Sta znaci "balija"?

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2019, 20:40

Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 19:11
Krokodil Behko wrote: 02 Dec 2019, 16:09

Vlasi su pomalo svi u HR/BiH/SRB, s tim da je to kod Bošnjaka i Hrvata djelimično, a kod (prekodrinskih) Srba totales. Ni to ne bi bio problem, ali samo unutar srpskog društva, vlaška percepcija stvari postaje standard, kako mi se čini.
Vlasi ovčari, obično tjeraju stada, s planine na planinu i ne haju mnogo, za tuđe njive i bašče, voćnjake, granice ili bilo šta drugo, što im se nađe na putu. Pa tako isto i srpska nacija ne uvažava nikakve granice, kao i crkva, itd.
Iz kulturološkog ugla gledano, guslarska trash poezija, digitalizirana je u turbo folk i rijalitije, što je svojevrsna konzervacija tradicionalnih "vrijednosti" tog etniciteta.
Ne bih sirio pricu na to sto ti spominjes ali planina Vlasic je dobila ime po cemu? Vjerovatno po Vlasima koji su pomjerali stada radi ispase. Nacin proizvodnje sira se zadrzao. Salamura. Balkanski tip proizvodnje. Migracije se istrazuju i po hrani i muzici. Mozda je muzika zadnji element koji se mijenja i gubi autohtonost.
Pa nisam ni rekoa, da na Vlašić nisu došli Vlasi, samo rekoh ono, što ne želiš razmatrati. Nomadski pristup nekim društvenim kategorijama, koji je više nego očit.
Što se tiče muzike, imamo i mi kalesijske zvuke, koji ne liče ni na šta u regiji. Gorštačka varijanta posavske muzike, otprilike.
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83404
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10841 times
Been thanked: 15926 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Fuddo » 02 Dec 2019, 20:44

Znaci, mi s Vlasica smo svi Vlasi?
Fino bogami ahahahaha
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2019, 20:50

Fuddo wrote: 02 Dec 2019, 20:44 Znaci, mi s Vlasica smo svi Vlasi?
Fino bogami ahahahaha

I još hoćeš da pobijediš na izborima, heeeej vlah :lupa
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83404
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10841 times
Been thanked: 15926 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Fuddo » 02 Dec 2019, 20:56

Ja sam gledo jedan film, traze crnca drota da ga ubace u podzemlje da bude undercover,
I sad dovode jednog po jednog, i prvo sto ih pitaju, sta je to niger?
I sad, vecina reaguje sa mrs u pm, neki se hoce pobit, normano sve ih odbijaju.
Na kraju dodje jedan, gleda ih, stade, zamisli se, i onda izusti, niger je neko ko bi ti ozbiljno pokusao odgovoriti na to pitanje.
Ustade se i ode. Njega primise.
Tako i sa ovim Majinim pitanjem.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12353
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mirelam » 02 Dec 2019, 20:56

Krokodil Behko wrote: 02 Dec 2019, 20:40
Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 19:11
Ne bih sirio pricu na to sto ti spominjes ali planina Vlasic je dobila ime po cemu? Vjerovatno po Vlasima koji su pomjerali stada radi ispase. Nacin proizvodnje sira se zadrzao. Salamura. Balkanski tip proizvodnje. Migracije se istrazuju i po hrani i muzici. Mozda je muzika zadnji element koji se mijenja i gubi autohtonost.
Pa nisam ni rekoa, da na Vlašić nisu došli Vlasi, samo rekoh ono, što ne želiš razmatrati. Nomadski pristup nekim društvenim kategorijama, koji je više nego očit.
Što se tiče muzike, imamo i mi kalesijske zvuke, koji ne liče ni na šta u regiji. Gorštačka varijanta posavske muzike, otprilike.
Sve ok, znam da nisi rekao, samo je moje bila poveznica na neke druge stvari. Pokusah da nadjem ali su informacije poprilicno sture o odredjenom nacinu pjevanja koji je autohton u Livanjskom Polju. Zovu se ustresalice i pjevaju je i katolici, i pravoslavci, i muslimani. Jedini koji nesto spominje je Hr. matica mescini, naravno samo kao hrvarsko pjevanje, sto koliko ja znam nije istina. Zar Kalesijski zvuci nisu sargija i violina koju vec spomenuh?

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12353
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mirelam » 02 Dec 2019, 20:58

Fuddo wrote: 02 Dec 2019, 20:44 Znaci, mi s Vlasica smo svi Vlasi?
Fino bogami ahahahaha
Ma nisi ti Vlah, ti si coban. :D.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83404
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10841 times
Been thanked: 15926 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Fuddo » 02 Dec 2019, 20:59

Mirelam wrote: 02 Dec 2019, 20:58
Fuddo wrote: 02 Dec 2019, 20:44 Znaci, mi s Vlasica smo svi Vlasi?
Fino bogami ahahahaha
Ma nisi ti Vlah, ti si coban. :D.
Sad mi je malo lakse, vec me bila panika safacala ahahaga
Dozvolite da se obratimo

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by exampLe » 02 Dec 2019, 21:08

Za mene je balija onaj zaostali bosnjo koji je uvijek najpametniji...sto je najgore puna je drzava ovakvih.

Dzeko los seta po terenu ne treba ga vise ni zvat' da igra, nek' su nogirali Prosineckog, kad sam ja rek'o da treba igrat' 4-4-2 i Pjanu povuc' jos nazad, Alija nam je ostavio ovo u amanet, Turci su nasa braca, Jedna si jedina samo ljiljani, treba nam prispojit Sandzak, kud nismo '95.-e dosli do Banja Luke, ne valja krmetina al' mozemo drmnut po pivu, poslije dzume treba lagano otic' Golfom do Premiera i odigrat' keca na Ajax, zemljotres je Allahova opomena, sve su ovo masoni krivi, anamoni Lady Gaga i Justin Bieber su sotonisti i truju nam djecu haram muzikom, sine dobij jos jednom keca iz matematike jebat cu ti mater *zviz samar*, zeno daj vamo lavor da kiselim noge i kad ce vise ta vecera ni za sta te Allah nije stvoriJo, kakve ba nove planete, slijetanje na Mars sta vam je ljudi, ne mijesajte se u Bozije, nesto ti slabo ide u zivotu zadnjih par mjeseci trebas hodzi otic' mozda je urok...

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35555
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 989 times
Been thanked: 506 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 21:13

osoba koja nekoga nazove poturicom ili balijom je definitvno glupa, bezobrazna, ogranicena :djed
Last edited by Venera on 02 Dec 2019, 21:35, edited 1 time in total.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by TAFKAP » 02 Dec 2019, 21:32


Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35555
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 989 times
Been thanked: 506 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 21:35

TAFKAP wrote: 02 Dec 2019, 21:32 Balisti -> Balije

https://hr.wikipedia.org/wiki/Balli_Komb%C3%ABtar
mislis da termin balija nije postojao prije drugog svjetkog rata :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by TAFKAP » 02 Dec 2019, 21:40

Venera wrote: 02 Dec 2019, 21:35
TAFKAP wrote: 02 Dec 2019, 21:32 Balisti -> Balije

https://hr.wikipedia.org/wiki/Balli_Komb%C3%ABtar
mislis da termin balija nije postojao prije drugog svjetkog rata :hm
https://de.wikipedia.org/wiki/Balija
https://translate.google.com/translate? ... i%2FBalija

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35555
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 989 times
Been thanked: 506 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 02 Dec 2019, 21:43

TAFKAP wrote: 02 Dec 2019, 21:40
Venera wrote: 02 Dec 2019, 21:35

mislis da termin balija nije postojao prije drugog svjetkog rata :hm
https://de.wikipedia.org/wiki/Balija
https://translate.google.com/translate? ... i%2FBalija
ali si povezao oboje, pa mozda ima smisla :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by TAFKAP » 02 Dec 2019, 21:47

Pogrešna implikacija, izvinjavam se

Mislio sam na ono "balija, ustaša i četnika..." sa prvim postom

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Zagorka » 02 Dec 2019, 22:59

Dosta srba govori ne ulazeći u analizu korijena riječi, aludirajući na to da ako smo bosanci svi smo zeleno obojeni pa smo alijini, što svjedoči o intelektu zaključivaoca.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by ManGodMonster » 03 Dec 2019, 12:04

Maja wrote: 02 Dec 2019, 16:02

Prvo, ne znam zasto spominjes Klix kad mi to nista ne znaci. Mozda se raspravljalo i na nekom engleskom forumu, to mi nista ne znaci jer ne citam ni jedan ni drugi.
Wow! Što ne mogu na erende kora. :kafa
Drugo, ja sam s Dubravske visoravni i nikad al bas nikad nisam cula ovdje da to neko spominje vec pred rat, pocetkom devedesetih.
Niti su se Dubravke udavale u Podvelezje.
Ako si ova dva mjesta naveo slucajno kao primjer, onda OK.
Znaci po tvom misljenju balije su nesto ko otpad od naroda, bezboznici, siromasi, koji nisu nikog bendali.
Nije po mom mišljenju, već po mišljenju historiografa.

Uzmeš u šake nekoliko putopisa sa sredine 19. pa sve do početka 20. stoljeća, recimo Mažuranića, Ewansa i slične pa sve do Jefte Dedijera, koji potanko opisuju običaje i vjerovanja bosanski muslimana, i sama će zaključiti što i većina koja ih je imala priliku čitati.

I ne moraš ići na Klix zbog toga... :ćitire

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by ManGodMonster » 03 Dec 2019, 12:12

Mutevelija wrote: 02 Dec 2019, 16:32 Evo anegdote o balijama :oo
"Priča se kako je dvanaest Bošnjaka turske vjere zajedno putovalo, pa kad dođoše na jedno polje, ali upaze gdje Osmanlije prema njim jašu. Oni se prestraše odmah i stanu se med sobom tražiti ima li tko medu njimi koji bi znao eglendisati osmanlinski, a jedan je bio hvalisav pak veli: “Valaha, ja dobro znadem osmanlinski.” Hajde, njega odmah postave nek ide prvi; a kad se sretoše s Osmanlijami, on udilj kaže: “Salam alećum!” A jedan Osmanlija zajedno mu odazove “Salam” i upita ga turski koliko još ima do sela: a svoj Bošnjo sad ne zna ni riječi dalje. Osmanlije se na to rasrde, potegnu nože od pojasa pak stanu psovati: “Anasine sitim, đaur pezevenk!” Na to Bošnjaci bježi stranputice, a Osmanlije za njimi. Nego je Bog dao te je bila šuma blizu, i tako se naši Turci današnji dan spasiše. Kad su se Osmanli je vratile natrag, a ovi stanu vrhu toga vijećati kako su Osmanlije zli ljudi. Odgovori onaj koji se je za pametnijega držao: “Eeh, ta nisam li vam kazao da ima oko salama još mnogo kojekakvih prdeža"
Ovo je iz Mažuranićeva putopisa po Bosni i Srbiji.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86347
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1640 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mutevelija » 03 Dec 2019, 12:16

Knjiga se zove Pogled u Bosnu
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86347
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1640 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Mutevelija » 03 Dec 2019, 12:18

exampLe wrote: 02 Dec 2019, 21:08 Za mene je balija onaj zaostali bosnjo koji je uvijek najpametniji...sto je najgore puna je drzava ovakvih.

Dzeko los seta po terenu ne treba ga vise ni zvat' da igra, nek' su nogirali Prosineckog, kad sam ja rek'o da treba igrat' 4-4-2 i Pjanu povuc' jos nazad, Alija nam je ostavio ovo u amanet, Turci su nasa braca, Jedna si jedina samo ljiljani, treba nam prispojit Sandzak, kud nismo '95.-e dosli do Banja Luke, ne valja krmetina al' mozemo drmnut po pivu, poslije dzume treba lagano otic' Golfom do Premiera i odigrat' keca na Ajax, zemljotres je Allahova opomena, sve su ovo masoni krivi, anamoni Lady Gaga i Justin Bieber su sotonisti i truju nam djecu haram muzikom, sine dobij jos jednom keca iz matematike jebat cu ti mater *zviz samar*, zeno daj vamo lavor da kiselim noge i kad ce vise ta vecera ni za sta te Allah nije stvoriJo, kakve ba nove planete, slijetanje na Mars sta vam je ljudi, ne mijesajte se u Bozije, nesto ti slabo ide u zivotu zadnjih par mjeseci trebas hodzi otic' mozda je urok...
Sad je novi termin za baliju ko se odrekne Islama.I.islamske bosnjacke kulture imas I jugobaliju.

Balija bi bio onaj ko se lahko presalta kameleon na stanje u kojem je okupator.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35555
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 989 times
Been thanked: 506 times
Status: Offline

Re: Sta znaci "balija"?

Post by Venera » 03 Dec 2019, 12:21

Krenem u potragu za značenjem riječi balija, otvorim nekoliko riječnika i počnem tražiti pod slovom “B”. Klaić piše da je to izraz koji se nekada upotrebljavao u pogrdnom smislu za Turčina (str. 132). Škaljić piše da je Balija indeklinacija muslimanskog muškog imena u značenju “Starinac” i pojašnjava da arapska riječ bālī znači “star, vehad”. Pored toga, navodi i još tri značenja: 1. muslimanski seljak, primitivan, prost čovjek, čovjek iz naroda koji ne pripada plemstvu i obrazovanom svijetu; 2. pogrdni naziv za bosanskohercegovačke muslimane i 3. naziv za sirova, neotesana, silovita čovjeka. Na kraju iznosi i mišljenje da drugo značenje dolazi od ličnog imena “Balija”, a da prvo i treće značenje dolaze od glagola baliti (str. 118).

I drugi leksikografi bilježe slična značenja. Neki napominju da je to nekadašnji pogrdni naziv, a neki bez puno objašnjenja navode da ta riječ označava protuhu i neuka čovjeka. Uvidom u razne rječnike, primijetit ćemo da je tu bilo i prepisivanja. Na povjerenje. Međutim, objašnjenja značenja riječi balija koja pronađoh u rječnicima nisu mi otkrila pravo značenje te riječi. Barem sam sve vrijeme osjećao da to nije to. Na iskraju, kako je moguće objasniti da neko svom djetetu, zjenici svoga oka, nadije ime Bali, od koje se i izvodi riječ balija, ako ta riječ označava protuhu, neotesanca, neobrazovanu i sirovu osobu? A ima takve djece s takvim imenima. Ima, naprimjer, Sarajlija Bali‑efendija, kojeg je veliki vezir Mehmed-paša Sokolović 1578. godine imenovao za prvog bosanskog kadiju sa sjedištem u Sarajevu. Tu je i glasoviti komandant Fatihovih jurišnika na Beograd, Bali-beg. Pa ima tu i onaj Bali-beg koji se pojavljuje i u onoj seriji o sultanu Sulejmanu. Pa ima tu i sarajevska mahala Balibegovica. Bošnjak koji je svojevremeno bio najznačajniji sufija Osmanskog carstva, također, zvao se Hamza Bali Baba Bosnavi. Ima i prezime Balić. Dakle, tako veliki insani nosili su ime Bali, od kojeg se, izgleda, javlja riječ balija, kojom kasnije bivaju pogrdno nazivani bosanskohercegovački muslimani.

Moram nastaviti dalje. Otvaram turske rječnike i pronalazim nekoliko značenja: 1. star, vehd; 2. vrijedan poštovanja; 3. lično ime. Dakle, nigdje nema ništa ružno. Otvaram perzijske rječnike i pronalazim divna značenja: 1. srce, srčan, hrabar; 2. ruka, rame, mišica; 3. misao, pamćenje; 4. prezentska osnova glagola bālīdan (ponositi se, dičiti se, gorditi se…) Sad mi već postaje jasno šta znači riječ balija. Tom je riječju kroz historiju označavana srčana, odvažna i hrabra osoba koja se uzdala u snagu svojih mišica i ponosila svojom mišlju i svojim pamćenjem, ali i svojim porijeklom. Ovo drugo značenje koje je pogrdno sigurno nije proizašlo iz rječnika arapskog, perzijskog ili turskog jezika, nego iz nastojanja da se ponizi jedan ponosan narod; nastojanja kakva ispoljavaju i oni analitičari koji u isti koš stavljaju četnike, ustaše i balije.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests