Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 19:13

posmatrac wrote:
statebriga wrote:Npaisala sam doprinos ocuvanju tradicije i kulture od strane obe grupe od perioda srednovjekovne Bosne,a logicno je da su katolici sacuvali tvoj narodni jezik i kulturu , a ne osmanlije,koje su dodatno bogatile pojavom drugih smjerova u kulturi ,a bili su stranog porijekla , u svakom sluaju, poeanta je : stranci Jevreji i stranci osmanlije i domaci katolici su sacuvali bogatstvo BiH :kafa

Sto su uradili Bosnjaci-muslimani nakon prelaska na Islam za svoju drzavu Bosnu tolika stoljeca ? NISTA :kafa
Ako mislis na "bogtastvo" Bih koje je kao takvo jedino validno zato sto je u srednjem vijeku Bosna eto bila uveliko katolicka, onda si u pravu, jer je logicno da su ne samo katolici nego i pravoslavci ( kojih je u Bosni dosta vise od katolika) cuvali tu pred osmansku bosansku krscansku tradiciju, koja je vremenom pretvorena kod njih u srpsku odnosno hrvatsku.

Ali nisu katolici ni pravoslavci islamiziranim Bosancima cuvali jezik i kulturu, nego su cuvali vlastiti idenntitet koji je bio vezan za pojavu krscanstva na ovim prostorima, tj za njihove ranije prelaske na krscanstvo, dok su muslimani svoju tradiciju logicno kasnije vezali i kroz uticaj Turske.

Ali reci da su samo "pokrsteni" Bosanci njegovali tradiciju i istoiriju Bosne, a da "islamizirani" nisu, nije tacno.
Islamizriani Bosnjaci se jedan period jesu bili na kulturnom nivou upravo odrekli svog jezika i identiteta, jer su bili prihvatili novo pismo, razvili novu knjizevnost , tj. prihavitli su novi identet a istovremeno su bili potisnuli stari identet, pisem o tadasnjim utijcanim osobma , na naivou sluzbenih institucija-politika i umjetnost, kulutura :kafa Ne pisem o narodu, koji je bio nepismen i naravno zadrzao stare obicaje i kombinirao sa novim identietom :kafa Govorimo o politickim strujama i naravno, o stampanju knjiga, nove kulture , koja je jeste uticala na formiranje identeta Bosnjaka. Identet svake osobe na Balkanu je bogat,isprepleten, ali danas je isplotiziran od nepismenih poiticara ,a narod slijdi iste, sto jeste indikator nepoznavanja vlastite istorije tradicije i kuluture.
Zato sam pitala: Sto su konkretno Bosnjaci sacuvali za dobrobit zajednickog identieta BiH ( osim nove religije ) od perioda odlaska Osmanlija, a da se moze podjeliti sa zajdnickim BiH identitom tri naroda ? :kafa
Katolici su sacuvali jezik, stampali knjige u SG, OS i SI;skoovali ne iskljucivo katolicku mladez u BiH; Jevrji su sacuvali svoj jezik, naucili novi jezik,i uticali na ekonomiju i arhitekturu graodva BiH; Pravolsavci su pisali i stmapli casposie i magazine, tj,to su svi radili osim Bosnjaka-muslimana. Zasto ? :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Melek » 19 Feb 2017, 19:24

statebriga wrote:Islamizriani Bosnjaci se jedan period jesu bili na kulturnom nivou upravo odrekli svog jezika i identiteta, jer su bili prihvatili novo pismo, razvili novu knjizevnost , tj. prihavitli su novi identet a istovremeno su bili potisnuli stari identet, pisem o tadasnjim utijcanim osobma , na naivou sluzbenih institucija-politika i umjetnost, kulutura :kafa Ne pisem o narodu, koji je bio nepismen i naravno zadrzao stare obicaje i kombinirao sa novim identietom :kafa Govorimo o politickim strujama i naravno, o stampanju knjiga, nove kulture , koja je jeste uticala na formiranje identeta Bosnjaka. Identet svake osobe na Balkanu je bogat,isprepleten, ali danas je isplotiziran od nepismenih poiticara ,a narod slijdi iste, sto jeste indikator nepoznavanja vlastite istorije tradicije i kuluture.
Zato sam pitala: Sto su konkretno Bosnjaci sacuvali za dobrobit zajednickog identieta BiH ( osim nove religije ) od perioda odlaska Osmanlija, a da se moze podjeliti sa zajdnickim BiH identitom tri naroda ? :kafa
Katolici su sacuvali jezik, stampali knjige u SG, OS i SI;skoovali ne iskljucivo katolicku mladez u BiH; Jevrji su sacuvali svoj jezik, naucili novi jezik,i uticali na ekonomiju i arhitekturu graodva BiH; Pravolsavci su pisali i stmapli casposie i magazine, tj,to su svi radili osim Bosnjaka-muslimana. Zasto ? :kafa
Evo, da ja.. Ono sto su islamizirani Bosnjaci sacuvali je njihova drzava. Ono sto su pokrsteni Bosnjaci uradili je izdaja njihove drzave. Oni ne samo da su odbacili svoje prvobitno pismo (bosancicu) i svoju prvobitnu vjeru vec su potpuno odbacili i svoje porijeklo. Poistovijetili su se sa Srbima i Hrvatima i postali njima (dok se islamski Bosnjaci nikad nisu poistovijetili sa Turcima) pa se prvo pojavila nebulozna klauzula "zajednickog identiteta BiH" o kojem govoris, da bi se onda i vojno uz bogat repertoar ratnih zlocina pokusala ta ista drzava razvaliti. Eto, to bi bilo to u globalu. Dok su jedni ostali vjerni svojoj matici, drugi su izmislili da su nesto drugo i napravili to sto su napravili a cega smo svi mi svjedoci u moderno doba.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 19:31

Melek wrote:
statebriga wrote:Islamizriani Bosnjaci se jedan period jesu bili na kulturnom nivou upravo odrekli svog jezika i identiteta, jer su bili prihvatili novo pismo, razvili novu knjizevnost , tj. prihavitli su novi identet a istovremeno su bili potisnuli stari identet, pisem o tadasnjim utijcanim osobma , na naivou sluzbenih institucija-politika i umjetnost, kulutura :kafa Ne pisem o narodu, koji je bio nepismen i naravno zadrzao stare obicaje i kombinirao sa novim identietom :kafa Govorimo o politickim strujama i naravno, o stampanju knjiga, nove kulture , koja je jeste uticala na formiranje identeta Bosnjaka. Identet svake osobe na Balkanu je bogat,isprepleten, ali danas je isplotiziran od nepismenih poiticara ,a narod slijdi iste, sto jeste indikator nepoznavanja vlastite istorije tradicije i kuluture.
Zato sam pitala: Sto su konkretno Bosnjaci sacuvali za dobrobit zajednickog identieta BiH ( osim nove religije ) od perioda odlaska Osmanlija, a da se moze podjeliti sa zajdnickim BiH identitom tri naroda ? :kafa
Katolici su sacuvali jezik, stampali knjige u SG, OS i SI;skoovali ne iskljucivo katolicku mladez u BiH; Jevrji su sacuvali svoj jezik, naucili novi jezik,i uticali na ekonomiju i arhitekturu graodva BiH; Pravolsavci su pisali i stmapli casposie i magazine, tj,to su svi radili osim Bosnjaka-muslimana. Zasto ? :kafa
Evo, da ja.. Ono sto su islamizirani Bosnjaci sacuvali je njihova drzava. Ono sto su pokrsteni Bosnjaci uradili je izdaja njihove drzave. Oni ne samo da su odbacili svoje prvobitno pismo (bosancicu) i svoju prvobitnu vjeru vec su potpuno odbacili i svoje porijeklo. Poistovijetili su se sa Srbima i Hrvatima i postali njima (dok se islamski Bosnjaci nikad nisu poistovijetili sa Turcima) pa se prvo pojavila nebulozna klauzula "zajednickog identiteta BiH" o kojem govoris, da bi se onda i vojno uz bogat repertoar ratnih zlocina pokusala ta ista drzava razvaliti. Eto, to bi bilo to u globalu. Dok su jedni ostali vjerni svojoj matici, drugi su izmislili da su nesto drugo i napravili to sto su napravili a cega smo svi mi svjedoci u moderno doba.
Tvoj post je dokaz da na znas odgovor/e na moja pitanja :kafa

pricas kao tipican prosjecan gradjanin kojem politicari objasnajvaju vlastiti identet :kafa

identet se cuva ocuvanjem tradicije i kulture,a potom drzave , a mnogi Bosanjci danas jos ne znaju dati jednostavan odgovor :kafa

mene ne interesiraju danasnji ispolitizirani etnicki hrvatski sprski i bosnjacki identeti ,a sa kojima se vecina vas ponsono idnetficiria :kafa

Da li sad bolje razumijes moje pitanje iz prethodnog posta :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Mutevelija » 19 Feb 2017, 19:35

Sve je kazano u ovom tekstu
"BiH 1839. godine: Kršćani i muslimani se mrze strašno među sobom; Bošnjaci mrze Osmanlije, a ovi njih zovu poturicama..."
Hrvatski književnik i putopisac Matija Mažuranić o svojim iskustvima tokom boravka u Bosni i Hercegovini 1839. i 1840. godine napisao je djelo 'Pogled u Bosnu, ili kratak put u onu krajinu'. Donosimo vam posebno zanimljiv dio u kojem autor opisuje društvene odnose koji vladaju između etničkih i vjerskih grupa u BiH

"Krstjani i Turci mrze se strašno među sobom: nu neka bi i to bilo, samo da se Krstajni jedne i druge izpovedi malo bolje gledaju. Nego premda su i po krvi i po svetoj veri prava rođena bratja, ipak se mrze, kao da nikakove svojbine neima među njimi. Turci zovu svakog Krstjanina Vlahom, a Vlasi među sobom jedan zove drugoga Šokcem; a on njega Šiakom: a ipak bi mogli znati, da im neće biti sreće, ni napredka, dok god se ova sramotna imena nezametnu. U Bosni se Krstjani nesmiu zvati Bošnjaci: kad se reče Bošnjaci: onda Muhamedovci samo sebe razumiu, a Krstjani su samo raja Bošnjačka a drugčije Vlasi; Bošnjaci i Osmanlije prem da su Muhamedovci i jedan i drugi, opet se mrze strašno kao prava nebratja. – Bošnjak mrzi na Osmanliu, jerbo kaže, da neima pod nebom gadniega čoveka od Osmanlie, a Osmanlia kaže, da su Bošnjaci poturice, i da su gori od đaura, zato da jih treba davit i gaziti, nek se boje poturice, i nek znadu, tko jim zapoveda. I od tuda dolazi, da se Bošnjaci boje Osmanliah, kao i Krstjani od Bošnjakah Turakah."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Melek » 19 Feb 2017, 19:54

statebriga wrote: Tvoj post je dokaz da na znas odgovor/e na moja pitanja :kafa
pricas kao tipican prosjecan gradjanin kojem politicari objasnajvaju vlastiti identet :kafa
identet se cuva ocuvanjem tradicije i kulture,a potom drzave , a mnogi Bosanjci danas jos ne znaju dati jednostavan odgovor :kafa
mene ne interesiraju danasnji ispolitizirani etnicki hrvatski sprski i bosnjacki identeti ,a sa kojima se vecina vas ponsono idnetficiria :kafa
Da li sad bolje razumijes moje pitanje iz prethodnog posta :kafa
Pa lijepo ti odgovaram na pitanje ali ti citas sta ti se svidja. Ti ocito kas spominjes Bosnjake mislis samo o onom dijelu naroda koji je primio Islam
dok zdravo za gotovo uzimas da su oni ostali, koji su primili pravoslavlje i katolicizam nesto (iskonsko) drugo, sto se tu zadesilo. To nije tako.
S tim u vezi kad potezes iskljucivo odgovornost islamiziranih Bosnjaka na kulturoloskom planu a u vezi ocuvanja BiH itd, to ti je malo podlo.
A podlo je jer uopste ne potezes odgovornost onih pokatolicenih i povizantiranih, a njihova je odgovornost ogromna. Dok su ovi islamizirani
u procesu islamizacije trazili sami sebe ali su uvijek ostali odani svojoj matici, one druge dvije skupine su je totalno izdale. I to nije nikakva
politika, to su cista fakta na terenu. I cak sta vise su te dvije skupine autohtonih Bosnjaka pocele sa procesom odnarodnjavanja daleko
prije dolaska Otomana. Naravno, i tu je sila Vatikana i Vizanta uvelike pridonijela tom nakaradnom procesu. Na kraju se stvorio jedan drugi
mit "izdaje", odnosno "izdaje krscanstva", tako da su, premda moralno najcisci, islamizirani Bosnjaci postali proklamovani najveci krvi i negativci,
samo oni i niko drugi su odgovorni za sudbinu BiH bez obzira kolika su (a ogromna je) zrtvu ulozili u njezin opstanak.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Melek » 19 Feb 2017, 19:56

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Username » 19 Feb 2017, 19:56

Sad ces dobiti 12 kafa kao odgovor

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Melek » 19 Feb 2017, 20:00

Cak sta vise navodi "dok su katolici\pravoslavci sacuvali blah bla.." ama sta su sacuvali ?!? Sacuvali su tudje i tu ga ucvrstili :lud
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 20:18

Melek wrote:
statebriga wrote: Tvoj post je dokaz da na znas odgovor/e na moja pitanja :kafa
pricas kao tipican prosjecan gradjanin kojem politicari objasnajvaju vlastiti identet :kafa
identet se cuva ocuvanjem tradicije i kulture,a potom drzave , a mnogi Bosanjci danas jos ne znaju dati jednostavan odgovor :kafa
mene ne interesiraju danasnji ispolitizirani etnicki hrvatski sprski i bosnjacki identeti ,a sa kojima se vecina vas ponsono idnetficiria :kafa
Da li sad bolje razumijes moje pitanje iz prethodnog posta :kafa
Pa lijepo ti odgovaram na pitanje ali ti citas sta ti se svidja. Ti ocito kas spominjes Bosnjake mislis samo o onom dijelu naroda koji je primio Islam
dok zdravo za gotovo uzimas da su oni ostali, koji su primili pravoslavlje i katolicizam nesto (iskonsko) drugo, sto se tu zadesilo. To nije tako.
S tim u vezi kad potezes iskljucivo odgovornost islamiziranih Bosnjaka na kulturoloskom planu a u vezi ocuvanja BiH itd, to ti je malo podlo.
A podlo je jer uopste ne potezes odgovornost onih pokatolicenih i povizantiranih, a njihova je odgovornost ogromna. Dok su ovi islamizirani
u procesu islamizacije trazili sami sebe ali su uvijek ostali odani svojoj matici, one druge dvije skupine su je totalno izdale. I to nije nikakva
politika, to su cista fakta na terenu. I cak sta vise su te dvije skupine autohtonih Bosnjaka pocele sa procesom odnarodnjavanja daleko
prije dolaska Otomana. Naravno, i tu je sila Vatikana i Vizanta uvelike pridonijela tom nakaradnom procesu. Na kraju se stvorio jedan drugi
mit "izdaje", odnosno "izdaje krscanstva", tako da su, premda moralno najcisci, islamizirani Bosnjaci postali proklamovani najveci krvi i negativci,
samo oni i niko drugi su odgovorni za sudbinu BiH bez obzira kolika su (a ogromna je) zrtvu ulozili u njezin opstanak.
opet pises bez cinjenica, i naravno,osdudis me da sam zlobna, jer ne znas napisati solidan odgovor :kafa

narano da pod Bosnjak pisem iskjucivo za muulimane iz BiH ,jer je izvorno znacenje istog pojma ponisteno; Na zalost, islamizirani Boanjci jesu imali imali najvise problema sa formiranjem vlastitog identieta ,ali ni kao zasebna grupa u visim slojevima drustva nisu nikad uspjeli definirati vlastiti identet, i konstatno podvlacis da su bili zrtve, no, i mnoge druge narodne grupe su bile slicne zrtve,ali su uspjele sacuvati svoj idnetet i ukvoriti ga na literanom i kulturnom nivou :kafa

Ppet nameces problem nacionaliziranja katolika u hrvate i pravoslavaca u srbe ,a to nije problem, jer je nacionalizacija bila aktivna sirom Evrope u istom periodu :kafa Zapad jeste htio da se "rijesi" Osmanilija i njihovog uticaja, i to su uspjeli; seoba Bosanjaka u tadasnju Tursku je poznata. Znaci,tadasnji Bosnjaci su odlucili otici sa bivsim okupatorima,umjesto da se bore na jednom intelektualnom nivou za vlastiti opsatank u svojoj domovini. :kafa Razumljivo politicka situacija nije bila povoljna , ali isti narod nije uspio formirati Bosanjcki idnetet cak ni do danas; cak su imali interne grupe vezane za Islam i strane orgnizacije u SFRJ, znaci,opet se idnetiet trazio u formi Istoka,a ne Bosanjckog Islama kao dovoljnog za identet osobe rodjene u BiH. Poslije zadnejg rata,opet ista greska: Oslanac na Tursku i Istok. Kuzis :kafa
Ovo nije kritika, ovo su cinjenice! :kafa

Sto su konkretno Bosnjaci sacuvali u BiH na nivou kulutre i sacuvane literature kao dio Bosanskog identeta do pocetka drugog svjetskog rata ? U SFRJ su muslimani knjizevnici vec postojali :cool :kafa
Danas se svi strane kolju jer narod ne razumije vlastiti idenitet. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 20:28

Zavisi sta ti smatras bosanskim identitetom.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Melek » 19 Feb 2017, 20:29

statebriga wrote: opet pises bez cinjenica, i naravno,osdudis me da sam zlobna, jer ne znas napisati solidan odgovor :kafa

narano da pod Bosnjak pisem iskjucivo za muulimane iz BiH ,jer je izvorno znacenje istog pojma ponisteno; Na zalost, islamizirani Boanjci jesu imali imali najvise problema sa formiranjem vlastitog identieta ,ali ni kao zasebna grupa u visim slojevima drustva nisu nikad uspjeli definirati vlastiti identet, i konstatno podvlacis da su bili zrtve, no, i mnoge druge narodne grupe su bile slicne zrtve,ali su uspjele sacuvati svoj idnetet i ukvoriti ga na literanom i kulturnom nivou :kafa

Ppet nameces problem nacionaliziranja katolika u hrvate i pravoslavaca u srbe ,a to nije problem, jer je nacionalizacija bila aktivna sirom Evrope u istom periodu :kafa Zapad jeste htio da se "rijesi" Osmanilija i njihovog uticaja, i to su uspjeli; seoba Bosanjaka u tadasnju Tursku je poznata. Znaci,tadasnji Bosnjaci su odlucili otici sa bivsim okupatorima,umjesto da se bore na jednom intelektualnom nivou za vlastiti opsatank u svojoj domovini. :kafa Razumljivo politicka situacija nije bila povoljna , ali isti narod nije uspio formirati Bosanjcki idnetet cak ni do danas; cak su imali interne grupe vezane za Islam i strane orgnizacije u SFRJ, znaci,opet se idnetiet trazio u formi Istoka,a ne Bosanjckog Islama kao dovoljnog za identet osobe rodjene u BiH. Poslije zadnejg rata,opet ista greska: Oslanac na Tursku i Istok. Kuzis :kafa
Ovo nije kritika, ovo su cinjenice! :kafa

Sto su konkretno Bosnjaci sacuvali u BiH na nivou kulutre i sacuvane literature kao dio Bosanskog identeta do pocetka drugog svjetskog rata ? U SFRJ su muslimani knjizevnici vec postojali :cool :kafa
Danas se svi strane kolju jer narod ne razumije vlastiti idenitet. :kafa
Nije izvorno znacenje pojma Bosnjak ponisteno nego je izdano od strane onih Bosnjaka koji su poceli da se identificiraju na drugi nacin. Sama ta tvoja izjava je skandalozna nebuloza. Samo zato sto su tvoji preci izdali bosnjastvo i presli ne samo na drugu vjeru vec i na drugu naciju, ti sebi uzimas za shodno da tvrdis da je pojam Bosnjak "ponisten pojam". Sta s tim uopste zelis reci i istaci ?!?

Nacionaliziranje katolika i pravoslavaca uopste nije prirodan europski proces, pokrstavanje jeste ali nacionalizovanje je cisti vid okupacije. Jedna je stvar kad pokrstis Bosnjake a druga je stvar kad ih nakon pokrstavanja pocnes svojatati da bi samim tim okupirao i njihovu teritoriju.

I nisu samo zapadnjaci htjeli da se rijese Osmanlija, to su i sami Bosnjai pokusavali ali su ustanci bivali guseni u krvi. A seoba islamskih Bosnjaka u Tursku nakon pada otomanske imperije je cisto plod straha od totalnog bioloskog unistenja. Ima li to rezona?? Pa osvrni se na blisku nam proslost.. Opet podlo s tvoje strane.

Bosnjaci su cisto sa jedne okupaione sile bili predani drugoj, po njih daleko pogubnijoj.

Ali summa summarum, imamo jednu Hinju na forumu, da li se radja i jedna Bitch ?!?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 20:36

Sam pojam okupacione sile je jedan zamrsen pojam kad su u pitanju carstva prije uspostavljanja koncepta Westfalijanskog suvereniteta.
. . . . . . . . .

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Username » 19 Feb 2017, 20:41

Ipak samo 8

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 20:49

Socrates wrote:Zavisi sta ti smatras bosanskim identitetom.
ja sma objasnila,a ti slobodno napisi sto ti smatras pod bosanskim identitom :kafa imas priliku :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 20:52

Melek wrote:
statebriga wrote: opet pises bez cinjenica, i naravno,osdudis me da sam zlobna, jer ne znas napisati solidan odgovor :kafa

narano da pod Bosnjak pisem iskjucivo za muulimane iz BiH ,jer je izvorno znacenje istog pojma ponisteno; Na zalost, islamizirani Boanjci jesu imali imali najvise problema sa formiranjem vlastitog identieta ,ali ni kao zasebna grupa u visim slojevima drustva nisu nikad uspjeli definirati vlastiti identet, i konstatno podvlacis da su bili zrtve, no, i mnoge druge narodne grupe su bile slicne zrtve,ali su uspjele sacuvati svoj idnetet i ukvoriti ga na literanom i kulturnom nivou :kafa

Ppet nameces problem nacionaliziranja katolika u hrvate i pravoslavaca u srbe ,a to nije problem, jer je nacionalizacija bila aktivna sirom Evrope u istom periodu :kafa Zapad jeste htio da se "rijesi" Osmanilija i njihovog uticaja, i to su uspjeli; seoba Bosanjaka u tadasnju Tursku je poznata. Znaci,tadasnji Bosnjaci su odlucili otici sa bivsim okupatorima,umjesto da se bore na jednom intelektualnom nivou za vlastiti opsatank u svojoj domovini. :kafa Razumljivo politicka situacija nije bila povoljna , ali isti narod nije uspio formirati Bosanjcki idnetet cak ni do danas; cak su imali interne grupe vezane za Islam i strane orgnizacije u SFRJ, znaci,opet se idnetiet trazio u formi Istoka,a ne Bosanjckog Islama kao dovoljnog za identet osobe rodjene u BiH. Poslije zadnejg rata,opet ista greska: Oslanac na Tursku i Istok. Kuzis :kafa
Ovo nije kritika, ovo su cinjenice! :kafa

Sto su konkretno Bosnjaci sacuvali u BiH na nivou kulutre i sacuvane literature kao dio Bosanskog identeta do pocetka drugog svjetskog rata ? U SFRJ su muslimani knjizevnici vec postojali :cool :kafa
Danas se svi strane kolju jer narod ne razumije vlastiti idenitet. :kafa
Nije izvorno znacenje pojma Bosnjak ponisteno nego je izdano od strane onih Bosnjaka koji su poceli da se identificiraju na drugi nacin. Sama ta tvoja izjava je skandalozna nebuloza. Samo zato sto su tvoji preci izdali bosnjastvo i presli ne samo na drugu vjeru vec i na drugu naciju, ti sebi uzimas za shodno da tvrdis da je pojam Bosnjak "ponisten pojam". Sta s tim uopste zelis reci i istaci ?!?

Nacionaliziranje katolika i pravoslavaca uopste nije prirodan europski proces, pokrstavanje jeste ali nacionalizovanje je cisti vid okupacije. Jedna je stvar kad pokrstis Bosnjake a druga je stvar kad ih nakon pokrstavanja pocnes svojatati da bi samim tim okupirao i njihovu teritoriju.

I nisu samo zapadnjaci htjeli da se rijese Osmanlija, to su i sami Bosnjai pokusavali ali su ustanci bivali guseni u krvi. A seoba islamskih Bosnjaka u Tursku nakon pada otomanske imperije je cisto plod straha od totalnog bioloskog unistenja. Ima li to rezona?? Pa osvrni se na blisku nam proslost.. Opet podlo s tvoje strane.

Bosnjaci su cisto sa jedne okupaione sile bili predani drugoj, po njih daleko pogubnijoj.

Ali summa summarum, imamo jednu Hinju na forumu, da li se radja i jedna Bitch ?!?
pa,da , nepismeno stanovnistvo gurnuto u rat :kafa

upravo zahvaljujci NEPISMNOSTI i NEZNANJU su uvijek bili meta drugih :kafa a danas smo svjjdoci , da je narod iz tri grupe iskljucivo uci od politicara o svom identitetu :kafa najlakse je stvarati mrznju jednih prema drugih i imati nove ratove :kafa pametni lljudi to ne rade :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Mirelam » 19 Feb 2017, 20:54

Socrates wrote:Sam pojam okupacione sile je jedan zamrsen pojam kad su u pitanju carstva prije uspostavljanja koncepta Westfalijanskog suvereniteta.
Koliko je on primijenjiv u BiH je drugi par rukava.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 21:01

Briga, pa ne znam, kako ti navodis raspravu, primanje islama od jednog dijela bosanske populacije ne samo da nije dio bosanskog identiteta nego ga I ponistava.

To ne samo da gotovo neizbjezno dovodi do sukoba I etiketiranja tog dijela Bosanaca, nego je I gledajuci istoriju Evrope, a I citavog svijeta, intelektualno nepostenje.

Naime, moderna Evropa je stvorena od plemena koja su se odricala svoje religije I primala neku drugu, pa nekako ne znam kako mozes odbraniti taj argument.

Sad, po tebi, razlika je vjerovatno sto su germanska plemena, koja su udarila stubove moderne Evrope, primala krscanstvo, I malo specificnije katolicanstvo, a Bosnjaci islam. Kao sto rekoh, sve zavisi od koje tacke u istoriji odlucis da krenes.

To sve je naravno beskrajna diskusija koja nicemu ne vodi nego subjektivnom biranju argumenta koji ti odgovara.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2017, 21:12

statebriga wrote: Sto su konkretno Bosnjaci sacuvali u BiH na nivou kulutre i sacuvane literature kao dio Bosanskog identeta do pocetka drugog svjetskog rata ? U SFRJ su muslimani knjizevnici vec postojali :cool :kafa
Danas se svi strane kolju jer narod ne razumije vlastiti idenitet. :kafa
Pa i Hrvati su od svega sačuvali samo Mehmedovu ahdnamu :valja
E da, tu je i fojnički grbovnik, jes da je sve falsifikat al nema veze :plavi

Nego, moraš biti glupa 300km/h, pa da ne primjetiš da i EU i USA rješenje za BiH vide u činjenici da postoji jedan dominantan narod, pa polako pripremaju teren za neki novi poredak, za desetak godinica.
Ništa novo, to je bilo i u periodu AU, to je politika EU, a o politici USA to imamo i u vidu audio zapisa, ono kad izvjesni Holbrooke šamara krivoustog :ideja

Kako se sad osjećaš? :tjesi

Sad već možeš nastaviti da šaraš te neke viceve, jer nemam ja baš toliko vremena da komentiram takve stvari :cudi
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 21:20

Hoolbroke je I rekao da su Bosnjaci najeuropskije orijentirani od sva tri naroda u Bosni.

Naravno da ima ekstremnijih elemenata, ali s obzirom kakvim su komsijama okruzeni, nije ni cudo.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 21:23

Socrates wrote:Briga, pa ne znam, kako ti navodis raspravu, primanje islama od jednog dijela bosanske populacije ne samo da nije dio bosanskog identiteta nego ga I ponistava.

To ne samo da gotovo neizbjezno dovodi do sukoba I etiketiranja tog dijela Bosanaca, nego je I gledajuci istoriju Evrope, a I citavog svijeta, intelektualno nepostenje.

Naime, moderna Evropa je stvorena od plemena koja su se odricala svoje religije I primala neku drugu, pa nekako ne znam kako mozes odbraniti taj argument.

Sad, po tebi, razlika je vjerovatno sto su germanska plemena, koja su udarila stubove moderne Evrope, primala krscanstvo, I malo specificnije katolicanstvo, a Bosnjaci islam. Kao sto rekoh, sve zavisi od koje tacke u istoriji odlucis da krenes.

To sve je naravno beskrajna diskusija koja nicemu ne vodi nego subjektivnom biranju argumenta koji ti odgovara.
nope,pogresno si shvatio bas naprotiv,lijepo sam napisala da je islamski dio identiteta Bosanjaka usvojen kao novi dio idnetiteta, ali uzmanjem istog se nisu trebali odreci drugih dijelova vlastitog bosanskog ,jer to jesu uradili u jdnom istorijskom periodu,no na zlaost, na nivou kulturno-umjetnickih radova i pianja clanaka i knjiga, o tome sam pisala :kafa Pisala sam o periodu koji je bio preloman i kriticna,zato sam pisala o nepismenosti stanovnistva,a istovrmeeno se Bosanjci jedno vrijeme jesu bili odkreli literanog dijela identiteta, kao i vlastitom seobom u Tursku. :kafa To jeste ostavilo znatne posljedice na obanvljanje svijesti decenijama kasnije , naravno, da se pokusao pribliziti bosanskom identitetu,nesto sto tri naroda zajedno dijele,a logicno da dijele bogatu kuluturu i proslost.
Postoji takodjer i problem definiranja bosanskog identiteta od strane Bosanjaka Hrvata i Srba, jer danas, manje ili vise je ocigleno da su se svi kriticno udaljili o zajednckog-bosanskog identieta. Moja velika ljubav hobi je umjetnost ,aritektura , arheologija , i ja tu vidim da svi dijele taj bosanski identitet. Bosanski identiet nije iskljucivo skup religijskih-etnickih identieta, ali danas u praksi je iskljcivo doivljen na tom ,najnizem nivou u politickim igricama.
Danas smo svjedoci sukoba tri grupe naroda sa kolketivnom memorijom svi prethodnih epoha u istoriji ,a treba se pitati ko prozivodi takvu kolektivnu memoriju vlastitih proslosti i zasto je ista toliko vazna za buduce generacije , jer trenutno smo svjedoci da nastupa i kolektivno brisanje zajdnicke bosanske proslosti. :kafa

@Krokodille, ti i ostali koji mi se tako meni obracate ste dokaz da ste isfrustrirani, umjesto da napisete solidne odgovore :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests