Sta znaci "balija"?

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Socrates » 02 Dec 2019, 16:28

Od svih tih izraza, najgori i najnehumaniji je poturica.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mutevelija » 02 Dec 2019, 16:32

Evo anegdote o balijama :oo
"Priča se kako je dvanaest Bošnjaka turske vjere zajedno putovalo, pa kad dođoše na jedno polje, ali upaze gdje Osmanlije prema njim jašu. Oni se prestraše odmah i stanu se med sobom tražiti ima li tko medu njimi koji bi znao eglendisati osmanlinski, a jedan je bio hvalisav pak veli: “Valaha, ja dobro znadem osmanlinski.” Hajde, njega odmah postave nek ide prvi; a kad se sretoše s Osmanlijami, on udilj kaže: “Salam alećum!” A jedan Osmanlija zajedno mu odazove “Salam” i upita ga turski koliko još ima do sela: a svoj Bošnjo sad ne zna ni riječi dalje. Osmanlije se na to rasrde, potegnu nože od pojasa pak stanu psovati: “Anasine sitim, đaur pezevenk!” Na to Bošnjaci bježi stranputice, a Osmanlije za njimi. Nego je Bog dao te je bila šuma blizu, i tako se naši Turci današnji dan spasiše. Kad su se Osmanli je vratile natrag, a ovi stanu vrhu toga vijećati kako su Osmanlije zli ljudi. Odgovori onaj koji se je za pametnijega držao: “Eeh, ta nisam li vam kazao da ima oko salama još mnogo kojekakvih prdeža"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mutevelija » 02 Dec 2019, 16:35

Socrates wrote: 02 Dec 2019, 16:28 Od svih tih izraza, najgori i najnehumaniji je poturica.
Ma i to hoće da se kaže i čitao sam nekad srpske i hrvatsk nacionaliste kaže Pakistanac kad postane musliman on ostane Pakistanac, ali se ne poturči, Indijac kad pređe na ISlam on postane musliman ali se ne poturči tj skrot promijeni svoju kulturu, Indonežanin kad pređe na Islam on se ne poturči ostane Indonežanin, kažu samo Srbi Hrvati islamske vjere se poturče :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 16:45

Fuddo wrote: 02 Dec 2019, 16:18 Ubacila nam temu da se glodjemo pred nastupajuce izbore.
sad citam o pezorativima , a znamo da pojedine narodne grupe zovu francuze zabarima ( italijani) , ali ovo je jos smejsnije : Żabojad :D.

gdje se moze pronaci znacenje rijeci balija?
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 16:48

Socrates wrote: 02 Dec 2019, 16:28 Od svih tih izraza, najgori i najnehumaniji je poturica.
srbe su zvali Turski Konjusari :D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16545 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Fuddo » 02 Dec 2019, 16:50

Venera wrote: 02 Dec 2019, 16:45
Fuddo wrote: 02 Dec 2019, 16:18 Ubacila nam temu da se glodjemo pred nastupajuce izbore.
sad citam o pezorativima , a znamo da pojedine narodne grupe zovu francuze zabarima ( italijani) , ali ovo je jos smejsnije : Żabojad :D.

gdje se moze pronaci znacenje rijeci balija?
Ne znam.
Nama kad su u ratu vikali baliiijeeeee..
Mi onda njima vicemo haaajjj kooddd baalijjeee da tiii maateeeriiii piickuuuuu zaaalijjjeeeee ahahaha
Ja, vikali smo im i da im jebemo cecu!
Stvarno smo supci.
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 16:51

Fuddo wrote: 02 Dec 2019, 16:50
Venera wrote: 02 Dec 2019, 16:45

sad citam o pezorativima , a znamo da pojedine narodne grupe zovu francuze zabarima ( italijani) , ali ovo je jos smejsnije : Żabojad :D.

gdje se moze pronaci znacenje rijeci balija?
Ne znam.
pa kako se narod osjeca uvridjenim, a ne zna ni znacenje , kao sto ne znaju osobe koje se tako deru muslimanima :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Socrates » 02 Dec 2019, 16:55

Venera wrote: 02 Dec 2019, 16:48
Socrates wrote: 02 Dec 2019, 16:28 Od svih tih izraza, najgori i najnehumaniji je poturica.
srbe su zvali Turski Konjusari :D.
Mah, sve je to u domenu uvrede koja slabo nešto znači u balkanskom kontekstu. Zvali su i Slovence konjusarima.

Al, kad kaže "poturica" implicira da čitavom jednom narodu nije mjesto tu gdje jeste i gdje je vijekovima bio.
. . . . . . . . .

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16545 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Fuddo » 02 Dec 2019, 16:56

Venera wrote: 02 Dec 2019, 16:51
Fuddo wrote: 02 Dec 2019, 16:50

Ne znam.
pa kako se narod osjeca uvridjenim, a ne zna ni znacenje , kao sto ne znaju osobe koje se tako deru muslimanima :hm
Jbg, u Bosni si, nadji nekog nenaspavanog i sto mu plata kasni pa pitaj ahahaha
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 16:58

Socrates wrote: 02 Dec 2019, 16:55
Venera wrote: 02 Dec 2019, 16:48

srbe su zvali Turski Konjusari :D.
Mah, sve je to u domenu uvrede koja slabo nešto znači u balkanskom kontekstu. Zvali su i Slovence konjusarima.

Al, kad kaže "poturica" implicira da čitavom jednom narodu nije mjesto tu gdje jeste i gdje je vijekovima bio.
slovenci i hrvati su bili Becki konjusari :D.

ja tako ne dozivljavam rijec poturica , jer ista se krotisila za sve narode koji su bili pod osmlanijskom kontrolom :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mister No » 02 Dec 2019, 16:59

Socrates wrote: 02 Dec 2019, 16:28 Od svih tih izraza, najgori i najnehumaniji je poturica.
Mrznja i zavist cuda cine kao inspiracija.

Poture jos mocnije zvuci. Vole nas Srbi cudo.
High Hopes...

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 17:02

Sovcrates ,

BALIJA

Ne listajući po knjigama kao člankopisac o balijama u Enciklopediji Jugoslavije, mi ćemo se osloniti na zvuk te riječi i na balkansku metodu tumačenja složenica, da bi saznali korijen, postanak i značenje te riječi. Sjetimo se kako su protumačili nastanak muslimanskog vlastitog imena Muhamed od dviju imenica iz slavenskih jezika na Balkanu: „muha“ i „med“. Po istom tom aršinu za vrijeđanje oni su dodali pred vlastito ime Alija jedno „b“, pa je od Alije postao „balija“. Ilija je često ime kod nemuslimana, baš kao Alija kod muslimana; u njima je personificirana vjerska pripadnost, pa budući da su, prema onoj „do podne Ilija, od podne Alija“, od nekih Ilija postali Alije, to je prirodno da svaki taj Alija (to jest musliman) mora biti „prljavac“, „kreten“, „balo“ – balija.

POTURICA

Riječ „poturica“ biće nam također potpuno jasna, ako pri tumačenju imamo u vidu da je ta složenica, nastala kod nas, u našem jeziku, da ima svoje pravo i preneseno značenje, i da je upotrebljavaju kao pogrdu uglavnom nemuslimani, a rijetko i muslimani. Na osnovu običnog poznavanja svog jezika pokušajmo pronaći riječi koje bi prema njihovom obliku, zvuku i značenju mogli dovesti u vezu sa pojmom „poturica“. Svrstaćemo ih u dvije grupice: 1. „poturčiti se“, „po (pola) Tureta“, („potur“), „po (pola) Turčina“, „poturica gori od Turčina“, 2. „poturiti (se)“, „pod Ture“, „pod Turčina“, „ko te neće, ne nameći mu se; ko te hoće, ne poturaj mu se“ (bosanska narodna poslovica – savjet djevojkama).

Po prvoj grupi spomenutih izraza „poturica“ u pravom značenju je „osoba koja se je poturčila“, to jest primila „tursku vjeru“ (islam), ali je radi slabog poznavanja propisa te nove vjere može reći da je „pola Turčina“, to jest „pola muslimana“. U prenesenom značenju ta se riječ upotrebljava za prostu, neuku, neodgojenu, neuglađenu, surovu i grubu osobu. Ukoliko se ova riječ ponekad čuje iz usta jednog muslimana prema drugom, ona ima samo ovo drugo, preneseno značenje. Dr Safvetbeg Bašagić upotrijebio ju je na strani 171 svoje „Kratke upute u prošlost Bosne“ za zloglasnog zlikovca Omer-pašu Latasa.

Turci u svom jeziku ne nazivaju islam „turskom vjerom“, pa je sigurno da taj naziv niti su mogli donijeti u Bosnu, niti ga u njoj popularizirati. On je nastao u samoj Bosni među našim neukim svijetom, i ne znači ništa drugo, nego da su Bogumili u Bosni upoznali islam preko Turaka.

Prve generacije muslimana u Bosni bijahu gorljive pristalice islama, ali ujedno i slabi poznavaoci islamskih naučavanja i propisa. Prema nekim bilješkama iz šesnaestog stoljeća neki od njih su još uvijek imali i čitali Jevanđelje. Neke bogumilske porodice nisu zadugo ni prešle na islam. Grga Martić je zabilježio da je porodica Helez, kao posljednja napustila bogumilstvo i prešla na islam tek u prvoj polovici devetnaestog vijeka. Iz svega ovog dade se nedvojbeno zaključiti da Turci ne samo da nikoga nisu natjeravali u islam, nego da nisu vodili nikakvu organiziranu propagandu islama, za koju, kao vojnički narod, nisu ni imali smisla. Jedna od posljedica te njihove griješne indolencije kod nas je postanak riječi „poturica“ u značenju „pola Turčina“ („pola muslimana“) kao nadimak za prve generacije većine naših djedova muslimana.

Po drugoj grupi spomenutih izraza „poturica“, u pravom značenju, bila bi „osoba koja se potura pod Turčina“, a u prenesenom značenju ta bi riječ označavala „osobu koja se laska, dodvoruje i ropski pokorava Turčinu, na čiji je mig spremna kapitulantski sve učiniti.“

Ako bi sad po principu prečnosti nabrajali i redali kome sve priliči ovaj naslov „poturica“ i u pravom, a i u prenesenom značenju, onda bi mi muslimani Bosne i Hercegovine (ili pravije rečeno, naši pretci) došli na poslednje mjesto, ili nas ne bi trebalo nikako ni spominjati, dok bi pročelje zauzimao Marko Kraljević, koji je učestvovao u Kosovskoj bitci, ali u turskom taboru, a kasnije i poginuo služeći u turskim trupama.

Odmah do njega bio bi Lazarov sin, a Bajazidov šurjak Stefan Lazarević koji je sa svojih pet hiljada konjanika, sve samih preživjelih kosovskih junaka i poodrasle kosovske siročadi, služio sultana vjernije nego li pravi Turci.

Vidno mjesto među poturicama zauzimao bi i onaj srpski vojnik koji, da bi se dodvorio sultanu Fatihu u tek osvojenom Carigradu, donese odrubljenu glavu posljednjeg vizantijskog junački palog imperatora, pa je baci sultanu pred noge. Viteški sultan gledajući kako se krvlju i prašinom zamazana imperatorova glava kotrlja po zemlji, prezreo je tog poturicu, pa odmah naredio da mu se glava odrubi.

Pojam ženske „poturice“ („poturače“) najbolje će ilustrirati jedna bilješka iz 1790. godine. Veliki vezir logorovaše sa jednim velikim janjičarskim odredom u blizini jednog grada na Balkanu. Mnogi od tih janjičara „poženiše se“ sa djevojkama iz toga grada, a mišljahu, neopravdano, da se ta njihova vojska nikada neće odatle pokrenuti, ali kad Veliki vezir naredi pokret vojske, potrčaše te „poturače“ za svojim „muževima“. Janjičarska komanda je muku imala s njima. Trpala ih je u kola i vraćala prijeteći, ako se ne okane janjičara, da će svakoj od njih staviti mačka u gaće, a onda ih kandžijama potjerati, pa će vidjeti šta će im od kože biti.

Poturica i poturača ovakove vrste među našim pretcima nije bilo. Čak ni vojvodu Radaka ne bi trebalo smatrati poturicom. Naredba o njegovom smaknuću je pogreška, koja je rezultirao sultanov prenaglašeni viteški karakter. U svojoj naglosti sultan se nije obazirao na činjenicu koju je znao, odnosno mogao znati, i koje bi bilo najbolji zagovor za Ratka-bogumila koji se je pod presijom bio formalno odrekao svoje vjere: bogumilski prvaci kao predstavnici većine stanovništva Bosne i Hercegovine više od 70 godina očijukaše s Turcima i zvahu ih da im pomognu riješiti se papinskog napada na njihovu savjest i vjersko ubjeđenje, zaštiti ih od mađarskih kaznenih ekspedicija i svojih nenarodnih kraljeva, koji osluškivahu svačije osim narodnog. Uostalom, kad bi teoretski i priznali da su se Radak, Kovačević i njima slični u doba turskog osvojenja Bosne pokazali kao ulizice-poturice, treba odmah konstatovati da je sultan, pogubivši ih, dao najbolju lekciju Bošnjacima o tome kako treba biti karakteran i kako on prezire udvorice, pa makar mu oni praktično i korisni bili.
https://www.bosnjackooko.com/index.php? ... &Itemid=68
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 17:12

Poturica i poturača
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mirelam » 02 Dec 2019, 19:11

Krokodil Behko wrote: 02 Dec 2019, 16:09
Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 14:01 Pa i Vlasi su narod ali kada u BiHi kazu Vlasi, zna se na koga se misli.
Vlasi su pomalo svi u HR/BiH/SRB, s tim da je to kod Bošnjaka i Hrvata djelimično, a kod (prekodrinskih) Srba totales. Ni to ne bi bio problem, ali samo unutar srpskog društva, vlaška percepcija stvari postaje standard, kako mi se čini.
Vlasi ovčari, obično tjeraju stada, s planine na planinu i ne haju mnogo, za tuđe njive i bašče, voćnjake, granice ili bilo šta drugo, što im se nađe na putu. Pa tako isto i srpska nacija ne uvažava nikakve granice, kao i crkva, itd.
Iz kulturološkog ugla gledano, guslarska trash poezija, digitalizirana je u turbo folk i rijalitije, što je svojevrsna konzervacija tradicionalnih "vrijednosti" tog etniciteta.
Ne bih sirio pricu na to sto ti spominjes ali planina Vlasic je dobila ime po cemu? Vjerovatno po Vlasima koji su pomjerali stada radi ispase. Nacin proizvodnje sira se zadrzao. Salamura. Balkanski tip proizvodnje. Migracije se istrazuju i po hrani i muzici. Mozda je muzika zadnji element koji se mijenja i gubi autohtonost.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by storm » 02 Dec 2019, 19:13

Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 19:11
Krokodil Behko wrote: 02 Dec 2019, 16:09

Vlasi su pomalo svi u HR/BiH/SRB, s tim da je to kod Bošnjaka i Hrvata djelimično, a kod (prekodrinskih) Srba totales. Ni to ne bi bio problem, ali samo unutar srpskog društva, vlaška percepcija stvari postaje standard, kako mi se čini.
Vlasi ovčari, obično tjeraju stada, s planine na planinu i ne haju mnogo, za tuđe njive i bašče, voćnjake, granice ili bilo šta drugo, što im se nađe na putu. Pa tako isto i srpska nacija ne uvažava nikakve granice, kao i crkva, itd.
Iz kulturološkog ugla gledano, guslarska trash poezija, digitalizirana je u turbo folk i rijalitije, što je svojevrsna konzervacija tradicionalnih "vrijednosti" tog etniciteta.
Ne bih sirio pricu na to sto ti spominjes ali planina Vlasic je dobila ime po cemu? Vjerovatno po Vlasima koji su pomjerali stada radi ispase. Nacin proizvodnje sira se zadrzao. Salamura. Balkanski tip proizvodnje. Migracije se istrazuju i po hrani i muzici. Mozda je muzika zadnji element koji se mijenja i gubi autohtonost.
Sad mi pade na um, kako posavljaci, katolici, na sargiju sviraju svoju izvornu glazbu..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mirelam » 02 Dec 2019, 19:24

storm wrote: 02 Dec 2019, 19:13
Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 19:11
Ne bih sirio pricu na to sto ti spominjes ali planina Vlasic je dobila ime po cemu? Vjerovatno po Vlasima koji su pomjerali stada radi ispase. Nacin proizvodnje sira se zadrzao. Salamura. Balkanski tip proizvodnje. Migracije se istrazuju i po hrani i muzici. Mozda je muzika zadnji element koji se mijenja i gubi autohtonost.
Sad mi pade na um, kako posavljaci, katolici, na sargiju sviraju svoju izvornu glazbu..
Cudna ja ta kombinacija sargija i violina, Klasicni i narodni instrument razlicitih kultura i izvorna muzika jednog prostora ukomponovana s tim instrumenrima.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Pasaga » 02 Dec 2019, 19:32

storm wrote: 02 Dec 2019, 19:13
Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 19:11
Ne bih sirio pricu na to sto ti spominjes ali planina Vlasic je dobila ime po cemu? Vjerovatno po Vlasima koji su pomjerali stada radi ispase. Nacin proizvodnje sira se zadrzao. Salamura. Balkanski tip proizvodnje. Migracije se istrazuju i po hrani i muzici. Mozda je muzika zadnji element koji se mijenja i gubi autohtonost.
Sad mi pade na um, kako posavljaci, katolici, na sargiju sviraju svoju izvornu glazbu..



:ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by insomnia » 02 Dec 2019, 19:41

Socrates wrote: 02 Dec 2019, 16:28 Od svih tih izraza, najgori i najnehumaniji je poturica.
A ujedno i najblizi stvarnosti
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 19:52

insomnia wrote: 02 Dec 2019, 19:41
Socrates wrote: 02 Dec 2019, 16:28 Od svih tih izraza, najgori i najnehumaniji je poturica.
A ujedno i najblizi stvarnosti
poturača niitko ne korisiti :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by storm » 02 Dec 2019, 20:23

Pasaga wrote: 02 Dec 2019, 19:32
storm wrote: 02 Dec 2019, 19:13

Sad mi pade na um, kako posavljaci, katolici, na sargiju sviraju svoju izvornu glazbu..



:ooo
:srce :srce :srce

Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests