NJEMAČKA

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava

Post by Socrates » 11 Nov 2019, 11:31

ManGodMonster wrote: 11 Nov 2019, 11:06
Socrates wrote: 11 Nov 2019, 10:54 Pa samo naglašavam različite pozicije oko pravovremenog i optimalnog korištenja resursa, a to je valjda i osnovni problem.

Što se mene tiče, ja bih i Kinu pustio niz vodu, da sam tada bio predsjednik Amerike. Nikakvo približavanje dok komunisti ne sjasu i dok ne počne liberalizacija. :cudi

A danasnje probleme imaju sto tada nisu tako postupili. Dok se ne riješe problemi između velikih sila oko toga, sve ostalo može na čekanje.

Prije svega, ruska namjera da destabilizira sve sto se može destabilizirati na ovom svijetu, ali prvenstveno mislim na Evropu. Al' eto, ni oni nisu potpisali Pariški Sporazum, a sad frka sto Ameri istupaju. :hm

A drugo, Kina trenutno prolazi kroz najveći mirnodopski military buildup u istoriji čovječanstva. Zašto?

Kad sjednu i počnu se dogovarati oko razoruzavanja na nekom razumnom nivou, onda se možda i počnu dogovarati oko drugih tema, kao što su, recimo, klimatske promjene i održivi razvoj.
Kina je bila samo jedna od usputni stanica imanentnosti globalizacije. Jedna od onih komunistički zemlja na kojoj je kapitalizam demonstrirao svoju nadmoć, ne kao u slučaju Rusije - vojnu, već industrijsku.

Paradoksalno upravo takva pristup američkog modela globalizacije je doveo na poziciju u kojoj je sada. Ekonomska sila u tom dijelu svijeta.
Globalizacija je pojam koji se prečesto upotrijebljava, a da i nema baš nekog razloga za to.

Globalizacija je postojala otkad su počeli prije svega trgovinski poduhvati sa onim drugačijim, a to otprilike znaci uvijek. Ljudi su uvijek razmjenjivali proizvode, ideje, kulturne obrasce, itd. Onda su postojali i imperijalisticki poduhvati preko kojih su se mjesale različite kulture, za što smo mi u Bosni klasični primjer.

Američki model globalizacije je suštinski ništa drugaciji. Kao, sad je neka nova stvar što su americke korporacije zbog profita išle u Kinu.

To uopste nije nova stvar. Samo je modernija i realno je možemo osjetiti.
. . . . . . . . .

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 11:59

Socrates wrote: 11 Nov 2019, 11:31
Globalizacija je pojam koji se prečesto upotrijebljava, a da i nema baš nekog razloga za to.

Globalizacija je postojala otkad su počeli prije svega trgovinski poduhvati sa onim drugačijim, a to otprilike znaci uvijek. Ljudi su uvijek razmjenjivali proizvode, ideje, kulturne obrasce, itd. Onda su postojali i imperijalisticki poduhvati preko kojih su se mjesale različite kulture, za što smo mi u Bosni klasični primjer.

Američki model globalizacije je suštinski ništa drugaciji. Kao, sad je neka nova stvar što su americke korporacije zbog profita išle u Kinu.

To uopste nije nova stvar. Samo je modernija i realno je možemo osjetiti.
j... ga, sada moram crtati. :kafa

Nadovezao sam se na Kinu, njen ekonomski zamah, kao i to križanje kapitalizma i komunizma.

Znači, prije onoga Made in China, imali smo, u tom dijelu Azije, i Made in Taiwan. Taiwan je upravo, na tom geopolitičkom prostoru, pored Japana i J.Koreje, bio najvažniji saveznik i produkt američke hladnoratovske politike.
Taiwan je u tom smislu bio sve ono što nije Kina.

Nakon pada Željezne zavjese, raspada SSSR-a, gubljenja svih oni saveznika diljem svijeta koji su bilo naklonjeni komunističkom bloku, Kina je u tom slučaju samo mogla da bira postepeno otvaranje tržišta prema Zapadu ili da postane gigantska kopija današnje Sjeverne Koreje.

U tom momentu, momentu koji je Francis Fukuyama katastrofalno nazvao "kraj historije", Kina se odlučila prilagoditi potrebama Zapada, pa je postala masovni poligon za transfer industrije iz zapadnih zemlja u potrazi za jeftinijom radnom snagom.
Kome Kina da danas zahvali na rapidnom naoružavanju i ulaganju u nove vojne tehnologije?
Upravo zapadnim procesima globalizacije.

Korporacije, u potrazi za ostvaranjem većeg profita, selile su se u zemlje koje su u taj momenat smatrale ekonomski inferiornim i nebitnim za ljudska prava koja su vladala u njihovim državama.

Slično je i sa bivšim komunističkim državama koje su pridružile u EU.
Pogledajmo Poljsku. Jedna je od ekonomski najjačih evropskih zemalja. Recesiju nije ni osjetila. Konzervativna desnica drma.
Pogledajmo Orbanovu Madžarsku. Javno se suprostavlja Briselu. Otvoreno zagovara ukidanje sankcija EU Rusiji.
Protivi se evropskoj imaigrantskoj politici, javno se propagira fašizam, liberalana politika EU prema seksualnim manjinama se osporava, zagovara se povratak tradicionalnim vrijednostima porodice -Bog, vjera, nacija itd.

EU je od te dvije države stvorila one što jesu, a one u EU ne vide ništa dobro. Naprotiv. Sve najgore.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava

Post by Konsultant » 11 Nov 2019, 12:45

ManGodMonster wrote: 11 Nov 2019, 11:59 EU je od te dvije države stvorila one što jesu, a one u EU ne vide ništa dobro. Naprotiv. Sve najgore.
Sto jes, jes, bilu su na dnu. Sad pljuju po ruci koja ih odhranila i hrani.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Socrates » 11 Nov 2019, 14:13

Pa dobro, to je jasno, ali ne bih rekao da je to neki neobicno novi model globalizacije. To je sve.

SSSR i Kina nisu bili saveznici od ranih šezdesetih, jer je Mao prestao vjerovati Rusima. Reforme u Kini zapravo počinju dosta ranije od pada Željezne Zavjese, odmah dvije godine nakon Maove smrti, i partijskog obracuna, a sve ide od Nixonove posjete Kini 1972, gdje Nixon traži sugovornika koji ce mu pomoci da na dostojanstven način izadje iz Vijetnamskog Rata. A samo uspostavljanje odnosa sa Kinom je vodilo i daljnjoj izolaciji SSSR.

Ja to tako ne bih radio, al' Nixon je to, bio šokantan od početka do kraja.

Svejedno, Kina počinje sa reformama i otvaranjem Zapadu još od 1978, da bi onda Reagan otvorio put prema neoliberalizmu i, hajde, najmodernijoj globalizaciji, a samim tim i slabljenju američke srednje klase, kao što neko negdje napisa. Sa jedne strane, jasno je da će neravnopravnost u raspodjeli bogatstva u Americi postati veća, sa druge strane priprema se navala jeftinih kineskih proizvoda za skoro jednokratnu upotrebu. :valja

To je pripremanje terena za kineski ekonomski boom. Konzumerizam je, naravno, najveći krivac za sve što se dalje desavalo. Amerika nikad nije imala ravnopravan trgovinski ugovor sa Kinom. A Trump sada tvrdi da su blizu potpisivanja prvog takvog trgovinskog ugovora. Svejedno, treba da se vidi.

Kao zakljucak, kupujte kvalitetno, a ne jeftino. :D.
Last edited by Socrates on 11 Nov 2019, 14:27, edited 4 times in total.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Venera » 11 Nov 2019, 14:17

Put Svile je jdan od primjera ranije globalizacije :p
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 14:26

Venera wrote: 11 Nov 2019, 14:17 Put Svile je jdan od primjera ranije globalizacije :p
Put svile je trgovački put. Ah, rugaš se!? :rumenko

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Venera » 11 Nov 2019, 14:29

ManGodMonster wrote: 11 Nov 2019, 14:26
Venera wrote: 11 Nov 2019, 14:17 Put Svile je jdan od primjera ranije globalizacije :p
Put svile je trgovački put. Ah, rugaš se!? :rumenko
da, ali i internacionlano baziran, globalni biznis :D

danas svjedocimo ubrazanoj globalizaciji, odnnosno, mislim da je ista kulminirala prije 10tak godina
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by arzuhal » 11 Nov 2019, 14:31

Ne urušio se, "nov" od prije 30 godina... Bolji naslov je:"Stari svjetski poredak, stvoren prije 30 godina, počeo da se urušava" :pusi
uzmi Lysobact

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Socrates » 11 Nov 2019, 14:32

De nemojte koristiti tu riječ samo za danas, jer je u prošlim vjekovima imala i ozbiljnije i znacajnije posljedice. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 14:45

Socrates wrote: 11 Nov 2019, 14:32 De nemojte koristiti tu riječ samo za danas, jer je u prošlim vjekovima imala i ozbiljnije i znacajnije posljedice. :D.
Jes', u pravi si. Marko Polo među prvima koristi termin "globalizacija". :kafa

Kolumbo, isti tako, tokom prvog susreta sa Hindusima, pardon Indijancima govori o tome kako je došao da ih "globalizira".

Gaj Julije Cazar tokom svoje kampanje protiv keltskih plemena izdaje dekret o "globalizaciji".

Itd. Itd...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Socrates » 11 Nov 2019, 14:51

Slab ti je pokušaj humora.

Bezveze mistificirate pojavu koja je očigledna od postanka svijeta. A ako je samo fokus na modernim vremenima, i tada ne sagledate sve manifestacije globalizacije. Niti je razumijete u potpunosti.

Al' najviše me nervira jer se dežurni ekstremni i ljevičari i desnicari uvijek pojave da je napadnu.

Jedni je napadaju zbog "zlih imperijalistickih planova" a drugi zbog "zlih Sorosevih planova".

A nekad bogami udare i u horu.

Globalizacija je glavna poštapalica lijenih. :p
. . . . . . . . .

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 14:56

Socrates wrote: 11 Nov 2019, 14:51 Slab ti je pokušaj humora.

Bezveze mistificirate pojavu koja je očigledna od postanka svijeta. A ako je samo fokus na modernim vremenima, i tada ne sagledate sve manifestacije globalizacije. Niti je razumijete u potpunosti.

Al' najviše me nervira jer se dežurni ekstremni i ljevičari i desnicari uvijek pojave da je napadnu.

Jedni je napadaju zbog "zlih imperijalistickih planova" a drugi zbog "zlih Sorosevih planova".

A nekad bogami udare i u horu.

Globalizacija je glavna poštapalica lijenih. :p
Ukupno govoreći, globalizacija svoje korijene ima u režimu slobodne trgovine čiji je glavni zagovornik bilo Britansko Carstvo u 19. stoljeću, i koji je nestao za vrijeme prvog svjetskog rata i uvođenjem protekcionizma među ratom osiromašenim velikim silama.

Kada govoriš o pojmu globalizacije i njegovom značenju, uzroku i posljedicama, barem trebaš znati šta znači taj pojam.

Over&out.
Last edited by ManGodMonster on 11 Nov 2019, 15:03, edited 1 time in total.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Venera » 11 Nov 2019, 14:57

Socrates wrote: 11 Nov 2019, 14:32 De nemojte koristiti tu riječ samo za danas, jer je u prošlim vjekovima imala i ozbiljnije i znacajnije posljedice. :D.
posljedice na razne drustvene sisteme i promjene istih, logicno

ali ljudska bica trpe i danas , to se nije promjenilo :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Fuddo » 11 Nov 2019, 14:59

Jao majko...
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Socrates » 11 Nov 2019, 15:15

ManGodMonster wrote: 11 Nov 2019, 14:56
Socrates wrote: 11 Nov 2019, 14:51 Slab ti je pokušaj humora.

Bezveze mistificirate pojavu koja je očigledna od postanka svijeta. A ako je samo fokus na modernim vremenima, i tada ne sagledate sve manifestacije globalizacije. Niti je razumijete u potpunosti.

Al' najviše me nervira jer se dežurni ekstremni i ljevičari i desnicari uvijek pojave da je napadnu.

Jedni je napadaju zbog "zlih imperijalistickih planova" a drugi zbog "zlih Sorosevih planova".

A nekad bogami udare i u horu.

Globalizacija je glavna poštapalica lijenih. :p
Ukupno govoreći, globalizacija svoje korijene ima u režimu slobodne trgovine čiji je glavni zagovornik bilo Britansko Carstvo u 19. stoljeću, i koji je nestao za vrijeme prvog svjetskog rata i uvođenjem protekcionizma među ratom osiromašenim velikim silama.

Kada govoriš o pojmu globalizacije i njegovom značenju, uzroku i posljedicama, barem trebaš znati šta znači taj pojam.

Over&out.
Ja mislim da si ti malo bespotrebno ustao na lijevu nogu. :ccc

To over & out je čak pomalo i komično. :valja

Gdje si izvukao ovu definiciju koja pogotovo ništa ne objašnjava? To politički naučnici, pritom lijeni, koriste da postave neke parmake i uhvate se za nešto.

However, ozbiljni politički naučnici i istoricari kažu da je globalizacija istorijski proces koji je počeo kad su prvi ljudi zatabanali iz Afrike u ostatak svijeta.

Šta sad, uvele neke drzave protekcionizam i globalizacija prestala? :valja

Ako hoćete koristiti riječ, samo naprijed, ali riječ nema nikakvog smisla bez daljnjeg objašnjenja, pa ne znam zasto je uopste koristiti.

Al' eto, lupajte bezveze samo da odbranite ono što ste već zamislili da branite. :ccc
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Konsultant » 12 Nov 2019, 11:59

Socrates wrote: 11 Nov 2019, 15:15 However, ozbiljni politički naučnici i istoricari kažu da je globalizacija istorijski proces koji je počeo kad su prvi ljudi zatabanali iz Afrike u ostatak svijeta.
Da li mi izbacujemo necist zrak ili ga pravimo kroz nase proizvode? Sta je starije, koka ili jaje?

Svi ekonomisti se slazu kako je globalizacija krenula od Britanske imperije, kad su zagospodarili vecinom zemljice, e hajmo onda u trgovinu preko nasih brodova.

Negdje cuh dobru definiciju, globalizacija je samo monopolizam na globalnom nivou. Ja pa ja i moji proizvodi svugdje. Onda tek ta neka konkurencija.

Sokrat nadje li koliko je Yuga dobijala pomoci $ po godinama?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Bla » 12 Nov 2019, 13:16

e čuj srušen zid :sok
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Konsultant » 12 Nov 2019, 13:18

Ljudi danima saljevali beton, zidali, a ti se naso tu sporit im trud.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by REMB » 12 Nov 2019, 14:07

I ove dubokoumne analize su se na glavu popele. (mislim na naslov teme)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prije 30 godina u Berlinu je stvoren novi svjetski poredak. Sada se urušava!

Post by Konsultant » 12 Nov 2019, 14:10

Pa de, napisi sta god. Skresi kome u brk, ako je pogresno napisao tj. replicirao.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests