SDP

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 03 Mar 2017, 19:32

dr laganini wrote:
statebriga wrote:
dr laganini wrote:
statebriga wrote:
aha, u HR svi polazu na istoj Bibliji,dok u SAD na raznim Biblijama :kafa e tako je i sa identietom gradjna jedne drzave, tj, kao gradjani svoj nacionalni identet ne dozivljavaju iskljucivo kroz religiju,dok , danas,u HR , religija je usko povezana sa hrvatksim idnetietom :kafa Ali to je pogresno, jer biti Hrvat u Hrvatskoj ne moras biti ni vjernik,ni katolik. :kafa
...točno ne mora al već sam reka koja je poveznica koja je očuvala identitet kroz stoljeća...ne isključujem da neko drugačije misli...hrvatima zastava i grb kao simbli te križ puno znači i to zna jedan subašić koji je srpske nacionalnosti il jedan srna koji je iz mišanog brka srpkinje i muslimana u svakoj prilici odaju počast...uzima za pravo da to neki ne mogu svatit al i da nam neko ne može nametnut drugačije :jok
naravno da ne mora , o tome ti pisem :kafa

Elaboriraj, molim te, u vezi poveznice religije i nacije, koja je "ocuvala" HR identiet :kafa

..što ti tu nije jasno.. :cudi
pa nije mi jasno da ,ti , licno,kao Hrvat, ne odvajas svoj nacionlani hrvatksi idnetet od svoje katolicke religije :kafa

a nisu svi Hrvati u HR rimo-katolici, tj, oni svoj Hrvatski nacionlani identiet ne dozivljavaju uz obavezno prisustvo religijskog ideniteta :kafa

Istorija Hrvatske nije iskljucivo opstala zahvaljajuci rimokatolicima :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:34

..uopćeno pričamo i govorimo o većini naravno da je hrvat svak onaj ko se tako osjeća al sigurna budi da većina ateista je bila pobornica titinog režima i sigurno nisu dali doprinos niti volju za hrvatskom kao državao... :ok kažem većina a ne svi ...

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 03 Mar 2017, 19:37

dr. laganini, elaboriarj,jos cekam tvoj odgovor :kafa

Kako je postala Hvratska,kako se razvijala stoljecima, kako se formirao njen idenitet,ko je formirao njen identet tj. zelim razumjeti tvoj stav :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:38

..ako si ateist cijeli život, onda ne možeš iz osobnog, nego samo posrednog iskustva govoriti o religiji, a o vjeri samoj da ne pričam... o nekritičkom razmišljanju ne bih radije jer sam ja vjernik i itekako kritički znam razmišljati...to sam više puta dokazao, manje na forumu, više u stvarnosti te vrlo neopterećeno mogu reći da si u krivu po tom pitanju... naravno, bit će onih koji nekritički prihvaćaju, ali ja sam takvih vjernika upoznao jako malo,.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:41

statebriga wrote:dr. laganini, elaboriarj,jos cekam tvoj odgovor :kafa

Kako je postala Hvratska,kako se razvijala stoljecima, kako se formirao njen idenitet,ko je formirao njen identet tj. zelim razumjeti tvoj stav :kafa
..moga bi ja al moram zaključat komp a neda mi se još s mob pisat i o nastajanju nacija i povezanosti današnjeg hrvatskog etnikosa s katoličkom virom kroz razne epohe i prije i posli stvaranja nacija..možda drugom zgodom.. :zubi

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 03 Mar 2017, 19:42

statebriga wrote:dr. laganini, elaboriarj,jos cekam tvoj odgovor :kafa

Kako je postala Hvratska,kako se razvijala stoljecima, kako se formirao njen idenitet,ko je formirao njen identet tj. zelim razumjeti tvoj stav :kafa
dr. laganini, izbjegavas daljnju konverzaciju :kafa

haj'de odgovori :kafa

moje pitanje nema veze o tvom "kritickom stavu" vec o tvom znanju :kafa tvoj kriticki stav je bazinra na emocijama,a ne na argumentima, zato te pitam treci put na temi, odgovori mi na pitanja vezana za znanje hrvatske istorije :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 03 Mar 2017, 19:43

..jel razumiš ne mogu ja u dvi rečenice..završavam s poslom gasim komp i idem doma na večeru i zagrlja sa ženom valjda možeš razumit..eto surtra navečer ti budem na raspolganju .. :ok

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15203
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 964 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Tokmak » 03 Mar 2017, 20:43

može li se ikako SDP izbaciti iz BiH? :hm
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Socrates » 03 Mar 2017, 20:45

Pravo demokratsko pitanje. :jupi
. . . . . . . . .

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80595
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7214 times
Been thanked: 11667 times
Status: Online

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by spacebound » 04 Mar 2017, 07:47

dr laganini wrote:..z aono što narod oće a ne partija..što bi nekome smeta križ..il zastava njegove zemlje..ko ne voli svoje mrzi tuđe.. :ok
Skola je OBRAZOVNA ustanova, ne VJERSKA.Mozda zato ;)
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Pasaga » 04 Mar 2017, 08:19

spacebound wrote:
dr laganini wrote:..z aono što narod oće a ne partija..što bi nekome smeta križ..il zastava njegove zemlje..ko ne voli svoje mrzi tuđe.. :ok
Skola je OBRAZOVNA ustanova, ne VJERSKA.Mozda zato ;)
...zavisi ..
..od drzave do drzave .... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: SDP

Post by Pasaga » 04 Mar 2017, 11:37

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by posmatrac » 04 Mar 2017, 13:48

CAk i u onim najzaostalijim katolickim banana srednjeamerickim drzavama u kojima crkva ima i te kakvu ulogu, se odvaja svjtovna od duhovne vlasti i u Ustavu tih drzava pise da se radi o sekularnim drzavama.

SAmo u Bosni oni isti crkvenjasi koji su sa PAvelicem zbog uvlacenja u guzicu Hitleru i licnih interesa dijelili Hrvatsku, pa su Musoliniju poklonili Dalmaciju i Istru( Komunisti im vracali), sada zbog kriminalnih interesa Covica i u Bosni rade na etno religijskim podjelama da bi osigurali sebi monoetnicke paradrzavne Feude u kojima kriminal moze da cvjeta do mile volje.

Poznati fasisticki recept, tamo gdje su vecina stroga dominacija, gdje su manjina traze svoja prava.

PA ne mogu da zamislim kako bi se osjecala katolicka djeca u Sarajevu da im se na prerdavanjima svaki dan na ozvucenju pustaju Ilahije i KAside ( posto muslimani ne vjeruju u kipove, slike i lutke :zubi ) pa ne bi se moglo zivjeti od kukanja o ugrozenosti od ovih Pavelicevaca koji takvom pricom inace traze alibi za 3 entitet i za stvaranje tog privatnog kriminnalnog Covicevog Feuda.

Situacija mnogo slicna onoj iz 1939 , u svakom smislu, ali mislim da se priprema 1945.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by posmatrac » 04 Mar 2017, 14:12

statebriga wrote:
dr laganini wrote:..u hrvatskoj predsjednik a mislim i članovi vlade ajde za vladu nisam siguran polažu zakletvu na bibliji...vira i kršćanstvo je sačuvalo identitet hrvata i u hrvatskoj i u bih kroz stoljeća i u najtežim danima režima jugoslavije i hrvati su pupčanom vrpcu vezani uz kršćanstvo i to nikad niko neće prominit osim ako opet ne bude na silu...ako odluče da nema obilježja u školi neće ga bit al neće nam sljedbenici zločinačke partije to određivat :jok
aha, u HR svi polazu na istoj Bibliji,dok u SAD na raznim Biblijama :kafa e tako je i sa identietom gradjna jedne drzave, tj, kao gradjani svoj nacionalni identet ne dozivljavaju iskljucivo kroz religiju,dok , danas,u HR , religija je usko povezana sa hrvatksim idnetietom :kafa Ali to je pogresno, jer biti Hrvat u Hrvatskoj ne moras biti ni vjernik,ni katolik. :kafa
NAravno da Hrvat patriota ne mora biti vjernik, naprotiv upravo su im Ateisti tokom 2 svjetskog rata vratili polovinu Hrvatske i dali ove danasnje Avnojevske granice, te Ustavno pravo na referendum o odcjepljenju.RAzni Stepinci("vjernici") koji su bili u dosluhu sa PAvelicem su upravo radili na njenoj podjeli.

Zastava jedne sekularne drzave predstavlja simbol nezavisnosti i drzavne pripadnosti, i nema nikakve veze sa " vjerskim" opredjeljenjem( svaki gradjanin jedne drzave nema obavezu da bude istovremeno i religiozan) ako u Ustavu te zemlje ne pise da se radi o vjerskoj drzavi kao sto je slucaj npr sa Iranom, a religijska obiljezja mogu da se koriste samo u religijskim institucijama imajuci u vidu da i religijske zajednice finansira drzava( a ne obratno), pa zamislimo koji je apsurd kada neki ateista ili agnostik patriota koji voli svoju drzavu placa godinama porez od kojeg drzava finansira te etno huskacke ( nemaju oni veze sa vjerom) institucije koje na razne nacine rade upravo protiv njegove zemlje, sto je upravo slucaj u Bosni.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 04 Mar 2017, 18:59

posmatrac wrote:
statebriga wrote:
aha, u HR svi polazu na istoj Bibliji,dok u SAD na raznim Biblijama :kafa e tako je i sa identietom gradjna jedne drzave, tj, kao gradjani svoj nacionalni identet ne dozivljavaju iskljucivo kroz religiju,dok , danas,u HR , religija je usko povezana sa hrvatksim idnetietom :kafa Ali to je pogresno, jer biti Hrvat u Hrvatskoj ne moras biti ni vjernik,ni katolik. :kafa
NAravno da Hrvat patriota ne mora biti vjernik, naprotiv upravo su im Ateisti tokom 2 svjetskog rata vratili polovinu Hrvatske i dali ove danasnje Avnojevske granice, te Ustavno pravo na referendum o odcjepljenju.RAzni Stepinci("vjernici") koji su bili u dosluhu sa PAvelicem su upravo radili na njenoj podjeli.

Zastava jedne sekularne drzave predstavlja simbol nezavisnosti i drzavne pripadnosti, i nema nikakve veze sa " vjerskim" opredjeljenjem( svaki gradjanin jedne drzave nema obavezu da bude istovremeno i religiozan) ako u Ustavu te zemlje ne pise da se radi o vjerskoj drzavi kao sto je slucaj npr sa Iranom, a religijska obiljezja mogu da se koriste samo u religijskim institucijama imajuci u vidu da i religijske zajednice finansira drzava( a ne obratno), pa zamislimo koji je apsurd kada neki ateista ili agnostik patriota koji voli svoju drzavu placa godinama porez od kojeg drzava finansira te etno huskacke ( nemaju oni veze sa vjerom) institucije koje na razne nacine rade upravo protiv njegove zemlje, sto je upravo slucaj u Bosni.
da :ok a zamisli zastave skandinaskih drzava sa krizem ili zastava Svajcarske , i niko iste zastave ne dozivljava eksluzivno krscanskim radi krizeva na istim , vec iskljucivo kao istorijsko nasljedje jedne drzave :kafa

dr laganini wrote:..jel razumiš ne mogu ja u dvi rečenice..završavam s poslom gasim komp i idem doma na večeru i zagrlja sa ženom valjda možeš razumit..eto surtra navečer ti budem na raspolganju .. :ok
eh, evo, vrijeme je za pisanje uz kafu, cekam odgovor :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by posmatrac » 04 Mar 2017, 20:08

statebriga wrote:
posmatrac wrote:
statebriga wrote:
aha, u HR svi polazu na istoj Bibliji,dok u SAD na raznim Biblijama :kafa e tako je i sa identietom gradjna jedne drzave, tj, kao gradjani svoj nacionalni identet ne dozivljavaju iskljucivo kroz religiju,dok , danas,u HR , religija je usko povezana sa hrvatksim idnetietom :kafa Ali to je pogresno, jer biti Hrvat u Hrvatskoj ne moras biti ni vjernik,ni katolik. :kafa
NAravno da Hrvat patriota ne mora biti vjernik, naprotiv upravo su im Ateisti tokom 2 svjetskog rata vratili polovinu Hrvatske i dali ove danasnje Avnojevske granice, te Ustavno pravo na referendum o odcjepljenju.RAzni Stepinci("vjernici") koji su bili u dosluhu sa PAvelicem su upravo radili na njenoj podjeli.

Zastava jedne sekularne drzave predstavlja simbol nezavisnosti i drzavne pripadnosti, i nema nikakve veze sa " vjerskim" opredjeljenjem( svaki gradjanin jedne drzave nema obavezu da bude istovremeno i religiozan) ako u Ustavu te zemlje ne pise da se radi o vjerskoj drzavi kao sto je slucaj npr sa Iranom, a religijska obiljezja mogu da se koriste samo u religijskim institucijama imajuci u vidu da i religijske zajednice finansira drzava( a ne obratno), pa zamislimo koji je apsurd kada neki ateista ili agnostik patriota koji voli svoju drzavu placa godinama porez od kojeg drzava finansira te etno huskacke ( nemaju oni veze sa vjerom) institucije koje na razne nacine rade upravo protiv njegove zemlje, sto je upravo slucaj u Bosni.
da :ok a zamisli zastave skandinaskih drzava sa krizem ili zastava Svajcarske , i niko iste zastave ne dozivljava eksluzivno krscanskim radi krizeva na istim , vec iskljucivo kao istorijsko nasljedje jedne drzave :kafa


[
[/quote]
Pa i Amerika ima 51 zvijezdu pa nisu Komunisti :zubi

SAlim se, bez obzira kakvi simboli bili na drzavnoj zastavi ona logicno predstavlja pripadnost drzavi, ne religiji.

Pa i na zastavi Turske su mjesec i zvijezda, a sve do Erdogana su bili sekularna drzava, dok su sada sekularisti samo na papiru :D

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Venera » 04 Mar 2017, 20:19

great point posmatrac , zanci, zastava traje decenijama, sotljecima,ali strutkura vlast i politika drzave se mjenja :kafa

oooooo dr. laganini izgleda jos nije usao na komp. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 04 Mar 2017, 20:25

..evo me briga pucaj :zubi

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by dr laganini » 04 Mar 2017, 20:26

..evo malo copy paste čisto da se zagrijemo :hihi

Hrvati su narod koji je doselio u područje današnje Hrvatske tijekom sedmog stoljeća. U dodiru s kršćanskim starosjediocima polako prihvaćaju kršćanstvo. Ulogu u pokrštavanju imali su bizantski i franački misionari te benediktinci koji donose zapadne kulturne utjecaje.

Prve dodire sa Svetom Stolicom imali su već 641. godine, kad su primili papina izaslanika opata Martina koji je došao od njih otkupiti kršćansko roblje i kosti mučenika. O pokrštenju Hrvata nema puno podataka, ali se zna da je ono teklo mirno i slobodno između 7. i početka 9. stoljeća. Bizantski car Konstantin Porfirogenet (913.-959.) u svom djelu "O upravljanju carstvom" bilježi kako je bizantinski car Heraklije (610.-641.), za čijeg su vladanja Hrvati zaposjeli krajeve između Drave i Jadranskoga mora, "poslao i doveo iz Rima svećenike, od kojih je učinio nadbiskupa, biskupa, svećenike i đakone, i pokrstio Hrvate". Povijesni izvori spominju i pokrštavanje narodnih vođa knezova: (Porge, Porina, Vojnomira, Višeslava, Borne) u Ninu, Ljudevita Posavskoga i ostalih.

U 9. stoljeću Hrvati su već uključeni u veliku europsku kršćansku zajednicu. Njihovi vladari Mislav (oko 839.), Trpimir (852.) i drugi grade crkve i podižu samostane. Već godine 879. hrvatski vladar Branimir, koji je stolovao u Ninu, pisao je papi Ivanu VIII. te mu obećava vjernost i poslušnost. Papa Ivan VIII. odgovara pismom od 7. lipnja 879. i kaže da je slavio misu na grobu sv. Petra i tom prilikom zazvao Božji blagoslov na Branimirovu zemlju i njegov narod. Također je sačuvano dragocjeno dopisivanje između pape Ivana X. (914-928.) i hrvatskog vladara Tomislava povodom prve splitske sinode (925.) u kojem se po prvi put u međunarodnim dokumentima nalazi spomen jednog hrvatskog kralja. Hrvatskog kralja Zvonimira krunio je Gebizon, legat pape Grgura VII., godine 1075. U to vrijeme raskola između Zapadne i Istočne Crkve, Zvonimir također obećava papi vjernost i obvezuje se da će u svom kraljevstvu provoditi crkvenu reformu, štititi udovice i brinuti se za pravednost "da jaki ne potlače slaboga". U doba hrvatskog kraljevstva s narodnim vladarima među Hrvatima su djelovali benediktinci, koji su ostavili neizbrisiv pečat na području crkvenoga, kulturnoga, a i državnoga života toga doba.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: SDP BiH: Izbaciti vjerska i nacionalna obilježja iz škol

Post by Podrinjac » 04 Mar 2017, 20:27

Podržavam !!
Treba djecu što više udaljavati od tih otrova.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 27 guests