Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 21:31

Ne razumijem zasto potezes vec ko zna koji put seobu u Tursku kao argument. Naime, ocigledno je da nisu svi odselili, pa ne znam uopste sta ti to znaci. :123
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2017, 21:36

A zbog čega bih ja bio frustriran? :cudi
Sve ide onako kako se meni dopada i svakom po zaslugama :ok
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 21:43

Soc, pa hajde napisi svoj stav ili reference bosanskog identieta :kafa

Ja sam fino objasnila da bosanski identitet nije nikad dizivio dovljno snaznu katarzu u krugovima pismenog stanovnistva ,a koja bi bila prepoznata svim gradjanima jedne drzave :kafa Kao sto rekoh, ja bosanski idnetet posmatram iskljucivo na umjetnosti tradcije i kulture i areholoskim pronalascima,a ne na avnojskoj BiH ,a koja je bila jako los pokusaj uspostavjanja BiH narodnog identieta koji je u Ustavu bio nepravilno definiran sa kriminalnom terminologjim o narodima. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 21:54

Pa bosanskim identitetom treba da se bave strucnjaci, a ne politicari. To je jedan. Svaki politicar koji pocne da se bavi politikom identiteta treba odmah biti objesen. I ne samo u Bosni.

Kanada je jedna od najsredjenijih drzava na svijetu, pa opet politicki naucnici imaju problem da definisu kanadski identitet. Nemoguca misija.

Ne treba biti genije da se zakljuci da je ono sto je najvaznije politicke institucije koje moraju da profunkcionisu, pogotovo sudovi. I da se prihvati da nema nikakvog dovodjenja u pitanje suverenosti Bosne.

A strucnjaci mogu da rade na pitanju bosanskog identiteta. Ako su dobronamjerni, a ne da to rade u politicke svrhe, to je zapravo jedan prilicno castan zadatak.

Bilo kako bilo, kao I u Kanadi, mogu da dodju do zakljucka da je to skoro nemoguca misija. Ali to nije razlog da se dizu nacionalisticke tenzije.

Ja I ovo tvoje smatram neprimjerenim.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 22:04

ja fino rekoh, da su pismeni strucnjaci pokusavali,ali nije uspjelo :kafa a jedino koristim njihove izvore :kafa

a fino rekoh i da politicari igraju igre bez granica sa identietom,a narod iskljucivo njima vjeruje :kafa

znaci,ponovo je na sceni nepismenost i neznanje :kafa istorija se ponavlja :kafa

ti podvlacis da politicki strucnjaci trebaju rijesiti problem,a oni su upravo uzrok problema :hihi :kafa

identet je nesto vise od toge: sacuvana tradicija,kutlura i arholsoki dokazi koji nisu politicki fabricirani :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Mutevelija » 19 Feb 2017, 22:04

Hoćeš da kažeš da Bošnjaci nemaju kulture osim Islamske?

Djelimično je tačno da se nešto neislamskoga uvuklo pod Islamsko i opravdalo, kao i kod Srba i Hrvata dosta paganštvine. :DD
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 22:10

statebriga wrote:ja fino rekoh, da su pismeni strucnjaci pokusavali,ali nije uspjelo :kafa a jedino koristim njihove izvore :kafa

a fino rekoh i da politicari igraju igre bez granica sa identietom,a narod iskljucivo njima vjeruje :kafa

znaci,ponovo je na sceni nepismenost i neznanje :kafa istorija se ponavlja :kafa

ti podvlacis da politicki strucnjaci trebaju rijesiti problem,a oni su upravo uzrok problema :hihi :kafa

identet je nesto vise od toge: sacuvana tradicija,kutlura i arholsoki dokazi koji nisu politicki fabricirani :kafa
Ja sam rekao politicki naucnici, a to je ogromna razlika od pojma politicar.

Ja samo isticem da suverenost neke drzave u moderno doba ne moze biti dovedena u pitanje zbog postojanja ili nepostojanja nekog identiteta.

Ko je danas moderni Francuz? Tesko bi i Francuzima bilo odgovoriti.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 22:28

Socrates wrote:
statebriga wrote:ja fino rekoh, da su pismeni strucnjaci pokusavali,ali nije uspjelo :kafa a jedino koristim njihove izvore :kafa

a fino rekoh i da politicari igraju igre bez granica sa identietom,a narod iskljucivo njima vjeruje :kafa

znaci,ponovo je na sceni nepismenost i neznanje :kafa istorija se ponavlja :kafa

ti podvlacis da politicki strucnjaci trebaju rijesiti problem,a oni su upravo uzrok problema :hihi :kafa

identet je nesto vise od toge: sacuvana tradicija,kutlura i arholsoki dokazi koji nisu politicki fabricirani :kafa
Ja sam rekao politicki naucnici, a to je ogromna razlika od pojma politicar.

Ja samo isticem da suverenost neke drzave u moderno doba ne moze biti dovedeno u pitanje zbog postojanja ili nepostojanja nekog identiteta.

Ko je danas moderni Francuz? Tesko bi i Francuzima bilo odgovoriti.
nema potrebe da oprvdavas status politickog strucnjaka, funkcija mu je iznad svega politicka :kafa

Francuska nema iste temelje postanka kao BiH, nema ni Poljska kojaje bila jedan kratka period bila vleicine makovog zrna, a SFRJ jeste pogresan politicki projekat,kao i definiranje naroda i statusa njenih gradjana ,narocito u BiH :kafa

Suverenitet drzave BiH jeste nestabilan,jer nije striktno objasnio i definiaro pojam nacije i nacionalnog identitea ; popis stanotnistva je dokaz da ne postoji BiH nacionalni identitet. Drzavni suverenitet nije apsolutan, jer su vazna i prava nacionalnih manjina i pdojela vlasti , a znamo kako je vlasto podjeljena u BiH. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 23:00

statebriga wrote:
Socrates wrote:
statebriga wrote:ja fino rekoh, da su pismeni strucnjaci pokusavali,ali nije uspjelo :kafa a jedino koristim njihove izvore :kafa

a fino rekoh i da politicari igraju igre bez granica sa identietom,a narod iskljucivo njima vjeruje :kafa

znaci,ponovo je na sceni nepismenost i neznanje :kafa istorija se ponavlja :kafa

ti podvlacis da politicki strucnjaci trebaju rijesiti problem,a oni su upravo uzrok problema :hihi :kafa

identet je nesto vise od toge: sacuvana tradicija,kutlura i arholsoki dokazi koji nisu politicki fabricirani :kafa
Ja sam rekao politicki naucnici, a to je ogromna razlika od pojma politicar.

Ja samo isticem da suverenost neke drzave u moderno doba ne moze biti dovedeno u pitanje zbog postojanja ili nepostojanja nekog identiteta.

Ko je danas moderni Francuz? Tesko bi i Francuzima bilo odgovoriti.
nema potrebe da oprvdavas status politickog strucnjaka, funkcija mu je iznad svega politicka :kafa

Francuska nema iste temelje postanka kao BiH, nema ni Poljska kojaje bila jedan kratka period bila vleicine makovog zrna, a SFRJ jeste pogresan politicki projekat,kao i definiranje naroda i statusa njenih gradjana ,narocito u BiH :kafa

Suverenitet drzave BiH jeste nestabilan,jer nije striktno objasnio i definiaro pojam nacije i nacionalnog identitea ; popis stanotnistva je dokaz da ne postoji BiH nacionalni identitet. Drzavni suverenitet nije apsolutan, jer su vazna i prava nacionalnih manjina i pdojela vlasti , a znamo kako je vlasto podjeljena u BiH. :kafa

Opet pričaš o nečemu što ne znaš. Nije politički stručnjak, nego politički naučnik.
Ne, funkcija mu nije politička, ako drži do neke principijelnosti. :123

Možemo mi o Francuskoj do ujutro, ali moderni francuski identitet je kompleksan, baš kao što je i bosanski. Čak i istorijski je Francuska kompleksna, od nastanka, pa sve do današnje Pete Republike.

Ne moraš više da pišeš, jer sve više pričaš o nečemu o čemu pojma nemaš. :123

Vidim da je u redu dovođenje u pitanje bosanskog identiteta, ali ne i bilo kojeg drugog, pa zbog toga više nisi relevantna. :pusi
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 19 Feb 2017, 23:09

ja znam o cemu pisem , i vlro dobro razumijem tvoj stav ,ali ti, istvormeno istim stavom ciljano udaljavs od sustine problema u BiH :kafa

Ne pises o konkretnim problemima drzave BiH ,tj. od perioda njenog formiranja, njenom kriticnom Ustavu u skopu SFRJ, o definiciji naroda i nacije i slicnim propustima koji su se desili na Balkanu :kafa Pisi o tome,nesto konkretno,sto je vezano za temu :kafa

Nije problem skup razlicith identiteta, to svaka drzava possjeduje :kafa
Konkretnije,svaka osoba najcesce posjeduje vise identiteta ,bez obzria na lokaciju zivljenja. :kafa
Socrates wrote:
Vidim da je u redu dovođenje u pitanje bosanskog identiteta, ali ne i bilo kojeg drugog, pa zbog toga više nisi relevantna. :pusi
pa pisemo o BiH , ne o susjednim drzavama :kafa evo,opet pokusava izbjeci pisati o BiH, to znaci, da ne znas mnogo o formiranju SFRJ Ustava republike BiH, kao i kopiranje istog u danasnjoj BiH , i naravno,terminologija naroda i nacije :kafa

Mozemo mi pisati o svim identitetima na Balkanu,ali ti ces opet pokusati izbjeci pricu o bsanskom identietetu ,jer nemas dovoljno znanja ,inace bi do sad napisao nesto sto je zasnovano na solidnom znanju :kafa
Last edited by Venera on 19 Feb 2017, 23:14, edited 1 time in total.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 19 Feb 2017, 23:13

Pa ja bih tebe želio podsjetiti da je tema prijedlog katoličke crkve (?) a ne bosanski identitet.

Druga je stvar što ti i tebi slični uvijek svako pominjanje Bosne povežete sa onim što bi željeli. :rol
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by posmatrac » 19 Feb 2017, 23:42

statebriga wrote:
posmatrac wrote:
statebriga wrote:Npaisala sam doprinos ocuvanju tradicije i kulture od strane obe grupe od perioda srednovjekovne Bosne,a logicno je da su katolici sacuvali tvoj narodni jezik i kulturu , a ne osmanlije,koje su dodatno bogatile pojavom drugih smjerova u kulturi ,a bili su stranog porijekla , u svakom sluaju, poeanta je : stranci Jevreji i stranci osmanlije i domaci katolici su sacuvali bogatstvo BiH :kafa

Sto su uradili Bosnjaci-muslimani nakon prelaska na Islam za svoju drzavu Bosnu tolika stoljeca ? NISTA :kafa
Ako mislis na "bogtastvo" Bih koje je kao takvo jedino validno zato sto je u srednjem vijeku Bosna eto bila uveliko katolicka, onda si u pravu, jer je logicno da su ne samo katolici nego i pravoslavci ( kojih je u Bosni dosta vise od katolika) cuvali tu pred osmansku bosansku krscansku tradiciju, koja je vremenom pretvorena kod njih u srpsku odnosno hrvatsku.

Ali nisu katolici ni pravoslavci islamiziranim Bosancima cuvali jezik i kulturu, nego su cuvali vlastiti idenntitet koji je bio vezan za pojavu krscanstva na ovim prostorima, tj za njihove ranije prelaske na krscanstvo, dok su muslimani svoju tradiciju logicno kasnije vezali i kroz uticaj Turske.

Ali reci da su samo "pokrsteni" Bosanci njegovali tradiciju i istoiriju Bosne, a da "islamizirani" nisu, nije tacno.
Islamizriani Bosnjaci se jedan period jesu bili na kulturnom nivou upravo odrekli svog jezika i identiteta, jer su bili prihvatili novo pismo, razvili novu knjizevnost , tj. prihavitli su novi identet a istovremeno su bili potisnuli stari identet, pisem o tadasnjim utijcanim osobma , na naivou sluzbenih institucija-politika i umjetnost, kulutura :kafa Ne pisem o narodu, koji je bio nepismen i naravno zadrzao stare obicaje i kombinirao sa novim identietom :kafa Govorimo o politickim strujama i naravno, o stampanju knjiga, nove kulture , koja je jeste uticala na formiranje identeta Bosnjaka. Identet svake osobe na Balkanu je bogat,isprepleten, ali danas je isplotiziran od nepismenih poiticara ,a narod slijdi iste, sto jeste indikator nepoznavanja vlastite istorije tradicije i kuluture.
Zato sam pitala: Sto su konkretno Bosnjaci sacuvali za dobrobit zajednickog identieta BiH ( osim nove religije ) od perioda odlaska Osmanlija, a da se moze podjeliti sa zajdnickim BiH identitom tri naroda ? :kafa
Katolici su sacuvali jezik, stampali knjige u SG, OS i SI;skoovali ne iskljucivo katolicku mladez u BiH; Jevrji su sacuvali svoj jezik, naucili novi jezik,i uticali na ekonomiju i arhitekturu graodva BiH; Pravolsavci su pisali i stmapli casposie i magazine, tj,to su svi radili osim Bosnjaka-muslimana. Zasto ? :kafa
SAma promjena tog religijskog identiteta islamiziranih Bosnjana( Bosnjaka, Bosanaca, svejedno) nije imala veze sa odricanjem od etnickog i nacionalnog, sto potvrdjuje i cinjenica da su srednjevijekovni pokrsteni Bosnjani i dalje etnicki ostajali to sto jesu, pa zasto bi Islamiziranim Bosnjanima zamjerali nesto sto smo ranije oprostili onim drugima?

PA cija su pisma latinica i cirilica, da nisu JApanska ili su krscanska?

U vrijeme kada su Bosanci prelazili na Islam je Bosna logicno bila okupirana od strane Osmanlija , tj Bosna je bila dio sire drzavne „zajednice“ nije vise bila „nezavisno“ kraljevstvo i logicno je da su se islamizirani bosanski prvaci morali prilagoditi novonastalim politickim procesima, za razliku od ranije pokrstenih Bosanaca koji su opet suverenitet Bosne( Bosna je tada bila nezavisna) i sigurnoist za sebe trazili kroz stalni podanicki odnos prema npr Vatikanu, znaci nema nikakve razlike.


Zasto sto su to uradili, pa mozda zato sto su se na taj nacin i osjecali sigurnijima u odnosu na ranije konstantne pritiske nekih krscanskih zemalja prema Bosni ( poput Ugarske koja je nekoliko vijekova vladala susjednom Hrvatskom) i na ovisnicki te stalni „ uslovljavajuci“ i ovisnicki odnos Bosne naspram upravo Vatikana.

PA sacuvali su i Bosanci muslimani svoj jezik, pa ne pricaju valjda danas turski i ne pisu arapskim pismom,a da je to bila praksa valjda bi za 400 godina turske imperije ovdje totalno izgubili vezu sa svojim slavenskim korijenima.?

Nisu Bosanci muslimani nikako mogli silom nikome naturati zajednicki nacionalni idenntitet jer su se Osmanlije sa ovih prostora povukle tek krajem 19 vijeka( Bosna je 400 godina bila dio carstva, nacija se pravno veze za ime drzave, koja dugo znaci nije postojala), a do tada je srbizacija i hrvatizacija bosanskih katolika i pravoslavaca uveliko bila otpocela, imajuci u vidu da je taj religijski faktor na ovim prostorima oduvijek bio presudan.
Znaci Bosanci muslimani su vremenom postali faktor i jedini garant ocuvanja bosanske drzave.

Sta su to Bosanci katolici i pravoslavci na kulturoloskom planu radili za vrijeme otomanske imperije, a da muslimani nisu? Ne znam da je u tom periodu kulturni zivot na prostoru Bosne, uopste bio znacajno „ razvijen"
Ako mislis na kasniji austougarski period, onda tu Bosanski muslimanski pisci, te bosanski muslimanski casopisi ne zaostaju ni najmanje za katolickim i pravoslavnim. Pa ko je uredjivao Behar, Gajret, Biser, ciji su knjizevnici Savfet beg Basagic, Musa Cazim Catic, Osman Nuri Hadzic, Edhem Mulabdic, Osman Djikic i ostali.


Jedini problem danasnjih Bosanaca muslimana je taj sto su sebi dozvolili da upadnu u zamku davanja znacaju religijskom identitetu, koji je kod Bosanaca pravoslavaca i katolika bio kljucni faktor u 19 vijeku pri odredjivanju nacionalnog i tako dobar alibi ka relegijsko etnickoj podjeli Bosne, sto se desava i danas.

Jedini logicni recept ka ocuvanju Bosne je da se bude nacionalno Bosanac( bez obzira na religijsko opredjeljenje)

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by posmatrac » 19 Feb 2017, 23:53

statebriga wrote:
Socrates wrote:
statebriga wrote:ja fino rekoh, da su pismeni strucnjaci pokusavali,ali nije uspjelo :kafa a jedino koristim njihove izvore :kafa

a fino rekoh i da politicari igraju igre bez granica sa identietom,a narod iskljucivo njima vjeruje :kafa

znaci,ponovo je na sceni nepismenost i neznanje :kafa istorija se ponavlja :kafa

ti podvlacis da politicki strucnjaci trebaju rijesiti problem,a oni su upravo uzrok problema :hihi :kafa

identet je nesto vise od toge: sacuvana tradicija,kutlura i arholsoki dokazi koji nisu politicki fabricirani :kafa
Ja sam rekao politicki naucnici, a to je ogromna razlika od pojma politicar.

Ja samo isticem da suverenost neke drzave u moderno doba ne moze biti dovedeno u pitanje zbog postojanja ili nepostojanja nekog identiteta.

Ko je danas moderni Francuz? Tesko bi i Francuzima bilo odgovoriti.
nema potrebe da oprvdavas status politickog strucnjaka, funkcija mu je iznad svega politicka :kafa

Francuska nema iste temelje postanka kao BiH, nema ni Poljska kojaje bila jedan kratka period bila vleicine makovog zrna, a SFRJ jeste pogresan politicki projekat,kao i definiranje naroda i statusa njenih gradjana ,narocito u BiH :kafa

Suverenitet drzave BiH jeste nestabilan,jer nije striktno objasnio i definiaro pojam nacije i nacionalnog identitea ; popis stanotnistva je dokaz da ne postoji BiH nacionalni identitet. Drzavni suverenitet nije apsolutan, jer su vazna i prava nacionalnih manjina i pdojela vlasti , a znamo kako je vlasto podjeljena u BiH. :kafa
Postoji u Bih nacionalni identitet, ali je on usko vezan sa religijskim, sto nije greska SFRJ, nego rezultat ranijih politickih procesa iz 19 vijeka. ALi si u pravu ako mislis na bosanski nacionalni identitet i na gradjansku drzavu, toga nema.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2017, 00:26

Ja samo da kažem ovim historičarskim znalcima, da diskutuju i iznose mnogo čvršća uvjerenja, nego ljudi koji su to doktorirali i cijelog se života bavili kršćanstvom u srednjem vijeku Bosne i Huma.

De, ne lupajte svašta, sve je još u fazi izučavanja, pošto je to posljednja velika evropska enigma.

Samo za Štatebrigitku, da se ne prosipa o pokrštenim katolicima u tom periodu.
Ovo je napisao hrvatski historičar Ivan Mužić, knjiga Vjera crkve bosanske str 29

Image

http://www.muzic-ivan.info/vjera_crkve%20bosanske.pdf

Onih 10% "krstjana" koji se pominju u citatu, ni tu se ne misli na katolike, nego na pripadnike CB :lud

Đe ti tu vidiš katolike?

'nači, 10% aktivnih vjernika a ostalo je tzv "mrsni puk" i oni se obično okupljali jednom godišnje, na mjestima gdje su bile tzv "Hiže", pa ono ko malo neke molitve i vozdra do iduće godine.

Tačno se zna gdje su bile te lokacije a što se tiče očuvanja identiteta i tradicije, pozivam ekstra pametnu štatebrigitku, da nam objasni koji narod se tu i dan danas okuplja i svetkuje, na mjestima svojih davnih predaka?
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 20 Feb 2017, 01:07

posmatrac wrote:
Postoji u Bih nacionalni identitet, ali je on usko vezan sa religijskim, sto nije greska SFRJ, nego rezultat ranijih politickih procesa iz 19 vijeka. ALi si u pravu ako mislis na bosanski nacionalni identitet i na gradjansku drzavu, toga nema.
da, dijelimo isto misljenje, hvala :cvijece :kafa

a SFRJ sam spomenula u vezi neogicnog Ustava o narodima,narodnostima i pojmu nacije , kao sto ni danansji Ustva u biH nema adekvatnu definiciju :kafa

sto se tice spomenutih casopisa u tvom prethodnom postu, prilicno su kasno poceli sa stampom i budjenjem svijesti o svom bosanjckom-isalmskom idnetitetu , jes su vec pripadnici druge dvije grupe znatno duze pisale i stampale svoje radove , timing is everything . AU nije branila nijednj grupi obrazovanje , stampanje i literearno bogacenje. :kafa

@Krokodile, niko nije spominjao CB,ali ociglendo ne znas o istoriji Katolicke Episkopije,a Katolici, su vec od 11 stoljeca bili na pojedinim teritojiama danasnje BiH ,ali su bili aktivni iz susdjenih oblasti i regija, sto znaci,da je postojalo prisustvo katolika u srednjovjekovnoj Bosni,ali ne jednako kao i pripadnika CB, ali niko ne zna na kojim teritorijama unutar danasnje BiH su bili prisutni ni pripadnici CB. Pravslavvan Crkva je pocle svoje prisustvo u 12 stoljecu . Da rezimiramo,nije tadasnja srednjovjeovna Bosna bila iskljucivo teritorija pripadnika CB :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2017, 01:28

statebriga wrote: @Krokodile, niko nije spominjao CB,
Pa problem i jeste u tome što ti nju ne pominješ, ili što bi se reklo, praviš račun bez krčmara.

statebriga wrote:ali ociglendo ne znas o istoriji Katolicke Episkopije
Nemam pojma, prvi mi haber o toj "episkopiji".. Da nisi slučajno mislila na biskupiju?

statebriga wrote:,a Katolici, su vec od 11 stoljeca bili na pojedinim teritojiama danasnje BiH ,ali su bili aktivni iz susdjenih oblasti i regija, sto znaci,da je postojalo prisustvo katolika u srednjovjekovnoj Bosni
Hvala, dovoljno.
Čim ni sjedišta u Bosni nisu imali, tu je manje-više sve jasno.

statebriga wrote:,ali ne jednako kao i pripadnika CB,
Naravno da ne, jer za razliku od nekog biskupa koji je sjedio čak u Đakovu, veliki štrumf CB je sjedio neposredno pored dvora i samo se u njegovom prisustvu moglo ovjeravati, potpisivati državne povelje i sl.
ali niko ne zna na kojim teritorijama unutar danasnje BiH su bili prisutni ni pripadnici CB.
Ako ti ne znaš, ne mora značiti da niko ne zna.

Ukratko, gdje god je u srednjem vijeku bilo "hižište" ili "molitvište", pripadnika CB, danas je dovište

http://www.lijeparijec.com/cms/index.ph ... ista-u-bih

Eto, toliko o zaboravu tradicije. voja je teorija potopljena i nadam se da nećeš i dalje smarati o nekom zaboravu i ostalim stvarima koje mi liče na neukusni vic, kojeg priča osoba sa govornim manama.

Pravslavvan Crkva je pocle svoje prisustvo u 12 stoljecu
LINK ?
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Venera » 20 Feb 2017, 15:55

Krokodile,sad si dokazao da ne znas mnogo o Bosanskom religijskom sinkretizmu , i vlro lako si povjerovao da su iskljucivo muslimmani zarzali paganske obicaje,a da su ih hriscani istovremeno kategoricno odbili. Shvatas li kako je to nelogicno? Da li znas da su price poput tvoje rezultat upravo odvajanja religisjkih grupa , a to su upravo radili i muslimani, koji su kategoricno isticali da hriscani nisu zadrzali stare paganske obicaje,i da su muslimani iskljucivo zdrazali obicaje CB. Krajem 19 stoljeca prica o islamskom nasljedju bogumlskih obicaja je bila ciljani dio formiranja Bosnjackog identiteta , kao i njihove vatrene rasprave o nepostojanju hirscanskih elemenata u danasnjem bosnjackom islamu. Postoji i druga teza: da su upravo derivsi, tj. dervisi kao sekta su iskljuciv izvor sacuvanih predi-hriscanskih i paganskih obicaja na Bakanu. Sinkretizam je tipican za sve derviske redove, od Turske,Bugarske do Bosne. Derviski redovi nisu bili popularni i generlano prihvaceni kao dio Islama. Pagani-samanski elmenti su postali dio Islama u tadasnjoj osmalnijskoj Turskoj upravo zahvaljujuci dervisima. Postoji teza da su ikone rezultat paganskih obicaja, jer se vjerovalo u magiju. Primjeri obicaja proslavaljanja Uskrsa kod hriscana koji posjeduju mejsavinu paganskih obicaja. Proslave od strane muslimana i hriscana i raspravama oko Dzurdjevadana i Ilindana su dio verbalnog sukoba,a ne teznje da se podjele slicnosti.
Sukob, tadsnjih i danasnjih sociologa suskoblljenih strana je iskljucivo baziran na politickim a ne zanstvenim dokazima,a dokazi su prilicno mali. naravno da nem mnogo dokaza o CB. :kafa Komletan djalog i suradanja ne postoje, jer niko nema cilj pronaci zajdnicke obicaje , a koj su svi djelili u razlicitm epohama. :kafa Svima je zajdnicka osobina formiranje etnografske mrznje. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2017, 16:36

I u kakvoj bi vezi bio tvoj post, sa mojim postom?
đe ti je onaj link kojeg sam tražio?

Mene na temi ne možeš iskorištavati za novu turu šupljih priča i plasiranja raznih najnižih predrasuda.
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by posmatrac » 20 Feb 2017, 19:13

statebriga wrote:Krokodile,sad si dokazao da ne znas mnogo o Bosanskom religijskom sinkretizmu , i vlro lako si povjerovao da su iskljucivo muslimmani zarzali paganske obicaje,a da su ih hriscani istovremeno kategoricno odbili. Shvatas li kako je to nelogicno? Da li znas da su price poput tvoje rezultat upravo odvajanja religisjkih grupa , a to su upravo radili i muslimani, koji su kategoricno isticali da hriscani nisu zadrzali stare paganske obicaje,i da su muslimani iskljucivo zdrazali obicaje CB. Krajem 19 stoljeca prica o islamskom nasljedju bogumlskih obicaja je bila ciljani dio formiranja Bosnjackog identiteta , kao i njihove vatrene rasprave o nepostojanju hirscanskih elemenata u danasnjem bosnjackom islamu. Postoji i druga teza: da su upravo derivsi, tj. dervisi kao sekta su iskljuciv izvor sacuvanih predi-hriscanskih i paganskih obicaja na Bakanu. Sinkretizam je tipican za sve derviske redove, od Turske,Bugarske do Bosne. Derviski redovi nisu bili popularni i generlano prihvaceni kao dio Islama. Pagani-samanski elmenti su postali dio Islama u tadasnjoj osmalnijskoj Turskoj upravo zahvaljujuci dervisima. Postoji teza da su ikone rezultat paganskih obicaja, jer se vjerovalo u magiju. Primjeri obicaja proslavaljanja Uskrsa kod hriscana koji posjeduju mejsavinu paganskih obicaja. Proslave od strane muslimana i hriscana i raspravama oko Dzurdjevadana i Ilindana su dio verbalnog sukoba,a ne teznje da se podjele slicnosti.
Sukob, tadsnjih i danasnjih sociologa suskoblljenih strana je iskljucivo baziran na politickim a ne zanstvenim dokazima,a dokazi su prilicno mali. naravno da nem mnogo dokaza o CB. :kafa Komletan djalog i suradanja ne postoje, jer niko nema cilj pronaci zajdnicke obicaje , a koj su svi djelili u razlicitm epohama. :kafa Svima je zajdnicka osobina formiranje etnografske mrznje. :kafa
SAmo naseljedjivanje bogumilskih obicaja, oni koji danas na taj nacin pravljenjem alibija za svoj danasnji Bosnjacki nacionalni identitet koji je izricito kao usko vezan za Islam koji su prihvatili samo Bogumili i niko vise, i koji ne moze da ima nikakve veze sa krscanskim naslijedjem, je apsurd imajuci u vidu da su i Bogumili bili Gnosticka( sinteza krscanstva i judaizma , naravno da su od strane crkve nazivani pogani) vjerska sekta osnovana u MAkediniji, tacnije osnovao ju je bugarski svestenik Bogomil za vrijeme 1 bugarskog carstva u 10 vijeku.

Bogumili zaista nisu priznavali hijerahiju i moc crkve upravo zato sto je uvidjenjem Feudalizma u Bugarskoj Crkva iz politickih razloga( ono sto radi od pamtivijeka) uveliko radila na raslojavanju drustvenog sloja u MAkedoniji, pa su se Bogumili pozivali na rano " cisto" krscanstvo.

Bogumilski pokret nije znaci postojao samo u Bosni, nego u RAskoj, Kijevskoj Rusiji, Italiji, Francuskoj, pa reci da danas Bosnjaci nisu imali veze sa krscanstvom istorisjki ne pije vode.

Posebno su bili proganjani po RAskoj drzavi, od strane Stefana Nemanje, pa su uticiste nalazili u Bosni gdje su bili zasticeni od bosanskih vladara koji su bili mahom katolici, sto i nije cudno imajuci u vidu da je na Drini bila granica izmedju zapadnog i istocnog rimskog carstva, pa ovdje kaze

"
Za postojanja Zapadnog Carstva čitavo je područje primilo kršćanstvo, a južni dio je pripadao nadbiskupiji u Saloni, a sjeverni dijelovi nadbiskupiji u Sirmiumu. Poslije vladavine Teodozija, 395. godine Rimsko Carstvo se definitivno podijelilo na dvije zasebne države, na Zapadno Rimsko Carstvo i Istočno Rimsko Carstvo (Bizant). Granica između dvaju carstva tekla je od sjevera prema jugu rijekom Dunav i to od Aquineuma (Budimpešta) do Singidunuma (Beograd), onda uzvodno Savom do ušća Drine u nju pa uzvodno Drinom i rijekom Pivom, preko Anderbe (Nikšića) do Batue (Budve) na Jadranskom moru. Cijelo područje Bosne i Hercegovine pripalo je Zapadnom Rimskom Carstvu do njegove propasti 476. godine."

PA posljedni bosanski kralj Stjepan Tomasevic( monarhija bosanska je bila katolicka) upravo moli papu da mu VAtikan ponudi vojnu pomoc i da se spasi od turskih napada, da je bio bogumil i da su bili vecinski u Bih, pa jedva bi ih docekali vodeci se razmisljanjima danasnjih Bosnjaka.

"I moja će propast povući za sobom i mnoge druge.
Dođe glas Kraljevstvu mi kako Car Turski Muhamed namjerava dojdućeg ljeta udariti s vojskom na mene i da je zato sve potrebito prigotovio. Tolkoj sili Turachkoj ja sam ne mogu odoljeti. Umiljeno sam molio Ugarsku i Bnetachku gospodu i Jurija Kastriota jeda bi mi u ovoj nevolji pohitali u pomoć, što molim i tebe, svepochtenog, uzmoznog i prosvijetlog gospodina i oca.

Ja ne ištem zlatnih brda, ali bih bio rad da moji neprijatelji kao i ljudi u mojoj zemlji uznaju kako mi tvoja pomoć neće uzmanjkati.

Jere, ako Bošnjani budu vidjeli da u ovoj rati neće biti sami i da će im mnogi ini pomioci – hrabrije će u rat iti i vojevati, a tagdi i Turachka vojska neće bez straha u moje vladanje naprasno ulisti.

Prilazi u moju zemlju su veoma teški, a tvrde na mnogim mjestima nedobitne, ter ne dopustaju da se prodre u moje Kraljevstvo."

Znaci jedina istina u Bosni, ali i generalno na ovim prostorima je ta, da je jedan te isti narod( o cemu svjedoci i isti jezik), slicnih korijena sukladno razlicitim osvajacima tj razlicitim politickim procesima, kroz prihvatanje novih religija nalazio alibi da se etnicki dijeli, sve zarad uglavnom materijalnih interesa vlastele, sto se desava i dan danas.

ALi spocitavati samo Bosancima muslimanima prelaske na Islam,a opravdavati ranije prelaske pagana na ovim prostorima na krscanstvo je nigdje veze.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katolička crkva želi ukinuti FBiH i RS

Post by Socrates » 20 Feb 2017, 19:54

Ista stara prica posmatranja istorije i identiteta od svojevoljno izabranog momenta.

Sluzi i sluzila je da Bosnjake predstavi kao neprirodan i nepripadajuci elemenat u Bosni i da ih veze za neki turski identitet.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: HAVANA, Laser and 25 guests