Zastrašujući jezik mržnje

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Zastrašujući jezik mržnje na internet-forumima

Post by greeneyes » 07 Apr 2015, 23:41

Podrinjac wrote:
Terasa svjesti wrote:Čuj podrinjac ipak su to navodni "virtualni" junaci. Ovo si dobro zapazio , nama lično smeta i naše .
Jasno je da su to virtualni junaci, ali čini mi se da ni u realnom životu nije bolje.
Pa da nije bolje valjda bi ti virtuelni junaci nešto i poduzeli? Ne bi to bilo samo mlaćenje prazne slame.
Samo sabura

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zastrašujući jezik mržnje na internet-forumima

Post by Podrinjac » 07 Apr 2015, 23:43

greeneyes wrote:
Podrinjac wrote:
Terasa svjesti wrote:Čuj podrinjac ipak su to navodni "virtualni" junaci. Ovo si dobro zapazio , nama lično smeta i naše .
Jasno je da su to virtualni junaci, ali čini mi se da ni u realnom životu nije bolje.
Pa da nije bolje valjda bi ti virtuelni junaci nešto i poduzeli? Ne bi to bilo samo mlaćenje prazne slame.
Ma šta će ba poduzimat ?? Pa ti nemaju muda se suprostavit sa samim sobom, a ne sa drugim.
Stvar je to što nam kaljaju obraz i što se izjednačavamo sa fašistima.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Zastrašujući jezik mržnje na internet-forumima

Post by greeneyes » 07 Apr 2015, 23:49

A šta ćeš, naleglo se svakakve mrake tamo. Ne daj Bože da se mi gledamo kroz prizmu tih ljudi.
Samo sabura

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zastrašujući jezik mržnje na internet-forumima

Post by Podrinjac » 07 Apr 2015, 23:51

greeneyes wrote:A šta ćeš, naleglo se svakakve mrake tamo. Ne daj Bože da se mi gledamo kroz prizmu tih ljudi.
EE pa jbg,neko će vjerovatno gledati.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zastrašujući jezik mržnje na internet-forumima

Post by ina » 08 Apr 2015, 19:20

SaraSara wrote:
inasab wrote:nisam procitala sve... jer na pola me zaboli glava...a usput i uho za sliucne rijeci.
Ko slicno razmislja Vjerovatno ima dosta vremena na raspolaganju za provoditi na forumima citajuci ljude koji mu
se uopce ne dopadaju. Hm... svasta ima u Bozijoj basci/ti ..ili kako se vec kaze :)


Bas tako Svasta ima u božjoj basci... Zar imaju vremena za to trošiti energiju. :cudi
Hvala na precizaciji :)
Svijest ima sidrište.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Govor Mržnje

Post by Venera » 21 Jan 2021, 22:27

Eh , gdje je granica izmedju osobnog razumijevanja slobode govora u kojem je govor mržnje prihvatljiv ?

Zašto se nepravilno u slobodu govora obavezno uključuje govor mržnje ?
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Govor Mržnje

Post by Venera » 23 Jan 2021, 18:14

Jedan od prvih dokumenata koji definira govor mržnje je Preporuka br. 20 Komiteta
ministara državama članicama Vijeća Evrope o „govoru mržnje" od 20. oktobra 1997.2
Pojam govor mržnje, prema ovoj Preporuci, obuhvata „sve oblike izražavanja koji šire,
potiču, promiču ili opravdavaju rasnu mržnju, ksenofobiju, antisemitizam ili druge oblike
mržnje utemeljene na netoleranciji, uključujući: netoleranciju izraženu agresivnim
nacionalizmom i etnocentrizmom, diskriminaciju i mržnju prema manjinama, migrantima i
ljudima migrantskog porijekla.“
Međutim, Evropska mreža protiv nacionalizma, rasizma, fašizma i za podršku migrantima i
izbjeglicama UNITED for Intercultural Action dopunila je i proširila definiciju govora
mržnje: „Govor mržnje je pojam koji označava govor čiji je cilj degradirati (poniziti),
prestrašiti ili poticati nasilje i predrasude protiv osobe ili grupe ljudi zbog rasne pripadnosti,
spola, starosti, etničke ili nacionalne pripadnosti, religije, seksualne orijentacije, spolnog
identiteta, invaliditeta, jezika, moralnih ili političkih stajališta, socijalno-ekonomske
pripadnosti, zanimanja ili izgleda (npr. visine, težine, boje kose), mentalnih sposobnosti ili
drugih sličnih razlika. Pojam obuhvata pisane i usmene te vizulne komunikacije i uključuje
masovne medije (sredstva masovnog saopćavanja), kao i neke druge forme djelovanja u
javnosti, npr. na internetu

Izvor:
MEĐUNARODNI PROPISI I PROPISI BOSNE I HERCEGOVINE
O SLOBODI IZRAŽAVANJA I ZABRANI GOVORA MRŽNJE NA INTERNETU


Tema je aktuelna, jer uprkos postojecim legalnim zabranama sirom svijeta, govor mrznje odnosno, osobe ili gtupe nisu adejvatno kaznjene za praktiziranje govora mrznje! Gornji tekst sam kopirala sa ciljem obrazlozenja razlike slobodnog govora i govora mrznje.

P. S. Hvala šefice :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42741
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14054 times
Been thanked: 12644 times
Status: Offline

Re: Govor Mržnje

Post by Masamune » 24 Jan 2021, 21:34

Mnogo zavisi od onih koji se bave cenzurom i monitoringom šta je govor mržnje, a šta ne. Naravno da postoje očigledni primjeri govora mržnje kao što si i sama navela, međutim danas se, bar na zapadu, svašta u isti trpa.

Na žalost sve su učestaliji primjeri kada se nešto okarakteriše kao govor mržnje, a zapravo se radi o opravdanoj kritici osobe ili grupe osoba i njihovih postupaka. Često jednostavno bude i pogrešno protumačeno kao govor mržnje i kad ne postoje kritike. Po pravilu u ovakvim situacijama bi takav govor trebalo dopustiti jer se radi o slobodi govora i da se zaštite prava te osobe na istu bez obzira što to druga osoba ili grupa smatraju govorom mržnje (postupajući uglavnom emocionalno).

I sama politička korektnost je dosta ograničila slobodu govora i neke njene dijelove pretvorila u govor mržnje, a kojom se dosta toga nameće što je, logički, u direktnoj koliziji sa istom. Onima koji istu zagovaraju je više stalo da su u pravu nego koliko je ona zapravo efikasna. Mijenja se jezik i izmišljaju se, recimo, nove zamjenice za transrodne osobe i slično. Svaka osnovana kritika istog se svrstava u govor mržnje ili u ovom slučaju transfobiju. Jedna od najglasnijih osoba koja to kritikuje je Jordan Peterson i to sasvim opravdano, a prozivaju ga za transfobiju po defaultu. Ako transrodna osoba sebe smatra ženom onda je žena, a ako smatra muškarcem onda je muškarac i ništa novo, nedefinisano ili između poput zamjenica zim, zir, zie i slične gluposti što određeni pokreti radikalne ljevice pokušavaju svima nametnuti kroz legislativu.

Kad je u pitanju rasizam nedavno je bio slučaj u ligi prvaka kad je rumunski sudija crnca nazvao crncem na svom jeziku (na početku sam i ja to osudio, ali sam kasnije promijenio mišljenje), ali za tamnoputu osobu rumunski izraz je negru. Postupajući da drugom sudiji bliže objasni na koga je mislio kad se obratio iskoristio je taj izraz koji iza nije imao nikakvu lošu namjeru, jer to je zvanična riječ koju imaju i nemaju nikakvu drugu, a kad su igrači to čuli iste sekunde su skočili i počeli ga prozivati za rasizam. To je i u javnosti predstavljeno kao rasizam. Nema koji medij to tako nije prikazao iako je poprilično jasno da ga uopšte nije ni bilo.

Na kraju jednostavno rečeno treba dobro razmisliti prije nego što se nešto okarakteriše kao govor mržnje, jer se u zadnje vrijeme često dešava da se o istom uopšte ne radi. Ponekad da bi ljudi mogli ispravno i logički razmišljati moraju riskirati i izazivanje uvrede kod druge osobe sa drugačijim uvjerenjima (pogotovo ako se radi o ideologiji) u vezi onoga što govore, jer tako ljudi funkcionišu oduvijek. Progres društva se nikad nije dešavao u autorativnim sistemima kad se ljudima nametalo kako će razmišljati i šta će govoriti, već upravo suprotno. Progres je gotovo uvijek dolazio od skeptika, kao i onih koje su ti autorativni sistemi proglašavali budalama, hereticima, pobunjenicima i slično.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Govor Mržnje

Post by dadojović » 24 Jan 2021, 21:52

MarlboroGold wrote: 24 Jan 2021, 21:34 Mnogo zavisi od onih koji se bave cenzurom i monitoringom šta je govor mržnje, a šta ne. Naravno da postoje očigledni primjeri govora mržnje kao što si i sama navela, međutim danas se, bar na zapadu, svašta u isti trpa.

Na žalost sve su učestaliji primjeri kada se nešto okarakteriše kao govor mržnje, a zapravo se radi o opravdanoj kritici osobe ili grupe osoba i njihovih postupaka. Često jednostavno bude i pogrešno protumačeno kao govor mržnje i kad ne postoje kritike. Po pravilu u ovakvim situacijama bi takav govor trebalo dopustiti jer se radi o slobodi govora i da se zaštite prava te osobe na istu bez obzira što to druga osoba ili grupa smatraju govorom mržnje (postupajući uglavnom emocionalno).

I sama politička korektnost je dosta ograničila slobodu govora i neke njene dijelove pretvorila u govor mržnje, a kojom se dosta toga nameće što je, logički, u direktnoj koliziji sa istom. Onima koji istu zagovaraju je više stalo da su u pravu nego koliko je ona zapravo efikasna. Mijenja se jezik i izmišljaju se, recimo, nove zamjenice za transrodne osobe i slično. Svaka osnovana kritika istog se svrstava u govor mržnje ili u ovom slučaju transfobiju. Jedna od najglasnijih osoba koja to kritikuje je Jordan Peterson i to sasvim opravdano, a prozivaju ga za transfobiju po defaultu. Ako transrodna osoba sebe smatra ženom onda je žena, a ako smatra muškarcem onda je muškarac i ništa novo, nedefinisano ili između poput zamjenica zim, zir, zie i slične gluposti što određeni pokreti radikalne ljevice pokušavaju svima nametnuti kroz legislativu.

Kad je u pitanju rasizam nedavno je bio slučaj u ligi prvaka kad je rumunski sudija crnca nazvao crncem na svom jeziku (na početku sam i ja to osudio, ali sam kasnije promijenio mišljenje), ali za tamnoputu osobu rumunski izraz je negru. Postupajući da drugom sudiji bliže objasni na koga je mislio kad se obratio iskoristio je taj izraz koji iza nije imao nikakvu lošu namjeru, jer to je zvanična riječ koju imaju i nemaju nikakvu drugu, a kad su igrači to čuli iste sekunde su skočili i počeli ga prozivati za rasizam. To je i u javnosti predstavljeno kao rasizam. Nema koji medij to tako nije prikazao iako je poprilično jasno da ga uopšte nije ni bilo.

Na kraju jednostavno rečeno treba dobro razmisliti prije nego što se nešto okarakteriše kao govor mržnje, jer se u zadnje vrijeme često dešava da se o istom uopšte ne radi. Ponekad da bi ljudi mogli ispravno i logički razmišljati moraju riskirati i izazivanje uvrede kod druge osobe sa drugačijim uvjerenjima (pogotovo ako se radi o ideologiji) u vezi onoga što govore, jer tako ljudi funkcionišu oduvijek. Progres društva se nikad nije dešavao u autorativnim sistemima kad se ljudima nametalo kako će razmišljati i šta će govoriti, već upravo suprotno. Progres je gotovo uvijek dolazio od skeptika, kao i onih koje su ti autorativni sistemi proglašavali budalama, hereticima, pobunjenicima i slično.
Ovdje si upao u zamku, pa si brzopleto optužio "radikalnu ljevicu" za promjene koje se dešavaju u svijetu. Ne stoje iza tih promjena zli mediji, ljevica, masoni a ni duboka država.
Živimo, više nego ikada u potrošačkom društvu, a potrošači su ti koji nameću mnoga pravila.
Tako da gej populacija, na primjer, kao potrošači traže da ih se tretira jednako kao sve druge osobe. Što u konačnici znači da žele biti prisutni, na primjer, u filmovima. Ne žele plaćati kartu za film ili tv- pretplatu, ako filmska industrija "krije" njihovo postojanje.
To nije nikakvo nametanje ni borba protiv islama, kršćanstva, ili bilo čega drugog, već jednostavno oni koji plaćaju za konzumaciju nekog proizvoda žele da budu vidljivi i prisutni.
I nemojmo se zavaravati, znamo svi vrlo dobro kako manjine prolaze u većem dijelu svijeta.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42741
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14054 times
Been thanked: 12644 times
Status: Offline

Re: Govor Mržnje

Post by Masamune » 24 Jan 2021, 22:14

dadojović wrote: 24 Jan 2021, 21:52
MarlboroGold wrote: 24 Jan 2021, 21:34 Mnogo zavisi od onih koji se bave cenzurom i monitoringom šta je govor mržnje, a šta ne. Naravno da postoje očigledni primjeri govora mržnje kao što si i sama navela, međutim danas se, bar na zapadu, svašta u isti trpa.

Na žalost sve su učestaliji primjeri kada se nešto okarakteriše kao govor mržnje, a zapravo se radi o opravdanoj kritici osobe ili grupe osoba i njihovih postupaka. Često jednostavno bude i pogrešno protumačeno kao govor mržnje i kad ne postoje kritike. Po pravilu u ovakvim situacijama bi takav govor trebalo dopustiti jer se radi o slobodi govora i da se zaštite prava te osobe na istu bez obzira što to druga osoba ili grupa smatraju govorom mržnje (postupajući uglavnom emocionalno).

I sama politička korektnost je dosta ograničila slobodu govora i neke njene dijelove pretvorila u govor mržnje, a kojom se dosta toga nameće što je, logički, u direktnoj koliziji sa istom. Onima koji istu zagovaraju je više stalo da su u pravu nego koliko je ona zapravo efikasna. Mijenja se jezik i izmišljaju se, recimo, nove zamjenice za transrodne osobe i slično. Svaka osnovana kritika istog se svrstava u govor mržnje ili u ovom slučaju transfobiju. Jedna od najglasnijih osoba koja to kritikuje je Jordan Peterson i to sasvim opravdano, a prozivaju ga za transfobiju po defaultu. Ako transrodna osoba sebe smatra ženom onda je žena, a ako smatra muškarcem onda je muškarac i ništa novo, nedefinisano ili između poput zamjenica zim, zir, zie i slične gluposti što određeni pokreti radikalne ljevice pokušavaju svima nametnuti kroz legislativu.

Kad je u pitanju rasizam nedavno je bio slučaj u ligi prvaka kad je rumunski sudija crnca nazvao crncem na svom jeziku (na početku sam i ja to osudio, ali sam kasnije promijenio mišljenje), ali za tamnoputu osobu rumunski izraz je negru. Postupajući da drugom sudiji bliže objasni na koga je mislio kad se obratio iskoristio je taj izraz koji iza nije imao nikakvu lošu namjeru, jer to je zvanična riječ koju imaju i nemaju nikakvu drugu, a kad su igrači to čuli iste sekunde su skočili i počeli ga prozivati za rasizam. To je i u javnosti predstavljeno kao rasizam. Nema koji medij to tako nije prikazao iako je poprilično jasno da ga uopšte nije ni bilo.

Na kraju jednostavno rečeno treba dobro razmisliti prije nego što se nešto okarakteriše kao govor mržnje, jer se u zadnje vrijeme često dešava da se o istom uopšte ne radi. Ponekad da bi ljudi mogli ispravno i logički razmišljati moraju riskirati i izazivanje uvrede kod druge osobe sa drugačijim uvjerenjima (pogotovo ako se radi o ideologiji) u vezi onoga što govore, jer tako ljudi funkcionišu oduvijek. Progres društva se nikad nije dešavao u autorativnim sistemima kad se ljudima nametalo kako će razmišljati i šta će govoriti, već upravo suprotno. Progres je gotovo uvijek dolazio od skeptika, kao i onih koje su ti autorativni sistemi proglašavali budalama, hereticima, pobunjenicima i slično.
Ovdje si upao u zamku, pa si brzopleto optužio "radikalnu ljevicu" za promjene koje se dešavaju u svijetu. Ne stoje iza tih promjena zli mediji, ljevica, masoni a ni duboka država.
Živimo, više nego ikada u potrošačkom društvu, a potrošači su ti koji nameću mnoga pravila.
Tako da gej populacija, na primjer, kao potrošači traže da ih se tretira jednako kao sve druge osobe. Što u konačnici znači da žele biti prisutni, na primjer, u filmovima. Ne žele plaćati kartu za film ili tv- pretplatu, ako filmska industrija "krije" njihovo postojanje.
To nije nikakvo nametanje ni borba protiv islama, kršćanstva, ili bilo čega drugog, već jednostavno oni koji plaćaju za konzumaciju nekog proizvoda žele da budu vidljivi i prisutni.
I nemojmo se zavaravati, znamo svi vrlo dobro kako manjine prolaze u većem dijelu svijeta.
Pa nije to neka optužba s moje strane, već konstatacija da se upravo te ideologije zasnovane na politikama identiteta okupljaju oko ljevice i preko iste lansiraju svoje zahtjeve. Međutim, treba napraviti jasnu distinkciju. Manjina, uz dužno poštovanje prema njima, ne može većini nametati kako da ih oslovljavaju uz promjenu jezika i ostalo. To je jedna vrsta prisile kroz političku korektnost uz nametanje legislative koja će samo pojačati averziju prema njima, jer je kontraprodukitvno. Svaka opravdana kritika toga se svrstava u neku od fobija i govor mržnje po defaultu te se zahtijeva cenzura, a što jednostavno nije slučaj i to upravo intenzivira tu averziju i gnjev. Cenzura je sastavni dio totalitarnih sistema, pa i komunizma i u direktnoj je suprotnosti sa demokratijom i demokratskim vrijednostima. Uostalom ti agresivni ogranci LGBTQI+ zajednice nisu većina ni unutar svojih zajednica, već glasna manjina. Ostali žive normalno... ako govorimo o razvijenim zapadnim zemljama.

Ja lično nemam ništa protiv njih, ali treba biti realan.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42741
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14054 times
Been thanked: 12644 times
Status: Offline

Re: Zastrašujući jezik mržnje

Post by Masamune » 25 Jan 2021, 07:59

Šta nas ba driblate sa ovim prebacivanjem jbt. Deset minuta tražim temu i nema je nigdje.
Doduše mogao sam preko notifikacija, ali et nisam se još razbudio
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests