Srebrenica - genocid

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Fuddo » 15 Jan 2019, 19:33

Krokodil Behko wrote: 15 Jan 2019, 19:01
Pasaga wrote: 15 Jan 2019, 17:42 Postoje NEOBORIVI dokazi,da je to pripremljeno van BH.....

Nema potrebe da sve umotavamo u tu neku misterioznost, pošto su dokazi ionako navedeni u tekstu.
Jasno.
Samo, meni nije jasno, sto ovi nasi hurmasicari nista ne rade po tom pitanju?
Moze li mup kantona sarajevo izdati medjunarodnu potjeru za nekim preko interpola?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Pasaga » 15 Jan 2019, 19:34

Fuddo wrote: 15 Jan 2019, 19:33
Krokodil Behko wrote: 15 Jan 2019, 19:01


Nema potrebe da sve umotavamo u tu neku misterioznost, pošto su dokazi ionako navedeni u tekstu.
Jasno.
Samo, meni nije jasno, sto ovi nasi hurmasicari nista ne rade po tom pitanju?
Moze li mup kantona sarajevo izdati medjunarodnu potjeru za nekim preko interpola?
.. bojim se da ih je isad dobar dio na platnom spisku UDBE,KOSA ...
.... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Fuddo » 15 Jan 2019, 19:35

Pasaga wrote: 15 Jan 2019, 19:34
Fuddo wrote: 15 Jan 2019, 19:33

Jasno.
Samo, meni nije jasno, sto ovi nasi hurmasicari nista ne rade po tom pitanju?
Moze li mup kantona sarajevo izdati medjunarodnu potjeru za nekim preko interpola?
.. bojim se da ih je isad dobar dio na platnom spisku UDBE,KOSA ...
.... :pusi
Mah, to je meni bezveze prica, udba kos pmaterina...
Cini mi se da je vise do neznanja, nehata, boliqrca...al haj.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Pasaga » 15 Jan 2019, 19:37

CUJ...SVE TO IMA SVOJE...
CINJENICA JE DA SE NEMA DAMU .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2019, 19:37

Fuddo wrote: 15 Jan 2019, 19:33
Krokodil Behko wrote: 15 Jan 2019, 19:01


Nema potrebe da sve umotavamo u tu neku misterioznost, pošto su dokazi ionako navedeni u tekstu.
Jasno.
Samo, meni nije jasno, sto ovi nasi hurmasicari nista ne rade po tom pitanju?
Moze li mup kantona sarajevo izdati medjunarodnu potjeru za nekim preko interpola?

U principu neće biti rezultata, pošto je to stvar političke prirode, a ionako svi znaju da je Srbija svima neprijatelj. Slične stvari su zadnjih godina radili u Crnoj Gori i Makedoniji. Klasika, uzmu se kriti iza Rusa, pa se tuku sa svojim komšijama, sve dok ih neko ne sastavi sa zemljom, a uvijek se to desi na kraju, bar od Karađorđa do danas.
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Fuddo » 15 Jan 2019, 19:40

Krokodil Behko wrote: 15 Jan 2019, 19:37
Fuddo wrote: 15 Jan 2019, 19:33

Jasno.
Samo, meni nije jasno, sto ovi nasi hurmasicari nista ne rade po tom pitanju?
Moze li mup kantona sarajevo izdati medjunarodnu potjeru za nekim preko interpola?

U principu neće biti rezultata, pošto je to stvar političke prirode, a ionako svi znaju da je Srbija svima neprijatelj. Slične stvari su zadnjih godina radili u Crnoj Gori i Makedoniji. Klasika, uzmu se kriti iza Rusa, pa se tuku sa svojim komšijama, sve dok ih neko ne sastavi sa zemljom, a uvijek se to desi na kraju, bar od Karađorđa do danas.
Kako misli ne bi dalo rezultata?
Imas dokaze, podignes optuznicu, izdas potjernicu.
Kako oni svako malo nekom zagorcaju zivot? Na stranu sto kasnije sve padne u vodu jer se koriste lazima, al’ bi dva puta razmisli prije nego pocnu sa sranjima kad bi ih poceli hapsiti.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2019, 19:43

Fuddo wrote: 15 Jan 2019, 19:40
Krokodil Behko wrote: 15 Jan 2019, 19:37


U principu neće biti rezultata, pošto je to stvar političke prirode, a ionako svi znaju da je Srbija svima neprijatelj. Slične stvari su zadnjih godina radili u Crnoj Gori i Makedoniji. Klasika, uzmu se kriti iza Rusa, pa se tuku sa svojim komšijama, sve dok ih neko ne sastavi sa zemljom, a uvijek se to desi na kraju, bar od Karađorđa do danas.
Kako misli ne bi dalo rezultata?
Imas dokaze, podignes optuznicu, izdas potjernicu.
Kako oni svako malo nekom zagorcaju zivot? Na stranu sto kasnije sve padne u vodu jer se koriste lazima, al’ bi dva puta razmisli prije nego pocnu sa sranjima kad bi ih poceli hapsiti.

Ko će ih uhapsiti?
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Fuddo » 15 Jan 2019, 19:45

Krokodil Behko wrote: 15 Jan 2019, 19:43
Fuddo wrote: 15 Jan 2019, 19:40

Kako misli ne bi dalo rezultata?
Imas dokaze, podignes optuznicu, izdas potjernicu.
Kako oni svako malo nekom zagorcaju zivot? Na stranu sto kasnije sve padne u vodu jer se koriste lazima, al’ bi dva puta razmisli prije nego pocnu sa sranjima kad bi ih poceli hapsiti.

Ko će ih uhapsiti?
Interpol.
Cim izdas potjernicu, bogin je.
Pa nek’ se kasnije vadi. Dok se izvadi, i ako se izvadi, prodje dva mjeseca maltretiranja, kaucija, drz nedaj.
Vidis kako su oni radili sa Ganicem, Divjakom,...itd.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Pasaga » 15 Jan 2019, 19:48

TO NEBI FERCERALO NIKAD ....
ja sam istog misljenja .....jbg ....
Last edited by Pasaga on 15 Jan 2019, 19:54, edited 1 time in total.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Fuddo » 15 Jan 2019, 19:54

Pasaga wrote: 15 Jan 2019, 19:48 TO NEBI FERCERALO NIKAD ....
ja sa istog misljenja .....jbg ....
Pa dobro, kod nas je sve, ne moze, nece to, kako camo, ku’cemo, sta cemo....a nikad nista konkretno.
Vucic je bio na Grbavici tokom rata,
Imamo dokaze da ste snajperom tad i tad dejstvovali po tom i tom naselju. U zoni je odgovornosti sarajevskih drotova, molim lijepo, potjernica.
A ne, oni ga vodaju po Begovoj, i jos mu prostrli najlon da se ne izuva.
Pa ton sam konj moze sebi raditi, a mi smo posebna vrsta konjina.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by spacebound » 15 Jan 2019, 20:23

Fuddo wrote: 15 Jan 2019, 19:54
Pasaga wrote: 15 Jan 2019, 19:48 TO NEBI FERCERALO NIKAD ....
ja sa istog misljenja .....jbg ....
Pa dobro, kod nas je sve, ne moze, nece to, kako camo, ku’cemo, sta cemo....a nikad nista konkretno.
Vucic je bio na Grbavici tokom rata,
Imamo dokaze da ste snajperom tad i tad dejstvovali po tom i tom naselju. U zoni je odgovornosti sarajevskih drotova, molim lijepo, potjernica.
A ne, oni ga vodaju po Begovoj, i jos mu prostrli najlon da se ne izuva.
Pa ton sam konj moze sebi raditi, a mi smo posebna vrsta konjina.
I ne zaboravi, prekrili tablu ispred Vjecnice, da se cetnik ne uvrijedi :bua Mozemo se mi uvijek jos malo saget :cool

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Mutevelija » 16 Jan 2019, 18:25

Vazna stavka
Prema standardnim podatcima, srpske snage ubile su između 7 i 8 tisuća nenaoružanih bošnjačkih muškaraca u dobi od 13 do 77 godina
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Fuddo » 16 Jan 2019, 18:28

Mutevelija wrote: 16 Jan 2019, 18:25 Vazna stavka
Prema standardnim podatcima, srpske snage ubile su između 7 i 8 tisuća nenaoružanih bošnjačkih muškaraca u dobi od 13 do 77 godina
Imam osjecaj da bi te nesto htio reci, a ne smijes.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Mutevelija » 16 Jan 2019, 18:31

Nema se tu sta puno reci.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2019, 10:01

Prvi Srbine, Milorade Dodiče, neko te grdno za*ebava: Ko je dobri Bošnjo koji (ni)je napisao rad o Srebrenici?!


Piše: Srđan Puhalo

U petak 12. aprila, u prostorijama Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, počela je naučna konferencija "Srebrenica, stvarnost i manipulacije" u Organizaciji straješina Vojske Republike Srpske, Nezavisnog univerziteta Banjaluka i Instituta za istraživanje srpskih stradanja u 20. vijeku.


Kao pravi autošovinista željan da preispitam svoje stavove o Srebrenici, obučem se fino i zaputim na konferenciju. Stigao sam tamo kada su otišli Dodik i Cvijanovićeva, tj. na radni dio. Prošao sam kroz skener za metal i obreo se u sali sa mnogo starih ljudi u odijelima i kravatama, što je konferenciju učinilo još više naučnijom i ozbiljnijom. Među učesnicima sam preopoznao organizatora prof. dr Zorana Kalinića, prof. dr Slobodana Župljanina, prof. Vitomir „metak u čelo“ Popović, Ljiljanu Bulatović, a poslije im se pridružio i Vinko VIKOM Perić.


Bio sam na raznim naučnim skupovima, ali na ovom skupu me je posebno dojmio advokat Toma Fila koji je na kraju svog izlaganja viknuo „Živjela Srbija“


Konferencija ko konferencija, 10 minuta priče, 5 minuta za pitanja i to je to. Govornici su se više ili manje držali teme, pitanja nije bilo jer svi znamo da je sud u Hagu antisrpski, da u Srebrenici nije bilo genocida i da smo izgubili propagandni rat jer su protiv nas bili Vatikan, Nijemci, Amerikanci... Bio sam na raznim naučnim skupovima, ali na ovom skupu me je posebno dojmio advokat Toma Fila koji je na kraju svog izlaganja viknuo „Živjela Srbija“.


Ali to nije predmet ovog pisanija. U okviru konferecije, odštampan je i zbornik radova pod nazivom "Srebrenica, stvarnost i manipulacija“. Bijela knjiga sa tvrdim koricama, a između korica 795 strana istine i nauke. Složićete se sa mnom da se na istini o Srebrenici ne smije štediti.


Naučni odbor konferencije čine prof. dr Slobodan Župljanin, akademik dr Jelena Guskova, akademik prof. Vitomir Popović, mr. Milorad Kojić i još neki vojnici i civili, prosto ne znaš jesu li im veće titule ili ljubav prema Radovanu Karadžiću.


U knjizi mnogo radova ali meni su za oko zapala dva bošnjačka rada. Prvi rad je specijaliste za bezbjednost i terorizam u BiH Dževada Galijaševića pod nazivom „Projekat islamske države u BiH i islamska deklaracija Alije Izetbegovića pokrenuli sukobe“. Kao što vidite Dževad je potpuno promašio temu. Drugi rad je potpisao dipl. ing i publicista Ibran Mustafić pod nazivom „Sarajevski scenario planiranog haosa u Srebrenici“.


I ja krenem da čitam članak dobrog Bošnje Ibrana Mustafića i sve mi nešto čudno, ali šta? Cijeli članak je napisan u trećem licu i evo kako to izgleda:


„Na ove njegove riječi Ibran je zanijemio. Avdija Hadrović, poslanik i član IO grada Sarajeva, kao iz topa zavika „Treba i sa njima ratovati!“ a onda slijedi „Alija je rekao da bi to bilo to i da se sastanak završava. Na to je Ibran dobacio....“

Čitao sam mnoge naučne članke o svemu i svačemu, ali nikad nisam doživio da autor članka piše o sebi, ili bilo kome drugom, u trećem licu jednine.


Naravno, ne bude meni mrsko i u subotu kontaktiram Ibrana Mustafića i pitam da li je napisao ovaj rad u zborniku? Odgovor dobijem u roku od sat vremena i u njemu stoji ovo „Dakle, niti sam šta pisao, niti znam šta je napisano“.


Ja se šokirao, imamo orginalni naučni rad koji je neko napisao i potpisao Mustafića. I ne samo da imamo članak koji nije napisao, već imamo Ibrana Mustafića najavljenog kao jednog od govornika u subotu, 13. aprila od 9 i 30 do 11 i 20h.

Čitao sam mnoge naučne članke o svemu i svačemu, ali nikad nisam doživio da autor članka piše o sebi, ili bilo kome drugom, u trećem licu jednine

Kako je moguće da u jednom zborniku radova koji želi da dođe do istine imamo falsifikat?


Eto moguće je, jer moramo odbraniti istinu o Srebrenici.


Sada se nameću neka vrlo važna pitanja:


• Ko je autor teksta „Sarajevski scenario planiranog haosa u Srebrenici“, kada to nije potpisani Ibran Mustafić?
• Kako se taj tekst uopšte našao u zborniku?
• Da li će neko da odgovara zbog ovog falsifikata?
• Kako da vjerujem u sve ostale članke i onom u člancima, ako je priređivač zbornika falsifikovao cijeli jedan članak?
• Ako se ovako laže u zborniku, kako li se tek laže o Srebrenici?
• Zašto nema rada od Karganovića, kada je on jedan od najpoznatijih i najskupljih stučnjaka za Srebrenicu?

P.S.


Prvi Srbine Milorade Dodiče, da li shvataš da te neko grdno zajebava i uzima pare na Srebrenici. Ova konferecija i sve oko konferencije je koštala mnogo, a od nje nemamo nikakve koristi, baš kao što nemamo koristi od Karaganovića kome si onomad dao skoro dva miliona KM. Nećeš imati koristi ni od posebnih komisija za Srebrenicu i Sarajevo. Ako želiš dobro srpskom narodu u Republici Srpskoj, moraćeš rastjerati tu bagru oko sebe ili prestati da ih skupljaš i finansiraš. Oni ti neće dati nikakvu istinu o Srebrenici, već te samo brukaju i ovdje i po svijetu.



Organizatori konferencije su u završnom dokumentu naveli "Nikakve presude, pa i one Haškog suda, ne mogu biti prepreka za naučna istraživanja radi ustanovljenja cjelovite istine".



Dragi moji „naučnici“ nemojte nas više braniti, k'o Boga vas molim.



Stavovi izrečeni u ovom tekstu odražavaju autorovo lično mišljenje, ali ne nužno i stavove DEPO Portala.


(DEPO PORTAL
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 09 Jul 2019, 17:06

U Birminghamu odata počast žrtvama genocida u Srebrenici


Image

U večernjim satima u prostorijama st.Philip Katedrale u Birminghamu više od 250 zvanica je prisustvovalo obilježavanju 24.godišnjice genocida u Srebrenici.


Image


Dobrotvorna organizacija “Remembering Srebrenica” u saradnji sa Bosnia UK Networkom i općinom Birmingham je organizovala prigodan program i komemoraciju, kako bi se i ove godine odala počast 8372 brutalno ubijenih muškarcima i dječacima u genocidu počinjenom u Srebrenici u Julu 1995 godine.


Image


Komemoraciju su svečano otvorili gosti iz Sarajeva, Elvir Solak i Aida Čorbadžić, muzičkom izvedbom “Što te nema”. Emocije su se uveliko mogle osjetiti na licima prisutnih, a i suza je bilo. Program komemoracije je uvela i vodila Amerah Saleh, umjetnica iz Birmingama. Amerah je nastupala širom Evrope i objavila svoju prvu kolekciju pod nazivom "Ja nisam odavde" u aprilu 2018. Njen rad se dotiče identiteta, ženstvenosti, religije i opskurne ideje o pripadnosti samo jednom mjestu. Posjetila je Bosnu i Srebrenicu 2015. godine.


Image


Komemoracija je održana u katadrali St. Philips, domaćin manifestacije je bio The Right Reverend David Urquhart, biskup Birminghama koji se na samom početku zahvalio svima kojima su došali i uveličali ovu noć, noć sjećanja na Bošnjake koji su zbog religije izgubili živote.


Image


Tema za 2019. "Premošćavanje podjele: suočavanje sa mržnjom“ nastoji inspirirati ljude da se suprostave onima koji žele podijeliti zajednice, slaviti one koji grade mostove između zajednica i mijenjaju stavove i ponašanja u drugima da izađu i grade vlastite mostove. Ova tema je izabrana jer nikada nije bilo toliko važno da se ljudi osnaže kako bi se suprostavili mržnji u svojim zajednicama i da grade mostove koji pomažu u stvaranju jačeg, boljeg i kohezivnijeg društva.


Image


Čast obratiti se publici imali su i učenici bosanskohercegovačke dopunske škole Birmingham, Hana Cerić i Benjamin Zlomužica, izgovarajući zavjete i informišući publiku o ovogodišnjem projektu Building Bridges. Podršku su dali i ostali učenici, simboličnim polaganjem papirnatih cvjetova koje se sami napravili u toku bh. dopunske nastave.


Image


Tokom godine, članovi odbora Remembering Srebrenica su radili sa školama širom West Midlands područja sa ciljem da podignu svijest o tome kako mladi ljudi mogu pomoći da se premosti jaz u našem društvu. Učenici su radili na stvaranju cvijeća koje je jednom otvorilo, otkrilo savjete o tome kako premostiti podjele i stvoriti inkluzivniji svijet. Cvijeće je sve isto, da predstavimo kako smo svi isti, ali svaki je jedinstven, koristeći papir raznih boja i svaki sadrži drugačiju poruku iznutra. Cvijeće se ujedinjuje kako bi izgradili prekrasan i živopisan most. Zahvalni smo svim školama širom Birmingema koje su podržale ovaj projekat, navode organizatori.

Millicent Chapanda iz Celebrating Sanctuary se publici predstavila sa muzičkom numerom iz Zimbabvea, Nhemamusasa.


Image


Sudbin Musić, žrtva genocida, je prisutnima ispričao svoje iskustvo. Imao je samo 18 godina kada je vojska bosanskih Srba stigla u njegovo selo u blizini Prijedora, na sjeverozapadu Bosne i počela ubijanje. Kada je vojska stigla u Sudbinovu kuću, ubili su njegovog psa, njegove konje, a zatim uhapsili Sudbina i njegovog 16-godišnjeg brata i zapalili kuću koju je dijelio sa majkom i dvije sestre. Sudbin i njegov brat odvedeni su u koncentracioni logor gdje su ih tukli i mučili i živjeli su u stalnom strahu da će biti ubijeni. Kada je napokon pobjegao, imao je samo 46 kg. Godine 2000. vratio se u selo u kojem je bio "etnički očišćen". On je sahranio ostatke svog oca koji je brutalno ubijen. Sudbin sada, zajedno sa preživjelima iz drugih koncentracionih logora u Bosni, vodi kampanju za suočavanje s prošlošću i stvaranje pomirenja među zajednicama.


Image


Atmosferu šutnje i suosjećanja prekinuli su Elvir Solak i Aida Čorbadžić iz Sarajeva izvodeći "Bridge Over Troubled Water". U Bosni i Hercegovini muzika se koristila za ujedinjenje ljudi kroz zajedničke strasti. Za vrijeme opsade Sarajeva služila je za održavanje duha ljudi u isto vrijeme bez struje, malo hrane i svakodnevnog užasa. Od kraja rata, muzika je pomogla da se premoste etničke podjele.


Image

Publici se obratio i Richard Burden, član britanskog parlamenta i član Odbora za međunarodni razvoj Doma naroda. Jedna od centralnih tema njegovog rada je da se glas lokalnih ljudi čuje u hodnicima moći. Od svoje posjete Potočarima 2016. godine, Richard je bio i potpredsjednik Parlamentarne grupe Srebrenica All Party.


Image


Vjerske vođe David Urquhart, Jessica Foster, Ruth Jacob iz Birmingham Central Shul i Imam Mersad Krnjić iz Bosnian Cultural Centre, su se također obratili sa par riječi i pozvali prisutne na minut šutnje.

Minut šutnje prekinut je nastupom Iryna Muha, umjetnicom originalno iz Ukrajine, izvodeći "A Soldier’s Wife", kompoziciju na tradicionalnom instrumentu. Zahvalni smo Millicent Chapanda i Iryni Muha što su svojim nastupom pomogli da kroz muziku izgrade mostove i veze. Recitiranjem poeme Amerah Saleh je svečano završila program, saopćeno je.


Image


Među mnogobrojnim uglednim gostima i govornicima bili su i gradonačelnik Birmingama Mohammed Azim i gradonačelnik Solihulla Stuart Davis sa suprugom Sarah Walker.


Image

U znak sjećanja na žrtve, zapaljene su svijeće. Tom prilikom, svi prisutni, uprkos razlikama u rasi i religiji su odali počast onima kojih više nema, onima iza kojih su ostali samo uplakani i ožalošćeni.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Pasaga » 09 Jul 2019, 17:29

Aferim ,ljudino ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Rum » 09 Jul 2019, 18:37

Oprostio bih ja njima ali ne da mi Fatima :srce

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2019, 01:14

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2019, 14:43

Ivana Marić@Ivana__Maric

Brnabić: Nisam pozvana u Srebrenicu pa neću ni ići, prestanimo se vraćati na nesporazume iz prošlosti.
"nesporazume"?!?
Nesporazum zvijezda
Nesporazum i mir
Nesporazum svjetova
Nesporazum i kazna
nastavite niz...
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests