Srebrenica - genocid

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Čarobni » 03 Aug 2020, 13:54

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 13:48
Čarobni wrote: 03 Aug 2020, 13:45

Poruka o antifašističkom protestu kojeg pokriva 100 policajaca, kako Sarajlije ne bi zapalile katedralu.
Nadji jedan tekst iz bilo koje novinske agencije na svijetu, minus lokalne smetljarske, koje su taj dogadjaj tako okvalifikovale.
Ne znam sto ce ti to petljanje?
Sta imas od toga?
Lokalne smetljarske su ovdje jedino relevantne, one se čitaju i one prave atmosferu kakvu žele stranački šefovi, ne pravi je CNN.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84543
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16640 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Fuddo » 03 Aug 2020, 13:58

Čarobni wrote: 03 Aug 2020, 13:54
Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 13:48

Nadji jedan tekst iz bilo koje novinske agencije na svijetu, minus lokalne smetljarske, koje su taj dogadjaj tako okvalifikovale.
Ne znam sto ce ti to petljanje?
Sta imas od toga?
Lokalne smetljarske su ovdje jedino relevantne, one se čitaju i one prave atmosferu kakvu žele stranački šefovi, ne pravi je CNN.
Decko, napisao si da je u svijet poslana poruka kako podivljale sarajlije stoje u redu da zapale katedralu.
Svijet, bar onaj pristojni dio kojeg se nesto pita je bio jasan sta o svemu misli.
I sta ti sad hoces da dokazes?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by arzuhal » 03 Aug 2020, 14:00

Zabole, u suštini i u konačnici, svet i za Bošnjacima, i bh. katolicima, i katedralom, i genocidom, i migrantima, i demokratijom u BiH, i slikom BiH-a, i ostalim hablicama-dablicama...
uzmi Lysobact

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Socrates » 03 Aug 2020, 14:00

Lavlje_srce wrote: 03 Aug 2020, 13:11
Socrates wrote: 03 Aug 2020, 12:40I ta tvrdnja da smo okrutna vrsta je zamagljivanje istine, i može poslužiti kao izgovor bilo kome da uradi bilo sta.

Korisno je možda za neku generalnu raspravu o ljudskoj vrsti, ali na bilo koju specifčnu temu ne služi ničemu. :cudi
Kakvo zamagljivanje istine, jeste li vi normalni? Space je upitala otkud tolika okrutnost prema ljudima, odgovorila sam joj. Jevreji su bili najvece zrtve u WWII, dok sada pokazuju veliku okrutnost prema Palestincima. U ljudskoj psihologiji je poznat fenomen zrtve koja postane dzelat. Ne znam da li bi to postali Bosanci/Bosnjaci, to ne zna niko. Nadam se da ne bi.
Pa kako nije zamagljivanje istine ako na temi o specifičnom događaju, u ovom slučaju riječ je o Srebrenici, ili, recimo, o agresiji na BIH, ti koristis generalnu tvrdnju "da su ljudi okrutni"?

Pa svaku priču o bilo čemu mi možemo zaključiti tom generalnom tvrdnjom. I nastaviti dalje kao da se ništa i nije desilo. Ako smo svi okrutni, onda vlada zakon jačeg, po kojem je dozvoljeno, pa cak i racionalno, uraditi sve da obezbjedis opstanak, pa i genocid nad drugima. Jer, ako oni nas sve ne pobiju, mi cemo njih, jer smo svi isti, okrutni.

I zbog toga mislim da generalna tvrdnja poput te nema mjesta na ovakvoj raspravi.

Ljudi jesu okrutni, ali ljudi imaju kapacitet i da uče da ne budu okrutni, barem ne u genocidnim razmjerama.

Učiti možemo na specifičnostima, kao što je, recimo, opasnost velikosrpske mitologije po sve narode oko srpskog, a ja bih se usudio reći i po srpski narod. Ne možemo učiti na generalnim tvrdnjama, kao što je "svaki narod ima kapacitet za nanošenje zla drugim narodima".
. . . . . . . . .

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Čarobni » 03 Aug 2020, 14:01

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 13:58
Čarobni wrote: 03 Aug 2020, 13:54

Lokalne smetljarske su ovdje jedino relevantne, one se čitaju i one prave atmosferu kakvu žele stranački šefovi, ne pravi je CNN.
Decko, napisao si da je u svijet poslana poruka kako podivljale sarajlije stoje u redu da zapale katedralu.
Svijet, bar onaj pristojni dio kojeg se nesto pita je bio jasan sta o svemu misli.
I sta ti sad hoces da dokazes?
Stvar je u tome da taj svijet se u Bosni ne pita ništa, niti ih je briga. Ovdje se pitaju Izetbegovići, Dodik, Čović, i njihova stada ovdje i u Hrvatskoj i Srbiji.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84543
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16640 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Fuddo » 03 Aug 2020, 14:01

arzuhal wrote: 03 Aug 2020, 14:00 Zabole, u suštini i u konačnici, svet i za Bošnjacima, i bh. katolicima, i katedralom, i genocidom, i migrantima, i demokratijom u BiH, i slikom BiH-a, i ostalim hablicama-dablicama...
Naivno ti je to, i poprilicno povrsno.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by arzuhal » 03 Aug 2020, 14:02

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 14:01
arzuhal wrote: 03 Aug 2020, 14:00 Zabole, u suštini i u konačnici, svet i za Bošnjacima, i bh. katolicima, i katedralom, i genocidom, i migrantima, i demokratijom u BiH, i slikom BiH-a, i ostalim hablicama-dablicama...
Naivno ti je to, i poprilicno povrsno.
Nekad moraš i pretjerat da bi nešto naglasio.
uzmi Lysobact

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84543
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16640 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Fuddo » 03 Aug 2020, 14:04

Čarobni wrote: 03 Aug 2020, 14:01
Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 13:58

Decko, napisao si da je u svijet poslana poruka kako podivljale sarajlije stoje u redu da zapale katedralu.
Svijet, bar onaj pristojni dio kojeg se nesto pita je bio jasan sta o svemu misli.
I sta ti sad hoces da dokazes?
Stvar je u tome da taj svijet se u Bosni ne pita ništa, niti ih je briga. Ovdje se pitaju Izetbegovići, Dodik, Čović, i njihova stada ovdje i u Hrvatskoj i Srbiji.
Naravno da se pita, i njihova je zadnja.
Bilo da se radi o finansijskim transakcijama, bilo da se radi o necijoj zelji da se ocEpi.
Stoji i to da se ne uzbudjuju previse na svaku bodljavinu.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by jelena... » 03 Aug 2020, 14:38

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 14:04
Čarobni wrote: 03 Aug 2020, 14:01

Stvar je u tome da taj svijet se u Bosni ne pita ništa, niti ih je briga. Ovdje se pitaju Izetbegovići, Dodik, Čović, i njihova stada ovdje i u Hrvatskoj i Srbiji.
Naravno da se pita, i njihova je zadnja.
Bilo da se radi o finansijskim transakcijama, bilo da se radi o necijoj zelji da se ocEpi.
Stoji i to da se ne uzbudjuju previse na svaku bodljavinu.
Hajde sad mi objasni koja je svrha iniciranja i ulaganja u ovaj spomenik?

Hoće dobri, pošteni i naivni svijet da nas pomiri pa inicirali izgradnju ovog spomenika u Srebrenici

za koji će biti spiskano 70 000 km?

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84543
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16640 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Fuddo » 03 Aug 2020, 14:39

jelena... wrote: 03 Aug 2020, 14:38
Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 14:04

Naravno da se pita, i njihova je zadnja.
Bilo da se radi o finansijskim transakcijama, bilo da se radi o necijoj zelji da se ocEpi.
Stoji i to da se ne uzbudjuju previse na svaku bodljavinu.
Hajde sad mi objasni koja je svrha iniciranja i ulaganja u ovaj spomenik?

Hoće dobri, pošteni i naivni svijet da nas pomiri pa inicirali izgradnju ovog spomenika u Srebrenici

za koji će biti spiskano 70 000 km?
Koji dobri i posteni svijet?
Ko ti je to inicirao?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by jelena... » 03 Aug 2020, 14:40

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 14:39
jelena... wrote: 03 Aug 2020, 14:38

Hajde sad mi objasni koja je svrha iniciranja i ulaganja u ovaj spomenik?

Hoće dobri, pošteni i naivni svijet da nas pomiri pa inicirali izgradnju ovog spomenika u Srebrenici

za koji će biti spiskano 70 000 km?
Koji dobri i posteni svijet?
Ko ti je to inicirao?
Međunarodne organizacije inicirale.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84543
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16640 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Fuddo » 03 Aug 2020, 14:40

jelena... wrote: 03 Aug 2020, 14:40
Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 14:39

Koji dobri i posteni svijet?
Ko ti je to inicirao?
Međunarodne organizacije inicirale.
Koje?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by jelena... » 03 Aug 2020, 14:42

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 14:40
jelena... wrote: 03 Aug 2020, 14:40

Međunarodne organizacije inicirale.
Koje?
Znam onoliko koliko piše u uvodnom postu, zato i pitam.
Odluku o gradnji prošle godine je donijela Skupština Općine Srebrenica, a na inicijativu međunarodnih organizacija. Tada je planirano da se spomenik bude izgrađen do 21. septembra.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84543
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16640 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Fuddo » 03 Aug 2020, 14:44

jelena... wrote: 03 Aug 2020, 14:42
Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 14:40

Koje?
Znam onoliko koliko piše u uvodnom postu, zato i pitam.
Odluku o gradnji prošle godine je donijela Skupština Općine Srebrenica, a na inicijativu međunarodnih organizacija. Tada je planirano da se spomenik bude izgrađen do 21. septembra.
Eh,
I mene zanima.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by insomnia » 03 Aug 2020, 14:45

Da nije Blagojevich
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120492
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7933 times
Status: Online

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2020, 14:54

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 12:59
Ne postiji na ovom dunjaluku niko, nikakav motiv, apsolutno nista, da bi me moglo ubijediti da ubijem nevina cojeka, zapalim necije dijete, silujem zenu...i slicne gadosti.

Pa to-to.

Evo najjednostavnijeg pitanja na svijetu.
Zašto su Srbi bili toliko krvoločni u ratu, a za našu Armiju, još uvijek čekam link na kojem piše, da je u historiji svijeta, postojala armija, koja je svoj rat, izratovala čistije od ARBiH :naklon

Ne možeš natjerati čovjeka, da ubije nekog drugog čovjeka, iz čista mira. To rade samo neki poremećeni umovi, serijske ubice i sl. Ali, ako je cijela vojska to radila, u pozadini je uvijek zločinačka ideologija. U ww2 imali smo Japance i Nijemce (mada ni Britancima nije manne, glede divljačkih bombardovanja), a u našem ratu su to radili Srbi.

Baš kao što su Židovi u Njemačkoj nosili žute trake, naši su ih morali nositi u Prijedoru.
Vučić rekao "stotinu za jednoga" i to je čuo od onog njemačkog oficira, iz Kragujevca 1941. Mnogo jer poklapanja i ovdje je sve jasno.

I onda tu neko teoretizira o žrtvi koja postaje dželat :visi

Da bi neko postao dželat, iznad sam već naveo, prethodno mora postojati zločinačka ideologija koja će ga natjerati na to. U Izraelu, to je Cionizam=nacizam, u Srbiji to je njihova mitologija=nacizam, etc.

Q sebi siječem, ko dokaže da među Bošnjacima, u ovom trenutku, postoji neka takva ideologija, koja okuplja više od 5% Bošnjaka :djed

insomnia wrote: 03 Aug 2020, 13:13 Evo jos jednog strucnjaka. De zovite i Respa i Nurudina pa da posjedimo ko ljudi

Respo ne može, iz tehničkih razloga.

Nurudin, ban istekao, ali i moderatorsko strpljenje. Nemam namjeru da banujem pola foruma, samo zato što bi on ovdje rekao kako je ovaj spomenik super stvar i još samo da opet uhvatimo Nasera, pa da mu sudimo po stoti put, izazvao lavinu reakcija (što samo i čeka, jer zbog toga bi i došao) a potom prijavljivao i insistirao na brisanju postova, etc..


Drago mi je da postoje različita mišljenja, na temi, ali ako je neko zlonamjeran, na ovakvim ozbiljnim temama i po pravilu kenjka: Briši ovom ovo-onom ono, banuj, upozori, etc, to je već zloupotreba foruma kao platforme za diskusiju.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Mutevelija » 03 Aug 2020, 14:58

De behko kljucaj sta ce ovde raspravljati.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Lavlje_srce » 03 Aug 2020, 20:22

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 13:24Nije to nikakva osjetljivost,
Citam, ne vidim se u tim blesavim teorijama koje su u biti nista drugo do opravdanje zla kojeg kao kritikuje.
Zamisli, ljudska vrsta je svakako gomila govana, i sve zavisi ko ce kad dobiti priliku, svi smo isti.
I onda kad bi to usvojio kao relevantno, mo’s komotno zakljuciti da se u Srebrenici ustvari nije dogodilo nista neobicno, to su ko biva, normalne pojave.
Sta da se radi, ne treba se buniti, ipak su to samo ljudi, jel.
Ako te zaosinute teorije nazoves pravim imenom, bezveznim tarlahanjem, onda se naljuti i kaze pljujes po meni. Bezveze.
A tvoji (pogresni) zakljucci su apsolutna istina koja se mora prihvatiti bez pogovora? Or else. Kako to da se tako dobar i pravdoljubiv nisi osvrnuo na monstruoznu ideju, da bih 'pobila pola do 2/3 svjetske populacije kad bi mi se ukazala prilika? Dakle po toj individui ja koja nikad mrava nisam zgazila (niti cu) sam gora od Hitlera, Staljina i Kim Jong Un-a i svih diktatora ikad. To je zakljucio samo zato sto sam napisala da ce, pazi - dokazano na vise eksperimenata, do 65% ljudi iskazati poslusnost autoritetima cak i onda kada to podrazumijeva ekstremnu okrutnost. Tebi njegov zakljucak nije bolestan? Ono o cemu sam razgovarala sa Spacebound je - zasto su neki normalni, inace funkcionalni ljudi sposobni ciniti okrutnosti pod odredjenim uvjetima. Meni je taj Milgramov eksperiment bio sokantan kao i bilo kom drugom ko je vjerovao u bazicnu ljudsku dobrotu, a i sama sam kao i ona pokusavala shvatiti odakle takva zvjerska mrznja koja se srucila na BiH.

Gledajuci kompletnu globalnu situaciju, vise ne vjerujem da dobro nadvladava zlo. Voljela bih da grijesim.

Srebrenica se desila 11-og Jula 1995 i kompletan svijet je istog trenutka osudio taj monstruozni mass-zlocin, tj. genocid. Niko ga nije osporio, prvoj mi je prva polovina jula svake godine mucna i bolna jer je zlo koje se desilo nepojmljivo normalnoj osobi. Samo mi je nevjerovatno da to moram pisati tu na Bosanskom forumu, ja Bosanka, da mi ne bi neko prisio sva zla ovog svijeta ikad ucinjena. Strasno.
Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 13:34Ma znam,
Ne mislim da se u slucaju nase srcaste arslanovce radi o nekom hinjskom provociranju i pokusaju podvale. Ovo je vise u fazonu, ja sam kao, drugacija, bolja od vas...staaa jeee.
Malo egoizma za pocetak jos jednog uspjesnog dana u zivotu ispunjenom srcaDima.
Bizi goni.
Dan nije bio uspjesan, bio je grozan. Prvo sam bila u soku procitavsi kakve mi se monstruoznosti pripisuju, tresle su mi se ruke od nemoci i bijesa kad sam odgovarala na to, pa sam poslije bila nesposobna da se skoncetrisem na posao do popodne, pa sam nesto jedva otaljala do kraja radnog dana. Nije mi ovo prvi upropasteni dan otkad sam se vratila na forum, ali ovo je bilo degutantno. Niti sam bilo kakav snob kako se nadas. Ono sto je prava istina je da sve na ovom forumu, posebno na politickim temama (ali i drugim) mora biti kako to zakljucite ti i insomnia (sa promjenjivim satelitima). Sva sreca, mogu se skloniti s foruma da vam ne bih i dalje bila zrtveno jagnje. Pa cete me malo ismijavati, pa ce naici slijedeca zrtva.
Socrates wrote: 03 Aug 2020, 14:00Pa kako nije zamagljivanje istine ako na temi o specifičnom događaju, u ovom slučaju riječ je o Srebrenici, ili, recimo, o agresiji na BIH, ti koristis generalnu tvrdnju "da su ljudi okrutni"?

Pa svaku priču o bilo čemu mi možemo zaključiti tom generalnom tvrdnjom. I nastaviti dalje kao da se ništa i nije desilo. Ako smo svi okrutni, onda vlada zakon jačeg, po kojem je dozvoljeno, pa cak i racionalno, uraditi sve da obezbjedis opstanak, pa i genocid nad drugima. Jer, ako oni nas sve ne pobiju, mi cemo njih, jer smo svi isti, okrutni.

I zbog toga mislim da generalna tvrdnja poput te nema mjesta na ovakvoj raspravi.
Ti si mi posebno neshvatljiv. Nisam te ranije pratila na politickim temama i zakljucila sam da si prijatan, duhovit i umjeren. Pritom sam cini mi se negdje procitala da si pravnik, pa ne mogu vjerovati da mozes donijeti ovako iracionalne i/ili maliciozne zakljucke. To sto sam napisala ukazuje da je ljudska vrsta spremna na okrutnost, ali to ne porice monstruoznost onog sto se desilo u Srebrenici. To je samo jedan od dokaza ljudske (razumijes, u smislu Homo Sapiens-a) sposobnosti za monstruoznost. Iste one koja se desila u Rwandi od strane Hutu-a prema Tutsijima, iste one koja je dovela do kataklizmickih posljedica u Iraku i Libiji, iste one koja se manifestovala od spanske inkvizicije do danasnjih dana. Iste one koja ce se bojim se opet desiti, nadam se ne za nasih zivota.
Ljudi jesu okrutni, ali ljudi imaju kapacitet i da uče da ne budu okrutni, barem ne u genocidnim razmjerama.

Učiti možemo na specifičnostima, kao što je, recimo, opasnost velikosrpske mitologije po sve narode oko srpskog, a ja bih se usudio reći i po srpski narod. Ne možemo učiti na generalnim tvrdnjama, kao što je "svaki narod ima kapacitet za nanošenje zla drugim narodima".
Drugacije bih to definisala - svaki narod koji se osjeca brojcano, politicki i vojno nadmocnim nad nekim drugim narodom, a osjeca se ugrozeno od nekog drugog narode, ima kapacitet za nanosenje zla drugim narodima. Ako ti nesto nije jasno pogledaj pod USA i kreni od tretmana Native Americans pa do danasnjih dana. Koliko ono nisu bili u vojnim sukobima? 17 godina od dana ustanovljenja USA?
Last edited by Lavlje_srce on 03 Aug 2020, 21:05, edited 1 time in total.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84543
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16640 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by Fuddo » 03 Aug 2020, 20:28

Ma da, zloceste usa.
De jos malo relativizacije.
Patetises bezveze, nicim izazvana.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: U Srebrenici uskoro počinje gradnja spomenika mira kojim će se odati počast svim žrtvama rata

Post by MunDzi » 03 Aug 2020, 20:38

Fuddo wrote: 03 Aug 2020, 20:28 Ma da, zloceste usa.
De jos malo relativizacije.
Patetises bezveze, nicim izazvana.
Zena uopste ne relativizira.
Ali ti i ne citas.
Jednostavno si bezobrazan i tebi je cilj da sebi napravis zajebanciju na tudji racun.
Namjerno joj dizes pritisak i provociras.
:dole

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja, fruit, Krokodil Behko, spacebound and 33 guests