Etnički miješani brakovi smanjuju broj Bošnjaka

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
Srebrenica
Na probnom
Na probnom
Posts: 4
Joined: 25 Feb 2012, 02:12
Status: Offline

Etnički miješani brakovi smanjuju broj Bošnjaka

Post by Srebrenica » 03 Mar 2012, 01:41

Asimilacija: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka, Ruše Identitet Grupe i Prijete Opstanku BiH

Mjesani brakovi ruse etnicki identitet grupe/a i sa time ugrozavaju kompaktnost iste/ih. Produkt tih mijesanih brakova su u vecem broju slucajeva djeca koja bivaju pokrstena ili imaju problema sa svojm nacionalnim identitetom, jer su “neopredjeljeni”, tj. nemogu da se opredjele ni za jednu stranu; oni za sebe tvrde da su ‘Bosanci’ ili ‘Hercegovci’ i time smanjuju broj Bosnjaka na popisu stavnistva (ovakvim pristupom Bosnjaci od relativne vecine postanu manjina u etnicki mijesanim opstinama, a teritorij takvih opstina pada u ruke Srbima i Hrvatima). Stoga, Bosnjacki narod nema nikakve koristi od onih koji se deklarisu kao “neopredjeljeni,” (ili u slicnim verzijama, “Bosanci”, “Hercegovci”, “Jugosloveni”, “Ostali” itd.) To su ljudi kojima nije stalo ni do Bosne i Hercegovine, ni do bosnjackog naroda.

Time mjesotivi brakovi vode ka asimilaciji Bosnjaka u Srbe i Hrvate ili “neopredjeljenje”, time smanjujuci broj rodjenih Bosnjaka i povecavanjem broja Srba i Hrvata. A svi znamo da su Bosnjaci vitalni i kljucni dio opstanka Bosne i Hercegovine. Da nema Bosnjaka, BiH ne bi opstala ni dvije minute. Dobro je poznato da bi i Srbi i Hrvati radije zivjeli u sklopu svojih ‘prosirenih’ “maternjih” drzava (Srbije i Hrvatske) nego u sklopu drzave BiH koju su pokusali unistiti u prethodnom ratu.

Primjera radi, Nino Zelenika, 25-godišnji Mostarac, kojemu je otac Hrvat, a majka Bošnjakinja, ostao je ‘neopredjeljen’. Nino planira otići iz Mostara kada diplomira. ”Ne želim za 40 godina još uvijek razgovarati o tome tko je Hrvat a tko Bošnjak. Imam potrebu za normalnijim životom, a ovdje ga ne vidim ni u budućnosti.” Znaci, on kao ‘neopredjeljen’ jedva ceka da napusti BiH. Njega niti zanima opstanak Bosne i Hercegovine niti ga zanima opstanak Bosnjaka. Sada, kakve koristi Bosnjacki narod i Bosna i Hercegovina imaju od ljudi iz mijesanih brakova kao sto je Nino Zelenika? Apsolutno nikakve.

Uzmimo primjer Alenke Ban, tridesetčetverogodišnje Bošnjakinje iz Mostara. Njihova kći, Ornela Ban, ima 14 godina i ‘Hrvatica’ je. Pohađa hrvatsku školu, nosi hrvatsko prezime i Alenka je pristala da se krsti premda joj je to kao muslimanki teško palo. Iako postavlja pitanje zašto njezino dijete ne može biti ‘‘i jedno i drugo”, na kraju sama kaže: ”Ne želim da bude nacionalno neopredijeljena. Znam kako je meni, vjerojatno ću do kraja života osjećati podjele i ne želim da njoj bude tako.” Sada, kakve koristi Bosnjaci i Bosna i Hercegovina imaju od ljudi iz mjesovitih brakova, kao sto je Alenka Ban koja je sebe i svoje djete prekrstila i asimilirala u Hrvate? Apsolutno nikakve.

Zar je Bosnjacima i nakon dva krvava rata, dva etnicka ciscenja i dva genocida (1941-45 i 1992-95), jos uvijek svejedno da li ce oni i njihova drzava jos uvijek postojati u narednih 500 godina?

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by carobnjak N » 03 Mar 2012, 07:18

To ima smisla itekako ,a pogotovu ovo
A svi znamo da su Bosnjaci vitalni i kljucni dio opstanka Bosne i Hercegovine. Da nema Bosnjaka, BiH ne bi opstala ni dvije minute. Dobro je poznato da bi i Srbi i Hrvati radije zivjeli u sklopu svojih ‘prosirenih’ “maternjih” drzava (Srbije i Hrvatske) nego u sklopu drzave BiH koju su pokusali unistiti u prethodnom ratu.

i slažem se sa time iako izgleda nacionalistički u ovom slučaju to nije već je pitanje opstanka jedne države. Jedino se ne slažem kad je u pitanju da bošnjak oženi neku drugu naciju tj mislim da je to u redu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by mrki62 » 03 Mar 2012, 08:00

Sve je to demagoško - demagogija, sve je to igra riječi.
Jeste li vi uopšte svjesni koliko je Bošnjaka otišlo iz BiH u zadnjih 20 godina i koliko bi ih još otišlo - da samo mogu.
Šta je to BiH ?
Šta je to bilo koja država, sem očuvanja fotelja vladarima, koji sustavno pljačkaju ovu il onu državu.
Nikad nisam bio slijepi zaljubljenik ni u koju državu i totalno mi je svejedno jel se država raspadne il spoji s kojom drugom - važno je da se u državi živi nekim normama koje ispunjuju moja očekivanja.
Prkos, inat i sl. se danas u BiH ne isplati jer narod jedva preživljava i kao takvom narodu se yebe i za državu i patriotizam.
Kad bi razočaranim osobama postavio neki uslov, koji garantira odlazak iz BiH u neke treće zemlje, da im se omogući bolji život, raja bi i te kako otišla iz BiH i s tim bi se i te kako smanjio broj Bošnjaka.
To je problem a ne miješani brakovi.
Oni što ganjate vjeru , trudite se očuvati one što su živi i željni života - lako je rađati sirotinju , treba sirotinji znat i pomoći a ne samo pametovati na šovinistički način.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by carobnjak N » 03 Mar 2012, 09:50

Sve je to demagoško - demagogija, sve je to igra riječi.
Jeste li vi uopšte svjesni koliko je Bošnjaka otišlo iz BiH u zadnjih 20 godina i koliko bi ih još otišlo - da samo mogu.
Pa ako je tako zašto onda svi pate za BiH ,za svojim narodom,selom,sevdahom,specifičnom hranom? Ja još nisam sreo nikoga ko kaže da se ne želi nikad vratiti u BiH .
Šta je to BiH ?
Šta je to bilo koja država, sem očuvanja fotelja vladarima, koji sustavno pljačkaju ovu il onu državu.
BiH je moje dvorište,kuća ,bašta . Dakle teritorija koja je moja ,a tako osjećaju i drugi bošnjaci za svoju kuću i zemlju ,mahalu,čaršiju u kojoj kad izađu ne osjećaju se tuđinom . To je onda kad svi spojimo svoje male djeliće,teritorija koju vrijedi čuvati i braniti i ostaviti idućim naraštajima u amanet.
Nikad nisam bio slijepi zaljubljenik ni u koju državu i totalno mi je svejedno jel se država raspadne il spoji s kojom drugom - važno je da se u državi živi nekim normama koje ispunjuju moja očekivanja.
Prkos, inat i sl. se danas u BiH ne isplati jer narod jedva preživljava i kao takvom narodu se yebe i za državu i patriotizam
.Malo si ti pobrko lončiće ali nisi jedini jer puno je ljudi koji bi zbog svoje lične komocije i užitka se odrekli bilo čega i nebi nikad htjeli dati bilo kakvu žrtvu ili trpiti neugodu zbog nekog višeg cilja .Imaš takav primjer recimo u Romima koji se nalaze u svim državama svijeta ali svugdje su na marginama društva. Onda ti je najbolje da se izjasniš kao Rom pa ganjaj prava neka po tuđim državama itd Ljudi koji nisu spremni podnijeti ili trpiti za domovinu (ne za ljude ,već za teritoriju koju su im ostavili pradjedovi) nisu tome društvu ni vrijedni uopšte .
Pogledajte Njemce kako su ih razorili u 2svj.ratu pa im nametnuli svoje vlade Francuzi ,Englezi,Amerikanci,Rusi ,pa su plaćali 30godina ratnu odštetu ali i pored svega toga nisu htjeli postati ni francuzima ni englezima nego su u krvi i znoju izgradili sve .Nisu se nikad htjeli odreći Njemačke i evo ih danas ,samo 60godina nakon toga ponovo vodeća sila u Evropi.
EU jeste bescarinska zona ali se vrlo dobro zna granica svake države u centimetar
Oni što ganjate vjeru , trudite se očuvati one što su živi i željni života - lako je rađati sirotinju , treba sirotinji znat i pomoći a ne samo pametovati na šovinistički način.
Šovinistički je to što ti pričaš jer čovjek kojeg ne zanima ništa drugo osim njegovog ličnog zadovoljstva i jeste sebičan što je glavna odlika šovinista.Malo se zamisli samo zašto su Židovi koji su vjekovima živjeli bez države i bili raštrkani po svijetu toliko čeznuli za državom i kad je trebalo davali zadnji dukat samo da se osnuje Izrael. Jel ti misliš da će tebi neko ponuditi gotovu sređenu državu na dlanu pa ti eto samo malo raduckaj i imaćeš sve kao u Švici? Malo sutra ! Pa i u tvojoj omiljenoj Jugoslaviji se je narod bunio i žalio i gladovao i trebalo je dosta vremena proći da se uredi država . Na žalost takvih glupih razmišljanja (ili bolje reći nerazmišljanja) je dosta kod bošnjaka i ljudi ako im nije sve servirano po ćejfu odma jbu i državu i rodnu grudu.
Kad spominješ nas "što ganjamo vjeru" ,da ti kažem recimo ja sam juče bio na džumi . Petak ,puna džamija ,čista ,sređena,ljudi čisti, raspoloženi i nasmijani ,svako se sa svakim zna i selami se ,popriča se ,ode se na kahvu itd. Šta je nama vazio hodža,čime nas je "zaludio" ?
Kaže : ljudi evo nam proljeća ,kažu da nema posla ali nemojte opet biti besposleni i radite nešto pa će biti neka nafaka. Uredite svoje kuće,dvorišta ,čaršije ...izađite na svoje zemlje i nemojte biti besposleni jer tu je šejtan! Muhamed a.s. je jednom naišao kraj nekog čovjeka koji je ležao nepomično na hrpi pijeska i ništa mu nije reko. Kad se vraćao istim putem ,taj čovjek je bio ustao i šarao nekom klipom po pijesku,a Muhamed a.s. mu nazva selam.
Kaže ovaj čovjek : "Pa što mi sad nazivaš selam ,a prvi put mi ništa nisi reko?"
Kaže Poslanik s.a.w.s : "Prije nisi ništa radio ,a sad makar šaraš tom klipom"
Znači treba biti aktivan i ne predavati se ! Pa šta ima tu loše u tom što nam je hodža reko ?!
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by mrki62 » 03 Mar 2012, 10:51

Pa ako je tako zašto onda svi pate za BiH ,za svojim narodom,selom,sevdahom,specifičnom hranom? Ja još nisam sreo nikoga ko kaže da se ne želi nikad vratiti u BiH .
Nisi ti sreo al to još ne znači za mene i za mnoge druge koji jesmo.
Mnogima ni u snovima ne naumpadne da bi se vratili dole.
U svom susjedstvu imam pojedine koji su u mirovini pa opet ne idu dole živjeti.
BiH je moje dvorište,kuća ,bašta . Dakle teritorija koja je moja ,a tako osjećaju i drugi bošnjaci za svoju kuću i zemlju ,mahalu,čaršiju u kojoj kad izađu ne osjećaju se tuđinom . To je onda kad svi spojimo svoje male djeliće,teritorija koju vrijedi čuvati i braniti i ostaviti idućim naraštajima u amanet.
Za nas koji smo preživjeli više od trideset godina u drugoj zemlji se više ne može reći da je to tuđina.
Mi kad odemo dole na godišnji , mi smo tek u tuđini jer se dole ide na godišnji ili to čak ne a ovdje se živi i mre,.... dakle, ne može se za nekog reći da je na privremenom radu a ta osoba je više od 30 godina il čak 40 godina od kako je otišao trbuhom za kruhom - tamo stekao obitelj, za stalno se prijavio, uzeo državljanstvo , asimilirao se,.........
Malo si ti pobrko lončiće ali nisi jedini jer puno je ljudi koji bi zbog svoje lične komocije i užitka se odrekli bilo čega i nebi nikad htjeli dati bilo kakvu žrtvu ili trpiti neugodu zbog nekog višeg cilja .Imaš takav primjer recimo u Romima koji se nalaze u svim državama svijeta ali svugdje su na marginama društva. Onda ti je najbolje da se izjasniš kao Rom pa ganjaj prava neka po tuđim državama itd Ljudi koji nisu spremni podnijeti ili trpiti za domovinu (ne za ljude ,već za teritoriju koju su im ostavili pradjedovi) nisu tome društvu ni vrijedni uopšte .
Pogledajte Njemce kako su ih razorili u 2svj.ratu pa im nametnuli svoje vlade Francuzi ,Englezi,Amerikanci,Rusi ,pa su plaćali 30godina ratnu odštetu ali i pored svega toga nisu htjeli postati ni francuzima ni englezima nego su u krvi i znoju izgradili sve .Nisu se nikad htjeli odreći Njemačke i evo ih danas ,samo 60godina nakon toga ponovo vodeća sila u Evropi.
EU jeste bescarinska zona ali se vrlo dobro zna granica svake države u centimetar
Da vidimo ko je pobrkao lončiće ; ne ganjam ja nikakva prava po tuđim državama jer ja sam ovdje domaćin , njihov državljan sa svim pravima i obavezama koja slijede i uopšte nemam potrebe da bih ganjao nekakva prava.
Ne znam odakle ti uopšte takva ideja da sam ja to naumio il na osnovu čega dolaziš do takvih zaključaka ?
Dalje, pominješ nijemce , koji su Germani i ti hoćeš Germane izjednačiti sa Balkancima,....... bravo maestro ,.... bravisimo ,.......... Image






E sad, ono na kraju što si napisao,...... de malo skontaj šta je sebičnost a šta šovinizam pa onda protumači ono što sam ja napisao Image
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by carobnjak N » 03 Mar 2012, 11:45

Dragi moj Slovenac pa kad je to tako i kad si se ti asimilirao što onda samo o BiH pričaš i uvjek si na mjestima gdje ima nas neasimiliranih ? :zubi Možda si se ti i asimilirao ali nikad nećeš biti "njihov" i tvoji susjedi kad pričaju sigurno kažu "ma onaj Bosanac " ;)
Osim toga ta njihova asimilacija je takva da ti možeš biti recimo bauštelac ili prati guzice njihovim starima po staračkim domovima ali da bi bio baš neki priznat i jak čovjek ,a nisi Slovenac ,moraš biti baš extremno poseban
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by mrki62 » 03 Mar 2012, 13:00

carobnjak Nurudin wrote:Dragi moj Slovenac pa kad je to tako i kad si se ti asimilirao što onda samo o BiH pričaš i uvjek si na mjestima gdje ima nas neasimiliranih ? :zubi Možda si se ti i asimilirao ali nikad nećeš biti "njihov" i tvoji susjedi kad pričaju sigurno kažu "ma onaj Bosanac " ;)
Osim toga ta njihova asimilacija je takva da ti možeš biti recimo bauštelac ili prati guzice njihovim starima po staračkim domovima ali da bi bio baš neki priznat i jak čovjek ,a nisi Slovenac ,moraš biti baš extremno poseban
Vako, tetvoje teze o mržnji i tvoje nedokučive stvari o poimanju nečije sposobnosti su jako loše i vode ka dodatnoj mržnji i još malo će mnogi poput tebe kao Srbi u svoje vrijeme izjaviti ; ceo svet nas mrzi , doduše vi sa ijekavicom.
U Slo politiki i u gospodarstvu je jako mnogo sposobnih ljudi sa područja bivše Yu i ovdje se ne dolazi po nekakvom nacionalnom ili političkoj podobnosti na bilo koje radno mjesto. Ne kažem da nema toga al to nije pravilo.
U svojoj obitelji imam sina koji radi u kliničkom centru u Ljubljani, na maksilofacijalnoj kirurgiji, drugi sin je kao kamerman u jednoj prvenstveno sportskoj tv kući, žena je samostalni poduzetnik a ja sam zaposlen u jednoj njemačkoj firmi u izradi aluminijskih pigmenata i tamo sam operater, koji kontrolira dva radnika ( usput rečeno, obadva su Slovenca - po narodnosti ) i strojeve.
Šta ćemo sad ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by Obrisan profil » 03 Mar 2012, 13:55

carobnjak Nurudin wrote:To ima smisla itekako ,a pogotovu ovo
A svi znamo da su Bosnjaci vitalni i kljucni dio opstanka Bosne i Hercegovine. Da nema Bosnjaka, BiH ne bi opstala ni dvije minute. Dobro je poznato da bi i Srbi i Hrvati radije zivjeli u sklopu svojih ‘prosirenih’ “maternjih” drzava (Srbije i Hrvatske) nego u sklopu drzave BiH koju su pokusali unistiti u prethodnom ratu.

i slažem se sa time iako izgleda nacionalistički u ovom slučaju to nije već je pitanje opstanka jedne države. Jedino se ne slažem kad je u pitanju da bošnjak oženi neku drugu naciju tj mislim da je to u redu

a jeli? Zasto je u redu?
Pa koji si ti licemer...

Za mene ne zvuci uvodni post nacionalisticki, vec rasisticki i fasisticki. Eto.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by silence » 03 Mar 2012, 14:01

Srebrenica wrote:Asimilacija: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka, Ruše Identitet Grupe i Prijete Opstanku BiH

Mjesani brakovi ruse etnicki identitet grupe/a i sa time ugrozavaju kompaktnost iste/ih. Produkt tih mijesanih brakova su u vecem broju slucajeva djeca koja bivaju pokrstena ili imaju problema sa svojm nacionalnim identitetom.....
Pitam se šta je cilj ove "priče"?
Ovakav način raslojavanja ljudi mi se nimalo ne dopada. Djeluje mi kao neki propagandni letak koji samo želi da napravi pometnju u glavama bosanskog čovjeka i da produbi jaz netrpeljivosti. Niko neda da zacijele rane od proteklog rata i da se jednom krene naprijed u prosperitet. Ovo ne vodi ničemu. Da li će bosanski čovjek ikada izači iz mraka, ili će vječito tamo da ostane tapkajući u jednom mjestu? Da li ljudi žele bolje sutra? E ako žele, onda ne treba stvarati građane trećeg reda, ("mješovite brakove" i njihove potomke) i na njih bacati krivicu rušenja BiH. Oni upravo rade suprotno, oni grade i povezuju narode u državi. Oni nemaju predznak nacionalizma i nisu nikakva opasnost za opstanak BiH. Ovo što sam pročitala mogu slobodnoda nazovem samo jednim imenom, a to je LUDOST i ovo je širenje nacionalizma što je po meni za svaku osudu... Imali smo '92-'95. Ko je to ponovo priziva?!

Ili se samo sa ovakvim idejama želi namjerno skrenuti pogled sa stvarnih rušitelja BiH?
Rušitelji su nezaposlenost, nerad, siva ekonomija, crno tržište, kriminal, mito i korupcija...ima još toga jako mnogo. Da li su "mješoviti brakovi" uzrok ovom stanju?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by Obrisan profil » 03 Mar 2012, 14:09

Mjesoviti brakovi uzrok ovom stanju?

Pa nimalo. Nego se ovde nonsalantno skrece paznja sa pravih problema.

ps. Silence, jako dobar komentar!

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by Anonimus 9 » 03 Mar 2012, 15:14

Srebrenica wrote:Asimilacija: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka, Ruše Identitet Grupe i Prijete Opstanku BiH

Mjesani brakovi ruse etnicki identitet grupe/a i sa time ugrozavaju kompaktnost iste/ih. Produkt tih mijesanih brakova su u vecem broju slucajeva djeca koja bivaju pokrstena ili imaju problema sa svojm nacionalnim identitetom, jer su “neopredjeljeni”, tj. nemogu da se opredjele ni za jednu stranu; oni za sebe tvrde da su ‘Bosanci’ ili ‘Hercegovci’ i time smanjuju broj Bosnjaka na popisu stavnistva (ovakvim pristupom Bosnjaci od relativne vecine postanu manjina u etnicki mijesanim opstinama, a teritorij takvih opstina pada u ruke Srbima i Hrvatima). Stoga, Bosnjacki narod nema nikakve koristi od onih koji se deklarisu kao “neopredjeljeni,” (ili u slicnim verzijama, “Bosanci”, “Hercegovci”, “Jugosloveni”, “Ostali” itd.) To su ljudi kojima nije stalo ni do Bosne i Hercegovine, ni do bosnjackog naroda.

Time mjesotivi brakovi vode ka asimilaciji Bosnjaka u Srbe i Hrvate ili “neopredjeljenje”, time smanjujuci broj rodjenih Bosnjaka i povecavanjem broja Srba i Hrvata. A svi znamo da su Bosnjaci vitalni i kljucni dio opstanka Bosne i Hercegovine. Da nema Bosnjaka, BiH ne bi opstala ni dvije minute. Dobro je poznato da bi i Srbi i Hrvati radije zivjeli u sklopu svojih ‘prosirenih’ “maternjih” drzava (Srbije i Hrvatske) nego u sklopu drzave BiH koju su pokusali unistiti u prethodnom ratu.

Primjera radi, Nino Zelenika, 25-godišnji Mostarac, kojemu je otac Hrvat, a majka Bošnjakinja, ostao je ‘neopredjeljen’. Nino planira otići iz Mostara kada diplomira. ”Ne želim za 40 godina još uvijek razgovarati o tome tko je Hrvat a tko Bošnjak. Imam potrebu za normalnijim životom, a ovdje ga ne vidim ni u budućnosti.” Znaci, on kao ‘neopredjeljen’ jedva ceka da napusti BiH. Njega niti zanima opstanak Bosne i Hercegovine niti ga zanima opstanak Bosnjaka. Sada, kakve koristi Bosnjacki narod i Bosna i Hercegovina imaju od ljudi iz mijesanih brakova kao sto je Nino Zelenika? Apsolutno nikakve.

Uzmimo primjer Alenke Ban, tridesetčetverogodišnje Bošnjakinje iz Mostara. Njihova kći, Ornela Ban, ima 14 godina i ‘Hrvatica’ je. Pohađa hrvatsku školu, nosi hrvatsko prezime i Alenka je pristala da se krsti premda joj je to kao muslimanki teško palo. Iako postavlja pitanje zašto njezino dijete ne može biti ‘‘i jedno i drugo”, na kraju sama kaže: ”Ne želim da bude nacionalno neopredijeljena. Znam kako je meni, vjerojatno ću do kraja života osjećati podjele i ne želim da njoj bude tako.” Sada, kakve koristi Bosnjaci i Bosna i Hercegovina imaju od ljudi iz mjesovitih brakova, kao sto je Alenka Ban koja je sebe i svoje djete prekrstila i asimilirala u Hrvate? Apsolutno nikakve.

Zar je Bosnjacima i nakon dva krvava rata, dva etnicka ciscenja i dva genocida (1941-45 i 1992-95), jos uvijek svejedno da li ce oni i njihova drzava jos uvijek postojati u narednih 500 godina?
cenzura

Da te pitam par pitanja ko su BOŠNJACI?
Šta znaci rijec Etnicki?

"Mjesani brakovi ruse etnicki identitet grupe/a i sa time ugrozavaju kompaktnost iste/ih. Produkt tih mijesanih brakova su u vecem broju slucajeva djeca koja bivaju pokrstena ili imaju problema sa svojm nacionalnim identitetom, jer su “neopredjeljeni”, tj. nemogu da se opredjele ni za jednu stranu; oni za sebe tvrde da su ‘Bosanci’ ili ‘Hercegovci’ i time smanjuju broj Bosnjaka na popisu stavnistva "-OVO JE NAJ VECA GLUPOST KOJU SAM CUO !!!

Ja nisam iz mješanog braka moji Rahmetli roditelji su Muslimani a nikad se nisam smatro nekim Bošnjakom ja sam Bosanac!!!

paša ovo nije spam forum Copy -Paste

Zar je Bosnjacima i nakon dva krvava rata, dva etnicka ciscenja i dva genocida (1941-45 i 1992-95), jos uvijek svejedno da li ce oni i njihova drzava jos uvijek postojati u narednih 500 godina?

O tome ti nebih trebao da brineš jer si u Inostranstvu i samim tim pokazuješ koliko ti je stalo do BiH !!!

JOŠ SAMO DA DODAM KOD MENE JE MIJEŠANI BRAK I MOJA DJECA CE DA BUDU BOSANCI I HERCEGOVCI KAO I JA SAM A ŠTO SE TICE VJEROSIPOVJESTI ONA CE SVAKAKO DA BUDE ISLAM !!!

P.S. KAD ME VEC POVUCE ZA JEZIK JOŠ DA TI NAGLASIM NESTANAK BOSNE CE DOPRINIJET SREBRENICANI KAO NAJ JACE IZBORNO TIJELO KOJE SVAKI PUT BIRA SDA ZBOG CIJE POLITIKE SVI MI OTRESAMO UŠIMA !!!
Last edited by Krokodil Behko on 03 Mar 2012, 17:01, edited 1 time in total.
Reason: brisana uvreda
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by carobnjak N » 03 Mar 2012, 16:40

mrki62 wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Dragi moj Slovenac pa kad je to tako i kad si se ti asimilirao što onda samo o BiH pričaš i uvjek si na mjestima gdje ima nas neasimiliranih ? :zubi Možda si se ti i asimilirao ali nikad nećeš biti "njihov" i tvoji susjedi kad pričaju sigurno kažu "ma onaj Bosanac " ;)
Osim toga ta njihova asimilacija je takva da ti možeš biti recimo bauštelac ili prati guzice njihovim starima po staračkim domovima ali da bi bio baš neki priznat i jak čovjek ,a nisi Slovenac ,moraš biti baš extremno poseban
Vako, tetvoje teze o mržnji i tvoje nedokučive stvari o poimanju nečije sposobnosti su jako loše i vode ka dodatnoj mržnji i još malo će mnogi poput tebe kao Srbi u svoje vrijeme izjaviti ; ceo svet nas mrzi , doduše vi sa ijekavicom.
U Slo politiki i u gospodarstvu je jako mnogo sposobnih ljudi sa područja bivše Yu i ovdje se ne dolazi po nekakvom nacionalnom ili političkoj podobnosti na bilo koje radno mjesto. Ne kažem da nema toga al to nije pravilo.
U svojoj obitelji imam sina koji radi u kliničkom centru u Ljubljani, na maksilofacijalnoj kirurgiji, drugi sin je kao kamerman u jednoj prvenstveno sportskoj tv kući, žena je samostalni poduzetnik a ja sam zaposlen u jednoj njemačkoj firmi u izradi aluminijskih pigmenata i tamo sam operater, koji kontrolira dva radnika ( usput rečeno, obadva su Slovenca - po narodnosti ) i strojeve.
Šta ćemo sad ?
Ništa ,to ja samo iznimka koja potvrđuje pravilo .Eto sad u Sloveniji sve bosanac do bosanca vladaju ,sve doktori i političari ,a po bauštelama i najgorim radnim mjestima crnče domaći slovenci. Bošnjaci su u Sloveniji prisutni u velikom broju najmanje 60godina pa koliko ih je zaposleno u državnoj službi? Ja znam u svojoj opštini jednog ,a radi u odvozu smeća u Ljubljani i šta ćemo sad?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by carobnjak N » 03 Mar 2012, 16:55

MORENA wrote:
carobnjak Nurudin wrote:To ima smisla itekako ,a pogotovu ovo
A svi znamo da su Bosnjaci vitalni i kljucni dio opstanka Bosne i Hercegovine. Da nema Bosnjaka, BiH ne bi opstala ni dvije minute. Dobro je poznato da bi i Srbi i Hrvati radije zivjeli u sklopu svojih ‘prosirenih’ “maternjih” drzava (Srbije i Hrvatske) nego u sklopu drzave BiH koju su pokusali unistiti u prethodnom ratu.

i slažem se sa time iako izgleda nacionalistički u ovom slučaju to nije već je pitanje opstanka jedne države. Jedino se ne slažem kad je u pitanju da bošnjak oženi neku drugu naciju tj mislim da je to u redu

a jeli? Zasto je u redu?
Pa koji si ti licemer...

Za mene ne zvuci uvodni post nacionalisticki, vec rasisticki i fasisticki. Eto.
Zato što ne smijemo dopustiti da nas opet asimiliraju iz susjedne Srbije i Hrvatske koji očito imaju pretenzije prema našoj BiH ,a kao što smo vidjeli ne ustručavaju se da te svoje tenzije ostvare i organizovanim zločinima,silovanjima,etničkim čišćenjem,rušenjem skoro svih vjerskih bošnjačkih objekata do kojih su uspjeli doći . Znači mi smo pored takvih komšija osuđeni na borbu za egzistenciju i pri tome nemamo nikakvih "matičnih" zemalja kao Srbi i Hrvati pa je svaka bošnjakinja koja se uda za srbina ili hrvata jedan mali korak prema raspadanju Bošnjaka kao naroda ,a shodno tome i BiH kao države.
S druge strane imamo i vjersku netoleranciju jer pravoslavci i katolici ne priznaju islam kao abrahamovsku religiju i apsolutno u svome učenju ga ne uvažavaju ,dok muslimani u svome islamskom učenju imaju dobar dio posvećen kršćanima ,te im se izričito naređuje poštovanje kršćana kao sljedbenika Isusa-Isa a.s.
Eto zbog toga,a primjere te netolernacije smo mogli vidjeti u zadnjem ratu .Znači imamo to sve i napismeno i primjerom pa ona žena koja bi se udala recimo za Srbina nije ništa drugo nego šupljoglava kokoš
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by carobnjak N » 03 Mar 2012, 17:25

silence wrote:
Srebrenica wrote:Asimilacija: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka, Ruše Identitet Grupe i Prijete Opstanku BiH

Mjesani brakovi ruse etnicki identitet grupe/a i sa time ugrozavaju kompaktnost iste/ih. Produkt tih mijesanih brakova su u vecem broju slucajeva djeca koja bivaju pokrstena ili imaju problema sa svojm nacionalnim identitetom.....
Pitam se šta je cilj ove "priče"?
Ovakav način raslojavanja ljudi mi se nimalo ne dopada. Djeluje mi kao neki propagandni letak koji samo želi da napravi pometnju u glavama bosanskog čovjeka i da produbi jaz netrpeljivosti. Niko neda da zacijele rane od proteklog rata i da se jednom krene naprijed u prosperitet. Ovo ne vodi ničemu. Da li će bosanski čovjek ikada izači iz mraka, ili će vječito tamo da ostane tapkajući u jednom mjestu? Da li ljudi žele bolje sutra? E ako žele, onda ne treba stvarati građane trećeg reda, ("mješovite brakove" i njihove potomke) i na njih bacati krivicu rušenja BiH. Oni upravo rade suprotno, oni grade i povezuju narode u državi. Oni nemaju predznak nacionalizma i nisu nikakva opasnost za opstanak BiH. Ovo što sam pročitala mogu slobodnoda nazovem samo jednim imenom, a to je LUDOST i ovo je širenje nacionalizma što je po meni za svaku osudu... Imali smo '92-'95. Ko je to ponovo priziva?!

Ili se samo sa ovakvim idejama želi namjerno skrenuti pogled sa stvarnih rušitelja BiH?
Rušitelji su nezaposlenost, nerad, siva ekonomija, crno tržište, kriminal, mito i korupcija...ima još toga jako mnogo. Da li su "mješoviti brakovi" uzrok ovom stanju?
Ti podređuješ ekonomiju državnosti i identitetu. Ok,to je tvoje pravo ,pa recimo onda da smo tako razmišljali 92godine ,mi bi sad bili vjerovatno Srpska pokrajina ,a šta misliš koga bi Milošević koristio da ratuje protiv muslimana na Kosovu 98godine pa nadalje ? Pa nas muslimane iz BiH jer mu tako svijet ne bi mogao reći kako je nacionalista .
Te slatke pričice o bratstvu i jedinstvu jesu onako lijepe i romantične ali nemaju veze sa mozgom svakom onome kome je stalo do svoga naroda i zemlje koju će ostaviti budućim naraštajima.
Jel se pikalo u ratu recimo u jednom logoru Manjača ako ti je žena srpkinja? Nije i o tome imaš živa svjedočanstva,a recimo na bošnjačkoj strani nikoga nije ni zanimalo ko ti je žena i koje će ti djeca biti nacionalnosti,bitno je bilo da si spreman za BiH
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by Obrisan profil » 03 Mar 2012, 17:42

carobnjak Nurudin wrote:
MORENA wrote:
carobnjak Nurudin wrote:To ima smisla itekako ,a pogotovu ovo
A svi znamo da su Bosnjaci vitalni i kljucni dio opstanka Bosne i Hercegovine. Da nema Bosnjaka, BiH ne bi opstala ni dvije minute. Dobro je poznato da bi i Srbi i Hrvati radije zivjeli u sklopu svojih ‘prosirenih’ “maternjih” drzava (Srbije i Hrvatske) nego u sklopu drzave BiH koju su pokusali unistiti u prethodnom ratu.

i slažem se sa time iako izgleda nacionalistički u ovom slučaju to nije već je pitanje opstanka jedne države. Jedino se ne slažem kad je u pitanju da bošnjak oženi neku drugu naciju tj mislim da je to u redu

a jeli? Zasto je u redu?
Pa koji si ti licemer...

Za mene ne zvuci uvodni post nacionalisticki, vec rasisticki i fasisticki. Eto.
Zato što ne smijemo dopustiti da nas opet asimiliraju iz susjedne Srbije i Hrvatske koji očito imaju pretenzije prema našoj BiH ,a kao što smo vidjeli ne ustručavaju se da te svoje tenzije ostvare i organizovanim zločinima,silovanjima,etničkim čišćenjem,rušenjem skoro svih vjerskih bošnjačkih objekata do kojih su uspjeli doći . Znači mi smo pored takvih komšija osuđeni na borbu za egzistenciju i pri tome nemamo nikakvih "matičnih" zemalja kao Srbi i Hrvati pa je svaka bošnjakinja koja se uda za srbina ili hrvata jedan mali korak prema raspadanju Bošnjaka kao naroda ,a shodno tome i BiH kao države.
S druge strane imamo i vjersku netoleranciju jer pravoslavci i katolici ne priznaju islam kao abrahamovsku religiju i apsolutno u svome učenju ga ne uvažavaju ,dok muslimani u svome islamskom učenju imaju dobar dio posvećen kršćanima ,te im se izričito naređuje poštovanje kršćana kao sljedbenika Isusa-Isa a.s.
Eto zbog toga,a primjere te netolernacije smo mogli vidjeti u zadnjem ratu .Znači imamo to sve i napismeno i primjerom pa ona žena koja bi se udala recimo za Srbina nije ništa drugo nego šupljoglava kokoš
supljoglava ti je guzica, da prostis

Najverovatnije je dobar deo posvecen hriscanima, zato sto je islam par stoleca kasnije nastao. Ili se varam? Prosvetli me.

Nista se ti ne razlikujes od radikalnog srbina, hrvata i ostalih. Vi ste ko jedna nacija.

Al pustite nas normalne ljude da zivimo, bez tog vaseg opterecenja.

Al nikakvi vi vernici niste kad ste toliki rasisti itd.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by mrki62 » 03 Mar 2012, 17:48

carobnjak Nurudin wrote:Ništa ,to ja samo iznimka koja potvrđuje pravilo .Eto sad u Sloveniji sve bosanac do bosanca vladaju ,sve doktori i političari ,a po bauštelama i najgorim radnim mjestima crnče domaći slovenci. Bošnjaci su u Sloveniji prisutni u velikom broju najmanje 60godina pa koliko ih je zaposleno u državnoj službi? Ja znam u svojoj opštini jednog ,a radi u odvozu smeća u Ljubljani i šta ćemo sad?
Ja sam inače Krajiški zet i poznajem masu Krajišnika kao št osi ti naveo primjer u Ljubljani al mi objasni imal on kakvu školu - znanje il ti misliš da bez znanja dolazi do nekakvog značajnijeg radnog mjesta.
Moj šura ima sina, koji je završio fakultet i kao uspješan student on sada radi za njih i još su ga poslali da se školuje - na magisterij.
Evo njegovo ime i prezime a i dokaz gdje je zaposlen

Image

PS. njegova sestra je završila dva fakulteta i trenutno je zaposlena na osnovnoj školi.
Hoćemo li još dokaza ?
MORENA wrote:Nista se ti ne razlikujes od radikalnog srbina, hrvata i ostalih. Vi ste ko jedna nacija.

Al pustite nas normalne ljude da zivimo, bez tog vaseg opterecenja.

Al nikakvi vi vernici niste kad ste toliki rasisti itd.
Potpisujem se na sve to i dodajem; takvi nisu imali mogućnost biti poput radikalnih Srba i Hrvata a da imaju mogućnost to bi i te kako radili.
Jest da sam i sam musliman al takvim to ne bi smetalo , jer ne dišem kao oni i mene bi oni likvidirali - samo da im se ukaže mogućnost :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by carobnjak N » 03 Mar 2012, 17:56

Jeste ba od nas Bošnjaka nema gorih ,nećemo da ležemo da nas kolju ,nekako nam nije to više zanimljivo.Šteta što smo tako "radikalni" postali ,prije smo bili simpatičniji ,jel tako? :)

A Mrki nemoj da postavljaš tuđe podatke po netu,to je zabranjeno. Ja sam iz Krajine i pola Krajine radi u Sloveniji tako da mi ne moraš soliti pamet o tome ,tamo si "glupi bosanac" i to je to ,a što se tiče ubijanja domaćih izdajnika i to lažeš ,eno ti ih amnestiranih 30.000 u Krajini.
Bošnjaci nisu zločinci i nemaju nikakve apetite na tuđu zemlju ,a to što nedamo svoju ,na to imamo pravo
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
visper
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 763
Joined: 26 Oct 2010, 19:35
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by visper » 03 Mar 2012, 18:01

Jednu drzavu drzavom cine njeni narodi (stanovnistvo) ovu nasu kad im treba svi svojataju a inace vecina dnevno opsuje par puta .Otud i jeste ona poslovica nasa MA ZNAM JA NAS .............
NE CINI DRUGIMA ONO STO NEZELIS DA TEBI DRUGI CINE

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by mrki62 » 03 Mar 2012, 18:22

carobnjak Nurudin wrote:Jeste ba od nas Bošnjaka nema gorih ,nećemo da ležemo da nas kolju ,nekako nam nije to više zanimljivo.Šteta što smo tako "radikalni" postali ,prije smo bili simpatičniji ,jel tako? :)

A Mrki nemoj da postavljaš tuđe podatke po netu,to je zabranjeno. Ja sam iz Krajine i pola Krajine radi u Sloveniji tako da mi ne moraš soliti pamet o tome ,tamo si "glupi bosanac" i to je to ,a što se tiče ubijanja domaćih izdajnika i to lažeš ,eno ti ih amnestiranih 30.000 u Krajini.
Bošnjaci nisu zločinci i nemaju nikakve apetite na tuđu zemlju ,a to što nedamo svoju ,na to imamo pravo
Nisu to tuđi podatki, to su podatki od naše raje, naših ukućana i to je javnosti dostupno.
A da bude žalosno, kako to Krajišnici u samoj Krajini ne mogu uspjeti , zašto uopšte moraju ići vani.
Pitam jer nema više Beograda da odlučuje šta i kako, nema više komunista , sad je medi mlijeko , sad se jede zlatnim kašikama,.... zašto Krajišnici ne rade u Krajini, zašto još uvijek begaju vani a posebno oni što nisu Fikretovci.
Deder to malo pojasni :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka

Post by Julia-Klara » 03 Mar 2012, 18:30

Nurudine, u svakom postu koji napises napises za nekoga da je glup, supljoglav, nepismen...Zasto vrijedjas ljude? Samo zato sto se ne slazu sa tvojim misljenjem i pogledom na svijet ne cini ih ni glupim, ni supljoglavim,niti nepismenim ili bilo kakvim drugim!
Napisao si gore da je svaka zena koja se uda za "drugovjernog" supljoglava kokos-za mene je supljoglava kokos ona koja se uda za nekoga koga joj "nametne njen narod", sredina, obicaji! Supljoglava kokos je ona koja se odluci za los zivot sa nekim ko je njene vjere naustrb lijepog zivota sa nekim ko "nije njen", i to samo iz tog razloga. E to je supljoglava kokos!
I sita sam naseg licemjerstva da je svaki drugi bolji osim Srbina-familija ce ti oprostiti i Svabu,i Norvezanina, i Amera, sve, ali nece ni Srbina ni Hrvata, JER SMO S NJIMA RATOVALI!!! PA RATOVALI SMO I SA OSTALIMA PRIJE POLA VIJEKA PA STA...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests