Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14518 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by ironman » 02 Apr 2021, 18:50

Mister No wrote: 02 Apr 2021, 18:39 Tek tad se moze obracunati sa SDA kriminalcima, i pokrenuti drzava naprijed.
Dok god postoji HDZ i SNSD (SDS) postojaće i moćna SDA.
Ne mozes to tako izjednacavati.
Izjednacavanje sda sa hdz i snsd rade samo ovi iz nase stranke i sdp dok pokusavaju da sjednu na mjesto sda i cim bi zasjeli ne bi im nista vise smetalo kod snsd ili hdz.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31653
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7199 times
Been thanked: 3914 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Mister No » 02 Apr 2021, 18:55

ironman wrote: 02 Apr 2021, 18:50
Mister No wrote: 02 Apr 2021, 18:39 Tek tad se moze obracunati sa SDA kriminalcima, i pokrenuti drzava naprijed.
Dok god postoji HDZ i SNSD (SDS) postojaće i moćna SDA.
Ne mozes to tako izjednacavati.
Izjednacavanje sda sa hdz i snsd rade samo ovi iz nase stranke i sdp dok pokusavaju da sjednu na mjesto sda i cim bi zasjeli ne bi im nista vise smetalo kod snsd ili hdz.
Ne izjadnacavam ja njih uopće, osim po kriminalu u pljackanju drzave.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14518 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by ironman » 02 Apr 2021, 18:59

Ma nisi tu i pravu..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by MorningStar » 02 Apr 2021, 18:59

ironman wrote: 02 Apr 2021, 18:50
Mister No wrote: 02 Apr 2021, 18:39 Tek tad se moze obracunati sa SDA kriminalcima, i pokrenuti drzava naprijed.
Dok god postoji HDZ i SNSD (SDS) postojaće i moćna SDA.
Ne mozes to tako izjednacavati.
Izjednacavanje sda sa hdz i snsd rade samo ovi iz nase stranke i sdp dok pokusavaju da sjednu na mjesto sda i cim bi zasjeli ne bi im nista vise smetalo kod snsd ili hdz.
Sda je gora , snsd i hdz otvoreno rade protiv drzave - sda hinjski puna usta iste a kradu sto stignu i pljacaju te milke se sa snsdom i hdzom u istoj vlasti.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14518 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by ironman » 02 Apr 2021, 19:00

:D. Naumpade mi Skaka od neko vece..kako najbolje Bosnjo mrzi Bosnju tako nekako :ooo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31653
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7199 times
Been thanked: 3914 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Mister No » 02 Apr 2021, 19:11

ironman wrote: 02 Apr 2021, 18:59 Ma nisi tu i pravu..
E, jesam.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Pasaga » 02 Apr 2021, 20:01

Image

Profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, prof. dr. Šaćir Filandra, smatra da portuke pisma američkog državno sekretara Antonyja Blinkena ohrabruju budući da nagovještava, još samo nagovještava, principe djelovanja nove američke administracije u BiH.

Podsjetimo, američki državni sekretar pisao je 31. marta članovima Predsjedništva Bosn i Hercegovine Miloradu Dodiku, Željku Komšiću i Šefiku Džaferoviću.

“Ono što smatram najinteresantnijim tiče se pojma ustavnih promjena. Budući je taj pojam tabuiziran, i sa strane snaga koje su za ustavne promjene, kao i sa pozicije snaga koje ih priželjkuju, sada se ustavne promjene najavljuju ne kao jednokratan politički akt, kao neki mega događaj, već kao kontinuiran proces neprestanog dorađivanja ustava zemlje”, komentira Filandra.

Iz Blinkenove izjave, dodao je Filandra, slijedi da je rad na ustavnim promjenama politička i pravna svakodnevnica, “nešto što je otvoren proces neprestanog dogovaranja i funkcioniranja stanja države.

“Time otpadaju narativi o velikim konferencijama i bombastičnim cjelovitim rješenjima/paketima koji nisu bili prihvatani od svih strana. Treba nam postizanje rezultata i dogovaranje oko pitanja koja je moguće dogovoriti čime će se krug tih pitanja sam po sebi širiti. Ovo bi trebala biti, a nadam se i da jeste, jedan sasvim novi metodološki pristup bosanskohercegovačkom pitanju. U tom smislu se samo još nadati da će posrnula Evropska unija, koja već sada oko izbornog zakona u BiH gubi kompas, biti usmjeravana ovim novi američkim pristupom”, zaključuje prof. Filandra.

Podsjetimo, Blinken je, uz ostalo, poručio da Dayton nije slovo urezano u kamenu, te da, umjesto Daytona 2, treba pristupiti postepenim promjenama Ustava naše zemlje. Potvrdio je američko prijateljstvo prema našoj zemlji.


znaci,parcijalna rjesenja
bezbolnija alternativa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by amidza idriz » 03 Apr 2021, 01:12

Ovo ti je kao i sve drugo kod nas, uzmi sta ti odgovara a pravi se lud ako ti nesto ne pase.

Nemoguce da ga(pismo) svi fale a kada dodje do realizacije tuc muc, ja mislio, los prevod, savjetnici bla bla...
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31653
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7199 times
Been thanked: 3914 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Mister No » 03 Apr 2021, 02:36

Znaci Dejton priznaje Srbe i Hrvate, pored Bosnjaka, za konstitutivne narode drzave BiH.
Imaju ista prava i drzavotvornost u BiH kao i mi (Bosnjaci).
To je fakat.

Srbija i Hrvatska zahvaljujući svom nacionalizmu (da ne kazem fasizmu) su potpuno preuzele kontrolu nad ova dva naroda koja zive u BiH. Ovaj proces traje decenijama i nije od juce.
Ta dva naroda su potpuno okrenuli protiv drzave u kojoj žive, i blago receno je da istu tu BiH mrze.
Vise od BiH mrze Bosnjake, mada im ni samim nije jasno zasto ih toliko mrze, ali nije ni bitno.
Da bi dokazali da BiH nije funkcionalna drzava oni je koce na svakom koraku.
Za sve te opstrukciju (ili većinu njih) imaju puno pravo u Ustavu BiH.
Iako opstrukcije debelo uticu i na same Srbe i Hrvate (pored Bosnjaka), vrhunske iz Zg i Bg, preko svojih satelita u B. Kuci i Duvnu, su osigurale siroku podrsku ta dva naroda.
HDZ nije samo stranka, nego je i prosjecan Hrvat koji zivi u BiH. Isto vrijedi i za SNSD-e tj SDS.
Dakle oni mrze iz dna duse BiH i Bosnjake, te sve sto vuce na BiH, i rado bi da se pripoje maticama.
Odusevljeni su kad njihova drzava BiH izgubi u sportskim natjecanjima ili kad je financijski ostete u korist susjedne dvije drzave.
Iako dobijaju goleme novce od iste te BiH kroz poticaje, plate, penzije itd. oni slave svaki njen gubitak.
Malo je cudno i fetis ali je tako.

Realno treba im dozvoliti da svoju veliku ljubav i ostvare.

Komsije i susjedi de da se podijelimo.
De da vam pomognemo da svoju veliku ljubav i ostvarite.

Naravno nije 91 pa da ne racunate na nas kako ste kroz desetljeća naucili, ali opet mozemo se dogovoriti.
Taj izlazak iz drzave platit cete odricanjem od dijela teritorije međutim vrijedi vam to kao uslov za ispunjenje vlaznih snova.
Zamisli zivis u Grudama i kazes moj glavni grad je Zagreb. Onaj u Sokocu će moći reci da mu je i formalno glavni grad Beograd.

GOLEMO!

Karadzic je predlagao mostove oko Brckog tako da na taj nacin izbjegnemo doticaj, sto lično potpuno podrzavam.

Dakle ajde da se delimo braco.
Alaha mi i rado. Samo idite više, i za sva vremena.
Daleko vam vikendica bila od mene, a kucu da ne spominjem.

Samo razlaz, jer ovako svi tapkamo u mjestu.

Ne volimo vise ni mi vas, da se razumijemo.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31653
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7199 times
Been thanked: 3914 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Mister No » 03 Apr 2021, 02:45

Mislim volimo mi one neke vaše. Doduse to su oni koje vi ne volite.
Željko je nas, i neka ostane sa nama, bas kao i Divjak npr.

Vi idite sa svojim ljubljenim Čovketom i Dodom.
Mi tu dvoicu već ne volimo. Dzaba vam.

Jel posteno? Jeste.

Mrs u sto picki materina od nas vise.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Pasaga » 03 Apr 2021, 07:25

Mister No wrote: 03 Apr 2021, 02:45 Mislim volimo mi one neke vaše. Doduse to su oni koje vi ne volite.
Željko je nas, i neka ostane sa nama, bas kao i Divjak npr.

Vi idite sa svojim ljubljenim Čovketom i Dodom.
Mi tu dvoicu već ne volimo. Dzaba vam.

Jel posteno? Jeste.

Mrs u sto picki materina od nas vise.
tako...
samo obratno
jos ih vise grlit,ljubit
pa nece trazit nista,nagulice
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Pasaga » 03 Apr 2021, 07:33

IZJAVA PROFESORA DAVIDA KANINA KOJA JE ŠOKIRALA SVE: „Dayton je pobjeda Srba, Sjedinjene Američke Države su prevarile Bošnjake…“

OBJAVIO: UREDNIK 2 TRAVNJA, 2021BIH
“Ne vjerujem da je sastanak kolegija Narodne Skupštine Republike Srpske veoma bitan. Agenda tog sastanka je ista kao i agenda svakog bosanskog političara – nedostatak vlade”, kaže u razgovoru za Radio Slobodna Evropa, David Kanin, profesor na međunarodnim studijama Univerziteta Johns Hopkins u Sjedinjenim Državama sa fokusom na Jugoistočnu Evropu, komentarišući odluku o zakazivanju posebne sjednice entitetske skupštine
“Preokret Milorada Dodika u ovom slučaju je tipičan – bilo koji pokušaj promjene Daytona je neustavan i neprihvatljiv”, ističe Kanin.

Bivši viši analitičar u američkoj Centralnoj obavještajnoj agenciji (CIA), tokom svoje tridesetogodišnje karijere profesor Kanin služio je kao politički analitičar međuagencijske radne grupe za Balkan tokom ratova 90-ih godina.

Nakon godina rada kao analitičar na sigurnosnim pitanjima u Evropi i zemljama bivše Jugoslavije, profesor Kanin je bio uključen u procese koji su vodili ka potpisivanju Dejtonskog sporazuma ali i mirovnim pregovorima iz Rambujea 1999. godine. Za Radio Slobodna Evropa govori o tome na koji način bi se moglo pristupiti izmjeni Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali i o tome zbog čega izmjena ustava i političke stranke ne bi trebale biti u prvom planu za razvoj BiH.

Republika Srpska funkcioniše, Federacija ne
Dejtonski mirovni sporazum nije planiran kao trajno ustavno rješenje. Zašto 24. godine kasnije, Bosna i Hercegovina i dalje ima mirovni sporazum za svoj Ustav?

Da, tačno, to je ono što ima. Naravno niko se ne želi vratiti ratu, to je dobra stvar. Ali Bosna nije funkcionisala, ne funkcioniše i niti će. To je dobra situacija za Milorada Dodika. No, Republika Srpska funkcioniše. Federacija ne. Centralna vlada Bosne i Hercegovine ne funkcioniše.

Dejtonski mirovni sporazum nije riješio ništa, osim što je zaustavio rat. To je dobra strana Daytona, zaustavio je ratovanje, ono se nije nastavilo i niko to ne želi. No loša vijest je da nije ništa riješio po pitanju ko dobija šta, kako Bosna treba da se organizuje i kakvu vrstu vlade treba da ima. I šta Bosna da radi u ekonomskom smislu?

Kada spominjete Republiku Srpsku, kolegij Skupštine Republike Srpske zakazao je posebnu sjednicu Skupštine sa jednom tačkom dnevnog reda: Informacija o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture Bosne i Hercegovine i uticaju i položaju prava Republike Srpske. Šta to znači?

Ne vjerujem da je sastanak kolegija Narodne Skupštine Republike Srpske veoma bitan. Agenda tog sastanka je ista kao i agenda svakog bosanskog političara – nedostatak vlade. Prekoret Milorada Dodika u ovom slučaju je tipičan – bilo koji pokušaj promjene Daytona je neustavan i neprihvatljiv. To ima savršenog smisla. Dejtonski sporazum ide u korist Srba.

Bosna i Hercegovina, Sjedinjene Države, svijet, sve je danas drugačije no što je bilo 1995. godine. Liberalna paradigma je u padu, sa porastom radikalne desnice, sa Brexitom u Evropskoj uniji, unutarnjim problemima u Sjedinjenim Državama. No mora postojati nešto osim argumenata o teritorijalnom integritetu, suverenitetu, što bi pomoglo da se riješi stanje zaleđene zemlje u kojem se Bosna i Hercegovina nalazi. Mora postojati promjena perspektive, pristupa. Šta bi to bilo?

Ne vjerujem da će takva perspektiva da se pojavi iz dva razloga. Područjem i dalje dominiraju vanjske moći i zvaničnici omogućavaju tu dominaciju vanjskih moći koje su izmanipulirali zbog svojih interesa. Ako razmislite malo o tome, ja se izvinjavam, ali to je moje mišljenje, već odavno se u regiji nalaze brojne nametnute sigurnosne strane i niko od njih se nije održao. Sve su istrajale nekoliko generacija i onda bi se raspale. Mi pretpostavljamo da je naša drugačija i da je naš put demokratije, prava, jedini put naprijed. No institucionalna liberalna paradigma slabi. No šta dolazi nakon toga, ja ne znam.

Kada je u pitanju BiH, nije se sve promijenilo. Jedna značajna stvar koja se nije promijenila jeste da Dayton i dalje radi u korist bosanskih Srba.

I dejtonska Bosna koja je kreirana označila je jedan jedini diplomatski uspjeh koji je Milošević imao 90-ih, stvaranjem Republike Srpske koja je više centralizovana i odvojena od Federacije i sa centralnom bosanskom vladom koja nema autoritet, nema moć, nema šanse. To je apsurdno. Izgleda kao Jugoslavija nakon što je Tito umro i nakon Ustava iz 1974. godine. Dejtonska Bosna je kao Ustav iz 1974. Ne funkcioniše.

Dejtonski sporazum je bio veliki uspjeh za Miloševića. Richard Holbrooke je uzeo sve zasluge, no mislim da je to precijenjeno. Milošević je dobio dvije odvojene stvari. Prva, dva odvojena entiteta. Druga, pregovori su vratili Srbe nazad u zapadnu Bosnu odakle su istjerani 1995. godine. Pregovori su obrnuli pobjede Bošnjaka 1995. godine. Hrvati nisu marili, jer su Hrvati dobili šta su željeli zbog operacije Oluja.

Srbi su dobili šta su željeli zbog 49-51 formule na kojoj je insistirao Holbrooke.

Dejtonski sporazum je išao u korist bosanskih Srba. I dokaz za to jeste, kada pogledate u posljednjih deset godina na to ko pokušava promijeniti Dayton? Evropljani, Amerikanci, zapadne diplomate. Pričaju o poboljšanju Daytona, stvaranju novog Daytona, Daytona 2. Ali bosanski Srbi insistiraju na tome da Dayton ostane onakav kakav je. Jer, oni su pobjednici u Daytonu. I u to vrijeme, 1995. godine, Izetbegović je to znao. Nije bio zadovoljan sporazumom.

I mi smo ih natjerali, mi smo im obećali da će Daytonom zemlja ostati cijela, funkcionalna. I to nismo ispunili. Jednako tako, obećali smo da će se sve izbjeglice i interno izmješteni moći vratiti kući. I kući nije značilo u one dijelove Bosne gdje njihova entička skupina živi nakon rata, već u njihove domove koje su imali prije rata. I to se isto nije desilo.

Ključne stvari 1995. godine se još uvijek nisu promijenile. Još uvijek imamo veliki broj fizički izmještenih ljudi. Još uvijek imamo razdvojenu zemlju. I Bosna ne funkcioniše. Dio koji funkcioniše bolje jeste srpski dio zemlje.

Sjedinjene Države imaju dva klijenta na Balkanu: Bošnjake i Albance
Prema mom mišljenju, zafrkali smo Bošnjake u Daytonu. A trenutnu situaciju na Kosovu smo kreirali 2004.-2008. godine. I sad smo ih ostavili za zakržljalim suverenitetom od kojeg nemaju nikakve koristi.

Gledajući izvana na današnju Bosnu i Hercegovinu, zemlju u kojoj evo više od godinu dana nakon izbora vlast nije formirana, sa pauzom na procesu evropskih integracija, da li vam se čini da je dejtonski projekat djelovao uspješnije 10 godina ranije no danas?

Smiješno je da to kažete, jer sjećam se da je 2009. godine bila gotovo panika da će se Bosna raspasti.

To je bilo u vrijeme butmirskih pregovora. Međunarodni igrači su naredili, da to je prava riječ, naredili, svim uključenim stranama u BiH da dođu u Butmir oktobra 2009. godine. I onda su rekli, ovo vam je zadnja šansa. Doći ćete u Butmir i riješit ćete ovo, napravit ćemo izmjene u Ustavu, napravit ćemo bolju Bosnu. I isto 2009. godine je rečeno da će se sve raspasti.

S vremena na vrijeme imamo ove momente u kojima su ljudi zabrinuti da će se sve raspasti. Sjećam se da sam se raspravljao sa ljudima da se ništa neće raspasti, da će nastaviti šepati, jer je to status quo.

Dayton stoji jer niko nema bolju ideju, i ako bilo ko pokuša promijeniti jednu stvar, onda će neko drugi željeti promijeniti nešto drugo, i onda je sve prekomplikovano. Hrvati žele svoj entitet. I ko god pokuša promijeniti bilo šta u Ustavu ili Dejtonskom sporazumu moraće se suočiti sa činjenicom da će Hrvati reći: vi ćete promijeniti šta god želite promijeniti. Mi želimo naš entitet. To je samo jedan primjer poteškoća.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2021, 10:20

Jebala nas korona. Ona je zaustavila iseljavanje europskog naroda iz BiH. Ali nema veze, nastaviće se kad prođe. Šta se tu može. Ako već žele podržavati samo tu i takvu politiku, onda nek ih nema :cudi
Samo da prođu ustavne promjene, kasnije i jedni i drugi nek gledaju otkud vedro. Po mom proračunu, za nekih 50-60 godina, ako se nastavi ovim tempom, Srba u BiH neće biti dovoljno, ni da se obere Tarabića šljiva.
online

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by MorningStar » 03 Apr 2021, 10:33

Krokodil Behko wrote: 03 Apr 2021, 10:20 Jebala nas korona. Ona je zaustavila iseljavanje europskog naroda iz BiH. Ali nema veze, nastaviće se kad prođe. Šta se tu može. Ako već žele podržavati samo tu i takvu politiku, onda nek ih nema :cudi
Samo da prođu ustavne promjene, kasnije i jedni i drugi nek gledaju otkud vedro. Po mom proračunu, za nekih 50-60 godina, ako se nastavi ovim tempom, Srba u BiH neće biti dovoljno, ni da se obere Tarabića šljiva.
Sa obzirom na natalitet srba ce biti manje , kao i bosnjaka te hrvata. Svi narodi su u minusu - za odrzavanje 0 je potrebno 2.2 djece po zeni. 50 godina je premalo za bilo kakve radikalne promjene - cak i da nije uzmimo eto, sta ce - bit 1 mil bosnjaka 300k srba i 100k hrvata- sta onda pokupiti 1000 u Sarajevu i reci idete u kolonizaciju oko Trebinja ?

Ipak mi to zvuci kao ona "nek komsiji crkne krava pa makar i meni dvije" u kojoj skoro nemoguce da moze profitirati drzava na bilo koji nacin.

Natalitet i odseljavanje nas udara po ovim klimavim nogama kako jest..

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14518 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by ironman » 03 Apr 2021, 10:35

Ovo sto Behko napisa.
Bosnjaci ce za 50 godina ciniti 2/3 stanovnistav BiH.
NATO donosi sigurnost,mir,prosperitet i posao.
U takvim uslovim i brze.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by MorningStar » 03 Apr 2021, 10:40

ironman wrote: 03 Apr 2021, 10:35 Ovo sto Behko napisa.
Bosnjaci ce za 50 godina ciniti 2/3 stanovnistav BiH.
NATO donosi sigurnost,mir,prosperitet i posao.
U takvim uslovim i brze.
I dat ces 50 godina stagnacije ili nazadka u svemu za porast od 51% na 66% stanovnistva (samo da upitam koliko planira se ta razlika manifestovati u RS-u , te kantonima dje su hrvati u vecini) - hocel bit zemlje djaba da se ide ko u vojvodinu ?

I sta onda ??

To sa NATO cvijece,cokolade i sunceve zrake je previse da uopste komentiram.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Pasaga » 03 Apr 2021, 10:41

ljudima mora biti jedno jasno
BH ,nemoze planirat nista....
jedino sto moze,podizati ekonomsku moc svog stanovnista,tamo gdje je to moguce
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14518 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by ironman » 03 Apr 2021, 10:44

MorningStar wrote: 03 Apr 2021, 10:40
ironman wrote: 03 Apr 2021, 10:35 Ovo sto Behko napisa.
Bosnjaci ce za 50 godina ciniti 2/3 stanovnistav BiH.
NATO donosi sigurnost,mir,prosperitet i posao.
U takvim uslovim i brze.
I dat ces 50 godina stagnacije ili nazadka u svemu za porast od 51% na 66% stanovnistva (samo da upitam koliko planira se ta razlika manifestovati u RS-u , te kantonima dje su hrvati u vecini) - hocel bit zemlje djaba da se ide ko u vojvodinu ?

I sta onda ??

To sa NATO cvijece,cokolade i sunceve zrake je previse da uopste komentiram.
Manifestovace se u svakoj pori zivota.
Od zemlje koja ce biti do dzaba preko odnosa prema domovini,Drzavi.
Sve ce biti lakse za ljude koji iskreno vole ovu zemlju nebitno jeslu konstitutivni,ostali ili vulkanci koji su doselili u BiH.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2021, 10:46

MorningStar wrote: 03 Apr 2021, 10:33
Krokodil Behko wrote: 03 Apr 2021, 10:20 Jebala nas korona. Ona je zaustavila iseljavanje europskog naroda iz BiH. Ali nema veze, nastaviće se kad prođe. Šta se tu može. Ako već žele podržavati samo tu i takvu politiku, onda nek ih nema :cudi
Samo da prođu ustavne promjene, kasnije i jedni i drugi nek gledaju otkud vedro. Po mom proračunu, za nekih 50-60 godina, ako se nastavi ovim tempom, Srba u BiH neće biti dovoljno, ni da se obere Tarabića šljiva.
Sa obzirom na natalitet srba ce biti manje , kao i bosnjaka te hrvata. Svi narodi su u minusu - za odrzavanje 0 je potrebno 2.2 djece po zeni. 50 godina je premalo za bilo kakve radikalne promjene - cak i da nije uzmimo eto, sta ce - bit 1 mil bosnjaka 300k srba i 100k hrvata- sta onda pokupiti 1000 u Sarajevu i reci idete u kolonizaciju oko Trebinja ?

Ipak mi to zvuci kao ona "nek komsiji crkne krava pa makar i meni dvije" u kojoj skoro nemoguce da moze profitirati drzava na bilo koji nacin.

Natalitet i odseljavanje nas udara po ovim klimavim nogama kako jest..

Jel ti samo sebe čitaš?
Jasno napisano, ako su takvi ko ih jebe, nek idu i boli me q za njih.
Jel to nešto čemu se čovjek veseli? Svaki normalan čovjek, omže ispravno detektovati šta sam napisao.
Da nacrtam:
92. smo imali ustaše lijevo, četnike desno i Danteov pakao pravo. Danas isto to. Ne puca se, ali oni imaju previše prava i ako se neće mijenjati, nasjbolje bi bilo da ih nema, ili da ih ima što manje.

Da li ja ovo želim? Ne, ali oni sami idu tim tokom.
Da li neko može nešto učiniti? Ne, znamo i sami koliko su zadojeni tim ideologijama.
Pa prema tome?

Ne znam šta ovdje nije jasno. Srbi su nestali u HR i na Kosovu, jer im je draža ta ideologija, od rodne grude. Slično se dešava i u BiH.

Pa stvarno mi je smiješno, neko ne primjeti tu neku neminovnost, neku notornu činjenicu i nas zasipa kritikama, kako mi tu nešto možemo učiniti.
Možda će jednog dana, sunce izaći na zapadu, ali se srpska politika, sigurno neće mijenjati. Sve što možemo, držati ovo što imamo i saburati, pošto oni u svakom trenutku, imaju dovoljno ustavnih mogućnosti, das izblokiraju sve pokušaje bilo kakvih promjena.

Oni su sigurni, da njima ide dobro, pa prema tome, pustimo ih, nek im i dalje ide dobro.

Što se tiče opservacija na temu nataliteta, trebalo bi imati u vidu, da je Bošnjaka nakon onolikog holokausta, manje za oko 200K, ali ipak Hrvata je manje za oko 300K, kao i Srba. Danas sdu na minusu od oko 400K i jedni i drugi, dok su Bošnjaci na oko 250K. Nije dobro, ali smanjujemo se sporije.

Jel vidiš, kako je lijepo od mene, što sam bio sažet u prošlom postu, pa sam naglasio u startu kako je bitno da prođu ustavne promjene,m obzirom na ove demografske tokove, jer bez obzira na pad nataliteta, ukoliko se to desi, mi uzimamo 2/3 vlasti, a preostalu trećinu, opet dijelimo s njima. Ravnopravnost prije svega :ok
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2021, 10:47

MorningStar wrote: 03 Apr 2021, 10:40
I dat ces 50 godina stagnacije ili nazadka u svemu za porast od 51% na 66% stanovnistva (samo da upitam koliko planira se ta razlika manifestovati u RS-u , te kantonima dje su hrvati u vecini) - hocel bit zemlje djaba da se ide ko u vojvodinu ?
Nije isključeno. Imat ćemo tu neku pirovu pobjedu. Možda ne džaba, ali bit će zemlje dodžaba. Živ bio pa vidio.
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Naseef Mushroom and 18 guests