Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2012, 18:48

Image

Prva pokrivena načelnica u Evropi, četrdesettrogodišnja Amra Babić, novoizabrana prva dama Visokog, izjavila je danas da je zahvalna rukovodstvu SDA koje je imalo hrabrosti i povjerenja upravo nju kandidirati za ovu funkciju

„Bilo je vrlo važno da vratimo povjerenje naroda. SDA je imala snagu da podrži mene kao ženu za načelnicu Visokog. Posebno mi je drago što se na neki način nakon smjene mene i mojih kolega ministara u Vladi Zeničko-dobojskog kantona u junu, mogu slobodno reći, na velika vrata vraćamo u politički život“, izjavila je Babić.

Dodala je da je svjesna svoje specifičnosti zbog marame na glavi, kao i da će posao načelnice raditi odgovorno i sistematično, u interesu građana općine Visoko.

„Odlični rezultati SDA na proteklim izborima su poruka da građani u teškim trenucima daju povjerenje kandidatima SDA, jer su u nas sigurni“, izjavila je Amra Babić, novoizabrana načelnica Općine Visoko.

FENA
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Zagorka » 08 Oct 2012, 19:32

Sretno im,ali ja više ne vjerujem nikome živom,ni zenama,ni muskarcima,ni otkrivenima,ni pokrivenima.
Daj Boze da im bude dobar izbor.
:kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Dust » 08 Oct 2012, 20:36

A zar hidzab/zene i politika nisu kontradiktorni u Islamu?

Politika je prljav posao, pun varalica, mita, o muskarcima da ne pricam... sta ce ona tu?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Major » 08 Oct 2012, 21:23

Njena relacija ce biti Visoko _ Sarajevo kanjon SDA, gdje drugo ona nece navracati.
Medju svojima je...a Visoko je inace tradicionalno konzervativno stanovnistvo/biraci.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by silence » 08 Oct 2012, 21:33

Dust wrote:A zar hidzab/zene i politika nisu kontradiktorni u Islamu?

Politika je prljav posao, pun varalica, mita, o muskarcima da ne pricam... sta ce ona tu?
To si dobro primjetila :ok

Pokrivena žena, treba da se pokrije od svega. Pokrivena žena muslimanka, znači da se svojim pokrivanjem pokorila u potpunosti i samim tim se u potpunosti treba da pridržava svog hidžaba. Navešću samo jedan primjer, a to je da ne smije da se mIješa sa muškim društvom. Ona će biti itekako umješana i izložena... Ali, valjda su je nadvladale ambicije (politika) više od njene vjere. Moj bi joj savjet bio da se otkrije.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Konsultant » 08 Oct 2012, 21:55

Dust wrote:A zar hidzab/zene i politika nisu kontradiktorni u Islamu?

Politika je prljav posao, pun varalica, mita, o muskarcima da ne pricam... sta ce ona tu?
Nije prljav ako se posteno radi. To je samo vodjenje projekta odnosno javnim budzetom kojim se raspolaze. Ne kontam sta je bitno jel pokrivena, jel crna, crvena, zuta, kosooka,... zna li voditi? zna super treba joj/njemu dati duplu platu na kraju mandata. zabrlja i siri kriminal, onda kod kadije pa kod dzelata.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2012, 22:52

Konsultant wrote:
Dust wrote:A zar hidzab/zene i politika nisu kontradiktorni u Islamu?

Politika je prljav posao, pun varalica, mita, o muskarcima da ne pricam... sta ce ona tu?
Nije prljav ako se posteno radi. To je samo vodjenje projekta odnosno javnim budzetom kojim se raspolaze. Ne kontam sta je bitno jel pokrivena, jel crna, crvena, zuta, kosooka,... zna li voditi? zna super treba joj/njemu dati duplu platu na kraju mandata. zabrlja i siri kriminal, onda kod kadije pa kod dzelata.
Ako se ne varam u Iranu se mnoge žene bave politikom a odjevene su na sličan način.
I Benazir Buto je bila odjevena na taj ili sličan način. Japanke i dan danile hodaju sa onom ogromnom mašnom na ledjima pa im niko ništa ne kaže.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Dust » 08 Oct 2012, 22:56

Ma mogu one, ne kaze niko da ne mogu.. Pitanje je ide li to po Islamu, ima li smisla? Ja mislim da nema, a svi imamo pravo na svoje misljenje, jel tako? :)
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Blackhawk
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Blackhawk » 09 Oct 2012, 01:49

Kako mozete pricati uvijek o pokrivenim ima li to smisla po islamu ili nema..
Nimalo se ona ne razlikuje od vas stim sto se je pokrila.. Ona je obavila jedan dio obaveze, pokrila se je i sakrila se od pogleda drugih..

Sta ste vi uradili????
Silence previse si razocarana u to sto SDA pobjedio, pa i na ovo gledas sa prezirom.. Ne valja to..

Pokrivena zena je samo zena u marami.. Nimalo njene obaveze niti duznosti nisu drugacije od zene koja se ne pokriva... Samo je razlika u tome da ova ne grijesi sto se tice pokrivanja, ispunjava taj farz, dok ne pokrivena ne ispunjava ni to...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Dust » 09 Oct 2012, 05:44

Kako se sakrila od pogleda drugih? Posao ce joj zahtjevati bas da bude s mnogo vise ljudi, uglavnom muskaraca, nego bilo koja prosjecna zena, pokrivena ili gologlava.

Meni se cini da tebi njena marama ne znaci nista drugo do bas to- marama. Meni opet to izgleda stepen vise na religioznoj/duhovnoj ljestvici.

I totalno si pogresno razumio svu kritiku... Meni apsolutno ne smeta njena marama niti religioznost koja uz to ide (a ide), cak stavise. Ali nekako mi se cini da nije lijepo vidjeti pokrivenu zenu u takvoj vrsti posla.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by carobnjak N » 09 Oct 2012, 07:16

Istina je da u halifatu žena nikad nije bila halifa ,iako imamo dosta primjera gdje su žene bile javne i poznate osobe .
Nema zabrane ali nema ni dozvole za tako nešto ,što onda spada u kategoriju menduba ,a to se onda riješava razumski .
Znači donosi se zaključak na osnovu raznih parametara da li je to dobro ili nije .
Ja mislim da je dobro ,zato što se baš u ovome vremenu pokušava muslimanke označiti kao stigmatizirane i obespravaljene. Također je bolje da šaljemo poruku Evropi sa ovakvom ženom muslimankom ,nego sa nekom tamo iz Maoče ,jer ipak mi Bošnjaci jesmo jedini domicilni evro-muslimanski narod i to je nešto što se ne može zanemariti.Dakle to je odličan primjer jer nju je takvu izabrao jedan znatan dio birača ,pa time i oni šalju određenu poruku .
Što se tiče njene marame ,njena svrha i jeste da je zaštiti od pogleda i nema veze gdje se ti nalaziš u nekom javnom prostoru i ko te gleda ako si propisno obučena . Ako si negdje u krugu familije i ne ideš nikud ,maramu tad ne moraš ni nositi
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ruana
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Ruana » 09 Oct 2012, 07:28

Krokodil Behko wrote:
Ako se ne varam u Iranu se mnoge žene bave politikom a odjevene su na sličan način.
I Benazir Buto je bila odjevena na taj ili sličan način. Japanke i dan danile hodaju sa onom ogromnom mašnom na ledjima pa im niko ništa ne kaže.
BIH nije Iran.
Tamo vaze druga pravila generalno za sve zene pa im je za razliku od nas mnogo toga prilagodjeno, pa se vjerovatno ne mijesaju zene i muskarci cak ni u politici.
A u stvari sta znaci "mijesanje" je li sjediti u istoj sali "mijesanje"?
A u Japanu takodje postoji neka tradicionalna nosnja, i u pravu si, ne kaze im niko nista jer je to tradicionalno kod njih.
Kod nas nije tradicija da zena nosi maramu ali je io PRAVILO u Islamu, i ova gospodja to postuje i oblaci se po pravilima svoje vjere. Uz to je jos i ambicizna i zeli da pokaze i pokazala je da pokrivena zena moze vise osim onoga sto se obicno "lijepi" uz maramu: sjedenje kod kuce, radjanje djece, nepismenost itd.
Zena moze mnogo, bila ona pokrivena ili otkrivena , licno mi je drago da imamo i ovakvih i da pokazemo svijetu da smo drugaciji od svih sto nas okruzuju kao i od onih koje nam pripisuju.
Bosna nije Mevlid, Bosna je ova zena u Visokom, Bosna je Jasmila Zbanic, Bosna je Vesna Kocevic,i ovo je Bosna
http://www.in-vijesti.com/2011/09/najmo ... ke-iz.html

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Krokodil Behko » 09 Oct 2012, 09:52

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Ako se ne varam u Iranu se mnoge žene bave politikom a odjevene su na sličan način.
I Benazir Buto je bila odjevena na taj ili sličan način. Japanke i dan danile hodaju sa onom ogromnom mašnom na ledjima pa im niko ništa ne kaže.
BIH nije Iran.
Tamo vaze druga pravila generalno za sve zene pa im je za razliku od nas mnogo toga prilagodjeno, pa se vjerovatno ne mijesaju zene i muskarci cak ni u politici.
A u stvari sta znaci "mijesanje" je li sjediti u istoj sali "mijesanje"?
A u Japanu takodje postoji neka tradicionalna nosnja, i u pravu si, ne kaze im niko nista jer je to tradicionalno kod njih.
Kod nas nije tradicija da zena nosi maramu ali je io PRAVILO u Islamu, i ova gospodja to postuje i oblaci se po pravilima svoje vjere. Uz to je jos i ambicizna i zeli da pokaze i pokazala je da pokrivena zena moze vise osim onoga sto se obicno "lijepi" uz maramu: sjedenje kod kuce, radjanje djece, nepismenost itd.
Zena moze mnogo, bila ona pokrivena ili otkrivena , licno mi je drago da imamo i ovakvih i da pokazemo svijetu da smo drugaciji od svih sto nas okruzuju kao i od onih koje nam pripisuju.
Bosna nije Mevlid, Bosna je ova zena u Visokom, Bosna je Jasmila Zbanic, Bosna je Vesna Kocevic,i ovo je Bosna
http://www.in-vijesti.com/2011/09/najmo ... ke-iz.html
Aha. I čemu replika kad sam i sam rekao tako?
Odnosno BiH nije Iran ali je i tamo islam. Doduše malo drugačiji ali ipak islam.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Blackhawk » 09 Oct 2012, 10:11

Dust wrote:Kako se sakrila od pogleda drugih? Posao ce joj zahtjevati bas da bude s mnogo vise ljudi, uglavnom muskaraca, nego bilo koja prosjecna zena, pokrivena ili gologlava.

Meni se cini da tebi njena marama ne znaci nista drugo do bas to- marama. Meni opet to izgleda stepen vise na religioznoj/duhovnoj ljestvici.

I totalno si pogresno razumio svu kritiku... Meni apsolutno ne smeta njena marama niti religioznost koja uz to ide (a ide), cak stavise. Ali nekako mi se cini da nije lijepo vidjeti pokrivenu zenu u takvoj vrsti posla.
Kao sto sam rekao, marama je samo jos jedna obaveza koju muslimanke trebaju da obavljaju tj da se pridrzavaju toga..
A po tebi onda zena koja pokrivena nebi mogla radit ni u prodavnici ili nekom trgovackom centru.. Tu ce proci vise ljudi nego sto ce ova nacelnica vidjeti.

Meni je bas lijepo vidjeti, ako moze biti zena koja nosi stikle i suknjicu i da bude nacelnik, zasto nebi mogla biti zena koja je lijepo obucena i lijepo pokrivena po islamskim propisima ??
I lijepo mi je kad u trgovinu dodjem a na kasi stoji pokrivena zena a ne neka sto mi izbaci pola grudi na "izvolite"..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by Krokodil Behko » 09 Oct 2012, 10:19

BlackHawk wrote:
Dust wrote:Kako se sakrila od pogleda drugih? Posao ce joj zahtjevati bas da bude s mnogo vise ljudi, uglavnom muskaraca, nego bilo koja prosjecna zena, pokrivena ili gologlava.

Meni se cini da tebi njena marama ne znaci nista drugo do bas to- marama. Meni opet to izgleda stepen vise na religioznoj/duhovnoj ljestvici.

I totalno si pogresno razumio svu kritiku... Meni apsolutno ne smeta njena marama niti religioznost koja uz to ide (a ide), cak stavise. Ali nekako mi se cini da nije lijepo vidjeti pokrivenu zenu u takvoj vrsti posla.
Kao sto sam rekao, marama je samo jos jedna obaveza koju muslimanke trebaju da obavljaju tj da se pridrzavaju toga..
A po tebi onda zena koja pokrivena nebi mogla radit ni u prodavnici ili nekom trgovackom centru.. Tu ce proci vise ljudi nego sto ce ova nacelnica vidjeti.

Meni je bas lijepo vidjeti, ako moze biti zena koja nosi stikle i suknjicu i da bude nacelnik, zasto nebi mogla biti zena koja je lijepo obucena i lijepo pokrivena po islamskim propisima ??
I lijepo mi je kad u trgovinu dodjem a na kasi stoji pokrivena zena a ne neka sto mi izbaci pola grudi na "izvolite"..

I šta je tu loše? :DD
Meni duša da odmorim pogled na "izvolte" a ne smetaju mi ni ove sa mahramama.
Sve što pokušavam reći, da bi svako trebao drugima dozvoljavati neki odnos prema vjeri onako kako to dozvoljava i sebi. Sasvim ličan i privatan stav koji ne smeta drugima niti da stavovi drugih smetaju njemu. U ovom slučaju, ne vidim da isočka načelnica sa svojim stavom ugrožava bilo koga. Nije izdala naredjenje da se sve žene moraju pokriti a nisam pročitao ni to da ona misli da je bolja od drugih žena ni kao žena ni kao vjernica.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by silence » 09 Oct 2012, 12:01

BlackHawk wrote: Silence previse si razocarana u to sto SDA pobjedio, pa i na ovo gledas sa prezirom.. Ne valja to..
Nisi shvatio, ali neka nisi...važno je da posmatraš kritički moje pisanje i to negativno... :grana

Silence previse si razocarana u to sto SDA pobjedio


Ti si zadovoljan postoječim stanjem? :grana
Ovo postoječe stanje nam je upravo dala stranka koju si ti naveo. Sedamnaest poslijeratnih godina mi tonemo, na dnu smo. Doveli su nas do krajnje ljestvice na dnu, uveli su Bosnu u siromaštvo. Kako? To oni znaju, a i objelodanjuje se svaki dan u medijima... I neka rade kako rade...Negdje sam več pisala da je narodu lijepo tako, dopada im se što smo siromašna zemlja, što smo pokradeni, oguljeni do kože...što nam je sve propalo i razvaljeno.
Žalosno je poistovjetiti vjeru sa politikom, ali treba da shvate da ovi što nas kradu, nisu nikakva vjera... :sok Narod izgleda kaže: "Naš je, pa kakav je god, samo neka je naš!" Zato nam i jeste ovako...kakav narod, takva je i vlast. A Vlast je svjesna mentaliteta ovog naroda, pa to vješto koristi. :grana

Black, kaži mi da li postoji nešto sa čim si ti zadovoljan? Šta su to oni uradili za dobrobit svog naroda? Ima li išta, molim te mi kaži da prestanem biti razočarana.... :)

pa i na ovo gledas sa prezirom.. Ne valja to..


Ni ovo moje pisanje nisi shvatio...Mislila sam da češ kao vjernik ipak da shvatiš... :)

Ne gledam sa prezirom pokrivenu ženu, posmatram je sa divljenjem, jer smatram da ako se žena pokrila po propisu vjere, smatram da takva žena (u hidžabu) poštuje sva pravila kako se žena muslimanka treba ponašati u svojoj vjeri, da se potpuno pokorila. Njen hidžab treba da bude potvrda svega onog što je islam propisao vezano za ženu. Ne želim da poredim pokrivene žene sa otkrivenim...Mi živimo u jednom podneblju gdje nije bila praksa da se žena pokriva, rijetke su to činile. I baš iz ovog razloga smatram da ako se žena pokrila, onda se i odrekla svega onog što je islam zabranio. A islam kao vjera je stroga vjera, pa je i ženi strogo naređeno kako da se ponaša u društvu. Hidžab smatram kao pečat, potvrdu da će takva žena strogo da poštuje sva pravila, bez obzira na okruženje u kojem živi. Žena se pokriva (pokorava) radi sebe, pa radi sebe treba biti u skladu sa onim što nosi.
Sve što sam napisala u svom prvom postu vezano na ovu temu, nisam pisala radi sebe, niti sam posmatrala sa prezirom. Mislila sam isključivo na nju i njeno odricanje, i nesklad profesije i vjere... Rekoh da se divim hidžabu, ali samo hidžabu koji ima svoju pravu svrhu i namjenu i ako se ispod hidžaba nalazi duša i tijelo onako kako je to Allah odredio, a to znači čista i predana Allahu u potpunosti. Šteta je po Amru kada se več predala vjeri, kada se pokorila, šteta je da joj politika to pokvari... Samo sam na to mislila kada sam pisala... Nema prezira... :jok

Pronašla sam ovaj članak na jednoj islamskoj stranici, pa pročitaj... Ovdje piše da je ženi čak zabranjeno da se i u džamiji miješa sa muškarcima... Ti kao vjernik to znaš... I u džamiji se to pravilo poštuje. A zašto se onda mješaju sa muškim drušvom van džamije? Propisi su svuda isti... :)

Da, da dodam još vezano za moje odijevanje, jer znam da ćeš da kažeš, a šta je sa nama koje nismo pokrivene?
Moram da se vratim na tradiciju našeg podneblja gdje hidžab nije masovan, pa je samim tim i odjevanje nije u skladu propisa u vjeri. Sada govorim samo u svoje ime... :) . Ako bih se odlučila pokriti, svjesna sam da ne bih u potpunosti mogla da ispoštujem sve što je naređeno ženi muslimanki. Svjesna sam da bi moj hidžab odudarao i bio u suprotnosti sa načinom ovdašnjeg života...to znači da ne bih mogla ispuniti sve ono što hidžab za sobom povlači i taj hidžab ne bi imao svoju pravu svrhu, ma koliko ja to željela. I kada hidžab nema svoju pravu svrhu, onda je bolje ne nositi i ne kršiti sva ostala pravila, zavaravati sebe i okolinu. Dođe nam isto..Zato sam rekla da se Amra otkrije. :)

http://www.putvjernika.com/forum/fikh/m ... t1580.html
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by carobnjak N » 09 Oct 2012, 13:31

stranica "put vjernika" i njihov forum je desetak "vehabija" kojih su se 90 % "vehabija" ili "selefija" odrekli i njihove stavove ne priznaje niko osim njih samih ,tako da te njihove odgovore i fetve ama baš niko ne uzima ozbiljno.
Popularno ih još zovu "tekfirci" ,a tekfir je kad muslimane proglašavaš nemuslimanima
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by silence » 09 Oct 2012, 14:53

Ne bih više na ovu temu, bojim se da ne izađem iz okvira teme... :D
U svakom slučaju ja Amri želim sreću u njenom pozivu koji je odabrala. Važno je da se ona pokaže kao dobar načelnik, a smatram da će znati da se zaštiti od svega što joj taj poziv priređuje. Davno je rečeno šta je politika...a ona odabrala baš to za poziv... Valjda će se snaći... :)

Nurudine, ja ne znam ko je vlasnik stranice, a i ne želim da znam. Čitam šta je napisano, a vidim da su se naslonili i na Hadise. Nisam bar u ovom tekstu vidjela ništa kontadiktorno izvornom islamu. Zar u džamijama za žene nije praksa ovako kako su oni napisali?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by carobnjak N » 09 Oct 2012, 15:25

silence wrote:Ne bih više na ovu temu, bojim se da ne izađem iz okvira teme... :D
U svakom slučaju ja Amri želim sreću u njenom pozivu koji je odabrala. Važno je da se ona pokaže kao dobar načelnik, a smatram da će znati da se zaštiti od svega što joj taj poziv priređuje. Davno je rečeno šta je politika...a ona odabrala baš to za poziv... Valjda će se snaći... :)

Nurudine, ja ne znam ko je vlasnik stranice, a i ne želim da znam. Čitam šta je napisano, a vidim da su se naslonili i na Hadise. Nisam bar u ovom tekstu vidjela ništa kontadiktorno izvornom islamu. Zar u džamijama za žene nije praksa ovako kako su oni napisali?
Džamija ima svoje propise i oni su općepoznati svakome ,a vjerodostojni hadisi zabranjuju osamljivanje muškarca sa ženom ili obrnuto i to sa onima koji im nisu rod . Javni prostor se teško može uzeti kao mjesto gdje se može osamljivati ,a zna se šta ta riječ podrazumjeva .
razlika je također u zabrani putovanja ženama kad su same jer se tad putovalo ili pješke ili na jahaćoj životinji ,dok danas putujemo javnim prevozom ili autom ,pa bi recimo ako bi tu zabranu bukvalno shvatili ,ženi kad god pođe na posao ili sa posla stalno trebao muški pratioc -rođak.
To nije nikakvo odstupanje od izvornog islama ,jer slijediti ashabe koji su prvi primjenjivali i tumačili pravila za taj vakat ,ne znači doslovno prepisivati njihove postupke ,nego prepisivati način na koji su oni razmišljali ,a on je uvjek bio racionalan
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Visočanka Amra Babić prva pokrivena načelnica u Evropi

Post by silence » 09 Oct 2012, 15:44

Znam, razumijem... Sve se izmjenilo, mislim na život i življenje, s tim da se temelji islama nisu promjenili...Samim tim se ne mjenjaju ni grijesi, a prema učinjenom grijehu se ne mijenjaju ni kazne. :grana
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests