Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

Wer
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 28 Nov 2018, 20:29
Status: Offline

Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Wer » 09 Dec 2018, 18:14

Ja sam više puta kupio stvari u trgovinama koji često još imaju rok dok se ne pokvare ali čim ih otvorim ko naprimjer kolač (koji je spakovan i koji se ne smije jesti dok se ne plati za njega) i tek kad ga probam primjetim da je pokvaren i da ga ne smijem dalje jesti jer me može zaboliti kasnije stomak. Šta me sad zanima šta je najpametnije uraditi? Jer ja ne dobijam u svakoj trgovini račun da imam dokaz da sam ga kupio i nije li to kršenje nekog zakona ove zemlje. Je li to dozvoljeno po zakonima imati proizvode u trgovini a ne stavljati vidljive cijene za njih(da se ne mora njih kupiti i tek onda znati cijena)? I šta se može uraditi ako se cijena na kasi mijenja i nije ista ko napisana u proizvodnji?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Mutevelija » 09 Dec 2018, 18:15

Komunalnom :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by alcapone » 09 Dec 2018, 18:16

Malo probaj, ako ti se ne svidi ostavi..
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Čupava » 09 Dec 2018, 18:19

Wer wrote: 09 Dec 2018, 18:14 Ja sam više puta kupio stvari u trgovinama koji često još imaju rok dok se ne pokvare ali čim ih otvorim ko naprimjer kolač (koji je spakovan i koji se ne smije jesti dok se ne plati za njega) i tek kad ga probam primjetim da je pokvaren i da ga ne smijem dalje jesti jer me može zaboliti kasnije stomak. Šta me sad zanima šta je najpametnije uraditi? Jer ja ne dobijam u svakoj trgovini račun da imam dokaz da sam ga kupio i nije li to kršenje nekog zakona ove zemlje. Je li to dozvoljeno po zakonima imati proizvode u trgovini a ne stavljati vidljive cijene za njih(da se ne mora njih kupiti i tek onda znati cijena)? I šta se može uraditi ako se cijena na kasi mijenja i nije ista ko napisana u proizvodnji?
Pa na svakom od kupljenih artikala trebalo bi da bude kontakt tel, mail web stranica proizvodzaca..

Racun ti je dokaz o kupljenom artiklu za koji se zalis i njega prilozis uz reklamirani artikl..

Ako ti prodavac ne da racun, imas pravo da ga trazis..za sve sto platis, pa makar to kostalo i 1KM pa i po pijacama voca i povrca duzni su dati racune..

P.S. Obavezno gledaj rok upotrebe prije kupovine.. :cudi
.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119625
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5635 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Maja » 09 Dec 2018, 18:21

Vratis gdje si kupio s racunom. Ako ne daju racun vrati kolac i reci im da ces ih prijaviti zbog neizdavanja racuna ako ne vrate pare.

Wer
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 28 Nov 2018, 20:29
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Wer » 09 Dec 2018, 18:23

Mutevelija wrote: 09 Dec 2018, 18:15 Komunalnom :cudi
Kojom komunalnom? Google daje neke gospodarske ili redovske rezultate.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Mutevelija » 09 Dec 2018, 18:27

To se tako kaze kad nema selameta.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Wer
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 28 Nov 2018, 20:29
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Wer » 09 Dec 2018, 18:29

Čupava wrote: 09 Dec 2018, 18:19
Wer wrote: 09 Dec 2018, 18:14 Ja sam više puta kupio stvari u trgovinama koji često još imaju rok dok se ne pokvare ali čim ih otvorim ko naprimjer kolač (koji je spakovan i koji se ne smije jesti dok se ne plati za njega) i tek kad ga probam primjetim da je pokvaren i da ga ne smijem dalje jesti jer me može zaboliti kasnije stomak. Šta me sad zanima šta je najpametnije uraditi? Jer ja ne dobijam u svakoj trgovini račun da imam dokaz da sam ga kupio i nije li to kršenje nekog zakona ove zemlje. Je li to dozvoljeno po zakonima imati proizvode u trgovini a ne stavljati vidljive cijene za njih(da se ne mora njih kupiti i tek onda znati cijena)? I šta se može uraditi ako se cijena na kasi mijenja i nije ista ko napisana u proizvodnji?
Pa na svakom od kupljenih artikala trebalo bi da bude kontakt tel, mail web stranica proizvodzaca..

Racun ti je dokaz o kupljenom artiklu za koji se zalis i njega prilozis uz reklamirani artikl..

Ako ti prodavac ne da racun, imas pravo da ga trazis..za sve sto platis, pa makar to kostalo i 1KM pa i po pijacama voca i povrca duzni su dati racune..

P.S. Obavezno gledaj rok upotrebe prije kupovine.. :cudi
Ja i gledam skoro svaki put rok upotrebe prije neko što kupim nešto šta se kasnije može pokvariti ali čak ako rok još traje opet se desi da je hrana već pokvarena.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Pasaga » 09 Dec 2018, 18:31

datumi se prepravljaju ...
u savremenom trzistu ....drustvu ... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Čupava » 09 Dec 2018, 18:34

Wer wrote: 09 Dec 2018, 18:29
Čupava wrote: 09 Dec 2018, 18:19
Wer wrote: 09 Dec 2018, 18:14 Ja sam više puta kupio stvari u trgovinama koji često još imaju rok dok se ne pokvare ali čim ih otvorim ko naprimjer kolač (koji je spakovan i koji se ne smije jesti dok se ne plati za njega) i tek kad ga probam primjetim da je pokvaren i da ga ne smijem dalje jesti jer me može zaboliti kasnije stomak. Šta me sad zanima šta je najpametnije uraditi? Jer ja ne dobijam u svakoj trgovini račun da imam dokaz da sam ga kupio i nije li to kršenje nekog zakona ove zemlje. Je li to dozvoljeno po zakonima imati proizvode u trgovini a ne stavljati vidljive cijene za njih(da se ne mora njih kupiti i tek onda znati cijena)? I šta se može uraditi ako se cijena na kasi mijenja i nije ista ko napisana u proizvodnji?
Pa na svakom od kupljenih artikala trebalo bi da bude kontakt tel, mail web stranica proizvodzaca..

Racun ti je dokaz o kupljenom artiklu za koji se zalis i njega prilozis uz reklamirani artikl..

Ako ti prodavac ne da racun, imas pravo da ga trazis..za sve sto platis, pa makar to kostalo i 1KM pa i po pijacama voca i povrca duzni su dati racune..

P.S. Obavezno gledaj rok upotrebe prije kupovine.. :cudi
Ja i gledam skoro svaki put rok upotrebe prije neko što kupim nešto šta se kasnije može pokvariti ali čak ako rok još traje opet se desi da je hrana već pokvarena.
Uzmes racun, uslikas, i dokaze posaljes proizvodzacu a i pogledaj ovdje nesto brzinski prelistah...

http://www.fsa.gov.ba/fsa/bs/
.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Pasaga » 09 Dec 2018, 18:36

etikete,datumi...pa i farbanje hrane...
...to je odavno prisutno i na EU trzistu...
...pa...vi pricajte
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Čupava » 09 Dec 2018, 18:43

.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Konsultant » 10 Dec 2018, 01:53

Mescini to se prijavi kantonalnom ispektorijatu, onda oni to nesto razmatraju, kazu vako ces nako ces. Ima i ta neka agencija, samo jesu oni za test hrane generalno ili im mozes prijaviti direktno provjeri.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Pasaga » 10 Dec 2018, 06:02

Konsultant wrote: 10 Dec 2018, 01:53 Mescini to se prijavi kantonalnom ispektorijatu, onda oni to nesto razmatraju, kazu vako ces nako ces. Ima i ta neka agencija, samo jesu oni za test hrane generalno ili im mozes prijaviti direktno provjeri.
Svugdje ima udruzenje za zastitu potrosaca....
uslikat,prilozit proizvod ili dio ...
Drugo.... uslikat,alarmirat lokalnu TV,novine...
Svi jedva cekaju takve da objave takve vjesti.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120367
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Krokodil Behko » 10 Dec 2018, 10:41

Ako je BH telecom u pitanju, najbolje ti je da se opašeš eksplozivnim prslukom i digneš govna u zrak.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Konsultant » 10 Dec 2018, 10:50

Krokodil Behko wrote: 10 Dec 2018, 10:41 Ako je BH telecom u pitanju, najbolje ti je da se opašeš eksplozivnim prslukom i digneš govna u zrak.
A Behko ce im oprosititi sto si ih tukao. :plavi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Socrates » 10 Dec 2018, 13:21

Sto se tiče pokvarene robe, svi su ti već dali savjete. Ne kupuj ništa bez racuna.

Što se tiče cijena, ne mora proizvod imati cijenu na sebi. To ne odredjuje nijedan zakon.

Ako proizvod već ima cijenu na sebi (ili na bilo koji drugi način istaknutu cijenu, recimo, u prodajnim oglasima) i ti pokazes interesovanje da proizvod kupis, proizvod mora biti prodan po toj ili nižoj cijeni. Ovo je možda od manjeg značaja kad kupuješ hranu, ali kad kupuješ, recimo, auto, može da dodje do interesantnih slučajeva.

Sjećam se slucaja u Americi. U prodajnom oglasu, prodavač je napravio grešku u cijeni kompjutera i umjesto cijene od (lupam jer se ne sjećam detalja), 3000 istaknuo cijenu od 3 dolara. Javio se određen broj ljudi da kupi kompjuter po cijeni od 3 dolara. Prodavač im objasnio da je greska. Nije im htio prodati.

Ne bude im mrsko, svi ovi potencijalni kupci odvedu prodavača na sud. Sudija je odlučio u njihovu korist. Ponuđena cijena (od 3 dolara), po sudiji, je bila ponuda ugovora. Taj ugovor je automatski sklopljen kad neko prihvati tu cijenu. Ako im odbijes prodati, kršis ugovor. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Konsultant » 11 Dec 2018, 06:45

Koje udruzenje za zastitu potrosaca je dobro?

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Podrinjac » 11 Dec 2018, 06:52

Kontejneru.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Kome se obratiti u slučaju prodaje pokvarene robe?

Post by Pasaga » 11 Dec 2018, 09:23

Konsultant wrote: 10 Dec 2018, 10:50
Krokodil Behko wrote: 10 Dec 2018, 10:41 Ako je BH telecom u pitanju, najbolje ti je da se opašeš eksplozivnim prslukom i digneš govna u zrak.
A Behko ce im oprosititi sto si ih tukao. :plavi
... svi da mu halale ...
...adet je ....jbg ...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests