Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by Pasaga » 08 Mar 2018, 21:43

gaga wrote: 08 Mar 2018, 21:42
Pasaga wrote: 08 Mar 2018, 21:41 a ...koji ste to vi ..... :cupka
Mi .demokrate
... vec si se presvuko..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by gaga » 08 Mar 2018, 21:43

Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:41
gaga wrote: 08 Mar 2018, 21:36
Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:27 Kako promjeniti Ustav ako se može mijenjati samo uz saglasnost sva tri naroda?
Kako je moglo u Hrvatskoj,ko je pito ostale kada se ukidala "kostitutivnost"?
Ustav Socijalisticke Republike Hrvatske je precizirao da se Ustav moze mijenjati kroz odluke Sabora, što su oni i uradili. U tadasnjem Ustavu, nikakvi narodi nisu bili spomenuti prilikom mijenjanja Ustava.
Kako zar srbi nisu bili kontitutivni narod?
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by Socrates » 08 Mar 2018, 21:47

gaga wrote: 08 Mar 2018, 21:43
Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:41
gaga wrote: 08 Mar 2018, 21:36
Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:27 Kako promjeniti Ustav ako se može mijenjati samo uz saglasnost sva tri naroda?
Kako je moglo u Hrvatskoj,ko je pito ostale kada se ukidala "kostitutivnost"?
Ustav Socijalisticke Republike Hrvatske je precizirao da se Ustav moze mijenjati kroz odluke Sabora, što su oni i uradili. U tadasnjem Ustavu, nikakvi narodi nisu bili spomenuti prilikom mijenjanja Ustava.
Kako zar srbi nisu bili kontitutivni narod?
Pa jesu, ali mijenjanje tog stanja se je legalno moglo uraditi kroz Sabor, kao što je Ustav propisivao. Nisam ja ni pisao ni usvajao taj Ustav. Tumačim ga.
. . . . . . . . .

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by gaga » 08 Mar 2018, 21:49

Pasaga wrote: 08 Mar 2018, 21:43
gaga wrote: 08 Mar 2018, 21:42
Pasaga wrote: 08 Mar 2018, 21:41 a ...koji ste to vi ..... :cupka
Mi .demokrate
... vec si se presvuko..... :D.
Muslimani su demokrate.Pogledaj Cipar,samo Turska je priznala polovinu Cipra i niko vise,ni jedna arapska ni muslimanska zemlja.
Da je to slucaj sa Hrvatima ili srbima ovdje u Bosni i Hercegovini,istog dana bi te tvorevine priznale desetine krscanskih zemalja. :sram ...nako,demokratskih
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by gaga » 08 Mar 2018, 21:50

Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:47
gaga wrote: 08 Mar 2018, 21:43
Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:41
gaga wrote: 08 Mar 2018, 21:36

Kako je moglo u Hrvatskoj,ko je pito ostale kada se ukidala "kostitutivnost"?
Ustav Socijalisticke Republike Hrvatske je precizirao da se Ustav moze mijenjati kroz odluke Sabora, što su oni i uradili. U tadasnjem Ustavu, nikakvi narodi nisu bili spomenuti prilikom mijenjanja Ustava.
Kako zar srbi nisu bili kontitutivni narod?
Pa jesu, ali mijenjanje tog stanja se je legalno moglo uraditi kroz Sabor, kao što je Ustav propisivao. Nisam ja ni pisao ni usvajao taj Ustav. Tumačim ga.
U najmanju ruku ne eticki,bezobzirno,preglasavanjem
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by KOMESAR » 08 Mar 2018, 21:52

Krokodil Behko wrote: 08 Mar 2018, 21:30
KOMESAR wrote: 08 Mar 2018, 21:28
Krokodil Behko wrote: 08 Mar 2018, 21:25
KOMESAR wrote: 08 Mar 2018, 21:18 Znaci, DZamahirija!

Sretan put. Ako nemaš za kartu, evo, dat ću ti ja pare.
Meni SDA ionako preplaćuje moju djelatnost, na internetu :nokti
Ako nema naroda nema ni SDA?

Samo reci dokle putuješ.
Ne brini, imam para da platim. Naravno, karta je jednokratna.
A tako znaci,zato ste vrbovali onog papka iz HDZ-a.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by Socrates » 08 Mar 2018, 21:52

Krokodil Behko wrote: 08 Mar 2018, 21:36
Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:27 Kako promjeniti Ustav ako se može mijenjati samo uz saglasnost sva tri naroda?

Ne brini, ima načina. Kad dođemo do zida, u vezi EU i kad ova situacija postane teret i EU i susjednim zemljama, bit će.

U najgorem slučaju, čekamo novembar 2030. godine i bošnjačkih 67%, a to je moćan argument.
Suma sumarum, RS će ostatku BiH biti nešto kao Vojvodina Srbiji i vjerovatno će joj naziv biti promijenjen.
Mnogo sam razmišljao i ne vidim scenarij, kako to oni mogu izbjeći :cudi
Njemačka se vlada već sad zalaže za građanski prinip glasanja u BiH, pa tako da vjerujem da će se neke stvari odigrati i mnogo prije te 2030 godine.
Politički stojimo mnogo bolje nego s/h naciokratije, ekonomski pogotovo, kulturno, demografski..

Ukratko, ko ne sluša pjesmu (građanske stranke i to odmah) na kraju će slušati oluju, u vidu SDA stranke i svi će morati vezivati ata, tačno tamo gdje im Sebija bude rekla.
Dobro, dobro, neće ni to vječno trajati, jer više neće biti potrebni, pa će ih narod smijeniti na izborima.
Tad mi stupamo na senu i očekujem od ono Srba i Hrvata koji ostanu u BiH stoprocentnu podršku lijevom bloku.
Pa definitivno sada vidimo gdje na kraju vode slijepe nacionalne politike. Mislim, i Bošnjaci imaju nacionalne stranke, ali zbog stanja na terenu to njima nije moglo toliko naškoditi, kao što može naškoditi drugim narodima.

Nisu to samo nacionalne politike nego i čitav koncept "rezervne drzave" ili matice or whatever the fuck. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by Krokodil Behko » 08 Mar 2018, 22:05

Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:52
Krokodil Behko wrote: 08 Mar 2018, 21:36
Socrates wrote: 08 Mar 2018, 21:27 Kako promjeniti Ustav ako se može mijenjati samo uz saglasnost sva tri naroda?

Ne brini, ima načina. Kad dođemo do zida, u vezi EU i kad ova situacija postane teret i EU i susjednim zemljama, bit će.

U najgorem slučaju, čekamo novembar 2030. godine i bošnjačkih 67%, a to je moćan argument.
Suma sumarum, RS će ostatku BiH biti nešto kao Vojvodina Srbiji i vjerovatno će joj naziv biti promijenjen.
Mnogo sam razmišljao i ne vidim scenarij, kako to oni mogu izbjeći :cudi
Njemačka se vlada već sad zalaže za građanski prinip glasanja u BiH, pa tako da vjerujem da će se neke stvari odigrati i mnogo prije te 2030 godine.
Politički stojimo mnogo bolje nego s/h naciokratije, ekonomski pogotovo, kulturno, demografski..

Ukratko, ko ne sluša pjesmu (građanske stranke i to odmah) na kraju će slušati oluju, u vidu SDA stranke i svi će morati vezivati ata, tačno tamo gdje im Sebija bude rekla.
Dobro, dobro, neće ni to vječno trajati, jer više neće biti potrebni, pa će ih narod smijeniti na izborima.
Tad mi stupamo na senu i očekujem od ono Srba i Hrvata koji ostanu u BiH stoprocentnu podršku lijevom bloku.
Pa definitivno sada vidimo gdje na kraju vode slijepe nacionalne politike. Mislim, i Bošnjaci imaju nacionalne stranke, ali zbog stanja na terenu to njima nije moglo toliko naškoditi, kao što može naškoditi drugim narodima.

Nisu to samo nacionalne politike nego i čitav koncept "rezervne drzave". :cudi

Zato što SDA, ma kakve njene zadnje namjere bile, može do mile volje da se poziva na izgradnju građanske države, pa, kao što si i sam rekao, nama manje škodi. Više škodi ovima iz preostala dva naroda koji imaju mnogo veći demografsko-ekonomski slom, a to će samo dodatno intezivirati njihovo iseljenje.
Mislim da je i Čović, na primjer, svjestan toga, pa zato gura onakav raspored popunjavanja Doma Naroda u BiH, jer s takvim rasporedom, kad bi u cijeloj BiH bilo svega 200.000 Hrvata ( a nije isključeno da će ih Čović odvesto do tgo nivoa) oni bi opet imali svih tih 17 poslanika. Čović već pravi plan kako da zadrži što više vlasti u u takvim uslovima.

S druge strane, Vučić se zalaže za usvajanje neke deklaracije koja se zove "Deklaracija o opstanku srpskog naroda" - ni manje ni više.

Cilj te deklaracije je:
Avramović, koji je dekan Pravnog fakulteta u Beogradu, precizirao je da je u deklaraciji akcenat stavljen na njegovanje srpskog jezika i ćirilice, kulture, istorije i istorijskog nasljeđa.
Mada, ako već žele da im Srbi opstanu, zapadno od Drine, za početak, umjesto tog papira nek im plate naknadu za potopljeno zemljište u Podrinju, pošto se do sada nakupilo na desetine miliona maraka.
Nekako je s parama lakše opstati, nego sa nekim glupim papirom.
Nakon što im ne daju njihove pare i one koje imaju, otmu im jer im prodaju svoju robu, pa kad netsane para, onda im išču trupce (trenutno se abnormalno izvoze trupci u Srbiju, jer je njena šuma krš, 70% bagrem i topola) i tako to pljačkanje resursa i na kraju, za parama i resursima, odlazi i srpski narod :cudi

Ja stvarno ne vidim način da se oni vrate u igru i nametnu svoje naciokratske politike, kako bi tok događaja skrenuli na tu stranu. Taj scenarij nisam uspio osmisliti u okvirima ustavom dozvoljenih aktivonsti. Slom ovih naciokratija, pitanje je vremena i mislim da je to najkasnije za desetak godina.
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by Hannibal » 08 Mar 2018, 23:28

Krokodil Behko wrote: 08 Mar 2018, 21:25
KOMESAR wrote: 08 Mar 2018, 21:18 Znaci, DZamahirija!

Sretan put. Ako nemaš za kartu, evo, dat ću ti ja pare.
Meni SDA ionako preplaćuje moju djelatnost, na internetu :nokti
sbb smatra kako je premalo bio aktivan na internetu u proslim izborima pa bi trebali ovih dana da pocnu trazit botove da pisu po drustvenim mrezama forumima i tako. valjda ne dodje koji ovdje haha
🐽

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: Sud u Strazburu: Termin “konstitutivni narodi“ treba ukinuti i uvesti demokratsko uređenje u BiH

Post by Pasaga » 09 Mar 2018, 13:49

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2018, 00:19

Nešto mi naumpade.
Čak i da se provede ova odluka Ustavnog Suda BiH, po apelaciji Ljubića, to će ponovo morati da se vrati na staro i to poprilično brzo.

Da pojasnim:

Imamo već tri presude Evropskog Suda, po tužbama Sejdić i Finci, Zornić, odnosno Pilav protiv BiH i sve tri se odnose na diskriminaciju građana po nacionalnosti, ili po mjestu boravka.

Čim bi se ovo usvojilo, neki bi nas Hrvat iz Sarajeva tužio, ili iz USK, pred Evropskim Sudom i garantovano nas dobija, jer je isto sve, kao i u navedenim presudama, smao što u pitanji nije Predsjedništvo BiH, nego Dom Naroda FBiH.

Zaključak, neko će otvoriti šampanjac, kad prođe ovaj zakon, ali sve mi se čini, da će na kraju popiti vlastite suze i sline.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Dejtonski sporazum

Post by Mutevelija » 27 May 2018, 22:42

Dejtonski sporazum (ili Dejtonski mirovni sporazum ili Dejton), pravni je akt sporazumnog karaktera parafiran u vojnoj zračnoj luci Right-Paterson kod Daytona, u američkoj državi Ohio, da bi se zvanično prekinuo Rat u Bosni i Hercegovini, koji je trajao od 1992. do 1995. Sporazum se naročito bavio budućim upravnim i ustavnim uređenjem Bosne i Hercegovine.

Konferencija je trajala od 1. novembra do 21. novembra 1995. godine. Glavni učesnici su bili bosanski predsjednik Alija Izetbegović, srbijanski predsjednik Slobodan Milošević, hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, te glavni američki posrednik Richard Holbrooke i general Wesley Clark. Sporazum je zvanično potpisan u Parizu 14. decembra. Sadašnja administrativna podjela Bosne i Hercegovine i sastav vlade bili su neki od rezultata dogovora.


Interesantno je da faktički mir ovisi o ovom ugovoru a sigurno dosta stanovništva ni ne zna šta u njemu piše.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dejtonski sporazum

Post by Socrates » 27 May 2018, 22:50

Poderat', zapalit', pepeo rasut u četiri žile kucavice, četiri rijeke bosanskohercegovačke uključujući District Brcko.

Ako ne možemo zivit' normalno bez sporazuma, neka pobjedi jači.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Dejtonski sporazum

Post by Krokodil Behko » 28 May 2018, 00:30

Mutevelija wrote: 27 May 2018, 22:42 Interesantno je da faktički mir ovisi o ovom ugovoru a sigurno dosta stanovništva ni ne zna šta u njemu piše.

Ne znaš ni ti šta piše, jer da znaš, ne bi odvalio ovu glupost.

pravni je akt sporazumnog karaktera parafiran u vojnoj zračnoj luci Right-Paterson kod Daytona, u američkoj državi Ohio, da bi se zvanično prekinuo Rat u Bosni i Hercegovini,
Pošto je to sporazum triju zemalja, o prekidu neprijateljstava, općenito.
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Dejtonski sporazum

Post by Hurija » 28 May 2018, 00:32

Cilj je bio zaustaviti rat , žalosno je što u miru nema napretka .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Mutevelija » 28 May 2018, 01:01

Čekaj Behko ako se Dejtonom može kršiti koja je svrha istoga?
Znam da je zaustavio rat ali opet postoji
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Krokodil Behko » 28 May 2018, 01:06

Mutevelija wrote: 28 May 2018, 01:01 Čekaj Behko ako se Dejtonom može kršiti koja je svrha istoga?
Znam da je zaustavio rat ali opet postoji

Pročitaj, pa će ti biti jasno.
Zapravo, pročitaj samo prve dvije riječi naslova teme.
Dejtonski sporazum i njegov anex 4. (ustav BiH) nisu isti pojmovi.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Pasaga » 28 May 2018, 05:22

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

third
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 12 Jun 2018, 20:08
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by third » 12 Jun 2018, 20:23

Imamo par ociglednih cinjenica:
1. drzava na dva ili kako izgleda bice i tri dijela ne funkcionise, za vecinu.
2. da bi se ujedinila drzava potrebno je da se ukine/edituje Dejton
3. nijedan trenutno visokopozicirani politicar nece jedinstvenu BiH, kamoli Katoricki i Pravoslavni lideri (tkz Srbi i Hrvati).
4. politicari su svida isti, samo kod nas je takva situacija da zive u super rezimu za njihov rad a ne ostaje puno manjoj raji za zivot
5. situacija nije toliko losa koliko medija pise. Da smo mi toliko gladni davno bih se mi nadigli.
Sta treba da se desi:
1. ujedini BiH
2. ukine 70% uhljeba koji sisaju na sisu drzave u administraciji
3. napraviti dobro temelje, tek poslije toga ima smisla graditi dalje. Ovo se tice zakona, procedura, itd

Ovo su neke pocetne potrebe za zdravu drzavu. Poslije treba vise :sex da se razmnozavamo posto potrebni su ljudi da opstane drzava. :pivo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Melek » 12 Jun 2018, 20:36

Mislim da su Srbi katolici a Hrvati pravoslavci. Danas. U BiH :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests