Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Mutevelija » 17 Dec 2018, 20:54

NE moze kad imamo ovakve parazite
Tražit ćemo da se napad na prosvjetnog radnika tretira kao napad na službeno lice




U Budžetu Vlade KS za 2019. godinu, nema sredstava planiranih za zapošljavanje odgajatelja u JU „Djeca Sarajeva“ Sarajevo. Takođe, nije planirano ni zapošljavanje stručnih saradnika, asistenata i ostalog stručnog osoblja u osnovne škole. To, znači da u 2019. godini neće doći do ukidanja liste čekanja u JU „Djeca Sarajeva“. Opet će najviše ispaštati djeca, rekao je u popodnevnom programu TV Alfa Saudin Sivro, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja KS i napomenuo da će i gubitnici i dalje biti radnici koji rade s djecom u inkluziji.

- Oni su obećali, 7. maja, da će poštivati sve ono što budemo tražili i što je u skladu sa uslovima Budžeta. Obavezali su se da će ispoštovati ovo. Mi kada smo protestovali oni su donijeli zaključke da je to u programu rada Vlade, da ne mogu odmah krenuti sa implementacijom naših zahtjeva koji se odnose na djecu u školama, na odgajatelje i da će to planirati u okviru programskih zadataka. Međutim, u Budžetu KS tih novaca nema. Nisu planirana sredstva ni za zapošljavanje 50 odgajatelja niti za zapošljavanje 50 stručnih saradnika u osnovne škole. Znači, da Vlada i Ministarstvo finansija KS ne poštuju zaključke Vlade, odnosno ono čime se obavežu usmeno, potpuno je bezvrijedno. To predstavlja samo lažnu nadu za sve one na koje se odnosi, naglasio je Sivro.

Sivro je u emisiji govorio i o nerijetkim slučajevima, napada na prosvjetne radnike od strane roditelja, te ja istakao da će Sindikat tražiti da se napad na prosvjetnog radnika tretira kao napad na službeno lice.

- Nastavnik treba da radi svoj posao, a ne može raditi svoj posao ukoliko ima takve pritske. Mi ćemo sigurno pokušati da zakonski to definišemo u KS. Nastavnik je ovlašteno lice, mi pokušavamo da kažemo ljudima da ne može niko potpisati knjižicu ili upisati ocjenu umjesto njega, ističe Sivro.

























17. decembar 2018. Doktori dižu glas: Nasilje i uvrede ne vode ničemu dobrom


Veliki broj ljekara širom Federacije BiH jutros je izašao pred zdravstvene ustanove u znak protesta zbog sve učestalijih fizičkih i verbalnih napada na doktore, stomatologe i ostalo medicinsko osoblje. Posljednji u nizu slučajeva, koji su prema riječima naših jučerašnjih sagovornika i "prelili čašu strpljenja", bili su napadi na doktoricu iz Širokog Brijega i prijetnja pištoljem ljekaru u Zenici. Ispred mostarskog SKB-a jučer se okupilo dvadesetak ljekara, a članica Upravnog odbora Sindikata u HNK-a Marina Berberović istakla je da je jučerašnja aktivnost uvod u inicijativu koju sindikati u narednoj godini namjeravju sporvesti u djelo, a tiče se napada na ljekare i medicinsko osoblje.

Image

- Zagovarat ćemo skore izmjene zakona, s krajnjim ciljem da se svaki naredni verbalni i fizički napad na liječnike i medicinsko osoblje tretira kao napad na službeno lice, kazala je, te potvrda da su i u mostarskom SKB-u verbalni napadi postali svakodnevnica. Na konstatacije predstavnika medija, kako donekle i sami ljekari iniciraju nezadovoljstvo i uzrokuju nervozu pacijenata zbog pregleda "preko reda" ili izostanka kvalitetne usluge, Berberovićeva je konstatovala da trijaža i hitnost slučajeva moraju da se poštuju. Problemi nastaju, tvrdi, zato što većina pacijenata nije u stanju procijeniti hitnost slučaja. Ipak, priznala je i da bi i ljekari morali biti pristupačniji, te nastojati pacijente koji čekaju urazumiti i upoznati ih sa slučajevima koji se dešavaju.

Predsjednica Sindikata ljekara HNK-a Kristina Bevanda istakla je da danas pojedinci uzimaju za pravo da se ponašaju na način koji nije primjeren kulturnom i odgojenom čovjeku, što je nažalost "danas česta pojava u javnim ustanovama".

- Verbalno i fizičko nasilje nikada nije izrodilo nečim dobrim, pa neće ni u slučaju zdravstvenih radnika. Ljudi frustracije iskaljuju na prvom ko im je dostupan. Nadamo da će se pritisak uskoro smanjiti i da ćemo svoj posao moći obavljati onako kako treba, odnosno pružati najbolju zdravstvenu uslugu, bez straha i za svoj život, prokomentarisala je Bevanda.

Ljekare u ustanovama danas najčešće čuvaju radnici zaštitarskih agencija. To, ipak, nije pravo rješenje za ovu vrstu problema.

- Pacijenti sa takvim ili sličnim ponašanjima sutra ponovo mogu doći i raditi nam probleme, tako da neko trajno rješenje nažalost ne postoji. Jasno je i da su verbalni napadi postali način funcioniranja u našem svakodnevnom poslu, zaključila je Bevanda.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Bla » 17 Dec 2018, 20:58

ognjem i mačem
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by KREMENAC » 17 Dec 2018, 21:04

lejlamo wrote: 17 Dec 2018, 20:22 vidi što su se dijasporci angažovali da nam nađu rješenje :D.
Ja sam dijaspora od 2005 g. Pika li se to? :hihi

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by lejlamo » 17 Dec 2018, 21:09

Mutevelija wrote: 17 Dec 2018, 20:29 Nema srednje klase dok doktori i prosvjetari provode svoje fursete.
Takoe, udri bagru.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Mutevelija » 17 Dec 2018, 21:22

lejlamo wrote: 17 Dec 2018, 21:09
Mutevelija wrote: 17 Dec 2018, 20:29 Nema srednje klase dok doktori i prosvjetari provode svoje fursete.
Takoe, udri bagru.
:tito kako bi to on riješio brzo i učinkovito
Jos bi molili da prime jednog pacijenta, i da nastave nastavu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Wer
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 28 Nov 2018, 20:29
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Wer » 17 Dec 2018, 22:18

statebriga wrote: 17 Dec 2018, 05:18 tko kaze da srednja kaze stabilizira drzavu , takvo pravilo jednostavno se ne primjenjuje u svim ekosnomki stabilnim drzavama :123
Ja mislim da srednja klasa stabilizira državu. George w. Bush je mislio da srednja klasa nije bitna za stabilnu državu, on je u 2000 godini smanjio poreza za bogate i dao većinu novca iz budžeta od srednje klase bogatima. Stabilizacija SADa je pala u 2008 godini iz tog razloga jer je srednja klasa u toj državi se smanjila i privreda je doživjela jednu od najvećih kriza. U BiH 90% ljudi žive u manjem ili većem siromaštvu, zamislite da 90% ljudi u BiH pripada srednjoj klasi ima ima platu ili primanje od 1.850 KM da sebi kupi cijelu potrošačku korpu. Sa tim bi BiH bila razvijena industrijska zemlja i ona bi mogla da uvede socijalnu pomoć za one kojim je ona potrebna i graditi vozačku prugu i vozovi bi isto mogli voziti jer ljudi bi imali novac da plate kartu. O i srednja klasa je za svaku državu bitna jer bez nje svaka država propada.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Venera » 17 Dec 2018, 22:19

Wer wrote: 17 Dec 2018, 22:18
statebriga wrote: 17 Dec 2018, 05:18 tko kaze da srednja kaze stabilizira drzavu , takvo pravilo jednostavno se ne primjenjuje u svim ekosnomki stabilnim drzavama :123
Ja mislim da srednja klasa stabilizira državu. George w. Bush je mislio da srednja klasa nije bitna za stabilnu državu, on je u 2000 godini smanjio poreza za bogate i dao većinu novca iz budžeta od srednje klase bogatima. Stabilizacija SADa je pala u 2008 godini iz tog razloga jer je srednja klasa u toj državi se smanjila i privreda je doživjela jednu od najvećih kriza. U BiH 90% ljudi žive u manjem ili većem siromaštvu, zamislite da 90% ljudi u BiH pripada srednjoj klasi ima ima platu ili primanje od 1.850 KM da sebi kupi cijelu potrošačku korpu. Sa tim bi BiH bila razvijena industrijska zemlja i ona bi mogla da uvede socijalnu pomoć za one kojim je ona potrebna i graditi vozačku prugu i vozovi bi isto mogli voziti jer ljudi bi imali novac da plate kartu. O i srednja klasa je za svaku državu bitna jer bez nje svaka država propada.
u US nema srednje klase :djed
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Bla » 17 Dec 2018, 22:23

jel' ovo onaj što je pisao o lijepim zemljama prije :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Wer
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 28 Nov 2018, 20:29
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Wer » 17 Dec 2018, 22:33

statebriga wrote: 17 Dec 2018, 22:19
Wer wrote: 17 Dec 2018, 22:18

Ja mislim da srednja klasa stabilizira državu. George w. Bush je mislio da srednja klasa nije bitna za stabilnu državu, on je u 2000 godini smanjio poreza za bogate i dao većinu novca iz budžeta od srednje klase bogatima. Stabilizacija SADa je pala u 2008 godini iz tog razloga jer je srednja klasa u toj državi se smanjila i privreda je doživjela jednu od najvećih kriza. U BiH 90% ljudi žive u manjem ili većem siromaštvu, zamislite da 90% ljudi u BiH pripada srednjoj klasi ima ima platu ili primanje od 1.850 KM da sebi kupi cijelu potrošačku korpu. Sa tim bi BiH bila razvijena industrijska zemlja i ona bi mogla da uvede socijalnu pomoć za one kojim je ona potrebna i graditi vozačku prugu i vozovi bi isto mogli voziti jer ljudi bi imali novac da plate kartu. O i srednja klasa je za svaku državu bitna jer bez nje svaka država propada.
u US nema srednje klase :djed
Ima goglaj malo i to je to. Srednja klasa je u USA stvorila od 60 do 80% svih radnih mjesta.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Socrates » 17 Dec 2018, 22:35

Ma briga opet lupa. :D.

Mada je istina da je kod Amera to malo drugačija situacija.

Povjerenje među ljudima je na dosta niskom nivou.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Venera » 17 Dec 2018, 22:50

Socrates wrote: 17 Dec 2018, 22:35 Ma briga opet lupa. :D.

Mada je istina da je kod Amera to malo drugačija situacija.

Povjerenje među ljudima je na dosta niskom nivou.
opet ti mene sekiras :hm

nema srednej klase u US , ili imas il nemas , nije cijela amerika NYC ili Boston , ma vecina zivi od prvog do prvog i na kreditima :rumenko

amerikanci su cudaci :lud
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Venera » 17 Dec 2018, 22:50

Wer wrote: 17 Dec 2018, 22:33
statebriga wrote: 17 Dec 2018, 22:19

u US nema srednje klase :djed
Ima goglaj malo i to je to. Srednja klasa je u USA stvorila od 60 do 80% svih radnih mjesta.
srednaj klasa je roblje u US :zubi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Socrates » 17 Dec 2018, 22:51

Pa to jednostavno nije istina.

Ili razlicito tumacimo Srednju Klasu. :cudi

Ili ti nisi dovoljno vidjela. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Mohr » 17 Dec 2018, 22:53

Osrednjost ne može ništa (de)stabilizirati... :zjev

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Venera » 17 Dec 2018, 22:54

Socrates wrote: 17 Dec 2018, 22:51 Pa to jednostavno nije istina.

Ili razlicito tumacimo Srednju Klasu. :cudi

Ili ti nisi dovoljno vidjela. :hm
pa obrazlozi , nema problema :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Konsultant » 17 Dec 2018, 23:11

statebriga wrote: 17 Dec 2018, 22:50
Socrates wrote: 17 Dec 2018, 22:35 Ma briga opet lupa. :D.

Mada je istina da je kod Amera to malo drugačija situacija.

Povjerenje među ljudima je na dosta niskom nivou.
opet ti mene sekiras :hm

nema srednej klase u US , ili imas il nemas , nije cijela amerika NYC ili Boston , ma vecina zivi od prvog do prvog i na kreditima :rumenko

amerikanci su cudaci :lud
Imaju li negdje statistike?

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Konsultant » 17 Dec 2018, 23:28

lejlamo wrote: 17 Dec 2018, 20:22 vidi što su se dijasporci angažovali da nam nađu rješenje :D.
Ima istine. Lokalcima je skasen mozak i onaj dio ljudi koji moze nesto pokrenuti, samo gundja sebi u bradu.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Podrinjac » 18 Dec 2018, 00:34

Eno srednje klase u nargila barovima i u kladionicama. Kažu da im nije loše, pa im nije prioritet stabilizacija države.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Mutevelija » 18 Dec 2018, 02:05

A sta me briga za državu, simbol države su mi samo državni radnici :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Kako se može u BiH stvoriti srednja klasa koja bi mogla stabilizirati državu?

Post by Venera » 18 Dec 2018, 02:59

Konsultant wrote: 17 Dec 2018, 23:11
statebriga wrote: 17 Dec 2018, 22:50

opet ti mene sekiras :hm

nema srednej klase u US , ili imas il nemas , nije cijela amerika NYC ili Boston , ma vecina zivi od prvog do prvog i na kreditima :rumenko

amerikanci su cudaci :lud
Imaju li negdje statistike?
ne treba mi statisika, sve vidim, sve znam :rumenko
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 25 guests