Željko Komšić / Demokratska fronta

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Naseef Mushroom » 23 Sep 2021, 15:49

Šabović Adis wrote: 23 Sep 2021, 14:09
Naseef Mushroom wrote: 23 Sep 2021, 14:02
Mislio sam na prava u drugim državama za razliku od naše luđačke košulje.
Možeš li ti glasati za svakoga bez obzira u kojem si entitetu? Imaš li pravo kandidovati se bez obzira u kojem si entitetu? Imaš li ti uopšte ista prava kao "Ostali" iz mješovitog braka, Jevrej ili Rom da se kandiduješ kao predsjednik?
Koliko znam Jevrej i Rom nemaju prava da se kandiduju za člana Predsjedništva. Što nema naprimjer ni Mađar, ni Albanac, Nijemac...pa ako oni nisu diskriminisani nisu ni Romi i Jevreji. A nisu. Ustav jasno kaže da su narodi ravnopravni, a i građani.
Šta je problem?
Ako hoćeš da se kandiduješ naprimjer u RS promijeniš mjesto boravka i onda se kandiduješ u RS. Ako si Jevrej a hoćeš da se kandiduješ za člana Predsjedništva iz reda Srba a stanuješ u Federaciji, onda promijeniš mjesto boravka, promijeniš nacionalonost i onda možeš da se kandiduješ bez problema. Šta?
Boriti se za svoja prava nije da promijeniš sve zbog čega si diskriminiran da bi bio prihvačen već da se izboriš da sa svojim osobinama i identitetom imaš ista prava.
Ne treba se boriti za to da neki Rom mora izmjeniti 50% svog identiteta da bi se mogao kandidovati već se treba izboriti da se Rom automatski može kandidovati čim je državljanin BiH.

Ali kakva je kurwa Evropa oni bi radije dali prava Romima, Jevrejima, Albancima i Mađarima u BiH tako da imaju svi mogućnost kandidovati svog člana predsjedništva nego da ukinu komplet konstitutivnost jer se boje "muslimanskog ostrva", zato nam ne ukidaju ni trenutnu konstitutivnost.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Naseef Mushroom » 23 Sep 2021, 15:54

edo_79 wrote: 23 Sep 2021, 15:36
Naseef Mushroom wrote: 23 Sep 2021, 15:27
Ti sam sebe pobijaš sopstvenom logikom tako da ti ja i ne trebam.
Ako je po tvojoj logici "Ja sam samo Bosanac jer vani me niko ne zove Bošnjakom" onda nisi ni Bosanac jer su nas do prije 30 godina svi vani zvali Jugoslovenima.
Koga to VAS? ...... U Jugoslaviji sam bio Jugosloven a u Bosni i Hercegovini sam Bosanac i Hercegovac .... koji dio nije jasan?
Ti sebe nisi nikada zvao Bosancem kada si bio u SFRJ? Ne valja izmišljati da se dobije argument.

Sve je jasno ali tebi ovaj dio nije jasan (ponavljam, ne moja logika nego tvoja logika)
Ako je po tebi jedini identitet Bosanac i Hercegovac jer te onaj vani neće pitati jesi li Bošnjak već te zove Bosancem onda ti nisi nikada bio Bosanac jer te je prije 30 godina onaj vani zvao Jugoslovenom isto kao i nekog Dragana iz Niša ili Matu iz Dubrovnika.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7084 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Julia-Klara » 23 Sep 2021, 16:05

klasificiranje ljudi kao FGR jer drugacije vide stvari od tebe ti je kmecavska i bezvezna
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120416
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2021, 16:06

ironman wrote: 23 Sep 2021, 12:38 Ultimativni cilj Bosnjaka nije bosnjakistan,da se razumijemo

Nije, ali će tako ispasti na kraju. Srbi se brže iseljavaju i nestaju, Hrvati pogotovo.
Bošnjaka dvotrećinska masa bit će možda i za deceniju.

Za slučaj da se javi neko i kaže kako dayton garantuje konstitutivnost, ljudi su u prošlostio promijenili tekst i smisao svega što je iakda stavljeno na papir, uključujući tu i razne ćitabe, pa tako da sam siguran kako će se i ustav jednog dana promijeniti. Bit če to kao neka pirova pobjeda, za Bošnjake, jer će zemlja biti pusta.
online

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Naseef Mushroom » 23 Sep 2021, 16:10

Julia-Klara wrote: 23 Sep 2021, 16:05 klasificiranje ljudi kao FGR jer drugacije vide stvari od tebe ti je kmecavska i bezvezna
Naravno da je FGR, sve karakteristike su tu. To nije vezano samo za Sarajlije već za svaki grad u Federaciji sa bošnjackom većinom.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Šabović Adis » 23 Sep 2021, 16:16

Naseef Mushroom wrote: 23 Sep 2021, 15:49 Boriti se za svoja prava nije da promijeniš sve zbog čega si diskriminiran da bi bio prihvačen već da se izboriš da sa svojim osobinama i identitetom imaš ista prava.
Gdje piše da si diskriminsan?
Ne treba se boriti za to da neki Rom mora izmjeniti 50% svog identiteta da bi se mogao kandidovati već se treba izboriti da se Rom automatski može kandidovati čim je državljanin BiH.
Gluposti. Roma niko ne tjera da bude Rom niti mu ko brani da bude Rom. Odabravši da bude Rom Rom se sam "diskriminisao" tj. diskvalifikovao.
Ali kakva je kurwa Evropa oni bi radije dali prava Romima, Jevrejima, Albancima i Mađarima u BiH tako da imaju svi mogućnost kandidovati svog člana predsjedništva nego da ukinu komplet konstitutivnost jer se boje "muslimanskog ostrva", zato nam ne ukidaju ni trenutnu konstitutivnost.
Nejasno mi je ovo "muslimansko", jel taj pridjev proizilazi iz imenice muslimani ili Muslimani?
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Naseef Mushroom » 23 Sep 2021, 16:17

Krokodil Behko wrote: 23 Sep 2021, 16:06
ironman wrote: 23 Sep 2021, 12:38 Ultimativni cilj Bosnjaka nije bosnjakistan,da se razumijemo

Nije, ali će tako ispasti na kraju. Srbi se brže iseljavaju i nestaju, Hrvati pogotovo.
Bošnjaka dvotrećinska masa bit će možda i za deceniju.

Za slučaj da se javi neko i kaže kako dayton garantuje konstitutivnost, ljudi su u prošlostio promijenili tekst i smisao svega što je iakda stavljeno na papir, uključujući tu i razne ćitabe, pa tako da sam siguran kako će se i ustav jednog dana promijeniti. Bit če to kao neka pirova pobjeda, za Bošnjake, jer će zemlja biti pusta.
Ma odavno nije problem za dušmane (tu računam i Evropu) samo taj strah od Bošnjakistana.
Sama činjenica da se u mjestima gdje su Bošnjaci većina ukazalo povjerenje, kako na izborima tako i na drugi način Komšiću, drugom Komšiću, Kojoviću, Mandiću, Stojanoviću, Marjanoviću, Kukiću, Bogićeviću, Cenićki, Falataru, Lazoviću, Magazinoviću, Dunoviću i ostalim dokazuje da je problem i pro-BiH politika i funkcionalna država.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Naseef Mushroom » 23 Sep 2021, 16:23

Šabović Adis wrote: 23 Sep 2021, 16:16
Naseef Mushroom wrote: 23 Sep 2021, 15:49 Boriti se za svoja prava nije da promijeniš sve zbog čega si diskriminiran da bi bio prihvačen već da se izboriš da sa svojim osobinama i identitetom imaš ista prava.
Gdje piše da si diskriminsan?
Ne treba se boriti za to da neki Rom mora izmjeniti 50% svog identiteta da bi se mogao kandidovati već se treba izboriti da se Rom automatski može kandidovati čim je državljanin BiH.
Gluposti. Roma niko ne tjera da bude Rom niti mu ko brani da bude Rom. Odabravši da bude Rom Rom se sam "diskriminisao" tj. diskvalifikovao.
Ali kakva je kurwa Evropa oni bi radije dali prava Romima, Jevrejima, Albancima i Mađarima u BiH tako da imaju svi mogućnost kandidovati svog člana predsjedništva nego da ukinu komplet konstitutivnost jer se boje "muslimanskog ostrva", zato nam ne ukidaju ni trenutnu konstitutivnost.
Nejasno mi je ovo "muslimansko", jel taj pridjev proizilazi iz imenice muslimani ili Muslimani?
Aha, pa sto kukaš onda? Prestani biti više Jugosloven i budi Bošnjak pa će ti biti lijepo kao u SFRJ :oo

Naravno da je diskriminacija ako u Banjaluci npr. MORAŠ se izjasniti Srbinom da bi imao ista prava kao ostali.

A to zadnje je nevažno. Možeš biti Musliman, musliman, Bosanac ili Jugosloven, kurwa Evropa će te isto gledati, bio to Musliman iz 1991. ili musliman iz 2021.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Šabović Adis » 23 Sep 2021, 16:38

Naseef Mushroom wrote: 23 Sep 2021, 16:23 Aha, pa sto kukaš onda? Prestani biti više Jugosloven i budi Bošnjak pa će ti biti lijepo kao u SFRJ :oo
Pa da se svrstam među sve ostale koji su izdali zemlju počinivši tako najteži zločin prema narodu? Da me fataju, pa da me puštaju, hagovi, vasvije...? Neka, fala, draži mi je miran san. Uostalom, kolko plaćate da se ubošnjačim?
I, đe si ti mene čuo da kukam, majke ti? :valja
Naravno da je diskriminacija ako u Banjaluci npr. MORAŠ se izjasniti Srbinom da bi imao ista prava kao ostali.
Nije (ne znam da li samo lupaš ili si maliciozan pa pokušavaš da podvališ), Srbin moraš biti ukoliko želiš u Predsjedništvo i to iz RS. Vidi, tebi uslovi i nisu baš najjasniji; kad ti pekar ne da kilo hljeba jer nemaš Marku to ne znači da pekar diskriminiše kokuze. Diskriminacija bi bila recimo da ti ga ne da iako ispunjavaš sve uslove.
A to zadnje je nevažno. Možeš biti Musliman, musliman, Bosanac ili Jugosloven, kurwa Evropa će te isto gledati, bio to Musliman iz 1991. ili musliman iz 2021.
Kome je nevažno?
Meni su, recimo, muslimani potpuno nevažni jer su apsolutno u rukama Alaha i zadnje što mi pada na pamet je da na sebe preuzmem odgovornost za one nad kojima nikakvih nadležnosti nemam.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37879
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2282 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Pasaga » 23 Sep 2021, 17:21

Naseef Mushroom wrote: 23 Sep 2021, 16:17
Krokodil Behko wrote: 23 Sep 2021, 16:06


Nije, ali će tako ispasti na kraju. Srbi se brže iseljavaju i nestaju, Hrvati pogotovo.
Bošnjaka dvotrećinska masa bit će možda i za deceniju.

Za slučaj da se javi neko i kaže kako dayton garantuje konstitutivnost, ljudi su u prošlostio promijenili tekst i smisao svega što je iakda stavljeno na papir, uključujući tu i razne ćitabe, pa tako da sam siguran kako će se i ustav jednog dana promijeniti. Bit če to kao neka pirova pobjeda, za Bošnjake, jer će zemlja biti pusta.
Ma odavno nije problem za dušmane (tu računam i Evropu) samo taj strah od Bošnjakistana.
Sama činjenica da se u mjestima gdje su Bošnjaci većina ukazalo povjerenje, kako na izborima tako i na drugi način Komšiću, drugom Komšiću, Kojoviću, Mandiću, Stojanoviću, Marjanoviću, Kukiću, Bogićeviću, Cenićki, Falataru, Lazoviću, Magazinoviću, Dunoviću i ostalim dokazuje da je problem i pro-BiH politika i funkcionalna država.
u sridu .... :ok
pa,vjerovatno i ti znas...
sta no njegovo visocanstvo Clinton :p ,rece,na kraju ceremonije potpisivanja tog Dejtona,iliti...non papera ....

da podsjetim
ako vidim Bosnu jaku,funkcionalnu
ima da je tepisima zaspemo....otprilike ovako ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37879
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2282 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Pasaga » 30 Sep 2021, 19:47

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14194 times
Been thanked: 14526 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by ironman » 01 Oct 2021, 21:33

Pasha havaz ce iskrivit nesto samo da ga sukne Komsicu ili sda..jer su trenutno orudje parmaka i toljage..u nadi da budu dio grande koalicije federalna vlada 2022..
Kakve nas vratolomije cekaju od NG..bice ludo i nezaboravno..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Hannibal » 01 Oct 2021, 21:37

s kim to planiraju u koaliciju ovi iz sbba
🐽

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by amidza idriz » 01 Oct 2021, 21:44

Dobro pitanje.
Odakle se Scepan izvuce ovih dana? Mislim da je to Coviceva ideja da zakomplikuje stvari medju B/B a uvijek moze racunati da je Scepan na njegovoj strani.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14194 times
Been thanked: 14526 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by ironman » 01 Oct 2021, 21:46

Ocekuje nas i transfer sezona..bice svakakvih rotacija..msm izmedjustranackih..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Melek » 01 Oct 2021, 21:46

Jel Šćepo sandžaklija?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Hannibal » 01 Oct 2021, 21:49

ahaa iz berana
🐽

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Hurija » 01 Oct 2021, 21:55

:D

Koga zastupa Komšić,valjda Hrvatsko cvjeće.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by Šabović Adis » 02 Oct 2021, 00:18

Zastupa Predsjedništvo.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Željko Komšić / Demokratska fronta

Post by amidza idriz » 02 Oct 2021, 00:23

Trnka dosta toga rekao
Prof. Trnka o izbornoj reformi: Nastavlja se etnička podjela zemlje, ovo ne drži vodu

01. 10. 2021. u 14:25:00 F. V.

Nastavlja se američka diplomatska ofanziva u Sarajevu.

Matthew Palmer koji je prvi put doputovao u Bosnu i Hercegovinu nakon što je preuzeo dužnost specijalnog izaslanika Sjedinjenih Američkih Država za izbornu reformu u našoj zemlji razgovarao je danas sa grupom bh. političara među kojima su bili Elmedin Konaković, lider Naroda i Pravde, Fahrudin Radončić, predsjednik Saveza za bodlju budućnosti, predstavnik Naše stranke Predrag Kojović, te Saša Magazinović iz SDP-a.

Politički lideri u Bosni i Hercegovine trebali bi iskoristiti ovu neizbornu godinu kako bi ispunili minimum uvjeta za izmjene izbornog zakonodavstva što uključuje implementacije presuda Evropskog suda za ljudska prava i osiguranje transparentnosti izbornog procesa, kazao je Palmer.
Izborna reforma u BiH / Palmer iz Sarajeva poručio: SAD neće nametati nikakva rješenja

U međuvremenu u javnosti su se pojavile informacije da je Palmer pojedinim liderima političkih partija ponudio tzv. "Fileov model" bez etničkog predznaka. Navodno to nije klasični model koji je 2013. godine preložio evropski povjerenik za proširenje Štefan File liderima u Sarajevu ponudio prije osam godina. Prema njegovom rješenju izmjena Ustava BiH i Izbornog zakona u Federaciji formiraju dvije "imaginarne" izborne jedinice.

O Fileovom modelu sinoć je za Federalnu televiziju govorio i predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

"U isto vrijeme povećati šanse, jer indirektni izbor, faktički ne možete izabrati jednog od tri člana Predsjedništva bez volje hrvatskih predstavnika, i skoro garantovati da će to da bude Hrvat. Ili onaj koga Hrvati odaberu u Parlamentarnoj skupštini. Fileov model je isto to samo na direktan način. Ja sa Komšićem imam dogovor kojeg se kanim držati, da ćemo zastupati zajedno ono što se dogovorimo. Ja ću njega pokušati da ubijedim da je bolje ići direktno. Ako ćemo dobiti jedan te isti rezultat onda je bolje sačuvati direktni izbor. Ako prepustimo kroz indirektni izbor i ovu stvar predsjednicima stranaka, konkretno Dodiku, Čoviću itd., ko zna kada ćemo imati formirano Predsjedništvo BiH", tvrdi Izetbegović.
! / Palmer sa Konakovićem, Kojovićem, Magazinovićem i Radončićem o izbornoj reformi

Šta bi ovakvo rješenje moglo donijeti za Radiosarajevo.ba govori profesor ustavnog prava, bivši učesnik pregovora u Daytonu, prof. dr. Kasim Trnka.

"To je ono što je kasnije HDZ razradio u prijedlogu Izbornog zakona da se na neko način Hrvatima daju tzv. preferencjalni glasovi, da njihov glas objektivno vrijedi više nego glas s druge strane. Jer on predviđa izbornu jedinicu sa većinskim hrvatskim glasovima, te da će prvi u toj jedinici biti hrvatski član Predsjedništva. A prije toga, ako uzmemo da je jedno biračko tijelo čitava Federacija BiH, sigurno bi prije njega bilo pet drugih kandidata", govori za Radiosarajevo.ba prof. Trnka, te dodaje:

"Tih pet kandidata drugih ne bi bili zabrani, iako bi po pravilima demokratskog izbora trebao da ide prvi, pa drugi po broju glasova... Dakle, multiplicira se glas Hrvata u odnosu na glas Bošnjaka. A jedan od temeljnih principa Izbornog zakona, odnosno izbornog sistema u demokratskom svijetu jeste jednaka vrijednost svih glasova. Svaki glas je jednako vrijedan. E sad ovdje se pokaže da nije".
... / Bakir Izetbegović o izbornim reformama u BiH: "Pokušat ću ubijediti Komšića..."

Trnka se pita hoće li se odstupiti od tog principa izbornog zakonodavstva?

"U tom slučaju može se postaviti pitanje ustavnosti takvog pravila, zakona. Pitanje je koliko bi to držalo vodu. Čak i ako bi se političari dogovorili", ističe Trnka.

Na pitanje je li ovo pristanak na HDZ model na mala vrata, odnosno da li je ovo jasan znak da se ulazi u definitivnu etničke podjelu zemlje, Trnka dodaje kako se "ne ulazi već nastavlja se etnička podjela zemlje".

"Nažalost, to je tako. Iako svi dokumenti međunarodni, presude Evropskog suda, počevši od 'Sejdić Finci' i 'Zornić' pa od Pudarića, kao 14. tačaka Mišljenja Evropske komisije, također, idu u pravcu da građani moraju biti jednaki na cijeloj teritoriji, ovdje se pravi ustupak onima koji žele privilegiranu poziciju", tvrdi Trnka.

Suštinski je, po njemu, problem u sljedećem?

"Ako idete na princip jednakog važenja glasa, onda narod koji je statistički gledano manje zastupljen, dolazi u problem. Hoće li se praviti izuzetci, u kojoj mjeri će se kombinirati nacionalni sa građanskim principom, to još treba da vidimo", dodao je.

Nadalje, on napominje kako ga je iskustvo diplomatskih pregovora naučilo da diplomate hoće da se pokažu da su uspjeli naći rješenje – bez obzirala li je dobro rješenje.

"Očigledan primjer je sam Daytonski sporazum, gdje su vršeni svakakvi pritisci da se prihvate ta rješenja, iako je svima bilo jasno da ona nisu u skladu sa savremenim demokratskim standardima. Onda Richard Holbrooke kaže kad bude mirno okruženje, kada ne bide rata, vi izaberite ljude koji će vam donijeti moderan, demokratski Ustav. I poslije rata ostali su isti rani drugovi na čelu kolone. Diplomatija hoće da pokaže da je uspjela. Dobro je za njih jer su riješili, a je li dobro za nas, to je drugo pitanje", diplomatski zaključuje prof. Trnka
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests