Zanimljivosti

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Venera » 13 Dec 2019, 09:53

Mala_Mu wrote: 07 Dec 2019, 11:46
U srednjem veku, pioni u šahu koji bi došli do kraja table i postali unapređeni u kraljicu, tada su dobijali titulu "savetnika" kako se ne bi nagoveštavalo da kralj ima više od jedne kraljice ili da je neveran.
hm, na aodredjenim lokacijama ili ne :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Mala_Mu » 17 Dec 2019, 17:36

Kada je Televizija Beograd desetak godina posle serije i filma "Kamiondžije" želela da snimi nastavak “Kamiondžije ponovo voze”, Vuisić nije hteo ni da čuje. Prvi put je prihvatio samo da bi se videla razlika, da pokaže šta je gluma, ali drugi put nije dolazilo u obzir.

"Uveravali su ga godinu. Kako sam ja u tom trenutku počela da gradim imanje, koje se i njemu dopalo, premerio je plac, izračunao koliko će koštati ograda i tražio honorar od 110.000 dinara. Producenti su poludeli jer je maksimalni honorar za glavne glumce iznosio 12.000 i nije postojala zakonska mogućnost da mu daju više. Samo je odmahnuo rukom. Onda su oni pronašli način da naprave videokasete koje će se prodavati gastarbajterima i osigurali mu traženi novac", izjavila je njegova supruga.

Ali Pavle je imao novi zahtev - honorar se mora povećati i Čkalji i to na barem na 50.000. Tako je snimljen nastavak “Kamiondžija”.

Podsetimo se, Vuisić i Petrović nisu bili prijatelji, pitanje je da li su uopšte i razgovarali. Poznato je da je Pavle otvoreno negodovao na njegovo "preglumljavanje" i njihov odnos je postajao potpuno hladan kada bi se kamere ugasile.

Iako prek i "nezgodan", Pavle je imao veliko srce. Nažalost, napustio nas je rano, u svojoj šezdeset drugoj godini.

Njegova poslednja želja bila je ispoštovana, pa niko od kolega nije prisustvovao sahrani.

Na njegovoj sahrani nije bilo nikoga, osim njegove žene i sveštenika. Ni sveštenik nije znao koga sahranjuje. Znao je da je samo reč o čoveku koji se zove Pavle. Otišao je u tišini. Bez pompe.

Pavle Vuisić nije želeo da neko slavi njegov život. Ipak, ova želja mu se nije ostvarila.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by lejlamo » 17 Dec 2019, 19:09

Vjeverice i njihova »zaboravnost« zaslužni su za milione stabala koja niču širom sveta. Kako? Za razliku od nekih ptica, vjeverice nemaju »mape uma« koje im pomažu da se sjete gde su skladištile zalihe hrane. Umesto dobrog pamćenja, one se oslanjaju na čulo mirisa koje će im pomoći da nađu svoje lješnike koje su zakopale u zemlju. Kao što i sami možete da pretpostavite, dio zaliha ostaje neotkriven jer vjeverice nemaju jako čulo mirisa. Na tim mjestima niče i raste drveće i tako vjeverice ne znajući spašavaju planetu i čine je ljepšim mjestom.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by lejlamo » 22 Dec 2019, 21:16

Bližio se kraj Drugog svetskog rata i savezničke snage su hvatale naciste, među njima je bio i Gering, drugi po redu najozloglašeniji (odmah iza Hitlera). Pretražujući Geringovo skolnište vojnici su pronašli nešto zapanjujuće - slike najpoznatijih umetnika. U toj kolekciji vrednih slika jedna slika se naročito izdvajala. Bila je to slika „Hrista i preljubnice“, jednog od najvećih slikara iz 17. veka, Vermera. Sva njegova dela su veoma vredna. Saveznici su pronašli spisak prethodnih vlasnika slika odnosno ljudi od kojih su slike kupljene. Sliku „Hirsta i preljubnice“, Gering je kupio od Holanđanina Hana Van Megerena, pa je zbog toga policija posetila prodavca. U to vreme prodaja nacionalnog blaga nacistima je smatrana veleizdajom i bila kažnjavana smrtnom kaznom. Van Megeren odbija da kaže policajcima kako je došao do nje. Oni mu prete kaznom, pa uplašeni Van Megeren iznosi zapanjujuće priznanje, govoreći kako je on naslikao sliku. Naveo je da je na šest falsifikata Vermerovih slika vežbao njegovu tehniku. Ali vlasti nisu uverene da je on naslikao ta vremešna remek - dela, pa mu naređuju da jednu naslika pred njima. Prodavac je svestan da mora da naslika remek-delo, kako ne bi bio osuđen na smrt. Van Megeren demonstrira pred službenicima svoj rad. Kako slika poprima oblik, policajci postaju zapanjeni njegovim talentom. Van Megeren im otkriva kako je postizao da slika izgleda stara vekovima. Naime on je slike stavljao u pećnicu i vadio ih nakon sat vremena, nakon toga boja je poprimala patinu i bila ispucala. Tajna je bila i u materijalu umešanom u boje. To je bio bakelit. Umetnik je proglašen krivim za falsifikovanje i osuđen na samo jednu godinu zatvora, ali je slavljen kao nacionalni heroj koji je prevario Geringa i uzeo mu veliku sumu novca. :hihi

Image

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by lejlamo » 22 Dec 2019, 21:37

Kazasi, narod iz altajske regije u zapadnoj Mongoliji, već dve hiljade godina neguju tradiciju lova uz pomoć zlatnih orlova, ptica čiji raspon krila doseže i preko dva metra. Lovci su bili isključivo muškarci, sve dok devojčica Aisholpan (13) nije odlučila da postane jedan od njih. Godinama je pomagala svom ocu i negovala ptice, da bi na kraju i sama postala lovac.

Image

kul :cool

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by lejlamo » 25 Dec 2019, 17:38

Najduži prekid TV programa u istoriji bio je kada je BBC prekinuo crtani sa Miki Mausom da bi najavio početak Drugog svetskog rata. Čak 7 godina kasnije, crtani se nastavio tačno gde je prekinut. Mnogi od onih koji su počeli da gledaju crtani, nisu uspeli da ga odgledaju do kraja.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Mala_Mu » 26 Dec 2019, 15:26

Image
IAKO se za njih zna, na svijetu postoji nekoliko mjesta kojima gotovo nitko ne smije pristupiti, osobito "obični smrtnici". U tu kategoriju uglavnom spadaju tajne povijesne prostorije, elitni klubovi i daleke lokacije izolirane tako da je do njih gotovo nemoguće doći. Ovo u neka od njih u koja vjerojatno nikada nećete moći ni smjeti zaviriti.

Veliki hram Ise

Veliki hram Ise je kompleks sastavljen od sto hramova posvećen božici sunca Amaterasu koji Japanci drže za najsvetije mjesto u zemlji. Postoji od četvrtog stoljeća prije Krista, a pristupiti mu mogu samo vrhovni svećenik i svećenica, koji moraju biti pripadnici japanske kraljevske obitelji.

U njegovom glavnom hramu navodno se čuva zrcalo Naiku, najvažniji artefakt iz japanske povijesti. Za njega se vjeruje da vlasniku donosi posebnu moć. Zanimljivo je istaknuti da se ovi hramovi se ruše i ponovno grade svakih 20 godina, čime se veliča šintoistička ideja o smrti i ponovnom rađanju.



Whites Gentlemen's Club

Londonski klub osnovan 1639. godine jedno je od najelitnijih mjesta na svijetu, a kako biste mu pristupili, moraju vas pozvati barem tri njegova člana. Također, ako ste žena, na ulaz možete zaboraviti.

Whites Gentlemen's Club ponajviše je poznat po knjizi oklada koja se u njemu čuva, a riječ je o neobičnim i pomalo bizarnim okladama među kojima je i ona u iznosu od 3 tisuće funti uloženih na kap kiše, kada su se igrači kladili koja će kap najbrže pasti s prozora.

Bohemian Grove

Bohemian Grove je šumarak koji se nalazi u Bohemskoj aveniji u kalifornijskom Monte Riju, a za koje se smatra kako je od 1899. godine mjesto na kojem se na dva tjedna okupljaju najutjecajniji ljudi svijeta. Prostor je u privatnom vlasništvu i pripada Bohemskom klubu, a služi za odmor poznatim umjetnicima, vlasnicima kompanija, političarima i drugim moćnicima.

Javnost nije bila previše upoznata s djelovanjem ovog kluba sve do 2005. godine kada je američki novinar Alex Jones u svom dokumentarcu The Order of Death otkrio tajne ovih okupljanja. Koja je stvarna svrha tih rituala i okupljanja, nije poznato, ali činjenica je da su se tamo okupljali George Bush, Bill Clinton, Ronald Reagan, Jimmy Carter, Gerald Ford, Richard Nixon, Dwight Eisenhower i mnogi drugi.



Klub 33

Disneyland Club 33, skraćenog imena Klub 33, mjesto je osnovano za najutjecajnije ljude na svijetu, među kojima su brojne slavne osobe i političari.

Ime je dobio po 33 čelnika najjačih svjetskih tvrtki koji su mu jedini smjeli pristupiti. Da biste danas ušli u ovaj elitni klub, morate platiti čak 30 tisuća dolara te na primanje čekati oko 15 godina.



Mount Weather Emergency Operations Centar

Izgrađen 1950. godine za vrijeme trajanja Hladnog rata, MWEO je mjesto na kojem bi se, u slučaju katastrofe, skrivalo američkog predsjednika i njegove pomoćnike. Kako je ovo jedno od najsigurnijih mjesta na svijetu, poznato i kao "mjesto zadnje nade", o njemu se vrlo malo zna, a gotovo nitko mu ne može pristupiti.

Fort Knox

Tvrđava smještena u Kentuckyju je mjesto na kojem se skladište američke rezerve zlata, a slovi za najsigurnije mjesto na svijetu. Prema podacima iz američke riznice, izgradnja Fort Knoxa stajala je 560 tisuća dolara.

Ipak, ova riznica ne sadrži čitavo američko zlato nego otprilike polovinu, a sef se sastoji od čeličnih ploča opasanih betonom. Uz to, ne postoji način da se u njega provali jer je čitava zgrada maksimalno zaštićena najčvršćim materijalima, kao i tajnim kodovima i lozinkama koji se čuvaju u najstrožoj tajnosti.



Vatikanski tajni arhiv

Vatikanski tajni arhiv dužine 84 kilometara mjesto je koje sadrži milijune dokumenata među kojima su i neki stari više od 1200 godina. Ovom mjestu mogu pristupiti samo papa i najviši crkveni dostojanstvenici.

Metro 2

Metro 2 je tajni podzemni metro kojeg je sagrađen za vrijeme Staljinove vladavine u svrhu transporta tajne službe, a nalazi se čak 200 metara pod ulicama Moskve. On spaja Kremlj s ostalim važnim točkama grada, a do tunela kojim vozi spomenuti metro moguće je doći samo uz posebnu dozvolu vlade.

Mjesto gdje se čuva recept Coca-Cole

Recept za najpopularnije piće na svijetu navodno se čuva u jednom sefu u Atlanti, a njemu mogu pristupiti samo odabrani, kako on ne bi dospio u ruke ljudi koji ga se žele domoći. Također, postoje vjerovanja kako je spomenuti sef samo varka te kako izvorni recept napamet zna samo nekoliko vodećih ljudi ove multimilijarderske kompanije.

klix.ba

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37427
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24884 times
Been thanked: 4712 times
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by ElTriconi » 26 Dec 2019, 15:31

Suma oko gakica. Suma od josanice do bijele.

Minirato.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Maja » 26 Dec 2019, 15:49

Snobovske budalastine. Al zanimljiv clanak.
Cuj 84 km duga arhiva u Vatikanu.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Dorian » 26 Dec 2019, 15:50

Ja imam dvojak odnos prema ovakvim stvarima.

Recimo taj hram u Japanu. Sa jedne strane, dobro je da ne mogu horde turiste špartati nekim mjestima, objektima, prirodnim lokacijama, imati pristup nekim umjetničkim djelima, vremenom bi ih uništili.

Sa druge strane, ako nešto nije dostupno svima, neka propadne.

A još ako takvim mjestima ima pristup samo elita koja time sebe potvrđuje kao vrjednijim od drugih, nadljudima itd, onda takve stvari i takva mjesta i ne trebaju postojati. U slučaju neke opasnosti od uništenja takvih lokacija ili stvari, ja ne bih prstom mrdnuo da pomognem.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Fuddo » 26 Dec 2019, 16:13

Kako nema area 51 na listi?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Hurija » 26 Dec 2019, 16:15

:D. Fuddo jeli aktualna jos ona ukleta kuća ispod Bijelog Bučja
Ostalo je cutanje.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Dorian » 26 Dec 2019, 16:18

Fuddo wrote: 26 Dec 2019, 16:13 Kako nema area 51 na listi?
Odletjeli vanzemaljci, sada više nije intersantano.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Fuddo » 26 Dec 2019, 16:20

Dorian wrote: 26 Dec 2019, 16:18
Fuddo wrote: 26 Dec 2019, 16:13 Kako nema area 51 na listi?
Odletjeli vanzemaljci, sada više nije intersantano.
Ima tamo nesto zajebano, pusti ti to.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Barba
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2993
Joined: 17 Oct 2019, 00:15
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Barba » 26 Dec 2019, 16:27

na svijetu postoji nekoliko mjesta kojima gotovo nitko ne smije pristupiti, osobito "obični smrtnici"....tralalala....ili recimo ima ih kojima mogu pristupiti samo odabrani
Gluposti ! Čovječe ja poznajem jednu lokaciju kojoj samo ja mogu pristupiti... :pusi

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37427
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24884 times
Been thanked: 4712 times
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by ElTriconi » 26 Dec 2019, 16:30

Barba wrote: 26 Dec 2019, 16:27
na svijetu postoji nekoliko mjesta kojima gotovo nitko ne smije pristupiti, osobito "obični smrtnici"....tralalala....ili recimo ima ih kojima mogu pristupiti samo odabrani
Gluposti ! Čovječe ja poznajem jednu lokaciju kojoj samo ja mogu pristupiti... :pusi
Znam i ja jednu lokaciju dje smrtnici ne mogu pristupit vec samo seljani i oni koji placaju iz.

Dje se kopamo, ha ja :D.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by lejlamo » 26 Dec 2019, 17:21

tražila na jutjubu neke crtane i naiđem na ovo....




nisam znala ko je posuđivao glas olivi, popaju i badži :cool

Nikola Simić zec Duško Dugouško
Mića Tadić mornar Popaj
Nada Blam Oliva
Ljubiša Bačić Badža
Josif Tatić

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Maja » 26 Dec 2019, 18:00

Barba wrote: 26 Dec 2019, 16:27
na svijetu postoji nekoliko mjesta kojima gotovo nitko ne smije pristupiti, osobito "obični smrtnici"....tralalala....ili recimo ima ih kojima mogu pristupiti samo odabrani
Gluposti ! Čovječe ja poznajem jednu lokaciju kojoj samo ja mogu pristupiti... :pusi
Ima li to veze sa spostovanom suprugom :obrve

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Mirelam » 26 Dec 2019, 18:01

Barba wrote: 26 Dec 2019, 16:27
na svijetu postoji nekoliko mjesta kojima gotovo nitko ne smije pristupiti, osobito "obični smrtnici"....tralalala....ili recimo ima ih kojima mogu pristupiti samo odabrani
Gluposti ! Čovječe ja poznajem jednu lokaciju kojoj samo ja mogu pristupiti... :pusi
To ti mislis. :ooo

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Najmisterioznija mjesta svijeta: Obični smrtnici ovdje ne mogu ni kročiti

Post by Dorian » 26 Dec 2019, 18:06

Maja wrote: 26 Dec 2019, 18:00
Barba wrote: 26 Dec 2019, 16:27

Gluposti ! Čovječe ja poznajem jednu lokaciju kojoj samo ja mogu pristupiti... :pusi
Ima li to veze sa spostovanom suprugom :obrve
I ja sam to prvo pomislio.

Ali onda mi razne perverzije padoše na pamet.

Naime, čovjek samo za sebe može garantovati....

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 87 guests