Armija RBiH

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by insomnia » 09 Apr 2021, 13:15

Image
Image
Procitajte takodje omaz Gilles Hertzoga koji je sa mnom i sa hiljadama drugih bio svjedok velicine ovog covjeka. Sarajevo tuguje kao i njegovi prijatelji.
GH je inace ovaj u bijelom kaputu. Pisac i kompanjon BHL u avanturama po bijelom svijetu Vidi se i na onoj slici zajedno sa BHL i braniocima Sarajeva. Zajedno su napisali scenario “Bosna” Kakva njuska. Đedo mu je jedan od osnivaca KP Francuske
Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2021, 18:46

Podnesena inicijativa da se Radićeva ulica u Sarajevu preimenuje u ulicu Jovana Divjaka
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by insomnia » 09 Apr 2021, 19:18

I Ron Haviv se prisjetio svog poznanstva sa Divjakom
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by Nora Ibsenova » 09 Apr 2021, 19:28

Baš me je pogodila ova vijest. Imala sam tu sreću da kao derle upoznam ovog čovjeka, ostavio je veliki dojam na mene.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by Hurija » 09 Apr 2021, 19:37

:D :ok

Gdje mi je Totem da vidi Generala .
Ostalo je cutanje.

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by shark-attack » 10 Apr 2021, 02:12

Bio je COVJEK!
KIAORA

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2021, 10:43

HDZ ne miruje, mada, nisu u nekoj ideološkoj vezi, s navedenim Radićem.
Mene ako pitate, ostavio bih Radića, jer je tradicija, a odabrao bih neku drugu ulicu. Eto Hiseta, to nije mnogo značajno. Ili nešto oko fisa, nekakva kolodvorska, itd.

Ovo nije prvi put da se nekada multietnički grad pokušava riješiti jedne ulice koja nosi ime po ovoj velikoj političkoj i historijskoj ličnosti.

Zastupnica SDA u Skupštini Kantona Sarajevo Samra Ćosović-Hajdarević podnijela je 2018. inicijativu da Sarajevo dobije ulicu Paddyja Ashdowna, a kao pogodna meta za preimenovanje odabrana je ulica Stjepana Radića.

Ukoliko deložacija Stjepana Radića ne uspije po drugi put, skoro je sigurno da će se Stjepan Radić naći na nekoj drugoj “listi” za preimenovanje.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by Pasaga » 10 Apr 2021, 10:48

Krokodil Behko wrote: 10 Apr 2021, 10:43 HDZ ne miruje, mada, nisu u nekoj ideološkoj vezi, s navedenim Radićem.
Mene ako pitate, ostavio bih Radića, jer je tradicija, a odabrao bih neku drugu ulicu. Eto Hiseta, to nije mnogo značajno. Ili nešto oko fisa, nekakva kolodvorska, itd.

Ovo nije prvi put da se nekada multietnički grad pokušava riješiti jedne ulice koja nosi ime po ovoj velikoj političkoj i historijskoj ličnosti.

Zastupnica SDA u Skupštini Kantona Sarajevo Samra Ćosović-Hajdarević podnijela je 2018. inicijativu da Sarajevo dobije ulicu Paddyja Ashdowna, a kao pogodna meta za preimenovanje odabrana je ulica Stjepana Radića.

Ukoliko deložacija Stjepana Radića ne uspije po drugi put, skoro je sigurno da će se Stjepan Radić naći na nekoj drugoj “listi” za preimenovanje.
kako bolan nisu ....
cvati ruzo na Radica grobu
svi te Srbi iscupat nemogu
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by MorningStar » 13 Apr 2021, 12:12

Pismo prenosimo u cjelosti:

Poštovani i dragi prijatelji,

hvala što ste došli da me ispratite na bolji život, kako se kaže u tradiciji jednog naroda. Meni je ovaj bio ugodan, sretan i bogat. Znam da vas je slomila tuga zbog rastanka, kao što je i mene dok ovo pišem. Prisustvovao sam na stotinama dženaza i sahrana gdje su odabrane osobe najljepše govorili o pokojnicima. O pokojniku sve najljepše, kakav je običaj u narodu.

Mislim da je prirodno da ja, Jovan Divjak, govorim o sebi, a pročitat će neki od mojih bliskih prijatelja koji budu kuražni da bez ijedne suze emotivno pročitaju.

Na sahranama i dženazama obraćanje je počinjalo sa "bio je dobar čovjek". Eh kakav sam bio, to vi ovdje prisutni znate. I ovakav i onakav, ali siguran sam da sam bio moralan i pošten čovjek u najljepšem smislu riječi. Naravno i skroman.

Tako sam odgojen u porodici majke Emilije i oca Dušana. Tako smo supruga Vera i ja odgajali Želimira i Vladimira. Vrhunac u životu sam doživio u izjavi unuka Gregora koji mi je napisao "Deda ponosan sam na tebe".

Rođen u jednoj beogradskoj bolnici 1937. godine, a životni put s roditeljima me vodio iz sela Šuvajići, na obalu Dunava pored Smedereva, od sela Jablanjca do Bosanske Krupe gdje je otac bio učitelj i rođena sestra Nada 1940. godine.

Otac je službovao u Rumuniji, od 1941. do 1944. u Beloj crkvi i Bosanskoj Krajini gdje sam počeo osnovnu školu. Malu i veliku maturu završio u periodu 1950. do 1959. u Zrenjaninu.

Majka hrabrosti razvila se i veoma teško izdržavala tročlanu porodicu. Uputila me u Vojnu akademiju u Beograd jer mi nije mogla plaćati studije.

Službovao sam u Titogradu i Beogradu, godine proveo na školovanju u Parizu, a u Sarajevu bio na službi od 1966. godine. Završio sam ratnu školu, a dok sam obavljao dužnost, obavljao i dužnost nastavnika taktike i bio načelnik katedre taktike u kasarni Maršal Tito u Sarajevu.

Od 1984. do 1989. godine obavljao sam dužnost komandanta Teritorijalne odbrane (TO) okruga Mostar, a od 1989. do 1991. komandantna TO okruga Sarajevo. Da se pohvalim, ocjenjivan sam visokom ocjenom za obavljanje ovih dužnosti.

Od 8. aprila 1992. godine obavljao sam dužnost operativca zamjenika komandanta TO RBiH i na raznim funkcijama u štabu Oružanih snaga Republike BiH, bio do 1. marta 1997. godine.

Dragi pripadnici Armije BiH,

Na vama je da sudite kakav sam bio kao vojnik, profesionalac, čovjek i saborac. Takvog me zapamtite i pričajte vašim najbližim. To je najčasniji period u mom profesionalnom životu. Veoma cijenjeni pripadnici Armije R BiH budite ponosni na vaš doprinos odbrani BiH u istorijskim granicama i očuvanju građanske i sekularne zajednice. Na tim temeljima odgajajte vaše porodice.

Nikome ništa nismo oduzimali ili sprječavali da posjeduje svoje.

Najvrjednije u proteklih 27 godina je što smo zajednički pomogli u obrazovanju djece i mladih BiH putem stipendiranja i putovanja u 18 zemalja, ljetovanja, ekskurzije za djecu žrtve rata, s invaliditetom, posebnim entitetom i mlade iz entiteta RS. Njih 7.300 je dobilo stipendije, preko 4.500 zimovalo i ljetovalo.

Hvala svim korisnicima Udruženja koji su preuzeli zrnce znanja od Mersihe, Melihe, Mehe, Ede i mene u četvrt vijeka.

Mlad i potpuno obrazovan i odgojen čovjek može biti koristan sebi, porodici i društvenoj zajednici. Uzmite ono što ste naučili i dobili u kući ljubavi, a ono odbacite što ne smatrate dobrim. Hvala mladima što postaste samostalni, porodični i uspješni ljudi.

Drage Sarajlije, pola stoljeća života među vama.

Od komšija, frizera, krojača, prodavača, prodavačica, na pijacama, prodavača novina i vas koji radite u institucijama kulture, umjetnosti i sporta – ogromno hvala.

Bio sam jedan od vas i u sunčana i kišna vremena. Nema boljih ljudi, osim ponekog s kojim smo supruga Vera i ja imali najtopliju komunikaciju.

Dani života u Sarajevu su bili dani ljubavi , poštovanja i uvažavanja.

Izvinjavam se ako sam nekoga, nikada sa namjerom, povrijedio. Halalite mi, kako se to kaže na ovim prostorima.

Pustio sam suzu, trenutak prije nego sam sklopio oči. Pustite i vi sada.

Neka mi je sretna bosanska zemlja s ljubavlju koju nosim sa sobom", napisao je u pismu i potpisao se "Vaš Jovan, Bosanac i Hercegovac, sa dna kace."

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu preminuo Jovan Divjak, general Armije Bosne i Hercegovine

Post by Masamune » 13 Apr 2021, 12:25

Pocivao u miru i neka mu je laka zemlja.

Gigant od covjeka.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by ironman » 15 Apr 2021, 09:31

Image
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Chloe » 15 Apr 2021, 09:51

Sretan rođendan Armijo BiH ... :chloe

:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Odraz » 15 Apr 2021, 09:55

:mrgud

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Na današnji dan osnovana je Armija Republike BiH, temelj oružanih snaga naše zemlje

Post by Maja » 15 Apr 2021, 11:45

Image

Na današnji dan prije 29 godina, u jeku agresije na našu zemlju, osnovana je Armija RBiH, kao zvanična oružana snaga tadašnje Republike Bosne i Hercegovine.

Armija RBiH osnovana je 15. aprila 1992. godine, a taj datum je obilježavan kao Dan armije RBiH. Armija je formirana od jedinica Teritorijalne odbrane BiH i organiziranih dobrovoljaca. Vrhovni zapovjednik bio je tadašnji predsjednik Republike BiH Alija Izetbegović.

Nakon prvih višestranačkih izbora održanih u novembru 1990. godine vlasti u tadašnjoj SR BiH su osvojile stranke s nacionalnim predznakom: SDA, SDS i HDZ BiH. Kao posljedica međunacionalne netrpeljivosti i političkih neslaganja unutar SFRJ, dolazi do njenog raspada i početka ratnih sukoba. Nakon sukoba u Sloveniji i Hrvatskoj, u Bosni i Hercegovini dolazi do osnivanja prvih tada vojnih jedinica, kao što su Zelene beretke i Patriotska liga.

Nasuprot tome, na teritoriji SR BiH dolazi do sve većeg nagomilavanja snaga JNA, iz koje se postepeno naoružavaju srpske paravojne formacije. Naredbu o naoružavanju paravojnih formacija SDS-a dao je načelnik Generalštaba JNA general Blagoje Adžić. Sedmog i osmog februara u selu Mehurići kod Travnika održano je vojno savjetovanje komandanata sedam regionalnih štabova i dijela Glavnog štaba Patriotske lige BiH, a 8. aprila 1992. godine, uz proglašenje neposredne ratne opasnosti na teritoriji Bosne i Hercegovine, nakon kojeg je uslijedilo proglašenje Republike Bosne i Hercegovine, oformljen je štab Teritorijalne odbrane BiH.

Iako je zvanično 23. juna 1992. godine TO RBiH preimenovana u Armiju RBiH, kao zvaničan datum osnivanja Armije RBiH uzima se 15. april 1992. Za prvog komandanta, odnosno za načelnika Glavnog štaba Armije RBiH izabran je general Sefer Halilović, koji je tu funkciju obavljao do 1993. godine. Za njegove zamjenike imenovani su Jovan Divjak i Stjepan Šiber. Sjedište Glavnog štaba Armije RBiH je bilo u Sarajevu i predstavljao je najviši organ u komandnom lancu.

Što se tiče strukturnog uređenja armije, treba reći da je bila sastavljena od korpusa. Korpusi su bili formirani na regionalnom principu.


1. Korpus: Sarajevo
2. Korpus: Tuzla
3. Korpus: Zenica
4. Korpus: Mostar
5. Korpus: Bihać
6. Korpus: Konjic
7. Korpus: Travnik

Simbol ARBiH bio je ljiljan, a grb je bio isti kao grb RBiH, uz dodatak zlatnih mačeva i vojnih natpisa. Najveće odlikovanje je "Zlatni ljiljan", koji se dobijao za efikasnost odrađivanja svrhe i cilja ARBiH, a svrha i cilj bili su upravo odbrana međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine od stranih i domaćih izdajnika.

Nakon Dejtonskog sporazuma, ARBiH je zajedno s HVO-om formirala Vojsku Federacije BiH, da bi nakon reforme odbrane bila transformisana u "Bosanske rendžere", jednu od tri brigade u okviru Oružanih snaga BiH

Klix.ba

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na današnji dan osnovana je Armija Republike BiH, temelj oružanih snaga naše zemlje

Post by Maja » 15 Apr 2021, 11:53

Cetvrti korpus ljiljana zlatnih, snagu nam daje Neretve boja

:oo

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan osnovana je Armija Republike BiH, temelj oružanih snaga naše zemlje

Post by ironman » 15 Apr 2021, 11:59

Pisali smo tamo na Armija BiH.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na današnji dan osnovana je Armija Republike BiH, temelj oružanih snaga naše zemlje

Post by Maja » 15 Apr 2021, 12:03

E jbg. Obrisite :rug

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan osnovana je Armija Republike BiH, temelj oružanih snaga naše zemlje

Post by Chloe » 15 Apr 2021, 12:21

U životu sam donosila pogrešnih odluka, postajala sam svjesna kroz život, al' jedna od onoh na koje sam ponosna i sutra bih ponovila jeste ostanak u BiH u ratnom periodu pored mogućnosti da odem, te uključivanje u Armiju BiH.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Na današnji dan osnovana je Armija Republike BiH, temelj oružanih snaga naše zemlje

Post by Krokodil Behko » 15 Apr 2021, 16:52

Armijo moja draga :chloe


online

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan osnovana je Armija Republike BiH, temelj oružanih snaga naše zemlje

Post by Odraz » 15 Apr 2021, 17:04

Armija BiH nije tada nastala, tada smo bili Teritorijalna odbrana - TO. Sto mrzim ovo iskrivljivanje cinjenica. Armija je zvanicno nastala negdje oko Avgusta 92-ge koliko se sjecam usvajanjem vojne organizacione strukture i formiranjem vojnih jednica prema nekom cudnom standardu. Proglasili mehanizovanim brigade koje nemaju mehanizacije i slicne gluposti da bi se uhljebila vojska nekih savjetnika moralista i drugih nepotrebnih kao jedinica za parade i slikanje. Do tada sam imao iskaznicu TO, a od tada armijsku knjizicu. I to je bilo prerano da se nazivamo armijom jer smo tek tada poceli skolovati podoficirski i oficirski kadar. Za moj pojam armija smo postali tek krajem 94-te, ili pocetkom 95-te.
Last edited by Odraz on 15 Apr 2021, 17:10, edited 2 times in total.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests