Bizarne vijesti

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Najbizarnije medicinske prakse u prošlosti: Od lobotomije do heroina protiv kašlja

Post by Iskra » 02 Mar 2020, 08:18

Terapija elektrošokovima

Nama poznati kao elektrokonvulzivna terapija (ECT), tretmani elektoršokom su prvi put korišteni četrdesetih godina prošlog vijeka kao alternativa za lobotomiju, i to za liječenje raznih oblika depresije i manija, a najčešće se primjenjivala u liječenju histerije.

Elektrokonvulzivna terapiju je bila oštro kritikovana u javnosti zbog pretpostavke da povećava rizik od samoubistva kod pacijenata koji su liječeni  na ovaj način. Jedan od njih je i Ernest Hemingvej. Terapija elektrošokovima je često prikazivana i na filmskom platnu, pa je to još više pojačalo kritike.  Još od početka primjene ovog vida liječenja postojao je i problem etičke prirode zbog nedostatka saglasnosti pacijenata i nemogućnosti da se davanjem anestezije ublaži bol koju pacijenti tokom tretmana trpe.


Kad razmislim da 1940 I nije bila.tako davno onda shvatim koliko je u stvari napredak u medicini od tada ogroman.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Najbizarnije medicinske prakse u prošlosti: Od lobotomije do heroina protiv kašlja

Post by Iskra » 02 Mar 2020, 08:32

Seks sa djevicom za liječenje sifilisa

Zastrašujući mit da se neko ko je “inficiran društvenom bolešću” može izliječiti putem seksualnog odnosa, datira još iz 16. vijeka. Tada je uvedena praksa da se muškarci liječe od sifilisa i gonoreje na taj način što će imati seksualni odnos sa djevicom.

Na žalost, sa ovim bizarnim sujeverjem se nastavilo u nekim dijelovima razvijenog svijeta, naročito u Africi, što za posljedicu ima brojne slučajeve silovanja djevojčica.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najbizarnije medicinske prakse u prošlosti: Od lobotomije do heroina protiv kašlja

Post by Hannibal » 02 Mar 2020, 10:02

Iskra wrote: 02 Mar 2020, 08:09 Trepanacija je hirurška metoda koja je podrazumijevala bušenje lobanje kako bi se olakšao pritisak u mozgu, a koristila se u liječenju epilepsije, mentalnih poremećaja i migrene.

To je takođe bio uobičajeni zahvat pri fizičkim povredama glave, kao što su fraktura lobanje, jaki udarci u glavu i sl. Ova metoda je često bila fatalna, zbog infekcija mozga koje su nastajale kao direktna posljedica bušenja lobanje u nehigijenskim uslovima.
🐽

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by Mala_Mu » 06 Mar 2020, 16:10

Image
Kada sljedeći put budete uživali u predstavi s majmunima ili delfinima, zapitajte se što se događa kada se show završi.

Iza nekih od najpopularnijih turističkih aktivnosti koje uključuju životinje, često se kriju brutalne posljedice, a da ih mi nismo svjesni. Ljupke koale, razigrani majmuni, graciozne zmije ili ljubazni delfini mogu nam pružiti novo i zanimljivo iskustvo, ali same životinje najvjerovatnije pate. Manjak prostora, loša prehrana, lanci i iscrpljenost, samo su neke od stavki s dugog popisa stvari koje se životinjama događaju iza kulise.

Bright Side želi vam predstaviti pravu stranu nekih od najpopularnijih atrakcija koje godišnje milioni turista podržavaju.

Performans delfina

Delfinariji vjerovatno izgledaju jako zabavno i kao prilično nevina atrakcija, ali većina ljudi nije svjesna surovih stvari koje se događaju tokom ove predstave. Da bi delfine doveli u delfinarij, ljudi ih traže i hvataju u mreže. Oni, dok se prevoze doživljavaju veliki stres i mnogi od njih uginu prije nego što stignu do delfinarija. Oni koji uspiju preživjeti, svoj život provedu u malim bazenima, u kojima uče trikove, što je za njih potpuno neprirodna situacija.

Situacija postaje još gora kada su u pitanju putujuće trupe koje nude show s delfinima. Između nastupa, dupini se pakiraju i šalju na sljedeću adresu, kao da su prtljaga. Moraju se uklopiti u maleni prostor s velikim nedostatkom vode.

Jahanje slonova

Kada platite jahanje slona, vjerovatno ste zadivljeni činjenicom da je životinja mirna i da sporo hoda. Tužna istina koja se krije iza te slonove mirnoće je slomljen duh. Male slonove naglo odvajaju od majke, forsiraju ih na naporan trening, često ih vežu i ograničavaju im unos hrane i pića. Oni cijeli život provedu u lancima i nije im dopušteno komunicirati s drugim slonovima. Sve to potpuno narušava njihovo psihičko i fizičko blagostanje.

Medvjeđi park

U divljini, medvjedi žive sami, dok ih u medvjeđim parkovima drže u "jamama" i sterilnim kavezima. U jednom prostoru obično drže više od tri medvjeda, što ga čini prenatrpanim. Mučenja tu ne prestaju. U nekim parkovima ljudi ih oblače u kostime i tjeraju ih da rade trikove za posjetitelje. To je prilično stresno iskustvo za ove životinje.

Majmuni koji plešu

Na popularnim turističkim destinacijama poput Tajlanda, zarobljeni makaki majmuni moraju proći kroz niz neugodnih situacija kako bi se osposobili zabavljati turiste. Njihovi trikovi i ples mogu nam djelovati zabavno, ali majmuni se u tim trenucima ne zabavljaju. Kada se performansa završi, makaki majmuni se vežu i drže u malim kavezima.

Krotitelj zmija

Ova drevna zabava privlači ljude različitih uzrasta. Gledanje ovih opasnih zmija nekako je očaravajuće. Zapravo, ove kobre uzimaju se iz divljine i uklanjaju im se očnjaci. Tako se blokiraju njihovi otrovni kanali i zmije postaju bezopasne. Čin otklanjanja očnjaka može dovesti do različitih infekcija koje ih na kraju ubiju.

Obilasci plantaža kafe koju proizvodi životinja cibet

Jedna šoljica kafe Kopi Luwak košta između 35 i 100 dolara. Cibeti vole jesti plodove kave, od kojih se, kada prođu kroz njihov probavni sistem, dobija egzotična kafa. Farmeri se trude proizvesti više kafe pa love cibetke i drže ih u malim kavezima. Ova grozna akcija dovodi do ozljeda i bolesti kod zarobljenih životinja, što ih dodatno stresira. Pored toga, tjeraju ih da jedu velike količine plodova kafe, što nije zdravo za njih. U zemljama kao što je Indonezija, turisti mogu posjetiti mjesta na kojima se nalaze zarobljeni cibeti i imaju priliku probati kafu.

Borbe s bikovima

Ova barbarska tradicija dovodi do smrti hiljade bikova svake godine. Prije borbe, matadori koriste razne metode da oslabe životinju i osiguraju svoju pobjedu. Drogiraju ih, bacaju im vreće s pijeskom na leđa, otklanjaju im rogove kako bi im poremetili ravnotežu ili im natrljaju oči vazelinom kako bi im vid bio još gori. Tokom stvarne borbe, bikovi se ubadaju u leđa i vratove, iscrpljuju ih na razne načine. Bikovi najčešće paralizirani napuštaju arenu.

Riblja pedikura

Za ovakvu pedikuru najčešće se koriste ribe Garra Rufa. One jedu mrtvu kožu, ne zato što je vole, nego zato što su izgladnjivane i moraju jesti kako bi preživjele. U nekim državama, ove su ribe zakonom zaštićene. Ljudi ih mogu naručiti preko interneta i one će im biti dostavljene poštom u plastičnim vrećama s vodom. Mnoge od njih uginu tokom procesa dostave.

Maženje s koalama

Bez sumnje, koale su jako slatke i svatko im želi dati veliki zagrljaj. Međutim, koale ne uživaju u kontaktu s ljudima. Za njih je to previše stresno, bučno i brzo. Bez obzira na to, ove životinje često su prisiljene dolaziti u kontakt s ljudima jer turisti to dobro plaćaju.

Konji koji vuku kočije

Mnogo parova obožava romantične vožnje kočijama tokom odmora. Iz perspektive konja, ništa u vezi s ovim iskustvom nije slatko. Konja vežu i tjeraju da hoda satima u svim vremenskim uvjetima kroz bučne ulice. To ih toliko stresira da se često dogodi da kolabiraju na sred ulice.

klix.ba

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by toxic » 06 Mar 2020, 16:37

Mala_Mu wrote: 06 Mar 2020, 16:10
Performans delfina

Delfinariji vjerovatno izgledaju jako zabavno i kao prilično nevina atrakcija, ali većina ljudi nije svjesna surovih stvari koje se događaju tokom ove predstave. Da bi delfine doveli u delfinarij, ljudi ih traže i hvataju u mreže. Oni, dok se prevoze doživljavaju veliki stres i mnogi od njih uginu prije nego što stignu do delfinarija. Oni koji uspiju preživjeti, svoj život provedu u malim bazenima, u kojima uče trikove, što je za njih potpuno neprirodna situacija.
U Kanadi su prosle godine doneli zakon kojim se zabranjuje drzanje morskih sisara u tim parkovima. Izuzetak su samo oni sto su povredjeni pa su na rehabilitaciji i oni sto su vec zatoceni.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80647
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7225 times
Been thanked: 11701 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by spacebound » 06 Mar 2020, 16:37

Uvijek u zoo vrtu imam pomijesana osjecaja.Obozavam zivotinje i fascinira me gledati ih tako iz blizine, ali se uvijek pitam kako im je u tim kavezima, neprirodnom okruzenju, sputane i sluze za zgrtanje para :tuga
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by toxic » 06 Mar 2020, 16:43

spacebound wrote: 06 Mar 2020, 16:37 ali se uvijek pitam kako im je u tim kavezima, neprirodnom okruzenju, sputane i sluze za zgrtanje para :tuga
Zamisli da si u liftu koji ima prozor, da ti donose hranu i vodu, da izlazis kad drugi misle da treba da izadjes. I tako... mesec, godinu, ceo zivot:)
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80647
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7225 times
Been thanked: 11701 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by spacebound » 06 Mar 2020, 16:49

toxic wrote: 06 Mar 2020, 16:43
spacebound wrote: 06 Mar 2020, 16:37 ali se uvijek pitam kako im je u tim kavezima, neprirodnom okruzenju, sputane i sluze za zgrtanje para :tuga
Zamisli da si u liftu koji ima prozor, da ti donose hranu i vodu, da izlazis kad drugi misle da treba da izadjes. I tako... mesec, godinu, ceo zivot:)
I da imaju svu njegu i brigu, opet su jadne.
U Tuzli u zoo imaju jednog makaki majmuna.Sam samcat, jadnice.I uvijek je tuzan, okrenut ledjima.Njega mi je nesto najvise zao.Pa kad vidim onog tigra, u 20 kvadrata, pa anakondu u terariju, aru u kavezu.Bas mi bude tuzno, stegne se :spavanje Mada su kod .njih vecinom povrijedjene zivotinje, koje oni tako njeguju
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by greeneyes » 06 Mar 2020, 16:51

Ne znam sta bi na ovo rekli oni koji imaju kucne ljubimce
Samo sabura

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by toxic » 06 Mar 2020, 17:15

spacebound wrote: 06 Mar 2020, 16:49
U Tuzli u zoo imaju jednog makaki majmuna.Sam samcat, jadnice.I uvijek je tuzan, okrenut ledjima.Njega mi je nesto najvise zao.Pa kad vidim onog tigra, u 20 kvadrata, pa anakondu u terariju, aru u kavezu.Bas mi bude tuzno, stegne se :spavanje Mada su kod .njih vecinom povrijedjene zivotinje, koje oni tako njeguju
Kad je zivotinja povredjena, to je ok, u divljini mozda ne bi prezivela. Zato i sluze centri za zastitu zivotinja.
Meni je zao onih sto ih hvataju za cirkuse, zoo vrtove itd. Sve i da ih ne maltretiraju fizicki i psihicki, oduzeta im je sloboda i nametnut nacin zivota koji se mnogo razlikuje od onog u divljini.

Dok god ima onih sto posecuju te parkove oni ce i raditi :cudi
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by toxic » 06 Mar 2020, 17:18

greeneyes wrote: 06 Mar 2020, 16:51 Ne znam sta bi na ovo rekli oni koji imaju kucne ljubimce
Zavisi kakvog kucnog ljubimca :cudi
neke vrste jednostavno nisu predodredjenje da se mogu pripitomiti, a neke jesu.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by Hannibal » 06 Mar 2020, 17:21

Mala_Mu wrote: 06 Mar 2020, 16:10
Maženje s koalama

Bez sumnje, koale su jako slatke i svatko im želi dati veliki zagrljaj. Međutim, koale ne uživaju u kontaktu s ljudima. Za njih je to previše stresno, bučno i brzo. Bez obzira na to, ove životinje često su prisiljene dolaziti u kontakt s ljudima jer turisti to dobro plaćaju.

klix.ba
snowie gadis mi se
🐽

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by greeneyes » 06 Mar 2020, 17:39

toxic wrote: 06 Mar 2020, 17:18
greeneyes wrote: 06 Mar 2020, 16:51 Ne znam sta bi na ovo rekli oni koji imaju kucne ljubimce
Zavisi kakvog kucnog ljubimca :cudi
neke vrste jednostavno nisu predodredjenje da se mogu pripitomiti, a neke jesu.
Svekedno, vidis da si ponajvise spominje ta sloboda..
Samo sabura

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by toxic » 06 Mar 2020, 17:42

greeneyes wrote: 06 Mar 2020, 17:39 Svekedno, vidis da si ponajvise spominje ta sloboda..
Pripitomi je bez da je drzis u kavezu ili na lancu.

Isto je i sa ljudima :ples
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by greeneyes » 06 Mar 2020, 17:44

Pa ja, pustiti je u prirodu :ples
Samo sabura

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28518
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1558 times
Been thanked: 1527 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by uvijek_kontra » 06 Mar 2020, 18:02

Nikad ne idem u ZOO i kritikujem svakog ko ide. Isto vazi i za razne cirkuse pm-ne. Fuj.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by Socrates » 06 Mar 2020, 18:52

Isti sam.

Ne znam zašto ljudi to smatraju zanimljivim.
. . . . . . . . .

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84577
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16655 times
Status: Online

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by Fuddo » 06 Mar 2020, 18:52

Meni je vise zao one raje sto radi.
Jednom sam gledo nakog slona, pokenja se frajer, kamara ko kuca, nikad stad.
Dodje lik da cisti, nista nije mogo, onda dovukose bager da ociste.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by Vjetar » 06 Mar 2020, 19:20

Šta ih imam žaliti, ako sse svakodnevno sladim krilcima pilića iz koncentracionih logora, odrescima junaca iz mučionica i sličnim dijelovima tijela životinja koje pate milion, milijardu puta gore nego ijedna od gore pobrojanih životinja.

Dok ne pređete u vegane, ovo puštanje suza nad kletom sudbom majmuna u ZOO je ništa više nego čisto licemjerje :p

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Životinje trpe brutalne uvjete da bi zabavile turiste i donijele novac svojim vlasnicima

Post by Socrates » 06 Mar 2020, 19:23

Ima i toga.

Al' i ja bih radije da me pojedu nego da sam atrakcija u zatvoru za neke kretene.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests