Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Dio foruma koji se ne cenzuriše

Moderator: VIP

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80605
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7216 times
Been thanked: 11673 times
Status: Online

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by spacebound » 29 Jun 2018, 08:15

Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by ina » 29 Jun 2018, 10:37

statebriga wrote: 28 Jun 2018, 16:34
ina wrote: 28 Jun 2018, 14:03
srculence7 wrote: 28 Jun 2018, 12:54 statebriga, ovo je jedini forum koji posećujem i sigurno to ne bi bio slučaj da bilo kakve barijere koje ti potenciraš postoje :jok
Oni koji te bolje i duze poznaju shvataju...

statebriga wrote: 28 Jun 2018, 13:33
srculence7 wrote: 28 Jun 2018, 13:31 Pa eto kažem ti da znaš :oo
i ja znam da forumima ima svakakog naroda :kafa
Ima da... Ali ne napadajte zenu zbog rijeci koje ste rasklopili i sklopili po volji.
ina, nisi u prvu , i nisi u toku , nema nikakvog napadanja :ok njoj se nikad nije dopala moja krtika , cak sto vise, pokusala je oprvadati dizanje tri prsta , i meni je dovoljno jasno :ok

moja tema , obrati paznju, nema veze sa napadanjem :ok od kad je opravdano ( temom obrazlozeno) krititivoanje znak napadanja :123

Inace mi i nije cilj biti u pravu, jer ko tako radi, nema vremena saslusati (ili opusteno procitati) drugu stranu. Mozda tek poslije uz casu vode ili kafice, uspije okrenuti glavu lijevo ili desno.

Kazes nisam u toku. Ne brigaj ti za moj tok. :hihi Pohvatala sam ponesto u letu...ali vjerujem da, na osnovu onog sto sam do sad citala... (jao vec tri god na forumu :lupa) srculence a vala ni toxic nisu u pokvarenoj vodi.

Frka se stvorila oko caja koji je na kraju i Socrates shvatio i progutao, jer nije nimalo mutav. Nisi ni ti....nego ti nesto drugo ne da zaseceriti.
Srpski nacionalizam poznat je u svijetu..... I lahko je raspaliti negativo u bilo cemu ali zasto malo ne dati prostora i srbima koji cine pozitivnu razliku. Ima ih.

Ne bih rekla da su tri prsta totalno iskljucena iz raznih religijskih okvira....(Giuramento delle guardie svizzere in Vaticano) Vjezbaj malo italiano. :DD
2018-06-29-00-14-09.jpg

Jeste ipak istina da u podneblju tolike prosute krvi ima svoje specificno znacenje.
Neke stvari treba zakonom okoncati, kao sto se na neki nacin okoncao il saluto romano....
Naredana balkanska mrznja, ocrnavanje jedni drugih, uz razne provokacije, apsolutno nista dobro nije zasijala. Niti ce.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Socrates » 29 Jun 2018, 12:03

ina wrote: 29 Jun 2018, 10:37
statebriga wrote: 28 Jun 2018, 16:34
ina wrote: 28 Jun 2018, 14:03
srculence7 wrote: 28 Jun 2018, 12:54 statebriga, ovo je jedini forum koji posećujem i sigurno to ne bi bio slučaj da bilo kakve barijere koje ti potenciraš postoje :jok
Oni koji te bolje i duze poznaju shvataju...

statebriga wrote: 28 Jun 2018, 13:33

i ja znam da forumima ima svakakog naroda :kafa
Ima da... Ali ne napadajte zenu zbog rijeci koje ste rasklopili i sklopili po volji.
ina, nisi u prvu , i nisi u toku , nema nikakvog napadanja :ok njoj se nikad nije dopala moja krtika , cak sto vise, pokusala je oprvadati dizanje tri prsta , i meni je dovoljno jasno :ok

moja tema , obrati paznju, nema veze sa napadanjem :ok od kad je opravdano ( temom obrazlozeno) krititivoanje znak napadanja :123

Inace mi i nije cilj biti u pravu, jer ko tako radi, nema vremena saslusati (ili opusteno procitati) drugu stranu. Mozda tek poslije uz casu vode ili kafice, uspije okrenuti glavu lijevo ili desno.

Kazes nisam u toku. Ne brigaj ti za moj tok. :hihi Pohvatala sam ponesto u letu...ali vjerujem da, na osnovu onog sto sam do sad citala... (jao vec tri god na forumu :lupa) srculence a vala ni toxic nisu u pokvarenoj vodi.

Frka se stvorila oko caja koji je na kraju i Socrates shvatio i progutao, jer nije nimalo mutav. Nisi ni ti....nego ti nesto drugo ne da zaseceriti.
Srpski nacionalizam poznat je u svijetu..... I lahko je raspaliti negativo u bilo cemu ali zasto malo ne dati prostora i srbima koji cine pozitivnu razliku. Ima ih.

Ne bih rekla da su tri prsta totalno iskljucena iz raznih religijskih okvira....(Giuramento delle guardie svizzere in Vaticano) Vjezbaj malo italiano. :DD

2018-06-29-00-14-09.jpg


Jeste ipak istina da u podneblju tolike prosute krvi ima svoje specificno znacenje.
Neke stvari treba zakonom okoncati, kao sto se na neki nacin okoncao il saluto romano....
Naredana balkanska mrznja, ocrnavanje jedni drugih, uz razne provokacije, apsolutno nista dobro nije zasijala. Niti ce.
Prvo, patronizirajuci ton prema meni nikad neće proći. Socrates nije ništa naknadno shvatio i progutao. Kao, navodno, prije nisam shvatio, pa sam odjednom shvatio. :kafa Takvu vrstu konverzacije ostavi za one koje možeš patronizirati.

Socrates je sasvim ljudski reagirao na specifičnu situaciju. Da mi je neki Nuer ispričao kako su Dinke popljackale čitavo njegovo selo (ili obrnuto), i da mu neko treći kaže "Hajde, izaberi da popijes caj", isto bih reagirao. Na takvu priču, možeš ponuditi zagrljaj, ili čisto prešutiti, jer ja nisam iskusio takvo nesto, pa je nekad bolje i prešutiti.

Inače, jedan od glavnih problema na Balkanu je, između ostalog, sto i tražite "dobre Srbe", "dobre Hrvate" ili "dobre Bosnjake", zavisno od nacionalnog (?) poimanja dobrote. Nekad i nasilu. To je cinican način vrijeđanja osobe, zapravo.

Mene to ne interesuje, nije moj posao da trazim po svijetu dobrog Srbina, Hrvata, Bosnjaka, ili dobru ovu ili onu osobu bilo koje specifične nacionalnosti. Takvu vrstu aktivnosti ostavljam Balkanu.

Ponavljam, I don't give a fuck ko je koje nacionalnosti, i uopste me ne interesuje koliko će ovih ili onih osoba određene nacionalnosti biti oko mene. Ako osoba brani određeni stav, za koji ja smatram da nije ispravan, ja ću ući u diskusiju da to i kažem. Da li je to Srbin, Bosnjak, Hrvat, I do not give a fuck. Da li priča ekavicu, ijekavicu, ikavicu, or whatever the fuck, isto me ne interesuje. Da bih prešutio nešto nekome isključivo zbog njegove nacionalnosti, zaboravi to.

Pričati o politici i ratu na Balkanu jeste osjetljivo, i ima svojih specifičnosti jer osobe često slijede, iskljucivo, nesvjesno, ili svjesno, nacionalni narativ, ali ipak postoji način da se priča bazirano na činjenicama.

Ili čisto na zdravorazumskom rasuđivanju.
. . . . . . . . .

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15455
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 673 times
Been thanked: 2161 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Laser » 29 Jun 2018, 13:00

Kao i mnoge druge, i ova tema je skroz razvodnjena, čak je otišla u pogrešnom pravcu.

Naslov teme je "Zašto Srbi ne kritikuju Srbe?", što nam govori da je započeta sa konstatacijom, a ne pitanjem "Da li...". Naravno, konstatacija se može oboriti kao pogrešna, a li NIKAKO prebrojavanjem i nabrajenjem "dobrih" Srba, što je meni lično degutantno. Odvratno je dijeliti Srbe ili bilo koji drugi narod na "dobre" i "loše".
Ova tema treba potvrditi ili odbaciti gore rečenu konstataciju i eventualno raspraviti uzroke katastrofalng koletivnog srpskog mišljenja.

Zašto Srbi negiraju da su svi ratovi na ovom prostorima pokrenuti iz Srbije, nipošto iz Hrvatske, Bosne ili Kosova? Zašto su rehabilitovali četnika Dražu Mihajlovića čiji su vojnici poklali na hiljade ljudi drugih nacionalnosti, pa čak i Srbe? Zašto su njegov četnički pokret izjednačili sa partizanima? Zašto negiraju presudu o genocidu? Zašto veličaju presuđene ratne zločince? Zašto daju imena ulicama i studentskim domovima po ratnim zločincima? Zašto srpska mladež na tribinama nogometnih stadiona uzvikuju "Nož, žica, Srebrenica"?

Zato što dobar dio srpske javnosti nema blage veze šta se dešavalo devedesetih godina. Drugi dio je vrlo dobro upoznat sa svim zbivanjima, ali šute. Mali broj njih javno govore o tome, ali su redovno žigosani kao "Brankovići" ili Soroševi plaćenici. Usporedo, vladajuća struktura koristi sve mehanizme kako bi Srbe predstavila kao najveću žrtvu u proteklim ratovima, istovremeno negirajući svaku krivicu Srba i Srbije. Koliko god da je spriječena, srpska javnost se isto toliko NE ŽELI upoznati sa zbivanjima tokom devedesetih godina, iako postoje svi uslovi za to. Zašto to ne žele, pitanje je za sebe.

Prebrojavanje "dobrih" Srba i navođenje imena časnog Jovana Divjaka, Nenada Čanka ili Žena u crnom, neće umanjiti činjenicu da se Srbi tako mazohistički samoobmanjuju i pokušavaju obmanuti druge.

Kolektivnu Srpsku pamet može promijeniti samo srpska vlada i to akcijama širokih razmjera. Đinđić je pokušao bar trasirati taj put, ako ne i sprovesti proces katarze, ali je zaplatio glavom. Sada, Srbiju vodi deklarisani četnik i ratni huškač Aleksandar Vučić, a desna ruka mu je Ivica Dačić, svjedok pa i sudionik zaluđivanja Srba.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Melek » 29 Jun 2018, 13:43

Najbolje se razdvojiti, ali malo pravednije nego sto se pokusalo prije. Fakat :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Venera » 29 Jun 2018, 14:23

ina wrote: 29 Jun 2018, 10:37
statebriga wrote: 28 Jun 2018, 16:34
ina wrote: 28 Jun 2018, 14:03
srculence7 wrote: 28 Jun 2018, 12:54 statebriga, ovo je jedini forum koji posećujem i sigurno to ne bi bio slučaj da bilo kakve barijere koje ti potenciraš postoje :jok
Oni koji te bolje i duze poznaju shvataju...

statebriga wrote: 28 Jun 2018, 13:33

i ja znam da forumima ima svakakog naroda :kafa
Ima da... Ali ne napadajte zenu zbog rijeci koje ste rasklopili i sklopili po volji.
ina, nisi u prvu , i nisi u toku , nema nikakvog napadanja :ok njoj se nikad nije dopala moja krtika , cak sto vise, pokusala je oprvadati dizanje tri prsta , i meni je dovoljno jasno :ok

moja tema , obrati paznju, nema veze sa napadanjem :ok od kad je opravdano ( temom obrazlozeno) krititivoanje znak napadanja :123

Inace mi i nije cilj biti u pravu, jer ko tako radi, nema vremena saslusati (ili opusteno procitati) drugu stranu. Mozda tek poslije uz casu vode ili kafice, uspije okrenuti glavu lijevo ili desno.

Kazes nisam u toku. Ne brigaj ti za moj tok. :hihi Pohvatala sam ponesto u letu...ali vjerujem da, na osnovu onog sto sam do sad citala... (jao vec tri god na forumu :lupa) srculence a vala ni toxic nisu u pokvarenoj vodi.

Frka se stvorila oko caja koji je na kraju i Socrates shvatio i progutao, jer nije nimalo mutav. Nisi ni ti....nego ti nesto drugo ne da zaseceriti.
Srpski nacionalizam poznat je u svijetu..... I lahko je raspaliti negativo u bilo cemu ali zasto malo ne dati prostora i srbima koji cine pozitivnu razliku. Ima ih.

Ne bih rekla da su tri prsta totalno iskljucena iz raznih religijskih okvira....(Giuramento delle guardie svizzere in Vaticano) Vjezbaj malo italiano. :DD

2018-06-29-00-14-09.jpg


Jeste ipak istina da u podneblju tolike prosute krvi ima svoje specificno znacenje.
Neke stvari treba zakonom okoncati, kao sto se na neki nacin okoncao il saluto romano....
Naredana balkanska mrznja, ocrnavanje jedni drugih, uz razne provokacije, apsolutno nista dobro nije zasijala. Niti ce.
ina, imas i tri prsta u Svajcarskoj, no to nije izgovor da se tri prsta dizu na sporstkim takmicenjima ili nekim drugima dogadjajima :123

ne slazem se sa tvojim misljenjem , ako ti ne primjeuejs neke stvari i ako tebi ne smetaju neke stvari, to je iskljucivo tvoj izbor , ja sma napisala svoj stav :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Venera » 29 Jun 2018, 14:32

Laser wrote: 29 Jun 2018, 13:00 Kao i mnoge druge, i ova tema je skroz razvodnjena, čak je otišla u pogrešnom pravcu.

Naslov teme je "Zašto Srbi ne kritikuju Srbe?", što nam govori da je započeta sa konstatacijom, a ne pitanjem "Da li...". Naravno, konstatacija se može oboriti kao pogrešna, a li NIKAKO prebrojavanjem i nabrajenjem "dobrih" Srba, što je meni lično degutantno. Odvratno je dijeliti Srbe ili bilo koji drugi narod na "dobre" i "loše".
Ova tema treba potvrditi ili odbaciti gore rečenu konstataciju i eventualno raspraviti uzroke katastrofalng koletivnog srpskog mišljenja.

Zašto Srbi negiraju da su svi ratovi na ovom prostorima pokrenuti iz Srbije, nipošto iz Hrvatske, Bosne ili Kosova? Zašto su rehabilitovali četnika Dražu Mihajlovića čiji su vojnici poklali na hiljade ljudi drugih nacionalnosti, pa čak i Srbe? Zašto su njegov četnički pokret izjednačili sa partizanima? Zašto negiraju presudu o genocidu? Zašto veličaju presuđene ratne zločince? Zašto daju imena ulicama i studentskim domovima po ratnim zločincima? Zašto srpska mladež na tribinama nogometnih stadiona uzvikuju "Nož, žica, Srebrenica"?

Zato što dobar dio srpske javnosti nema blage veze šta se dešavalo devedesetih godina. Drugi dio je vrlo dobro upoznat sa svim zbivanjima, ali šute. Mali broj njih javno govore o tome, ali su redovno žigosani kao "Brankovići" ili Soroševi plaćenici. Usporedo, vladajuća struktura koristi sve mehanizme kako bi Srbe predstavila kao najveću žrtvu u proteklim ratovima, istovremeno negirajući svaku krivicu Srba i Srbije. Koliko god da je spriječena, srpska javnost se isto toliko NE ŽELI upoznati sa zbivanjima tokom devedesetih godina, iako postoje svi uslovi za to. Zašto to ne žele, pitanje je za sebe.

Prebrojavanje "dobrih" Srba i navođenje imena časnog Jovana Divjaka, Nenada Čanka ili Žena u crnom, neće umanjiti činjenicu da se Srbi tako mazohistički samoobmanjuju i pokušavaju obmanuti druge.

Kolektivnu Srpsku pamet može promijeniti samo srpska vlada i to akcijama širokih razmjera. Đinđić je pokušao bar trasirati taj put, ako ne i sprovesti proces katarze, ali je zaplatio glavom. Sada, Srbiju vodi deklarisani četnik i ratni huškač Aleksandar Vučić, a desna ruka mu je Ivica Dačić, svjedok pa i sudionik zaluđivanja Srba.
plus, Srbi se ne identificiraju sa drzavom BiH van Balkana , tajd dio identieta su prekrizili, nema veze ako imaju BiH pasos ( isti problem imaju mnogi Hrvati) :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Krokodil Behko » 29 Jun 2018, 17:08

statebriga wrote: 29 Jun 2018, 14:32
Laser wrote: 29 Jun 2018, 13:00 Kao i mnoge druge, i ova tema je skroz razvodnjena, čak je otišla u pogrešnom pravcu.

Naslov teme je "Zašto Srbi ne kritikuju Srbe?", što nam govori da je započeta sa konstatacijom, a ne pitanjem "Da li...". Naravno, konstatacija se može oboriti kao pogrešna, a li NIKAKO prebrojavanjem i nabrajenjem "dobrih" Srba, što je meni lično degutantno. Odvratno je dijeliti Srbe ili bilo koji drugi narod na "dobre" i "loše".
Ova tema treba potvrditi ili odbaciti gore rečenu konstataciju i eventualno raspraviti uzroke katastrofalng koletivnog srpskog mišljenja.

Zašto Srbi negiraju da su svi ratovi na ovom prostorima pokrenuti iz Srbije, nipošto iz Hrvatske, Bosne ili Kosova? Zašto su rehabilitovali četnika Dražu Mihajlovića čiji su vojnici poklali na hiljade ljudi drugih nacionalnosti, pa čak i Srbe? Zašto su njegov četnički pokret izjednačili sa partizanima? Zašto negiraju presudu o genocidu? Zašto veličaju presuđene ratne zločince? Zašto daju imena ulicama i studentskim domovima po ratnim zločincima? Zašto srpska mladež na tribinama nogometnih stadiona uzvikuju "Nož, žica, Srebrenica"?

Zato što dobar dio srpske javnosti nema blage veze šta se dešavalo devedesetih godina. Drugi dio je vrlo dobro upoznat sa svim zbivanjima, ali šute. Mali broj njih javno govore o tome, ali su redovno žigosani kao "Brankovići" ili Soroševi plaćenici. Usporedo, vladajuća struktura koristi sve mehanizme kako bi Srbe predstavila kao najveću žrtvu u proteklim ratovima, istovremeno negirajući svaku krivicu Srba i Srbije. Koliko god da je spriječena, srpska javnost se isto toliko NE ŽELI upoznati sa zbivanjima tokom devedesetih godina, iako postoje svi uslovi za to. Zašto to ne žele, pitanje je za sebe.

Prebrojavanje "dobrih" Srba i navođenje imena časnog Jovana Divjaka, Nenada Čanka ili Žena u crnom, neće umanjiti činjenicu da se Srbi tako mazohistički samoobmanjuju i pokušavaju obmanuti druge.

Kolektivnu Srpsku pamet može promijeniti samo srpska vlada i to akcijama širokih razmjera. Đinđić je pokušao bar trasirati taj put, ako ne i sprovesti proces katarze, ali je zaplatio glavom. Sada, Srbiju vodi deklarisani četnik i ratni huškač Aleksandar Vučić, a desna ruka mu je Ivica Dačić, svjedok pa i sudionik zaluđivanja Srba.
plus, Srbi se ne identificiraju sa drzavom BiH van Balkana , tajd dio identieta su prekrizili, nema veze ako imaju BiH pasos ( isti problem imaju mnogi Hrvati) :hm

To je mnogo dublji razlog, a uzrok je SPC, jer je jedina vjerska organizacija u regiji, koja ne poštuje državne granice. Imamo različite katoličke organizacije u BiH i HR, različite islamske organizacije u BiH, HR, CG i SRB, a samo SPC negira granice i ganja ekskluzivitet, kao jedini pravi zastupnik svih pravoslavaca - svugdje u regiji.

Nakon nekih 500 godina takve politike, nije nikakvo čudo da današnji Srbi iz BiH i HR, te zemlje ne doživljavaju kao svoje domovine, jer ih je ta politika uvijek spriječavala u sjedinjenju sa zemljom u kojoj žive, kao i sa drugim etnosima oko sebe i to bi bila ta fatalna greška.

Šokantan podatak, austrougarski demografi procjenjuju da je oko 1873. godine, na Kosovu živilo oko 65% Srba, a Albanaca svega oko 30%.

Image
Image

Slično smo imali i 1946, tokom kolonizacije Vojvodine, potom 1995. iz HR, uz neznatno pomoć hrvatske vojske, a trenutno je masovno iseljavanje iz BiH. Pretpostavlja se da je u zadnjih 5 godina, BiH napustilo oko 90.000 Srba.

Zaključak bi bio, od svih zala koja su zadesila Srbe, najveće je zlo Srpska Pravoslavna Crkva i njena ideologija.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Veca » 29 Jun 2018, 17:26

...hvala, Space!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Venera » 29 Jun 2018, 17:34

Krokodil Behko wrote: 29 Jun 2018, 17:08
statebriga wrote: 29 Jun 2018, 14:32
Laser wrote: 29 Jun 2018, 13:00 Kao i mnoge druge, i ova tema je skroz razvodnjena, čak je otišla u pogrešnom pravcu.

Naslov teme je "Zašto Srbi ne kritikuju Srbe?", što nam govori da je započeta sa konstatacijom, a ne pitanjem "Da li...". Naravno, konstatacija se može oboriti kao pogrešna, a li NIKAKO prebrojavanjem i nabrajenjem "dobrih" Srba, što je meni lično degutantno. Odvratno je dijeliti Srbe ili bilo koji drugi narod na "dobre" i "loše".
Ova tema treba potvrditi ili odbaciti gore rečenu konstataciju i eventualno raspraviti uzroke katastrofalng koletivnog srpskog mišljenja.

Zašto Srbi negiraju da su svi ratovi na ovom prostorima pokrenuti iz Srbije, nipošto iz Hrvatske, Bosne ili Kosova? Zašto su rehabilitovali četnika Dražu Mihajlovića čiji su vojnici poklali na hiljade ljudi drugih nacionalnosti, pa čak i Srbe? Zašto su njegov četnički pokret izjednačili sa partizanima? Zašto negiraju presudu o genocidu? Zašto veličaju presuđene ratne zločince? Zašto daju imena ulicama i studentskim domovima po ratnim zločincima? Zašto srpska mladež na tribinama nogometnih stadiona uzvikuju "Nož, žica, Srebrenica"?

Zato što dobar dio srpske javnosti nema blage veze šta se dešavalo devedesetih godina. Drugi dio je vrlo dobro upoznat sa svim zbivanjima, ali šute. Mali broj njih javno govore o tome, ali su redovno žigosani kao "Brankovići" ili Soroševi plaćenici. Usporedo, vladajuća struktura koristi sve mehanizme kako bi Srbe predstavila kao najveću žrtvu u proteklim ratovima, istovremeno negirajući svaku krivicu Srba i Srbije. Koliko god da je spriječena, srpska javnost se isto toliko NE ŽELI upoznati sa zbivanjima tokom devedesetih godina, iako postoje svi uslovi za to. Zašto to ne žele, pitanje je za sebe.

Prebrojavanje "dobrih" Srba i navođenje imena časnog Jovana Divjaka, Nenada Čanka ili Žena u crnom, neće umanjiti činjenicu da se Srbi tako mazohistički samoobmanjuju i pokušavaju obmanuti druge.

Kolektivnu Srpsku pamet može promijeniti samo srpska vlada i to akcijama širokih razmjera. Đinđić je pokušao bar trasirati taj put, ako ne i sprovesti proces katarze, ali je zaplatio glavom. Sada, Srbiju vodi deklarisani četnik i ratni huškač Aleksandar Vučić, a desna ruka mu je Ivica Dačić, svjedok pa i sudionik zaluđivanja Srba.
plus, Srbi se ne identificiraju sa drzavom BiH van Balkana , tajd dio identieta su prekrizili, nema veze ako imaju BiH pasos ( isti problem imaju mnogi Hrvati) :hm

To je mnogo dublji razlog, a uzrok je SPC, jer je jedina vjerska organizacija u regiji, koja ne poštuje državne granice. Imamo različite katoličke organizacije u BiH i HR, različite islamske organizacije u BiH, HR, CG i SRB, a samo SPC negira granice i ganja ekskluzivitet, kao jedini pravi zastupnik svih pravoslavaca - svugdje u regiji.

Nakon nekih 500 godina takve politike, nije nikakvo čudo da današnji Srbi iz BiH i HR, te zemlje ne doživljavaju kao svoje domovine, jer ih je ta politika uvijek spriječavala u sjedinjenju sa zemljom u kojoj žive, kao i sa drugim etnosima oko sebe i to bi bila ta fatalna greška.

Šokantan podatak, austrougarski demografi procjenjuju da je oko 1873. godine, na Kosovu živilo oko 65% Srba, a Albanaca svega oko 30%.

Image
Image

Slično smo imali i 1946, tokom kolonizacije Vojvodine, potom 1995. iz HR, uz neznatno pomoć hrvatske vojske, a trenutno je masovno iseljavanje iz BiH. Pretpostavlja se da je u zadnjih 5 godina, BiH napustilo oko 90.000 Srba.

Zaključak bi bio, od svih zala koja su zadesila Srbe, najveće je zlo Srpska Pravoslavna Crkva i njena ideologija.
hvala Krokodilko na opsirnom odgovoru, samo ne razumijem narod iz svakodnevnog zivota koji podrzava zlo SPC
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Mutevelija » 29 Jun 2018, 18:24

Melek wrote: 29 Jun 2018, 13:43 Najbolje se razdvojiti, ali malo pravednije nego sto se pokusalo prije. Fakat :cudi
Može jedne preko Save druge preko Drine :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Mutevelija » 29 Jun 2018, 18:24

Melek wrote: 29 Jun 2018, 13:43 Najbolje se razdvojiti, ali malo pravednije nego sto se pokusalo prije. Fakat :cudi
Može jedne preko Save druge preko Drine :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Mutevelija » 29 Jun 2018, 18:26

Što se tiče negiranja granica i IZ negira granice
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by ina » 29 Jun 2018, 19:10

Socrates ovo je kljuc...
Nije ona mislila ništa loše sa tim,

Briga...
Konstatirala sam da u religijskim okvirima postoje...
Nisi u mojoj kozi tako da ne znas kakve sve stvari meni smetaju. A sigurno ne podnosim raznorazna razvijanja i gajenje mrznje. A i vec receno je sasvim jasno:
Jeste ipak istina da u podneblju tolike prosute krvi ima svoje specificno znacenje.
Neke stvari treba zakonom okoncati,
Arrivederci...
Svijest ima sidrište.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Venera » 29 Jun 2018, 19:13

ina wrote: 29 Jun 2018, 19:10 Socrates ovo je kljuc...
Nije ona mislila ništa loše sa tim,

Briga...
Konstatirala sam da u religijskim okvirima postoje...
Nisi u mojoj kozi tako da ne znas kakve sve stvari meni smetaju. A sigurno ne podnosim raznorazna razvijanja i gajenje mrznje. A i vec receno je sasvim jasno:
Jeste ipak istina da u podneblju tolike prosute krvi ima svoje specificno znacenje.
Neke stvari treba zakonom okoncati,
Arrivederci...
ina, moja tema je vrlo jasna, ne kuzim, sto tebi ili nekome na forumu treba dalje objasnjavati :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Mutevelija » 29 Jun 2018, 19:22

Ma nisu ni Hrvati nesto pohitni da kritikuju Hrvate, samo što su raštrkni više.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Fazlija » 29 Jun 2018, 20:41

statebriga wrote: 27 Jun 2018, 15:45nece nikoome biti bolje ako se ti i Fazlija izinete
Mislim da hoce, jer ljudima je lakse zivjeti sa spoznajom da im je prvi susjed normalan. I meni je lakse kada vidim da npr. neki Hrvat komemorira zrtve Jasenovca, nego kada vidim povampirenog ustasu kako vileni. Pa onda brijem da je i drugima mnogo lakse vidjeti ili cuti za normalnog Srbina, nego za povampirenog cetnika. Ali cak i da im nece biti lakse, meni je lakse zivjeti bez mrznje.
statebriga wrote: 27 Jun 2018, 15:45jer ti i dalje ne vidis problem kad Djokkoic digne tri prsta na teniskom mecu , a Fazlija jos nije halalio izdaju srpskom narodu u doba Otomanskog Carstva; znaci, oboje volite kao fino diplomatksi negirati , ali nema nikakvog efekta , jer oboje imate barijere u glavi :kafa
Ja sam samo rekao da ne vidim da se ljudi tako pozdravljaju na ulici i sl. Da to jednostavno nije pozdrav. A sportasi sto koriste te znakove, to je za svaku osudu. Posebno znajuci sta se dogadjalo pod tim znakovima.

Sto se tice islamizacije, vjerovatno si me krivo razumjela (cak i da zanemarimo cinjenicu da si svadljiva). Nisam mislio na narod, nego na srednjovjekovno bosansko plemstvo. Ali mozda sam se nespretno izrazio, pa cu pojasniti. Htio sam reci da izdaje dijela srpskog plemstva nije bilo... kako je to rekao Hurija. Iako odgovornost za mit o izdaji Brankovica vjerovatno snosi sama SPC i porodica Lazarevica (jos uvijek nedovoljno dokazano). Medju bosanskim plemstvom je otpor bio mnogo slabiji, gotovo nikakav. Mozda upravo zato sto je vec nastupio potpuni kulturni rasap srednjovjekovnog bosanskog drustva. Tako je posljednji Djed, poglavar Crkve bosanske, navodno presao na pravoslavlje. Posljednja 2 kralja Bosne su bila izrazito katolicki vladari koji su pokrenuli progone bogumila. Tako ideoloski razjedinjena drzava jednostavno nije bila sposobna za obranu izvana. Stoga i ne cudi da je dolaskom stranih osvajaca najveci dio porodica Kotromanic i Hrvatinic pobijen, a dio clanova porodice Kosaca prihvatio islam i visoke polozaje u Otomanskom carstvu.

Srednjovjekovnoj Bosni se desilo isto ono sto i kulturama indijanskih naroda u Juznoj i Srednjoj Americi. Crkva bosanska je bila vec u povlacenju i prije dolaska Turaka. Cak i da oni nisu dosli na Balkan, bogumilsku kulturu bi zatrlo lokalno plemstvo i svecenstvo koje je bilo sklonije prihvacati katolicku ili pravoslavnu vjeru. Tako poljuljana domaca kultura, izdana od svojeg vlastitog plemstva i svecenstva nije mogla prezivjeti. Dakle, ako to nije izdaja, jos veca od Brankovicevske, onda ne znam sta jeste.

Sve krscanske drzave na Balkanu, ukljucujuci i Bizant, su bile na klimavim nogama i jednostavno nisu mogle podnijeti snazan i dobro organiziran prodor osvajaca iz Azije. Ali je Bosna posebna po tome sto su je strani osvajaci izgleda zatekli u stanju potpunog unutrasnjeg raspada. Da tada nije bilo turskog prodora, Bosna bi se vjerovatno stabilizirala na ovaj ili onaj nacin. Postala klasicna katolicka kraljevina (ili banovina unutar Madjarske). Ili u slucaju jacanja Srbije prevagnula na tu stranu i postala pravoslavna kraljevina. Ili dio Srbije, ili bi Bosna osvojila Srbiju, potpunoi svejedno...

Ali u trenutku dolaska stranih osvajaca, ako to nije primjer izdaje, kada ti vjerski poglavari i plemstvo ne brane drzavu, nego prelaze na druge vjere, ratuju izmedju sebe i protiv sopstvenog naroda - onda ne znam sta jeste izdaja. Samo ta izdaja nije tako opjevana kao ona navodna izdaja Brankovica...

I kao sto rekoh, to nije tema za ovu raspravu. I neka je raspravlja onaj koga to zulja na neekoj temi o historiji.
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Venera » 29 Jun 2018, 20:51

Fazlija wrote: 29 Jun 2018, 20:41
statebriga wrote: 27 Jun 2018, 15:45nece nikoome biti bolje ako se ti i Fazlija izinete
Mislim da hoce, jer ljudima je lakse zivjeti sa spoznajom da im je prvi susjed normalan. I meni je lakse kada vidim da npr. neki Hrvat komemorira zrtve Jasenovca, nego kada vidim povampirenog ustasu kako vileni. Pa onda brijem da je i drugima mnogo lakse vidjeti ili cuti za normalnog Srbina, nego za povampirenog cetnika. Ali cak i da im nece biti lakse, meni je lakse zivjeti bez mrznje.
nisi skuzio, lako je prelomiti izvinjenje, ali vecina glume :zubi lako je glumiti finocu, a istovremeno podrzavati tri prsta i imati problema sa mjenjanjem religij :zubi

nisi ni ti halalio 500 godina povijesti , a vjerovatno nisi ni halalio neazisvno Kosovo , ti si poceo doticnu pricu o Osmanlijama , nema potrebe meni podvlaciti da sam svadljiva :kafa
Last edited by Venera on 29 Jun 2018, 20:59, edited 1 time in total.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Mutevelija » 29 Jun 2018, 20:57

Bošnjaci nisu nacionaliste velike zbog islama
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Socrates » 29 Jun 2018, 21:09

Ma nije uopste stvar izvinjenja, jer ko će tu pogoditi sta je iskreno sta nije.

45 godina su ljudi zajedno pili kafe, pa kad pročitam neka svjedočenja, smuči mi se život.

Stvar, dakle, nije do privatnog izvinjenja, nego do mijenjanja narativa. Od jugo-državica, jedino je Srbija konzistentno željela graditi, kakvu-takvu, imperiju, a svi imperijalni projekti su imali slične matrice, metropole i periferije, ponistavanje istih prava ostalim narodima, pozeljne i nepoželjne, itd.

Dakle, treba se mijenjati taj imperijalni narativ.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Pričaona”

Who is online

Users browsing this forum: Matan, spacebound and 53 guests