Elektroprivreda

Moderator: Krokodil Behko

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by The 51st State » 17 Sep 2021, 09:31

Krokodil Behko wrote: 17 Sep 2021, 09:28
The 51st State wrote: 17 Sep 2021, 09:20

kako? ovaj termo blok bi emitiro manje co2 nego postojeci, nema racunice u toj konstataciji jer gradio ne gradio pusis ga, stim da ga manje pusis ako izgradis, posto trece alternative nema.

Nije bitna uporedba s postojećim, nego da nema nikako.
to sebi ne mozemo priustiti bez obzira na co2 porez.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42717
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14040 times
Been thanked: 12625 times
Status: Online

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by Masamune » 17 Sep 2021, 09:41

Ako dođe do gašenja onda ćemo morati uvoziti struju. Što se tiče obnovljivih izvora električne energije tu smo tanki i bićemo bar još narednih 20 godina.

Lako je Evropi gurati politiku zaštite okoliša kad imaju energiju iz obnovljivih izvora i nuklearne elektrane koje su prihvatljivije od standardnih termoelektrana.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by CikCikCikPogodi » 17 Sep 2021, 10:20

MarlboroGold wrote: 17 Sep 2021, 09:41 Ako dođe do gašenja onda ćemo morati uvoziti struju. Što se tiče obnovljivih izvora električne energije tu smo tanki i bićemo bar još narednih 20 godina.

Lako je Evropi gurati politiku zaštite okoliša kad imaju energiju iz obnovljivih izvora i nuklearne elektrane koje su prihvatljivije od standardnih termoelektrana.
U obnovljivoj energiji je svako tanak, ne moze ona podnijeti, nit proizvesti dovoljno energije.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27014
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 14445 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by ironman » 17 Sep 2021, 10:25

The 51st State wrote: 17 Sep 2021, 08:53 o tome ti pricam, "prave najbolje dijelove", glupost.
Da u Detroitu nisu najbolji radnici u industriji zeljeze ili opcenito SAD u odnosu na planetu..
Nemoj pisat o stvarima o kojima ne znas.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by The 51st State » 17 Sep 2021, 10:29

ironman wrote: 17 Sep 2021, 10:25
The 51st State wrote: 17 Sep 2021, 08:53 o tome ti pricam, "prave najbolje dijelove", glupost.
Da u Detroitu nisu najbolji radnici u industriji zeljeze ili opcenito SAD u odnosu na planetu..
Nemoj pisat o stvarima o kojima ne znas.
ne treba tu puno tehnickog znanja da se zakljuci da je insistiranje na ge turbini u sveukupnom aranzmanu bloka 7 glupost. kao sto se na kraju i ispostavilo, nije poenta jeli ona "najbolja" nego cjelokupan posao.ako ti to nije jasno onda nemoj ni ti pisati o stvarima koje ne razumijes.
Last edited by The 51st State on 17 Sep 2021, 10:31, edited 1 time in total.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27014
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 14445 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by ironman » 17 Sep 2021, 10:31

The 51st State wrote: 17 Sep 2021, 10:29
ironman wrote: 17 Sep 2021, 10:25

Da u Detroitu nisu najbolji radnici u industriji zeljeze ili opcenito SAD u odnosu na planetu..
Nemoj pisat o stvarima o kojima ne znas.
ne treba tu puno tehnickog znanja da se zakljuci da je insistiranje na ge turbini u sveukupnom aranzmanu glupost.
Bokte vidio jesi ti procitaao rijec karikiram u mom postu..de me nemoj zayebavat,ako me citiras samo da bi kontrirao nemoj..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by The 51st State » 17 Sep 2021, 10:34

ironman wrote: 17 Sep 2021, 10:31
The 51st State wrote: 17 Sep 2021, 10:29

ne treba tu puno tehnickog znanja da se zakljuci da je insistiranje na ge turbini u sveukupnom aranzmanu glupost.
Bokte vidio jesi ti procitaao rijec karikiram u mom postu..de me nemoj zayebavat,ako me citiras samo da bi kontrirao nemoj..
dobro, da pojednostavimo pricu, glupost ili ne uglavljivanje ge turbine u ugovor sa kinezima? ne kontam ti poziciju,

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27014
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 14445 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by ironman » 17 Sep 2021, 10:38

The 51st State wrote: 17 Sep 2021, 10:34
ironman wrote: 17 Sep 2021, 10:31

Bokte vidio jesi ti procitaao rijec karikiram u mom postu..de me nemoj zayebavat,ako me citiras samo da bi kontrirao nemoj..
dobro, da pojednostavimo pricu, glupost ili ne uglavljivanje ge turbine u ugovor sa kinezima? ne kontam ti poziciju,
Hajde.
Znaci kinezi su samo izvodjaci radova.
A ni jedan dio koji se ugradi ne smije biti proizveden u Kini.
Simlificirano do kraja.
Sta ti nije jasno kad se u jednom momentu proizvodjac kljucnih dijelova povuce iz posla jer ne zeli da kinezi ugradjuju njegov proizvod kao zvanicno saopcenje a pretpostavljam mig od strane admnistracije..
..ili i dalje mislis da je Fadil kriv..ili sta vec mislis..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by The 51st State » 17 Sep 2021, 10:43

ironman wrote: 17 Sep 2021, 10:38
The 51st State wrote: 17 Sep 2021, 10:34

dobro, da pojednostavimo pricu, glupost ili ne uglavljivanje ge turbine u ugovor sa kinezima? ne kontam ti poziciju,
Hajde.
Znaci kinezi su samo izvodjaci radova.
A ni jedan dio koji se ugradi ne smije biti proizveden u Kini.
Simlificirano do kraja.
Sta ti nije jasno kad se u jednom momentu proizvodjac kljucnih dijelova povuce iz posla jer ne zeli da kinezi ugradjuju njegov proizvod kao zvanicno saopcenje a pretpostavljam mig od strane admnistracije..
..ili i dalje mislis da je Fadil kriv..ili sta vec mislis..
uopste ne mislim da je iko kriv, slagan je projekat po najboljim namjerama i raspolozivom znanju. okolnosti su se desile kako su se desile, ispade glupost na kraju ali to ne znaci da kritikujem aranzman.
Hocu reci, sad kad se vadi kestenje iz vatre posto kinezi svakako financiraju neka se nasi povuku i iz tehnickog dijela tj, neka je kinezi predaju sagradjenu bez naseg uplitanja u skladu sa nekim generalno zahtjevanim parametrima.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27014
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 14445 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by ironman » 17 Sep 2021, 10:48

Niposto to dopustiti i nece sigurno..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by The 51st State » 17 Sep 2021, 10:50

da li onda mozemo opet ocekivati zigove kao sa ge? ionako se kaska sa izgradnjom

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by Mister No » 17 Sep 2021, 11:29

Krokodil Behko wrote: 17 Sep 2021, 09:19
CikCikCikPogodi wrote: 16 Sep 2021, 23:16
EU nece to da dopusiti, jer bi od njih kupovali struju i zaradivali. Nema sa njima hoces neces, kada ove krmece lobanje samo klimaju sta god kazu a skice kad je belaj.

Šta će zaraditi? Pratiš li?
U otku je usvajanje zakona o porezu na ugljen dioksid i oporezivaće sve proizvode koji su proizvedeni uz velike emisije CO2, a to znači i struja iz TE. Možda je bolje ovako, jer bi ta naša struja bila preskupa za EU.
Bi.

Ali nemoj zaboraviti da je ista ta EU sa prvim valom Korone zabranila izvoz svih sredstava za dezinfekciju van svog prostora.
Znaci ostavili su te bez obicnog Na-hipohlorita koji 90% vodovoda koriste za dezinfekciju vode za pice.
Iako su imali ogroman visak tih dezinfekcionih sredstava trpali su ih u svoje rezerve, jer su se samo uplasili Korone.
Tebe su bili spremni ostaviti (i ostavili), da umres od žeđi. Zaboli ih za nama i sto nase bolnice nemaju alkohola ili joda, a vodovodi hipohlorita.

Struja, lijekovi, hrana, pitka voda, osnovne hemikalije i sl. moraju biti obezbijeđeni domaćom proizvodnjom.

EU je spremna da te vrati na osvjetljenje svijećama ako se samo malo uzdrma svjetski poredak, dozvolis li sebi ovisnost o struji iz njihovih nuklearki.

Neka nas prime u EU, pa tek onda mozes neke njihove uslove da ispunjavas, a i to sa naglaskom na "neke".
High Hopes...

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27014
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 14445 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by ironman » 17 Sep 2021, 11:33

Ne moramo u EU nikad uci.
NATO je bitan.EU ne.
Pogotovo ne sad kad nam slijede globalna promjena odnosa snaga i saveznika..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by Melek » 17 Sep 2021, 11:36

Ko se to nada ulasku u EU nakon onih ”muslimansko ostrvo” demokršćanskih ekstravagancija? Nego treba izgraditi taj blok 7 asap i onda se popeti na vrh, instalirati ogromni ventilator da otpuše izduvne prema njima.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by CikCikCikPogodi » 17 Sep 2021, 11:40

Mister No wrote: 17 Sep 2021, 11:29
Krokodil Behko wrote: 17 Sep 2021, 09:19


Šta će zaraditi? Pratiš li?
U otku je usvajanje zakona o porezu na ugljen dioksid i oporezivaće sve proizvode koji su proizvedeni uz velike emisije CO2, a to znači i struja iz TE. Možda je bolje ovako, jer bi ta naša struja bila preskupa za EU.
Bi.

Ali nemoj zaboraviti da je ista ta EU sa prvim valom Korone zabranila izvoz svih sredstava za dezinfekciju van svog prostora.
Znaci ostavili su te bez obicnog Na-hipohlorita koji 90% vodovoda koriste za dezinfekciju vode za pice.
Iako su imali ogroman visak tih dezinfekcionih sredstava trpali su ih u svoje rezerve, jer su se samo uplasili Korone.
Tebe su bili spremni ostaviti (i ostavili), da umres od žeđi. Zaboli ih za nama i sto nase bolnice nemaju alkohola ili joda, a vodovodi hipohlorita.

Struja, lijekovi, hrana, pitka voda, osnovne hemikalije i sl. moraju biti obezbijeđeni domaćom proizvodnjom.

EU je spremna da te vrati na osvjetljenje svijećama ako se samo malo uzdrma svjetski poredak, dozvolis li sebi ovisnost o struji iz njihovih nuklearki.

Neka nas prime u EU, pa tek onda mozes neke njihove uslove da ispunjavas, a i to sa naglaskom na "neke".
Samo ovo od General Electrica i mi smo osigurali energiju
Image

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by The 51st State » 17 Sep 2021, 11:42

mani se gluposti.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by Šabović Adis » 17 Sep 2021, 11:43

Dunning-Kruger is strong with this one.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42717
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14040 times
Been thanked: 12625 times
Status: Online

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by Masamune » 17 Sep 2021, 12:13

CikCikCikPogodi wrote: 17 Sep 2021, 10:20
MarlboroGold wrote: 17 Sep 2021, 09:41 Ako dođe do gašenja onda ćemo morati uvoziti struju. Što se tiče obnovljivih izvora električne energije tu smo tanki i bićemo bar još narednih 20 godina.

Lako je Evropi gurati politiku zaštite okoliša kad imaju energiju iz obnovljivih izvora i nuklearne elektrane koje su prihvatljivije od standardnih termoelektrana.
U obnovljivoj energiji je svako tanak, ne moze ona podnijeti, nit proizvesti dovoljno energije.
Jest, ali da je razvijeno kao u Njemačkoj, Holandiji, Francuskoj itd. bilo bi puno bolje, ali smo daleko od tog nivoa. Pa jbt tek je skoro puštena prva vjetroelektrana u nadležnosti Elektroprivrede BiH. U Njemačkoj ih imaš na svakom koraku.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by Taare » 17 Sep 2021, 14:06

Mister No wrote: 17 Sep 2021, 11:29 Ali nemoj zaboraviti da je ista ta EU sa prvim valom Korone zabranila izvoz svih sredstava za dezinfekciju van svog prostora.
Ni sami nisu imali.
mislim da sam spominjao moj slučaj kada sam u vrijeme najveće nestašice sredstva za dezinfekciju istu našao u turskoj. Trebalo je da uvezem par šlepera. Našao i mušterije. Metro htio da potpišemo ugovor.
Ne sjećam se tačno, al mislim da sam trebao zaraditi oko tri miliona eura.
I onda je krenula drama.
Niko nije nadležan.
Hodaj između carine, gradonačelnika i nrw vlade.
na kraju našao. Uputili me na neku laboratoriju u koju sam morao analizirati sredstvo koje planiram uvesti.
Sve super. stigla proba iz turske.
Samo analiza i mogu krenuti sa uvozom.
Onda su mi iz laboratorije kazali da su zbog korone puni posla i da je sljedeći slobodan termin tek za godinu dana.
Tako se štiti domaća proizvodnja.
Dakle, imaš mogućnost da uvezeš, nikakav problem, ali dok iskoristiš tu mogućnost i prođeš sve prepreke, nema te niđe.
Što bi reko branković, sve po zakonu :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Blok 7: Vlada Federacije i Elektroprivreda BiH sjedaju za pregovarački sto za kineskim investitorima

Post by amidza idriz » 19 Sep 2021, 01:07

ironman wrote: 17 Sep 2021, 10:48 Niposto to dopustiti i nece sigurno..
He, gledam iz aviona dok letim iznad Njemacke desetine termoelektrana a nama nesto spocitavaju.

Kada svi budu gasili, gasit cemo i mi. Pa prije par godina u Stanarima nice nova termoelektrana da niko ni rijec ne rece.

Lobiji su jaki.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests