Dešavanja u školama BiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Zagorka » 20 Jan 2022, 23:16

Želja za ponižavanjem.
Nekad su žene bile meta, nekad cilj za ponižavanje partnera.
Koji god cilj, izvršioci su uvijek bolesnici.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Mutevelija » 20 Jan 2022, 23:21

Opet ne uvidjas gdje si pogrijesila Srebrenica nije.bila iskljucivo.meta jedan spol vec naarod
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Zagorka » 20 Jan 2022, 23:22

Haj se ti napij vode. Morebit i skapiras na sta ukazujem.
A ja odoh spavati, alarm ce za koji sat.
Ej sahatile.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Masamune » 20 Jan 2022, 23:23

Nije ona nigdje pogriješila, jer žene jesu bile ciljana grupa za masovno silovanje pored ostalih ciljanih grupa.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Mutevelija » 20 Jan 2022, 23:24

MarlboroGold wrote: 20 Jan 2022, 23:23 Nije ona nigdje pogriješila, jer žene jesu bile ciljana grupa za masovno silovanje pored ostalih ciljanih grupa.
Ali Srebrenica nije samo silovanje, kazavsi tako ignorisemo onda 8372 pobijena.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Masamune » 20 Jan 2022, 23:25

Pa to niko i ne osporava. Ne čitaš sa razumijevanjem.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Mutevelija » 20 Jan 2022, 23:27

MarlboroGold wrote: 20 Jan 2022, 23:25 Pa to niko i ne osporava. Ne čitaš sa razumijevanjem.
Trebala je spomenuti iskljucivo neki zlocin bez muskih zrtava onda bi imalo vaznosti.

Ovako ispade silovane samo.sto su zene ne zato sto.pripadaju drugoj naciji vjeri, nije isti motiv.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by The 51st State » 21 Jan 2022, 07:59

FJmMIVEVQAEHhCP.jpeg

Da nije sve izgubljeno i da nasi fgr forumas/ce imaju razlog za optimizam da ce se ove pojave svesti na najmanju mogucu mjeru prilazem jos jedan primjer emanacipacije, ovaj sigurno nece seksualno uzmemiravati, neka cigara utefteri jos jedno povecanje procenta :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Calla » 21 Jan 2022, 15:31

Naseef Mushroom wrote: 20 Jan 2022, 14:36
Calla wrote: 20 Jan 2022, 14:00
Logicno,
al ajde da zamislimo da smo uspjesni ili mocni kao ljudi ove planete I da samo na jedan Dan ovog zlocastog uzrocnika muskarca eliminiramo iz zone problema, pa znas I sam da feministicki pokret ne bih ni postojao.
Pa to je ta naivnost i forsiranje girl power gdje se gubi osjećaj za realnost.
Ti stvarno misliš da smo mi muškarci jedno veliko udruženje gdje ujedinjeni možemo zaustaviti svakog nasilnika u svojim redovima? Da je tako jednostavno zaustavili bi onda prvo nasilje muškarca nad muškarcem. Da sutra odem na kahvu ne znam hoće li me ko pepeljarom pogoditi.

Pa na ovom forumu ne možemo ujedinjeni utjecati na svakog forumaša, ne znamo hoće li se danas registrovati neki trol, ne znamo hoće li neko u idućem postu napisati nešto za bana ili hoće li se kulturna rasprava pretvoriti u svađu punu uvreda a misliš da bi se tako lahko mogla kontrolisati tolika populacija?

Izvini ali to što pišeš ima 0% veze sa realnošću i vise liči na govor miss svijeta kako bi donijela mir u svijetu.
Razumila sam te u potpunosti sto zelis reci :ruke

Ne moras se cak ni izvinjavati za spoznaju na kojoj ja naivno baziram kao zena. :cvijece
Misionarka po zapadnoj Africi godinama I vidim iz tvog prilozenog da mi ne mozes nista novoga ispricati o sili Ili prostacenju drustva na sta sam ja do sada I sama nailazila, I dalje se borim power Girl snagom kao lavica da ostavim traga koliko god mogu cak I na ostalim kontinentima u svjetu zbog kojeg ce mozda netko u sledecoj generaciji barem malo vjerovati u ljudsku dobrotu.
Koliko god ti mislio da je
Power Girl naivna radnja ja cu ti glasno ponoviti da nisi u pravu, ona nam je I te kako potrebna pogotovo za malu djecu danas koju trebamo edukovati sto jace da ih zastitimo u drustvu. Pa zato udvostrucenim snagama napravimo bilo kakav stit koji ce sve sto nije funkcionalno u drustvu u vidu zlostavljanja nebitno je li muskog ili zenskog roda sa nasom snagom koliko toliko biti zaustavljano , stopirano.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Mon
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4272
Joined: 10 Jan 2021, 18:55
Has thanked: 3432 times
Been thanked: 3988 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Mon » 21 Jan 2022, 15:34

Mutevelija wrote: 20 Jan 2022, 23:27
MarlboroGold wrote: 20 Jan 2022, 23:25 Pa to niko i ne osporava. Ne čitaš sa razumijevanjem.
Trebala je spomenuti iskljucivo neki zlocin bez muskih zrtava onda bi imalo vaznosti.

Ovako ispade silovane samo.sto su zene ne zato sto.pripadaju drugoj naciji vjeri, nije isti motiv.
Mute, idi mrvi po krevetu :valja

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Mutevelija » 21 Jan 2022, 16:06

Mon wrote: 21 Jan 2022, 15:34
Mutevelija wrote: 20 Jan 2022, 23:27

Trebala je spomenuti iskljucivo neki zlocin bez muskih zrtava onda bi imalo vaznosti.

Ovako ispade silovane samo.sto su zene ne zato sto.pripadaju drugoj naciji vjeri, nije isti motiv.
Mute, idi mrvi po krevetu :valja
Hoces mi se ti pridružiti , :hm by the way.are you single?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Mon
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4272
Joined: 10 Jan 2021, 18:55
Has thanked: 3432 times
Been thanked: 3988 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Mon » 21 Jan 2022, 20:21

Mutevelija wrote: 21 Jan 2022, 16:06
Mon wrote: 21 Jan 2022, 15:34

Mute, idi mrvi po krevetu :valja
Hoces mi se ti pridružiti , :hm by the way.are you single?

Necu i nisam :klara

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zenica: Podignuta optužnica protiv profesora zbog sumnje da je učenicu uhvatio za stražnjicu

Post by Mutevelija » 21 Jan 2022, 21:03

Mon wrote: 21 Jan 2022, 20:21
Mutevelija wrote: 21 Jan 2022, 16:06
Hoces mi se ti pridružiti , :hm by the way.are you single?

Necu i nisam :klara
Tvoj gubitak.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Duminjo » 06 Jul 2022, 13:47

Isplivao novi slučaj nasilja u sarajevskoj školi: Učenik pretučen pa pokušao samoubistvo

Image

Na današnjoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo zastupnici su imali priliku postavljati pitanja ministrima, a jedno od pitanja odnosilo se i na problem vršnjačkog nasilja u školama u Sarajevu.


Zastupnik Socijaldemokratske partije (SDP) Samir Suljević postavio je pitanje ministrici Naidi Hota-Muminović koje se tiče upravo problema vršnjačkog nasilja u jednoj od sarajevskih srednjih škola.

"Učenici u jednoj srednjoj školi su prvo jednom učeniku prijetili verbalno, a nakon toga su ga isprebijali. Isti je završio u bolnici gdje je pokušao izvršiti i suicid. O tome je obaviještena policija, rukovodstvo škole, a jedini odgovor koji je otac dobio je taj da se učenik može ispisati iz škole i upisati u drugu", pojasnio je Suljević.

Image
Samir Suljević

Tim povodom, zastupnik SDP-a je pitao ministricu:
"Da li je moguće da sistem ne može uraditi ništa na ove pojave i da je jedini prijedlog sistema da se žrtva prepiše u drugu školu?", pitao je Suljević.

Uzevši u obzir činjenicu da ministrica Hota-Muminović nije prisustvovala sjednici, o ovom problemu ministarstvo bi se trebalo oglasiti naknadno pisanim putem.


klix.ba

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Masamune » 06 Jul 2022, 20:37

Eto Nazifovog dobrog jarana na drugoj slici
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

U kakanjskoj gimnaziji cijeli razred prošao peticom, prvi put u historiji škole

Post by Duminjo » 26 May 2023, 10:36

U kakanjskoj gimnaziji cijeli razred prošao peticom, prvi put u historiji škole

Image

Kakanjska Gimnazija "Muhsin Rizvić" prije nekoliko dana proslavila je svoju godišnjicu, ali i ispratila maturante. Jedan razred se posebno ističe i to onaj koji je ostvario razredni prosjek od 5.0 i time ispisali historiju ove obrazovne ustanove.


O uspjehu kakanjskih gimnazijalaca nije se moglo mnogo pročitati. Vrijedno su radili sa svojom razrednicom Enidom Mostić koja je ujedno i profesorica fizike, ali i drugim nastavnicima koji su im predavali. Trud i rad se na kraju isplatio.

U tradiciju od 64 godine postojanja Gimnazije "Muhsin Rizvić" upisali su se maturanti odjeljenja 4 razreda u kojem niko nije imao zaključenu ocjenu - vrlo dobar, a jedan učenik će zbog zapaženih rezultata učestvovati i na Olimpijadi iz fizike koja će biti održana u Njemačkoj i Japanu.

Ovo je prva generacija kojoj je 27-godišnja Enida Mostić iz Visokog razrednica i dobitnica nagrade za inovativne nastavnike, a svoj rad u ovoj školi počela je još kao studentica prije četiri godine kada je preuzela današnje već maturante.

"Izvela sam ih kao maturante i zaista su najbolji učenici sa 5.0 prosjekom i najbolja generacija u historiji ove obrazovne ustanove. Šta je bilo najbitnije, teško je reći, ali možda je bilo to što nisam bila mnogo starija od njih i zajedno smo dijelili uspjehe i padove i mislim da je to imalo ključnu ulogu. Moji časovi nisu fizičarski već su često, kao i kod mojih kolega, životne priče... Učila sam na fakultetu da ne trebam biti diktator već samo prva među jednakim, da ih predvodim...", govori Mostić na početku razgovora.

Image

Ističe da su kao i svi gimnazijalci bili razdvojeni 1. i 2. razred te da su se u 3. razredu spojili u informatičko-matematičko područje te da su zajedno bili 3. i 4. razred. U dvije godine školovanja naučili su se zajedništvu.

"Oni su u 3. razredu imali prosjek 4.9, pa im je vjerovatno to bio zajednički motiv da 4. razred završe s prosjekom 5.0. Sve im je to pomoglo da zajednički djeluju i pomažu jedni drugima" dodala je Mostić te naglasila da je čitav nastavnički kolektiv s učenicima vrijedno radio, slušao njihove želje i potrebe, posvećivao vrijeme za dodatnu edukaciju što je rezultiralo uspjehom.

"Naučili smo zajedno da ne odustajemo. Učenici koji su bili na prekretnici 4 i 5 su dali svoj zadnji atom snage da pokažu da mogu bolje, tjerali su jedni druge da ne odustaju..", s ponosom govori razrednica Mostić.

Direktor škole Maid Goralija kaže da je ovo pokazatelj da se iz skromnih uslova mogu dati itekako pažnje važni rezultati rada.

"Jučer smo imali obilježavanje dana škole i s ponosom smo istakli da je ovo generacija maturanata koja je najuspješnija od kada postoji gimnazija. Ispratili smo 51. generaciju maturanata, gimnazija postoji 64 godine i oni su najuspješniji u historiji ove ustanove", kaže Goralija.

Image

Ističe da klasični frontalni način obrazovanja djece više nije aktuelan i da tog sistema obrazovanja više neće biti. Sretan je što je reforma obrazovanja dala rezultate te što su svi nastavnici i stariji i mlađi prihvatili promjene.

"Bez obzira na pristup, provjera znanja je još uvijek detaljna. Znanje je tu bez obzira na koncept na koji se prenosi. Kada vidimo na kakvim sve takmičenjima djeca učestvuju i koji su nivoi, koje su to teme u okviru kojih se takmiče, vidi se da to nisu osobe koje su srednjoškolskog uzrasta već da prevazilaze to", izjavio je Goralija.

Ipak, ovakvih uspjeha će biti sve manje, razlog toga se krije u smanjenom broju učenika u školama širom Bosne i Hercegovine. Tako u kakanjskoj gimnaziji ima samo 12 odjeljenja, a ranijih godina su imali i više od 20 odjeljenja. To je standard za srednju školu, a u odjeljenjima je danas po 15 učenika, dok je ranije bilo po 30 učenika.

Na kraju je ipak kazao da je kvalitet njihovih učenika na fakultetima prepoznat te da ga to raduje i da je uvjeren da će to biti i u narednim godinama kada će se, uvjeren je, naši ljudi, dojučerašnji učenici, vraćati u državu i ovdje raditi za svoju porodicu gdje im ne treba mnogo da budu sretni i zadovoljni.



klix.ba

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51816
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19334 times
Been thanked: 22052 times
Status: Offline

Re: U kakanjskoj gimnaziji cijeli razred prošao peticom, prvi put u historiji škole

Post by Zanki » 26 May 2023, 10:40

Pročitala san u kokainskoj gimnaziji :plavi
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: U kakanjskoj gimnaziji cijeli razred prošao peticom, prvi put u historiji škole

Post by Masamune » 26 May 2023, 10:41

Zagricnuh se 🤣
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51651
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21032 times
Been thanked: 20848 times
Status: Offline

Re: U kakanjskoj gimnaziji cijeli razred prošao peticom, prvi put u historiji škole

Post by Shadow » 26 May 2023, 10:41

:valja
Mirno more

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: U kakanjskoj gimnaziji cijeli razred prošao peticom, prvi put u historiji škole

Post by seln » 26 May 2023, 11:18

Tako nesto je teoretski moguce, ciljanim biranjem ucenika, ali je prakticno apsolutno nemoguce.
U konkretnom slucaju, to je samo pokazatelj jadnog stanja u bh. obrazovanju.
Prije rata su se gimnazije i medicinske skole mogle prebrojati na prste. Danas ih imaju opstine sa 10000 stanovnika.
Hiperprodukcija "medicinara" je samo u svrhu iseljavanja, a "gimnazijalaca" kao priprema za prestizne univerzitete u Bijeljini i Vitezu.
Za 3/5 spremni!

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests