Doniranje organa

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Da li bi donirali svoje organe nakon smrti ?

DA
19
79%
NE
1
4%
ramišljao sam o tome
1
4%
nemam stav po tom pitanju
1
4%
sumnjam da bi prava osoba dobila moj donirani organ
0
No votes
neko bi unovcio moj organ
1
4%
samo svojoj najbližoj familiji
1
4%
 
Total votes: 24

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Haram transplatacija-Krmeci bubreg

Post by Naseef Mushroom » 20 Oct 2021, 23:17

animals wrote: 20 Oct 2021, 20:54
Maja wrote: 20 Oct 2021, 20:53

Bezveze ti je ponasanje.
Niko te ne tjera da budes religiozan al sta imas ismijavati one koji to jesu.
Zasto nikad ne mozemo vidjeti katolike i pravoslavce da uriniraju po svojoj vjeri?
Jesi ovdje vidjela katolika da prica o vjeri..
i govori, bljak je ono sto muslimani jedu..
Pa kako će katolici govoriti da je bljak ono šta muslimani jedu kada nema jela što muslimani jedu a katolici ne smiju jesti?
Prvo treba biti takva situacija i da postoji takvo meso da bi mogao katolike ovdje predstavljati kao tolerantne i merhametli.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3116
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times
Status: Offline

Re: Haram transplatacija-Krmeci bubreg

Post by CikCikCikPogodi » 21 Oct 2021, 09:26

Naseef Mushroom wrote: 20 Oct 2021, 22:55
CikCikCikPogodi wrote: 20 Oct 2021, 22:31
Sve to vegansko na kraju rezultira alzheimerom.
Nisam znao za alzheimer ali sam od početka imao odbojnost jer ne može biti normalno i zdravo i slutio sam da će biti posljedica.
Pa mi danas kod pravog mesa oboljevamo jer svašta špricaju u to, možete onda misliti šta tek stavljaju u ovo
Pa manji unos masnoce povećava rizik.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Haram transplatacija-Krmeci bubreg

Post by Mutevelija » 21 Oct 2021, 13:53

Maja wrote: 20 Oct 2021, 22:21 Samo za Mutu

Seen
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Haram transplatacija-Krmeci bubreg

Post by Mutevelija » 21 Oct 2021, 13:54

Krokodil Behko wrote: 20 Oct 2021, 22:09
Mutevelija wrote: 20 Oct 2021, 20:05

U bibliji piseeeee starom zavjetu. Nema toga u Kuranu.

Inace magare je haram pojesti.


Prepisano od Egipćana i svinjetina i sunećenje. Jesil znao to?
Moras prepraviti informaciju jel stariji Mojsije I Abraham.
Za vrijeme Mojsija su Zidovi bili u Egiptu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Haram transplatacija-Krmeci bubreg

Post by Šabović Adis » 22 Oct 2021, 04:51

Maja wrote: 20 Oct 2021, 21:01
Šabović Adis wrote: 20 Oct 2021, 20:58

Aaaa...
Ljubomoran sam na njega, smeta mi da se za njega zna a za mene ne, pa zato.
Haj vidimo se sutra u ova doba.
Eno, udijelim najkompliment svih vremena ikad i fasujem ćušku.
Žene...
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7928 times
Status: Online

Re: Doniranje organa

Post by Krokodil Behko » 31 Oct 2022, 09:58

BOLNA ISTINA: U BiH još nije razvijena svijest o značaju doniranja organa nakon moždane smrti


Image

Posvetila sam se razvoju mladih kadrova, uspjela u namjeri da stvorim dinamičan tim visokoeduciranih ljekara. Svi oni su osposobljeni za vođenje različitih dijalitičkih metoda, plasiranja katetera za dijalizu, primjenu metode UZ pluća što se prvi put radilo u Bosni i Hercegovini zahvaljujući edukacijama koje su obavljali u Italiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim zemljama. Većina ih je stekla zvanje subspecijalista i magistara nefrologije.

Izjavila je to profesorica dr. Halima Resić, ljekar specijalista internista, subspecijalista nefrolog, penzionisana redovna profesorica Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i profesorica emeritus Univerziteta u Sarajevu.

Profesorica dr. Halima Resić birana je u sva zvanja na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, u zvanje docenta 2003. godine, u zvanje vanrednog profesora 2006. i u zvanje redovnog profesora 2013., gdje je izvela deset magistara nauka i dva doktora nauka.


Naglašava da je važno kakve učitelje imate, od koga učite i kakvu bazu steknete.

- Ja sam imala sreću učiti od izuzetnih profesora i odličnih asistenata, koji su mi prenijeli neprocjenjivo znanje. Kad sam počela raditi bila sam najmlađi specijalista u Kliničkom centru. Sa 29 godina sam specijalizirala, ali smatram da sam najviše naučila kao student. Tokom rada na UNSA, kao asistent, kasnije i kroz akademska napredovanja, uvijek sam željela da prenesem to znanje studentima koji su željni znanja - naglasila je.

U toku karijere profesorica Resić napisala je 180 naučnih i stručnih radova objavljenih u domaćim i stranim časopisima, bila aktivni učesnik mnogobrojnih evropskih i domaćih kongresa i simpozija prezentirajući svojim radovima bosansko-hercegovačku nefrologiju. Bila je član uređivačkog odbora „Bantao Journala“, časopisa Udruženja balkanskih nefrologa. Citirana je u mnogim člancima iz oblasti nefrologije. Objavila je 12 knjiga i monografija. Aktivna je recenzentica u brojnim uglednim domaćim i međunarodnim časopisima.

- Cilj je da se piše, da se stvara. Vrijedite toliko, koliko ostavite iza sebe, koliko napišete, koliko je to čitano - potcrtava profesorica Resić.

Na čast profesora emeritusa Univerziteta u Sarajevu profesorica Resić promovirana je 2020. godine.


- Kad govorimo o akademskom napredovanju i zvanju, sigurno je počasno zvanje profesor emeritus vrhunac u karijeri svakog od nas profesora. To je priznanje da se prepoznaje naš rad, predanost i izvrsnost, kao i naš doprinos u akademskoj, naučnoj i pedagoškoj oblasti. Drago mi je da sam u godinama koje su uslijedile to mogla prezentirati na različitim međunarodnim naučnim skupovima, time promovirati UNSA i Bosnu i Hercegovinu - naglasila je.

Članica je Upravnog odbora Evropske asocijacije profesora emeritusa (E.A.P.E.), osnovane 2017., a okuplja profesore emerituse u cilju stvaranja i očuvanja veza među profesorima emeritusima diljem Evrope kroz, između ostalog, saradnju u provođenju istraživačkih projekata, izradu i objavljivanje naučnih radova, razmjenu znanja i ideja proizašlih iz različitih naučnih oblasti i umjetnosti.

- Ponosna sam što sam jedina članica Evropske asocijacije profesora emeritusa iz Bosne i Hercegovine, ali se nadam da ću u narednom periodu uključiti i druge kolege – profesore emerituse Univerziteta u Sarajevu u Evropsku asocijaciju profesora emeritusa - navodi profesorica Resić. Pojašnjava da ta asocijacija okuplja i dobitnike Nobelove nagrade, te da je organizirala već dva kongresa, a izdaje i časopis, kao i newsletter.

- Kad uzmete u obzir da se radi o generaciji 65+ i sa koliko entuzijazma i snage i dalje stvaraju i prenose znanje, članstvom u toj asocijaciji motivirani ste da dalje napredujete. Ja sam upravo napisala rad koji će uskoro biti objavljen, a odnosi se na trend nadomještanja bubrežne funkcije u posljednjih deset godina u Bosni i Hercegovini - naglasila je.

Profesorica Resić imala je, na 5. mediteranskom kongresu nefrologa, koji okuplja nefrologe iz 20 zemalja, značajno uvodno predavanje o temi Green Nefrology/Green Dialisys, kao predsjednica Mediteranskog udruženja nefrologa koje je vodila od 2018. do 2022. godine.

- Kad govorimo o klimatskim promjenama Green Nefrology/Green Dialisys (green nefrologija/green dijaliza) su novina. O tome se počelo govoriti u Ujedinjenom Kraljevstvu prije deset godina, a u drugim evropskim zemljama tek od ove godine. Dok sam pripremala predavanje o toj temi i sama sam učila - ističe profesorica Resić te dodaje da je, bez obzira na izazov, suština prenošenje znanja i edukacija ljudi.

Profesorica Resić je izabrana za člana Komiteta za kontinuiranu medicinsku edukaciju i člana boarda Renal Sister Center, koju bira Međunarodno udruženje nefrologa (ISN).

- To je prvi put da je neko iz regiona dobio tako visoko priznaje, što je i veliki uspjeh nefrologije u Bosni i Hercegovini. Članstvo u Komitetu stiče se dugogodišnjim zalaganjem za razvoj i unaprjeđenje nefrologije u određenoj državi ili regionu - kazala je prof. dr. Resić, koja je to članstvo dobila nakon više od 40 godina rada u struci.

Njen rad je prepoznat i podržan širom svijeta, te je 2017. izabrana i za predsjednicu Balkanske asocijacije nefrologa (BANTAO) koja broji 11 zemalja, a 2018. za predsjednicu Mediteranskog udruženja nefrologa. Članica je i potpredsjednica Internacionalne akademija nauka i umjetnosti u BiH.


Među ostalim, predsjednica je Komisije za renalni Registar Bosne i Hercegovine, koji je član Evropskog renalnog registra. Predsjednica je Donorske mreže BiH i bila je članica Transplantacionog komiteta Vijeća Evrope. Deset godina je bila predsjednica Udruženja ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u Bosni i Hercegovini.

Osim akademskog, prof. dr. Resić ima izniman građanski aktivistički angažman u podizanju svijesti o potrebi i mogućnostima darivanja organa, o značaju kadaverične transplantacije organa, kao i unaprjeđenju zdravlja, o čemu svjedoče brojni dokumentirani istupi u javnom prostoru Bosne i Hercegovine.

- U BiH još nije razvijena svijest o značaju doniranja organa nakon moždane smrti, te Donorska mreža ulaže ogromne napore u aktiviranje građana da potpišu donorske kartice. Svaka potpisana donorska kartica spašava jedan i više života - ističe profesorica Resić te dodaje 'Donorstvo je zaista plemenito i humano'.

Za naučni i stručni rad dobila je više priznanja i nagrada, a profesorica Resić kaže da su najvažnije nagrade one koje dobijete od struke, od kolega iz Bosne i Hercegovine ali i stranih stručnjaka koji prepoznaju vaš rad.

- U struci je posebno značajno kad rad prepozna i nagradi Evropsko udruženje nefrologa i Svjetsko udruženje nefrologa - navela je profesorica Resić, saopćila je Služba za informiranje UNSA.

Odlazak u mirovinu za nju ne znači kraj aktivnog rada, te kaže da čovjek i dalje otkriva svoje kapacitete i mogućnosti.

- Ponekad imam osjećaj da više radim otkako sam u mirovini, pogotovo u struci i nauci. Ponosna sam što sam profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu i što još dajem doprinos nauci - ističe profesorica Resić.

Istaknula je značaj nauke i Univerziteta u Sarajevu uz napomenu da ‘treba biti ponosan svako ko može reći da je student Univerziteta u Sarajevu’.

- Nauka mora biti dio vas. Vi morate svaki dan nešto novo naučiti, nešto novo saznati da biste to znanje mogli da prenesete. Nauka ne treba predstavljati opterećenje, treba da predstavlja motornu snagu, da predstavlja izazove i bude dio vas. Znanje je kapital, to vam niko ne može oduzeti. Ulagati u znanje i nauku, najveći je kapital - poručila je profesorica mladim generacijama.
online

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by Zana » 31 Oct 2022, 10:01

Ja imam karticu. Da sam donor. U novčaniku je uvijek. :nora
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by Julia-Klara » 31 Oct 2022, 10:17

Ne znam da li mogu biti donor sad :ovaj
Znam da krv ne smijem darivat :tuga

Moracu se raspitat, ali mislim da ne bih smjela ni organe :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11897
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13547 times
Been thanked: 5695 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by Nice » 01 Nov 2022, 17:17

Nemam karticu, ali mojima sam odavno dala na znanje da mogu darivati sve što bude valjalo kad umrem :ok

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96625
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34554 times
Been thanked: 21232 times
Contact:
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by Rum » 01 Nov 2022, 17:47

Zana wrote: 31 Oct 2022, 10:01 Ja imam karticu. Da sam donor. U novčaniku je uvijek. :nora
Sta sve treba za karticu
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96625
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34554 times
Been thanked: 21232 times
Contact:
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by Rum » 01 Nov 2022, 17:49

Koji organi i tkiva se mogu presađivati?

Bubrezi, srce, jetra , pluća, gušterača, tanko crijevo, rožnjače, srčani zalisci, kosti, tetive, koža. Reproduktivni organi i tkiva se ne uzimaju od mrtvih osoba.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by insomnia » 01 Nov 2022, 17:50

Ovo ko kad forum uzimas za uzorak na izborima.
Svi su protiv SDA. E tako i sa organima. Svi ili imaju karticu ili su rekli svojima. U stvarnosti ako se potrefi jedan u pet godina puna saka brade
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10145
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8298 times
Been thanked: 8678 times
Status: Online

Re: Doniranje organa

Post by immuno » 01 Nov 2022, 17:58

Julia-Klara wrote: 31 Oct 2022, 10:17 Ne znam da li mogu biti donor sad :ovaj
Znam da krv ne smijem darivat :tuga

Moracu se raspitat, ali mislim da ne bih smjela ni organe :ovaj
Mi nemozemo 😔

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by Zana » 01 Nov 2022, 18:31

insomnia wrote: 01 Nov 2022, 17:50 Ovo ko kad forum uzimas za uzorak na izborima.
Svi su protiv SDA. E tako i sa organima. Svi ili imaju karticu ili su rekli svojima. U stvarnosti ako se potrefi jedan u pet godina puna saka brade
Ja sam svoj dio posla uradila. Sve čage potpisala. Dalje je na medicini, doktorima, nauci, sreći/nesreći.

Ne znam, da probaš na kakav medicinski forum pa da njima śukneš? :mmm
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by Zana » 01 Nov 2022, 18:32

Rum wrote: 01 Nov 2022, 17:47
Zana wrote: 31 Oct 2022, 10:01 Ja imam karticu. Da sam donor. U novčaniku je uvijek. :nora
Sta sve treba za karticu

Ja već zaboravila. Ako se sjetim, javim ti. Ili guglaj. Samo ne znam možeś li ti, teb je bijeli luk proklijo po organima :mmm
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

CobaltOsha
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 294
Joined: 07 Oct 2022, 22:00
Has thanked: 30 times
Been thanked: 93 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by CobaltOsha » 01 Nov 2022, 18:34

Zana wrote: 01 Nov 2022, 18:31
insomnia wrote: 01 Nov 2022, 17:50 Ovo ko kad forum uzimas za uzorak na izborima.
Svi su protiv SDA. E tako i sa organima. Svi ili imaju karticu ili su rekli svojima. U stvarnosti ako se potrefi jedan u pet godina puna saka brade
Ja sam svoj dio posla uradila. Sve čage potpisala. Dalje je na medicini, doktorima, nauci, sreći/nesreći.

Ne znam, da probaš na kakav medicinski forum pa da njima śukneš? :mmm
Ma i on ce potpisati da mogu njegovu kosu transplatirati nekome.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by insomnia » 01 Nov 2022, 18:38

Mogu im jedino kurac donirati
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by insomnia » 01 Nov 2022, 18:38

Nemogu ja. Ja nisam vakcinisan. Nisam građanin sto rece Makron
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2022, 14:53

Ni krv ne mogu davati :zid
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Doniranje organa

Post by ina » 06 Nov 2022, 11:47

Nice wrote: 01 Nov 2022, 17:17 Nemam karticu, ali mojima sam odavno dala na znanje da mogu darivati sve što bude valjalo kad umrem :ok
I ja. I neka me kremiraju i bace u more. Ili uz vjetar u blizini nekog drveta.
Svijest ima sidrište.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests