SDP

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 18:53

...možda to bošnjacima ne znači nebi ulazio u polemiku al hrvati se ni u komunizmu nisu odrekli svoje vire i nacionalni simbola.. :jok

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 03 Mar 2017, 18:54

dr laganini wrote:
SPINERKA wrote:;)

Nema to veze ima sa indentitetom, pogotovo na Balkanu, to treba izbjegavati.

Pa i na radnim mjestima se preporucuje ne nostiti nikave 'oznake ' obilezja.

:kafa

..nije rič o osobama nego čuvanju i poštivanju nacionalni vjerskog identiteta..što ti tvoj trump u americi polaže zakletvu na bibliji što misliš..
Da li su Tudjman,Mesic i Kolinda tokom ceremonije polaganja zakletve stavili ruku na Bibliju?

U SAD nisu svi predjsenici stavljali ruku na Bibiliju, to je opcionalno,ali , relano receno, svi su izabrali svoje Bibilije , i Konstitucijski zanon im ne kaze da moraju tako uraditi. U SAD se iznad svega postavlja pravana sloboda isticanja licnog izbora,jer isti izbor ne ugorzava izbor drugih,a istovremeno, ne salje poruku da je izbor predsjednika, izbor svih gradjana u SAD. Licno,mislim da akt polagnja ruke na Bibiliju ne potreban. :kafa

U SAD pise i na novcanicama In God we trust, je moto iz Civilnog Rata u SAD, ima simbolican smisao, dio istorije,nista drugo :kafa

dr. laganini, na Balkanu nije kao u ostatku normmlanog svijeta, tj. isticanje relgijsko i etnicki obojenog nacionalnog identeta bez prisustva zajednickog BiH identeta od svih etnickih grupa je iskljucivo politicki potez, tj. dio politickog identita, koji nije u potpunosti defnisan. Kako se neko u BiH moze identificirati Bosanjastvom,Hrvastvom i Srpstvom,a istovremeno se niko ne identificira jednako sa vlastitom drzavom. Znaci, drzava BiH ne postoji kao dio identiteta, jer se prakticiraju iskljucivo pojedini identieti. Tri obrazovna programa su politciki bolestan produkt, kojim se pokusavaju mlade generacije zatrovati mrznjom. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by SPINERKA » 03 Mar 2017, 18:58

U mojoj komuni gdje zivim je donesena odluka da mozes stavit vijenac , lampice za praznik koji slavis , ali nikako tokom cijele godine .

Neka vjere i obilezja ali ne u obrazovnim ustanovama.

pa koliko je vjera , hoce li sada svi svoje po zidovima kaciti . :lupa onda se tu ubace i LGBT :roll
Image

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 03 Mar 2017, 19:00

dr laganini wrote:..oduvijek su se u školama i javnim prostorima isticali nekakvi simboli. Danas je to križ, a u vrijeme komunizma zna se što je bilo. Ovo je jedno kompleksno pitanje, ali sam mišljenja da križ nekršćanima ne bi trebao smetati. U Turskoj, koja je većinski muslimanska zemlja, ističu se znakovi islama, a u Hrvatskoj u kojoj se većina stanovnika deklarira katolicima, znakovi kršćanstva. Da netko primjerice u učionici gdje ima muslimanske djece, ili su pak učitelji muslimani, istakne polumjesec, meni to ne bi smetalo. Ja sam za poštivanje različitosti. Ako mene, koji sam praktični kršćanin ne uznemiruje polumjesec ili Davidova zvijezda, odnosno simbol neke druge vjeroispovijesti, zašto bi nekoga uznemiravao križ,
ali,sto je poenta postavljana kriza u sklosku ucionicu drzavnih skola ( privatne skole su durga prica) :kafa

postavljanje religjskih simbola najcesce ima funkciju obiljezavanja teritorije ,ali treba imati granice , ili treba poceti postalvjati kriz i unutar kompanija, prodavnica, i durgij objekata javne upotrebe , et' da se zna :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:01

..u hrvatskoj predsjednik a mislim i članovi vlade ajde za vladu nisam siguran polažu zakletvu na bibliji...vira i kršćanstvo je sačuvalo identitet hrvata i u hrvatskoj i u bih kroz stoljeća i u najtežim danima režima jugoslavije i hrvati su pupčanom vrpcu vezani uz kršćanstvo i to nikad niko neće prominit osim ako opet ne bude na silu...ako odluče da nema obilježja u školi neće ga bit al neće nam sljedbenici zločinačke partije to određivat :jok

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by SPINERKA » 03 Mar 2017, 19:03

Dali su prijedlog -- STA JE TU LOSE.
Image

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:06

SPINERKA wrote:Dali su prijedlog -- STA JE TU LOSE.
..nije bitno što su dali nego ko je dao..imali smo mi te mesiće i josipoviće koji su to perfidno pokušali i u hr al na sreću to su prošla vrimena..što nisu dali prijedlog da se ukinu simboli totalitarni režima fašizma i komunizma...pod petokrakom je hrvatska krvarila a i bosna toga se nu sjetili :jok

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Chloe » 03 Mar 2017, 19:07

dr laganini wrote:...možda to bošnjacima ne znači nebi ulazio u polemiku al hrvati se ni u komunizmu nisu odrekli svoje vire i nacionalni simbola.. :jok
Lagani, moja općina ima osam O.Š. i tri S.Š. , odgovorno tvrdim da nijedna nema religijskih obilježja.

Nazive škola smo morali prilagoditi, da ne budu uvredljivi nikome.
Cijeli USK je to odradio, Sigurna sam i i sve općine u kojima su Bošnjaci većinsko stanovništvo.

A iz Novog Grada dočekujemo djecu kao goste iz O.Š. Sveti Sava. :grana

Da naša škola nosi naziv po nekom od naših poslanika :kuku , prvo bi se mi međusobno pobili , a onda bi se još digla i Hr i Srbija zabrinute za sigurnost u BiH .... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Socrates » 03 Mar 2017, 19:09

Americki Ustav je jasan sto se tice zabrane uspostavljanja zvanicne religije, te je the Supreme Court I donio odluku da je stavljanje kriza u ucionicu u javnim skolama direktno krsenje Prvog Amandmana Ustava. Isto tako, u javnim skolama je zabranjeno isticati da je jedna religija na bilo koji nacin superiornija od druge, ili da je religioznost superiornija od ateizma ili da je ateizam superiorniji od religioznosti.

Sa druge strane, taj isti Prvi Amandman na Ustav garantuje slobodu misljenja i izrazavanja, tako da je nastavnicima i ucenicima dozvoljeno nositi licna religiozna obiljezja.

U Kanadi je donedavno bio obicaj u mnogim gradovima da sjednice gradskog vijeca pocinju molitvom. Ateist iz Quebeca se zalio na to i sve je zavrsilo na Vrhovnom Sudu Kanade. Odluka je bila da su sve takve molitve protivustavne.
Last edited by Socrates on 03 Mar 2017, 19:11, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 03 Mar 2017, 19:10

dr laganini wrote:..u hrvatskoj predsjednik a mislim i članovi vlade ajde za vladu nisam siguran polažu zakletvu na bibliji...vira i kršćanstvo je sačuvalo identitet hrvata i u hrvatskoj i u bih kroz stoljeća i u najtežim danima režima jugoslavije i hrvati su pupčanom vrpcu vezani uz kršćanstvo i to nikad niko neće prominit osim ako opet ne bude na silu...ako odluče da nema obilježja u školi neće ga bit al neće nam sljedbenici zločinačke partije to određivat :jok
aha, u HR svi polazu na istoj Bibliji,dok u SAD na raznim Biblijama :kafa e tako je i sa identietom gradjna jedne drzave, tj, kao gradjani svoj nacionalni identet ne dozivljavaju iskljucivo kroz religiju,dok , danas,u HR , religija je usko povezana sa hrvatksim idnetietom :kafa Ali to je pogresno, jer biti Hrvat u Hrvatskoj ne moras biti ni vjernik,ni katolik. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:17

statebriga wrote:
dr laganini wrote:..u hrvatskoj predsjednik a mislim i članovi vlade ajde za vladu nisam siguran polažu zakletvu na bibliji...vira i kršćanstvo je sačuvalo identitet hrvata i u hrvatskoj i u bih kroz stoljeća i u najtežim danima režima jugoslavije i hrvati su pupčanom vrpcu vezani uz kršćanstvo i to nikad niko neće prominit osim ako opet ne bude na silu...ako odluče da nema obilježja u školi neće ga bit al neće nam sljedbenici zločinačke partije to određivat :jok
aha, u HR svi polazu na istoj Bibliji,dok u SAD na raznim Biblijama :kafa e tako je i sa identietom gradjna jedne drzave, tj, kao gradjani svoj nacionalni identet ne dozivljavaju iskljucivo kroz religiju,dok , danas,u HR , religija je usko povezana sa hrvatksim idnetietom :kafa Ali to je pogresno, jer biti Hrvat u Hrvatskoj ne moras biti ni vjernik,ni katolik. :kafa
...točno ne mora al već sam reka koja je poveznica koja je očuvala identitet kroz stoljeća...ne isključujem da neko drugačije misli...hrvatima zastava i grb kao simbli te križ puno znači i to zna jedan subašić koji je srpske nacionalnosti il jedan srna koji je iz mišanog brka srpkinje i muslimana u svakoj prilici odaju počast...uzima za pravo da to neki ne mogu svatit al i da nam neko ne može nametnut drugačije :jok

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:20

...bilo je polemika al mislim u konačnosti da se neće promijenit i nisam opće siguran da sve škole u hrvatskoj ističu križ jer mislim da to nije zakonskui rješeno..

KRIŽ SVOJ NOSIM... , REAKCIJA BIVŠE MINISTRICE DANAS RAVNATELJICE ZAGREBAČKE VII. GIMNAZIJE
Ljilja Vokić: Raspelo nije smetalo ni djeci Šefka Omerbašića

Odluka Suda u Strasbourgu odnosit će se isključivo na Italiju, ali ne i na Hrvatsku, kaže Štefica Stažnik, Vladina zastupnica u tom sudu. U Mesićevu uredu nisu htjeli komentirati odluku
PIŠE ANDREJA ŠANTEK
Talijanska vlada žalila se na presudu Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu koji je naložio Italiji uklanjanje raspela iz učionica u državnim školama. Odluka je rezultat tužbe koju je sudu podnijela talijanska državljanka finskog podrijetla koja se protivi držanju križa u učionicama.

Talijanska vlada poziva se na Kraljevski dekret iz 1921. godine kojim se propisuje držanje raspela i kraljevog portreta u svim ustanovama. No, u praksi je situacija poprilično šarolika i ovisi od ustanove do ustanove. Kada će biti donesena konačna odluka, znat će se nakon što Europski sud prihvati ili odbaci žalbu talijanske vlade.

Krenulo s Pantovčaka
Ako sud ne prihvati žalbu talijanske vlade, odluka stupa na snagu tri mjeseca od njezina donošenja. No, ako žalba bude prihvaćena, o njoj će raspravljati Veliko vijeće koje će donijeti konačnu odluku.

- Kad sud donese odluku, Italija će je morati prihvatiti. No, treba pričekati konačnost te odluke - kazala je Štefica Stažnik, Vladina zastupnica u Europskom sudu za ljudska prava.

Naglasila je kako će se ta odluka odnositi isključivo na Italiju, odnosno da se ta odluka formalno-pravno ne odnosi i na Hrvatsku čija predstavnica, također, sudjeluje u radu suda.

- No, odluke Europskog suda pokazuju razvoj sudske prakse i načela, odnosno trendove razmišljanja u Europskom sudu koje bi sve ostale zemlje trebale uzeti u obzir - kaže Stažnik.

Raspravu o križevima u školama, bolnicama i ostalim državnim ustanovama još je ljetos pokrenuo predsjednik Stjepan Mesić koji je kazao kako križevi nemaju što raditi u javnim prostorima.


U Uredu predsjednika jučer nisu željeli komentirati odluku Europskog suda uz obrazloženje kako su o toj temi već sve rekli. Isticanje vjerskih obilježja u Hrvatskoj nije posebno regulirano. No, posebnim je zakonom regulirano isticanje državnih simbola, grba i zastave.

Ljilja Vokić, ravnateljica zagrebačke VII. gimnazije u kojoj je na hodniku istaknuto raspelo, drži kako nitko sa strane nema pravo uređivati pravila neke zemlje.

- Stara latinska poslovica “Regnum regno non praescribit leges” govori da država državi ne propisuje zakone, odnosno da svatko uvodi reda u svom dvorištu - kazala je Ljilja Vokić.

Dodala je kako je križ u hodnik postavljen još 1991. godine na zahtjev vjeroučiteljice te kako se do danas nitko nije žalio zbog toga.

- Moram reći i da su dva sina Šefka Omerbašića bili naši đaci i oni nikada nisu imali prigovor na to - kaže Ljilja Vokić dodajući kako nije za nametanje, ali je za slobodu koja sa sobom nosi i odgovornost.

Također dodaje kako 80 posto učenika ide na vjeronauk te kako je protiv toga da manjina maltretira većinu.

- Križ je stavljen u hodnik, ali ne i u učionice. Što sad to znači, da trebamo srušiti i crkve zato što prolazimo pokraj njih - kazala je Vokić.

Sociolog Nikola Skledar kaže kako je u načelu protiv toga da se u javne i državne prostore stavljaju vjerska obilježja, osim ako je riječ o ustanovi koja je multikonfesionalna, gdje bi se onda isticala sva vjerska obilježja.

- Koliko znam, isticanje vjerskih simbola nije regulirano i mislim da bi bilo dobro da se to riješi zakonom, odnosno pravno precizira - kaže prof. Skledar.

Don Grubišić: Svakako mora postojati izbor
Don Ivan Grubišić o uklanjanju vjerskih simbola iz javnih institucija:

- Mislim da odluka o uklanjanju vjerskih simbola iz javnih institucija u Italiji neće proći. Smatram, naime, da uklanjanje nije dobro rješenje, jer isticanje vjerskih simbola ne doživljavam kao nametanje vjere već kulturološki znak prepoznavanja i stvar tradicije.

Ipak, smatram da u pluralnom društvu kao što je naše treba postojati mogućnost izbora pa po tom pitanju država ima najveću ulogu. Ona bi trebala omogućiti izbor da roditelji koji žele, svoje dijete šalju u školu koja ima vjerskih sadržaja i obilježja, a oni koji to ne žele da imaju mogućnost biranja škole koja nema takvih sadržaja i obilježja, odnosno sekularne škole.

M. ĆUK

Split: Raspela kod nas nema
U našim školama nema križeva. Uvjerava nas tako jedna splitska nastavnica, koja je poslom obišla puno škola i veli da nigdje u učionicama nije vidjela raspelo.

Istovremeno se, kaže nam, u svim tim školama organizira nastava katoličkog vjeronauka koju pohađa preko 90 posto učenika i teško da bi se našao netko tko bi se protiv toga simbola i bunio, taman kad bi neki križić i visio na školskom zidu, što, ponavlja, nije slučaj.

- Križeve sam i svete sličice jedino vidjela u nekim školskim uredima, ali u učionicama i dvoranama ne - kaže nam naša sugovornica, iznenađena friškom presudom Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu koji je dao za pravo izvjesnoj Soile Latusi.

D.BARBARIĆ

Vatikan: Pogrešno i kratkovidno
Vatikan odluku Europskog suda smatra pogrešnom i kratkovidnom - kazao je vatikanski glasnogovornik otac Federico Lombardi, koji je u razgovoru za Radio Vatikan i Dnevnik Prvog programa državne televizije RAI izjavio da je odluka suda u Strasbourgu u vatikanskim palačama primljena s čuđenjem i žaljenjem.

- Najviše nas čudi da se Sud za ljudska prava miješa u materiju vezanu za povijest, tradiciju i kulturu talijanskog naroda, makar ona imala i spiritualno ruho - dodao je. Lombardi je u pitanje doveo i bit Europske unije.

- Nije ovo način na koji se uči voljeti ideja zajedništva i Europe, u čijem su stvaranju upravo talijanski katolici sudjelovali od samog početka - zaključuje.

Svoj stav, za razliku od Vatikana koji je u utorak poslijepodne vrednovao presudu, te se izjasnio u srijedu, Talijanska biskupska konferencija (CEI) objavila je netom nakon donošenja presude.

“Ona je pristrana i ideološka“, kazao je torinski nadbiskup i predsjednik CEI-ja, Angelo Bagnasco.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Socrates » 03 Mar 2017, 19:21

Clanak 41 Hrvatskog Ustava;

Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom I odvojene od drzave.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 03 Mar 2017, 19:22

dr laganini wrote:
statebriga wrote:
dr laganini wrote:..u hrvatskoj predsjednik a mislim i članovi vlade ajde za vladu nisam siguran polažu zakletvu na bibliji...vira i kršćanstvo je sačuvalo identitet hrvata i u hrvatskoj i u bih kroz stoljeća i u najtežim danima režima jugoslavije i hrvati su pupčanom vrpcu vezani uz kršćanstvo i to nikad niko neće prominit osim ako opet ne bude na silu...ako odluče da nema obilježja u školi neće ga bit al neće nam sljedbenici zločinačke partije to određivat :jok
aha, u HR svi polazu na istoj Bibliji,dok u SAD na raznim Biblijama :kafa e tako je i sa identietom gradjna jedne drzave, tj, kao gradjani svoj nacionalni identet ne dozivljavaju iskljucivo kroz religiju,dok , danas,u HR , religija je usko povezana sa hrvatksim idnetietom :kafa Ali to je pogresno, jer biti Hrvat u Hrvatskoj ne moras biti ni vjernik,ni katolik. :kafa
...točno ne mora al već sam reka koja je poveznica koja je očuvala identitet kroz stoljeća...ne isključujem da neko drugačije misli...hrvatima zastava i grb kao simbli te križ puno znači i to zna jedan subašić koji je srpske nacionalnosti il jedan srna koji je iz mišanog brka srpkinje i muslimana u svakoj prilici odaju počast...uzima za pravo da to neki ne mogu svatit al i da nam neko ne može nametnut drugačije :jok
naravno da ne mora , o tome ti pisem :kafa

Elaboriraj, molim te, u vezi poveznice religije i nacije, koja je "ocuvala" HR identiet :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:24

Socrates wrote:Clanak 41 Hrvatskog Ustava;

Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom I odvojene od drzave.
..i ne vidim frke u tome u čemu je problem..jeli meni zato triba zabranit da nosim križ..il nekome polumjesec il ko što već neko nosi...il misliš da manjina treba da siluje većinu...zločin je po meni da ja osporavam nećija vjerska prava zato što je druge vjeroispovjest a isticanje svog..mislim da su se tu zamjenile teze..

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:25

statebriga wrote:
dr laganini wrote:
statebriga wrote:
dr laganini wrote:..u hrvatskoj predsjednik a mislim i članovi vlade ajde za vladu nisam siguran polažu zakletvu na bibliji...vira i kršćanstvo je sačuvalo identitet hrvata i u hrvatskoj i u bih kroz stoljeća i u najtežim danima režima jugoslavije i hrvati su pupčanom vrpcu vezani uz kršćanstvo i to nikad niko neće prominit osim ako opet ne bude na silu...ako odluče da nema obilježja u školi neće ga bit al neće nam sljedbenici zločinačke partije to određivat :jok
aha, u HR svi polazu na istoj Bibliji,dok u SAD na raznim Biblijama :kafa e tako je i sa identietom gradjna jedne drzave, tj, kao gradjani svoj nacionalni identet ne dozivljavaju iskljucivo kroz religiju,dok , danas,u HR , religija je usko povezana sa hrvatksim idnetietom :kafa Ali to je pogresno, jer biti Hrvat u Hrvatskoj ne moras biti ni vjernik,ni katolik. :kafa
...točno ne mora al već sam reka koja je poveznica koja je očuvala identitet kroz stoljeća...ne isključujem da neko drugačije misli...hrvatima zastava i grb kao simbli te križ puno znači i to zna jedan subašić koji je srpske nacionalnosti il jedan srna koji je iz mišanog brka srpkinje i muslimana u svakoj prilici odaju počast...uzima za pravo da to neki ne mogu svatit al i da nam neko ne može nametnut drugačije :jok
naravno da ne mora , o tome ti pisem :kafa

Elaboriraj, molim te, u vezi poveznice religije i nacije, koja je "ocuvala" HR identiet :kafa

..što ti tu nije jasno.. :cudi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Socrates » 03 Mar 2017, 19:27

dr laganini wrote:
Socrates wrote:Clanak 41 Hrvatskog Ustava;

Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom I odvojene od drzave.
..i ne vidim frke u tome u čemu je problem..jeli meni zato triba zabranit da nosim križ..il nekome polumjesec il ko što već neko nosi...il misliš da manjina treba da siluje većinu...zločin je po meni da ja osporavam nećija vjerska prava zato što je druge vjeroispovjest a isticanje svog..mislim da su se tu zamjenile teze..
Niko ne govori o zabrani nosenja kriza tebi licno ili zabranu nosenja vjerskih simbola bilo kojem nastavniku, ali kada se kaze da su vjerske zajednice odvojene od drzave, onda je jasno da u javnim skolama ne moze biti javnog isticanja nikakvih vjerskih simbola I da ne postoji zvanicna religija u Hrvatskoj.
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Hannibal » 03 Mar 2017, 19:29

al zato ja smijem da nosim sandzacki grb
🐽

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:30

Socrates wrote:
dr laganini wrote:
Socrates wrote:Clanak 41 Hrvatskog Ustava;

Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom I odvojene od drzave.
..i ne vidim frke u tome u čemu je problem..jeli meni zato triba zabranit da nosim križ..il nekome polumjesec il ko što već neko nosi...il misliš da manjina treba da siluje većinu...zločin je po meni da ja osporavam nećija vjerska prava zato što je druge vjeroispovjest a isticanje svog..mislim da su se tu zamjenile teze..
Niko ne govori o zabrani nosenja kriza tebi licno ili zabranu nosenja vjerskih simbola bilo kojem nastavniku, ali kada se kaze da su vjerske zajednice odvojene od drzave, onda je jasno da u javnim skolama ne moze biti javnog isticanja nikakvih vjerskih simbola I da ne postoji zvanicna religija u Hrvatskoj.
...nije vjera da se živi samo kod kuće, već u svakom segmentu svoga života...
zašto bismo odvajali Crkvu od države??? ne mora ona sudjelovati u vlasti (što i nije slučaj), a ako je tako što onda znači odvajanje Crkve od države???

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Socrates » 03 Mar 2017, 19:31

dr laganini wrote:
Socrates wrote:
dr laganini wrote:
Socrates wrote:Clanak 41 Hrvatskog Ustava;

Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom I odvojene od drzave.
..i ne vidim frke u tome u čemu je problem..jeli meni zato triba zabranit da nosim križ..il nekome polumjesec il ko što već neko nosi...il misliš da manjina treba da siluje većinu...zločin je po meni da ja osporavam nećija vjerska prava zato što je druge vjeroispovjest a isticanje svog..mislim da su se tu zamjenile teze..
Niko ne govori o zabrani nosenja kriza tebi licno ili zabranu nosenja vjerskih simbola bilo kojem nastavniku, ali kada se kaze da su vjerske zajednice odvojene od drzave, onda je jasno da u javnim skolama ne moze biti javnog isticanja nikakvih vjerskih simbola I da ne postoji zvanicna religija u Hrvatskoj.
...nije vjera da se živi samo kod kuće, već u svakom segmentu svoga života...
zašto bismo odvajali Crkvu od države??? ne mora ona sudjelovati u vlasti (što i nije slučaj), a ako je tako što onda znači odvajanje Crkve od države???
Mozda zato jer Hrvatski Ustav kaze tako. Ako ti se ne svidja, mjenjaj Ustav I good luck with that. :ok

A sta znaci odvajanje crkve od drzave je valjda jasno. Sve sto drzava finansira iz budzeta, svaku uslugu koju pruza gradjanima, ili na bilo koji drugi nacin organizuje ne moze biti povezano sa bilo kojom religijom.
Last edited by Socrates on 03 Mar 2017, 19:34, edited 3 times in total.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests