Zašto je bitno biti Bošnjak?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Zašto je bitno biti Bošnjak?

bošnjak
40
63%
srbin
1
2%
hrvat
2
3%
bosanac
12
19%
ostali
4
6%
nisam iz BiH
4
6%
 
Total votes: 63

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by carobnjak N » 12 Dec 2012, 10:08

Pošto je pitanje o popisu stanovništva jako aktuelno i biće sigurno u centru pažnje idućih mjeseci ,pa možda i godinu ,ja bih pokušao da razjasnim ovu akciju koju je pokrenu veliki broj bošnjački nevladinih organizacija .
Prvo da bude jasno ,ovo nema nikakve veze sa političkim opredjeljenjem bilo kojeg građanina BiH !
Popis je uobičajen i obavezan u svim evropskim državama i osim što govori i daje podatke o etničkim skupinama ,on daje podatke o masu drugih bitnih stvari . O natalitetu , o starosnoj dobi ,zaposlenosti ,gustoći naseljenosti ,pismenosti itd
Dakle popis je nešto sasvim normalno i nema tu nikakvih podizanja tenzija i to se obavezno radi svako 20-30 godina u svim državama .
E sad priča o Bošnjacima i lažnoj dilemi koju nam namjerno nameću i zbunjuju narod između Bošnjak/ Bosanac.
Da bi shvatili da je to lažna dilema mi se moramo vratiti u prošlost u historiju zadnjih 100-120 godina ,možda je to dosadno za čitati ali drugačije se ne može to shvatiti ,jer upravo tad raspadanjem velikih carstava (Ruskog,Otomanskog,Austro-Ugarskog) počinju da se stvaraju konture današnjih država i njihovih etničkih skupina.
Osvajanjem našeg bosanskog kraljevstva od strane Otomanskog carstva oni zatječu ovdje veliku etničku skupinu Bošnjaka/Bošnjana koji su se tako nazivali i vrlo mali broj Srba i Hrvata u pograničnim područjima sa tim kraljevstvima .
Austro-Ugarska je osvojila hrvatsko kraljevstvo i bila suprotstavljena Otomanima cijelih 500 godina vladavine Otomana nad Bosnom i u poznom periodu njihovog carstva Otomani se povlače i ugovorom o anektiranju Bosne predaju je u ruke A-U carstva .Međutim u ugovoru je naša Bosna predana pod upravu A-U ali je ona teritorijalno i dalje pripadala Osmanlijama i ta je teritorija više-manje bila u granicama naše današnje države ,dakle ugovor nije dozvoljavao rasparčavanje Bosne niti je to tad bilo moguće jer je u njoj živjela velika većina Bošnjaka
Nakon toga se u Turskoj dešavaju politička preustrojstva i osniva se parlament te se pozivaju Bošnjaci da izaberu svoje predstavnike i pošalju ih u Stambol u parlament i kad je A-U vlast stvarno vidjela da će se Bošnjaci tome odazvati ,oni proglašavaju okupaciju Bosne.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Dekret_o_a ... ercegovine

Nakon toga počinje 100 godišnje negiranje Bošnjaka ,a uvođenje katolika i pravoslavaca bošnjaka pod termine Hrvat i Srbin .
Zašto je to urađeno ne treba biti puno pametan ,jer ako nema Bošnjaka nema ni Bosne ,a ako je većina Srba i Hrvata ,to onda logično pripada susjednim državama istog imena . Naravno to je A-U uradila jer su im Srbija i Hrvatska bili tad saveznici u ratu. Taj pokušaj nailazi na veliki otpor kod naroda ,naročito kod muslimana i katolika i da je tako vidjećemo iz nekih istorijskih dokumenata.
Safet beg Bašagić ,naš prvi doktor nauka piše ovako
Znaš, Bosnjače, nije davno bilo,

Sveg’ mi svijeta, nema petn’est ljeta,

Kad u našoj Bosni ponosnoj
I junačkoj zemlji Hercegovoj,
Od Trebinja do brodskih vrata
Nije bilo Srba ni Hrvata,

A danas se kroz svoje hire

Oba stranca ko u svome sire.
Oba su nas gosta saletila
Da nam otmu najsv’jetlije blago,
Nase ime ponosno i drago.

1891.

Međutim istu stvar piše i fra Antun Knežević
http://hr.wikipedia.org/wiki/Antun_Kne%C5%BEevi%C4%87

"Neke nase komsije vrlo se ljute, sto se dicimo i ponosimo nasim starim imenom, jezikom i obicajima i sto pod zivu glavu necemo da prigrlimo njihovo ime za oznaku narodnosti i jezika. U napadajima na nas slozne su nase komsije, koje cemo, da se bolje razumijemo, nazvati Jovo i Ivo. No i jedan i drugi trazi od nas nesto drugo, jer izmedju sebe ne mogu – o zivu glavu – da se sloze. Prijatelj Jovo porucuje nam, da uzmemo njegovo ime, a prijatelj Ivo veli, jok Bosnjace, ti si moj i moras prigrliti moje ime“. Potegni tamo, potegni amo, a sve bez nasega pitanja. Od same ljubavi, a zbog svoje beskrajne svadje, prijatelji bi nas upravo raskinuli; da se nijesmo vec odavna tome priucili, mi bi se morali od cuda kameniti kao kulasinsko dijete. Al‘ ovako, kako stvari stoje, zapitacemo nase prijatelje, koji se bave perom i stampom: za sto se tako svadjate za nas, kad dobro znadete, da je Bosnjak od starine privikao diciti se jezikom i zvati se imenom svojim, da se vjerno drzi tradicija i uspomena svojih djedova. Slavni tarih (istorija) nase mile domovine sjeca nas onih vremena, kada se je nasa domaca vlastela u svakoj prigodi jasno i otvoreno izrazila o svojoj narodnosti, nazivajuci se ponosnim i junackim imenom Bosnjak. Gledamo na mnoge dokumente domacih spisatelja iz proslih vjekova, u kojima se uvijek spominje nase pravo narodno ime Bosnjak, a to su oni razlozi zbog kojih se i mi, kao njihovi zahvalni i vijerni potomci zovemo slavnim imenom Bosnjak. Od toga necemo niti smijemo otstupiti, toga cemo se imena drzati vijerno i stalno.“ Mi se ponosimo time, da je upravo nas jezik, a iz nase otadzbine uzet za osnovu knjizevnog jezika nasih komsija Srba i Hrvata. Glasoviti jezikoslovci Vuk Karadzic, Dancic, pa Ljudevit Gaj prenijeli su nas lijepi jezik u knjizevnost obaju recenih naroda, te ga prozvase kako su oni hotjeli jedni srpskim a drugi hrvatskim, a o nama nigdje ni spomena. Mi sigurno imamo prava diciti se, sto se nasim jezikom sluze danas u knjizevnosti nasi prijatelji Jovo i Ivo, a to ce nam bar svak priznati. Ali mi nikako ne razumijemo, zasto naziv, sto su ga oni nasem jeziku po svojoj volji, a bez naseg pitanja dali, sada nama po sto po to hoce da nametnu, pa nam cak brane, da mi u nasoj vlastitoj kuci svoj jezik oznacujemo imenom naseg naroda. To je slicno, kad bi nasem djetetu neko drugi po svojoj volji ime nadio. Tako postupanje i taj zahtjev mi ne odobravamo i nijesmo nikako kail. Ali cast i postenje obodvojici nasih prijatelja, Srbu i Hrvatu. Mi njihovu narodnost ne preziremo, mi na njiha krivim okom ne gledamo, mi nikad necemo zanijekati, da nijesmo od jugoslovenskog plemena, vec bas hocemo, da svakome jasno dokazemo, da smo mi Bosnjaci na prvom stepenu toga slavnoga roda. Ali uvijek ostajemo Bosnjaci kao sto su nam bili i pradjedovi i nista drugo. Dakle nek se dobro ogledaju po zemlji nasa braca, koji toliko stoljeca u Bosni i Hercegovini stanuju i zivu, a hoce da su Srbi ili Hrvati. Neka ovo lijepo prouce i promozgaju."

/Fra Antun Knežević (1834-1889)

Međutim otpor je bio uzaludan i asimilacija Bošnjaka pod Srbe i Hrvate se nastavlja ,a jedini koji pružaju otpor tome su muslimani jer dok su pravoslavci i katolici imali tu vjersku poveznicu sa Srbima i Hrvatima ,muslimani je nisu imali .
Tad se u ime Bosna ubacuje i naziv geografske regije Hercegovina u ime Bosne. Slično su A-U pokušali uraditi i Hrvatskoj pa je nazvali "Hrvatska, Slavonija i Dalmacija". Međutim, za razliku Bosne i Hercegovine, Hrvatska se nedugo zatim uspjela osloboditi takvog kolonijalnog imena odnosno statusa.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Hercegovina
Raspadom A-U carstva se stvara nova Kraljevina SHS (Srba,Hrvata,Slovenaca) i nastavlja se zabrana imena Bošnjak ,to se vidi i u tome kad je Mehmed Spaho u Sarajevu pokuašo da registruje stranku pod imenom "Južnoslovenska Bošnjačka Organizacija" i to nije dozvoljeno već je dopušteno J muslimanska Organizacija.
Spaho je naprasno umro u Beogradu ,sumnja se da je otrovan.
I u toku 2 svj. rata bošnjaci imaju svoje istaknute predstavnike u antifašističkoj borbi ali su i u komunističkoj partiji jake srpsko-hrvatske struje ,pa se nakon rata i dalje ne dozvoljava naziv Bošnjak ,a muslimanima se daje mogućnost da se izjasne kao Srbi ili Hrvati islamske vjeroispovjesti.
Vidite kako je za 50 godina totalno izbrisan iz sviju državnih dokumenata narod Bosne i ostavljena otvorena vrata za jednu buduću podjelu BiH.
Ipak je zaslugom i naporom poznatih Bošnjaka Pozderaca se uspjelo djelimično suprotstaviti toj asimilaciji i 70-ih godina je priznata etnička skupina ali sa istorijskim apsurdom ,tako što su je poistovjetili sa vjerom ,poznato veliko M kao Muslimani.
Dakle svi oni koji govore da su Bošnjaci vjerska skupina i da muslimani imaju exkluzivitet na to ime ,nemaju pojma o čemu pričaju ,ili su zlonamjerni.
Islamska zajednica nije prisvojila taj naziv za muslimane ,to se jednostavno desilo ovim istorijskim tokom i pokuašajem asimilacije Bošnjaka ,pa kad je zadnja skupina koja se nije htjela asimilirati tj muslimani ,onda su nam prikačili naziv vjerske skupine ,a ne dijela naroda bošnjačkog.
Nismo mi krivi što smo ostali jedina poveznica koja drži Bosnu na okupu ,krivi su oni koji su podpali pod utjecaj Srbije i Hrvatske. Ne žele te dvije države naše ljude ,njima su ljudi samo sredstvo da nekad u budućnosti ponovo pokušaju uzeti naša prirodna bogatstva i resurse ,jer ma koliko mi izgledali ekonomski loše ,BiH je ipak jedna predivna i dragocjena zemlja i naša je dužnost da je sačuvamo.
Ono što je 93-će vraćen taj naziv ,nije nikakva greška ,to je potez koji je bio državotvoran ,a to što je tad 90% Bošnjaka bilo vezano za islamsku vjeroispovjest ,ponavljam nije naša krivica.
Danas se ponovo pokušava drugim sredstvima umanjiti broj Bošnjaka ,naroda koji želi držati BiH na okupu ali sad na jedan perfidniji način ,tako što će zbuniti ljude upravo sa ovom nejasnom prošlošću i ubaciti im dilemu i izmanipulisati ih pitanjem jesam li ja Bošnjak ili Bosanac ,a u biti je to jedno te isto .
Ali ima caka ,jer u BiH po trenutnom ustavu postoje ta tri konstitutivna naroda i svi znamo da samo jedan od njih želi BiH ,dok druga dva ne žele .Međutim Bošnjaci su u stvarnosti brojniji od oba ova naroda skupa ,jer činimo preko 50% .
Eh ,sad je na sceni pokušaj manipulacije koju rade ovi antidržavni elementi i to rade preko medija i nekih "nevladinih organizacija" govoreći ovim probosanski orijentiranim Bošnjacima da će ako se izjasne kao Bosanci i bude ih značajan broj ,u budućnosti moći da budu neki faktor ,a služeći se njihovim emotivnim vezama za ime Bosanac ,koje se u prošlosti koristilo kao neki nepisani naziv za stanovnike BiH . Međutim "nepisani" je bitno istaći jer sve što nije zapisano nema svoju podlogu .
Taj naziv će i dalje da ostane naziv državljana BiH i čak šta više nećeš imati ni Bošnjačko ni Srpsko ni Hrvatsko državljanstvo ,nego Bosansko.
Da će stvoriti četvrti faktor ako se izjasne kao Bosanci je najobičnija laž ,a nije problem to dokazati.
Dakle u ustavu piše tri konstitutivna naroda ,od kojih ni jedan nema prevlast nad drugim i ustav se može mijenjati samo sporazumom sve tri naroda ili dvotrećinskom većinom ,a opet to znači da je potrebna podršak od sva tri naroda.
Hrvatima ,a pogotovu Srbima ne pada na pamet da pristanu na promjenu ustava i uvedu još jedan konstitutivni narod ,jer je taj narod isto prodržavno orijentiran ,jer onda bi se ojačala pozicija probosanskih snaga za duplo .
Međutim forsiranjem tih lažnih priča ovima daju nadu , a kad bude gotovo i kad recimo popis pokaže da Bošnjaci nisu u većini ,džaba što imamo i Bosance kad Srbi i Hrvati neće ni pod razno da ih prihvate za konstitutivne ,a jedini narod koji to jeste odnosno koji je probosanski je oslabljen upravo onoliko koliko ih je prešlo u Bosance .
Ja znam da je text dugačak i možda malo naporan ali nadam se da će te ga pročitati ,a onda možemo i dalje raspravljati o nejasnoćama.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Blackhawk
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by Blackhawk » 12 Dec 2012, 10:13


User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by Major » 12 Dec 2012, 11:33

Nista novo na nasim prostorima, vec odavno poznata javna tajna, to da su hriscani vecina u Bosni i Hercegovini.
U SFRJ su bili vecina i danas su vecina i najvjerovatnije da ce i ostati vecina.
Matematika bi mogla biti i jeste vrlo interesantna. Hriscani - Muslimani 1 : 0 za hriscane
Bosnjaci - Srbi, 1 : 0 za Bosnjake
Bosnjaci - Hrvati, 1 : 0 za Bosnjake
Srbi - Hrvati, 1 : 0 za Srbe.

U Republici Srpskoj: Srbi : ostali, 1 : 0. U HercegBosni: Hrvati - ostali 1 :0. U ostatku Federacije: Bosnjaci : ostali 1 : 0.
Utakmica se zavrsava bez promjene rezultata.
Preostaje dodjela medalja, zlazne, srebrne i broncane medalje.

Sta poslije poznatih brojki ostaje je sledece: ocajno zabrinjavajuca nezaposlenost,
- 161 hiljada NKV = 30 %
- 188 hiljada KV = 35 %....da ostale VS ne navodimo.



Ostaje nam Deytonski sporazum i u tom Deytonskom sporazumu je utemeljena pat pozicija, kako politicka istom mjerom i privredna.
Dakle, nit tamo nit amo.
Ponovo vec poznato gubitnici svih propagandi ostaju obicni, casni i posteni insani, bez posla i dobar dio gladni na ulicama.
Za njih niko ne vodi brigu a vec dug niz godina dobro uhodani tajkuni vode brigu da ih jos u tezi fukarluk vode.

Sta je najbitnije:
najbitnije je biti ravnopravan, castan i posten covjek i imati perspektivu, da mladi imaju perspektivu da imaju radno
mjesto i da budu za svoj rad nagradjeni onako kako jednom normalnom insanu dolikuje.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by carobnjak N » 12 Dec 2012, 12:28

Major wrote:Nista novo na nasim prostorima, vec odavno poznata javna tajna, to da su hriscani vecina u Bosni i Hercegovini.
U SFRJ su bili vecina i danas su vecina i najvjerovatnije da ce i ostati vecina.
Matematika bi mogla biti i jeste vrlo interesantna. Hriscani - Muslimani 1 : 0 za hriscane
Bosnjaci - Srbi, 1 : 0 za Bosnjake
Bosnjaci - Hrvati, 1 : 0 za Bosnjake
Srbi - Hrvati, 1 : 0 za Srbe.

U Republici Srpskoj: Srbi : ostali, 1 : 0. U HercegBosni: Hrvati - ostali 1 :0. U ostatku Federacije: Bosnjaci : ostali 1 : 0.
Utakmica se zavrsava bez promjene rezultata.
Preostaje dodjela medalja, zlazne, srebrne i broncane medalje.

Sta poslije poznatih brojki ostaje je sledece: ocajno zabrinjavajuca nezaposlenost,
- 161 hiljada NKV = 30 %
- 188 hiljada KV = 35 %....da ostale VS ne navodimo.



Ostaje nam Deytonski sporazum i u tom Deytonskom sporazumu je utemeljena pat pozicija, kako politicka istom mjerom i privredna.
Dakle, nit tamo nit amo.
Ponovo vec poznato gubitnici svih propagandi ostaju obicni, casni i posteni insani, bez posla i dobar dio gladni na ulicama.
Za njih niko ne vodi brigu a vec dug niz godina dobro uhodani tajkuni vode brigu da ih jos u tezi fukarluk vode.

Sta je najbitnije:
najbitnije je biti ravnopravan, castan i posten covjek i imati perspektivu, da mladi imaju perspektivu da imaju radno
mjesto i da budu za svoj rad nagradjeni onako kako jednom normalnom insanu dolikuje.
Drug Major ,u ovom prvom dijelu ja apsolutno nemam pojma o čemu ti pričaš ,a uvjeren sam da ne znaš ni ti ,pa neću to dalje ni komentaristai.
U vezi Dejtona ti mora biti jasna jedna stvar ,sve da se je 93. naš narod izjasnio po nepisanom pravilu i unatoč istorijskim faktima kao Bosanci ,opet bi to bila podjela na Srbe ,Hrvate i Bosance :cudi
što se tiče dnevnopolitičkih motiva ,također sam obajsnio da je popis nešto što se mora izvršiti svako par decenija i da je to nešto sasvim normalno bez obzira na politčku situaciju.
Jesi li pročitao moj uvodni post ? ako misliš da nešto nije tačno ja ću ti rado dokazati da jeste
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by Ideja » 13 Dec 2012, 13:57

Zaista je žalosno koliko smo neupućeni ali nije ni čudo kako je dug proces bio da nas dovedu do ovakvog stanja i naravno to će se i dalje iskorištavati i negirati naš identitet. Oni koji će se izjasniti kao Bosanci očigledno nisu svjesni koliko štete će nanijeti svom narodu.
Čarobnjak, hvala za tekst, mnoge od ovih stvari nisam znala.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by IM_ex » 13 Dec 2012, 18:52

Nimalo nije za cudjenje zbunjenost Bosnjackog naroda, a uz popisni listic gdje je prljavo podmetnuto zbunjujuce, zgurano pitanje Etnicko/nacionalno izjasnjavanje, ostavljen niz kvadratica za odgovor, a ispod servirane opcije: Bosnjak, Hrvat, Srbin, Ne izjasnjava se (ostali).
Ko li stoji iza takvog muljanja i kako li prodje usvajanje tako formulisanog pitanja?! Narod nema pojma niti se i za sta pita.
Nasa stranka je pokrenula nekakavu zalbu, akcentirajuci na pitanje Etnicko/nacionalno, predlazuci da se izbrise nacionalno a ostavi etnicko.
(nesto mi nece copy paste, hm ... da li je do misha)
Za slucaj da uslijedi korekcija pitanja, u clanku se ne navodi hoce li, kao zasebno pitanje biti Nacionalno izjasnjavanje; ne bude li ga - nece biti u redu i opet, i kako god ... jednostavno, ovo je smece od upitnika i trebalo bi se dici i udruzenim snagama zahtijevati na novom, jednostavnom formulisanju popisnih pitanja.

Ne uslijede li promjene, jasno mi je da je bitno biti Bosnjak, a uz ovakav Ustav.

edit: evo sad hoce
evo, pa procijenite i sami
Image
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by Sheval » 13 Dec 2012, 22:38

Izjasniću se kao Rom.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by paparaci » 13 Dec 2012, 23:45

IM_ex wrote: Image
i kako se ovo sad ispunjava? :hm :cudi :lud
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by Major » 13 Dec 2012, 23:46

Kada su se dogodili/organizovali prvi probni izbori, popisivaci su bili odusevljeni u kolikoj mjeri su gradjani educirani
po pitanju sledeceg popisa.
Jednoglasno su izjavili da se ne moramo uopste plasiti da ce se nesporazum dogiditi ili zastoj pri popisu u 2013 godini.

Nasa sva bulevarska stampa je u vise navrata pisala o pozitivnim probnim rezultatima.
Sta se u medjuvremenu dogadja.
Iz bilo kojih razloga stupaju na binu akteri i negiraju svijest njihovih gradjana, nazivaju ih za totalno ne obavijestene, da ne posjeduju
dovoljan ili pak zabrinjavajuci stepen neobavijestenosti, rijec je o neznanju mnogih gradjana, cak sta vise aludira se na pojedine da bi bilo sramotno izjasniti se kao Bosanac, moramo se izjasniti kao Bosnjak, Srbin, Hrvat....svaka duga oprijedeljenost je sramotna.
Dakle popis je nešto sasvim normalno i nema tu nikakvih podizanja tenzija i to se obavezno radi svako 20-30 godina u svim državama .
Molim lijepo, ne turajmo nos u spavace sobe Bosansko i Hercegovackih insana, neka se izjasnjavaju kako im zakon nalaze,
a ne kako bi mi htjeli.

Mene licno uopste nece, bilo cija opaska uvrijediti stim da sam se ili cu se izjasniti kao Bosanac a u ovom slucaju biti Bosanac ili Rom je jedno te isto,
ali sam ocajno ozaloscen i ubrinut da se nase moderno i napredno drustvo,
koji ce se svako po svojoj pripadnosti u 99% slucajeva izjasniti kao Bosnjaci, Srbi i Hrvati,
ali istodobno ne imati ni grama etike i morala prema nemocnim i na nemilost sami sebi ostavljeni u njihovim mukama

ovaj slucaj me ne ostavlja nimalo ravnodusnim........http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... na-da-umre
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by Major » 13 Dec 2012, 23:52

paparaci wrote:
IM_ex wrote: Image
i kako se ovo sad ispunjava? :hm :cudi :lud
Ako se jos i ti paparaci pitas , kako se ovo sada ispunjava, e onda smo nadrljali, ode sve u helac... :ha
Iz tebe bi morao uslijediti odgovor ko topovski metak... :oklagija
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

dacina_curica
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by dacina_curica » 13 Dec 2012, 23:53

paparaci wrote: i kako se ovo sad ispunjava? :hm :cudi :lud

Je l' ovo retoricko pitanje? :pendrek

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by IM_ex » 14 Dec 2012, 00:28

Dobro pitanje, paparaci ... i kako ovo sad ispuniti?! U tome i lezi problem.
Ostane li pitanje kako jeste, eto, ispod stoje ponudjene opcije za odgovor (a ma kakvo sugerisanje je protivpravni cin), a na osnovu nametanja etnicke pripadnosti IZNAD nacionalne. Ne znam kako vama, ali, meni tu dismr ness

@Major
bez shukanja, molicu!
Neces da vidis sto je ocito, te povlacis pitanja ekonomije, privrede, etike, morala, osjecaja za nemocne, napacene itd. Izvini, pitanja nemaju veze s popisom stanovnistva, odnosno s ovom temom. Jedno je sigurno, ako ti je npr. ocevo ime Ibrahim, ti si Bosnjak taman ti u propinjke skakao tvrdeci da si Bosanac.
Ne pada mi na um ubjedjivati te da se ipak izjasnis Bosnjakom, ni tebe ni bilo koga drugog; zdrava diskusija mnoge bar navede na razmisljanje. Ako bolje razmisl neko ko je prethodno bio neinformisan ili nedovoljno informisan, a mislio je da je pokupio svu pamet svijeta, onda je svakako za pozdraviti zdravu diskusiju. A zasto? Zato sto bi mogao progledati u zadnji cas.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by paparaci » 14 Dec 2012, 00:47

dacina_curica wrote:
paparaci wrote: i kako se ovo sad ispunjava? :hm :cudi :lud

Je l' ovo retoricko pitanje? :pendrek

ne salim se. ozbiljan sam. iritiraju me ove kockice iznad ponudjenih odgovora. ne znam cemu to uopste?! da bi izabrao jednu od datih opcija - potrebno je isarati unutrasnji dio x-a?!

zasto komplikuju ovoliko stvari?! zar nije dovoljno pod datom rubrikom postaviti samo moguce odgovore sa praznim kockicama ispred. tako da sam samo stavis x gdje zelis i to je to. koja glupost......


@Majore,

ti si fulio temu skroz.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

dacina_curica
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by dacina_curica » 14 Dec 2012, 01:05

Ah, to! :lupa Frljavo sam te procitala. :) My bad. :)

Da, glupo je i totalno zbunjujuce. Kontam kad se mora ispuniti cijela kocka da bi skener pravilno ucitao ali u pravu si ti, ovo je krajnje cudno. :lud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by silence » 14 Dec 2012, 01:15

Ovako?

Image
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by Dust » 14 Dec 2012, 01:19

A cemu sluze te kockice iznad?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by paparaci » 14 Dec 2012, 01:54

silence wrote:Ovako?

Image

ko ce (mu) GA znati. moRe bit' bidnije. ma da mi to nikako nema smisla - zaokruzivati kockice sa x-ovima :hihi :cudi

Dust wrote:A cemu sluze te kockice iznad?
to je enigma :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by carobnjak N » 14 Dec 2012, 08:09

Dust wrote:A cemu sluze te kockice iznad?
kockice su za "ostale" , Bosanac i hercegovac, Ukrajinac ,Rom ...znači kako god hoćeš možeš se izjasniti ili se ne izjasniti nikako o ničemu ,imaš i tu opciju.
Mislim da će se dijaspora izjašnjavati poštom ,tj biće neka web stranica gdje ćeš se prijaviti adresu i oni ti onda šalju to kući ,ti njima nazad . Tako mi se čini da sam razumio ali ima još 3 mjeseca do toga pa će biti to detaljnije objašnjeno.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by carobnjak N » 14 Dec 2012, 08:19

Ja znam da se tu stvara ovim popisom jedna određena stigma našim građanima koji su u etnički miješanima brakovima ali mislim da se oni trebaju jednostavno izjasniti kako god žele i da to ne trebaju shvaćati kao uplitanje u njihov privatni život ,jer da si i u Njemačkoj recimo isto bi bio popis stanovništva.
Dakle to nije ništa čudno ,ljudi se žene drugom rasom ,kamo li da neće sa nekim iz svog komšiluka
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Zašto je bitno biti Bošnjak?

Post by Katja » 14 Dec 2012, 10:42

Majore, ajde mi lijepo objasni što misliš da će postići oni koji se izjasne kao Bosanci, pa sve i da su principijelno sto puta u pravu? Što će dobiti? A što izgubiti?
Razmisli pa reci - koliko je to uopće pametno u uvjetima koji su dani (ili nametnuti, kako ti kažeš)?

No, ja razumijem što želiš reći. A razumijem iz jednog razloga - slučaja moje kolegice i njenih rođaka.
Bosanci, iz Sarajeva, Hrvati po nacionalnosti (za one koji računaju porijeklo), katolici, žive u Bosni već generacijama i predstavljaju se Bosancima oduvijek. Ona tvrdi da su zbunjeni popisom u kojem bi se, da postoji stavka, izjasnili Bosancima.
Eh sad, koliko postoji Hrvata i Srba koji bi se izjasnili Bosancima, ne znam, no nije vrag da je samo ova obitelj takva?
Što njima preostaje? Kao Bošnjaci se, kažu, ne mogu izjasniti jer bi to značilo da su muslimani - a nisu. Koliko god ti, Čarobnjače, izvlačio povijesnih zapisa da su Bošnjaci bili i Hrvati i Srbi iz Bosne, moraš biti svjestan da je jezik nešto živo, da se vremenom mijenja, da riječi primaju značenja onako kako ih narod tumači a ne na temelju nekog mrtvog slova na papiru. Dakle, danas se interpretira da su Bošnjaci muslimani, i njima ne preostaje nego se svrstati pod Hrvati - a ne žele to, ili pod ostali - dakle, maltene da nisu ništa.

I zbog toga kažem da razumijem Majora kad kaže (ako se ne varam da je on to jednom rekao) da se izbacujući naziv Bosanac samo stvaraju dublje podjele tamo gdje one možda ne bi niti postojale, koje razdvajaju BIH.
A onome tko ne osjeća BIH kao svoju domovinu, tome ne može pomoći niti jedan naziv na ovome svijetu. Ali zašto je trebalo stvarati još ljudi koji se kući više neće osjećati kao kod kuće?


Majore, tebe sam pitala da razmisliš što dobivaš inaćenjem sada kada je prekasno. Ako se trebalo inatiti, trebalo je skupiti se, organizirati i prosvjedovati čim ste čuli za ovu odluku. Kasno je sad, sad samo treba gledati da se izvuče najbolje što se iz svega toga može, a to znači potpisati se kao Bošnjak.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests