BiH na putu u EU i NATO

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Imamo li alternativu mimo EU i NATO??

Nemamo
29
48%
Imamo ali je lošija
10
17%
I nije nešto ta EU
13
22%
Ne znam
1
2%
Glasam za Afriku
7
12%
 
Total votes: 60

Ivan Dmitrič Gromov
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 134
Joined: 15 Aug 2016, 11:13
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by Ivan Dmitrič Gromov » 06 Sep 2016, 15:00

Ma ja se pokušavam držati samo konstruktivne teme ideja uređenja BiH da svi budu zadovoljni, al kad ti je to vrzino kolo i uvijek se vraćamo na neriješeni konflikt iz devedesetih. To je zapravo isti problem, rješenjem jednog rješava se i drugi.

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by dobre.vibracije » 06 Sep 2016, 15:01

dr laganini wrote:..vibracije bosnjaci to ne mogu svatit..drze se uloge zrtve gore nego zidovi a sebi uzimaju za pravo za domoljublje..
mogu se slozit da katkad u prekomjernoj mjeri glume zrtve, ali daleko od toga da je to jedini razlog danasnjeg stanja kakvog jeste.
Danas sam tu, a sutra daleko..

Ivan Dmitrič Gromov
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 134
Joined: 15 Aug 2016, 11:13
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by Ivan Dmitrič Gromov » 06 Sep 2016, 15:04

A šta je razlog današnjeg stanja kakvo jeste?

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by dobre.vibracije » 06 Sep 2016, 15:07

Ivan Dmitrič Gromov wrote:Ma ja se pokušavam držati samo konstruktivne teme ideja uređenja BiH da svi budu zadovoljni, al kad ti je to vrzino kolo i uvijek se vraćamo na neriješeni konflikt iz devedesetih. To je zapravo isti problem, rješenjem jednog rješava se i drugi.
svakako da je posljedicno povezano, ali mislim da bi jugoslavenski problem trebali analizirati zasebno. tesko je jednu slozenu raspravu rijesiti, ako na nju vezes novu jednako slozenu.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by carobnjak N » 06 Sep 2016, 15:10

Ne znam otkud priča da Bošnjaci negiraju bilo koji narod u BiH.
Političari iz rs-a redovno Bošnjake zovu "muslimani" , implicirajući da smo vjerska skupina, a ne narod.
Negiraju bosanski jezik.
Bošnjaci to nigdje ne rade.
Ne znam zašto i otkud uopće priča "zar vi mislite protjerati milion Srba iz Bosne"
To niko nema ni želju ni ideju , jer to je glupo.
To što su Bošnjaci za prestanak postojanja rs entiteta, uopće ne znači ni pod razno da su za protjerivanje Srba.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by dr laganini » 06 Sep 2016, 15:11

..ti se ivane ne mozes maknut od devedesete i pada yuge..zasto upadas u zamku da srbi znajubsto je bolje za ostale od snih njih..sad i bosnjaci upaaju u tu zamku..

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by dobre.vibracije » 06 Sep 2016, 15:12

Ivan Dmitrič Gromov wrote:A šta je razlog današnjeg stanja kakvo jeste?
oprosti, nisam nesto raspolozen za neke opsirne elaborate.
jos mi je vise zao jer vidim da bi se moglo s tobom kvalitetno raspravljat'.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by dr laganini » 06 Sep 2016, 15:13

carobnjak N wrote:Ne znam otkud priča da Bošnjaci negiraju bilo koji narod u BiH.
Političari iz rs-a redovno Bošnjake zovu "muslimani" , implicirajući da smo vjerska skupina, a ne narod.
Negiraju bosanski jezik.
Bošnjaci to nigdje ne rade.
Ne znam zašto i otkud uopće priča "zar vi mislite protjerati milion Srba iz Bosne"
To niko nema ni želju ni ideju , jer to je glupo.
To što su Bošnjaci za prestanak postojanja rs entiteta, uopće ne znači ni pod razno da su za protjerivanje Srba.
..niste ni vi cvice..rugate se s hrvatima od 2004 s komsicem..ne glumi naivnost..ave pod devizom tlaci koga mozes..

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by carobnjak N » 06 Sep 2016, 15:20

Ivan Dmitrič Gromov wrote:A šta je razlog današnjeg stanja kakvo jeste?
Stalni pokušaji destabilizacije BiH iz rs-a, blokiranje euroatlanskih integracija i potpirivanje
iluzije o secesiji . Jednim dijelom se tako drže na vlasti, drugim djelom prikrivaju tešku ekonomsku
situaciju , a suštinski uzrok je što Beograd ispod radara stimuliše takvu politiku.
Stimuliše jer tako ima bolju poziciju kod pristupnih pregovora sa EU , a s druge strane tajno se nada da
bi možda nekad u budućnosti u nekoj destabilizaciji Evrope mogli da se sa tim dijelom Bosne namire
za gubitak Kosova.
Ja ne vidim druge razloge. Propaganda o tome da Bošnjaci žele od BiH stvoriti islamsku državu su
teške gluposti, jer 99% Bošnjaka bi s nokta odbacilo takvu ideju.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by dobre.vibracije » 06 Sep 2016, 15:21

carobnjak N wrote:Ne znam otkud priča da Bošnjaci negiraju bilo koji narod u BiH.
Političari iz rs-a redovno Bošnjake zovu "muslimani" , implicirajući da smo vjerska skupina, a ne narod.
Negiraju bosanski jezik.
Bošnjaci to nigdje ne rade.
Ne znam zašto i otkud uopće priča "zar vi mislite protjerati milion Srba iz Bosne"
To niko nema ni želju ni ideju , jer to je glupo.
To što su Bošnjaci za prestanak postojanja rs entiteta, uopće ne znači ni pod razno da su za protjerivanje Srba.
hm.. mozda mnogo manje medju politicarima, ali medju narodom svakakako, od pisanja pojedinih medija pa do raznoraznih komentara. mislim da se ipak moze koliko-toliko steci uvid u neko razmisljanje prosjecnog covjeka citajuci komentare po portalima.
vec sam napisao otkud prica o protjerivanju. dolazi od retorike bosna bosnjacima, a ne mozes reci da niko nema tu zelju.
Danas sam tu, a sutra daleko..

Ivan Dmitrič Gromov
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 134
Joined: 15 Aug 2016, 11:13
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by Ivan Dmitrič Gromov » 06 Sep 2016, 15:23

dobre.vibracije wrote:
Ivan Dmitrič Gromov wrote:A šta je razlog današnjeg stanja kakvo jeste?
oprosti, nisam nesto raspolozen za neke opsirne elaborate.
jos mi je vise zao jer vidim da bi se moglo s tobom kvalitetno raspravljat'.
Ok. Možda ćeš nekad biti. Odnedavno sam tu na forumu, malo pokušavam stvoriti "širu sliku" gdje ovo vodi i ima li nade da se ovi nacioni usaglase u državu dovoljno funkcionalnu da se priča o platama, inicijalnim sredstvima za biznise, napretku, umjesto o nacionalističkim ambicijama rata koji u glavama nikad nije prestao.
Razmišljam ako se svi nacioni "zbrinu" nekim novim, boljim uređenjem BiH, možda će te priče postati demode i možda krene na bolje. Ovako sve smrdi na novi rat.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by carobnjak N » 06 Sep 2016, 15:27

dr laganini wrote:
carobnjak N wrote:Ne znam otkud priča da Bošnjaci negiraju bilo koji narod u BiH.
Političari iz rs-a redovno Bošnjake zovu "muslimani" , implicirajući da smo vjerska skupina, a ne narod.
Negiraju bosanski jezik.
Bošnjaci to nigdje ne rade.
Ne znam zašto i otkud uopće priča "zar vi mislite protjerati milion Srba iz Bosne"
To niko nema ni želju ni ideju , jer to je glupo.
To što su Bošnjaci za prestanak postojanja rs entiteta, uopće ne znači ni pod razno da su za protjerivanje Srba.
..niste ni vi cvice..rugate se s hrvatima od 2004 s komsicem..ne glumi naivnost..ave pod devizom tlaci koga mozes..
Ne poznaješ dovoljno političku situaciju, površan si .
Komšića je izabrala lijeva opcija, Socijalistička, crveni ne zeleni . Oni su tad gajili iluzije o tome da će se vratiti
na prijeratnu BiH u kojoj se neće birati vlast na osnovu etničke pripadnosti. Naravno, nisu imali uspjeha jer tako nešto
može proći samo kod Bošnjaka, a kod ostala dva naroda ne.
Mislim da će se ove godine to i zakonski onemogućiti, opet na zahtjev vama omraženog Izetbegovića
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by carobnjak N » 06 Sep 2016, 15:34

dobre.vibracije wrote:
carobnjak N wrote:Ne znam otkud priča da Bošnjaci negiraju bilo koji narod u BiH.
Političari iz rs-a redovno Bošnjake zovu "muslimani" , implicirajući da smo vjerska skupina, a ne narod.
Negiraju bosanski jezik.
Bošnjaci to nigdje ne rade.
Ne znam zašto i otkud uopće priča "zar vi mislite protjerati milion Srba iz Bosne"
To niko nema ni želju ni ideju , jer to je glupo.
To što su Bošnjaci za prestanak postojanja rs entiteta, uopće ne znači ni pod razno da su za protjerivanje Srba.
hm.. mozda mnogo manje medju politicarima, ali medju narodom svakakako, od pisanja pojedinih medija pa do raznoraznih komentara. mislim da se ipak moze koliko-toliko steci uvid u neko razmisljanje prosjecnog covjeka citajuci komentare po portalima.
vec sam napisao otkud prica o protjerivanju. dolazi od retorike bosna bosnjacima, a ne mozes reci da niko nema tu zelju.
Ma komentari po portalima nisu uopće realna referenca. Ljudi pišu svašta i obično su to reakcije na
neke događaje u rs ili Dodikove uvredljive poruke.
Progon Srba ne može biti opcija ni u naučnoj fantastici .
Prvo, to je genocid . Drugo, to je skakanje sebi u stomak i sa ekonomske strane jer ako nema ljudi nema ni
poreza. U ekonomiji, odmah pored teritorija , najbitniji resurs su ljudi. Prazan prostor nikome ne treba, a u BiH
ima mjesta i za 10 miliona stanovnika
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ivan Dmitrič Gromov
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 134
Joined: 15 Aug 2016, 11:13
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by Ivan Dmitrič Gromov » 06 Sep 2016, 15:41

carobnjak, nije rs nego RS. Pričam o pravopisu bosanskog jezika. Ili srpskog. Ili hrvatskog. Svjedno kako ga zoveš, to ti je jedan te isti jezik kojim govore Južni Sloveni.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by dr laganini » 06 Sep 2016, 15:43

carobnjak N wrote:
dr laganini wrote:
carobnjak N wrote:Ne znam otkud priča da Bošnjaci negiraju bilo koji narod u BiH.
Političari iz rs-a redovno Bošnjake zovu "muslimani" , implicirajući da smo vjerska skupina, a ne narod.
Negiraju bosanski jezik.
Bošnjaci to nigdje ne rade.
Ne znam zašto i otkud uopće priča "zar vi mislite protjerati milion Srba iz Bosne"
To niko nema ni želju ni ideju , jer to je glupo.
To što su Bošnjaci za prestanak postojanja rs entiteta, uopće ne znači ni pod razno da su za protjerivanje Srba.
..niste ni vi cvice..rugate se s hrvatima od 2004 s komsicem..ne glumi naivnost..ave pod devizom tlaci koga mozes..
Ne poznaješ dovoljno političku situaciju, površan si .
Komšića je izabrala lijeva opcija, Socijalistička, crveni ne zeleni . Oni su tad gajili iluzije o tome da će se vratiti
na prijeratnu BiH u kojoj se neće birati vlast na osnovu etničke pripadnosti. Naravno, nisu imali uspjeha jer tako nešto
može proći samo kod Bošnjaka, a kod ostala dva naroda ne.
Mislim da će se ove godine to i zakonski onemogućiti, opet na zahtjev vama omraženog Izetbegovića
..nisam primjetio da se pretrgli da udovoljite u toj situaciji na legitimno pravo da hrvati imaju svog predstavnika...usudio bi se rec a ste uzivali ...

Ivan Dmitrič Gromov
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 134
Joined: 15 Aug 2016, 11:13
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by Ivan Dmitrič Gromov » 06 Sep 2016, 15:45

carobnjak N wrote:Ma komentari po portalima nisu uopće realna referenca. Ljudi pišu svašta i obično su to reakcije na
neke događaje u rs ili Dodikove uvredljive poruke.
Progon Srba ne može biti opcija ni u naučnoj fantastici .
Prvo, to je genocid . Drugo, to je skakanje sebi u stomak i sa ekonomske strane jer ako nema ljudi nema ni
poreza.
A zašto nije opcija prihvatiti postojanje RS kad je to već volja ogromne većine srpskog naroda?

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by carobnjak N » 06 Sep 2016, 15:54

Ivan Dmitrič Gromov wrote:
carobnjak N wrote:Ma komentari po portalima nisu uopće realna referenca. Ljudi pišu svašta i obično su to reakcije na
neke događaje u rs ili Dodikove uvredljive poruke.
Progon Srba ne može biti opcija ni u naučnoj fantastici .
Prvo, to je genocid . Drugo, to je skakanje sebi u stomak i sa ekonomske strane jer ako nema ljudi nema ni
poreza.
A zašto nije opcija prihvatiti postojanje RS kad je to već volja ogromne većine srpskog naroda?
Nije u tome problem, nego destabilizacija države i kočenje iste prema euroatlasnkim integracijama, od strane
rs-a. Kad prestanu negirati BiH i ja ću prestati negirati rs, zato i pišem malim slovima.
Također, u tom entitetu se ne poštuju sekularni principi, koji su za mene civilizacijsko dostignuće.
Javne škole im imaju krsne slave, nazive po pravoslavnim svecima, Srpska prvaoslavna crkva dolazi na
predizborne skupove Dodika i javno govore narodu da glasaju za njega itd..
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ivan Dmitrič Gromov
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 134
Joined: 15 Aug 2016, 11:13
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by Ivan Dmitrič Gromov » 06 Sep 2016, 16:00

negirao ko šta ili ne negirao, i BiH i RS su ti činjenice u realnosti. A i Srbi su ti za tu EU, niko to ne koči. Jedino nisu za NATO, nikad neće ni biti, a to valjda razumiješ.

Sekularizam je inače ugrožena varijanta, nije to samo u RS slučaj. Dženaza ispred Parlamentarne skupštine je ista stvar.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by carobnjak N » 06 Sep 2016, 16:31

Ivan Dmitrič Gromov wrote:negirao ko šta ili ne negirao, i BiH i RS su ti činjenice u realnosti. A i Srbi su ti za tu EU, niko to ne koči. Jedino nisu za NATO, nikad neće ni biti, a to valjda razumiješ.

Sekularizam je inače ugrožena varijanta, nije to samo u RS slučaj. Dženaza ispred Parlamentarne skupštine je ista stvar.
Budimo realni, ne poznaješ dovoljno političku situaciju u Bosni. Javno, Dodik je za EU ali sve čini da uspori BiH u tome.
U pristupnim pregovorima je pokušao blokirati tzv mehanizam za koordinaciju koji je EU od nas tražila.
Popustio je tek kad je federacija odbila da potpiše novu tranšu kredita od Mmf-a, a koji je Dodiku bio prijeko
potreban jer mu fali para za penzije. Izetbegoviću prigovaraju što je uopće potpisao to jer bi
bez tog kredita rs doživjela ekonomski kolaps. Dakle, federacija je mogla funkcionisati bez tog kredita jer nisu
prodane javne firme i iz toga bi se mogli namiriti , dok je Dodik to davno prodao u rs-u i potrošio .
Blokira uknjiženje vojne imovine u rs-u, iako je to također bitna tačka u pregovorima sa EU. itd itd..

Ne znam o kojoj dženazi pričaš ali sahrana ili dženaza ne spada u miješanje u politiku.
Pokušaj objektivno pogledati ove dvije stvari .
Proglas Islamske zajednice o političkim strankama

– ISLAMSKA ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI TRAŽI OD SVIH POLITIČKIH STRANAKA I NJIHOVIH AKTIVISTA DA NE SKRNAVE DŽAMIJE I PROSTORE ISLAMSKE ZAJEDNICE SVOJIM STRANAČKIM I IZBORNIM AKTIVNOSTIMA I NE ZLOUPOTREBLJAVAJU DŽAMIJSKO GOSTOPRIMSTVO I OTOVORENOST ISLAMSKE ZAJEDNICE ZA SVOJE USKE STRANAČKE INTERESE I IZBORNE KAMPANJE.

SVIMA TREBA BITI JASNO DA ISLAMSKA ZAJEDNICA NEĆE PROMOVIRATI NIJEDNU POLITIČKU PARTIJU, A PROSTORI ISLAMSKE ZAJEDNICE I JAVNI VJERSKI SKUPOVI NE MOGU SE KORISTITI ZA PROMOCIJU BILO KOJE POLITIČKE STRANKE. ONI KOJI KRŠE OVE PRINCIPE NANOSE ŠTETU ISLAMSKOJ ZAJEDNICI I MUSLIMANIMA.

ISLAMSKA ZAJEDNICA TRAŽI OD SVIH MUSLIMANA, BEZ OBZIRA KOJOJ POLITIČKOJ OPCIJI PRIPADALI, DA SVOJ POLITIČKI ANGAŽMAN OBAVLJAJU U ZATO PREDVIĐENIM MJESTIMA, A DA DŽAMIJE ODGOVORNO ČUVAJU KAO ZAJEDNIČKI IZVANSTRANAČKI I IZVANPOLITIČKI PROSTOR KOJI JEDNAKO PRIPADA SVIM MUSLIMANIMA KOJI U NJIH DOLAZE U DOBROJ VJERI I NAMJERI I RADI VRŠENJA U NJIMA PROPISANIH OBREDA, KAŽE SE U SAOPĆENJU KABINETA REISU-L-ULEME.

Link : http://www.nkp.ba/kavazovic-islamska-za ... u-stranku/

Disciplinski postupak protiv imama (hodže) koji se kandidovao na izborima.

- Nakon dobijenih saznanja da je Enijad Mekić, imam u džematu Kaćuni, Medžlis Islamske zajednice Busovača, kandidat na općim izborima 2014. godine jedne političke stranke, Islamska zajednice je pokrenula diciplinski postupak protiv navedenog imama zato što je prekršio Odluku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini iz 2002. godine, kojom je precizirano da „Islamska zajednica ne promovira ni jednu političku stranku, a nosioci vjerskog autoriteta u Islamskoj zajednici ne mogu obnašati nikakvu političku funkciju“.

Link : http://abc.ba/novost/23285/islamska-zaj ... a-izborima

U međuvremenu u rs-u :

Link : http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... sednika-RS

Proslavljena Krsna slava MUP-a RS, Aranđelovdan
Link : http://www.mup.vladars.net/lat/index.ph ... ta=novosti

Počelo obeležavanje Dana i krsne slave Republike Srpske

http://www.blic.rs/vesti/republika-srps ... ke/n38yl56

Obilježen školski Dan i krsna slava

http://www.sarajevo-rs.com/index.php?op ... rsna-slava
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: BiH - propali projekt?!

Post by Krokodil Behko » 06 Sep 2016, 18:00

Ivan Dmitrič Gromov wrote:Vidiš, ja sam bio i u Potočarima, i u Prijedoru, čak i na Korićanskim stijenama, tamo su se desile strašne stvari. Samo bolestan čovjek može to poricati i opravdavati. Ja nemam taj problem, tu je samo stid što je to neko uradio u ime mog naroda, i bol za tim pobijenim jadnicima.

Čak i ako govoriš istinu, nedostaje ti konkretnost.
Ko je to učinio?
Imena glavnih ideologa?
Koja vojska i po čijem naređenju?
U ime čega?
Kako se to stručno definiše?
Kako Srbi danas, gledaju na sve to, konkretni potezi?
Šta je urađeno i u RS i u Srbiji, kako se to ne bi dešavalo i ubuduće?

Ja mogu razumjeti neslaganje običnih Srba, koji su u većini, a koji nisu nikakve zločine počinili, ali i ti Srbi moraju razumjeti, da nema napretka dok se te stvari ne poslože kako treba, pošto različite interpretacije svega samo mobiliziraju još i još, upravo srpskih mlađih naraštaja, za potrebe hejterizma i sl.
Istina se mora znati i sprovoditi, tek toliko da ne bismo opet to proživljavali. Tačka.

Ti prvi, pokušavaš sve to zataškati, s ovom rečenicom.
A takvu BiH kakva je bila od 1992. do Dejtona ne bih poželio nikom, to je najgora BiH u istoriji ove zemlje, sa najgorim političarima na svim stranama, i sa najgorim idejama ikad.
U kontekstu izjednačavanja krivice, a samim tim, to je i negiranje, odnosno banaliziranje (kako to rekoše iz Evropske Komisije) najstrašnijih primjera ratnih zločina.

Potom, ne zadržavaš se tu dugo, nego u dnu posta pokušavaš veći dio krivice, prebaciti upravo na one koji su najviše stradali i to:
samo da kažem da je SDA jedna ultranacionalistička stranka koja je nanijela nemjerljivu štetu Bosni i Hercegovini, ništa manju nego SDS i HDZ, ako ne i veću, i da ta stranka nikad neće izgraditi dobru i jaku BiH
Samo moraš znati, da bi se ovo društvo izliječilo, empatija mora biti obostrana, a sudovi bi trebali služiti pravdi a ne politici.
Naravno da je tako, zato ti i govorim.
Mi smo empatije imali dovoljno. Taman toliko da sudimo nekim ljiljanima, jer su ukrali jebeni TV, ili neki drugi komad namještaja, iz neke srpske kuće, Cacu smo likvidirali sami, njegove sljedbenike poslali na robiju i sve to u sred rata.
SA sud je svoje sudio, zbog zločina, u istim onim danima kad su se okolo dešavale Markale, Alipašina polja, redovi za hljeb itd..

Glavno na vidu te empatije, ono što smo kolektivno prihvatili, da odgovornost za sve te zločine, bude pojedinačna i to je veliko, obzirom na broj bošnjačkih žrtava i broj srpskih vojnika u jedinicama koje su to počinile.
Ja ti pričam o realnosti, o stavovima u srpskom nacionu jer ih poznajem pobliže od tebe.
Zbog svega navedenog, ne zanima me šta mislite, jer to ionako nije realnost!

Tvoja se realnost zove, zemlja ravnopravnih građana i naroda BiH-EU-NATO.
Ukoliko ti se ne sviđa, nije ni bitno, pošto će ti to ionako biti nametnuto, od strane pomenutih velikih faktora.

Naravno, postoji i alternativa - pozovi Putina da ti pomogne :klanja
Pa pošto možda nisam bio najjasniji, i ja i ti i laganini, svi ćemo morati privezati ata, tačno tamo gdje nam je aga rekao.
Ukoliko to ne učinite, nimalo ne sumnjam u reprizu 1914/1941/1999. pa bujrum, ako vam nije mrsko.

Na ovom forumu zapravo pokušavam uvidjeti ima li ovaj tamni vilajet neku svijetliju budućnost, ili se sve priprema za neko novo klanje.
Ima, naravno da ima, pročitaj moj prethodni pasus :ok
Postoji i bolja kombinacija, da svi potrčimo na tu stranu, pa da to zajedno proslavimo, kao veliku pobjedu naših ponosnih i slobodarskih nacija :bravo
Da se razumijemo, ja zasigurno neću učestvovati u nekom narednom "bosanskom" bratoubilačkom ratu, ratovao bih samo u slučaju da nas neko treći napadne, šta ja znam, lupetam sad, neke Švabe ili Turci.
Jel to baš ne možeš, a da ih ne spomeneš? :D
To samo može govoriti, koliko imaš veze s realnošću. Ne vjerujem da će Bošnjake ovdje iko sa strane napasti, a ni Hrvate. Sad opet gore, na moj (sada već) predzadnji pasus, pa još jednom pročitaj.

Burazeru Behko, nisi ti upoznao srpskog ultranacionalistu ako misliš da sam ja jedan od tih. Znaš kad će ti srpski ultranacionalista reći "moja država Bosna i Hercegovina"? Nikad
Svjestan sam razlike, ali ni to od tebe nije dovoljno. Nedostaje ti suština, konkretnost i strategija rješavanja ovih problema. Jednom nešto konkretno kad učiniš, za očekivati je da i druga strana nešto takvo učini. Ovako, sve se vrti u krug.

A ako se nastavi ovakav trend odnosa u BiH, srpsko nacionalno biće u BiH će se potpuno radikalizovati u tom smislu, pa zaista niko neće doživljavati BiH kao svoju državu i imaćete novo Kosovo - teritorijalnu autonomnu jedinicu koja ima samo jedan cilj - odcijepiti se, kad tad.
Danas, Denis Zvizdić u Briselu, izjavio da je cilj BiH, puno članstvo u NATO-u, pa prema tome, o čemu ti tu pričaš? Zar stvarno misliš, da će tolika sila čekati da im kapu skroje neki lokalni Srbi?
Kad vidim Bakira i Dodika, pomislim da je kasno. Kad vidim da je najveći problem ove države 9. januar, pomislim da je kasno. Ne znam... Imam ponudu da se iselim u Kanadu, nisam pametan šta da radim...
Nije 8. januar glavni problem, nego ono što su Srbi, kao i obično, na raskrsnici. Lijevo Evropa-desno Rusija. Čak i ako zanemarimo velikosrpski projekat, imamo veliki porblem oko te raskrsnice i jedne velike partije šaha koja se igra na ovim prostorima.

Sudeći po tvom nicku, preferiraš Rusiju, pa ti predlažem da ne ideš u Kanadu, jer to je imperijalistička zemlja zla, nego ti fino u Rusiju, pa tamo pare mlati, ha jah.
Jedino što ti moram reći da je slično i u Federaciji, i da Federacija nikad nije pokrivala neke gubitke Republike Srpske, to su politikantske bajke, kao u Federaciji cvjetaju ruže a RS očaj. Sve je to u 5 deka jarane.
Pa i nije baš. Istina je da je u Federaciji, sve sami goli kriminalac, mito, korupcija, nepotizam, mafija itd.. ali u RS je još gore i to znatno još gore. Prosto je nevjerovatno, da neko može biti još gori od Federacije :help
De, shvati da Federacija ima ogromnu administraciju, ali i pored toga, plate su veće, penzije su veće, putevi su bolji, a ključne državne firme još uvijek nisu prodate, ni telekomi, ni terminali na moru, ni Energoinvest i ima ih još nekoliko, dok već s druge strane, Dodik je raskrčmio sve.

Da ne bude zabune, ja nisam glasač SDA.

Konkretne podatke možeš naćio i na srpskim portalima. Evo jednog od jučer, sa rtv.bn

http://www.rtvbn.com/3831869/protivnici ... nku-dodika
Te karte koje si pokazao... "Od Kulina Bana i davnijeh dana"... nemam snage, vjeruj mi, da se zajebavam s tim... To je fino štivo za čitati "kad nestane struje", ali ni na jedan način ne pomaže niti se odnosi na današnju Bosnu i Hercegovinu. Od dnevnopolitičkih prepucavanja više mrzim jedino istorijska prepucavanja.
Pokazao, jer si tvrdio da BiH nije nikad postojala.. Šta bi? :cudi
Nego, kako ćemo mi urediti ovu našu BiH ljudi a da ne bude novih ratova i sukoba, da se svi nacioni osjećaju neugroženo?? Šta dalje ljudi?? Da čujem prijedloge, ideje, kako napraviti BiH po mjeri svih naroda i građana? Je li to moguće uopšte?
Ponovo pročitaj onaj moj pasus, u ovom trenutku, osmi odozdo ;)
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Duminjo and 84 guests