Kako djeci objasniti protekli rat?

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Calla » 27 Aug 2014, 10:30

ja se nekako pridrzavam pozitivnih pravila ,nase negativno iskustvo ne bi trebalo biti i iskustvo nase djece,,,barem jednu generaciju rat promasi i dobro je tako ,ili greske mojih roditelja koje su oni pravili ne trebam ´ja ponavljati !!

U Njemackoj nijedan njemac nije u skoli ucio gadosti i operacije iz drugog svjetskog rata ,a mi smo ga morali napamet uciti i zamrzili smo sve svabe najkasnije posle onih ratnih filmova,,sutjeska kozara !!
Njemce i danas dan iako su sacuvani u sopstvenoj zemlji od hitlerovog nacionalizma i u cetvrtoj generaciji gledaju poprjeko u mnogim zemljama !!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by storm » 27 Aug 2014, 10:37

Calla wrote:ja se nekako pridrzavam pozitivnih pravila ,nase negativno iskustvo ne bi trebalo biti i iskustvo nase djece,,,barem jednu generaciju rat promasi i dobro je tako ,ili greske mojih roditelja koje su oni pravili ne trebam ´ja ponavljati !!

U Njemackoj nijedan njemac nije u skoli ucio gadosti i operacije iz drugog svjetskog rata ,a mi smo ga morali napamet uciti i zamrzili smo sve svabe najkasnije posle onih ratnih filmova,,sutjeska kozara !!
Njemce i danas dan iako su sacuvani u sopstvenoj zemlji od hitlerovog nacionalizma i u cetvrtoj generaciji gledaju poprjeko u mnogim zemljama !!
Ovo bi te samo ispravio, ako dopustiš.... nisu ni nijemci bili sacuvani od nacionalsocializma u svojoj državi ako se nisu slagali s njim ... mnogi su proganjani i imali isti tretman poput židova, ako su se glasno odredili protiv režima...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Lebowski » 27 Aug 2014, 13:19

storm wrote:Samo bez mržnje...ionako će biti okružena njom dovoljno kad odu van...
A neke povijestne činjenice svakako im objasniti
Povijesne činjenice mnogi drugačije interpretiraju i objašnjavanje ti dođe ustvari indoktrinacija te djece..
Ali u siituaciji kada ovdje imaš 3 ili 4 istine i teško da će nekad biti jedna i svi se ponašaju otprilike isto, da djeci odmalena pričaju mitove, naravno ne svi, onda je možda i bolje djeci reći tu svoju istinu, pa makar ona i ne bila 100% takva. čicto radi budućnosti i prošlosti.

Idealno bi bilo da djeca ne moraju razmišljati o tome, da im ništa ne objašnjavaš a takvu mržnju "kažnjavati" kao i mržnju prema bilo kome drugom, radi njih samih prije svega.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by mrki62 » 27 Aug 2014, 13:24

Yebe se današnjoj djeci šta je i kako je bilo.
To se da primijetiti a to mislim prvenstveno na većinu,jer pojedini slučaji su za mene nevažni.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by laganini » 27 Aug 2014, 14:04

mrki62 wrote:Yebe se današnjoj djeci šta je i kako je bilo.
To se da primijetiti a to mislim prvenstveno na većinu,jer pojedini slučaji su za mene nevažni.
..misliš mrki...moj mali je desniji od mene... :cudi :pusi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by mrki62 » 27 Aug 2014, 15:15

laganini wrote: ..misliš mrki...moj mali je desniji od mene... :cudi :pusi
Starost?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Rabiosa » 27 Aug 2014, 23:08

Idealiziranje necega o cem' zapravo nemaju pojma..
To je problem danasnje mladezi.
Aktiviram se na dodir.

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by krhotina » 29 Aug 2014, 02:01

Djeci se sve vrlo jednostavno može objasniti, veći problem je sa odraslima :cvike

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Podrinjac » 31 Aug 2014, 15:40

Djeci treba pričati. Hoće li oni prihvatiti činjenice i istinu, to ne znam, al' pričati im se mora. Da li će oni zamrziti Srbe zbog toga, to je njihova stvar. Kad mogu Srbi se grcati u nacionalizmu i mržnji protiv nas, može i moje dijete protiv njih. Bolje je mrziti ih, nego biti dobar s njima, a sutra te puškom nišani.

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by krhotina » 01 Sep 2014, 01:04

Et, to je govorim... Djeca znaju da niko nije rasturio BiH :123

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by radeta62 » 03 Sep 2014, 10:08

Da ne ponavljaju geske starijih i da znaju napraviti razliku ko im zeli dobro a ko zlo. :gitara

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95055
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33320 times
Been thanked: 20325 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Rum » 14 Sep 2014, 00:49

[ytube][/ytube] pogledati video i sve ce biti jasno
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Johny » 20 Sep 2014, 09:32

jednostavno sacekati da porastu,,
zasto puniti njihove bezbrizne glavice bradatim pricama,raznoraznim beretkama,cigaretama HB i.t.d.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by STrendzer » 20 Sep 2014, 11:14

Podrinjac wrote:Djeci treba pričati. Hoće li oni prihvatiti činjenice i istinu, to ne znam, al' pričati im se mora. Da li će oni zamrziti Srbe zbog toga, to je njihova stvar. Kad mogu Srbi se grcati u nacionalizmu i mržnji protiv nas, može i moje dijete protiv njih. Bolje je mrziti ih, nego biti dobar s njima, a sutra te puškom nišani.
slazem se sa ovim,ne mosh se ti bez rogova s rogatim bosti...ako bradati zlocinac ima pusku,ti nabavi dvije i ne pustaj ga iz oka...nikad.
"klin se samo klinom izbija"!

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Rabiosa » 20 Sep 2014, 15:28

Podrinjac wrote:Djeci treba pričati. Hoće li oni prihvatiti činjenice i istinu, to ne znam, al' pričati im se mora. Da li će oni zamrziti Srbe zbog toga, to je njihova stvar. Kad mogu Srbi se grcati u nacionalizmu i mržnji protiv nas, može i moje dijete protiv njih. Bolje je mrziti ih, nego biti dobar s njima, a sutra te puškom nišani.
Nije ovo bash zdrav stav.:) Prenositi mrznju s koljena na koljeno.;)
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Rabiosa » 20 Sep 2014, 15:42

Krokodil Behko wrote:Bar je to jasno. Srbija i Hrvatska, rasturili su i YU i BiH.
Kakve su to neistine? Mslm, biljezim se sa stovanjem, ipak si zitelj s vise iskustva zivota u YU, al koliko ono puta se raspadala ..pa sastavljala.

Razumijem zapravo sustinu tvoje izreke, al' u globalu nije u redu takve zakljucke iznositi za krivicu raspada.
Ne moram te podsjecati da se dolaskom Milosevica na vlast cini cistka na srbijnskom tronu, sto nam to govori? Govori nam da je posljedica toga- lazni protest u Vojvodini, Crnoj Gori itd.. doveo do osnazivanja milosevicevih podanika. Tim potezom je taj govnar dobio SNAGU i BODOVE.

Osnazen tim polozajem na CK SKJ 1990. godine srbijanski politicki vrh je htio nametnuti svoju volju SFRJ sa SR Srbijom kao dominatnu clanicu, dok su Slovenija, Hrvatska i Bosna i Hercegovina htjele uzivati u vecoj autonomiji.

Znaci, nije Hrvatska samo to htjela.. vec su joj se pridruzile Bosna i Slovenija.

Dalje, umjesto dogovora i kompromisa doslo je do raskola.
Zatim se desio onaj tren famoznog napustanja sjednice i raspisivanja demokratskog izbora.
Jedina je razlika sto su Slovenije, Makedonija i Hrvatska proglasile neovisnost 1991., a Bosan 1992.

E sad, ti si mozda mislio na igru Tudjmana i Milosevica zbog drapanja za teritorijem Bosne, ali ..i tu se ima dosta za laprdanje, ALI napisati da je Hrvatska u kombinaciji sa Srbijom kriva za raspad YU?? Hm..
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2014, 15:53

Salsa wrote:
Krokodil Behko wrote:Bar je to jasno. Srbija i Hrvatska, rasturili su i YU i BiH.
Kakve su to neistine? Mslm, biljezim se sa stovanjem, ipak si zitelj s vise iskustva zivota u YU, al koliko ono puta se raspadala ..pa sastavljala.

Razumijem zapravo sustinu tvoje izreke, al' u globalu nije u redu takve zakljucke iznositi za krivicu raspada.
Ne moram te podsjecati da se dolaskom Milosevica na vlast cini cistka na srbijnskom tronu, sto nam to govori? Govori nam da je posljedica toga- lazni protest u Vojvodini, Crnoj Gori itd.. doveo do osnazivanja milosevicevih podanika. Tim potezom je taj govnar dobio SNAGU i BODOVE.

Osnazen tim polozajem na CK SKJ 1990. godine srbijanski politicki vrh je htio nametnuti svoju volju SFRJ sa SR Srbijom kao dominatnu clanicu, dok su Slovenija, Hrvatska i Bosna i Hercegovina htjele uzivati u vecoj autonomiji.

Znaci, nije Hrvatska samo to htjela.. vec su joj se pridruzile Bosna i Slovenija.

Dalje, umjesto dogovora i kompromisa doslo je do raskola.
Zatim se desio onaj tren famoznog napustanja sjednice i raspisivanja demokratskog izbora.
Jedina je razlika sto su Slovenije, Makedonija i Hrvatska proglasile neovisnost 1991., a Bosan 1992.

E sad, ti si mozda mislio na igru Tudjmana i Milosevica zbog drapanja za teritorijem Bosne, ali ..i tu se ima dosta za laprdanje, ALI napisati da je Hrvatska u kombinaciji sa Srbijom kriva za raspad YU?? Hm..
Mislim da je Makedonija, ipak krenula kad i BiH. Ništa prije.
Odgovornost za raspad YU je na sredini puta od BG do ZG, sviđalo se to sad nekima ili ne.
Zašto bih ja kao treća strana, bio navijač neke od ove dvije strane?
Razumljivo je da bi odgovornost HR mogla biti malo manja ali samo iz razloga koji su zapravo posljedice, a to je da rat ipak počinje iz Srbije.
Da se nas pitalo, zadnja važeća SFRJ, mogla je i ostati uz izvjesne preinake, a Tuđman (realno gledano) to ipak ne bi akceptirao. Šušak nije bio tu slučajno u svojstvu njegove sjenke.
Svi znamo ko ga je poslao i odakle. Tuđman je izvršitelj. Milošević je također izvršitelj. Preostaje da se odgovori na pitanje, koji su sve krugovi uticali na njihove odluke.
online

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Rabiosa » 20 Sep 2014, 16:02

Jedini krivac je SRBIJA.. i njen san o VELIKOJ SRBIJI,.. odnosno.. krnjoj Jugoslaviji ili prosirenoj Srbiji, s osnovnom tezom: Jugoslaviju treba razoriti i na njezinim rusevinama stvoriti Veliku Srbiju.

Uistinu mislis da je Jugoslavija mogla zazivjeti? Uistinu?

Btw, godine 1991. Parlament je donio Ustav Republike Makedonije. Postala je neovisna 1991. :)
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2014, 16:10

Salsa wrote:Jedini krivac je SRBIJA.. i njen san o VELIKOJ SRBIJI,.. odnosno.. krnjoj Jugoslaviji ili prosirenoj Srbiji, s osnovnom tezom: Jugoslaviju treba razoriti i na njezinim rusevinama stvoriti Veliku Srbiju.

Uistinu mislis da je Jugoslavija mogla zazivjeti? Uistinu?

Btw, godine 1991. Parlament je donio Ustav Republike Makedonije. Postala je neovisna 1991. :)

Svako selo može izglasati Ustav. Bitno je kad su neke bitnije zemlje to priznale, a u ovom slučaju, to je 1992. godina.
Za razliku do drugih republika SFRJ, Makedonija, koja je nezavisnost proglasila 17.11. 1991. i bila međunarodno priznata 1992. godine, nije bila direktno ili indirektno zahvaćena ratnim sukobima.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Republika_Makedonija

Jugoslavija nije mogla opstati vječno zbog raznih kulturoloških i historijskih različitosti, povrh kojih je postojala ambicija Srbije da dominira nad ostalima i to je fakat.
Ali nemoj da fulimo temu. Ne pričamo o tome ko je u pravu, nego ko je doprineo raspadu SFRJ. Ili bar ja pričam o tome. Nije problem to što ti navodiš. Naravno da si u pravu, s tim da govorim općenito o raspadu SFRJ, a ista je bila osuđena na propast već oko 280. godine p.n.e. s provalom Kelta u Srbiju.
online

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti protekli rat?

Post by Rabiosa » 20 Sep 2014, 16:18

Ja sam se doticala proglasenja neovisnosti, a ne medjunarodnog priznanja. No dobro...
Uglavnom, ne volim politiku..ali ovo vec spada u Povijest koja je uistinu bitna za buduce narastaje.
Postujem tvoje misljenje, a ja sam eto iznesla svoje.
Aktiviram se na dodir.

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests