Hoce li biti rata u Bosni, vaše iskreno misljenje

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1074 times
Status: Offline

Re: Hoce li biti rata u Bosni, vaše iskreno misljenje

Post by bagra » 30 May 2021, 08:48

Pasaga wrote: 29 May 2021, 05:58 :cupka :kuku
:cudi reci to njemu
ako smijes :oo
vidis da je vlastorucno oslobodio po bosne.
ono po koje nam i danas pripada. nisu mu
kae dali ameri da gura dalje :cudi
:oo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Fra Mirko Majdandžić: Kakav suživot u BiH, kad je to život

Post by Julia-Klara » 06 Aug 2021, 15:55

Fra Mirko Majdandžić, gvardijana samostana u Fojnici, kaže kako za njega ne postoji suživot već samo zajednički život svih u Bosni i Hercegovini. Rješenje je malo iskrenosti i ljubavi prema drugome. "Nismo dorasli problemima jer rat nismo završili."

Image

DW: Jedan broj političara dovode u pitanje zajednički život u BiH. Možete li nam Vi, kao gvardijan Franjevačkog samostana Duha svetoga u Fojnici i predstavnik franjevačkog reda koji je u BiH preko 700 godina i koje je narod prozvao “čuvarima Bosne”, reći da li je suživot u toj zemlji nemoguć?

Fra Majdandžić: Suživot je kad neko živi uz nekoga, ali nemaš s njim nikave veze. Ja obično koristim termin život. Mi u BiH živimo zajedno. U jednoj kući nas je bilo osmoro djece i nije bilo dana kad se nismo posvadili. To je bilo normalno da se mi djeca potučemo ali i izmirimo. Ali smo živjeli zajedno. Mi ovdje u BiH smo jedan narod koji je možda nešto različitih korijena i vjerskih pogleda, ali mi smo ovdje jedno. I mi ovdje živimo. To što se nekad ne volimo, kao što se braća i sestre zavade, ništa ne mijenja na tome da smo mi sigurno braća i sestre.

Fra Mirko Majdandžić: Mi smo svi u Bosni braća i sestre
Šta treba napraviti da se prevaziđu antagonizmi, koji su, kako se čini, sve veći i veći?


Treba napraviti osnovne okvire da se svako osjeća dobro. Ovdje je dolazio moj ratni i sadašnji prijatelj Željko Komšić, pa su mi Hrvati psovali mater i spominjali roditelje, šta ja njega imam primat. On je i dalje moj drug, mi smo igrali lopte, mada ja mislim da nije ispravno da on bude član Predsjedništva. Hrvati npr. hoće konja i mi hoćemo da nas konj predstavlja ali mi ga izabrali. Ja moram kazat, šta mene čini sretnim u jednoj zajednici. Dok budete Vi, treći, peti meni to određivali – nema tu sreće. Ali, mi nismo dorasli tom problemu, jer mi nismo rat završili. Mi ratujemo i dalje: mi Hrvati, Srbi i Bošnjaci, samo drugim sredstvima. Koristimo glasanje i izbore, koristimo prijatelje, koristimo strah. To je kategorija, koja zna biti irealna. Ja se sad trebam bojati nekog ko se zove Safet, jer ako Safet bude predsjednik općine u Fojnici, ja neću moći živjeti.To je laž.

Je li dobro uređivati BiH po etničkim principima?

Bio sam na Bobovcu prije nekoliko godina (op. red.: kraljevski grad srednjovjekovne Bosne), svirali smo za Dan državnosti BiH. Tada sam rekao, a taj snimak je imao milion pregleda, ova država je u jeku 2. svjetskog rata nastala zato što su ljudi bili pametni i rekli, hajdemo mi najbolje svoje što imamo udružit i napravit zajednicu da živimo – i napravili su Jugoslaviju. Sad bi trebalo da ja kao Hrvat najbolje svoje što imam, svoju kulturu, uložim u našu zajednicu Bošnjaka, Srba, Hrvata i ostalih. Da Srbin uloži sav svoj humor i najbolje što zna napravit. Ne može biti smetnja što je Srbin, smetnja je ako ne valja, ako nije čovjek. I da Bošnjak uloži svu svoju nježnost i dobrotu i osjećaj prema BiH, ali ne da misli da samo on voli BiH, i ja je volim. Ako mater ima troje djece, svako dijete na različit način voli mater ali svako je voli. Ali ne možeš ti kazat da ja mamu ne volim.

Ali zar politički predstavnik Srba Milorad Dodik to ne kaže?

Dodik ne bi postojao i ne bi imao nikakve snage da ne postoji Komšić i Izetbegović, jer oni jedni drugima daju snagu. Oni su kao trofazna struja. Oni jedni drugima pale motore i oni jedan drugome trebaju.

Šta je rješenje?
Rješenje je malo iskrenosti i ljubavi prema onom drugome. Primjer: Prije nekoliko dana sam prešao preko Rostova, tamo se traži gdje su zakopani pobijeni Hrvati iz Bugojna. Nema šansi da Bošnjaci Bugojna poput Mlače (op. Red.: ratni načelnik Bugojna) ne zna gdje su njihove kosti, kao ni ministri Selimović i Cikotić. Iskreno bi bilo da kažu, braćo ili polubraćo ili amidžići Hrvati, eno gore iskopajte, odnesite kosti i sahranite ih. E tad bi ja vjerovao da ima želje da nešto gradimo, tad bi Srebrenica bila i Hrvatima sveto mjesto. Ne mogu ja samo svoje žrtve proglasiti svetima. Hajmo ih pronać sve. Na Kazanima treba biti podignut spomenik ubijenim Srbima, prošlo je više od 25 godina, gradonačelnica Benjamiuna Karić je to obećala i vjerujem joj više nego Izetbegoviću. Bio sam jednom u Vogošći sa reisom Kavazovićem koji je tada bio Tuzlanski muftija. Razgovarali smo o toma šta da radimo da li da vjerski sahranimo žrtvu a našao si samo potkoljenicu ili recimo 6 posto ostatka skeleta. I rekli smo otprilike isto: tim ljudima, pogotovo ako su žrtve a jesu, je svejedno – oni su u raju, dženetu. Nama koji smo ostali važno je da znamo gdje ću upalit svijeću, gdje ću molit fatihu. Ni ti što su tu sjedili nisu bili iskreni. Iako su znali gdje ima grobnica i pokopanih i jednih i drugih i trećih, nisu to htjeli reći.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Fra Mirko Majdandžić: Kakav suživot u BiH, kad je to život

Post by insomnia » 06 Aug 2021, 15:56

Dodik ne bi postojao i ne bi imao nikakve snage da ne postoji Komšić i Izetbegović, jer oni jedni drugima daju snagu. Oni su kao trofazna struja. Oni jedni drugima pale motore i oni jedan drugome trebaju.
Drzi sa ti pope biblije. Ne prdi okolo
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Fra Mirko Majdandžić: Kakav suživot u BiH, kad je to život

Post by Šabović Adis » 06 Aug 2021, 16:06

insomnia wrote: 06 Aug 2021, 15:56
Dodik ne bi postojao i ne bi imao nikakve snage da ne postoji Komšić i Izetbegović, jer oni jedni drugima daju snagu. Oni su kao trofazna struja. Oni jedni drugima pale motore i oni jedan drugome trebaju.
Drzi sa ti pope biblije. Ne prdi okolo
:klanja :klanja :klanja :klanja :klanja
Ne mereeee 👉👌

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Fra Mirko Majdandžić: Kakav suživot u BiH, kad je to život

Post by The 51st State » 06 Aug 2021, 16:13

insomnia wrote: 06 Aug 2021, 15:56
Dodik ne bi postojao i ne bi imao nikakve snage da ne postoji Komšić i Izetbegović, jer oni jedni drugima daju snagu. Oni su kao trofazna struja. Oni jedni drugima pale motore i oni jedan drugome trebaju.
Drzi sa ti pope biblije. Ne prdi okolo
Dobro je se nalupo, melem za fgrovce.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11827
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2920 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Fra Mirko Majdandžić: Kakav suživot u BiH, kad je to život

Post by Naseef Mushroom » 06 Aug 2021, 16:13

Mogu donekle shvatiti patetiku za Dodika i Bakira ali staviti Bakira i Komšića u istu rečenicu?
Da nema Komšića ne bi postojao Bakir i obratno :D.

Neda Fra na Čovića svog
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16209 times
Status: Offline

Re: Fra Mirko Majdandžić: Kakav suživot u BiH, kad je to život

Post by Fuddo » 06 Aug 2021, 16:48

Sto jest jest,
Dirljivo
Tacno me neka toplina od tog tamo suqrtza
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hoce li biti rata u Bosni, vaše iskreno misljenje

Post by Krokodil Behko » 21 Sep 2021, 19:13

online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Hoce li biti rata u Bosni, vaše iskreno misljenje

Post by Pasaga » 21 Sep 2021, 19:15

ovo mi se nevidi na stroju .... :place
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Hoce li biti rata u Bosni, vaše iskreno misljenje

Post by Lavlje_srce » 21 Sep 2021, 19:45

Rat se pripremio i zaceo kad je bio potreban, sada nije. Neki nikad nece shvatiti doduse.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

AVDO AVDIĆ: Tačno Na dan kada je Karadžić prijetio nestankom muslimana, Dodik prijeti “scenarijem iz ’92.”

Post by Krokodil Behko » 15 Oct 2021, 10:03

Image


Piše: AVDO AVDIĆ

Bio je 14. oktobar 1991. godine i Radovan Karadžić je izašao za govorinicu Skupštine Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine.

“Ovo nije dobro što vi radite. Ovaj put na koji vi želite da izvedete BiH jeste ista ona autostrada pakla i stradanja kojim su pošli Slovenija i Hrvatska. Nemojte da mislite da nećete Bosnu i Hercegovinu odvesti u pakao, a muslimanski narod možda u nestanak. Jer muslimanski narod ne može da se odbrani ako bude rata ovdje”, rekao je Karadžić.





Bio je 14. oktobar 2021. godine kada Milorad Dodik izašao pred novinare u Istočnom Sarajevu i zaprijetio scenarijem iz ’92. godine.

“Upućujem te na ’92. godinu”, kazao je Milorad Dodik nakon što je upitan na koji će način preuzeti kasarne Oružanih snaga BiH koje se nalaze na teritoriji RS.





Prije nego se obratio medijima, Dodik je imao niz sastanaka u Istočnom Sarajevu. Na noge su mu došli i ambasadori nekoliko članica EU.

“Dovoljno”, reći će Dodik nakon što su ga novinari upitali koliko se ambasada odazvalo njegovom pozivu za sastanak u Istočnom Sarajevu.

Koliko god mediji sa sjedištem u Sarajevu Dodikov sastanak sa predstavnicima jedanaest ambasada proglašavali debaklom, to uopće nije tako. Pokušajmo biti objektivni – jedanaest država u četvrtak je dalo legitimitet Miloradu Dodiku i njegovom rušilačkom pohodu. To što u administrativnom centru Vlade RS nije bilo predstavnika, za Sarajevo najbitnijih, pet ambasada poznatih kao Kvinta, ne znači, zapravo, ništa.

Čuli ste, vjerujem, za Južnu Osetiju. To područje koje se nalazi u granicama međunarodno priznate Gruzije niko osim Rusije ne naziva državom. De jure – Južna Osetija nije država. Ali “de facto” se radi o nezavisnoj republici. Gruzija ne priznaje Južnu Osetiju kao zaseban entitet, ali to uopće ne mijenja faktičko stanje na terenu. Niti će vječno zabrinuti Zapad ući u rat s Rusijom zbog Južne Osetije, niti Gruzija kontroliše dio svoje teritorije. Južna Osetija je provela dva neustavna referenduma o nezavisnosti koja niko nije priznao. Pa, ipak, Južna Osetija postoji. Bez legitimiteta i bez legaliteta. Ali postoji.



Milorad Dodik ide do kraja. Za razliku od Južne Osetije on ima institucije. Ima jake policijske snage, ima pravosuđe RS-a, ima autonomnu poreznu upravu, ima entitetsku vladu i ima, osim u Brčko distriktu, jasno označenu teritoriju. Ko ga može zaustaviti? Visoki predstavnik Crhtistian Schmidt? To je onaj Nijemac iz CSU-a čiji stranački šef Horst Seehofer godinama gaji dobre odnose s Putinovim režimom. To je onaj Visoki predstavnik za BiH što otvara sajmove po Srbiji, tražeći mrvicu pažnje Aleksandra Vučića. Svoje bonske ovlasti Schmidt je stavio duboko u ladicu. Ne zanima ga to što Republika Srpska u svom Službenom glasniku objavljuje ukaze i zakone kojim OHR množi za nulom. Mada, ako ćemo biti realni, svaki broj koji pomnožite sa Christianom Schmidtom za rezultat će imati – nulu.

Valentin Inzko je, barem, bio zabrinut. Christian Schmidt nije ni to. A imamo li mi razloga za zabrinutost? Imamo, itekako.

Sagledajmo stvari realno. Kada Dodik usvoji zakone o povlačenju iz Oružanih snaga BiH, kada, po uzoru na ’92., preuzme kasarne na teritoriji RS-a, ko će reagirati? Evropska unija? Hoće. Izrazit će istu onoliku zabrinutost koliku je izrazila nakon ruske okupacije istočne Ukrajine. I onda će, na kraju, recimo Njemačka, odbiti da prodaje oružje i municiju u “zonu potencijalnog konflikta”. Šta će preuzeti NATO? Raketirat će položaje MUP-a RS-a, otprilike, onako kako su raketirali snage Igora Girkina Strelkova i njegovih separatista u Dombasu i drugim “privremeno zauzetim dijelovima” Ukrajine, kojoj su obećavali NATO, pa je nikad nisu primili u NATO. Faktičko stanje na terenu. To je ono što se jedino priznaje u međunarodnoj diplomatiji i stvarnom životu. Faktičko stanje na terenu je i Sjeverni Kipar. Ne priznaju ga, ali postoji. I, mada svi listom tvrde da je nelegalna tvorevina, nikada nije poduzeta nijedna vojna ili bilo koja druga operacija da se ta paradržavna tvorevina ukoloni sa lica zemlje.

“Nikome dlaka s glave neće faliti”, reći će Milorad Dodik nakon što je najavio preuzimanje kasarni metodama iz ’92. godine.

Vjerujem mu. Jer Republika Srpska nema više potrebe da skida nesrpske glave u Foči, Višegradu, Prijedoru i Banja Luci. Taj posao je završen od ’92. do ’95. godine. Ono malo Bošnjaka i Hrvata što se vratilo u Republiku Srpsku može poslužiti za dokazivanje “otvorenosti” i “tolerancije” srpskog društva.

(SB)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: AVDO AVDIĆ: Tačno Na dan kada je Karadžić prijetio nestankom muslimana, Dodik prijeti “scenarijem iz ’92.”

Post by Julia-Klara » 15 Oct 2021, 10:04

:lud
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11753 times
Contact:
Status: Online

Re: AVDO AVDIĆ: Tačno Na dan kada je Karadžić prijetio nestankom muslimana, Dodik prijeti “scenarijem iz ’92.”

Post by Maja » 15 Oct 2021, 10:39

Govoreći o sastanku kazao je da je imao u planu "relaksirati atmosferu pozivom prijatelja harmonikaša u kabinet". S obzirom na to da prijatelj nije bio u mogućnosti da dođe, žurku je najavio za ponedjeljak, a na pitanje šta će pjevati, Dodik je odgovorio: "Nema te više Alija".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11753 times
Contact:
Status: Online

Re: AVDO AVDIĆ: Tačno Na dan kada je Karadžić prijetio nestankom muslimana, Dodik prijeti “scenarijem iz ’92.”

Post by Maja » 15 Oct 2021, 10:42

A u ovom clipu gore vidi se da ga je strah. Rijeci koje izgovara uopste ne pasu njegovom govoru tijela. Sokantnim izjavama samo nastoji prikriti koliki je mis.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: AVDO AVDIĆ: Tačno Na dan kada je Karadžić prijetio nestankom muslimana, Dodik prijeti “scenarijem iz ’92.”

Post by ironman » 15 Oct 2021, 10:49

Mi smo vec mjesec dana u Endgameu..odrekla ga se opozicija,sad je pitanje ko cena bivolovo mjesto..
A cim prije ovo pokrene prije ce se sve zavrsit..
Nasa sreca u nesreci je sto je ybn rusija i vise nego dovoljno daleko a srbija kakav je faktor vidimo na Kosovu..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: AVDO AVDIĆ: Tačno Na dan kada je Karadžić prijetio nestankom muslimana, Dodik prijeti “scenarijem iz ’92.”

Post by Julia-Klara » 15 Oct 2021, 12:00

Maja wrote: 15 Oct 2021, 10:42 A u ovom clipu gore vidi se da ga je strah. Rijeci koje izgovara uopste ne pasu njegovom govoru tijela. Sokantnim izjavama samo nastoji prikriti koliki je mis.
Ovo je tacno. Vec par intevjua se vidi koliko je "pogubljen", a (meni) je eskaliralo i bilo preocito kada je narodnu Skupstinu Republike Srpske nazvao Nardnom Republikom. Tacno vidis da ne zna "dje goni"
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: AVDO AVDIĆ: Tačno Na dan kada je Karadžić prijetio nestankom muslimana, Dodik prijeti “scenarijem iz ’92.”

Post by amidza idriz » 15 Oct 2021, 14:09

Sekunde mi ga nije zao i na vjesalima da zavrsi jer je spreman sve popisati pa i mrtve samo da bi ostao na vlasti.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hoce li biti rata u Bosni, vaše iskreno misljenje

Post by Krokodil Behko » 15 Oct 2021, 17:31

Ne znam da li se Bakir sprema, ali Amerikanci već vrše pripreme za rat, reklo bi se.
Danas, u sred Sarajeva, u krugu američke ambasade, vježba specijalne policije


Policijski službenici Specijalne policijske jedinice Federalne uprave policije učestvovali su danas u vježbi “Operation Alliance Shield” u organizaciji Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu.

Ova vježba predstavlja simulaciju stvarne sigurnosne situacije i pripravnosti u hitnim situacijama s ciljem prikazivanja spremnosti, obučenosti i koordinacije policijskih i sigurnosnih službi u Bosni i Hercegovini.

Jedan od ciljeva vježbe je uspostava lanca zapovijedanja i kontrole radi efikasnije komunikacije i bržeg odgovora.


online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Hoce li biti rata u Bosni, vaše iskreno misljenje

Post by Melek » 15 Oct 2021, 17:32

Jašta neg sprema, eno danas zauzeo Ferhadiju :jupi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Hoce li biti rata u Bosni, vaše iskreno misljenje

Post by Hannibal » 15 Oct 2021, 17:37

bakir se sprema ko rahmetli babo sto mu se spremo birvaktile pa izginu narod zbog njegove pasivnosti. naslijedio je od oca malokrvnost, obojica su ko smlate
🐽

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: anamelessghoul and 17 guests