Ratko Mladić

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Krokodil Behko » 25 Jul 2016, 19:53

Vidim da ne može drugačije, osim da se crta, pošto je gore, eto, napisano šta je republika, a dečko se još uvijek muči oko toga.

Republika je kad državni ministar uzme rusku ponudu o plaćanju duga po entitetima, pa je baci u smeće, a RS tu ništa ne može. Sad napokon shvatio?

Tačnije, republika je pojam koji na nekim jezicima predstavlja vrh suvereniteta, kao i oblik vladavine tog suvereniteta, ali kao što se vidi iz priloženog, može imati i neko drugo značenje.
Svaka je američka država, upravo to - država, a taj pojam baš u našem jeziku označava plafon suvereniteta, međutim federalna vlada je glavna.

Koji sam ja kreten što uopšte trošim vrijeme na ovoliko krupnog intelektualca :123
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Vladimir RUS » 26 Jul 2016, 15:18

Krokodil Behko wrote:Vidim da ne može drugačije, osim da se crta, pošto je gore, eto, napisano šta je republika, a dečko se još uvijek muči oko toga.

Republika je kad državni ministar uzme rusku ponudu o plaćanju duga po entitetima, pa je baci u smeće, a RS tu ništa ne može. Sad napokon shvatio?

Tačnije, republika je pojam koji na nekim jezicima predstavlja vrh suvereniteta, kao i oblik vladavine tog suvereniteta, ali kao što se vidi iz priloženog, može imati i neko drugo značenje.
Svaka je američka država, upravo to - država, a taj pojam baš u našem jeziku označava plafon suvereniteta, međutim federalna vlada je glavna.

Koji sam ja kreten što uopšte trošim vrijeme na ovoliko krupnog intelektualca :123
To što ti nazivaš Republikom to ne postoji u kontekstu BiH već 21 godinu. ;)

To je Savjet ministara, a dotični je predsjednik Savjeta ministara koji je drugi naziv za Vladu bez velikih ovlasštenja poput onih koje Vlada Republike Srbije i Vlada Republike Hrvatske imaju u svojim zemljama. :)

Republika je za one koji su to, a BiH je po Dejtonu nešto što je sačinjeno od dva entiteta. Republika je postojala 1992 mada tada nije imala legitimitet pošto je riječ o posljedici kršenja dotadašnjeg Ustava tako da jedina prava Republika je bila Socijalistička Republika Bosne i Hercegovine, dok ona ratna Alijina (1992-1995) prestala je da postoji potpisivanjem Dejtona, a na temeljima iste iznikla nova - Dejtonska Bosna i Hercegovina koju čine njeni entiteti.

Opusti se, Laki. ;)

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Nole » 26 Jul 2016, 15:23

Svet je nepravedan...ako ja pizdim zbog Kosova, Ukrajinci zbog Krima i Bosanci imaju pravo na celovitu državu...Ja hoću KOSOVO JE SRBIJA....nek mi neko nešto loše kaže zbog toga...Moji su sa Kosova, ne dam ga!!!
Al ko sam ja ili Ukrajinci ili Bosanci???

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Vladimir RUS » 26 Jul 2016, 15:26

Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:Vidim da ne može drugačije, osim da se crta, pošto je gore, eto, napisano šta je republika, a dečko se još uvijek muči oko toga.

Republika je kad državni ministar uzme rusku ponudu o plaćanju duga po entitetima, pa je baci u smeće, a RS tu ništa ne može. Sad napokon shvatio?

Tačnije, republika je pojam koji na nekim jezicima predstavlja vrh suvereniteta, kao i oblik vladavine tog suvereniteta, ali kao što se vidi iz priloženog, može imati i neko drugo značenje.
Svaka je američka država, upravo to - država, a taj pojam baš u našem jeziku označava plafon suvereniteta, međutim federalna vlada je glavna.

Koji sam ja kreten što uopšte trošim vrijeme na ovoliko krupnog intelektualca :123
Ma Vlado izgleda, kao i mnogi Teksasani, misli da Teksas ima pravo da izadje is USA kada to zeli. Neznanje i neinformisanost. Vlado, ni u sluzbenom imenu USA/SAD/Americi ne postoji rijec "Republika", iako je Amerika upravo to (jedno od skoro nezaobilaznih pitanja kada polazes za americko drzavljanstvo). I sada, po tvome, USA se sastoji od 50 drzava i nekih americkih teritorija? Pa de, nek' se neko od njih pokusa odvojiti (iako bi Kalifornija bila puno zadovoljnija bez da vuce Mississippi, Alabamu, Louisianu, i ostale "vagone"). Znaci, moj Vlado, ne cine (ono, kao da bez njih ne bi ni postojala) BiH dva entiteta, vec su oni sastavni dio BiH.

Behko ti vec rece da "republika" ne mora biti u imenu drzave da bi t bila drzava. Pa covjece, USA, WTF? Zatim Kanada, kao to nije drzava zbog kraljice (po tvom, Kanada postoji zbog Britanije izgleda)?
Ovo nije Teksas, niti je ovo Amerika. BiH je teritorija koja se graniči sa Republikama (Republika Srbija i Republika Hrvatska) i koja čak u malo daljem komšiluku ima Republike (Republika Slovenija, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija..), samo BiH Republika nije, mada skoro polovično jeste. ;)

Kako je krenulo, upravo taj dio bi se mogao jednog dana otcijepiti od iste, a što ja mislim da je najbolje riješenje kada se uzme u obzir komplikovana struktura postojeće zajedničke teritorije u kojoj i najbanalniji problemi se vuku godinama.

Bosnu i Hercegovinu u životu održava jedino Dejton koji je stvorio entitete koji od potpisivanja istog čine ovu apsurdnu teritoriju živim.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Melek » 26 Jul 2016, 16:20

Vladimir RUS wrote: Ovo nije Teksas, niti je ovo Amerika. BiH je teritorija koja se graniči sa Republikama (Republika Srbija i Republika Hrvatska) i koja čak u malo daljem komšiluku ima Republike (Republika Slovenija, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija..), samo BiH Republika nije, mada skoro polovično jeste. ;)

Kako je krenulo, upravo taj dio bi se mogao jednog dana otcijepiti od iste, a što ja mislim da je najbolje riješenje kada se uzme u obzir komplikovana struktura postojeće zajedničke teritorije u kojoj i najbanalniji problemi se vuku godinama.

Bosnu i Hercegovinu u životu održava jedino Dejton koji je stvorio entitete koji od potpisivanja istog čine ovu apsurdnu teritoriju živim.
Kako? U Brckom su srbi danas majmunjina :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Vladimir RUS » 26 Jul 2016, 16:37

Melek wrote:
Vladimir RUS wrote: Ovo nije Teksas, niti je ovo Amerika. BiH je teritorija koja se graniči sa Republikama (Republika Srbija i Republika Hrvatska) i koja čak u malo daljem komšiluku ima Republike (Republika Slovenija, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija..), samo BiH Republika nije, mada skoro polovično jeste. ;)

Kako je krenulo, upravo taj dio bi se mogao jednog dana otcijepiti od iste, a što ja mislim da je najbolje riješenje kada se uzme u obzir komplikovana struktura postojeće zajedničke teritorije u kojoj i najbanalniji problemi se vuku godinama.

Bosnu i Hercegovinu u životu održava jedino Dejton koji je stvorio entitete koji od potpisivanja istog čine ovu apsurdnu teritoriju živim.
Kako? U Brckom su srbi danas majmunjina :cudi
Pojedinačna većina sa 43 odsto sparam skoro duplo manje Bošnjaka je bolji bolji odgovor. :valja

http://novi.ba/clanak/55878/nesluzbeni- ... -stanovnik

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Krokodil Behko » 26 Jul 2016, 18:11

Vladimir RUS wrote:
Melek wrote:
Vladimir RUS wrote: Ovo nije Teksas, niti je ovo Amerika. BiH je teritorija koja se graniči sa Republikama (Republika Srbija i Republika Hrvatska) i koja čak u malo daljem komšiluku ima Republike (Republika Slovenija, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija..), samo BiH Republika nije, mada skoro polovično jeste. ;)

Kako je krenulo, upravo taj dio bi se mogao jednog dana otcijepiti od iste, a što ja mislim da je najbolje riješenje kada se uzme u obzir komplikovana struktura postojeće zajedničke teritorije u kojoj i najbanalniji problemi se vuku godinama.

Bosnu i Hercegovinu u životu održava jedino Dejton koji je stvorio entitete koji od potpisivanja istog čine ovu apsurdnu teritoriju živim.
Kako? U Brckom su srbi danas majmunjina :cudi
Pojedinačna većina sa 43 odsto sparam skoro duplo manje Bošnjaka je bolji bolji odgovor. :valja

http://novi.ba/clanak/55878/nesluzbeni- ... -stanovnik

Na čemu si više, čovječe božiji?
Da bar znaš baciti neki smišljeniji spin pa hajd..

Evo ti za Brčko, zvanično. Pa mislio sam da ovo već savi znaju :cudi
Image
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Vladimir RUS » 26 Jul 2016, 18:55

Aha zvanično samo još ništa nije potvrđeno. :)

Što bi naši stari rekli, stavi ga u pasulj, za bolju probavu. :ooo

Naduvani popis ništa ne vrijedi. Možda i bude prihvaćen, ali bez dijaspore u kategoriji rezidentnih stanovnika, kako je to svugdje u normalnim i one manje normalnim evropskim zemljama slučaj.

Što se tiče konkretno Brčkog, Bošnjaci su sa 20 i nešto odsto odjednom postali dominantni narod Brčkom. Veoma tačan popis. :oo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Pasaga » 19 Nov 2017, 20:05

Ko je ovo platio ...
Zivi i mrtvi ???


http://detektor.ba/srbija-rs-i-haag-pla ... na-maraka/
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by KOMESAR » 19 Nov 2017, 20:11

Pasaga wrote: 19 Nov 2017, 20:05 Ko je ovo platio ...
Zivi i mrtvi ???


http://detektor.ba/srbija-rs-i-haag-pla ... na-maraka/
Mogu mu dati sta hoce,ali on se najvise raduje pelenama.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2017, 17:49

RATKO MLADIĆ 1991. GODINE: „Ako ne nastaviš napad na Škabrnju, streljat ću te!“ (VIDEO)


Uz Ratka Mladića najčešće se vežu opsada i pokolji u Sarajevu te genocid u Srebrenici, ali njegov ratni i zločinački put počeo je u Hrvatskoj, tačnije Dalmaciji; Kijevo, Vrlika, Šibenik, Zadar, Škabrnja, mjesta su koja će još dugo pamtiti Mladića i njegove "metode"

Mladić je optužen za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona ili običaja ratovanja u Bosni i Hercegovini od maja 1992. do pred kraj 1995. godine. U završnoj riječi tužiteljstva u decembru 2016. za njega je zatražena kazna doživotnog zatvora dok je odbrana predložila da ga se oslobodi svih optužbi. Objava presude bit će sutra.

Zagrebački Index podsjeća na Mladićev put po Hrvatskoj. Tekst je prvobitno objavljen na dan Mladićevog hapšenja, 26. maja 2011. godine.

"U lipnju 1991. pukovnik Mladić bio je na položaju načelnika štaba 9. (Kninskog) korpusa JNA. Rat u Hrvatskoj tada se nalazio pred potpunom eskalacijom, a nije slučajno da je Mladić postavljen na odgovorno mjesto u sam epicentar srpske pobune. U jedinom selu općine Knin s hrvatskom većinom - Kijevu, hrvatske vlasti su u potpunom okruženju organizirale policijsku postaju ne bi li tako simbolično dokazale pobunjenicima da kninski kraj smatraju dijelom hrvatskog teritorija.

Krajem travnja 1991. prvi kninski milicionar Mile Martić daje ultimatum, ukoliko se policijska postaja u Kninu ne ukine, bit će ukinuta drugim sredstvima. Pat pozicija i vatreni okršaji između policajaca i milicajaca se nastavljaju sve do 26. srpnja, kada počinje opći napad milicije tzv. SAO Krajine i JNA na Kijevo, čime je prvi put u sukobima u Hrvatskoj ostvareno operativno i neprikriveno jedinstvo kninskih pobunjenika i "narodne armije".



Po zauzimanju, mjesto je potpuno spaljeno. "Energični" pukovnik Mladić tada je imenovan zapovjednikom kninskog korpusa i već kuje planove o izbijanju na "srpsko more".

Njegove tenkovske kolone razbijene su na ulazu u Šibenik pa nije uspio "popiti kavu" na rivi. Pobuna tijekom ljeta prerasta u otvoreni rat, a Mladić 16. 9. 1991 oklopnu kolonu s oko 50 tenkova šalje na Šibenik. Istog dana počinje napad na grad s mora, zraka i topničkih položaja.




Šibenik je pretrpio velika razaranja civilnih ciljeva i kulturno-povijesnih objekata, a nekoliko izravnih pogodaka dobila je katedrala sv. Jakova iz UNESCOVE svjetske baštine. Pri pokušaju zauzimanja Šibenika JNA je doživjela prvi veliki poraz, a Mladić je primitivno obećanje o tome da će "popiti kavu u Šibeniku", morao premjestiti sjevernije, u Zadar.

Kraj rujna i prvi tjedan u listopadu obilježavaju žestoki napadi na Zadar koji se s tri strane nalazio u okruženju, a braniteljima grada je dodatno otežavala situaciju činjenica da je grad prostorno razvučen na petnaestak kilometara iako je imao tek 50-ak tisuća stanovnika. Bilo je vidljivo da bi zauzimanjem Zadra Hrvatska bila presječena na pola, a Srbi ostvarili izlazak na more.

Zato se Mladić svom žestinom baca na Zadar. Snage JNA iz gradskih vojarni nisu se sukladno sporazumu povukle iz grada u Benkovac nego su se zaustavile u prigradskim naseljima Crno i Babindub. Tu se s njima spajaju snage pobunjenih Srba i svi zajedno kreću u opći pješačko-tenkovski napad na Zadar, uz jaku potporu topništva.

Srbi ulaze u grad sa sjeverne i južne strane, vode se žestoke ulične borbe, a snagama JNA i lokalnim Srbima pridružuju se i Šešeljevi "Beli orlovi". Grad se nalazi pred padom, a Šešelj i Mladić uglas poručuju: "Neka se Zadranke spreme da pozdrave srpske borce kad uđu u srpski Zadar."

Mladić je na dan najžešćih napada na Zadar, 4. listopada, odlukom predsjednika predsjedništva SFRJ unaprijeđen u čin generalmajora. Šešelj se također predbilježio za kavu na zadarskom Narodnom trgu. Do kave nije došlo jer su Zadar uspješno obranili hrvatski vojnici, ali je zato bijesni Ratko s brda Križ, s kojeg su mu Zadar i Biograd na dlanu, poručio: "U Zadru ima 30 hiljada ustaša i sve ih treba pobiti."

Nakon poraza u bitkama za velike gradove na obali, Mladiću je preostalo da započne ono što će poslije u Bosni dovesti do savršenstva; masovne pokolje nad nemoćnim civilima. Na redu su bila sela zadarskog zaleđa, Ravnih Kotara. Iako mjesto koje će postati jedno od najvećih stratišta rata u Hrvatskoj nije imali nikakvo strateško značenje, a mještani su mirno propuštali konvoje vojske koji su kroz selo prolazili, Škabrnja je napadnuta u rano jutro 18. studenog.

U napadu je sudjelovalo tridesetak tenkova, više stotina srpskih vojnika - pripadnika JNA i Srba iz okolnih sela. Mjesto je branilo tridesetak loše opremljenih branitelja koji su uspjeli uništiti jedan tenk i kamion s municijom, što je nakratko prekinulo napad.

Marko Miljanić, zapovjednik bataljuna ZNG u Škabrnji, čuo je u podrumu u kojem se nalazio u selu preko radio veze razgovor koji su vodili Tripko Čečović, zapovjednik benkovačke brigade vojske RSK i general Mladić.

Razgovor su vodili otvoreno, ne koristeći šifre, o čemu je Miljanić na suđenju Slobodanu Miloševiću u Haagu svjedočio: "Čečović je rekao da mu je eksplodirala rezerva municije i da ne može dalje, a Mladić mu je poručio: 'Čečoviću, nastavi napad, dobićeš rezervu municije. Ako se povučeš, streljaću te.' To su bile točno riječi. U tome podrumu u tome momentu je bilo još 60 civila kod mene, 60 žena, staraca i slušali su svi otvoreno taj razgovor. Nije, znači, bilo to da se nije čulo, čulo se je sve i jasno."

Nakon što se većina branitelja uspjela povući, četnici su nekolicinu zarobljenih zvjerski mučili tako da su ih gazili tenkovima ili na smrt pretukli. Sigurno je da brutalnost koja je iskazana u napadu na slabo branjeno selo u kojem je osim branitelja, koji su brzo prestali pružati otpor, bilo tek nekoliko stotina žena, djece i staraca, potiče iz nedvosmislene Mladićeve poruke zapovjedniku napada.

Marko Miljanić, također na suđenju Miloševiću, svjedočio je o tome kako ga je na dan napada na Škabrnju pozvao preko radio stanice oficir JNA Petar Vukmanović, koji mu je prije rata bio kolega u jugoslavenskoj vojsci: "Kad sam tražio iz Zadra preko informativnog centra pomoć, on mi je rekao: 'Nema ti pomoć, bolji ti je vješaj se, to ti je bolje jer ćemo te mi vješati, derati, peć džigericu na gradele.' To su doslovno riječ koje mi je uputio gospodin Radmanović, moj bivši kolega", zaključio je Miljanić.

Nakon ulaska u selo uslijedio je divljački rušilački pohod u kojem su okupatori kuće i objekte u mjestu uništavali tenkovima iz neposredne udaljenosti. Civile su pod prijetnjom likvidacije natjerali da izađu iz podruma u koje su skrili, a mnogi su pritom ubijeni. Tokom dana srpski su zločinci u Škabrnji mučki ubili 85 civila, najvećim dijelom žena i staraca, a ostali su, nakon maltretiranja u Benkovcu, sljedećih dana pušteni na slobodni teritorij Hrvatske.“

(Index.hr/SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2017, 17:50

GENOCID, PROGONI, DEPORTACIJE…: Evo za šta se tereti krvnik Ratko Mladić


Sudsko vijeće Haškog tribunala izreći će u srijedu, 22. novembra, prvostepenu presudu ratnom komandantu Vojske Republike Srpske, generalu Ratku Mladiću po optužnici koja ga tereti za ratne zločine počinjene na teritoriji Bosne i Hercegovine od 1992. do 1995. godine. Mladić je uhapšen 26. maja 2011. godine, nakon 12 godina skrivanja u okolini Lazareva, a Hagu je izručen 31. maja iste godine.


Presudu će donijeti sudsko vijeće na čelu sa sudijom Alfonsom Orijeom, 22. novembra, u Sudnici I Međunarodnog suda. Riječ je o prvostepenoj presudi, na koju će se moći žaliti i haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana.

Haško tužilaštvo je u završnoj riječi krajem prošle godine zatražilo od sudskog vijeća da Mladića osudi na doživotni zatvor, uz obrazloženje da bi kraća kazna bila “uvreda za žrtve, žive i mrtve i uvreda za pravdu", dok je odbrana tražila oslobađajuću presudu.

Mladićevo prvo stupanje pred Sud bilo je 4. jula 2011., na kojem se nije izjasnio o krivici. Pretresno vijeće je u njegovo ime unijelo da se ne osjeća krivim.

Optužnica Mladića tereti za genocid, progon, istrebljenje, ubistva, deportacije i prisilno premještanje i za zločine protiv čovječnosti.

- Dvije tačke za genocid, te pet tačaka za zločine protiv čovječnosti, progoni, istrebljivanje, ubistvo, deportacija, nehumana djela (prisilno premještanje). Četiri tačke za kršenja zakona ili običaja ratovanja, ubistvo, teroriziranje, protivpravni napadi na civile, uzimanje talaca – navodi se u optužnici.

Također, u optužnici se navodi da Ratko Mladić snosi individualnu krivičnu odgovornost u skladu s pravilom 7(1) Statuta po navedenim tačkama, između ostalog, kroz svoje učešće u nekoliko udruženih zločinačkih poduhvata. Navodi se da je od 12. maja 1992. do 30. novembra 1995., Mladić učestvovao u udruženim zločinačkim poduhvatima koji je imao za cilj trajno uklanjanje Bošnjaka i Hrvata s područja u Bosni i Hercegovini na koja su bosanski Srbi “polagali pravo”.

Dalje se navodi da je od 12. maja 1992. do novembra 1995., Mladić učestvovao u još jednom UZP-u, poduhvatu pokretanja i provođenja kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja civilnog stanovništva Sarajeva, čiji je cilj bio širenje terora među civilnim stanovništvom.

Osim toga, u optužnici se navodi da je počevši od dana koji su neposredno prethodili 11. julu 1995., pa sve do 1. novembra 1995. godine, Mladić učestvovao u UZP-u eliminiranja Bošnjaka u Srebrenici, i to ubijanjem muškaraca i dječaka, kao i prisilnim odvođenjem žena, djece i jednog dijela starijih muškaraca iz tog područja.

I naposljetku, navodi se da je tokom maja i juna 1995. godine Mladić učestvovao u UZP-u uzimanja pripadnika Ujedinjenih nacija kao talaca kako bi se NATO prisilio da se uzdrži od vazdušnih napada na vojne ciljeve bosanskih Srba.

Mladić se takođe tereti na osnovu krivične odgovornosti nadređenog u skladu s članom 7(3) Statuta za zločine navedene u optužnici, između ostalog, da je znao ili imao razloga da zna da se snage pod njegovom efektivnom kontrolom spremaju da počine zločine ili da su ih već počinili, a nije preduzeo mjere da spriječi činjenje zločina ili da kazni počinioce tih zločina.

Zločini koji se navode u optužnici uključuju, između ostalog: ubijanje bosanskih muslimana i bosanskih Hrvata, uključujući vodeće pripadnike tih grupa; na primjer ubistvo 144 osobe u Biljanima (općina Ključ), ubistvo više od 200 zatočenika u Kazneno-popravnom domu Foča, ubistvo oko 150 ljudi u logoru Keraterm, pored Prijedora, i ubistvo najviše 140 zatvorenika u logoru Sušica, pored Vlasenice.

Zatočenje hiljada Bošnjaka i bosanskih Hrvata u zatočeničkim objektima u životnim uslovima smišljenim tako da dovedu do njihovog fizičkog uništenja. Navedeni objekti uključuju logor Manjača (pored Banja Luke), logore Omarska, Keraterm i Trnopolje (pored Prijedora), KP dom u Foči i logor Batković, pored Bijeljine.

Ubijanje više od 7.000 muškaraca i dječaka Bošnjaka iz Srebrenice putem organiziranih pogubljenja, uključujući ubistvo više od 1,000 muškaraca u jednom velikom skladištu u selu Kravice i pogubljenje još 1.000 muškaraca pored škole u Orahovcu.

Bezobzirno razaranje privatne imovine i javnih dobara, uključujući spomenike kulture i sakralne objekte, kao što su brojne džamije širom BiH, takođe se navodi u optužnici.

Djela ubistva koja su bila dio cilja širenja terora među civilnim stanovništvom Sarajeva provođenjem kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja, u periodu od 12. maja 1992. do novembra 1995. godine, uključuju granatiranje pijace “Markale” 5. februara 1994., kada je poginulo 66, a ranjeno više od 140 osoba.

- Pretresno vijeće je 15. aprila 2014 donijelo usmenu odluku u skladu s pravilom odbacivši Mladićev zahtjev za oslobađanje od optužbi. Žalbeno vijeće je 24. jula 2014., odbacilo žalbu Mladićeve odbrane (podnesena povjerljivo u odnosu na tačke optužnice 1 i 2 - genocid) i potvrdilo odluku prema pravilu. Izvođenje dokaza odbrane počelo je 19. maja 2014. Posljednji svjedok odbrane završio je svoje svjedočenje 16. avgusta 2016. Iznošenje završnih riječi je održano od 5. do 15. decembra 2016. – rečeno je iz Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.

Suđenje generalu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću počelo je 16. maja 2012. godine, a okončano 15. decembra 2016. godine.

(SB / Fena)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Pasaga » 21 Nov 2017, 20:32

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Socrates » 21 Nov 2017, 20:45

Nece dobiti dozivotnu, ali ce dobiti najduzu mogucu kaznu, sto je u njegovom slucaju dozivotna.

Blaga je bilo koja kazna, I tesko je reci u slucaju bilo koje presude da je pravda zadovoljena. Kao sto sam rekao u slucaju Karadzica, nisam za mucenje cak ni onih ljudi koji su pocinili najgore moguce zlocine, ali kad je u pitanju ovaj majmun I da ja odlucujem Mucenje Da ili Ne, vjerovatno bih imao zestoke moralne dileme.
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by KOMESAR » 21 Nov 2017, 20:53

Treba obavezno u presudi navesti da mu se zabranjuju pelene. (Bozija kazna je najzesca.)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2017, 21:02

ŠTA JE MLADIĆ DOGOVARAO SA ČELNICIMA HZHB: Neka ginu Hrvati iz Travnika, svakako nisu ratovali!


Prema zabilješkama iz dnevnika Ratka Mladića on se nekoliko puta sastajao sa vojnim i civilnim liderima HVO-a i HZ HB, u mađarskom Pečuju te Njivicama u Crnoj Gori; dogovarali su prekide vatre, zajedničko dejstvo prema Armiji RBiH, dotok električne energije i vodosnadbijevanje te kupoprodaju oružja i goriva


Haški tribinal objaviće sutra prvostepenu presudu Ratku Mladiću, ratnom komandantu Vojske RS. Optužen je za genocid u Srebrenici, udruženi zločinački poduhvat, progone na političkoj, ranoj i vjerskoj osnovi, istrebljenje, ubistva, deportacije i nečovječna djela, terorisanje, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca te granatiranje i snajpersko djelovanje na civile u Sarajevu.

Nakon njegovog hapšenja pronađeni su rukom pisani dnevnici o dešavanjima i sastancima koje je vodio tokom rata. Dio tih zabilješki tužilaštvo Haškog tribunala koristilo je i kao dokaz u procesu protiv šestorice zvaničnika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.

Oni naredne sedmice, 29.11. očekuju drugostepenu presudu. Prvostepeno vijeće je Jadranka Prlića kao predsjednika Vlade HZ HB osudilo na 25 godina zatvora, ministra odbrane Brunu Stojića, načelnike stožera HVO-a Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića na po 20, zapovjednika Vojne policije HVO-a Valentina Čorića na 16 te voditelja Odjela za zarobljenike Berislava Pušića na 10 godina zatvora. Proglašeni su krivim za udruženi zločinački poduhvat sa namjerom etničkog čišćenja teritorije Herceg-Bosne.

MUDŽAHEDINI ĆE BITI PROBLEM

Prema zvaničnom stenogramu Mladićevih dnevnika iz Haškog tribunala, Mladić je prvi sastanak sa zvaničnicima HZ HB imao u Mađarskoj, a potom i u Crnoj Gori. Zabilježio je navode sagovornika uz svoje opaske. Tako Mladić bilježi da je hrvatska strana uplatila za oružje i gorivo više od milion maraka, te da narednih dana treba da uplati još osam miliona.

5.10.1992. god. Pečuj - Hotel Palatinus 12,00-16,00
Pregovori sa delegacijom Hrvatske i Herceg Bosne
Delegaciju Hrvatske su činili:

- Praljak Slobodan zam MO Hrvatske
- Prljić Jadranko Pred. vlade HZ BiH
- Bruno Stojić - Min. odbr. HB .
- Marić Jozo - Min. culture i član preds.

Jadranko Prlić: Sve što smo do sada dogovorili, nismo ispoštovali. Razmena zarobljenika

Praljak Slobodan: Prekid vatre na dogovorenim linijama, prekid bombardovanja Sl. Broda, da pripremimo papire za potpis Boban - Karadžić, Jajce prestanite - dajemo struju, Prekid Slav. Brod - bombardovanje

Prlić: Potpisivanje dolazi u obzir samo uz prisustvo nekog od Međunarodnih monitora Vens ili Oven

Praljak: Kako se BiH ne može napraviti bez Srba, tako ne može ni bez Muslimana i nas. Od zadnjeg puta nismo puštali mudžahedine, sve ih je više, nekoliko hiljada je spremno u Iranu. U celoj Her. smo imali jednu bojnu iz 4. br., u Posavini - 20-25 km, Cilj je Banovina 1939, ako to ne, nastavljamo rat. Ne možemo se držati općinskih granica. One se mogu rezati.

Nije nam u interesu da tučemo vas, a posle imamo mudžahedine. Nije se pucalo sa Hrv. Strane prema Brčkom. 18 000 djece mi trebamo izvući iz Sl. Broda. U Hrvatskoj niko ne želi da vodi rat, posebno ne želi da gine hrvatska vojska. Mi nećemo da idemo dalje,

Sporazum izme|u T - i AI → nema u sebi ničega - on je formalan i donet je na insistiranje Amerikanaca -– da se dodvori muslimanskom narodu i islamskom svetu.

Marić: Vi tučete Sl. Brod, znate koliko imate sela srpskih u Hercegovini koja mi čuvamo. Idemo zaustaviti rat.
Praljak: Ja bih ovaj sporazum intonirao i on predstavlja korak ka miru. Potpisivati i obznanjivati sporazum nebi sada vršili. Predlažem da zaustavimo rat. Trebamo provesti razmenu oko zarobljenika, daćemo kasetu o pilotima.

Jajce, dajte da pokušamo do 07.10. opravku struje.

Marić: Mi smo prihvatili Muslimane tamo gdje su oni živjeli, prostor trećega se smanjio i oni tamo ne mogu ostati. Trebamo znati gdje stati.

Praljak: Muslimani su skinuli sve Hrvate i u Zenici i u Tuzli. Nemaju municiju Muslimani i mi im nećemo ništa dati. Muslimani su dosta uzeli municije iz Konjica i Mostara i naoružanja. Muslimana je u Mostar došlo 10000, imamo krvav problem kako ih kontrolirati, oni su postali od nas jači u Travniku i u Konjicu.

Oni su okupirali Gornji Vakuf. U Stocu oni nemogu opaliti ništa bez vas nas. Skinuli smo im 5000 čizama. Za Cazinsku krajinu ubacuju Slovenci - kroz UN zonu. Ovdje će rat prestati dogovorom između Hrvata i Musl Srba. Ako pobijete i 50 000 musl. više nećete ništa postići, oni će se brzo obnoviti.

Bruno Stojić: Nećemo pustiti Muslimanima ništa. HC J-2 ćemo pustiti nakon opravke za 2 sata, a za 3 sata da nam vi pustite vodu. Imamo čovjeka u Jajcu.

1a - Prekid vatre 7.10.92 24,00 U četvrtak u 12,00 da se sretnu u s. Jezeru naš: Mladen (Mlađo) Arežina i Bilić Nikola u s. Jezero

PETKOVIĆ : NEKA GINU HRVATI IZ TRAVNIKA

Sreda - Njivice 08.07.93. 12,35

Sastanak sa Petkovićem Milivojem

Petković: šta imam severno, oko Žepča. Ne mogu dobiti 110. br. Nemam vezu mobitelom. Mate dobio pismo prije 2-3 dana iz 115. br. Najveći je problem sa ovim budalama u Usori.

Kod Kiseljaka: treba (on će dati) - 750000 = 7,62 - - 14,5 mm = 50.000 - DK = 50.000 - SPG - 9 = - 5,56 = - RPG – 7 = 12,7 = - 20. i 30 mm = - BST = - BOFi – 40mm = - MB - 120 = 200 II- 60 = - Falovka = (7,62 x 51) = Argentinke - Glicerinske = 20 mm - Crvena strela - F - 80 / 90 kg., lanser, PO sredstvo - Kinesko, kopija TOUA. Igla se može naći. Stinder se nemože nabaviti.

Primili: - 7,9 = 499500 kom - 7,62 = 66780 - 30 mm = 440 - 7,62 x 54 za M–84 = 2400 - mina RB–57 = 20 - Bomba rodbr = 216 - metak za haubicu = 4 / 122 mm. - PM M-53 - Deton. kapisle = 300 kom._
Položeno: - 1 191 246 DM - 2 cisterne D-2 sa po 10 t. gor.

Traži 500 - 1000 pušaka.

Dogovoreno:

Hrvate (467) sa Manjače da se predaju u petak 14,00 u Čelebiću.
Plaćanje učinj. usluga u vrednosti od 8.092.032 koji se uzimaju za ono što vrati u naturi - rok. 15.07. Sve predaje u Čelebiću.
Da mu dam 750,000 sredstva po prilogu br. 2 koja su plaćena, a nisu još izvršena rok - javiću odmah.
Da mu se u Kiseljak doturi 750 000 met. 7,62 mm koje kompeznira sa 800.000 metak. Rok vraćanja u Čelebiću 12.07.93.
Metaka za 203 mm (100) za 130 u omjeru 1 : 1,5, javiće mesto, vreme i količinu.
Sastanak Karadžić – Boban u idućoj nedelji Njivice, u idućoj sedmici. Javiće Milivoje vreme.
Juka da mi se preda javiće vreme, mesto šifra “Turista”.
Kod s. M. i V. Šuljaga drže front Hrvati - traži Petković da se vidi sa svojima, kao i da mu pomognemo oko uništenja magacina sa 75000 ROB koje drže H.M. Sastanak iduće nedelje po ovim pitanjima kao i oko s. Prusac.
Traže da iz rejona Tuzle izvuku stanovništvo i vojska (115. br.) i 108. br možemo se o tome dogovoriti
Kod Gradačca (107. br je 90% muslimanska, tu je samo Mijačević i Petković se na njega ne može osloniti.
Da na naredni sastanak sa mnom dođe Šantić i reši pitanje izvlačenja Hrvata u rejonu Bihaća. Petković ne zna o njima ništa. “Nikad nisam sa njima komunicirao” kaže Petković i zna o njima kao o haitima.
Da aktiviramo top (ZIS) na Branu u Mostaru. da im ometamo prelaz „Prijateljima – Muslimanima”. Može. To je brana sev. od Mostara 13. Da zajedno uzmemo Čelebić jer Hrvati drže Orahovicu i Zaslivlje i da se oslobode i njihovi i naši r/z. Da planiramo skupa oper.
Da se uzme Konjic i jedna polovina mašina nama drugi njima. ovo treba perspektivno razradi.
Petković: Ja bi najprije da odbranim Fojnicu, Kreševo, Kiseljak i da se spojim sa Busovačom. Gurnite Vaše topove malo napred i neka ginu ovi moji iz Travnika, svakako nisu ratovali.
Razmena prikupljeni da se reše sem Toline grupe
Hrvati da uzmu Previju kod Konjica i Čelebić i da oslobode zatvorenike.

SAMO DEVET STRANICA U VRIJEME GENOCIDA?

Pronađene dnevničke zabilješke Ratka Mladića datiraju od marta 1992 do januara 1996 godine. Kada su u pitanju zločini u Srebrenici, postoje zabilješke o sastanku kojeg je 14. jula 1995 Mladić imao sa Slobodanom Miloševićem, Karlom Biltom i generalom De la Prelom. Mladić u bilješakama citira Bilta.

Bilt: Nešto da postignemo preko vikenda ili ćemo se naći u teškoćama. Srebrenica - da se oslobode dečaci - mladići koji su odvedeni u Bratunac.

Da im oslobodimo 48 najmanje ili 86 vojnika Holanđana koji su kod nas. Sreb. i Žepa da budu demilitarizovana.

Dan kasnije zabilježen je sastanak koje prisustvuju Slobodan Milošević, Jasuši Akaši, Karl Bilet i generali Smit i De la Prel. Mladić traži odvojeni sastanak sa generalima, koji ga, bilježi on upozoravaju na ubijanje civila.

g Smit : Silu ću upotrebiti kada su napadnute snage UN na putu ili u kampu. Postupanje prema stanovništvu u Srebrenici i Žepi – postoje priče o zverstvima, pokoljima i silovanjima.

Ovaj dio dnevnika po zapisniku tribunala sadrži samo 9 stranica. Ostali rokovnici ili sveske imaju i po nekoliko stotina stranica. Zabilješki više navodno nema sve do 25 avgusta. Nije poznato da li stranice u kojima je Mladić opisivao vrijeme genocida u Srebrenici uništene ili dobro skrivene od javnosti.

Tokom suđenja Ratko Mladić je nekoliko puta bio isključen sa ročišta zbog arogantnog držanja i iskazivanja nacionalizma. Nikada nije pokazao niti jednu gestu suosjećanja sa žrtvama genocida u Srebrenici.

(Žurnal)
online

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by C12H22O11 » 21 Nov 2017, 21:10

Sutrašnja presuda će da bude izbalansirana, malo krvniku i njegovim nalogodavcima, malo žrtvi, na jezičku pravde. I opet će drvo šumu da zakloni. Dobiće neku kaznu i osim moralne, drugih satisfakcija za žrtvu i žrtve, neće biti. Ovaj "cirkus" od Suda, čini mi se, ne zna kud i šta, a bliži mu se kraj mandata. Završna scena iz "Ničije zemlje" odlično dočarava način funkcionisanja medjunarodne zajednice i UN.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Socrates » 21 Nov 2017, 21:14

Pa ne moze sud cuda praviti i donositi politicke presude. Presuda nece biti izbalansirana nego jasna i glasna, ali u okviru onoga sto jedan sud moze da kaze.
. . . . . . . . .

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by C12H22O11 » 21 Nov 2017, 21:26

Ovaj Sud je već pravio čuda sa Vojom, tužiocima, sudijama, skrivanjem dokaza pa i osudom one glasnogovornice njihove, jer nije htjela da drži jezik za zubima. A balansiraju oni itekako, naročito se plaše političkih posljedica i stanja na terenu nakon izricanja presude, samim tim i presuda je jednim svojim dijelom politička. Elem, Rale će da ga ispuši, kako god okreneš, ali će se voditi računa i o interesima svih strana.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ratko Mladić

Post by Socrates » 21 Nov 2017, 21:30

Nije mi jasno, kakva bi to bila presuda suda koja je "neizbalansirana".

Sud ne moze donijeti presudu u kojoj ce da kaze da je RS genocidna tvorevina, ili cak I, najblaze receno, nepravedno stvorena tvorevina, jer RS je dio Dejtonskog Sporazuma I Ustava BIH.

Ne moze se medjunarodni sud izjasnjavati o ustavnim odredbama drzave.

Sud sudi pojedincu, a ne politickim konstrukcijama, drzavama, entitetima, I slicno.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Duminjo, edo_79 and 81 guests