Zasto su ljudi skrti

Dio foruma koji se ne cenzuriše

Moderator: VIP

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Mala_Mu » 01 May 2015, 14:24

Sto se tice nekih stvari i jesam skrta, mada to tako ne bi nazvala ,jednostavno znam cuvati pare , stedim i na sebi nekad :ooo

Volim pomagati i poklanjati ljudima , koje volim i koji ce to znati cijeniti.Al ne treba ni svima, ljudi su nezahvalni nece ti niko ni reci hvala.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by navika » 01 May 2015, 15:30

Mala Mu tebe krasi onda skromnost i opreznost i nemas sigurno pukotine na dusi koje pokusavas zacijelit kupovinom. Na takve se ljude treba ugledati :ok

Mozda je skrtost ponasanja nekad i gora od materijalne skrtosti....mislim na onu skrtost kad se javlja bezosjecajnost, emocionalna hladnoca, nedostatak paznje i ljubavi prema drugim..

I da se posjetimo sta je Majka Tereza kazala:
„Prava glad u svijetu ne vlada među siromašnima, nego među bogatima. Svatko može dati gladnom čovjeku komad kruha i napuniti mu želudac. Ali ljudi u ovom svijetu su usamljeni, nezadovoljni, njihovi životi su isprazni, a srca gladuju. Bogati ljudi su često u gorem stanju od siromašnih u smislu duhovnosti, samoće i gladi u srcu. Da bi njih nahranili, moramo im dati ljubav. Trenutno je to najveća potreba u ovom svijetu.“

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Bla » 01 May 2015, 22:12

Nije sve u materijalnim dobrima kojima je društvo preopterećeno. Evo recimo škrtost na riječima. Nisam baš siguran zbog čega sam škrt na riječima. :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Biba » 01 May 2015, 22:20

Bla wrote:Nije sve u materijalnim dobrima kojima je društvo preopterećeno. Evo recimo škrtost na riječima. Nisam baš siguran zbog čega sam škrt na riječima. :ooo
Nije sve u materijalnim dobrima :aplauzz :ovaj ne pratim bas tko sta pise al mislim da nisi skrt na rijecima :jok :ok ...da bar ja jesan skrta na rijecima :tuga

Pratim djecu godinama...odgoj...možda genetika...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by ina » 04 May 2015, 17:14

Skrti mogu biti i nevjerovatno velikodusni. Slabo daju ali kad daju daju punim srcem.

Rijeci jedne bogate gospodje : Stedi se na sitnim parama , na sici. Ta sica s vremenom se pretvori
u pun trezor. Tako da pojedini i nisu toliko skrti kad trebaju dati puno...vise ih muci onaj euro/ dva .
Svijest ima sidrište.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Vladimir RUS » 05 May 2015, 13:36

Treba razdvojiti škrtost od racionalnog raspolaganja vlastitim novčanim sredstvima. Ja štedim otkako znam za sebe, ne samo posljednjih par godina (sada ponajviše), ali kad kupim poklon nekom nastojim da kupim kvalitetan poklon i prije svega poklonu koji bi odgovarao osobi kojoj poklon poklanjam. Naprimjer osobi koja voli da sluša muziku neke dobre zvučnike ili tako nešto. Znači rijetko, ali to što ja kupim traje i ima neku težinu.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Terasa svjesti » 05 May 2015, 20:47

Ne znam ali znam da im škrtost prtelazi u bezobrazluk. Imam jednog kolegu godinama žica cigarete a ako te bar jednom mjesečno počasti kafom garant mu trebaš nešto. Naravno na kafu ili piće se redovno ušlepa a ustane prije iza stola ili lafa ode u WC-e kada je plaćanje . :dole
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Biba » 05 May 2015, 21:15

Mislim da se skrtac postaje...odgoj...al majke mi ima i genetskog faktora...Imam dijete koje je u prvom osnovne svojoj prijateljici prodalo kiflu za duplo para :lupa ...skrt i pohlepan.Nedavno je onaj moj najnemirniji naao ispred trgovine 100 kuna a ovaj skrtac odmah oteo 50..ccc...Obavijestili smo mamu.Ona je ipak pomogla da se pronadje zena koja je izgubila novac...Mojbusjed trgovac...Ajme...on je imao najvise cijene a kupaca nije goovo ni imao...njemu su oci svjetlucaale kad netko ostavi i 10 lipa....A moje kumče, kad god sam ja otisla k njima on odmah dodje mamu pitati para...E onda bas ne dam...A kum...ama i guz... bi dao za pare...bavio se svercom... Imam i kolegicu koja nikad ne plati kavu....Joj bila misa, ona nije dala milodar a prva otrčala da se nazdere bureka i cevapa sto je pop castio... ccccc
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Terasa svjesti » 06 May 2015, 21:42

;) I nima će Bibo iznići "kukurik" iz guzice .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Čupava » 26 Apr 2017, 17:34

Meni je bas zao skrtica, cijeli zivot im prode u skrtarenju.. Obicno su to usamljeni ljudi, skrtoscu odbijaju svijet oko sebe, i ne znam da li su tako sretni..
.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by SPINERKA » 26 Apr 2017, 17:43

:rol
sada , jesu li skrti - skromni- bez prohtjeva, obazrivi..

Svi mi na necemu stedimo Ne mora , pak znaciti da smo skrtice
:hihi Poznajem ja i takve -- meni ne smeta njihovo drustvo, i ne mislim da su nesretni. To je njihov svijet i mislim da nema razlike od nas -ako smo i mi normalni

Poznajem -svabu- samac -kada umre novac ostaje necacima koji ga rijetko i nazovu - on je svjestan da ne zasluzuju nj novac no krv mu ne dozvoljava da sve spiska
Ne moze da plati casu vina vise od $6 u restoranu, jednostavno kaze, ne mogu da uzivam u tome.
Image

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Čupava » 26 Apr 2017, 17:48

Ma postoji razlika opet između skrtice i ne prohtjevnih, a i štediša .. Mislim jasna je razlika..necemo ih sve u istu korpu staviti.
.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by SPINERKA » 26 Apr 2017, 17:50

Ako svoje racune placaju i ne otimaju od drugih -- sasvim su ok /
Image

User avatar
Black woman
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2000
Joined: 02 Feb 2018, 18:34
Has thanked: 15 times
Been thanked: 51 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Black woman » 05 Feb 2018, 11:18

ma pitaj boga, oni što imaju užasni su, kao da se boje ako kome pomognu da će im ruke otpasti,
veći su ljudi oni što žive skromno, prije će pomoći nego ti drugi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Krokodil Behko » 14 May 2018, 08:31

Počesto zato što su oni drugi bezobrazni.

Nagradio nekoga poklonom od 360 maraka, plus poklon za rođendan od 30 maraka i u roku od tri dana, ta vam osoba išče u zajam 500 maraka (koje će vraćati mjesečno po 50-100, kako joj se ćejfne), na ime registracije kola bolesne rodice, jer ta osoba je svoje pare oročila do zadnje marke ( :sok .sok :sok ) a meni pare ionako nisu potrebne :spanac
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Nice try » 14 May 2018, 08:40

Lično, nisam škrta, više sam praktična, ne volim uzaludno i bespotrebno trošenje i neke uvrnute potrebe za koje mislimo da nam život znače.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by srculence7 » 14 May 2018, 18:13

Po Frojdu, škrtost, tvrdičluk, preterana urednost i i gomilanje stvari imaju veze sa analnom fazom razvoja ličnosti i navikavanjem na čistoću.
Zapravo objašnjenje je da poklanjanje prevelike pažnje činu pražnjena i preterano hvaljnje deteta svaki put kada obavi nuždu, može dovesti do pridavanja preterane važnosti ovoj aktivnosti, a kao posledica ovakvih roditeljskih postupaka, dolazi do razvoja analano-zadržavajuće ličnosti, kojoj su svojstvene ove osobine. Ukratko, reč je o fiksaciji :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Venera » 14 May 2018, 18:26

srculence7 wrote: 14 May 2018, 18:13 Po Frojdu, škrtost, tvrdičluk, preterana urednost i i gomilanje stvari imaju veze sa analnom fazom razvoja ličnosti i navikavanjem na čistoću.
Zapravo objašnjenje je da poklanjanje prevelike pažnje činu pražnjena i preterano hvaljnje deteta svaki put kada obavi nuždu, može dovesti do pridavanja preterane važnosti ovoj aktivnosti, a kao posledica ovakvih roditeljskih postupaka, dolazi do razvoja analano-zadržavajuće ličnosti, kojoj su svojstvene ove osobine. Ukratko, reč je o fiksaciji :oo
super, jos jednan dokaz da sam davno i na vrijeme izasla iz analane faze :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by navika » 14 May 2018, 19:25

Jaooj kako sam filozofirala ranije :D.


Uopce sad ne mislim da su skrti. Ne mogu ni podijeliti sve sto imaju. Gora je osobina biti zdrav i sposoban i cekat neciju milostinju.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Zasto su ljudi skrti

Post by Čupava » 14 May 2018, 19:47

navika wrote: 14 May 2018, 19:25 Jaooj kako sam filozofirala ranije :D.


Uopce sad ne mislim da su skrti. Ne mogu ni podijeliti sve sto imaju. Gora je osobina biti zdrav i sposoban i cekat neciju milostinju.
Ovi rupadsju kategoriji lijenih...
.

Post Reply

Return to “Pričaona”

Who is online

Users browsing this forum: spacebound, Zanki and 17 guests