Dobri ljudi

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120473
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Malo dobrih ljudi

Post by Krokodil Behko » 07 Feb 2016, 09:31

SPINERKA wrote::hm
Ne, nije riječ o filmu :oo

Tema je o ljudima koji su nam na neki način pomogli, a koji nam nisu rodbina i bliski prijatelji, jer se od njih i očekuje da pomognu.
Kad ti stranac pomogne nekako se ugodno iznenadiš, pomalo začudiš.. Ipak je danas rijetkost da neko pomaže, a da ne očekuje ništa zauzvrat.
:hm :sok

Jako zabrinajvajuce konstatacije, po meni.

..Po kojoj osnovi ja treba da ocekujem da mi --bliski prijatelj ili rodbina--treba (ocekuje u prevodu ) mora da pomogne.
..Pogotovo ovo -pomaze a da nece nista zauzvrat.
Ne znam jel se odnosi samo na metrijalu stanu ? $ , km, euro..

:lud Biti ce da ne razumijem temu . Mozda kad prespavam , nesto shvatim.


Image

Riječ je o pomoći u situacijama kad je potrebna, u nevolji i sl, a ono čisto instinktivno u želji da se pomogne. Ja ne znam nikog kome bar jednom nije bila potrebna nečija pomoć..
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Malo dobrih ljudi

Post by SPINERKA » 07 Feb 2016, 11:31

:)
Riječ je o pomoći u situacijama kad je potrebna, u nevolji i sl, a ono čisto instinktivno u želji da se pomogne. Ja ne znam nikog kome bar jednom nije bila potrebna nečija pomoć..
A, ok , hvala za pojasnjenje.


---da tacno, no u Bosni mozda i susjednim drzavama sada -- je nekako cudna situacija



..Netko ce iznijeti problem , ali nece traziti pomoc.---kao znas ako hoces pomozi--to mi lici na --daj -ne ocekuj nazad.
..Ima ih , reci ce sta je problem , traziti pomoc, ako odbijes -iz bilo kojeg razloga -ne postojis vide za tu osobu.
..Kao i traziti ce pomoc uz obaveznu klauzulu --da vrati-na bilo koji nacin inace --nece uzeti pomoc.
Image

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Malo dobrih ljudi

Post by ina » 07 Feb 2016, 11:55

Dobar dio ljudi, pogotovo rodbina, prije ce se sjetiti onog jedinog puta kad nisi pomog'o
nego li onih 10 kad jesi. Necija ljudska priroda.
Ipak ni slicno saznanje ne treba ugusiti :D zelju za nekim lijepim gestom, kad i ako i
prema kome, osjetis potrebu.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120473
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Malo dobrih ljudi

Post by Krokodil Behko » 07 Feb 2016, 15:01

SPINERKA wrote::)
Riječ je o pomoći u situacijama kad je potrebna, u nevolji i sl, a ono čisto instinktivno u želji da se pomogne. Ja ne znam nikog kome bar jednom nije bila potrebna nečija pomoć..
A, ok , hvala za pojasnjenje.


---da tacno, no u Bosni mozda i susjednim drzavama sada -- je nekako cudna situacija



..Netko ce iznijeti problem , ali nece traziti pomoc.---kao znas ako hoces pomozi--to mi lici na --daj -ne ocekuj nazad.
..Ima ih , reci ce sta je problem , traziti pomoc, ako odbijes -iz bilo kojeg razloga -ne postojis vide za tu osobu.
..Kao i traziti ce pomoc uz obaveznu klauzulu --da vrati-na bilo koji nacin inace --nece uzeti pomoc.

Pa dobro, postoji li još neko mjerilo dobrote, osim altruističkih pomaganja drugima?
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Malo dobrih ljudi

Post by SPINERKA » 07 Feb 2016, 15:42

Krokodil Behko wrote:
SPINERKA wrote::)
Riječ je o pomoći u situacijama kad je potrebna, u nevolji i sl, a ono čisto instinktivno u želji da se pomogne. Ja ne znam nikog kome bar jednom nije bila potrebna nečija pomoć..
A, ok , hvala za pojasnjenje.


---da tacno, no u Bosni mozda i susjednim drzavama sada -- je nekako cudna situacija



..Netko ce iznijeti problem , ali nece traziti pomoc.---kao znas ako hoces pomozi--to mi lici na --daj -ne ocekuj nazad.
..Ima ih , reci ce sta je problem , traziti pomoc, ako odbijes -iz bilo kojeg razloga -ne postojis vide za tu osobu.
..Kao i traziti ce pomoc uz obaveznu klauzulu --da vrati-na bilo koji nacin inace --nece uzeti pomoc.

Pa dobro, postoji li još neko mjerilo dobrote, osim altruističkih pomaganja drugima?
--
Postoji i ti si mi objasnio da se ova tema bazira na -nuznoj trenutnoj pomoci-.

Dobrih ljudi ima , ja ih susrecem koji pomazu -u dobrom drustvu , smjehu, savjetu--sto bu rekli -bezuvjetno.
Image

User avatar
Black woman
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2000
Joined: 02 Feb 2018, 18:34
Has thanked: 15 times
Been thanked: 51 times
Status: Offline

Re: Malo dobrih ljudi

Post by Black woman » 11 Feb 2018, 19:06

silence wrote: 08 Nov 2012, 14:32 Malo je dobrih ljudi, zaista malo... a biće ih još manje, jer su preovladali oni loši, pa dobri ljudi gube povjerenje i zatvraju se. Šteta!
Dobro napisano :aplauzz :aplauzz :aplauzz

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120473
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2018, 09:19

Image

Svaka osoba na svijetu ima karte koje su joj dodijeljene u startu i s tim kartama mora igrati komplikovanu igru koja se zove život; dodijeljene su nasumično, a o sreći ovise vaši geni, mjesto gdje ste rođeni, finansijske mogućnosti vaše porodice...

Kakve god vam okolnosti život odluči pružiti, vi ste ti koji odlučujute hoćete li biti žrtve ili oni koji preživljavaju. Vi imate kontrolu nad izborom hoćete li svoj život učiniti slatkim ili kiselim, piše “Net“.


Oni koji odaberu sladak život, oni koji preživljavaju, su najjači


“Najljepši i najbolji ljudi koje poznajemo su oni koji su doživjeli poraz, upoznali patnju i gubitak, borili se u svakom trenutku i pronašli put iz najtamnijih dubina. Ove osobe znaju cijeniti, osjetljive su i imaju razumijevanja prema drugima.


Život im je dao iskustva koja su ih napunila suosjećanjem, ljubaznošću i dubokom empatijom. Prekrasni ljudi se ne rađaju takvi, oni se takvima učine”, rekla je Elisabeth Kübler-Ross, psihijatrica i autorica iz Švicarske.


Ljubazni ljudi donose svjetlo u svijet zato što su izašli iz mraka


U svijetu tame u kojem su rođeni, ljubazni ljudi svojom su pozitivnošću osvijetlili živote drugih. Upravo su njima dodijeljene “nesretne” karte poput loše porodične situacije ili siromaštva. Ne samo da su naučili kako uspjeti u životu, naučili su i kako preći preko loših stvari i izdići se iznad njih. Odgurnuli su svoje “štake” i nekako postigli nemoguće: potrčali su i dostigli sve one koji su imali više sreće i bolje okolnosti. Dok su neki dobili set prekrasnih olovaka u boji, oni su dobili jednu običnu, napola potrošenu olovku s kojom su obojali svoj život raznolikije i blještavije od ostalih.


Ljubazni ljudi vole najjače jer su bili najviše povrijeđeni


Pojedinci koje su bivši partneri povrijedili ili prevarili više će i bolje znati voljeti svog budućeg partnera. Oni znaju kako je to kad nečije srce pukne i kako ga zalijepiti i popraviti. Oni nikada nikome ne žele priuštiti iskustvo kakvo su sami doživjeli.

Ljubazni ljudi su na teži način naučili da su osobni nedostaci prilika za rast i razvoj


Više je nego moguće da su ljubazni i dragi ljudi nekad bili pesimisti. S vremenom su naučili da iz pesimizma nema rasta. Shvatili su da je svaka stvar koja ih je poput utega vukla dolje ustvari još jedna stepenica na putu prema ostvarenju snova. Možda ih je baš to što su se morali nositi s bratom alkoholičarem naučilo empatiji i strpljenju da pomognu ovisnicima. Mnogi terapeuti su u ranoj dobi naučili kako se povezati s onima koji pate. Na taj način, ljubazni ljudi iz živog pijeska grade stazu prema uspjehu.


Ljubazni ljudi ne žele da drugi pate onako kako su patili oni


Djeca znaju biti okrutna i zafrkavati druge zbog pjegica, klempavih ušiju ili prištića.

Osobe koje znaju kako je to kad ih neko muči i zlostavlja ne žele drugima nanijeti takvu bol. Ljubaznost i dobrota u čovjeku proizlaze iz okrutnosti koju je doživio. Umjesto da tu agresiju prenosi na druge, ljubazna će osoba prekinuti začarani krug i komplimentima odgovoriti na zlostavljanje.


Ljubazni ljudi pomažu drugima da prežive i postanu bolje osobe


Ovakve se osobe mogu nositi s bilo kakvom situacijom koju im život odluči spremiti. Znaju da mogu preživjeti sve zato što imaju iskustva s preživaljavanjem. U utrci života ljudi obično gledaju ravno ispred sebe i ne obaziru se na druge “trkače”. Oni zaista ljubazni među nama bodre svoje prijatelje, poznanike, kolege i porodicu. Motivišu druge da trče zajedno s njima, dijele svoje imaginarne boce vode i energiju sa svima koji su im u blizini. Postanu osobe koje su za druge spremne učiniti sve i pomoći im kad zapne, onakve osobe kakve nisu imali uz sebe kad im je bilo najgore.



(SB)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Chloe » 28 Feb 2018, 08:19

Ovo smo Heidi i ja neko veče "pričale" ... :ovaj

Heidi :pusa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Čupava » 28 Feb 2018, 08:26

Ne znam sta je definicija “najboljih ljudi”.. :cudi tako da ni to da najlošije prolaze .. :hm
.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Chloe » 28 Feb 2018, 08:28

Pusti naslov :123 ... tekst je zanimljiv. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Heidi » 28 Feb 2018, 10:46

Ja sam trenutno na prelazu na tamnu stranu.
Naucila sam svasta o porazima, sad me samo pobjede zanimaju.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by ina » 28 Feb 2018, 11:01

Čupava wrote: 28 Feb 2018, 08:26 Ne znam sta je definicija “najboljih ljudi”.. :cudi tako da ni to da najlošije prolaze .. :hm
Slicno sam pomislila.

Ljudi koji su previse prosli (svakakvih patnji) svasta upiju u sebe. Nekad tu nisu dovoljna ni dva zivota da sve adekvatno sazvacu...a kamoli da "nahrane" i druge.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Chloe » 28 Feb 2018, 11:01

Heidi wrote: 28 Feb 2018, 10:46 Ja sam trenutno na prelazu na tamnu stranu.
Naucila sam svasta o porazima, sad me samo pobjede zanimaju.
Mah, ta tvoja tamna strana je opet svijetla ... Samo napred u pobjede ... :cvijece
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by storm » 28 Feb 2018, 11:06

Imam jako lose karte...al se igra :oo
E sad najbolji...to je jako subjektivno :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Socrates » 28 Feb 2018, 11:20

Bezrazlozno pretjerivanje, kao i uvijek u ovakvim tekstovima.

Kao što je bezrazlozno i normalan ljudski život gledati kroz pobjede i poraze. Većina ljudi zapravo i slabo zna ocjeniti pobjede i poraze. Pobjede i poraze protiv čega? Drugih ljudi? Samih sebe? Života?

Usudio bih se reći da većina ljudskih života je zapravo neriješen rezultat. Kako god to neko tumačio. I tako je dobro.

Samo što neriješeni rezultati imaju značaj za ljude samo u odredjenim okolnostima. Tako da se ja čudim da na našoj kladionici X donosi 10 bodova.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Melek » 28 Feb 2018, 11:29

Ja se nosim mislju da je sam zivot jedan veliki paradoks i u takvom necem nemam sta da izgubim. Zato brutalno lomim bagru, primam udarce i vracam ih nazad. Pomazem samo onima koji to zasluzuju a kojima mogu pomoci, nisam bas previse ljubazan niti trazim nesto takvo nazad. Rezultat se zna..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Bla » 28 Feb 2018, 11:29

ako tako stvarno mislite onda ste baš za žaljenja :(
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Socrates » 28 Feb 2018, 11:31

Toliko misli, umnih izreka, mudrosti dana i misli dana pa čak i forumaskih potpisa protiv nekih imaginarnih "drugih" a da ti "drugi" u većini slučajeva u normalnim zivotima uopste i ne postoje. :cudi

Imaginarni konflikt.
Last edited by Socrates on 28 Feb 2018, 11:43, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Socrates » 28 Feb 2018, 11:38

Sve ekstremne ideologije, pa i u ovo naše današnje doba, se baziraju inicijalno na imaginarnom konfliktu protiv "drugih".

Prevedeno na individualno ispoljavanje takvog konflikta, ovo možemo okarakterisati kao fasizam duše.
. . . . . . . . .

Indigo NT
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 146
Joined: 16 Dec 2010, 17:48
Contact:
Status: Offline

Re: Najbolji ljudi najlošije prođu

Post by Indigo NT » 28 Feb 2018, 11:44

ovo zvuči ko pokušaj uvjeravanja sebe da budeš lošija osoba
“Ništa ne mijenja tvoje mišljenje o prijatelju tako sigurno kao uspjeh – tvoj ili njegov.”
http://www.plagijati.info/ | Bosanska imena | http://najboljicitati.com/

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests