Košulje

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Košulje

Post by Maja » 11 Feb 2014, 13:14

Naiđoh na članak o muškim košuljama, ali tema je i za nas žene, naravno.
Pretpostavljam da svaka od nas ima barem jednu košuljicu. Čini mi se da su bijele košulje obavezan dio ženske odjeće, kao crna mala haljinica :D Dobro idu uz džins i suknje. Možda su košulje nekome radna uniforma?

Imate li ih, nosite li ih?

Image

Košulja, bilo za poslovne ili svečane prilike, važna je za iskazivanje stila i elegancije modno osviještenog muškaraca. Čak i za svakodnevne potrebe poslovnog odijevanja, važno je odabrati košulju koja dobro pristaje.

ELEMENTI KOŠULJE

Ovratnik
Ovratnik je važan dio muške košulje. On je najvidljiviji dio na košulji te ujedno uokviruje lice muškarca. Prema opsegu vrata se određuje veličinski broj košulje. Postoje razne vrste ovratnika, a odabir ovisi o osobnom ukusu ali i o obliku lica te vrsti čvora kravate. Tako za uže čvorove više odgovaraju ovratnici kod kojih je preklopni dio šiljastog oblika, a za veće čvorove otvorene šire ovratnike. Muškarcima dugog lica najbolje pristaju široki ovratnici sa kraćim kragnama, dok muškarci sa okruglim licem trebaju odabirati košulje sa uskim ovratnicima sa dužim šiljastim kragnama. Ovratnici se mogu također svrstati u dvije osnovne kategorije – klasične preklopne za poslovne košulje, te smoking ovratnike za svečane košulje.

Orukvica
Orukvica je također važan dio košulje koji određuje stil muškarca. Postoje dvije osnovne vrste orukvica: jednostruka orukvica sa dugmadi, i to sa jednim ili duplim kopčanjem, te dvostruka orukvica za manžet dugmad. Prva je uobičajena za poslovne košulje, druga za svečanije prilike. Košulje sa klasičnom preklopnom kragnom i duplom orukvicom sa manžet dugmad nose se i u poslovnim prilikama te ukazuju na veću modnu osviještenost muškarca koji pridaje posebnu pažnju svome klasičnom odijevanju.

Rukavi
Najvažnije za rukave na košulji je da moraju sezati do zgloba. Za visoke muškarce preporučuju se košulje sa produženim rukavima. Na cjelokupan izgled košulje na muškarcu važna je i vrsta orukvica, koja se odabire prema osobnom ukusu ali i prilici za koju se košulja odabire.

Džepovi
Košulje mogu biti sa i bez džepova. Na poslovnoj košulji se mogu naći džepovi, koji su više modni detalj i nemaju korisnu funkciju za držanje predmeta. Za svečane košulje se ne preporučuju džepovi.

Tkanina
Tkanina je vrlo važan element košulje, koji utječe na opći dojam i kvalitetu košulje. Preporučuje se za košulje tkanine od 100% pamuka. Način tkanja, kao i finoća niti, posebno utječu na izgled tkanine i same košulje. Najčešće vrste tkanina za košulje su:
Popelin – horizontalno tkanje, platno vez, glatka i mekana tekstura tkanine Oxford – tkanje sa debljim nitima, jedne niti idu u jednom smjeru i obojene su, a druge ostaju bijele što daje tkanini karakterističan izgled. Royal Oxford je posebno fina tkanina oxford tkanja Keper– dijagonalno tkanje, keper vez, sjajnih niti čine bogatu teksturu tkanine, najčešće se koriste za jednobojne košulje. Česti uzorak ovakvog tkanja je riblja kost i daje tkanini još bogatiji izgled.

Tkanine za košulje mogu se još dodatno obraditi. Završne obrade tkanine pružaju dodatan osjećaj ugode i svježine prilikom nošenja jednostavno održavanje. Najčešće obrade tkanina su “lako glačanje” (easy iron) i “ne gužva se” (non-wrinkle). Za svečane košulje preporučuju se tkanine sa sjajnim efektom koje daju svečani izgled košulji, primjereno posebnim svečanim prilikama.

Veličina i kroj (fit)
Kod odabira košulje posebnu pažnju treba posvetiti odabiru prave veličine i kroja koja najbolje pristaje tijelu muškarca. Veličinski broj košulje određuje dvije veličine - veličina kragne odnosno obujam vrata te dužina rukava. Također važni su i obujam grudi i struka. Veličina kragne mora biti takva da se dugme na kragni može lako zakopčati. Dužina rukava mora sezati do ručnog zgloba.

Ovisno o posturi tijela ali i osobnom ukusu, najčešća su 3 kroja ili fita: komotan, ravan i uski kroj. Komotan kroj je širok i najčešće ima dodatni nabor na leđima. Ravan kroj je bez ušitaka, a uski kroj ima jedan ili više ušitaka.

Košulja u garderobi
Za poslovno svakodnevno odijevanje, muškarac bi u svojoj garderobi trebao imati barem 10 do 12 košulja. Taj broj biti će dovoljan za petotjedni radni tjedan plus rezervne košulje. Preporuka je da se košulje nose samo jedanput, nakon svakog pranja. Košulje spadaju u kategoriju donjeg rublja s obzirom da su u izravnom dodiru sa tijelom.

Preporučujemo da u svojoj garderobi obavezno imate barem dvije bijele košulje, te jednobojnu svjetloplavu i bež ili sivu, koje čine osnovu garderobe te omogućuje jednostavno kombiniranje sa kravatama i odijelima. Osnovnu klasiku čine i sitne prugice npr. plave na bijeloj tkanini. Svake sezone preporučljivo je nadopuniti garderobu nekom aktualnom trendovskom bojom (ljubičasta, smeđa, i sl.).

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Nela » 11 Feb 2014, 13:24

Ne volim ih. Imam samo jednu koju rijetko obucem. Lazem, imam jos jednu koju sam kupila za neku svadbu, tad je obukla i nikad vise, niti cu.
I da, mrzim ih peglati.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Trepavica
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Trepavica » 11 Feb 2014, 13:28

Imam košulja - na kockice , tufnice , straftice , različitih boja... Ljetnih, i zimskih uz pantalone nekako mi one naj praktičnije ...i sve košulje su mi pamučne !

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Spanac_113 » 11 Feb 2014, 14:30

imam ih jedno 20ak a nosim 5-6 :DD
dosta dugo sam se zahebavo sa peglanjem i jednog dana otkrijem non-iron pamucne kose :klanja
kroj, ili ravan ili uski

ps-ne mogu ih organski :bua

edit; ne nosim bijele jer mi se tetovaze vide kroz njih pa izgleda ko sam prosuo ulje po kosulji

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Julia-Klara » 11 Feb 2014, 14:39

Spanac_113 wrote:imam ih jedno 20ak a nosim 5-6 :DD
dosta dugo sam se zahebavo sa peglanjem i jednog dana otkrijem non-iron pamucne kose :klanja
kroj, ili ravan ili uski

ps-ne mogu ih organski :bua

edit; ne nosim bijele jer mi se tetovaze vide kroz njih pa izgleda ko sam prosuo ulje po kosulji
:bali

volim kosuljice,imam ih par, neki dan kupila jos dvije... ne nosim se Business like zato sto imamo business casual dress code,ali ponekad i obucem... danas sam u jednoj, ali je karirana, i samo mi fale moje nove cokule sa stiklom,ali dobro je i ovako ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ruana
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Ruana » 11 Feb 2014, 14:47

Imam nekliko ali ih rijetko nosim, ma koliko moderna bila ja se osjecam ko tetka u kosilji. A dosta mi je muzu peglat, on uglavnom nosi kosulje.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Calla » 11 Feb 2014, 14:49

ja rado oblacim kosulje i posjedujem najmanje pola ormara kosulja
(zato sam u vjecnoj svadi sa mojem ormarom)on malen a kosulja previse
,crne bjele,,crvene,svjetlo i tamno plave,,,zelene,,neonske boje zuckaste,,
Po meni najjednostavnija kombinacija je kada obucem neke hlace na peglu i kosuljicu odozgo,
,uvjek pristojno obucena za svaku priliku i kada nisam bas sigurna u kojem drustvu cu se kretati na pozivnim seminarima.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ciklama
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Ciklama » 11 Feb 2014, 14:53

Suprug, sin i ja nosimo košulje, dok curice rijeđe. Suprug ih ima najviše i najviše ih nosi. Boja i dezena nema kakvih nemamo, a i krojevi i materijali zavise od vrste košulje (svakodnevna/svečana). Suprug nosi komotnije košulje, sin uske a kod mene ima svega, od vrećastih :P do "tijesni". :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Lebowski » 11 Feb 2014, 14:59

Košulje ne volim nikako, ne mogu se zamisliti u njima, odijelima, kravatama. Mislim da sam imao dvije u osnovnoj, jedna zelena i druga bijela, sad imam apr njih za odijelo i jednu tamniju ali ne nosim. Majice su zakon. :oo
Više ih volim na ženama i to bijele, crnobijela kombinacija većini lijepo stoji.
Kod muškaraca ne volim one bijele/roza košulje sa kojekakvim šarama, vezo što svjetlucaju i slično. :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Luna. » 11 Feb 2014, 15:00

ja svaki dan na poso nosim kosulje. jednobojne ili na sitne pruge. najvise volim bijele i crne...
privatno isto nosim cesto kosulje. sto kaze calla, kad izlazim obucem crne hlace i kosulju, neke perle ili sal i ne mogu fulat... ako znam da je malo opustenije, ond aobucem farmerke i kosulju, dodam neki ukras i spremna...
ne znam koliko ih imam. mozda tridesetak... bijele kupujem dobro skupe, jer se na bojeloj kosulji vidi kad je jeftina... za privatno mogu kupit i neku od 20€, pogotovo akoje u nekoj neiobicnoj boji i znam da cu je samo par puta obuc.. a ove na poso nosim svaki dan i nije mi zao dat 60-70€ za kosulju.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Košulje

Post by storm » 11 Feb 2014, 20:28

Košulja imam 30tak ali poput španca redovito nosim najviše 5-6 .moram ostalo podijeliti...
imam 3 obožavana primjerka fred perry a ostalo više-manje obična konfekcija, bitnije mi je da mi dobro sjedne i ne robujem bojama i dezenima... i bijela obavezna kad je odijelo u pitanju ali to je samo za neke posebne prilike....
za posao ponajviše polo košulje/majice ( jedni ih nazivaju majicama, drugi košuljama) uz trapke...
casual
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Košulje

Post by paparaci » 11 Feb 2014, 23:00

zbog posla ih moram oblaciti. nosim ih rado. samo ih ne volim, niti zelim peglati. pa ih zato dam na pranje i peglanje.
imam ih raznih boja. prvenstveno jednobojne. imam mozda dvije 'nako karirane. sve ih isto nosim. znaci, nije slucaj kao kod spanca i storma. :p

privatno ih rijetko obucem. samo ako je bas neki poseban povod.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Chloe » 25 Jan 2016, 08:22

Nema da ih nema. :grana
Baš ih volim. Ne mogu se odlučiti koje su mi draže, uže ili šire, jednobojne, one sa gumom u porubu što su se pojavile unazad dvije godine,
duge ili kratke .... VolEm ih sve. :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25673
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4120 times
Contact:
Status: Offline

Re: Košulje

Post by ina » 25 Jan 2016, 08:25

Kosulje mi nekako dodju k'o zavjese u kuci. Obavezni odabir, ukras i elegancija. :D
Imam ih svakoraznih ali najcesce nosam iste. :DD
Svijest ima sidrište.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96494
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34428 times
Been thanked: 21153 times
Contact:
Status: Online

Re: Košulje

Post by Rum » 25 Jan 2016, 10:20

Prvi znaci smak svijet,kada one(misli se na zene)budu nosale kosulje vise od vas vatra pakla je na vratima :sok
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Košulje

Post by SPINERKA » 25 Jan 2016, 15:45

mozda izgledaju -drecavo -ali jako' osvjeze ' muske , i obavezno zatrpati u hlace.

Image
Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Biba » 25 Jan 2016, 17:51

Imam vise kosuljice kratkih rukava..mozda su mi malo sad i tijesne..
Nedavno sam kupila bijelu al izgleda mi ko pidzamica..nisam ju jos ni obukla...
Najljepsa moja kosulja bila je bijela i s ruskom kragnicom..ko secer...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Košulje

Post by greeneyes » 25 Jan 2016, 17:55

SPINERKA wrote:mozda izgledaju -drecavo -ali jako' osvjeze ' muske , i obavezno zatrpati u hlace.

Image
Da ovo nisu pidžame? :DD
Samo sabura

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Košulje

Post by Zagorka » 25 Jan 2016, 23:18

Cuj za poslovno odijevanje muskarac treba 10 do 12 kosulja.
Pa toliko ima bilo ko cak i ako ne radi u njima.
Stvarno vrtjeti desetak kosulja mjesecima,godinama,svaki dan?
Valjda 50-60.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Košulje

Post by SPINERKA » 26 Jan 2016, 12:25

greeneyes wrote:
SPINERKA wrote:mozda izgledaju -drecavo -ali jako' osvjeze ' muske , i obavezno zatrpati u hlace.

Image
Da ovo nisu pidžame? :DD
:aaa
Nisu

al ne mora biti ovako bash

Image :obrve
Image

Post Reply

Return to “MODA”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests