Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 01 Nov 2021, 12:19

Kod mene je čaša uvijek polupuna.
U ostalome, vidim pozitivu i u ovim potezima zapadnih političara.
bošnjo je čudna biljka.
Samo sabura. Tak kad je satjeran u kut i suočen sa višestruko jačim neprijateljima, pokaže nadnaravne sposobnosti i odbrani se.
Nije bošnjo toliko pametan da ubije zmiju dok je mala.
Sad, dok je zmija još uvijek mala, uzda se u strane diplomate.
Evropa će riješiti problem. Amerika će riješiti problem. Turska će riješiti problem.
Polako otvara oči i počinje shvatati da niko neće riješiti njegov problem.
Počinjemo se buditi.
Ako se probudimo na vrijeme, srbi će najebat ko nikad. A ako zakasnimo sa buđenjem, najebat ćemo i jedni i drugi.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Melek » 01 Nov 2021, 12:22

Samo, imaj u vidu da i iza ovih drugih uvijek stoji neko, ko im pomaže da, neću reći riješe svoje probleme nego zadovolje svoje interese i postignu cilj. Tako da je u principu danas nemoguće sam riješiti svoj problem, naročito u našoj situaciji.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Melek » 01 Nov 2021, 12:23

Evo, konkretno danas i Srbiji i Hrvatskoj zdušno pomažu i EU i Rusija, pomalo i Kina a nauštrb BiH. Amerika to izgleda poštuje :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42931
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14155 times
Been thanked: 12737 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Masamune » 01 Nov 2021, 12:35

Pa tu je i do nas da valja, jer u periodu od kraja rata do danas nismo izgradili odredjene profile politicara koji bi nas vodili dalje u buducnost. Svaka politicka pozicija je u konacnici bila oslanjanje na medjunarodnu zajednicu da rijesava sve probleme dok su susjedi sve vise pojacavali lobije u inostranstvu, a isto tako su svoje ljude slali na obuku i prestizne fakultete sirom planete. Tako su i gradili svoje pozicije koje sad dolaze do izrazaja. Tu smo mi zakazali kao kolektiv.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by The 51st State » 01 Nov 2021, 12:42

MarlboroGold wrote: 01 Nov 2021, 12:35 Pa tu je i do nas da valja, jer u periodu od kraja rata do danas nismo izgradili odredjene profile politicara koji bi nas vodili dalje u buducnost. Svaka politicka pozicija je u konacnici bila oslanjanje na medjunarodnu zajednicu da rijesava sve probleme dok su susjedi sve vise pojacavali lobije u inostranstvu, a isto tako su svoje ljude slali na obuku i prestizne fakultete sirom planete. Tako su i gradili svoje pozicije koje sad dolaze do izrazaja. Tu smo mi zakazali kao kolektiv.
tu krivim ljevicarske/gradjanske stranke najvise, nisu se puske ni ohladilie poceli su bulazniti o suzivotu, pomirenju, gradjanstvu i slicnim glupostima, ne analaizirajuci skim to treba graditi, ogromna unutrasnja energija i napor je ulozen u ta ideoloska nadjebavanje bez jasnog pravca i cilja, moralo se cekati do 2018 da dodje do nekog uskog operativnog politickog dogovora da se bave konkretnim poslom. sad sta bude bice.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42931
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14155 times
Been thanked: 12737 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Masamune » 01 Nov 2021, 12:43

Ja krivicu tu vidim najmanje. Ali et...
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by The 51st State » 01 Nov 2021, 12:47

ja vidim najvise, konstatno se pogresnim prioritetima bavili i tako olaksali sda vladavinu.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15453
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 673 times
Been thanked: 2161 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Laser » 01 Nov 2021, 12:56

The 51st State wrote: 01 Nov 2021, 12:47 ja vidim najvise, konstatno se pogresnim prioritetima bavili i tako olaksali sda vladavinu.
Tačno. Niko ne može pogurati SDA kao što mogu ovi kvaziljevičari.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 01 Nov 2021, 12:58

Melek wrote: 01 Nov 2021, 12:23 Evo, konkretno danas i Srbiji i Hrvatskoj zdušno pomažu i EU i Rusija, pomalo i Kina a nauštrb BiH. Amerika to izgleda poštuje :hm
Ovo si odlično zaključio.
davno sam pisao o tome kako kina želi da postane prva svjetska sila tj da potisne ameriku.
nisam izmišljao toplu vodu, nego sam prenosio ono što uveliko pričaju svjetski eksperti.
Rusija naravno podržava takav scenarij svjesna toga da bi "promjena na tronu" i samim rusima donijela određene benefite.

Amerika naravno pokušava da spriječi takav scenarij. Evropa je po običaju neutralna. Neutralna zato što evropski giganti prave odlične poslove, kako u americi, tako i u kini, a rusija ih snabdijeva gasom i ostalim potrepštinama.
Evropa gleda isključivo vlastitu korist. Za feninig jeftiniji gas, spremni su da bih predaju srbima.
Pogotovo jer se u njima krije neki višestoljetni strah od tobožnje islamske državice.

Helem, da skratim.
Bošnjaci su po ko zna koji put izabrali pravu stranu. Trenutno! Za nekih 20-ak godina, kina će biti prava strana. Ako je vjerovati ekspertima, jelte.
Dakle, trenutno smo na pravoj strani, strani amerike.

Kad sve saberem i oduzmem tj uključim svjetsku geopolitičku sliku, moram ponoviti da je palmerov potez direktna poruka američke administracije u smislu, uzmite federaciju, mi vam čuvamo leđa.
Kad uzmete federaciju, imat ćete snage za konačni obračun sa srpskim separatistima.
To je tumačenje palmerove poruke da odložimo pregovore o domu naroda.

Ustvari, kako ja vidim, ovo je jedna od bezbroj bojišnica na kojima ratuju ameri.
ratuju ovdje, ratuju u siriji, ratuju u iraku, oko tajvana...
sjećam se scene u kojoj su ameri ubili kasima sulejmanija kada je iračka vlada zaprijetila da će uskratiti gostoprimstvo američkim trupama.
odmah su se nacrtali ljigavi kinezi i ponudili suradnju.

Naš problem, ako nastavimo sa odugovlačenjem i ako povučemo pogrešan potez, biće taj što će ojačati strane koje su protiv nas, ali i one koje ih podržavaju.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Šabović Adis » 01 Nov 2021, 13:22

Biti na strani Amerikanaca a ne biti Amerikanac, na strani Rusa a ne biti Rus, na strani Kineza a ne biti Kinez...ne vidim tu ništa osim nastranosti.
Last edited by Šabović Adis on 01 Nov 2021, 13:23, edited 1 time in total.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Melek » 01 Nov 2021, 13:22

MarlboroGold wrote: 01 Nov 2021, 12:35 Pa tu je i do nas da valja, jer u periodu od kraja rata do danas nismo izgradili odredjene profile politicara koji bi nas vodili dalje u buducnost. Svaka politicka pozicija je u konacnici bila oslanjanje na medjunarodnu zajednicu da rijesava sve probleme dok su susjedi sve vise pojacavali lobije u inostranstvu, a isto tako su svoje ljude slali na obuku i prestizne fakultete sirom planete. Tako su i gradili svoje pozicije koje sad dolaze do izrazaja. Tu smo mi zakazali kao kolektiv.
Da, to nam je legacy od demagoga Hareta koji je bio šef diplomatije i tako nas baždario a drukčije izgleda ni ne znamo.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Melek » 01 Nov 2021, 13:24

Šabović Adis wrote: 01 Nov 2021, 13:22 Biti na strani Amerikanaca a ne biti Amerikanac, na strani Rusa a ne biti Rus, na strani Kineza a ne biti Kinez...ne vidim tu ništa osim nastranosti.
Biti na strani Amerikanaca ne mora da znači da su i Amerikanci na našoj strani.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 01 Nov 2021, 13:43

Šabović Adis wrote: 01 Nov 2021, 13:22 Biti na strani Amerikanaca a ne biti Amerikanac, na strani Rusa a ne biti Rus, na strani Kineza a ne biti Kinez...ne vidim tu ništa osim nastranosti.
I krmka zovi amidžom dok ti treba.
Imamo sreće da se naši interesi poklapaju sa američkim. Treba iskoristiti.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42931
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14155 times
Been thanked: 12737 times
Status: Online

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Masamune » 01 Nov 2021, 13:47

Melek wrote: 01 Nov 2021, 13:22
MarlboroGold wrote: 01 Nov 2021, 12:35 Pa tu je i do nas da valja, jer u periodu od kraja rata do danas nismo izgradili odredjene profile politicara koji bi nas vodili dalje u buducnost. Svaka politicka pozicija je u konacnici bila oslanjanje na medjunarodnu zajednicu da rijesava sve probleme dok su susjedi sve vise pojacavali lobije u inostranstvu, a isto tako su svoje ljude slali na obuku i prestizne fakultete sirom planete. Tako su i gradili svoje pozicije koje sad dolaze do izrazaja. Tu smo mi zakazali kao kolektiv.
Da, to nam je legacy od demagoga Hareta koji je bio šef diplomatije i tako nas baždario a drukčije izgleda ni ne znamo.
Haris iako jeste kapacitet on je prije svega narcisoidna i iskompleksirana osoba u toj mjeri da ga ne voli ni njegov narod. Nikad nikome nije davao ispred sebe i vazda je on nešto važio u odnosu na ostalu bošnjačku intelektualnu elitu. Ne možeš biti dobar političar i da pri tome samo guraš ono što ti smatraš da je ispravno bez ikakvog pravljenja kompromisa. On je uglavnom uvijek išao tom tvrdom linijom i zato na kraju i jeste politički grohnuo. Ovo se ne odnosi samo na aprilski paket, već i na njegove prve svađe sa rukovodstvom SDA devedesetih. Izuzetno komplikovana osoba koja je vrlo nezgodna za bilo kakvu saradnju, ali zato je uvijek bio manji od makovog zrna pred diplomatama stranih zemalja.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Šabović Adis » 01 Nov 2021, 14:09

Melek wrote: 01 Nov 2021, 13:24
Šabović Adis wrote: 01 Nov 2021, 13:22 Biti na strani Amerikanaca a ne biti Amerikanac, na strani Rusa a ne biti Rus, na strani Kineza a ne biti Kinez...ne vidim tu ništa osim nastranosti.
Biti na strani Amerikanaca ne mora da znači da su i Amerikanci na našoj strani.
Šta da ti kažem, ono gore što sam napisao...to mi je definicija banana republika, marionetskih tvorevina. Žaba nogu digla, hoće i ona potkove.
Sama činjenica da imam saveznika, dakle nekog ko iza mene stoji, meni je dokaz da sam mali Nurko kog neko šalje da ga gurne neko. Amerika, Rusija, Kina, peti ili deseti - svejedno.
Taare wrote: 01 Nov 2021, 13:43
Šabović Adis wrote: 01 Nov 2021, 13:22 Biti na strani Amerikanaca a ne biti Amerikanac, na strani Rusa a ne biti Rus, na strani Kineza a ne biti Kinez...ne vidim tu ništa osim nastranosti.
I krmka zovi amidžom dok ti treba.
Imamo sreće da se naši interesi poklapaju sa američkim. Treba iskoristiti.
Tare, jbt... :valja hoćeš da kažeš da je BiH krmak kojeg su Ameri amidžom nekad zvali, a sad im taj krmak više ne treba? Krmak je iskorišten i interesi se više ne poklapaju?
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 01 Nov 2021, 14:44

Šabović Adis wrote: 01 Nov 2021, 14:09 hoćeš da kažeš
Neću. Do tog zaključka došao je tvoj nedovoljno uhranjeni mozak prilikom pokušaja da ispadne smiješan :zubi
krmak je krmak. Uvijek bio i ostaje. Bosna je bosna. Uvijek bila i o(p)staje.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Šabović Adis » 01 Nov 2021, 15:32

Taare wrote: 01 Nov 2021, 14:44
Šabović Adis wrote: 01 Nov 2021, 14:09 hoćeš da kažeš
Neću. Do tog zaključka došao je tvoj nedovoljno uhranjeni mozak prilikom pokušaja da ispadne smiješan :zubi
krmak je krmak. Uvijek bio i ostaje. Bosna je bosna. Uvijek bila i o(p)staje.
Aha.
A štoš krmku vikat adžo? Štaš sa njim? Čime se to baviš pa ti je krmak neophdno potreban jbt... :valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 01 Nov 2021, 15:53

Šabović Adis wrote: 01 Nov 2021, 15:32 Aha.
A štoš krmku vikat adžo? Štaš sa njim? Čime se to baviš pa ti je krmak neophdno potreban jbt... :valja
Je l ti nekad zatrebao krmak? Meni nije. Ali, ako ti nekada zatreba, slobodno ga tretiraj ko amidžu.
Samo mi nije jasno šta pokušavaš sa ovim pitanjima? Ako želiš ispasti pametan razotkrivajući tobožnje nelogičnosti, bome ti loše ide.
A ako pokušavaš da pomoću jeftinih provokacija ugroziš mentalnu stabilnost svojih sagovornika koja bi kulminirala ugrožavanjem fizičkog integriteta osoba koje susrećemo u rl (do tebe ne možemo doći, jelte), moram te razočarati tako što ću ti kazati da ipak nisi taj kapacitet. :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Šabović Adis » 01 Nov 2021, 15:55

Taare wrote: 01 Nov 2021, 15:53
Šabović Adis wrote: 01 Nov 2021, 15:32 Aha.
A štoš krmku vikat adžo? Štaš sa njim? Čime se to baviš pa ti je krmak neophdno potreban jbt... :valja
Je l ti nekad zatrebao krmak? Meni nije. Ali, ako ti nekada zatreba, slobodno ga tretiraj ko amidžu.
Samo mi nije jasno šta pokušavaš sa ovim pitanjima? Ako želiš ispasti pametan razotkrivajući tobožnje nelogičnosti, bome ti loše ide.
A ako pokušavaš da pomoću jeftinih provokacija ugroziš mentalnu stabilnost svojih sagovornika koja bi kulminirala ugrožavanjem fizičkog integriteta osoba koje susrećemo u rl (do tebe ne možemo doći, jelte), moram te razočarati tako što ću ti kazati da ipak nisi taj kapacitet. :zubi
Šta će meni krmak, koji će mi kua? :ooo
Nešto kontam, ti bi i žabu poljubio sve se nadajući da će se u princa pretvorit...jeblate ona. Čuj krmak a amidža aaaaaa :valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Dejtonski ustav - ustroj BiH i alternativni preustroj

Post by Taare » 01 Nov 2021, 15:57

Vidiš da ipak nisi TAJ kapacitet.
Svi mi se morete obratit

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests