Posudivanje novca / stvari

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Trepavica
Status: Offline

Posudivanje novca / stvari

Post by Trepavica » 06 Dec 2012, 08:59

Nedavno dode jedan tip ,kojeg poznajem vec nekoliko godina , znam sve o njemu , prica svoj zivot , kad god mu to mogucnost pruzi , bas sve , sve znam o njemu...

Znam da nije zaposlen , zivi od socijalne pomoci , ali eto , miran tip , ne pusi , ne pije , bivsi sportista...koji nakon jedne jace depresije pustio se , udebljao..et , da ne davim njegovim zivotom..

Dode neko jutro ,sav zadihan..kaze mi " Treba mi tvoja pomoc ".." Hitno je "!!Kazem mu , sta se desilo Nikola , de se smiri..( pomislim , odmah smrtni slucaj , ( jer ima oca bolesnog )..:(

Kaze: " Eto treba mi 100 Eu , da li mozes posuditi "..?


Mogu ,nije problem , odem podignem sto mi falilo i dam mu..

n sav sretan, kaze vracam ti sledece sedmice..Kazem mu da mi ne predstavlja problem ,kad moze, neka vrati... Prolaze dani mjeseci... :oo Prije neki dan , on sa svojom hanumom , u restoranu , zasjeli , jedu..a opet , restoran i nije nesto posebno jeftin..malo mi bjese neprijatno , zbog toga sto sam morala proci da me vidi..mislim se, da mu je takode neprijatno vidjeti me ..eto ga opet, meni kaze.."Dajem obecanje, vracam sledece sedmice".. !!!Opet,ja ono klasicno .."Ma ok je Nikola kad mozes i vrati"...


Dani i dalje prolaze..Nikola , isto ponavlja..hanuma njegova, ide sedmicno na feniranje, i lakiranje noktiju... :grana Jutros u pekari na dorucku..vidim ih..


Hocu to da kazem..Ne svida mi se to sto ponavlja, uvijek isto..svaki put kad ga vidim , da ce vratiti dug sledece sedmice..Bolje da je rekao " vratit cu kad mogu i ok .."!

Manje bi mi bilo smjesno...

Vi posudujete novac / stvari...Kad posudite , morate ici po to ili vraceno bude bez problema, i da je razbijeno, osteceno i sl..( mada se zna desiti da se nikako i ne vrati , sto posudim ,jer nekako mi tesko ne posuditi dati ) Krajnje vrijem da naucim reci NE.. :maja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2012, 09:45

Ništa. I ti se fino njemu spremi pa postupi ovako kao i on:
Trepavica wrote: Dode neko jutro ,sav zadihan..kaze mi " Treba mi tvoja pomoc ".." Hitno je "!!
:D
Ja bih to učinio. Sjetiće se on i šta i kako.

Prije neki dan , on sa svojom hanumom , u restoranu , zasjeli , jedu..a opet , restoran i nije nesto posebno jeftin..malo mi bjese neprijatno , zbog toga sto sam morala proci da me vidi..mislim se, da mu je takode neprijatno vidjeti me ..eto ga opet, meni kaze.."Dajem obecanje, vracam sledece sedmice".. !!!Opet,ja ono klasicno .."Ma ok je Nikola kad mozes i vrati"...
Ne bi meni bilo mrsko da im pokvarim ručak. Čak šta više, odlična prilika da mu stavim do znanja da mi nešto duguje jer ako sam u stanju da mu pokvarim ručak, to znači da sam osoba kojoj je malo teže ostati dužan. :zubi

Od mene, niko ne posudjuje novac. Možda iz razloga koje sam upravo naveo.
Ja sam, nikada ne posudjujem novac. Nikada.

Što se tiče stvari tu je već drugačije. Uvijek se nadje neki komšija kojem nešto fali pa dodje da pozajmljuje. Uvijek. Toga je bilo i biće. Zanimljivo, ni stvari nikada ne pozajmljujem od drugih. Mislim da imam sve. Sav mogući alat i sva ostala pomagala. Auto je jedini izuzetak. Njega nikome ne dam u ruke i gotovo.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Julia-Klara » 06 Dec 2012, 09:49

Jedine osobe od kojih posudjem novac su roditelji ili sestra, niko vise. Par puta sam ovdje posudila prijatelju novac,ali je vratio, medjutim ni to vis ene radim, jer kocka, i uvijek postoji rizik da svoj novac vise nikad ne vidim.Rekla sam JOK, zavrnuta pipa.
Ne volim traziti,ne volim davati (koliko god sad dvosmisleno zvucalo,ali ovdje mislim na novac)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Heidi » 06 Dec 2012, 09:51

neka nose sve, ebo materiju :ok
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Julia-Klara » 06 Dec 2012, 09:58

Heidi wrote:neka nose sve, ebo materiju :ok
ako ih naviknes tako jednog dana ce uprtit' i tebe i odnijet'
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Heidi » 06 Dec 2012, 10:00

hoce se usrecit :roll
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Trepavica
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Trepavica » 06 Dec 2012, 10:24

Krokodil Behko wrote:Ništa. I ti se fino njemu spremi pa postupi ovako kao i on:
Trepavica wrote: Dode neko jutro ,sav zadihan..kaze mi " Treba mi tvoja pomoc ".." Hitno je "!!
:D
Ja bih to učinio. Sjetiće se on i šta i kako.

Prije neki dan , on sa svojom hanumom , u restoranu , zasjeli , jedu..a opet , restoran i nije nesto posebno jeftin..malo mi bjese neprijatno , zbog toga sto sam morala proci da me vidi..mislim se, da mu je takode neprijatno vidjeti me ..eto ga opet, meni kaze.."Dajem obecanje, vracam sledece sedmice".. !!!Opet,ja ono klasicno .."Ma ok je Nikola kad mozes i vrati"...
Ne bi meni bilo mrsko da im pokvarim ručak. Čak šta više, odlična prilika da mu stavim do znanja da mi nešto duguje jer ako sam u stanju da mu pokvarim ručak, to znači da sam osoba kojoj je malo teže ostati dužan. :zubi

Od mene, niko ne posudjuje novac. Možda iz razloga koje sam upravo naveo.
Ja sam, nikada ne posudjujem novac. Nikada.

Što se tiče stvari tu je već drugačije. Uvijek se nadje neki komšija kojem nešto fali pa dodje da pozajmljuje. Uvijek. Toga je bilo i biće. Zanimljivo, ni stvari nikada ne pozajmljujem od drugih. Mislim da imam sve. Sav mogući alat i sva ostala pomagala. Auto je jedini izuzetak. Njega nikome ne dam u ruke i gotovo.

Ma eto , neprijatno bi bas bjese..ih vidjeti..

Svijetu nije tesko traziti novac za svakakve gluposti , eto naprimjer , jelo u restoranu cu nazvati " gluposcu"..jer sto ce u restoranu portositi 50 Eu , kuci da napravi obrok moze za duplo , jeftinije..Danas traziti u zajam , a sutredan ga trositi za slicno , sam protivnik..A opet, nedaj Boze nekog hitnog slucaja , smrtni sluscaj , ili neka bolest uzeg clana porodice, pa treba ici negdje van na lijecenje i sl..to je opet opravdano..Nekim osoba je potreban licni finansijski savjetnik , kako provesti mjesec dana, a na kraju da ne dode dotle da nemas za obicnu lepinicu..:/

Vidim eto primjer Nikole i njegove hanume , zive nedaleko od mog posla..ma 5 min. hoda je puno ,a a dodu autom do mene.. :maja Najmanja fizicka aktivnost im je teska..i koliko je takvih jos..Uvece izadu na muziku , a sutra ,nema veze sta bude i kako bude..Zivim onako kako mogu , nisam od onih koji se razbacuju , a ni onih koji bi se ubili za Euro..Ne posudujem..sto imam , imam , sto ne, kad mogucnost se pruzi i kupim..i tako..Ako ko trazi da posudim , dam eto..ali ucim eto jos..

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Tempy » 06 Dec 2012, 10:26

Ako prijatelju posudiš novac izgubićeš obadvoje, i novac i prijatelja (škotka izreka) i tačno je tako. :(
Posudim svotu koju mogu "halaliti" da mi se nikad ne vrati, ne veću.
Trepka wrote: Krajnje vrijeme da naucim reci NE..
Može se na stotine načina pristojno reći NE bez da se upotrijebi laž.
Kaze: " Eto treba mi 100 Eu , da li mozes posuditi "..?

Mogu ,nije problem , odem podignem sto mi falilo i dam mu..
Greška ovdje, nisi trebala podizati što falilo, nego dati pola od onoga što si imala kod sebe, a za ostalo neka se snađe na drugom mjestu, jer već je rakao da nije nikakav hitzan slučaj.

Trepavica
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Trepavica » 06 Dec 2012, 10:34

Tempy wrote:Ako prijatelju posudiš novac izgubićeš obadvoje, i novac i prijatelja (škotka izreka) i tačno je tako. :(
Posudim svotu koju mogu "halaliti" da mi se nikad ne vrati, ne veću.
Ma eto , ostace prije oni bez mene , nego ja bez njih...Vise sam im ja bila prijatelj ,nego oni meni..ja i ako ne dobijem ono posudeno , nece moci doci traziti vise.. :cudi Tako da je jasno..
Trepka wrote: Krajnje vrijeme da naucim reci NE..
Tempy je napisao/la:
Može se na stotine načina pristojno reći NE bez da se upotrijebi laž.
Znam da , moze..
Kaze: " Eto treba mi 100 Eu , da li mozes posuditi "..?
Mogu ,nije problem , odem podignem sto mi falilo i dam mu..
Greška ovdje, nisi trebala podizati što falilo, nego dati pola od onoga što si imala kod sebe, a za ostalo neka se snađe na drugom mjestu, jer već je rakao da nije nikakav hitzan slučaj.
Ma eto..na greskama se uci..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Blackhawk » 06 Dec 2012, 10:34

Takvim se ne posudjuje novac.. Kad ga vec znas kakav je i da tako trosi na gluposti...
Posto ne radim, vecinom nemam sta ni posuditi, mada se uvijek nadje neka parica pa posudim burazu (iako on radi), isto tako i mami.. Ali to je ono vrate ne vrate nema veze..
Ponekad i prijateljima, ali kad znam kome dajem..
Jednom sam posudio rodjaku(malo dalji neki, vidis ga samo kad te treba), ali nije trazio puno.. 5 KM..Iako sam znao da ih necu vidjet vise dao sam mu, idealna prilika da ga skinem sebi sa grbace.. Bilo je ono, daj mi veceras vracam zapelo nesto treba.. Mada znao da laze dao..
Kad eto njega za 7 dana, ne da vrati to sto uzeo nego da trazi jos, ovaj put 20.. Eh reko nema vise, imam pare, ali imam i ja svojih potreba i trebaju i meni.. Ah daj trebaju hitno, moram ici negdje bla bla ovo ono..Neka je hitno, nema para vise... i od tad se vise nije ni javljao niti trazio..
Jeste prije neki dan, donese komp da mu napravim.. i kad napravio.. pita koliko je.. reko halal bilo... Znam da sam mu rekao bilo koliko, rekao bih de navratit cu ti sutra ili za koji dan, a znam da od toga nema nista.. Zato bolje kazem nije nista i nenadam se da ce platiti :)

Ima tih koji jednostavno ne cijene tudji novac.. Mogu i ja potrosit na gluposti i reci nemam. Mogu i ja otici na rucak, veceru, u provod.. Pare je najlakse potrositi.. Ali znam koliko imam i znam koliko luksuza mogu priustiti.. A volim uvijek da imam para uz sebe, i radije cu ustedit na necemu ali da ima koliko toliko..

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by silence » 06 Dec 2012, 11:45

Novac treba posuđivati... Tako se eliminišu "škart prijatelji".... Sve ima svoju cijenu... :kafa
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Maca
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 108
Joined: 06 Oct 2012, 18:06
Location: U krevetu
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Maca » 06 Dec 2012, 14:31

Ne znam s novcem. Kako dođe tako ode. Dajem, posuđujem, uzimam. Vratim svaki put ali nekad mi treba više. Dešavalo se da mi nisu vratili posuđeno ali jebeš to. To je samo novac.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Ideja » 06 Dec 2012, 20:57

Najveća svota koju sam posudila od nekog je 2000 km i vratila sam uredno. Inače ne volim pozajmljivati ako nije prijeko potrebno i ako nisam sigurna da mogu na vrijeme (ili ikako) vratiti. Od oca sam naslijedila prezir i prema kreditima pa zato radije mirno spavam sa onim šta imam nego da rizikujem ili tražim nemoguće.
Danas često pozajmljujem prjateljima i uvijek su mi uredno vraćali. Mislim da medju prijateljima nemam toliko neodgovornih da ne vraćaju. Nisam bar do sada imala.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Ruana
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Ruana » 06 Dec 2012, 23:16

Novac nikada i nikome ne posudjujem. Kome treba pokloniti, poklonim. Niti od koga trazim da mi posudi.
Stvari da, kao npr. knigu, posudim i ja, a posude i od mene. Svoje licne stvari, takodje nikome ne posudjujem, osim sestrama.
Znam neke koji to redovno rade, posudjuju jedni od drugih k'o "coca i moca" i uvjek nekome nesto nedostaje.

User avatar
malakikica1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 30 Aug 2012, 10:44
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by malakikica1 » 06 Dec 2012, 23:25

ako posudim to su mali iznosi,ako ne vrate mogu da prebolim. ne posudjujem od drugih novac. sveta kartica, automata na svakom cosku, uletim u dozvoljeni minus i rijesim problem.meni je visa karica zakon.

User avatar
nl74
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1607
Joined: 28 Nov 2012, 00:40
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by nl74 » 07 Dec 2012, 00:02

Uhh...teška tema bar za mene.Posuđivao jesam ali sve tzv.prijateljima i dobio neprijatelje a ostao bez svog novca i to ne malog.A ne dao Bog da meni treba posuditi mogao bih to ali kod neke jače banke i to uz kakvu dobru hipoteku ehhehehehe..Zaključak:Posuđivati nikome ni rođenoj majci šte se može halaliti i treba a sve ostalo imaju brate institucije koje žive od toga i neka se tamo obrate pa da su nam i najrođeniji.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by dacina_curica » 07 Dec 2012, 00:15

Posudjujem svakome kome treba (halal bilo ako ne vrati) a ne posudjujem ni od rodjene mame a kamoli od nekoga drugog. Radim od svoje 17. godine i od tada imam svoj dinar, kupujem ono sto si mogu priustiti a ono sto ne mogu sacekam, skupim i kupim kad mogu. Jedine pare koje sam posudila su pare za fakultet ali to je kredit koji sam uzela od drzave i koji vracam drzavi.

Ima li onih koji posude pa ne vrate iako su u mogucnosti? Naravno da ima ali njima njihova savjest, meni moja. :)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Dust » 07 Dec 2012, 00:43

Moj tata je jednom posudio nekakvu lopatu komsinici da ustije bastu. Prosla je haman godina, lopata jos uvijek kod nje. Jednom njemu nesto ta lopata zatreba i ode kod komsinice da je posudi. Kaze ona njemu, mrtva ozbiljna: evo, ali bogati da mi je vratis brzo...:oo
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Trepavica
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Trepavica » 07 Dec 2012, 13:00

Dust wrote:Moj tata je jednom posudio nekakvu lopatu komsinici da ustije bastu. Prosla je haman godina, lopata jos uvijek kod nje. Jednom njemu nesto ta lopata zatreba i ode kod komsinice da je posudi. Kaze ona njemu, mrtva ozbiljna: evo, ali bogati da mi je vratis brzo...:oo
:plavi Pa da , prisvojila ...

Blackhawk
Status: Offline

Re: Posudivanje novca / stvari

Post by Blackhawk » 07 Dec 2012, 13:36

Hoce meni ko sta posudit :) bicu mu duznik do kraja zivota :p :p

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests