Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Sve o kompjuterima
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Lebowski » 12 May 2016, 13:35

Ili ako voliš jednostavno skini ovo i skeniraj

https://free.drweb.com/cureit/?lng=en
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Rum » 12 May 2016, 18:10

Rockefeller wrote:Ako vam se prebacuje post na neku drugu temu prebacite, meni mrsko tražit. Neki dan sam htio skinuti staru dobru igricu Wolfenstein preko piratebaya i vjerovatno sam tu pokupio neki kineski program, nisam upratio ali nema gdje drugo biti jer sem toga nisam ništa više dovnloadovo ne pamtim.

Problem je da ga ne mogu niti izbrisati niti zatvoriti, tj. mogu ga zatvoriti na ekranu ali je i dalje aktivan u pozadini. Ne smeta mi ništa kad radim osim činjenice da postoji i činjenice da se moram dodatno pomučiti prilikom paljenja kompjutera.

Evo kako izgleda par slikica

Image

Task manager
http://img.prntscr.com/img?url=http://i ... 7N3LJp.png

C.panel -> uninstal
http://img.prntscr.com/img?url=http://i ... meBeI1.png

Neko možda imao slično iskustvo ili neki trik kako da ovo obrišem?
[ytube][/ytube]


[ytube][/ytube]
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Licki
Na probnom
Na probnom
Posts: 47
Joined: 22 May 2016, 19:19
Status: Offline

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Licki » 05 Jun 2016, 23:05

Nikad antiviris nisam na kompjuter instalirao.

Ne sjecam se da sam ikada virus dobio.

Drzim se zlatnog pravila.
:ne
Instaliraj ono samo sto ti treba.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Rum » 26 Nov 2016, 15:29

Avast premier odlican , odbija svu gamad na vrijeme
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Krokodil Behko » 26 Nov 2016, 16:25

I kod mene je Avast neki, ali nadam se skorom povratku na desetku, pa da mi ne treba nijedan.
Hoću ja da idem gdje ja hoću :mrgud
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Rum » 04 Mar 2018, 22:21

Image odlican
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Ruski hakeri napravili Malware koji može preživjeti ponovnu instalaciju Windowsa

Post by Rum » 08 Oct 2018, 19:30

ImagePoznata antivirusna tvrtka ESET otkrila je snažan zlonamjerni softver, nazvan Lojax, koji kada zarazi Windows računalo žrtve postaje gotovo nemoguće za ukloniti. Sumnja se da je ovaj Malware došao iz skupine hakera povezanih s Kremljom poznatim pod imenom “Fancy Bear”.

Čini se da su ovi ruski hakeri, koji su pod pokroviteljstvom države, uspjeli napraviti ono što se do sada činilo nemogućim, a to je da virus preživi na računalu I nakon potpuno nove instalacije Windowsa.

Ovaj malware, poput klasičnih antivirus programa prolazi sve štitove, na taj način što imitira sigurnosni alat pod nazivom “LoJack”, koji služi za zaštitu računala od krađa, što drugim rječima govori da ga je teško ukloniti iz računala.

Prema navodima iz ESET-a obzirom da je taj sigurnosni alat namjenjen prvenstveno da onemogući kradljivce da instaliraju novi operativni sustav ili zamjene hard disk on je smješten u sam UEFI čip I na taj način je neovisan o formatiranju diska I ponovnoj instalaciji Windowsa.


Image


Ruski hakeri su ovu činjenicu iskoristili za svoj Malware koji se također smješta u flash memoriju unutar UEFI-a I na taj način je potpuno zaštičen od brisanja. Dok većina antivirusnih programa dozvoljava neometan rad “LoJack”-a jer je namjenjen za zaštitu računala od krađe I ima svu moguću dozvolu od operativnog sistema.

Prema ESET-u Lojax je zapravo prvi UEFI Rootkit viđen u stvarnoj uporabi, jer do sada se samo razmatralo o ovakvoj mogućnosti (UEFI Rootkit) u svijetu sigurnosnih stručnjaka, iako ih nitko nikada nije koristio.

Za sada nije otkriveno gdje se ovaj opasni malware do sada krositio, ali se nagađa da su se ovim malwareom inficirale neke vladine institucije na području Balkana I još u nekim istočnim I centralnim europskim državama.

Ipak postoji i dobra vijest u vezi ovog slučaja, a to je da se možete zaštiti od Lojax malwarea jednostavnim uključivanjem opcije “Secure Boot”. Uključivanjem ove opcije vase računalo provjerava jesu li sve komponente računala, uključujući I firmware autentične sa digitalnim certifikatom koji je izdao proizvođač.

Image


Opasni malware ne prolazi ovu provjeru i nemože se kopirati u flash memoriju. Opcija Secure Boot standardno dolazi sa Windows 10 sistemima, a može se i ručno uključiti unutar BIOS-a.

ESET također preporučuje vlasnicima računala da ažuriraju firmver na matičnoj ploči kako bi spriječili hakere da iskorištavaju ranjivosti u kodu.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: Ruski hakeri napravili Malware koji može preživjeti ponovnu instalaciju Windowsa

Post by Rum » 08 Oct 2018, 19:30

Umjetnost :inasab
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Ruski hakeri napravili Malware koji može preživjeti ponovnu instalaciju Windowsa

Post by Julia-Klara » 08 Oct 2018, 20:01

Ludi ljudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Ruski hakeri napravili Malware koji može preživjeti ponovnu instalaciju Windowsa

Post by Laser » 08 Oct 2018, 20:10

Skidam kapu.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ruski hakeri napravili Malware koji može preživjeti ponovnu instalaciju Windowsa

Post by Melek » 08 Oct 2018, 20:42

Image
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ruski hakeri napravili Malware koji može preživjeti ponovnu instalaciju Windowsa

Post by storm » 09 Oct 2018, 05:47

Proso voz, dok mi vec citamo o tome :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Rum » 07 Sep 2020, 20:39

[Windows 10] Više nećete moći onesposobiti Windows Defender

Image


Microsoft je puno novaca (i vremena) uložio u Windows Defender i sada želi da ga koristite. Zato će učiniti sve da vam oteža da ga onesposobite i zamijenite drugim softverom.

Ako preferirate koristiti third-party antivirusne softvere i ne želite koristiti Windows Defender, onda za vas imamo lošu vijest. Već sada ste mogli vidjeti da će se Defender s vremena na vrijeme sam re-aktivirati, odnosno kada napravite neko ažuriranje Windowsa, on postane ponovno aktivan. Nakon toga ga morate opet ručno onesposobiti. Sada će Microsoft to učiti gotovo nemogućim jer želi da ga počnete (aktivno) koristiti.

Što je Microsoft promijenio s Windows Defenderom?

Čak i prije najnovijeg ažuriranja Windowsa, Windows Defender je bio prilično “tvrdoglav”. Mogli ste mu onesposobiti “real-time” zaštitu unutar Windows Security postavki, ali samo na kratki vremenski period. U određenom trenutku, postavka bi se sama promijenila te bi se ponovno osposobila spomenuta zaštita.

Ako vam se to nije svidjelo, mogli ste iskoristiti Windows Registry i tamo onesposobiti Windows Defender. Sve što ste morali napraviti je “aktivirati” postavku “DisableAntiSpyware” i Windows Defender bi prestao raditi.

Nažalost, na Microsoft Docs web stranici sada piše iduće:

This setting is discontinued and will be ignored on client devices, as of the August 2020 (version 4.18.2007.8) update to Microsoft Defender Antivirus.
Setting this value to true will not change Microsoft Defender Antivirus behavior on client devices. This applies both to managed clients (E3 and E5) and to unmanaged devices (home and pro SKU). Servers are excepted from this change.

Nadalje, Microsoft objašnjava da se third-party AV aplikacije mogu registrirati u Windows Security Centar, što vjerojatno znači da mogu raditi u tandemu s Windows Defenderom.
Microsoft gura Windows Defender

Microsoft nije objasnio zašto je napravio ovu izmjenu, ali postoji nekoliko potencijalnih razloga. Prvo, vjerojatno u Microsoftu žele da svi korisnici imaju istu razinu sigurnosti na svom računalu. Zapravo, Microsoft je nešto slično rekao kada su otežali korisnicima uklanjanje web preglednika Edge.



Image


Drugi razlog je, kojeg navode razni cinici, da Microsoft želi oslabiti konkurenciju i otežati im koliko je to moguće. Jer ako korisnici budu imali Windows Defender, kojeg ne mogu ukloniti, zašto bi instalirali dodatni softver koji će im koristiti dodatne računalne resurse? To nema smisla, a i mnogi nemaju dovoljno RAM-a da izdrže takvo korištenje PC-ja.
“Novo normalno”

Ako niste skinuli Windows Update August 2020, napravite to još danas. Osim što dotični update donosi oko 120 sigurnosnih nadogradnji, dobiti ćete i ovu izmjenu koju smo mi spomenuli u tekstu.

To znači da Windows Defender praktički ne možete isključiti niti onesposobiti. Niti preko Settingsa, niti preko Registryja. Tako da vam ostaje ili pronalazak nekog drugog načina kako onesposobiti Defender ili ga koristiti i obrisati third-party AV kojeg koristite trenutačno.

No, ono što nitko ne može poreći je činjenica da je Defender bolji nego ikada prije. Možda nije najbolji AV softver na tržištu, ali je bolji od prosjeka. I k tome je još besplatan. I dobivate svako malo nove nadogradnje za njega. Tako da – mi smo zadovoljni kako je ovo ispalo i definitivno ćemo više koristiti Defender za skeniranje računala.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Rum » 07 Sep 2020, 20:41

Behko na aparatima
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Krokodil Behko » 07 Sep 2020, 20:42

Ni ne treba. Ne klikam na glupe klikove, ne skidam iste takve softvere, itd..
online

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22242
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12347 times
Status: Offline

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Dori » 07 Sep 2020, 20:47

Image
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Laser » 07 Sep 2020, 21:44

Rum wrote: 07 Sep 2020, 20:41 Behko na aparatima
I ja sam. Što.sam bezveze kupio Norton.

Pas mater Microsoftu. Neko će ih već tužit i povlačit se jedno pet godina po sudovima prije konačne presude. Do tada ima da trpimo yebeni defender, valjao - ne valjao.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Antivirusi-jesu li dovoljni samo oni za zaštitu kompa?

Post by Mutevelija » 07 Sep 2020, 22:14

Pokrijte centralnu dekom po noci i ok je.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Tvorac antivirusa John McAfee pronađen mrtav u španskom zatvoru

Post by CikCikCikPogodi » 23 Jun 2021, 22:14

Image

Tvorac popularnog kompjuterskog antivirusa John McAfee pronađen je mrtav u zatvoru nakon što je španski sud dozvolio njegovo izručenje

Nešto ranije je španski Viši sud odobrio da McAfee bude izručen Sjedinjenim Američkim Država gdje bi se suočio sa optužbama za poresku prevaru.
McAfee je uhapšen na aerodromu u Barceloni u oktobru prošle godine, a tvrdio je da su optužbe protiv njega politički motivisane.

Tužitelji su tada rekli da McAfee četiri godine nije podnosio poresku prijavu, uprkos tome što je milione zarađivao od konsultantskih poslova, držanja govora, kripto valuta i prodaje prava na svoju životnu priču.

Nijedan prihod nije povezan sa softverskom firmom koja nosi njegovo ime od 1989. godine.

Izvor: Klix.ba

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36819
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23101 times
Been thanked: 4498 times
Status: Offline

Re: Tvorac antivirusa John McAfee pronađen mrtav u španskom zatvoru

Post by ElTriconi » 23 Jun 2021, 22:17

Hoce se on drogirat, ha ja 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests