Afganistan

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Devetogodišnja djevojčica iz Afganistana spašena od udaje za 55-godišnjaka

Post by MunDzi » 03 Dec 2021, 18:50

The 51st State wrote: 03 Dec 2021, 18:28
MunDzi wrote: 03 Dec 2021, 18:20
Kako ti shvatas ovu recenicu?
"He took my daughter as collateral until I pay him back,” Malik said in a phone interview on November 9, eight days after the CNN broadcast. "

Kako to necija devetogodisnja cerka moze biti asset koji pozamljivac novca moze tek tako uzeti kao garanciju za zajam. i sta ce joj uraditi ako se kredit ne vrati? Unovciti je negdje na pijaci?

De malo. Razuman si covjek. Ne ide ova prica nikako, cak i da je istina da nije za udaje. Opet nije u redu.
Nsam ni reko da je uredu, samo sam reko da je cnn story fejk. A stav talibana prema zenama i braku imas na zadnjem mom upisu topik afganistan.
:ok Ok. Fejk je u onom bukvalnom smislu da je udaju.

Ali i ocevo obrazlozenje je zastrasujuce, tako da fokus na sam brak i nije bitan - jer ona je ocigledno vreca necega i moze se s njom trgovati, a kako ce je neko unovciti nije iskljucena ni udaja.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96702
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34627 times
Been thanked: 21271 times
Contact:
Status: Online

Re: Devetogodišnja djevojčica iz Afganistana spašena od udaje za 55-godišnjaka

Post by Rum » 03 Dec 2021, 18:50

Image ZAmisli kad se ova bagra docepa da radi sta hoce
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Devetogodišnja djevojčica iz Afganistana spašena od udaje za 55-godišnjaka

Post by The 51st State » 03 Dec 2021, 18:53

MunDzi wrote: 03 Dec 2021, 18:50
The 51st State wrote: 03 Dec 2021, 18:28

Nsam ni reko da je uredu, samo sam reko da je cnn story fejk. A stav talibana prema zenama i braku imas na zadnjem mom upisu topik afganistan.
:ok Ok. Fejk je u onom bukvalnom smislu da je udaju.

Ali i ocevo obrazlozenje je zastrasujuce, tako da fokus na sam brak i nije bitan - jer ona je ocigledno vreca necega i moze se s njom trgovati, a kako ce je neko unovciti nije iskljucena ni udaja.
Ne mere se to ni zamisliti, nego me nervira lazno disebriznistvo i patronisanje, a li dobro tako je odvajkada sile rade svoje, ljudi su kolaterala.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96702
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34627 times
Been thanked: 21271 times
Contact:
Status: Online

Re: Devetogodišnja djevojčica iz Afganistana spašena od udaje za 55-godišnjaka

Post by Rum » 03 Dec 2021, 19:00

Da talibani vide ženu poput mene, odmah bi me prisilno udali"

"Imam 23 godine. Da talibani vide ženu poput mene, odmah bi me prisilno udali za nekog od svojih boraca. To bi bilo silovanje pod krinkom braka. To je njihova verzija Kurana. Smatraju da smo mi žene ratni plijen", kazala je.

"Otkuda sam? Iz Afganistana. Gdje sam rođena? U Iranu. Gdje sada živim? To ne želim reći. Oni smatraju da su osobe poput mene, iz Afganistana, bez identiteta. Moja sreća, moja tuga, moje brige – to sve njima nije bitno jer sam iz Afganistana. Kada govorim o ovoj situaciji, optužuju me da kritiziram islam. Baš me briga. Nastavljat ću raditi to što radim jer time ukazujem na probleme svih žena", dodala je.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Devetogodišnja djevojčica iz Afganistana spašena od udaje za 55-godišnjaka

Post by MunDzi » 03 Dec 2021, 19:17

The 51st State wrote: 03 Dec 2021, 18:53
MunDzi wrote: 03 Dec 2021, 18:50
:ok Ok. Fejk je u onom bukvalnom smislu da je udaju.

Ali i ocevo obrazlozenje je zastrasujuce, tako da fokus na sam brak i nije bitan - jer ona je ocigledno vreca necega i moze se s njom trgovati, a kako ce je neko unovciti nije iskljucena ni udaja.
Ne mere se to ni zamisliti, nego me nervira lazno disebriznistvo i patronisanje, a li dobro tako je odvajkada sile rade svoje, ljudi su kolaterala.
A to za lazno dusebriznistvo amerike se slazem. :ok

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22657
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13028 times
Been thanked: 12686 times
Status: Offline

Re: Devetogodišnja djevojčica iz Afganistana spašena od udaje za 55-godišnjaka

Post by Dori » 04 Dec 2021, 10:16

The 51st State wrote: 03 Dec 2021, 18:32
Dori wrote: 03 Dec 2021, 18:31

Jasta da nije u redu….Daleko od toga.
Vijest nebitna da li je fake ili ne. Ovakve stvari se desavaju svakodnevno i to je vise nego žalosno.
Ova vijest je nažalost samo kap u moru.
Zato su talibani i dosli na vlast da prekinu ovakve i slicne prakse.
Ako je tako, svaka čast. Mada….
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27278
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14281 times
Been thanked: 14616 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by ironman » 05 Dec 2021, 08:33

Znaci striktno gay sadrzaj na taliban tv..fino
dream of spring..
...at dawn look to the east.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by The 51st State » 05 Dec 2021, 08:55




User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Pasaga » 05 Dec 2021, 10:11

upravo sad slusam,dnevno streljaju po stotine ljudi

:sok
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2021, 10:25

AFGANISTAN PRED POTPUNIM SLOMOM: Zemlja je na rubu gladi, ove zime moglo bi umrijeti milion djece


Image


AFGANISTAN PRED POTPUNIM SLOMOM: Zemlja je na rubu gladi, ove zime moglo bi umrijeti milion djece
Izgladnjela djeca i anemične majke preplavile su bolnice od kojih mnogima nedostaje opreme kojom su ih opskrbljivali inozemni donatori.

Svijet

Prije 17h Prije 14h

4

Gotovo četiri mjeseca od talibanskog preuzimanja vlasti u Afganistanu, ta je zemlja na rubu gladi koja ove zime prijeti usmrtiti milion djece, piše The New York Times. Ta crna brojka nadmašila bi ukupan broj afganistanskih civila poginulih u ratu u posljednjih 20 godina.

Loša prehrana stanovništva nije novost u Afganistanu, zemlja pati od pomanjkanja prehrambenih namirnica desetljećima. Ali ove zime, procjenjuje se, oko 22,8 miliona ljudi suočit će se s potencijalno smrtonosnom prehrambenom nesigurnošću, pokazala je analiza Svjetskog programa za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda. To je više od polovine afganistanskog stanovništva.


Takva raširena glad bila bi najgori znak ekonomskog kraha države nakon dolaska talibana. Praktički preko noći nestale su milijarde dolara inozemne pomoći jer su Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje odbile tako finansirati i podržati talibane. Druge sankcije nametnute režimu dodatno su izolirale zemlju od globalnog finansijskog sistema, paralizirajući banke i blokirajući rad humanitarnih organizacija.

Širom zemlje milioni Afganistanaca, od radnika do ljekara i učitelja, mjesecima žive bez sigurnih i stabilnih prihoda. Cijene hrane i drugih osnovnih dobara toliko su se povećale da su sad izvan platežne mogućnosti mnogih porodici. Izgladnjela djeca i anemične majke preplavile su bolničke odjele od kojih mnogima nedostaje opreme kojom su ih opskrbljivali inozemni donatori.

Zemlju čeka teška zima, a već se suočava i s jednom od najgorih suša, neviđenih desetljećima, koja je iscrpila polja, izgladnjela stoku i isušila kanale za navodnjavanje. UN prognozira da će žetva pšenice ove godine biti 25 posto manja od prosjeka. U ruralnim područjima Afganistana, gdje živi 70 posto stanovništva, mnogi poljoprivrednici odustali su od obrađivanja zemlje. A kako se bliži ledena zima, humanitarne organizacije upozoravaju da bi moglo umrijeti milion djece.

Ova je kriza podjednako štetna i za talibansku vlast i Sjedinjene Države koje su pod jakim pritiskom da odustanu od ekonomskih ograničenja koja pogoršavaju krizu.

"Moramo razdvojiti politiku od humanitarnog imperativa. Milioni žena, djece i muškaraca su nevine žrtve, a osuđuje ih se na zimu očaja, potencijalno i smrti", poručila je Mary-Ellen McGroarty, direktorica Svjetskog programa za hranu za Afganistan.

(Jutarnji list)
online

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22657
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13028 times
Been thanked: 12686 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Dori » 06 Dec 2021, 10:35

Ma "fake news"...sve....Zapadnjacka propaganda :kafa
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by The 51st State » 06 Dec 2021, 10:40

srecice, ja o ovome pricam ima mjesec na vase fejk njus, utoliko je odvratniji medijski prioritet zapadnih kuca, kojima je fabrikacija antitalibanskih vijesti primarna zadaca, nek im daju njihove zarobljene pare, sami ce se nahraniti.
no predrasdue i kampovanje u zapadnom kampu bezuslovno ne dozvoljava ljudskosti da ispliva sa integralnim cinjenicama.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by MorningStar » 06 Dec 2021, 10:47

Dori wrote: 06 Dec 2021, 10:35 Ma "fake news"...sve....Zapadnjacka propaganda :kafa
70% ekonomije afg je zivilo od pomoci,americkih baza,nvo,humanitarne itd. Ameri su im placali vojsku,punili budzet,projekte (koje je pojeo lopovluk) ... Sad otjeznjenje - normalni afgani to nisu iskoristili da naprave drzavu , eto im sad talibanaca. Prije im je lakse bilo jer kad nesto nikada nisi imao nije tesko ne znati za bolje.
Medjutim okusili su malo razvoja i para pretezno amera - sad su to sve izgubili a mnogo je teze kad nesto imas pa izgubis nego kada nikada nisi imao.
Zato je tolika i bjezanija. A talibanima onim na poziciji nije neki belaj , za njih nema zime - ovi nizi talibanci oni bas i nisu najbistrija tacka pa moze njemu ima caja ima nana daj mu pusku on sretan :ooo

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22657
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13028 times
Been thanked: 12686 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Dori » 06 Dec 2021, 10:51

The 51st State wrote: 06 Dec 2021, 10:40 srecice, ja o ovome pricam ima mjesec na vase fejk njus, utoliko je odvratniji medijski prioritet zapadnih kuca, kojima je fabrikacija antitalibanskih vijesti primarna zadaca, nek im daju njihove zarobljene pare, sami ce se nahraniti.
no predrasdue i kampovanje u zapadnom kampu bezuslovno ne dozvoljava ljudskosti da ispliva sa integralnim cinjenicama.
Awww...Srecica :srce
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by The 51st State » 06 Dec 2021, 11:13

Dori wrote: 06 Dec 2021, 10:51
The 51st State wrote: 06 Dec 2021, 10:40 srecice, ja o ovome pricam ima mjesec na vase fejk njus, utoliko je odvratniji medijski prioritet zapadnih kuca, kojima je fabrikacija antitalibanskih vijesti primarna zadaca, nek im daju njihove zarobljene pare, sami ce se nahraniti.
no predrasdue i kampovanje u zapadnom kampu bezuslovno ne dozvoljava ljudskosti da ispliva sa integralnim cinjenicama.
Awww...Srecica :srce
moram tako, vidis ovakve stvari su mi mnogo bitnije od preseravanja o kojekakvim pravima i zlim talibanima, osipam se na brigu o afganistancima sa zapada kad vidim ovakve stvari, ne znam koliko ti je to tesko za shvatiit da ih je zapad unakazio za generacije i generacije, te da je sva kritika od njih prema njima degutantna.


User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 06 Dec 2021, 12:11

Dori wrote: 06 Dec 2021, 10:51
The 51st State wrote: 06 Dec 2021, 10:40 srecice, ja o ovome pricam ima mjesec na vase fejk njus, utoliko je odvratniji medijski prioritet zapadnih kuca, kojima je fabrikacija antitalibanskih vijesti primarna zadaca, nek im daju njihove zarobljene pare, sami ce se nahraniti.
no predrasdue i kampovanje u zapadnom kampu bezuslovno ne dozvoljava ljudskosti da ispliva sa integralnim cinjenicama.
Awww...Srecica :srce
I kaže, ja raspravljam na temi o afg :rol
Red spina, red trolanja, red medijske propagande, pa ispocetka :rol
Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Fuddo » 06 Dec 2021, 12:15

The 51st State wrote: 06 Dec 2021, 10:40 srecice, ja o ovome pricam ima mjesec na vase fejk njus, utoliko je odvratniji medijski prioritet zapadnih kuca, kojima je fabrikacija antitalibanskih vijesti primarna zadaca, nek im daju njihove zarobljene pare, sami ce se nahraniti.
no predrasdue i kampovanje u zapadnom kampu bezuslovno ne dozvoljava ljudskosti da ispliva sa integralnim cinjenicama.
Kakve zarobljene pare?
Dozvolite da se obratimo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by The 51st State » 06 Dec 2021, 12:16

Fuddo wrote: 06 Dec 2021, 12:15
The 51st State wrote: 06 Dec 2021, 10:40 srecice, ja o ovome pricam ima mjesec na vase fejk njus, utoliko je odvratniji medijski prioritet zapadnih kuca, kojima je fabrikacija antitalibanskih vijesti primarna zadaca, nek im daju njihove zarobljene pare, sami ce se nahraniti.
no predrasdue i kampovanje u zapadnom kampu bezuslovno ne dozvoljava ljudskosti da ispliva sa integralnim cinjenicama.
Kakve zarobljene pare?
10 milijardi od bivse afganistanske vlade.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Fuddo » 06 Dec 2021, 12:17

The 51st State wrote: 06 Dec 2021, 12:16
Fuddo wrote: 06 Dec 2021, 12:15

Kakve zarobljene pare?
10 milijardi od bivse afganistanske vlade.
A ko je toj vladi, bivsoj
Dao te pare?
Dozvolite da se obratimo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by The 51st State » 06 Dec 2021, 12:23

Fuddo wrote: 06 Dec 2021, 12:17
The 51st State wrote: 06 Dec 2021, 12:16

10 milijardi od bivse afganistanske vlade.
A ko je toj vladi, bivsoj
Dao te pare?
znaci ja tebi uplatim cenera na racun i mogu raspolagati sa njim, ima smisla.

to je jaro supacki.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests