Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by blento59 » 14 Oct 2012, 22:45

u svakom slucaju joj zelim puno uspjeha i srece koja ce joj itekako biti potrebna u drustvu ajkula
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Krokodil Behko » 10 Nov 2012, 22:29

Hidžab je moj izbor – Amra Babić

Image

…. kaže buduća načelnica Visokog s kojom smo razgovarali u Medresi Osman ef. Redžović iz Čajangrada kod Visokog prilikom obilježavanja završetka prve faze radova na sportskom centru ansambleje ove prosvjetno-odgojne ustanove.

Gospođo Babić, kao prvo, čestitam Vam na izboru za načelnicu općine Visoko.


Amra Babić: Zahvaljujem na čestitki. Ponosna sam što su mi građani Visokog ukazali povjerenje i evo što ću slijedeće četiri godine obnašati ulogu načelnice. Ponosna sam što sam Visočanka, ponosna sam što sam dio ove sredine.


Pretpostavljam da ste i ranije dolazili u Medresu Osman ef. Redžović. Kakve dojmove nosite iz ove obrazovno-odgojne ustanove?


Amra Babić: Vidite, dugo pratim rad ove medrese. Ovdje sam kao sugrađanka našeg uvaženog profesora Džemala ef. Salihspahića i kao neko ko je aktivan u javnom životu pa sam i s te strane imala priliku da pratim rad medrese. Iznimno sam ponosna na sve ovo što je do sada, za 20 godina njenog postojanja, postignuto u Medresi. Pamtim vrijeme kad je ovdje bila samo jedna ledina. Danas je ovdje kompleks koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Naravno, i kao novoizabrana načelnica općine Visoko ponosna sam što u ovoj sredini imamo ovakve ljude, agilne, sposobne, požrtvovane, predane, za koje nema prepreka. Takav je i gospodin profesor Džemal ef. Salihspahić, a takvi su i njegovi suradnici. Kao takve ih doživljavam. Mislim da je ovo lijep primjer za cijelu Bosnu i Hercegovinu i nadam se da će ovakvih primjera u budućnosti biti još više.


Vi ste prva žena pod hidžabom u BiH koja je izabrana za načelnicu jedne općine. Koliko će vaš izbor za prvog građanina jednog grada i općine utjecati na razbijanje kompleksa o mahrami i stereotipa o pokrivenoj ženi koja kao takva nije poželjna u političkom, kulturnom, naučnom životu?


Amra Babić: U politici sam aktivno već osam godina. Prije ove funkcije bila sam ministrica finansija. Zanimljivo, moja funkcija ministrice nije pobudila medijsku pažnju kao sada, kad sam izabrana za načelnicu. Stoga sam pomalo i zatečena ovolikom medijskom pažnjom. Možda i zbog toga što je nisam očekivala. Ja sam rekla novinarima, a bilo ih je i domaćih i stranih, da je moj hidžab moj izbor, da je on dio mene, da je to nešto što ja smatram sasvim normalnim, prirodnim, da ja ujutro, kad se probudim, pa pogledam u ogledalo da uopće ne primijetim to što bi trebalo da zavrijedi pažnju. Mislim da su me na ovu funkciju dovele moje kompetencije, moje formalno obrazovanje, moje životno iskustvo. Mislim da su to ljudi prepoznali, da su prepoznali da je neko spreman ne samo osam sati, nego puno više vremena odvojiti za rad na jednoj ovakvoj funkciji koja je ipak zahtjevnija od običnog, svakodnevnog posla. Posebno mi je drago da su ljudi prepoznali da polahko počinjemo razbijati sve te stereotipe o kojima vi govorite, prije svega o ženama na rukovodećim mjestima , a onda i o ženama pod hidžabom. Bit ću sretna ako moj primjer može makar i jednoj ženi pod hidžabom prokrčiti put do njenog uspjeha. Ako samo jedna djevojka koja je pod hidžabom, slijedeći moj primjer, neće osjećati kompleks, a okolina će pokušati da joj taj kompleks nametne, ako će samo jedna krenuti u život hrabrije, onda sam ja sretna i zadovoljna, onda moj rad ima veći smisao od onog koji to jeste. Sebe evo doživljavam i kao promotora ovih vrijednosti, islamskih vrijednosti u društvu i razbijača stereotipa o ženama pod hidžabom koje, kao, treba da rade samo u okviru institucija Islamske zajednice. Mislim da je ovo veliki korak za Bosnu i Hercegovinu i da je ovo jedna dobra poruka i Istoku i Zapadu, jer ovakva demokratija, jer ovoliko tolerancije, ovoliko jednakopravnosti Evropa, ipak, nije spremna da pruži ženama, a pogotovo ženama pod hidžabom. Zbog toga je ovo jedna velika poruka iz jedne male države. Ako je moj udio u promoviranju ovih vrijednosti i koliko zrno pšenice onda sam ja veoma sretna i zadovoljna.


Bošnjakinja je svoje pravo mjesto u društvu dobila tokom agresije na BiH
Da li je, po Vama, Bošnjakinja dobila svoj potpuni angažman u bh društvu?


Amra Babić: Mislim da je Bošnjakinja svoje pravo mjesto u društvu dobila tokom agresije na BiH. Koliko su naši hrabri borci odbranili Bosnu i Hercegovinu smatram da je to uradila i žena Bošnjakinja.To je bila majka koja je ispraćala sinove, to je bila supruga koja je ispraćala muža, koja je dočekivala vijesti o pogibiji svog muža, svojih sinova, to je bila žena preko čijih je leđa prešao jedan veliki teret. Bila je to žena koja je bila izložena i fizičkim, i psihičkim torturama i zlostavljanjima, ali je ostala uspravna. Puno je primjera u BiH jakih žena koje su iz perioda agresije na BiH izašle jače nego što su možda ušle u taj rat. Majke Srebrebnice veliki su primjer toga. I mnoge druge žene diljem BiH, supruge šehida, majke šehida, sve one su na neki način bile žrtve ovog rata, agresije na Bosnu i Hercegovinu. Mislim da je Bosanka to svoje mjesto koje je u agresiji na BIH preuzela i sada zadržala. Mi danas imamo veoma puno žena i u javnom životu, i na odgovornim punkcijama, i na univerzitetima. Mislim da smo jedno veoma napredno društvo kad je u pitanju tretman žena, odnosno da smo društo u kojem, hvala dragom Allahu, prave vrijednosti dolaze na svoje mjesto. U hipokriziji vrijednosti to je veoma važno, u društvu u kojem živimo to je veoma važno. Mislim da je to garancija opstanka i našeg naroda. Nazadna razmišljanja koja, možda, ponekad, još uvijek Bošnjak ima treba da ostavi iza leđa. Treba da se konsolidiramo i da za svaku funkciju biramo najbolje, najkompetentnije, najstručnije, najsposobnije, bez obzira da li to bili muškarci ili žene.


Kad preuzmete dužnost načelnice općine Visoko na šta ćete u svom radu dati poseban akcenat?


Amra Babić: Iznimno sam svjesna trenutka u kojem mi živimo. Svjesna sam svih okolnosti koje nas opterećavaju. Poznajem novčane tokove. Osnovni problem kod funkcioniranja javne uprave predstavlja nedostatak novca. Mislim da je to bila najveća kočnica nekog bržeg razvoja. Međutim, ima tu okolnosti na koje ne možemo utjecati. Istina, ima puno stvari na koje možemo utjecati. Treba nam aktivniji, afirmativniji pristup sredstvima Evropske unije koja su nam na raspolaganju. Do sada ih, barem kada je riječ o općini Visoko, nismo znali dovoljno iskoristiti. To je jedan novi, sistematski pristup rješavanju infrastrukturalnih problema, odnosno životnih pitanja građana. Tu je jedan novi koncept, a to je koncept javnog menadžmenta. Znači jedno ponašanje u upravi koje je menadžersko, koje je domaćinsko, koje je ekonomično, koje je efikasno. Sve što tržišna ekonomija naznači uprava treba da preuzme. Jedan od mojih prvih ciljeva je rekonstrukcija samog sistema lokalne administracije, odnosno njeno unaprijeđivanje u svakom pogledu. Znači, to prije svega treba postati servis građana i privrede. Moramo imati standarde, procedure kako da administrativne probleme rješavamo brzo, da ne otežavamo, a sve u cilju stvaranja jednog boljeg poslovnog ambijenta. Mislim da je prioritet svih prioriteta u svakoj lokalnoj zajednici, pa i u Visokom, ekonomski rast i razvoj. Mi to kao lokalna zajednica možemo uraditi sa aspekta gdje se mi pitamo, zakonodavno, i tamo gdje mi možemo dati podršku investitorima na taj način što ćemo im prezentirati naše resurse na način da ih pomognemo u prevazilaženju raznih administrativnih barijera i problemana, da im omogućimo lakši pristup infrastrukturi radi lakšeg otvaranja njihovoga biznisa.Samo nova radna mjesta općinu Visoko mogu pokrenuti snažnije, samo radna mjesta mogu biti garancija za jedan bolji život ljudi na ovim prostorima. Samo nova radna mjesta garant su da će mladi ljudi ostati da žive na ovim prostorima, da će se ponašati onako kako norme jednog društva zahtijevaju. Moj cilj je da mladim ljudima pokušamo obezbijediti zaposlenje, nova radna mjesta, kako bi lakše zasnovali svoje porodice, kako bi cijelo društvo imalo koristi koje su višestruke, visoko vrijedne i moralne.
Moramo spremno ući u popis stanovništva


Približava se vrijeme popisa stanovništva. Postoji realna opasnost da nam se, ukoliko ne budemo educirali naš narod kako odgovoriti na postavljena pitanja, desi da se ljudi budu izjašnjavali i kao Muslimani, Bosanci… Šta ćete vi uraditi na tom planu?


Amra Babić: I kroz medije se primijeti da se vodi kampanja kako odgovarati na pitanja iz popisa satnovništva. Na toj edukaciji građana moramo raditi svi. Baš svi. Bila sam dio političke kampanje SDA i vidjela sam na koji se način, kojim metodama se može utjecati na svijest javnog mnijenja. Svo to svoje znanje iz političkog života iskoristit ću da građane općine Visoko izeduciramo kako ispravno da se izjašnjavaju i kako da ne dođemo do situacije o kojoj ste vi govorili o koja je, potencijalno, zaista, velika opasnost po naš narod. Moramo spremni ući u popis i nećemo dozvoliti, a ja to vrlo odgovorno kažem, nikakva neprijatna iznenađenja. Učinit ću sve što je u mojim mogućnostima i kompetencijama da građane Visokog educiramo. Optimista sam da ćemo mi to, kako u Visokom tako i diljem BiH, na najbolji način odraditi.


(akos)
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by blento59 » 10 Nov 2012, 22:33

bem ti rijec edukacija
zar ne moze ona nasa obrazovanje ili naobrazba , sto bi rekli braca hrvati
da mi je rahmetli nena ziva , morao bih joj biti prevodilac
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

dacina_curica
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by dacina_curica » 10 Nov 2012, 22:36

blento59 wrote:bem ti rijec edukacija
zar ne moze ona nasa obrazovanje
:aplauzz

Obrazovanje haman nije moderno vise, sad da bi bio dasa moras biti edukovan :maja

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by blento59 » 10 Nov 2012, 22:40

e ja cu radje biti obrezan,pardon obrazovan nego eTukovan
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Major » 10 Nov 2012, 22:43

Bila sam dio političke kampanje SDA i vidjela sam na koji se način, kojim metodama se može utjecati na svijest javnog mnijenja
Edukovan ili obrazovan, obrazovanost mi je ipak povjerljivija,
ali ova gore izjava mi je zabrinjavajuca, i ne samo jedne politicke udruzbe, haman svi manipuliraju, s'tim sirotim narodom..
kojim metodama se može utjecati na svijest javnog mnijenja
strahota... :oklagija
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Ruana
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Ruana » 10 Nov 2012, 22:45

Ne More jer obrazovanje ili naobraza se sticu u skoli a edukacija moze i kroz zabavu, igru, na forumu, citajuci knjige, novine itd....

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by blento59 » 10 Nov 2012, 22:47

boze me sacuvaj edukacije
pa da li.............
ne bih zelio popusiti ban
neka ostane na ovome
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Washington post o Visočkoj načelnici Amri Babić

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2013, 16:00

"Ja sam i Evropljanka i muslimanka, a običnim ljudima ne treba mnogo, samo da se neko o njima brine"

Image

ekada su se na ulici u Bosni i Hercegovini rijetko mogli vidjeti znaci praktikovanja vjere. Sada, sve više žena nosi marame, a jedna od njih je nedavno postala načelnica jednog malog planinskog mjesta u centralnoj Bosni. Izborna pobjeda Amre Babić u Visokom prošle godine učinila ju je prvom gradonačelnicom u ovoj balkanskoj zemlji i možda jednom od prvih u Evropi koja nosi hidžab – piše ugledni američki list The Washington Post. Prenosimo najzanimljivije dijelove teksta:

Njen uspon u ovom gradu od 46.000 stanovnika mnogo znači mnogima koje takođe nose vidljiva obilježja svoje vjere.Takođe se suprotstavlja uvriježenim mišljenjima širom Evrope dok različita društva raspravljaju da li da kao represivnu odbace islamsku praksu pokrivanja žena ili da je prihvate u duhu umjerenosti.

Francuska je zabranila nikabe (potpuno pokrivanje lica) prije dvije godine. Turska, koja je dugo u javnom životu stvarala prepreke pokrivenim ženama, odnedavno je ublažila restrikcije na nošenje hidžaba na državnim univerzitetima. U drugim zemljama u toku je debata u vezi sa ovom politikom.

Islam je u Bosnu donio otomanski sultan Mehmed Osvajač 1463. Hidžab je dugo bio uobičajen, naročito u ruralnim oblastima poput Visokog, ali je odbačen tokom više od 40 godina vladavine komunizma. Javno praktikovanje religije u zvanično ateističkoj zemlji značilo je ugrožavanje radnog mjesta i šansi za napredak.

Mnoge žene kažu da su ratna iskustva uticala na njihovu odluku da se okrenu umjerenoj formi islama koji vjekovima definiše tamošnju religijsku praksu. Neke od njih kažu da su osjećale da Evropa i Sjedinjene Države oklijevaju da im priskoče u pomoć tokom rata jer su zabrinute zbog islamističkog terorizma i da je njihova jedina utjeha bio Bog.

Image
Turski premijer Erdogan sa Babić na ceremoniji svečanog uručenja donacije komunalnih vozila za Visoko

Rat je u Bosnu doveo džihadiste sa Bliskog istoka i još postoje neki džepovi gdje se ispoljava nasilni vjerski ekstremizam. Međutim, mnogi bosanski muslimani kažu da uspon umjerene vjerske prakse predstavlja protivtežu ultrakonzervativnim oblicima koji se praktikuju na periferiji.

Amra Babić, ekonomistkinja, brzo je počela da talasa u zemlji zbog svoje političke pronicljivosti. Za kratko vrijeme otkako je preuzela vlast u gradskoj skupštini sredinom novembra, zaradila je reputaciju strogog rukovodioca. Čak i cinični posmatrači bosanskog duboko podijeljenog političkog sistema izražavaju nadu da bi ona mogla da pomogne da se prevaziđu godine nestabilne vlasti koja je BiH ostavila daleko iza Srbije i Hrvatske na putu ka Evropskoj uniji.

„Ja sam Evropljanka i ja sam muslimanka. To je moj identitet“, kazala je Amra. „Hidžab je ono što vidite spolja. Ali ono što je unutra, to je snaga da se ne rade loše stvari. Da svoj život živim pošteno i da ne govorim jezikom mržnje“.

Ovdje u Visokom zimi je vazduh ispunjen oporim, teškim mirisom hemikalija iz fabrike za preradu tekstila, gume i kože koja je glavni izvor rijetkih radnih mjesta u ovom kraju. Nezaposlenost u Bosni iznosi oko 50 odsto, nepovjerenje među etničkim grupama je na visokom nivou, a korupcija među zvaničnicima je sveprisutna. Tokom prve nedjelje mandata Amre Babić, zamalo nije isključena struja gradskoj skupštini zbog neplaćenih računa.

„Običnima ljudima ne treba mnogo“, kazala je Babićeva koja je sama podigla tri sina pošto joj je muž ubijen tri nedjelje prije nego što je rodila najmlađeg. „Potrebno im je samo da osjete da se neko brine o njima“.

Međutim, prepreke za žene koje se pokrivaju i dalje postoje. Mnoge koje nose hidžab kažu da su izložene diskriminaciji na poslu. U javnom životu, žene u vojsci su se žalile da su ih uznemiravali ukoliko bi počele da nose maramu, a prije nekoliko godina vodila se žučna javna rasprava da li bi ženama sa hidžabom trebalo dozvoliti da rade u pravosuđu. Sada ih u toj grani ima nekoliko.

Dio islamske obnove u Bosni pomogle su Saudijska Arabija i Turska koje su finansirale rekonstrukciju zemlje nakon što su u ratu uništene neke od njihovih najpoznatijih vjerskih spomenika, zajedno sa većim dijelom infrastrukture. U Sarajevu, Džamija Kralja Fahda, najveća u zemlji, sagrađena je 2000. godine od saudijske pomoći i vikendom se tamo okuplja veliki broj vjernika.

Ekstremističke enklave u perifernim djelovima Bosne izazivaju probleme unutar zemlje, a jedan od incidenata desio se u oktobru 2011. kada je jedan musliman iz Srbije pucao na američku ambasadu u Sarajevu ranivši jednog lokalnog policajca. Međutim, broj ljudi povezanih sa ekstremističkom zajednicom je mali i, kako zvaničnici kažu, ne raste.

Na ulicama Sarajeva, od rata se češće mogu vidjeti žene sa hidžabima, mada taj stil ipak nije postao standard. Više žena ih nosi u ruralnim oblastima poput Visokog. Potpuno prekrivanje lica je rijetko.

„Za vrijeme komunizma, niste imali obrazovanih žena koje su nosile marame, a da su napredovale u karijeri“, kaže Đermana Seta, šefica odjeljenja za istraživanje u Centru za obrazovanje i istraživanje NAHLA. Čak i sada, kaže Seta, „glavni utisak je ‘Ovo je neobrazovana žena sa sela’“.

Iz tog razloga, mnogi muslimani iz Bosne se nadaju da će izbor Babićeve možda pomoći da se promijeni stav o hidžabu.

„Ljudi misle da ste glupi ukoliko ste pokriveni“, kaže Senada Spahović (46) koja radi kao kuharica u Islamskom internatu nedaleko od Visokog i nosi hidžab. „Ovo je moj štit na glavi“, kazala je Spahovićeva za svoju maramu. Počela ju je nositi 1995. pošto joj je muž ubijen u njenom rodnom Goraždu.

Jedna od djevojaka iz internata gdje Spahović radi kaže da Babićeva predstavlja uzor.

„Ona znači nešto novo ovdje, ne samo u Bosni nego i u Evropi“, kazala je Sumedža Ešidiri (19) dok je u učionici čavrljala sa djevojkama koje su sve imale hidžabe. „Pokrivanjem mi poručujemo ‘OK, ja sam muslimanka i otvorena sam,“ objasnila je.

Čak i mnoge žene koje se ne pokrivaju u vezi sa ovom temom sve češće imaju stav „neka svako radi kako mu se sviđa“.

„Ponosne smo što je ona izabrana“, kazala je Jasmina Ismić (60), mještanka Visokog sa smeđom kosom ošišanom na paž. Zauzevši karakterističnu pozu, pohvalila se da je bila mis Jugoslavije 1970-tih. Takođe je ispričala da je jednom srela Amru Babić u džamiji. „Ja imam svoj stil, ona svoj“, kazala je.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Washington post o Visočkoj načelnici Amri Babić

Post by Dust » 18 Mar 2013, 16:34

Samo da prokomentarisem sliku... Nedavno je Erdogan primio onog francuskog predsjednika i kada se doticni htio rukovati sa njegovom zenom ona je odbila uz ispriku da se pokrivene zene, zene muslimanke ne rukuju sa muskarcima koji im nije rod. Kako sad taj Erdogan, a i gradonacelnica, mogu da se rukuju? Ko ovdje koga "haba"?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Washington post o Visočkoj načelnici Amri Babić

Post by Veca » 18 Mar 2013, 19:09

...pa,Erdogan joj je,belcim,rod! :oo
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Washington post o Visočkoj načelnici Amri Babić

Post by paparaci » 21 Mar 2013, 01:35

mozda zato sto su oboje muslimani :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: Washington post o Visočkoj načelnici Amri Babić

Post by Ruana » 21 Mar 2013, 07:42

Erdoganova supruga je samo "supruga" ne predstavlja nikoga osim sebe, Amra je ovdje ispred jednog grada, drzave itd... i pored svega koliko je uspjela i za sta se sve izborila mi gledamo kome pruza ruku.
Oni predstavljaju dvije drzave i ponasaju se kao isvi ostali drzavnici u svijetu. Japanci i Kinezi se poklone, eskimi se nosom poljube, ali u javnom zivotu svi jedni drugima pruzaju ruke.
Sigurna sam da i Amra i Erdogan znaju bolje od nas sta je dozvoljeno a sta zabranjeno. Svaka joj cas pokazala je da islam nije onakav kakim ga islamofobisti vide, pokazala je mjesto zene u islamu.
Amizantno mi je ovdje monogo stosta, turcin dvolican a Amra iskrivljuje islam, rekao bi Major . :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Amra Babić: Više nisam jedina pokrivena načelnica

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2014, 12:56

Image

Četrdesetpetogodišnja Amra Babić, načelnica bosanskohercegovačke općine Visoko, nakon lokalnih izbora u Turskoj više nije jedina pokrivena načelnica u Evropi i dijelu Turske koji pripada Aziji, što je bio slučaj dosad.

Prema rezultatima lokalnih izbora u Turskoj na mjesto načelnika u općini Meram, u turskom gradu Konyi sa najviše osvojenih glasova izabrana je Fatma Toru koja je time postala i prva pokrivena načelnica jedne općine u Turskoj.

Toru se na kandidaturu odlučila nakon što je Velika narodna skupština Republike Turske na zahtjev vladajuće Stranke pravde i razvoja (AK Partija) ukinula zabranu nošenja marame u javnim ustanovama.

U razgovoru za Anadolu Agency (AA) Babić je izrazila oduševljenje jer više nije jedina pokrivena načelnica u Evropi.

"Ako ima samo jedna mala sekunda mog doprinosa u uspjehu moje prijateljice, kolegice i sestre Fatme, onda sam ja zaista sretna", poručila je ona.

Babić pojašnjava da je pratila izborne rezultate u Turskoj i na taj način vidjela da je jedna od načelnica sa maramom.

Kako je kazala, i ranije je imala neke kontakte sa načelnicama iz Turske, tačnije Konye, koje su bile žene "ali ne sa maramom, iz svima poznatih razloga".

"Jako mi je drago što je i turski narod uspio pobijediti te predrasude", kazala je.

Tokom razgovora Babić pojašnjava da je imala puno prilika da govori o svojoj marami te da je uvijek isticala da je to njeno opredjeljenje, njen životni stil i da to nema veze sa kvalitetom posla koji obavlja.

Novoizabranoj načelnici u Turskoj poručuje da bude hrabra, da će joj trebati puno snage jer će se baviti jako teškim poslovima.

"Želim čestitati građanima općine Meram koji su pobijedili predrasude", poručila je Babić.

Kako je kazala, čitala je i biografiju turske načelnice i vidjela da je ona arhitekta, da je udata i majka te da ima već ustaljen način života.

"Svaki posao zahtijeva svoje žrtve, a svaka odluka koju donosite ima utjecaj na život ljudi. Treba slušati glas ljudi. Neka načelnica sluša glas naroda i neće imati nikakvih problema", poručila je Babić turskoj načelnici Toru.

- Odgovor je u nama -

Govoreći o položaju pokrivenih žena u javnom, društvenom i političkom životu u BiH, Evropi i svijetu Babić je kazala da se nekada tom problemu pristupa sa previše pažnje, ali da ima i situacija kada se ne pridaje dovoljno pažnje.

"Ne postoji nijedan razuman razlog zbog čega žene sa maramom ne bi bile dio društva i potpuno integrisane u bilo koji oblik društvene aktivnosti. Odgovor leži u društvu, ali i u nama samima", pojasnila je Babić.

Prema njenom mišljenju, stvari se ipak mijenjaju na bolje.

"Ali mislim da se stvari ne mijenjaju puno kada je riječ o predrasudama. Ljudi imaju predrasudu da je marama nešto što je zastarjelo, patrijarhalno", pojasnila je Babić. Dodaje da u BiH ima jako puno pokrivenih žena i da više nikome nije interesantno pričati o tome, jer to više ne predstavlja problem.

Ona ističe ističe da ljudima jednostavno treba objasniti da je to pravo svake žene.

"Nosim maramu više od 20 godina i to je moje lično opredjeljenje i nikad nisam dozvolila da mi predstavlja smetnju u mojoj karijeri", kazala je Babić.

Dodaje da su dan nakon izbora iz općine Visoko poslali nekoliko pisama u Tursku i čestitali izborni rezultat njihovim prijateljima u prijateljskoj zemlji.

"I načelnici općine Meram smo uputili takvo pismo. Svakako ćemo pokušati da u narednom periodu ostvarimo saradnju", pojasnila je ona i dodala da su Turci u BiH donijeli ono što je za nju kao pojedinca najznačajnije, a to je vjera.

"Donijeli su islam u BiH, a možda mi u tursku politiku sada dovodimo maramu”, kazala je Babić.

Dodaje da je izbor načelnice u općini Meram novi početak, ohrabrenje za sve one mlade djevojke, za sve mlade žene koje su pune želje da daju svoj doprinos vremenu u kojem žive, da aktivno učestvuju u svim dešavanjinja, a do sada nisu imale priliku ili su imale neke smetnje na tom putu.

"Ovo je jako značajan korak za demokratiju, jednakopravnost spolova, toleranciju i Turska je i na tom polju položila još jedan veliki ispit", pojasnila je Babić.

Njeno mišljenje je da u politici, posebno ženama, marama može biti samo prednost, ne može im nikako biti smetnja.

"Žena sa maramom ipak šalje poruku da ona poštuje božije zakone, da se ona ponaša u skladu sa moralnim principima i normama koji nisu samo vjerski nego su univerzalne vrijednosti. Šalje poruku da takva osoba neće lagati, varati, da neće pokušati da nanese štetu drugoj osobi, da će takva osoba uvijek paziti šta radi", kazala je Babić.

- Premijer Erdogan i AK Partija su slušali glas ljudi -

Govoreći o nedavno održanim lokalnim izborim u Turskoj Babić pojašnjava da su turski premijer Recep Tayyip Erdogan i AK Partija slušali glas ljudi i radili su ono sa čime su građani bili zadovoljni.

Pojašnjava da je ona posljednjih mjeseci sa velikom pažnjom pratila dešavanja u Turskoj.

"Mi smo jako dobro vidjeli napredak koji je Turska ostvarila posljednjih godina i bilo nam je žao da se taj jedan uzlazni trend zaustavi. Zbog toga smo bili jako zabrinuti, ali nismo gubili vjeru, bili smo sigurni u pobjedu AK Partije", kazala je Babić.

Podsjetila je da je općina Visoko pobratimljena sa općinom Altindag u Ankari te da su bili u stalnom kontaktu sa njima.

"Zaista smo jako sretni. Mogu reći za sebe da sam jako sretna, zadovoljna i ponosna na turski narod koji je imao dovoljno mudrosti, hrabrosti i opredijelio se da podrži AK Partiju koja je zaista u Turskoj napravila sjajan rezultat u posljednjih deset godina. Nisu podlegli svim onim pritiscima koji su dolazili sa strane i iz unutrašnjosti. Ovo je velika pobjeda turskog naroda", poručila je Babić.

Kako je kazala, izborni rezultati su pokazali opredijeljenje turskog naroda za dalji napredak i njihovo opredijeljenje da čuvaju i štite svoj integritet i identitet.

"Fascinantan je napredak Turske u svakom smislu, a možda ga ne vide ljudi u Turskoj kao što vidimo mi sa strane. Turska napreduje dok ostatak svijeta stagnira, dok imamo velike ekonomske krize u ostatku svijetu", kazala je Babić.



(AA)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Amra Babić: Više nisam jedina pokrivena načelnica

Post by storm » 03 Apr 2014, 13:42

Sve ok...samo ja iz članka imam dojam, da se više bavi maramama i turskom, nego svojim poslom :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Amra Babić: Više nisam jedina pokrivena načelnica

Post by laganini » 03 Apr 2014, 13:43

..poštivam ako je to njen princip a ne dio folklora..a nemam razloga da sumnjam...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Amra Babić: Više nisam jedina pokrivena načelnica

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2014, 16:43

Negdje imamo temu o dotičnoj. Jedna je od najburnijih tema u historiji foruma. Od tada, kad se na forumu kaže "načelnica" misli se na predmetnu Amru.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Amra Babić: Više nisam jedina pokrivena načelnica

Post by Zagorka » 03 Apr 2014, 19:42

Sta,sad joj zao sto nije jedina?I aludira na svoj uticaj kod turskih biraca.Ode ti Amra daleko :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Krokodil Behko » 27 May 2016, 20:14

PRVA POKRIVENA NAČELNICA IZBAČENA IZ SDA: Amra Babić ostala bez podrške stranačkih kolega

Image
Članovi Općinskog odbora SDA u Visokom obavijestili su stranačke kolege i simpatizere da je na jučer održanoj sjednici Izvršnog odbora iz stranke isključena načelnica Općine Amra Babić.

Osim načelnice Babić, iz SDA su isključena još četiri člana: Mirsad Alibegović, Akif Ohran, Kemal Kardaš i Bajro Fejzić.

„Odluka je donesena zbog kandidiranja imenovanih za Lokalne izbore 2016. godine, bez saglasnosti Stranke demokratske akcije“, navodi se u priopćenju Općinskog odbora SDA Visoko, koje je potpisao predsjednik Halim Zukić.

Amra Babić je, podsjetimo, na prošlim Općinskim izborima, kao kandidatkinja SDA odnijela uvjerljivu pobjedu u utrci za prvu načelnicu Općine Visoko. Kao prva načelnica jedne općine u Evropi koja nosi hidžab tada je izazvala veliku pažnju medija.

“Kada su me kandidirali za načelnicu, pitali smo se da li je naše društvo dovoljno zrelo da prihvati pokrivenu ženu za načelnicu. Jer, mi narod koji se često stidi svojih nana, ne poštuje svoju tradiciju i svoj identitet. Pitali smo se da li će pobijediti predrasude ili zdrava svijest. Ovi izbori su pokazali da je pobijedila zdrava svijest ljudi”, kazala je Amra Babić u jednom od intervjua.

Kasnije se, međutim, ispostavilo da je Amru Babić „prihvatilo društvo“, ali ne i njezine kolege iz SDA, koje su optužile načelnicu za autokratiju, nezakonito prisvajanje ovlasti, nepotizam i neracionalno trošenje budžetskih sredstava.

Članovi SDA u Visokom su političku podršku načelnici Amri Babić uskratili još krajem februara, ali je iz stranke zvanično izbačena jučer.

(SB)
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Veca » 27 May 2016, 20:30

...nea,trte mrte! :zubi :plavi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests