Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35636
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 555 times
Status: Offline

Re: Ivanić: Pustimo Bošnjake i Hrvate da se udaraju

Post by Venera » 28 Apr 2017, 14:54

ouch, Bosanjaci se bore protiv Srba i Hrvata, nezgodna situacija :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ivanić: Pustimo Bošnjake i Hrvate da se udaraju

Post by SPINERKA » 28 Apr 2017, 15:31

predsjedavajući Predsjedništva BiH, izjavio
:grana
Image

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ivanić: Pustimo Bošnjake i Hrvate da se udaraju

Post by Melek » 28 Apr 2017, 16:18

statebriga wrote:ouch, Bosanjaci se bore protiv Srba i Hrvata, nezgodna situacija :kafa
Brigulja, praavo me zabrinjavas svojom disleksijom. U pocetku sam mislio da je stamparska greska ali sad
vidim da svaki, ali bas svaki put pises Bosanjaci :valja
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35636
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 555 times
Status: Offline

Re: Ivanić: Pustimo Bošnjake i Hrvate da se udaraju

Post by Venera » 28 Apr 2017, 16:31

Melek wrote:
statebriga wrote:ouch, Bosanjaci se bore protiv Srba i Hrvata, nezgodna situacija :kafa
Brigulja, praavo me zabrinjavas svojom disleksijom. U pocetku sam mislio da je stamparska greska ali sad
vidim da svaki, ali bas svaki put pises Bosanjaci :valja
nije dislelksija,vec lijenost ka provjeri napisanog :kafa

sv znamo procitati i razumjeti naopako napisane rijeci :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ivanić: Pustimo Bošnjake i Hrvate da se udaraju

Post by SPINERKA » 28 Apr 2017, 16:33

:D.
Image

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ivanić: Pustimo Bošnjake i Hrvate da se udaraju

Post by posmatrac » 28 Apr 2017, 16:58

statebriga wrote:ouch, Bosanjaci se bore protiv Srba i Hrvata, nezgodna situacija :kafa
Gdje se bore, koaliraju 25 godinaa vidjeces to kod novog zaduzenja kod MMFa.


Ivanic poznat po simpaticnom nadimku " krme" je u RSu stvorio tako jaku ekonomsku situaciju zajedno sa Dodikom da ima alibi da moze likovati nad sukobom bosanskih ljevicara i hrvatskih desnicara, posto su bosnjacki desnicari u ljubavi sa HDZom i Covicem.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35636
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 555 times
Status: Offline

Re: Ivanić: Pustimo Bošnjake i Hrvate da se udaraju

Post by Venera » 28 Apr 2017, 17:03

posmatrac wrote:
statebriga wrote:ouch, Bosanjaci se bore protiv Srba i Hrvata, nezgodna situacija :kafa
Gdje se bore, koaliraju 25 godinaa vidjeces to kod novog zaduzenja kod MMFa.


Ivanic poznat po simpaticnom nadimku " krme" je u RSu stvorio tako jaku ekonomsku situaciju zajedno sa Dodikom da ima alibi da moze likovati nad sukobom bosanskih ljevicara i hrvatskih desnicara, posto su bosnjacki desnicari u ljubavi sa HDZom i Covicem.
tako narod kaze , vidis da se narod sukobljava jer je mutav i glup :hihi :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ivanić: Pustimo Bošnjake i Hrvate da se udaraju

Post by Bla » 28 Apr 2017, 17:06

statebriga wrote:
Melek wrote:
statebriga wrote:ouch, Bosanjaci se bore protiv Srba i Hrvata, nezgodna situacija :kafa
Brigulja, praavo me zabrinjavas svojom disleksijom. U pocetku sam mislio da je stamparska greska ali sad
vidim da svaki, ali bas svaki put pises Bosanjaci :valja
nije dislelksija,vec lijenost ka provjeri napisanog :kafa

sv znamo procitati i razumjeti naopako napisane rijeci :kafa
i ja bi rekao da je diseksija. :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Krokodil Behko » 30 Apr 2017, 23:05

GENJAC KOMENTIRAO HDZ-ov PRIJEDLOG IZBORNOG ZAKONA: "To je direktno kršenje Ustava Federacije BiH"!

Intenzivira se priča o izmjenama Izbornog zakona BiH. Uskoro bi Prijedlog HDZ-a mogao u parlamentarnu proceduru. U njemu ni slova o provedbi presude u slučaju Sejdić i Finci, odnosno pitanju zastupljenosti ostalih u institucijama vlasti.

Prijedlog se tek odnosi da se osigura da jedan narod ne bira drugom predstavnika. Ključna je podjela terotiroja po većinskom konstitutivnom stanovništvu.

Hrvatski i bošnjački član Predsjedništva BiH biraju se na način da se formiraju tri ad hoc izborna područja: A, B i C. Ključni faktor u formiranju područja je posljednji popis.

Područje A čine teritorije s većinskim bošnjačkim stanovništvom. Područje B je s većinskim hrvatskim stanovništvom. Područje C ostale teritorije gdje ne postoji 2/3 jednog konstitutivnog naroda. Jasno je da će teritorije s većinskim hrvatskim stanovništvom, glasati, primjera radi, za Dragana Čovića. Situacija je slična i u području B, kada je riječ o Bošnjacima. Ipak, ako se Hrvati odluče da glasaju za Bošnjaka, i Bošnjak dobije najveći broj glasova u hrvatskom području B, po zakonu neće moći biti član Predsjedništva.

"Za člana Predsjedništva izabran je Bošnjak koji je osvojio najveći broj glasova među bošnjačkim kandidatima uz uvjet da je u području koje se sastoji od ad hoc izbornih područja A i C osvojio veći broj glasova, nego u području B i C", piše u prijedlogu zakona.

Posebno je sporan prijedlog izmjena izbora delegata u Dom naroda Federacije BiH. Situacija je sljedeća: ukupno 58 delegata. 17 Bošnjaka, 17 Hrvata, 17 Srba, 7 Ostalih. Aktuelni Izborni zakon predviđa da se delegati biraju iz ukupno 10 kantonalnih skupština na način: da se iz svake skupštine bira minimalno po jedan predstavnik svakog od konstitutivnih naroda ukoliko, takav predstavnik postoji.

Novi Prijedlog HDZ-a i ovo pitanje dijeli na područja. Na primjer:

"17 delegata iz reda Bošnjačkog naroda se bira iz zakonodavnih tijela kantona na način da Kanton Tuzla bira četiri delegata. Sarajevo četiri. Zeničko-dobojski kanton tri. Unsko-sanski tri. Hercegovačko-neretvanski jednog. Srednjobosanski jednog. Bosansko-podrinjski jednog."

Izbor srpskih ali i hrvatskih delegata također je određen po područjima. Tako naprimjer u Dom naroda Federacije, neće moći biti izabran Hrvat koji će sjediti u Skupštini Kantona Sarajevo. Niti će ijedan Srbin iz Skupštine Posavskog kantona moći biti izabran da štiti interese Srba u Domu. Stoga, Prijedlog HDZ-a koji se odnosi na delegate u Dom naroda, nije samo Prijedlog izmjene aktuelnog Izbornog zakona, nego znači direktno kršenje Ustava Federacije BiH.

"U Domu naroda bit će najmanje jedan Bošnjak, jedan Hrvat i jedan Srbin iz svakog kantona koji imaju najmanje jednog takvog zastupnika u svom zakonodavnom tijelu", naovodi se u članu 8. stavu 3, Ustav FBiH.

Dok se Ostali biraju samo iz Sarajevskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog i Unsko-sanskog kantona. Što bi značilo da Ostali iz Hercegovine ni pod kojim uslovima ne mogu u Dom naroda.

"Imamo problem tumačenja HDZ-a kad je riječ o delegatima u Federalnom domu naroda. Treba pronaći formulu na osnovu broja stanovnika određenog naroda po kantonima na način ne moraju svi kantoni biti zastupljeni u Domu naroda", kaže Halid Genjac, član Interresorne grupe za izmjene Izbornog zakona.

Izmjene Izbornog zakona bi se mogle naći već na sljedećim sjednicama Državnog parlamenta. Kako saznajemo prvo na sjednici Doma naroda, gdje bi mogle dobiti podršku većine, s obzirom na to da se predstavnici Srba ne protive. U Predstavničkom domu u kojem nije jasno ni ko čini većinu, situacija bi mogla biti komplikovana.

SB/N1
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Doris Pack: „Ukinuti kantone i povući Vašingtonski sporazum"

Post by Krokodil Behko » 16 May 2017, 09:27

Image
Predsjednica Odbora evropskog Parlamenta za jugoistočnu Evropu i nekadašnja izvjestiteljica Evropskog parlamenta za BiH Doris Pack upozorila je u ekskluzivnom intervjuu za TV1 da brojni problemi u BiH proizilaze iz Ustava. Međutim, mišljenja je da entiteti nisu pogrešna stvar

Oni mogu živjeti, ako svaki za sebe ne misli da je država. Ali dok ovdje misle da su država i da iznad njih nema ništa, kao što je situacija u RS, jednostavno mislim da je vrijeme da se ozbiljni političari pobrinu za to. Ja sam ozbiljno radila na tome i Hrvati su bili ljuti na mene kada sam rekla da treba ukinuti kantone. Vašingtonski sporazum bi se mogao povući s lakoćom ako bi bilo volje. Činjenica je da ova zemlja ima tri nacije kojima se manipuliše je zaista velika prepreka, istakla je, između ostalog, Pack.

Koliko BiH ovisi o susjednim zemljama, na Srbiju i Hrvatsku? Koliko pomažu ili odmažu na evropskom putu, a koliko bi mogle?

Ne vjerujem da neka od njih želi da vas odvede s tog puta. Nemate graničnih poteškoća sa Srbijom. S Hrvatskom možda ali se to dešava mirnim putem. Bilo bi odlično kada bi političari u BiH sve učinili da krenu tim putem.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić nije krio podršku Miloradu Dodiku koji je prizivao i referendum o otcjepljenju. Hrvatska se zalaže za preuređenje, federalizaciju. Smatrate li to dobrim ili lošim?

Naravno da susjedi razmišljaju i usko su vezani za narode u BiH, ali se trebaju suzdržati od davanja savjeta, jer imaju svoje probleme. Mogu shvatiti da se žele brinuti o svojim sunarodnjacima, ali probleme moraju rješiti ovdašnji političari. Oni, čini mi se, to ne žele. Ponašaju se kao najkbolji Bošnjaci, Srbi i Hrvati. Tako pridobijaju glasače, a to se mora okončati. Radi se o budućnosti djece. Vjerujem da u BiH ima visok nivo odljeva mozgova.

Je li došlo vrijeme za promjenu Dejtona? Može li BiH ovako uređena uopće ući u EU? Opstati kao država?

Naravno da može, ali treba puno volje. Imamo jedan dio zemlje koji je drugačije konstruisan od drugog. Pogledajte koliko nivoa imate u Federaciji i koliko mogućnosti se time stvara za korupciju. To moramo otkloniti. Hrvati, kojih ima najmanje, tamo gdje su većina moraju imati odgovornost. Ali se to može riješiti. Ne mora biti deset kantona sa deset premijera, ministara svake vrste... Uvijek sam bila za da imate općine, iznad njih Vladu FBiH i iznad nje vladu BiH. Kao što je u RS.

(Vijesti.ba)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6779 times
Status: Offline

Re: Doris Pack: „Ukinuti kantone i povući Vašingtonski spora

Post by Julia-Klara » 16 May 2017, 16:44

:ok
Nesto se mora promijeniti :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Doris Pack: „Ukinuti kantone i povući Vašingtonski spora

Post by biha » 16 May 2017, 23:58

Julia-Klara!Taman htjeo nesto da napisem,ali zaboravih kada sam pogledao ovu sliku sa tvoga nica!!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6779 times
Status: Offline

Re: Doris Pack: „Ukinuti kantone i povući Vašingtonski spora

Post by Julia-Klara » 17 May 2017, 00:08

:rumenko
Izvini , molim te
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Doris Pack: „Ukinuti kantone i povući Vašingtonski spora

Post by storm » 17 May 2017, 05:49

Julia-Klara wrote::ok
Nesto se mora promijeniti :cudi
To mogu jedino oni, koji sad odlicno zive u toj mocvari...znaci- neće!!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Pronađen original Dejtonskog mirovnog sporazuma

Post by Krokodil Behko » 31 Oct 2017, 22:48

Image

Pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Republike Srpske uhapsili su na Palama Željka Kuntoša, nakon što su pretresli njegov stambeni objekat i pronašli originalnu verziju Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Ovo je za N1 potvrdio direktor policije Republike Srpske Darko Ćulum.

"Mogu vam potvrditi da je danas bilo lišenje slobode, da smo to pronašli i da je lice predato tužilaštvu u Banjaluci", kazao je je Ćulum za N1 neposredno nakon hapšenja.

Kuntoš je nekadašnji pripadnik obezbjeđenja bivšeg predsjednika Narodne skupštine RS-a Dragana Kalinića.

(SB/N1)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6779 times
Status: Offline

Re: Pronađen original Dejtonskog mirovnog sporazuma

Post by Julia-Klara » 31 Oct 2017, 22:49

Ha?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Pronađen original Dejtonskog mirovnog sporazuma

Post by Hannibal » 31 Oct 2017, 22:51

ee al ne mogu da verujem da su jedan ovako bitan dokument nasli kod vozaca u garazi aaa
🐽

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Pronađen original Dejtonskog mirovnog sporazuma

Post by String » 31 Oct 2017, 23:01

Mogli su to i bolje izgubiti.
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Pronađen original Dejtonskog mirovnog sporazuma

Post by Krokodil Behko » 31 Oct 2017, 23:04

Julia-Klara wrote: 31 Oct 2017, 22:49Ha?

Izgubljen već 1995. godine, čim je sletio na SA aerodrom, ono baš ko u vicevima.
Igrom slučaja i srbijanski primjerak je izgubljen, pa tako da i BiH i Srbija, već 20 godina, kad god im zatraže iz svijeta ovjerenu kopiju Dejtona, ono baš ko indijanska plemena, idu u Pariz (FRA je zvanični trezorista tog sporazuma), po kopiju :D.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pronađen original Dejtonskog mirovnog sporazuma

Post by Mutevelija » 31 Oct 2017, 23:27

Izgubljen ko povelja Kulina bana
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests