TROSJED

Dio foruma koji se ne cenzuriše

Moderator: VIP

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Prvi u Evropi: Najviše pažnje higijeni ruku posvećuju Bosanci i Hercegovci

Post by navika » 22 Feb 2018, 04:41

Mala_Mu wrote: 20 Feb 2018, 18:21 Svake godine imamo ovu vijest :oo

Branimo titulu :hihi
:D.

Tacno. Sjecam se da sam ovo citala i prije vise od 10 god. na jednom forumu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6989 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2018, 10:32

Image

Pismeni sastav na temu “Problemi moje generacije” koji je izazvao buru pozitivnih komentara na društvenim mrežama, napisao je šesnaestogodišnji Stefan Jurković iz Novog Sada.

Ovaj svestrani srednjoškolac predočio je probleme sa kojima se susreće njegova generacija, a to je opsesija modernim tehnologijama, nedostatak druženja, iskrivljene moralne vrijednosti.

– Moja generacja je “zaglupljena” tehnologijima, više se niko ne druži, ljude se cijene po tome kakav telefon nose u džepu, smatraju da nisu vrijedni ako nemaju skupe stvari, a mnogi roditelji od svog poštenog rada djeci ne mogu da pruže sve – ispričao je Stefan za Telegraf.rs.

“U ovom 21. vijeku, neću vas slagati, moja generacija, pa čak i ja koji sam dio nje, izraziću se ružno, zaglupljeni su modernom tehnologijom, telefonima, kompjuterima, video igricama, pa čak i televizijom. Volim da slušam priče starijih kako je njima bilo u ono vrijeme kada ti je bila potrebna samo jedna poljana, jedna lijep i sunčan dan, jedna lopta i četiri kamena.

Našim roditeljima, babama, dedama, pradjedovima, ujacima, strinama, stričevima za sreću je bilo potrebno malo, za razliku od nas danas. Danas ako roditelji ne mogu da ti pruže moderan telefon, skupe patike, skup kompjuter ili neku bezvrijednu stvar, odmah oni kod neke djece ispadaju mnogo loši roditelji, a ne razmišljaju o tome zašto roditelji to ne mogu da im pruže.

Ne mogu da im pruže zato što se poštenim radom sve manje može steći, a ja se iskreno nadam da će se to jednog dana promijeniti. No, otišao sam predaleko, istinski problem naše generacije je taj što odrastamo u vremenu gdje nas moderna tehnologija zaglupljuje. Cijela moja generacija posjeduje mobilne telefone.

Kada bi nekima od njih bili oduzeti telefoni na nedelju dana, ja sam siguran u to da bi izbila opšta katastrofa, mnogi ne bi znali šta bi radili sa sobom. E, to i jeste problem moje generacije, mi ne znamo da živimo!

Naš život se svodi na to da ustanemo ujutru umorni za školu zbog prekomjernog korištenja telefona, odemo u školu, tamo bukvalno prozujimo sedam časova, vratimo se kući, jedemo, ponovo legnemo i koristimo mobilni telefon do ponoći, i tako u krug svaki dan.

Vikend, veselje, dan kada svi izlaze, skupi se nas pet, šest, odemo negdje sjednemo naručimo piće i čačkamo telefone, nema komunikacije među ljudima, danas je bitnije ko je kakvu sliku stavio na Fejsbuk ili Instagram nego bilo šta drugo. Tako je kako je, jednostavno ne znamo da živimo, a to i jeste problem moje generacije!

Moje je mišljenje da bi se problem moje generacije jednostavno mogao rešiti odlaskom na bilo koju vrstu sporta gde bi za dva tri sata treninga očistili svoje glave i misli od prevelikih beznačajnih informacija koje nam sve više ometaju pravilno odrastanje!”

Stefan Jurković, kako je rekao, vrlo dobro razumije istinske vrijednosti. Tableti, računari, pa ni video-igrice nisu polje njegovog interesovanja. Stefan je navikao da nakon školskih obaveza pomaže ocu u radionici. Do sada je napravio nekoliko stotina dobrotvornih hranilaca za bebe, a namjerava i da nastavi zanat svoga oca.

Ovaj učenik srednje tehničke škole “Mileva Marić Ajnštajn” vremena nalazi da se bavi i sportom. I na kraju, Stefan je sin velikog dobrotvora stolara Mileta, ali kako nam je napomenuo, nije bitno čiji si sin, ni ko ti je otac, bitno je da jednoga dana budeš kompletan čovjek.

– Ja sam zahvalan mojim roditeljima na ovakvom vaspitanju i trudiću se da budu ponosni na mene – rekao je na kraju razgovora mladi Stefan koji je ovim sastavom društvu očitao dobru lekciju.

(telegraf)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Mutevelija » 23 Feb 2018, 11:10

Ne bi tvoj pismeni rad Stepane dodao do izražaja da nema tehnologija
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Julia-Klara » 23 Feb 2018, 13:07

U jednu ruku jeste ovako, ali se ide u koraku s vremenom, jel.
Mozda bi i mi "visili" za kompovima i telefonima da smo ih imali, a ne "vijali" za loptama i igrali ganje.

Tehnologija nije nuzno zla, ali moze biti.
Najgore je kada ta tehnoloska pomagala postanu zamjena za interackiju face to face, kada odes u kafic sa prijateljicama i neka izvadi telefon :why kosa mi se na glavi dize, mislim da sam to vec negdje pisala.
Ako ne mozes izdvojiti pola sata za mene i to BEZ svog telefona, onda me nemoj ni zvati :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by storm » 23 Feb 2018, 13:08

Mutevelija wrote: 23 Feb 2018, 11:10 Ne bi tvoj pismeni rad Stepane dodao do izražaja da nema tehnologija
Pisao bi o necemu drugome...ne bi ni imao potrebu za tako sumornim i realnim pisanjem.
Jel te pogodio?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by storm » 23 Feb 2018, 13:09

Julia-Klara wrote: 23 Feb 2018, 13:07 U jednu ruku jeste ovako, ali se ide u koraku s vremenom, jel.
Mozda bi i mi "visili" za kompovima i telefonima da smo ih imali, a ne "vijali" za loptama i igrali ganje.

Tehnologija nije nuzno zla, ali moze biti.
Najgore je kada ta tehnoloska pomagala postanu zamjena za interackiju face to face, kada odes u kafic sa prijateljicama i neka izvadi telefon :why kosa mi se na glavi dize, mislim da sam to vec negdje pisala.
Ako ne mozes izdvojiti pola sata za mene i to BEZ svog telefona, onda me nemoj ni zvati :cudi
Tehnogija je super...ali dok je alat za zivot...a ne da taj zivot sluzi tehnologiji.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Mutevelija » 23 Feb 2018, 13:12

storm wrote: 23 Feb 2018, 13:08
Mutevelija wrote: 23 Feb 2018, 11:10 Ne bi tvoj pismeni rad Stepane dodao do izražaja da nema tehnologija
Pisao bi o necemu drugome...ne bi ni imao potrebu za tako sumornim i realnim pisanjem.
Jel te pogodio?
Nisi shvatio, ne bi mu bilo podijeljena misao, kolko pismenih je bilo a nije podijeljeno, a bako preko neta je podijeljena misao.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Julia-Klara » 23 Feb 2018, 13:12

Pa da.
Sestri sam rekla da internet nije samo Facebook.
I juce mi pise, kaze:"Zaiiilsi, koliko poslova ima u Njemackoj, nisam ni znala" :sok :lud Ko da zidovima pricam :rol
Pocela se napakon preispitivati, samo joj treba "the right push to the right direction ;) "
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Mutevelija » 23 Feb 2018, 13:13

Julia-Klara wrote: 23 Feb 2018, 13:07 U jednu ruku jeste ovako, ali se ide u koraku s vremenom, jel.
Mozda bi i mi "visili" za kompovima i telefonima da smo ih imali, a ne "vijali" za loptama i igrali ganje.

Tehnologija nije nuzno zla, ali moze biti.
Najgore je kada ta tehnoloska pomagala postanu zamjena za interackiju face to face, kada odes u kafic sa prijateljicama i neka izvadi telefon :why kosa mi se na glavi dize, mislim da sam to vec negdje pisala.
Ako ne mozes izdvojiti pola sata za mene i to BEZ svog telefona, onda me nemoj ni zvati :cudi

Eto ja nisam trco za loptom a opet sam za mobitelom :rol
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by storm » 23 Feb 2018, 13:13

Mutevelija wrote: 23 Feb 2018, 13:12
storm wrote: 23 Feb 2018, 13:08
Mutevelija wrote: 23 Feb 2018, 11:10 Ne bi tvoj pismeni rad Stepane dodao do izražaja da nema tehnologija
Pisao bi o necemu drugome...ne bi ni imao potrebu za tako sumornim i realnim pisanjem.
Jel te pogodio?
Nisi shvatio, ne bi mu bilo podijeljena misao, kolko pismenih je bilo a nije podijeljeno, a bako preko neta je podijeljena misao.
Ok ja nisam shvatio...
Pricas mi da je voda mokra...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Heidi » 23 Feb 2018, 13:24

SVako vrijeme nosi svoju boju i zavisi kako koristis te boje za svoj portret. Mislim da je covjecanstvo na raskrscu sa digitalnom revolucijom, i jos dugo cemo se komesati i privikavati na novo doba. Za nekoliko godina ce biti jedini nostalgicari oni koji su dozivjeli raskrsce.

Ja volim istrazivati mnoge teme iz proslosti ali sam uvijek u ritmu s vremenom i prolagodjvam se. Sve ostalo je glupost i rad protiv sebe.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15203
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 964 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Tokmak » 23 Feb 2018, 13:47

gdje li je Einstein upoznao Milevu Marić? :ovaj
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Socrates » 23 Feb 2018, 14:57

Ista priča kroz čitavu istoriju, neki ljudi misle da je tehnoloski napredak djavolje djelo i da će iskriviti moralne vrijednosti.

I dimni signali su svojevremeno značajno smanjili potrebu za face to face interakcijom. :kafa
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Chloe » 23 Feb 2018, 15:13

:hm ... kod nas vlada informatička nepismenost, hajd' što kod starijih generacija al' ikod većine mladih, FB je plafon.

Prije godinu i nešto su mi "priljepili" dodatni posao koji se odnosi na elektronsko poslovanje sa strankama, razočarala sam se u naše građane, ne samo ove ovdje nego i naše građane sa privremenim boravkom u EU. Elektronska poslovna komunikacija, poslovanje, vođenje ličnih finansija itd. ... je nepoznanica i mnogim biznismenima, što je za nepovjerovati. ( ne samo moj kanton, skoro sam pregledala i analizirala i druge kantone sve je to tu negdje :grana )

Ništa mi nema gore kad utrošim vrijeme telefonski objašnjavajući da možemo posao dovesti do samog kraja sjedeći u kancelarijama, a s druge strane mi kaže da ipak napravim termin. :cudi I umjesto da dođe jednom, voli doći 3x .
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Butterscotch
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 15 Jan 2018, 14:27
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Butterscotch » 23 Feb 2018, 15:17

Neki ljudi koji cijeli dan provode za računalom i koriste tehnologiju u bilo kojem obliku ne smatraju da je to loše za njih... znam ljude koji su sretni u takvom svijetu i ne nikako voljeli da je drukčije... mislim da uglavnom starije generacije pate za onim kako je bilo prije.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Mutevelija » 23 Feb 2018, 15:18

zloćko tokmak wrote: 23 Feb 2018, 13:47 gdje li je Einstein upoznao Milevu Marić? :ovaj
Einstain nije nikako postovao Milevu Marić :oo
Kažu da je bio "mizogonist".
Image
Image
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Nice try » 23 Feb 2018, 15:24

Svako vrijeme nosi nešto svoje, nekome strano, nekome drago, pa tako i doba računala.
Neobično pismo jer ga je napisao jedan dječak, a znam kako dječaci danas ne razbijaju glavu ovim problemima koje je naveo Stefan.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3703 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by srculence7 » 23 Feb 2018, 15:43

Julia-Klara wrote: 23 Feb 2018, 13:07 U jednu ruku jeste ovako, ali se ide u koraku s vremenom, jel.
Mozda bi i mi "visili" za kompovima i telefonima da smo ih imali, a ne "vijali" za loptama i igrali ganje.

Tehnologija nije nuzno zla, ali moze biti.
Najgore je kada ta tehnoloska pomagala postanu zamjena za interackiju face to face, kada odes u kafic sa prijateljicama i neka izvadi telefon :why kosa mi se na glavi dize, mislim da sam to vec negdje pisala.
Ako ne mozes izdvojiti pola sata za mene i to BEZ svog telefona, onda me nemoj ni zvati :cudi
Ja ovima što ne mogu da se obuzdaju da ne čačkaju telefone, oduzmem na ulazu kod mene u stan :valja
Šalim se, ali mi je nekulturno da u razgovoru, neko iz društva stalno bulji u telefon, imam utisak da uopšte s pažnjom i interesovanjem ne isprati ono o čemu pričam :123
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Mutevelija » 23 Feb 2018, 16:01

Meni su rekli da je nekulturno čitati i knjigu kad neko sa tobom prica :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Stefan je napisao pismeni sastav: Možete ga i vi ocijeniti

Post by Heidi » 23 Feb 2018, 16:04

Prednost tehnologije i jeste mogucnost da se vratimo daleko unazad i izucavamo. Jos mnogo toga mi ne znamo, ljudi moji.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Pričaona”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests