Posudivanje novca / stvari

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by paparaci » 07 Dec 2012, 14:03

ima neka da ti posudi srce i dusu :oo ;)


jesam. posudjivao sam drugima i posudjivao sam od drugih. sve je to za ljude. imao sam losa iskustva sto se tice posudjivanja drugima, ali to nije razlog da prestanem s tim. vazno je uciti :oo
licno ne volim posudjivati tj. kredit bilo koje vrste. za tim posezem samo u krajnjim slucajevima. nekoliko puta sam od prijatelja posudjivao vecu svotu novca i uvijek uredno vratio. to cinim sa svim sto posudim. odmah ti kazem tad i tad ces dobiti nazad i budi siguran da hoces. u slucaju da me sta u tome sprijeci, javim se doticnoj osobi i obavijestim je o tome.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Trepavica
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Trepavica » 14 Dec 2012, 09:23

Eto , jutros mi dosao Nikola..Dosao da mi kaze , da misli na mene...i da me nije zaboravio..27.12...Et..poslednja novina...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Julia-Klara » 14 Dec 2012, 09:59

Trepavice, drzim ti fige... :ok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Peggy Sue » 14 Dec 2012, 10:22

Posudila bih i novac i stvari, ali bih pazila kome!
Image

Trepavica
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Trepavica » 14 Dec 2012, 10:48

Julia-Klara wrote:Trepavice, drzim ti fige... :ok
Mene nece osiromasiti to sto sam mu pozajmila..nije problem , mogu ga uvijek pogledati u oci , i ako ih ne vrati..a on mene ne..( ako mu to zapravo ista znaci )..

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by STrendzer » 14 Dec 2012, 10:59

konja ,auto i zenu ne posudjujem!..nikad! :p

a novac?..ako imam ,manju sumu koju sam spreman halalit mogu dat,al samo jednom...
imam podosta iskustva na tom polju,dadnes li novac poznanicima ne javljaju se vise,posebno je frka ako si se i sam oslonio na taj novac koji si nekome posudio...ama na kraju dobijes od "prijatelja"-neprijatelja na neku ruku...
zato,samo ono sto mogu prezalit...cak i tu razmisljam i samo ako sam trenutno dobre volje..

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Peggy Sue » 14 Dec 2012, 11:20

camargue wrote:konja ,auto i zenu ne posudjujem!..nikad! :p
Poznat mi je ovaj stav vas muskaraca. De molim te objasni mi zasto je to tako. Je li od straha da ti ko auto ne skrsi ili je stvar mnogo dublja...
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Zagorka » 14 Dec 2012, 11:50

Čini mi se kad bi mi za kruha trebalo,da ne bih tražila ni od koga(tu sam na tatu)...
A da dajem po zajmovima,tu sam zbog loših iskustava postala vrlo oprezna.......goni to.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by STrendzer » 14 Dec 2012, 12:02

nepodobna wrote:
camargue wrote:konja ,auto i zenu ne posudjujem!..nikad! :p
Poznat mi je ovaj stav vas muskaraca. De molim te objasni mi zasto je to tako. Je li od straha da ti ko auto ne skrsi ili je stvar mnogo dublja...

nepodobna,valjda je problem u cinjenici da su zena,auto i konj vitalno vazne stvari jednom muskarcu(sve ovisi slucaj do slucaja) a takve stvari se ne posudjuju nekom nepozantom ili prolazniku nego samo nekome koga dobro poznajes,recimo najboljem prijatelju(mada,zenu posudit nekome i kad bi sto puta bio prijatelj...:hm!?)...eh sad,ispo si kavaljer,posudio si prijatelju tako vazne i vrijedne stvari a on razbio auto svojom krivicom,konja unistio npr. teretom nekim,zenu khm...ovaj: :p spr... itd...znaci iznevjerio te na svaki nacin...a za zenu te jos i osramtio,cijelo selo ti se smije iza ledja...

i sta ces mu sad?!...nista,sam si mu dao ,bio ti prijatelj itd...kontash?!

ne mos ga ubit a ne mos ga ni j.... :D. :oo :valja

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Major » 14 Dec 2012, 12:09

camargue wrote:konja ,auto i zenu ne posudjujem!..nikad! :p

a novac?..ako imam ,manju sumu koju sam spreman halalit mogu dat,al samo jednom...
imam podosta iskustva na tom polju,dadnes li novac poznanicima ne javljaju se vise,posebno je frka ako si se i sam oslonio na taj novac koji si nekome posudio...ama na kraju dobijes od "prijatelja"-neprijatelja na neku ruku...
zato,samo ono sto mogu prezalit...cak i tu razmisljam i samo ako sam trenutno dobre volje..
Pun pogodak "camagrue", sve ostalo je prazna prica.
Za vece sume novaca imamo na pretek Privrednih, Investicionir i Razvojnih banaka, to im je profesija i imaju razradjene metode
kako pozajmljen novac dobiti nazad.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by STrendzer » 14 Dec 2012, 12:11

Majore,haj za lovu cemo se nekako dogovorit..,al kako se dogovorit za zenu?!.. :p :plavi
ja ne bih znao...priznajem..:hm

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Major » 14 Dec 2012, 12:25

Imam insajder preporuku iz tvoje Rhein- Main- Gebit kako se to cini, ne bas zenu, ali strucna institucija
po pitanju "dam das"...obostranu zamjenu....kod njih sve funkcionira. :tigris :p
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Jaca » 15 Dec 2012, 21:10

Nista ne posudjujem ..sve samo poklanjam i onako mi nece nikad vratiti zato se odmah postavim tako. Naravno to radim samo za uzu familiju.
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by STrendzer » 15 Dec 2012, 21:15

Major wrote:Imam insajder preporuku iz tvoje Rhein- Main- Gebit kako se to cini, ne bas zenu, ali strucna institucija
po pitanju "dam das"...obostranu zamjenu....kod njih sve funkcionira. :tigris :p

:D. ........... ;)

Trepavica
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Trepavica » 04 Feb 2013, 10:57

" Moj Nikola " niti svraca , niti dolazi..a ni bilo kojeg traga ostavlja da je ziv... :hihi

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by gejsha » 04 Feb 2013, 11:22

Teško je reći ne kada te prijatelj, poznanik pita da mu nešto posudiš.
Ja sam takva, uvijek ću posuditi i kada mi neko nešto ne vrati, kažem sebi da ubuduće trebam biti mudrija sa tim posuđivanjem.
Ali džaba, opet kad me neko nešto pita, ja posudim.
Imam jednu neodgovornu kolegicu na faxu, koja mi nije vratila neku knjigu i još par stvari koje sam joj posudila.
Nisam cicija, nije mi stalo do jedne knjige zaboga, ali baš sam nekako htjela da imam sve knjige u arhivi koje sam ikada koristila za učenje. Uostalom to su knjige koje mogu i poslije zatrebati u životu, a ne neka bezvezna.
Jednom sam joj posudila teku, jer nije stigla prepisati nešto na predavanju i svaki put kada bi došli na predavanje ona dođe, a moje teke nigdje. To me više izludilo i ja joj rekla kad ćeš mi više donijeti teku, da ne pišem po listovima.
Ja sam takva, uredna i volim da mi je sve na jednom mjestu napisano, a ne po listovima.
Do sada me niko nije ni pitao da mu posudim veću svotu novca, a neke stvari koje sam posuđivala ostajale su kod drugih.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by gejsha » 04 Feb 2013, 19:26

nico wrote:
gejsha wrote:Teško je reći ne kada te prijatelj, poznanik pita da mu nešto posudiš.
nekad i nije bas tesko reci ne, mozda je cak i bolje

nije dzaba ona, posudi novac - dobio si neprijatelja... ili si izgubio prijatelja koji vise nece ni da se pozdravi :(
ne jednom, neg se x puta obistinilo - nazalost... ne samo prijatelji neg i familija upada u taj isti kos izbjegavanja :sok
do sad jedino sto je upalilo, posudis onoliko koliko mozes oprostiti, zaboraviti :ooo
A kad on zna da ti možeš dati više, onda ti tu ispadaš hinja.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Jonas » 04 Feb 2013, 19:36

Sto se tice posudbe novca, samo mogu reci da je novac narušio mnoge prijateljske i rodbinske odnose. Vjerujem da postoje i lijepa iskustva, ali o tome rjedje cujemo. Ako je neko stvarno u nevolji, onda valja ukljuciti razum i pokazati covjekoljubivost na pragmatican nacin.

Ok, posudba novca, po meni, treba predstavljati pomoc (stvarno pomoc). Naravno, rjetko znamo hoce li posudba novca zaista pomoci ili na koji nacin ce se upotrijebiti.

Posuditi ili ne? I jedno i drugo moze znaciti nekomuniciranje, ispirke, nejavljanje i sl.


Ja sam jednom posudio 2000 € jednoj familiji za pogreb. Nagla i neočekivana smrt u familiji. Oni bez "prebijene pare", zapravo svoj novac potrosili su na kupovinu auta. Za auto odvojili su zadnju marku. :lupa Kalkulacija bez rezerve. :oklagija Neocekivana smrt i sok. Posudio sam novac (bili su stvarno u nevolji). Kasnije su mi vratili novac.

Crazy_VipeR
Na probnom
Na probnom
Posts: 76
Joined: 28 May 2012, 11:48
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Crazy_VipeR » 06 Feb 2013, 21:48

posudjivao sam pare drugima, ali vece svote samo ljudima kojima vjerujem, i za koje znam da nece izgubiti obraz prema meni zbog bilo kojih para. posudjivao sam od tih istih ljudi kada sam morao, ne volim da trazim, ali bilo je situacija u zivotu kada drugo nije moglo.

ovako nekom nebitno mogu posuditi, ali to je ono sto mogu oprostiti, nisam jednom.

Trepavica
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Trepavica » 25 Sep 2013, 10:16

Eh ovako..

Proslo dugo vremena nisam vidjela Nikolu..nigdje ga..a nisam ga ni trazila niti razmisljala o njemu...

Eto ga ide jedno jutro..sam..kaze mi kako si, sta ima;kako odmor, ono klasicna prica...i on pita me opet : " da li bih mogla jos jednom mu pozjamiti 20 Eu..., pa bi on sve zajedno vratio, i onih od prosli put..

Kazem mu : "Izvini ali stvarno nemam..imam samo BC.. a i da imam , ne bih ti dala, jer sjecas se , prosli put, sto sam ti pozajmila..nisi vratio..i sad opet trazis.."...

:o Losije nije mogao ocekivati od mene... i na moj odgovor mi kaze..."E stvarno nisi od rijeci , rekla si nam ako ikad ista zatreba, racunajte na mene, i sad nemas...nema veze , steta sto si izgubila i ono , jer sada ti tek necu vratiti..."

Tako se zavrsi prica o Nikoli , i pozajmljivanju..ja ispadoh gora sto sam dala a ne on, koji nije bio od rijeci vratiti vec pozajmljeno..Ali nema veze , mene nije osiromasilo to sto sam mu dala..sva sreca pa nije tako..a on...vjerujem da vrijeme provodi tako ,rasmisljajuci , od koga sta pozajmiti , i ne biti od rijeci...

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests