In memoriam

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Preminuo čuveni TV voditelj Minja Subota, autor legendarnog Muzičkog tobogana

Post by Melek » 17 Sep 2021, 11:39

Legenda. I ja sam ko mali uz njega pjesme pjevo.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96630
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34562 times
Been thanked: 21236 times
Contact:
Status: Online

Re: Preminuo čuveni TV voditelj Minja Subota, autor legendarnog Muzičkog tobogana

Post by Rum » 17 Sep 2021, 11:41

Sjecam se tobogana 🙈
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96630
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34562 times
Been thanked: 21236 times
Contact:
Status: Online

Re: Preminuo čuveni TV voditelj Minja Subota, autor legendarnog Muzičkog tobogana

Post by Rum » 17 Sep 2021, 11:48

Da je danasnje vrijeme i 300 programa samo bi ga presaltali 🤣🤣,a sta ces jedan program i bulji kao dobro 🤣🤣🤣
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119770
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5686 times
Been thanked: 12240 times
Contact:
Status: Offline

Re: Preminuo čuveni TV voditelj Minja Subota, autor legendarnog Muzičkog tobogana

Post by Maja » 17 Sep 2021, 17:09

Zasto sam uvijek mislila da je Subota puno mladji od Kockice tj, kako se Kockice ne sjecam, mislila sam da je bas star, kad ono 46.godiste. svasta.

User avatar
Dunjaa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2998
Joined: 13 Feb 2020, 15:01
Has thanked: 396 times
Been thanked: 987 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Dunjaa » 17 Sep 2021, 20:08

Koraci_u_noci wrote: 17 Sep 2021, 09:43 Ode i Minja Subota
Zar je on bio živ? Ja sam mislila da je umro prije 20 godina :grana

Bio je odličan voditelj tobogana.

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by amidza idriz » 18 Sep 2021, 01:01

Koraci_u_noci wrote: 17 Sep 2021, 09:43 Ode i Minja Subota
Ma boli me neka stvar za njih tamo, ode mi brat, 68 godina.

Sta mi je Minja Subota?
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Melek » 18 Sep 2021, 19:07

Preminuo kompjuterski pionir Clive Sinclair, otac ZX Spectruma

Image

Tehnološka industrija je ostala bez jednog od svojih najpoznatijih izumitelja, a to je Sir Clive Sinclair.
Sinclair je preminuo rano u četvrtak 16. septembra u 82. godini nakon duge bolesti. Bio je poznat po svojim ZX kompjuterima, koji su stekli ogromnu popularnost u Velikoj Britaniji početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća. On je uspio napraviti kućni kompjuter po pristupačnoj cijeni dok je većina ostalih modela bila veoma skupa. Primjera radi, ZX Spectrum 16K je koštao 125 funti, dok je Apple svoj Apple II nekoliko godina ranije prodavao za 1.298 dolara.

Image

Sinclairu pripadaju zasluge za nastanak prvog džepnog kalkulatora pod nazivom Sinclair Executive, koji se pojavio 1972. godine. Kalkulator HP-65 kompanije Texas Instruments je stigao 1974. godine. Sinclair je bio i pionir električnog transporta jer je 1985. godine razvio C5 električni tricikl.

Image

Kao i u slučaju mnogih izumitelja, neki njegovi projekti su naišli na probleme. Posao s kompjuterima je 1985. godine prodao Amstradu, a iako je električni tricikl C5 bio desetljećima ispred svog vremena, to se nije odrazilo pozitivno na prodaju. Biznis je propao manje od godinu dana nakon debija tricikla.

Image

Međutim, Sinclairovo naslijeđe je ogromno, a posebno ga cijene gameri i developeri igara. Mnogi od njih su počeli na kompjuterima ZX Spectrum, a džepni kalkulator je i dalje veoma koristan uprkos eri smartphonea. Također, električna vozila su budućnost.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22624
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13005 times
Been thanked: 12650 times
Status: Online

Re: In memoriam

Post by Dori » 19 Sep 2021, 11:52

Prije 35 godina poginuli su članovi Crvene jabuke: "Još ne znam zašto je bio u Fići"


Prije 35 godina poginuli su članovi Crvene jabuke: "Još ne znam zašto je bio u Fići"

PRIJE točno 35 godina, 18. rujna 1986. godine, članovi Crvene jabuke doživjeli su tešku prometnu nesreću u Jablanici. Putovali su na koncert u Mostar.

Na mjestu je poginuo basist grupe Aljoša Buha, dok je frontmen i jedan od osnivača grupe Dražen Ričl (zvan Zijo i Para) zadobio teške ozljede. Preminuo je u bolnici 1. listopada iste godine.

Njihov koncert na mostarskom stadionu Kantarevac bio je dugo najavljivan, a trebao je označiti početak ambiciozne turneje mladog sastava.

U suradnji s Yugopapirom donosimo intervju s majkom Dražena Ričla iz 1989. godine.

Lipanj 1989.:

Elvira Ričl, majka Dražena Ričla:

"Sjećam se, bila je nedjelja prije nesreće. Svi zajedno bili smo na Romaniji, gdje moj brat ima vikendicu. Bilo nam je baš lijepo. Kad smo se vratili, snaha i brat svratili su kod nas na kavu. Tad je Dražen pričao o predstojećoj turneji, o tom drugom albumu. Ja sam zapamtila dobro njegovu rečenicu: 'Volio bih da se sve ovo odgodi.'

Kamo sreće da se ikako moglo odgoditi!

Poslije toga, dok smo tako lijepo pričali - jer Dražen je zaista mnogo volio mog brata - moja snaha rekla nam je kako je, još uvijek, interesira hiromantija i da je tu jako uznapredovala. Onda je Dražen strogo pogledao u nju, okrenuo joj dlanove i radoznalo upitao: 'Koliko ću ja živjeti?'

Kasnije, kad se kakva slična nesreća dogodi, učini nam se da je sve ovo bilo kao neko predosjećanje, znate...


Jedna moja susjeda, kasnije mi je to ispričala, vidjela je mog Dražena baš tog nesretnog četvrtka, kad je pošao u Mostar. Sva djeca, koja su bila tu vani, kao i obično, pošla su za njim, niz stepenice, prema ulici. On je stao, svakoga od njih pomilovao po kosici, i svakom od njih nešto rekao. Kao da se s njima zauvijek opraštao.

Baš su ga voljeli. Znao im je dijeliti bombone, kolače... Često je znao izaći i pričati s njima, šaliti se: 'Đe si ti, jarane, a?' Oni bi se sjatili oko njega, pa ih se poslije nije mogao otresti. Pratili bi ga do vrata...

Kako sam ja, kao i svaka majka, svaki put znala brinuti kad krene na put, Dražen je uvijek dogovarao prijevoz - od kuće. Ako mu ne bi nešto odgovaralo, jednostavno to ne bi ni prihvatio. Ja sam ga baš tada uoči tog njihovog kobnog putovanja, pitala_ kakva su to kola kojima ide?!

Umirio me je riječima: "Zlajin Fića ne valja, ali se ti ništa ne brini; ja i ne idem Zlajinim Fićom, idem sa Žerom, Golfom. Golf je nov, a Žera je dobar šofer."


A kako se dogodilo da se i on našao u Zlajinom Fići, ja stvarno ne znam. Moj Dražen je bio čak i jako visok: Ne znam, uistinu, kako se uopće i smjestio u Fiću...

Zlaja mi je, kasnije, pričao da su oni htjeli nešto prezalogajiti tamo negdje prema Jablanici. Kako tamo nije bilo ništa naći od onoga što su željeli, Dražen je predložio da skoknu do hotela Ruža, u Mostaru. Čuo je da je tamo lijepo. Taman da jedu i da na vrijeme stignu na koncert.

Zlaja mi to nikad nije objasnio - otkud Dražen s njim. Jednom prilikom pitala sam to i Žeru, je li to bilo nefer s njihove strane, ali bilo je u kući puno ljudi pa je tako i prošlo. Pitala sam ja to i Cunju (bubnjara), i on mi je ovako rekao: "Ja ništa ne znam, teta Elvira. Znam samo da je bio dogovor da Žera i ja idemo zbog opreme, Golfom, a oni Fićom."

Nisam nikada doznala pravu istinu. Je li se moj Dražen tada nešto naljutio, pa promijenio plan, nažalost to ni sad ne znam. Tu tajnu odnio je zauvijek sa sobom...


Žera mi je javio za nesreću

Kad sam 18. rujna 1986. godine otišla na posao, nisam čak ni slutila što će mi se sve dogoditi. Moj Dražen ostao je spavati. Kad sam se vratila, pročitala sam poruku. Otišla sam do grada nešto kupiti.

Samo što sam ušla u kuću, zazvonio je telefon. Bilo je oko 11 navečer. Javio mi se Žera i smušeno rekao: 'Teta Elvira, ovdje Žera. Zovem vas iz Mostara.'


I sad ja, ne sluteći ništa - da bi moglo neko zlo biti - na to njegovo: 'Šta je bilo? Jeste li se to tamo u Mostaru, što posvađali, pa nećete doći kući?'

Onda je nastupila mala pauza, pa će meni Žera, tiho: 'Pa, teta Elvira, jeste li vi čuli za ovu nesreću?'

Ja se malo štrecnem i kažem mu da nisam ništa čula. Onda on skrušeno i tužno da ga jedva mogu čuti: 'Bila je nesreća, Aljoša je poginuo, a Zlaja i Dražen su u Mostaru, u bolnici.'

Onda sam odmah nazvala brata i svog direktora, doktora Đokovića također. On je brže-bolje nazvao svoje kolege u mostarskoj bolnici. Rekli su mu da je Zlajo lakše povrijeđen, a da moj Dražen ima teške i preteške ozljede.

Mi smo se odmah spremili i otišli u Mostar. Tamo smo bili u četiri sata ujutro. Primila nas je dežurna doktorica, izuzetno dobra žena, koja nam je ponudila i svoj ležaj - da malo odmorimo. Rekla nam je da nije nikad, u svojoj praksi a ni u životu uopće, to vidjela: 'Cijeli Mostar bio je tu. Ljudi su došli da daju krv. Bilo je sigurno jedan sat noću, kad se ta omladina razišla.+

Tako je pričala doktorica. Kad sam ja ušla u sobu da vidim mog Dražena, on nije znao za sebe. Bio je već u intenzivnoj njezi. Zlaja nije bio. Mislim da je već sutradan prebačen kući. Međutim, ja sam ostala u Mostaru. Tada su svi, iz Jabuke, pokazali da su uistinu pravi prijatelji i - pomogli su mi kako to samo pravi drugovi mogu. Dražena je trebalo što prije prebaciti na VMA, u Beograd. Tu se Žera puno angažirao.

Poslali su helikopter u Mostar. Ja to nikada neću zaboraviti. Bilo je užasno nevrijeme nad Mostarom. Puhao je jak vjetar. Zbog okolnih planina, izgledalo je kao da je stadion Veleža u nekom velikom loncu.


Čekali smo helikopter spasa. Ja sam nijemo gledala u to užasno nebo, i čekala. Međutim, netko je došao i saopćio mi da se helikopter vratio, jer se nije mogao spustiti. Nešto me je bolno probolo u grudima. O, bože! Brzo sam otišla na telefon, jer sam bila u stalnoj vezi sa Žerom, i rekla mu: 'Žera, dragi, što ćemo? Helikopter se ne može spustiti?!'

Onda je on meni: 'Znamo mi to već, teta Elvira, ne brinite! Poslali smo već avion!'

Mi smo, zatim, otišli do aerodroma. Javili smo bolnici da spreme moga Dražena. Kad je avion sletio, mene su čuvali pred aerodromskom zgradom, da ne otrčim pred avion.

(Stala je. Uzdahnula duboko i obrisala suze. Potom je tiho nastavila... )

Vidjela sam samo hitnu pomoć i nosila na kojima je bio moj Dražen, pokriven čaršavom. Moj brat i ljekar, ušli su s njim u avion. Bio je to petak uvečer. Ja sam se vratila u Sarajevo.

U ponedjeljak otišla sam vidjeti Zlaju, jer je bio kod kuće. Razmišljala sam o svemu. Shvatila sam da je, u toj cijeloj nesreći, vjerojatno taj Fićo bio kriv - jer je bio, kako su mi kasnije pričali, star i raskliman.

Kad se to desilo, sjedište je doslovno palo na Zlaju i zaklonilo ga. Udarilo ga je po nosu, i imao je samo te ozljede. Poslije su mu nešto sređivali na maksilofacijalnoj kirurgiji, ali je brzo došao k sebi, kao da se ništa nije ni dogodilo...


Sarajevo se na Bare preselilo

Na sahrani mog Dražena bilo je 10.000 Sarajlija. Ja toga nisam ni bila svjesna. Poslije su mi to pričali, da se satima i satima odlazilo s groblja. Cijelu noć, na tisuće mladih, sjedili su i plakali pored humke mog Dražena. To je moj Dražen zaslužio jer su ga svi zaista neizmjerno voljeli.

Njegova mi je razrednica rekla, kad je došla kod mene, poslije sahrane: 'Dražen je bio takvo dijete, koje je moralo biti voljeno.'

Eto, Dražen je sam postigao svu tu popularnost, odanost, tu dirljivu ljubav toliko tisuća mladih - tom svojom pojavom, svojim ponašanjem, svojom veselošću i dobrotom...

Mogu vam samo reći: proljeće ga donijelo, jesen ga odnijela. Kratak je bio vijek njegov. Ali, mislim da je - za te svoje godine - postigao mnogo više nego što bi tko drugi za neki duži, dupli život. Život mu je bio stvarno sadržajan..."

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2304757


”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by greeneyes » 19 Sep 2021, 11:53

amidza idriz wrote: 18 Sep 2021, 01:01
Koraci_u_noci wrote: 17 Sep 2021, 09:43 Ode i Minja Subota
Ma boli me neka stvar za njih tamo, ode mi brat, 68 godina.

Sta mi je Minja Subota?
Rahmet mu dusi
Samo sabura

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96630
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34562 times
Been thanked: 21236 times
Contact:
Status: Online

Re: In memoriam

Post by Rum » 19 Sep 2021, 15:36

umro Bojsi iz "Mućki"

Image

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96630
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34562 times
Been thanked: 21236 times
Contact:
Status: Online

Re: In memoriam

Post by Rum » 19 Sep 2021, 15:36

Ubise ga kosmije rakijom
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Naseef Mushroom » 19 Sep 2021, 15:39

Eto pomenu ga ja bez veze na temi o Djokoviću prije 2 sata kao da sam naslutio
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96630
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34562 times
Been thanked: 21236 times
Contact:
Status: Online

Re: In memoriam

Post by Rum » 19 Sep 2021, 15:40

Naseef Mushroom wrote: 19 Sep 2021, 15:39 Eto pomenu ga ja bez veze na temi o Djokoviću prije 2 sata kao da sam naslutio
Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96630
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34562 times
Been thanked: 21236 times
Contact:
Status: Online

Re: In memoriam

Post by Rum » 19 Sep 2021, 15:43

Sutra dan zalosti kod Vucica awww
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119770
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5686 times
Been thanked: 12240 times
Contact:
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Maja » 19 Sep 2021, 20:05

A sta je to s njim i Srbijom

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96630
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34562 times
Been thanked: 21236 times
Contact:
Status: Online

Re: In memoriam

Post by Rum » 19 Sep 2021, 21:29

Preminula Marina Tucaković

Od 2018. vodila borbu s karcinomom

Image



Marina Tucaković umrla je danas u 67.godini, nakon duže borbe s karcinomom, koji joj je dijagnostikovan 2018. godine, i od tada je vodila borbu protiv ove opake bolesti. Ovo je za portal Nova.rs potvrdio njen sin.

Nažalost, njeno stanje se dodatno pogoršalo nakon što se nedavno zarazila koronavirusom. Tada je prebačena u bolinicu gdje je i preminula.

- Nisam bila iznenađena kada su mi rekli da imam rak i pomirila sam se sa tim saznanjem. Nisam burno reagovala reagovala niti pravila dramu, jer sam navikla da sebe uvijek stavljam na posljednje mjesto. A i u životu mi se toliko ružnih i teških stvari izdešavalo da sam navikla da reagujem па loše vijesti. Jednostavno, rekla sam sebi da moram da se pomirim sa istinom i da počnem dа se borim. Odlučila sam da slijedim sve preporuke ljekara i moj ključni savjet svakome ko oboli jeste da upravo to radi. Ljekare morate slušati - ispričala je svojevremeno Marina.

Ona je prije 13 godina doživjela veliku tragediju kada je umro njen sin Miloš Radulović. Marina je pronašla sinovo tijelo u porodičnoj kući u centru Beograda. Priznala je da nikad nije željela saznati rezultate obdukcije.



- Ušla sam u njegovu sobu i zatekla sam to što sam zatekla. Tada je Miloš imao 24 godine. Prvog decembra je to bilo. Uvijek sam imala strah da će mu se nešto dogoditi. Ode vam dijete na ekskurziju pa se bojite kako će stići. Uvijek imate strah za osobe koje volite - rekla je Marina svojevremeno.

Dodala je da usprkos stalnoj brizi te kobne večeri nije imala nikakav loš predosjećaj.

- On je bio toliko veseo, toliko smo se smijali, nisam zaista mogla imati loš predosjećaj. Koliko sam imala ranije iz strahova... I eto baš se dogodilo to čemu se tad sigurno nisam nadala. Nisam to očekivala -ispričala je.

Opisala je kako je Miloš otišao spavati i više se nikad nije probudio, a kad ga je pronašla i pozvala hitnu pomoć, oni su mogli samo ustanoviti smrt.

Marina Tucaković veliko je ime na muzičkoj sceni bivše Jugoslavije. Autorica je nekih od najvećih hitova bivše Jugoslavije, među kojima su "Protiv nas su svi"- Jadranka Stojaković, "Ti samo budi dovoljno daleko" - Generacija 5", "Stakleni hotel" - "Divlje jagode", "Dodirni mi kolena" -" Zana", "Pile moje" - Lepa Brena,"Zora je" - Neda Ukraden i brojnih drugih.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96630
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34562 times
Been thanked: 21236 times
Contact:
Status: Online

Re: In memoriam

Post by Rum » 19 Sep 2021, 21:32

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26735
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14840 times
Been thanked: 3967 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Veca » 19 Sep 2021, 21:41

...laka joj crna zemlja, nikakva starost :(
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119770
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5686 times
Been thanked: 12240 times
Contact:
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Maja » 19 Sep 2021, 21:44

E cuj. Svasta.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20885 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Shadow » 19 Sep 2021, 21:58

Nisam ni znala da je bolesna.
Mirno more

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests