata. Ovaj put je bio znakovit rast podrske i nije bilo razloga za ostavku.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2020, 19:18

Mirelam wrote: 30 Jan 2020, 18:22
Krokodil Behko wrote: 30 Jan 2020, 17:54

Ako je Vertikalna, odnosno, na svim nivoima. Ovo je bilo neodrživo, od samog početka.
Ja ne vidim razloga da mora biti vertikalna. Ustrojstvo drzave je takvo da se omoguci kantonima samostalnije upravljanje. Drzava je decentralizovana i nema potrebe za vertikalom, nema sukoba po ingerencijama, po zakonu isto tako jer se zna cija je starija.

Ma premala smo mi država za to.
Vjeruj, radije bih da Naša stranka, osvoji sama cijeli kanton, nego da se ponižavaju, s ovim Konakovićima, Hadžibajrićima i ostalim bezličnim likovima i istim takvim politikama. Ne shvatam, u čemu je fazon s ovim Konakovićem. Po faci je šarlantan 1/1.
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Mirelam » 30 Jan 2020, 20:44

E hebem ga, premala ali nam je takvo uredjenje kakvo jeste. Tu malo sta moze da se promijeni, mislim po pitanju uredjenja. Medjutim ono sto moze da se promijeni je pristup politici. SDA po svom ustroju je rigidna partija, komunisticko-centralistickog uredjenja. Vojnici partije bespogovorno izvrsavaju ono sto centrala kaze. Tender partija, kojoj prilazi svako ko ima koristi od toga. Dino se drznuo da se pobuni i zato im je trn u oku. Ne simpatisem ga kako, ali je pencilin i crvena marama za ove bikove. Medjutim, pokazao se kao korektan u ovoj programskoj koaliciji. Drzi se dogovora, postuje procedure, u stanju je da pregrize ono sto nije njegov poiticki diskurs u svrhu zajednickog cilja. Kako bi se ponasao da ima apsolutnu vecinu, to ne znam. Ta politika (trenutno lokalna) i nije toliko bezlicna, obzirom da su druga partija u Sarajevu.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53994
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by HAVANA » 30 Jan 2020, 21:06

prog321 wrote: 30 Jan 2020, 15:44
HAVANA wrote: 30 Jan 2020, 08:21

Uvijek ce biti korupcije i oni ce ganjati svoj interes.To je tako i ovde i svuda.E sad razlika je sto kod ovih ide samo meni i mojim.Pusti malo i drugom,ne moze sve tebi.Apsolutno odsustvo svake odgovornosti i davanja izvjestaja sta si uradio,koliko je to kostalo,niko ne odgovara ni za jednu stvar.I tako godinama.Mi viceve pravimo o kiosku od 250000km a drugi bi hapsili.A to je obicni primjer i stinica,mrva.Zelim da vidim sta si uradio,kad si kupio sta,da mi odgovoris na upit,poziv,intervenciju...Sto mi se sad prvi put desilo za sve ove godine.Zelim da gledam ljude koji normalno komuniciraju,izgledaju,pricaju strane jezike,imaju neku referencu da su nesto radili i skolovali se.Sam cin obracanja pozornosti na ono na sta se gradjani zale je vec super stvar.Pocelo se raditi na cistoci,grasu,registru,viku,vrticima...I sta sad ja trebam kritikovati njih sto su bar nesto pokrenuli,ima i rezultata,bolja komunikacija i u skladu sa vremenima...Da to preskocim? Zasto da ne pitam ko je uopste doveo u tu situaciju gras,vik,rad,zoi...? Je li rijesenje da kritikujem te koji nesto pokusavaju a da podrzavam one koji su sve to doveli u ovakvu situaciju? Probali su,ne znaju i nece.Nek probaju ovi,sta je problem? Gore ne moze,a meni je djelovalo prilicno dobro,u skladu sa mogucnostima i ogranicenjima.A pogotovo kad mi pocne pedja cetnik,onaj pobjegulja...Oooo j.... li ti milu majku.Jedi tops i suti.Pametniji si kad sutis. :rol
Ok.
Ali pedja jeste sumnjiv.

Zar nije on bio u vrs za vrijeme rata?
Ko je bolan bio u vrs? Odakle ti to? :grana
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Mirelam » 30 Jan 2020, 21:25

HAVANA wrote: 30 Jan 2020, 21:06
prog321 wrote: 30 Jan 2020, 15:44

Ok.
Ali pedja jeste sumnjiv.

Zar nije on bio u vrs za vrijeme rata?
Ko je bolan bio u vrs? Odakle ti to? :grana
Nastavis li da branis sada vec bivsu vladu i tebe ce cetnikom proglasiti. A vjerujem da ti ne bi bilo prvi put iako si supalj ko reseto od gelera. To je ta "nesanica" matrica.

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Vrag » 30 Jan 2020, 21:46

Krokodil Behko wrote: 30 Jan 2020, 19:18
Mirelam wrote: 30 Jan 2020, 18:22

Ja ne vidim razloga da mora biti vertikalna. Ustrojstvo drzave je takvo da se omoguci kantonima samostalnije upravljanje. Drzava je decentralizovana i nema potrebe za vertikalom, nema sukoba po ingerencijama, po zakonu isto tako jer se zna cija je starija.

Ma premala smo mi država za to.
Vjeruj, radije bih da Naša stranka, osvoji sama cijeli kanton, nego da se ponižavaju, s ovim Konakovićima, Hadžibajrićima i ostalim bezličnim likovima i istim takvim politikama. Ne shvatam, u čemu je fazon s ovim Konakovićem. Po faci je šarlantan 1/1.
Jbg klin se klinom izbija. Niko normalan mu ne vjeruje, ali je trenunto jedini koji je pruzio otpor SDA. NS i SDP su tu duze i do ove godine nisu imali neku zapazenu ulogu. Dok ih nije galamdzija poveo.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by storm » 31 Jan 2020, 07:26

Ne znam, ne živim u Sarajevu, pa ni u bih, ali ovo je djelovalo kao pomak ka boljem pomalo. Još nikad nije išlo ispraviti preko noći, ono što se umrezavalo 25 plus godina.
Ali čitajući komentare osoba koje su u privatnom, realnom sektoru VS. Uhljeba i stranačkih botova, nije teško sklopiti sliku.
Još kad isti predbace nekome uhljebljivanje, komedija dolazi do vrhunca :D
Nadam se, da će birači kazniti preletace i stranke im, koje "nikad" neće u neprincipijelne koalicije :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Vrag » 31 Jan 2020, 07:56

Ne vjerujem da ce SDA nesto puno osjetiti. DF izvrsio samoubilacki napad sto se tice KS-a. SBB svake godine isto radi, od njih se i ocekivalo nesto ovako, samo ovog puta su sjebali nesto cemu smo pruzili podrsku. Moglo bi i oni zajedno sa DF pod ruku.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by prog321 » 31 Jan 2020, 09:35

Mirelam wrote: 30 Jan 2020, 21:25
HAVANA wrote: 30 Jan 2020, 21:06
Ko je bolan bio u vrs? Odakle ti to? :grana
Nastavis li da branis sada vec bivsu vladu i tebe ce cetnikom proglasiti. A vjerujem da ti ne bi bilo prvi put iako si supalj ko reseto od gelera. To je ta "nesanica" matrica.


Ma ja. Pedja je pun gelera. :D.
Pobjegao u beograd preko sokolca. I to u vojno sposobnim godinama. Dok su granate obasipale sarajevo . Otac mu isto završio kod Vrs kao hirurg. Nekako se otkotrljali do amerike. I vratili u poslijeratno Sa da prosipaju šuplju u 'mir mir niko nije kriv'.
Ma daj.

Rekoh već. Meni je pedja sumnjiv. Puno je kontakata bilo sa srpskom stranom u beogradu i rs da bih ja mogao pored njega mirno spavati sa oba oka zatvorena.

Ipak sam ravnodušan ko vlada sarajevom. To je meni apsolutno nebitno.
Gotivim havanu pa eto glasat ću za 'njegove' samo zbog toga i zato što mi se sviđa da su neke parkove počistili i pokosili .:zubi
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Mirelam » 31 Jan 2020, 10:59

Kolega Prog@ obracanje je bilo Havani@ ali nema veze. Nego, molio bih izvore, cisto radi korektnosti, ovih tvojih cinjenica koje navodis. Stav, Saff, SB....ili imas sta ozbiljnije?

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Chloe » 31 Jan 2020, 11:11

Mirelam wrote: 30 Jan 2020, 20:44 E hebem ga, premala ali nam je takvo uredjenje kakvo jeste. Tu malo sta moze da se promijeni, mislim po pitanju uredjenja. Medjutim ono sto moze da se promijeni je pristup politici. SDA po svom ustroju je rigidna partija, komunisticko-centralistickog uredjenja. Vojnici partije bespogovorno izvrsavaju ono sto centrala kaze. Tender partija, kojoj prilazi svako ko ima koristi od toga. Dino se drznuo da se pobuni i zato im je trn u oku. Ne simpatisem ga kako, ali je pencilin i crvena marama za ove bikove. Medjutim, pokazao se kao korektan u ovoj programskoj koaliciji. Drzi se dogovora, postuje procedure, u stanju je da pregrize ono sto nije njegov poiticki diskurs u svrhu zajednickog cilja. Kako bi se ponasao da ima apsolutnu vecinu, to ne znam. Ta politika (trenutno lokalna) i nije toliko bezlicna, obzirom da su druga partija u Sarajevu.

Hrabro je pobuniti se, u cilju poboljšanja djelovanja partije, ali unutar partije se boriti ... :ok
ali, kukavičluk i izdaja su ono što je on napravio kad je pretjerao sa bezobrazlukom a partija mu na prstiće stala.
Isto kao i Šepić. Isti su. :mmm
Doduše, Konaković je zgodan i dobro izgleda ... :hihi

:spavanje
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by prog321 » 31 Jan 2020, 14:55

vidio ga prije izbora na vilsu.
nije toliko zgodan. imao je trbusinu. zena mu je pak macic i po.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Chloe » 31 Jan 2020, 14:58

prog321 wrote: 31 Jan 2020, 14:55 vidio ga prije izbora na vilsu.
nije toliko zgodan. zena mu je pak macic i po.
Za razliku od ostalih ok je, lijepo mu stoje koše i odijela... Elegancija.... :ok
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by prog321 » 31 Jan 2020, 15:16

ja ga vidio nedjeljom oko podne.
dzemper uvucen u neke farmerke. mislim, krenuo prodavat paprike na pijaci.
gura bebicu.
a zena top. cak i malo ocijuka. :cvijece
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Chloe » 31 Jan 2020, 15:20

prog321 wrote: 31 Jan 2020, 15:16 ja ga vidio nedjeljom oko podne.
dzemper uvucen u neke farmerke. mislim, krenuo prodavat paprike na pijaci.
gura bebicu.
a zena top. cak i malo ocijuka. :cvijece

oooh, pa imam simpatije prema seljacima ... :inasab k'o prava seljanka ... :kafa :D. :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Mirelam » 31 Jan 2020, 20:07

Chloe wrote: 31 Jan 2020, 11:11
Mirelam wrote: 30 Jan 2020, 20:44 E hebem ga, premala ali nam je takvo uredjenje kakvo jeste. Tu malo sta moze da se promijeni, mislim po pitanju uredjenja. Medjutim ono sto moze da se promijeni je pristup politici. SDA po svom ustroju je rigidna partija, komunisticko-centralistickog uredjenja. Vojnici partije bespogovorno izvrsavaju ono sto centrala kaze. Tender partija, kojoj prilazi svako ko ima koristi od toga. Dino se drznuo da se pobuni i zato im je trn u oku. Ne simpatisem ga kako, ali je pencilin i crvena marama za ove bikove. Medjutim, pokazao se kao korektan u ovoj programskoj koaliciji. Drzi se dogovora, postuje procedure, u stanju je da pregrize ono sto nije njegov poiticki diskurs u svrhu zajednickog cilja. Kako bi se ponasao da ima apsolutnu vecinu, to ne znam. Ta politika (trenutno lokalna) i nije toliko bezlicna, obzirom da su druga partija u Sarajevu.

Hrabro je pobuniti se, u cilju poboljšanja djelovanja partije, ali unutar partije se boriti ... :ok
ali, kukavičluk i izdaja su ono što je on napravio kad je pretjerao sa bezobrazlukom a partija mu na prstiće stala.
Isto kao i Šepić. Isti su. :mmm
Doduše, Konaković je zgodan i dobro izgleda ... :hihi

:spavanje
:ooo

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Rad drzavnih vlasti u BiH

Post by Chloe » 31 Jan 2020, 21:54

Mirelam wrote: 31 Jan 2020, 20:07
Chloe wrote: 31 Jan 2020, 11:11


Hrabro je pobuniti se, u cilju poboljšanja djelovanja partije, ali unutar partije se boriti ... :ok
ali, kukavičluk i izdaja su ono što je on napravio kad je pretjerao sa bezobrazlukom a partija mu na prstiće stala.
Isto kao i Šepić. Isti su. :mmm
Doduše, Konaković je zgodan i dobro izgleda ... :hihi

:spavanje
:ooo
:cool

Upravo to boldano se odnosi na njih dvojicu... :ooo
Dok su imali koristi bili su u SDA..... :hihi

Poštovala sam više rahmetli Beganović Mirveta, koji je do kraja ostao uz onog osudjivanog ratnog zločinca nego Admila Mulalića koji mu je okrenuo ledja. :cudi

Trebam li ponoviti šta inače mislim o babi i njegovoj izdaji? :ooo
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests