Srebrenica - genocid

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Socrates » 08 Jul 2017, 04:38

statebriga wrote: 08 Jul 2017, 02:54
Socrates wrote: 08 Jul 2017, 02:25 Nikad to naravno nisam tvrdio. :rol

Cak ne mislim da je moguce u danasnje doba da neko postane drzavnik a da nije mason. I Tito je naravno bio mason.
pa sto je odjednom postao problem kad je Posmatrac spomenuo Zidare :kafa
Pa zato što je krenuo klasičnu priču o zlim masonima koji kontrolisu svijet buuuaHaaa hajde svi da se bojimo masona. :ha

Masona ima zlih, ima dobrih, ima ih sa različitim političkim uvjerenjima, ima ih svih rasa, religija i nacija. Tako da tehnički nije moguće izvesti da su svi ujedinjeni oko neke političke ideje i da udruženi kroje politicku sliku svijeta. :D.

Uostalom, njegov miljenik Zlatko Lagumdzija je mason i to sam znao prvi put kad sam ga vidio na nekom snimku. :ooo

Znaci, lupa o nečemu o čemu blage veze nema samo da bi u svom ogranicenom mozgu našao neku alternativnu teoriju za raspad Jugoslavije i agresiju na BIH.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by storm » 08 Jul 2017, 05:57

Sto li je stvorilo taj sav nacionalizam :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by KOMESAR » 08 Jul 2017, 09:15

Krokodil Behko wrote: 07 Jul 2017, 23:46
posmatrac wrote: 07 Jul 2017, 20:23
Socrates wrote: 07 Jul 2017, 20:09 Vidim da si se prepoznao u ovom "majmuni", pa mi je drago da imas barem toliku dozu samosvjesnosti. Jer i nisi nista drugo nego agitatorska simpanza, komunista koji je pogubio mozak jer je nesposoban.

Kakve veze politicka koalicija ima sa namjerom da ce jedan narod nestati ako Bosna izglasa nezavisnost samo ti znas.
Koliko se sjecam pisao sam na ovoj temi( pa si vjerovatno i mene pocastio uvredom da sam majmun), pa sam ti samo odgovorio na isti seljacki nacin kojem ti pribjegavas kada nemas argumenata i kada redovno pises nebuloze po Forumu.

Neka si ti izbjego iz neke selendre u Kanadu, napokon osjetio asfalt pod nogama , gdje zivis od kanadske socijale( posto vidim da nista ne radis) a toliko se busas protiv tog Socijalizma, sto samo govori da si licemjer, kao i hiljade bosanskih " velikih " patriota" koji zive po zakonima ekonomski uredjenih zemalja, a nama ovdje sole pamet kako treba da se ponasamo

KArington Kutiljerov plan ( citaj o njemu) je 1992 g nudio istu ovakvu Bih, decentraliziranu, u kojoj bi kantoni bili podijeljeni po nacionalnoj osnovi( sve danas sto imamo) , cime bi se izbjegla stradanja desetina hiljada ljudi, a taj plan je odbio ALija Izetbegovic, koji danas ne bi na " ledjima" nosio hipoteku da je koalirao sa ratnim zlocincem Karadzicem.

Evo ti malo o Srebrenici
http://sanela.info/blog/stolac_bola/175 ... srebrenicu
Evo i tebi, odgovorio si sam sebi, na to pitanje.
Nakon sastanka s američkim ambasadorom u Jugoslaviji Warrenom Zimmermannom 28. marta 1992., u vrijeme kada su već trajale borbe u Bosanskoj Posavini, Alija Izetbegović će odbaciti taj plan."

Rat je ionako počeo i zašto bi Alija u rat ušao sa decentraliziranom državom? Da je što lakše rasparčaju?
To pozivanje na Kutiljerov plan, možeš sresti samo još na sajtu ravna.gora.skroz.com i nigdje više.
Uobičajena ubleha poput one o srpskom svatu, a puna "istina" bi glasila "Alija je povukao potpis i ubio srpskog svata i rat je počeo"..

KOMESAR wrote: 07 Jul 2017, 22:03 Četiri puta sam bio u Potočarima
Jel to bilo onda kad si bio član SDA, a to je bilo prije nego što si postao član SDP, a to je bilo prije nego što si postao član DF, a to je bilo prije nego si postao član SBiH, a to je bilo prije nego si postao član SBB, a to je bilo prije nego što si postao pljuvač po Srebrenici, valjda ti je to zadnja faza i ne može niže?

Zar ne vidiš da te je oćero ko je stigo? Što se rahat ne ubiješ i sačuvaš sebi malo dostojanstva?

statebriga wrote: 07 Jul 2017, 20:34 niko nije ni reako, da bez istog glasanja BiH ne bi sudjeovala u ratu, ustalom, SFRJ je bila jedna jako nestabilna polticka tvorevina,a strah od rata je postojao cak i kod nepisenog naroda, jer je znao iz @og sv. rata, sto znaci imati suob sa cetnickim politicarima :kafa
Ii? Šta je trebalo? Gukni.
Tad je bilo vrijeme za izlazak, jer je ustavom bio dozvoljen, a ostanak bi značio novu zajednicu sa Srbima bez tog prava i sa ko zna kakvim posljedicama. E da, to bi najviše na svojoj koži osjetili BH Hrvati, kojih u tom scenariju ne bi ni bilo.
Ulizice su mi uvijek zavidile što sam slobodan i što promišljam svojom glavom.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 08 Jul 2017, 09:20

Nakon što je ciljano (i na ovom forumu) kontaminirana i obesmišljavana ideja "Marš mira", genocidaši mogu nastaviti s poslom.

Spomenik Čurkinu, težak dvije tone, sutra u Srebrenici



Image

Udruženje "Istočna alternativa" ima namjeru da sutra u centru Srebrenice podigne spomenik Vitaliju Čurkinu, ambasadoru Rusije, koji je stavio 'ne' na Rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama. Iz tog Udruženja kažu kako od nadležnih nisu dobili službeno ni da mogu ni da ne mogu staviti spomenik te će zato to i uraditi.

Majke Srebrenice postavljanje spomenika Čurkinu vide kao još jednu provokaciju i navode da će ime bivšeg ambasadora Rusije u Ujedinjenim nacijama biti na Stubu srama u Potočarima.

Bista teška dvije tone bit će podginuta sutra, ali bez odobrenja načelnika Opštine Srebrenica Mladena Grujičića. Kako je naveo, to samo doprinosi podizanju tenzija i novim razmimoilaženjima naroda koji tamo žive, javlja agencija Fena.

"To nam nije potrebno, moramo se baviti stabilnošću Srebrenice i stvaranjem uslova za međusobno uvažavanje i poštivanje kao i stvaranje uslova da zainteresovani investitori ne budu spriječeni zbog neke inicijative koja može dovesti do destabilizacije. Tako, Opština Srebrenica nije dala dozvolu za gradnju takvog spomenika", kazao je Grujičić.

(SB)
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by KOMESAR » 08 Jul 2017, 09:24

Povodom 22. godišnjice genocida u „zaštićenoj zoni UN-a“ Srebrenica, gradonačelnik grada Hamiltona, Fred Eisenberger proglasio je 11. juli Danom sjećanja na žrtve genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Na elektronskom panou ispred zgrade Skupštine je napisano:

“11 juli Dan sjećanja na Srebrenički genocid u Hamiltonu.
Odajemo počast žrtvama genocida u Srebrenici."
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Melek » 08 Jul 2017, 09:28

Srculence, hodi na temu i razdvoji ove "nadljude" kako znas i umijes.
Pogani se tema kojekakvim grozomornim psihopatskim ispadima, totalno neumijesno.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by KOMESAR » 08 Jul 2017, 09:46

Ovo je tema kao i sve druge.Nažalost,pojedini forumaši horski guše svaki pokušaj rasprave izvan nametnute istine. Eto, svi su na strani genocida koji ne klimaju glavom.

p.s.
Nastavite marširati ka zadanom pravcu bez mene.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Chloe » 08 Jul 2017, 09:53

Zašto se pred sami 11.07. diže frka oko načina obilježavanja genocida u Srebrenici?

Cijela godina je protekla, šta je ko poduzeo, pokrenuo konkretno po tom pitanju?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Lavlje_srce » 08 Jul 2017, 10:04

storm wrote: 08 Jul 2017, 05:57 Sto li je stvorilo taj sav nacionalizam :misli
Nizak IQ i posljedicna zadrtost i primitivizam.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by REMB » 08 Jul 2017, 12:16

Svake godine je vazno obiljezavati Srebrenicu zbog istine. Istina je da se desio genocid nad Bosnjacima od strane Srbije i R.Srpske.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 08 Jul 2017, 18:17

Za Srebrenicu krenuli biciklisti iz Bihaća


Image

S gradskog trga u Bihaću jučer je startao 13. biciklistički maraton Bihać - Srebrenica pod nazivom "Da se nikad ne ponovi i ne zaboravi". Više od 280 biciklista iz 10 zemalja Evrope u organizaciji Kluba ekstremnih sportova (KES) "Limit" krenulo je put Srebrenice.

Put dug više od 500 km proći će u tri etape, a prema riječima Ermina Lipovića, predsjednika KES "Limit", ove godine na maratonu učestvuje puno omladine koja vožnjom do Srebrenice želi poslati poruku da genocid nad nevinim žrtvama Srebrenice nikada neće biti zaboravljen.

Pored biciklista, krenuli su i maratonci koji su u organizaciji Sportskog kluba "Rekreativac" osmi put krenuli put Srebrenice. Njih i bicikliste s gradskog trga ispratio je veliki broj građana, te predstavnici gradova Bihać i Cazin, te Vlade USK. Prva ruta maratona je Bosanski Petrovac-Ključ-Jajce, gdje će i biti prvi konak.

Druga etapa je Jajce-Donji Vakuf-Bugojno-Novi Travnik-Sarajevo, a treća Sarajevo-Olovo-Kladanj-Srebrenica. Dolazak učesnika maratona u Memorijalni centar Potočari predviđen je 10. jula, između 18 i 19 sati.



Marš mira| Ilahija Amine Gušić "Nemoj žaliti suzama" ledi krv u žilama


Image

Objavljeno: 08. 07. 2017 - 12:28 Novosti AAATimesArial
Marš mira| Ilahija Amine Gušić
Nemoj žalit, oče moj, kad ugledaš mezar moj, nemoj da ti suza krene, kad se sjetiš oče mene...

Ima li iko da ga ova ilahija nije dirnula u srce?

Izvode je mnogi, ali dosta njih je oduševljeno izvedbom ove mlade lijepe djevojke, Amine Gušić, talentirane interpretatorke iz Sapne, koja je ilahiju “Nemoj žalit suzama” izvela uoči Marša mira.

Poslušajte ovu ilahiju u izvedbi mlade Amine:

online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 08 Jul 2017, 18:20

Ispraćeni maratonci šestog ultramaratona Vukovar-Srebrenica


Image

"Cilj je na neki način skrenuti pozornost na to zlo koje se dogodilo. Ovi ljudi govore o genocidu Srebrenice koracima. 227 km kada to pomnožite sa brojem koraka x 5, onda možete zamisliti veliku cifru koja govori o stradanjima" pojasnio je voditelj projekta Ekrem Bećirović. Evo i prvih dojmova maratonaca, koji otkrivaju što ih je motiviralo na ovaj memorijalni projekt:

"Šesti put trčim i vjerujem da ću istrčati, jer je motiv snažan da se poklonimo i ovo zlo više nikada ne ponovi. I ja sam invalid Domovinskog rata, brata sam izgubio u ratu" "Motiv mi je da se poklonim žrtvama u Srebrenici i sportski mi je motiv jer ne može svatko to istrčati. To mi je ponos veliki jer sam prvi Slovenac što sudjeluje" ‘Dok ja budem gradonačelnik, Grad Zagreb će podupirati ovaj Ultramaraton, ali i Konvoj za Srebrenicu‘ - poručio je gradonačenik Milan Bandić na ispraćaju maratonaca.

"Altruizam, dobročinstvo, briga za ljude nastradale u najvećoj tragediji i genocidu 21. stoljeća ne poznaju granice i drago nam je da je naš prijatelj iz Slovenije s nama" dodao je Bandić. Maratonci se u Srebrenici očekuju u ponedjeljak, 10. srpnja.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Chloe » 08 Jul 2017, 18:48

Amini aferim za izvedbu ilahije ... suze ipak krenu.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by harlekin » 08 Jul 2017, 19:47

Chloe wrote: 08 Jul 2017, 09:53 Zašto se pred sami 11.07. diže frka oko načina obilježavanja genocida u Srebrenici?

Cijela godina je protekla, šta je ko poduzeo, pokrenuo konkretno po tom pitanju?
a sto bi poduzeo ako ga nitko ne gleda i nije u centru paznje :cudi
fino se saceka odredjeni datum i ajmooo pametovanjeee,od politicara do ovih gnjaveza od forumasa
sve pametno majko mila,potezu se datumi izjave odgovornosti od adama i eve u silnom takmicenju zvanom "vidjaj mene al sam pametan"
i kad prodje par dana kao da nist nije ni bilo,naprotiv seljacina je svatko ko kaze nesto protiv cetnika,ne njih nego njega treba streljat i pokazat svijetu kako smo mi fina nacija,to rade nasi politicari,nas narod i svi mi jer smo takvi,dodje cetnik cistokrvni tu na forum i sprda se s srebrenicom
nasi modovi ko zadnje suge to dopustaju i kad ja frcim i navalim na lika onda ja popusim ban,i takva ti je kompletna nasa sugava BiH,te suge su odgovorne za sve ovo sada sto se dogadja s srebrenicom,njihovo sugavo pametovanje je to dopustilo,manje mrzim cistog cetnika nego nasu sugu punu samo njemu vrijedni podataka.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Chloe » 08 Jul 2017, 20:30

harlekin wrote: 08 Jul 2017, 19:47
Chloe wrote: 08 Jul 2017, 09:53 Zašto se pred sami 11.07. diže frka oko načina obilježavanja genocida u Srebrenici?

Cijela godina je protekla, šta je ko poduzeo, pokrenuo konkretno po tom pitanju?
a sto bi poduzeo ako ga nitko ne gleda i nije u centru paznje :cudi
fino se saceka odredjeni datum i ajmooo pametovanjeee,od politicara do ovih gnjaveza od forumasa
sve pametno majko mila,potezu se datumi izjave odgovornosti od adama i eve u silnom takmicenju zvanom "vidjaj mene al sam pametan"
i kad prodje par dana kao da nist nije ni bilo,naprotiv seljacina je svatko ko kaze nesto protiv cetnika,ne njih nego njega treba streljat i pokazat svijetu kako smo mi fina nacija,to rade nasi politicari,nas narod i svi mi jer smo takvi,dodje cetnik cistokrvni tu na forum i sprda se s srebrenicom
nasi modovi ko zadnje suge to dopustaju i kad ja frcim i navalim na lika onda ja popusim ban,i takva ti je kompletna nasa sugava BiH,te suge su odgovorne za sve ovo sada sto se dogadja s srebrenicom,njihovo sugavo pametovanje je to dopustilo,manje mrzim cistog cetnika nego nasu sugu punu samo njemu vrijedni podataka.
Ne se srditi :pusa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2017, 10:00

ĐELO JUSIĆ: "Dok sam pisao 'Srebrenički inferno', oplakao sam cijelu Srebrenicu"

Image
Kompozitor, gitarist, aranžer i dirigent Đelo Jusić decenijama se ubraja među najznačajnije ličnosti muzičke i umjetničke scene na ovim prostorima. Za poslijeratnu Bosnu i Hercegovinu najznačajniji je njegov uradak oratorij "Srebrenički inferno", djelo koje prikazuje stradanja žrtava genocida. Daroviti kompozitor i dirigent bh. porijekla Đelo Jusić uspio je tako prikazati sve patnje i stradanja žrtava genocida u Srebrenici.

Za sebe kaže da „vidi“ muziku, tako piše. Ona jednostavno dođe do njega. Piše bez klavira, bez pomagala. Sjedi za stolom, ima imaginaciju instrumenata. Tako je, kaže pisao i "Srebrenički inferno", a „vidio“ i Bosnu.

- Vidio sam sav taj jad i tugu, te majke. Dok sam pisao "Srebrenički inferno", oplakao sam cijelu Srebrenicu. Morao sam se dobro koncentrirati, da bi to djelo uspjelo - naglasio je u razgovoru za Fenu.

Podsjeća da su "Srebrenički inferno" s velikim uspjehom izvodili širom svijeta. Prisjeća se da su tako za nastupa u Turskoj posjetioci, u anketi tamošnjih medija, kazali da nisu razumjeli riječi, ali da je muzika sve rekla.

- Ima li većeg komplimenta za kompozitora. Zato insistiram da se "Inferno" snimi autentično, kako treba, a Sarajevo ima odličnu filharmoniju i hor. Slike blijede, filmovi blijede, ali muzika je jezik koji putuje cijelim svijetom. Treba uraditi CD i prezentirati ga gostima koji dođu u Sarajevo - priča.

Oratorij "Srebrenički inferno" prvi put je izveden 2003. godine, prilikom otvaranja Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari spomen – obilježje i mezarje. Otad se izvodi svake godine, na dan genocida i u vrijeme ukopa posmrtnih ostataka identificiranih srebreničkih žrtava. Tekst je napisao pjesnik Džemaludin Latić.

Jusić se prisjeća da je muziku za "Srebrenički inferno" napisao na ubjeđivanje prijatelja Sarajlija, koji su mu kazali „u tebi je bosanska krv, ti to jedini možeš napisati“. I uistinu, kaže, probudio se u njemu njegov babo koji je iz Prozora i majka koja je iz Blagaja.

Da „vidi“ muziku naučio je i prijatelja slikara Mersada Berbera. U početku on nije vjerovao da je to moguće, ali je, kaže, osjetio isto kad mu je nabavio demo snimak "Srebrenički inferno".

- Slušao je tu muziku i rekao mi: Vidio sam i ja "Srebrenički inferno". Onda je posvetio mnogo slika Srebrenici, na svoj fenomenalan način. On je vidio ono što sam i ja vidio, skupa smo gledali - ističe Jusić.

Đelo Jusić član je Kluba prijatelja Mersada Berbera, koji okuplja intelektualce raznih profila. Okupili su se početkom mjeseca u Sarajevu, na simpoziju, da bi podsjetiti javnost na tog velikana likovne umjetnosti, njegov život i djelo. Poznavaoci njegovog djela upriličili su uvodna izlaganja, a Berberovi prijatelji s kojima se družio u Sarajevu, Zagrebu i Dubrovniku osvježili su sjećanja na te trenutke.

Jusić kaže da BiH mnogo voli i često dolazi, a dokaz za to je što dolazi i sad kad su temperature zraka visoke i kad je „kazna napuštati Dubrovnik“.

Đelo Jusić (1939.) komponiranjem se bavi od 1960. godine, kad je i osnovan vokalno-instrumentalni ansambl 'Dubrovački trubaduri' s kojima je obišao svijet. Autor je i mnogih ljubavnih pjesama (Zagrljeni, Volim te, budalo mala, U svakom slučaju te volim…), koje izvode popularni pjevači. Dodaje da je i sad previše angažiran.

- Svi me ište, svi me traže. Čuvene su ljubavne pjesme koje sam napisao, ali ne mogu danas pisati takve vrste pjesama. Ja sam stariji čovjek, imam drugo stajalište - istaknuo je maestro Jusić.


(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2017, 17:28

HDZ blokira usvajanje zakona o zabrani negiranja genocida!

Image

Federalni zastupnik Dennis Gratz upozorava da je Predstavnički dom Parlamenta Federacije 23.2.2016. usvojio Nacrt zakona o zabrani negiranja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja holokausta, zločina genocida i zločina protiv čovječn osti koji je on predložio i uputio u proceduru, a da zbog blokada HDZ BiH isti još uvijek nije razmatran na Domu naroda.

Proveli smo javnu raspravu, radili smo sa svim političkim subjektima, predstavnicima udruženja žrtava, ekspertima za ovu oblast. Dvije godine smo radili na predloženom rješenju, a sada evo više od godinu dana čekamo da se stvari pomaknu - od usvajanja u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije. Očigledno je da rukovodstvo Doma naroda na čelu sa Lidijom Bradarom iz HDZ BiH opstruira proces i ne dopušta razmatranje zakona", poručio je Gratz.

"Jasno je da HDZ BiH spremno vodi borbu negiranja genocida, samo što to radi suptilnije od svojih partnera iz Republike Srpske. Sramota je to i zbog činjenice da je predloženo rješenje obuhvatalo i zabranu negiranja drugih zločina protiv čovječnosti. Da li je to HDZ spreman za nastavak negiranja genocida u Srebrenici, podržati negiranje zločina na Korićanskim stijenama, u Grabovici, Trusini, Doljanima?

Šta je bilo od svih onih riječi koje je Dragan Čović izgovorio u Potočarima 2015. godine? Vrijeme je da ih pozovemo na odgovornost i da nam objasne - zašto opstruišu donošenje zakona kojim bi se zaustavila nacionalistička i ratnohuškačka negiranja žrtava", zaključio je Gratz.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2017, 17:36

SRĐAN PUHALO: "Tijelo dječaka Senada Beganovića pronađeno u četiri grobnice, baš smo se potrudili"


Image


Banjalučki sociolog i analitičar Srđan Puhalo svakodnevno svojim statusima na društvenim mrežama izaziva ogromnu pažnju.
Dan uoči obilježavanja 22. godišnjice genocida u Srebrenici Puhalo je još jednom pozvao javnost u Republici Srpskoj da se suoči s prošlošću.
– Dobro jutro Republika Srpska, ostaci 14-godišnjeg dječaka Senada Beganovića pronađeni su u 4 masovne grobnice, baš smo se potrudili – napisao je Puhalo na svom Twitter profilu.


Image

Posebnu pažnju Puhalo je privukao statusima o masovnoj grobnici Tomašica.

Puhalo je objavio sliku kako kopa rupu želeći na taj način pokazati da masovne grobnice nije mogao iskopati jedan pojedinac, već da je u taj proces morao biti uključen kompletan sistem od vlasti, vojske, policije, civilne zaštite…

– Cijeli dan kopam ovu rupu, braćo Srbi ne može se bez pomoći vlasti, vojske i policije napraviti Tomašica masovna grobnica u kojoj su nađena tijela 388 Bošnjaka!!! – poručio je Puhalo.


(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2017, 17:37

Emotivni doček ultramaratonaca iz Vukovara u Potočarima

Image

Nakon 227 pretrčanih kilometara, ultramaratonci Duško Štrbac, Elvir Rakipović, Dražen Čučić, Goran Draksler i Zmago Horvat stigli su iz Vukovara u Potočare gdje će sutra prisustvovati obilježavanju 22. godišnjice genocida u ovom bh. gradu.
Umorne i u suzama, ali jake i hrabre, u Potočarima su ih dočekali građani i porodice preminulih žrtava genocida.

"Stigli smo ponosni i sretni. Zločin je zločin bez obzira na to ko ga je počinio i svoju djecu učim da poštuju sve žrtve, ma koje nacionalnosti bile", rekao je Dražen Čučić koji već četvrti put trči ultramaraton Vukovar-Potočari.

Prije pet dana dana krenuli su na put ispred vukovarske firme Ovčari, nekadašnjeg koncentracionog logora u kojem se desio najveći pokolj 1991. godine u Hrvatskoj, a danas, kako kažu, stigli su na mjesto gdje se desio najstrašniji zločin u BiH.

Kako su nam kazali, suosjećaju sa žrtvama koje su preživjele strašne zločine u Srebrenici koje povezuju s onim u vukovarskom logoru kroz koji je prošlo 3.000-4.000 hiljade zatvorenika.

"Srce mi je veliko. Ponosan sam što već šestu godinu zaredom donosim poruku mira u Potočare na ovaj način. Umorni smo, nije lako, ali moramo se sjetiti žrtava koje su pretrpjele strašan zločin", rekao nam je Elvir Rakipović.

Podsjećamo, već šesti put zamjenik predsjednika Vijeća bošnjačke nacionalne manjine grada Zagreba Ekrem Bećirević organizira ultramaraton Vukovar-Srebrenica. Učesnici na ovaj način žele podići svijest o važnosti sjećanja i konačnog rješavanja pitanja nestalih osoba.


(klix)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Mutevelija » 10 Jul 2017, 21:36




I klasicna balija koja se prodala.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests