Naš premijer - Fadil Novalić

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Šabović Adis » 04 May 2022, 18:28

Kako mrzim kad ovi stariji počnu preskakat. :valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Naseef Mushroom » 04 May 2022, 18:47

Zizi wrote: 04 May 2022, 17:04
Naseef Mushroom wrote: 04 May 2022, 15:33

Evo ovako. Za mene FGR nije samo Sarajevo već svi gradovi iz Federacije sa bošnjačkom većinom, samo je Sarajevo najpoznatiji primjer.
To su oni koji pate za starim stanovnicima Jovanom i Zoranom koji su napistili grad "da se oslobodi od balija" pa da se vrate ili čak koji su pucali na njih i taj grad i krive "došljake i one koji su šljegli u grad i donijeli papanluk" a mnogi od njih su tu jer su pobjegli od četničkog noža.

Ismijavaju svaku Fadilovu glupu izjavu a praštaju Čika Pedji kada izjavi da je Jelah u Krajini. Ismijavaju Skakine poteze a halale kada Srđan Mandić zakrpi rupu u Sarajevu koja služi kao ispust radi poplava. Zahiragić je za njih neobrazovano tele a Draško Stanivuković je samo dečko koji pravi greške i treba mu vremena da se opameti. Pljuju stranke koje su gradove napravili krkanskim a praštaju kada se razni festivali u mandatu sadašnje vlade ukinu, otkažu ili se ne održe npr. Jazz festival koji nikada prije nije otkazan

Pljuju Dinu Konakovića koji je bio časni borac ARBiH a Igor Stojanović je za njih svetac jer je bio u istoj Armiji. Onog momenta kada Dino napušta SDA onda ga hvale kao da nema boljeg.
Hvale Benjaminu Karić kada su mislili da je 100% jevrejka i što su mislili da je FGR a kada su saznali da je gospođa Bošnjakinja i da ne da da se uprlja časno ime ARBiH (Kazani, tekst na Vijećnici) onda je zovu svakakvim imenima.

Pljuju Novalića radi izjave o Armaniju samo jer je Novalić a kod gospodina Hafizovića (kojega izuzetno cijenim) koji je prvi to izjavio traže izgovore i još fa brane zbog te izjave od "zatucanih vjernika".

SDP im valja kada pojedini članovi furaju FGR a kada SDP pokaže veličinu i nekada se složi čak i sa SDA ako je vezano za državu BiH onda i SDP pljuju.
Neće sa SDA ni pod razno jer neće sa nacionalistima a opet mogu nekako sa Stanivukovićem, Vukanovićem, Mektićem, Ivanićem i Šarovićem.

Žele dati šansu pojedinim likovima iz rs-a iako oni guslaju o temama Turci, matica Srbija, Kosovo, Nato, genocid u Srebrenici i presude karadžiću i mladiću a jednog gospodina prof. dr. Mirsada Hadžikadića su satanizirali, odbacili i prozvali SDA satelitom samo jer je bio na sastanku kod reisa.

Ima toga još :oo ali pretpostavljam da si shvatila otprilike koje je moje razumijevanje FGRa.
Sve ovo stoji, samo kako da mi u BiH onda imamo funkcionalno društvo? Koje su nam tačke spajanja da bi ova država uopšte mogla opstati?
Samo zakon ili u našem specificnom slučaju Visoki predstavnik da djeluje kao pokojni Paddy Ashdown.
Nije ni u drugim državama drugačije što se tiče netrpeljivosti. Neki sanjaju da će Bosna i Hercegovina nekada imati takvo društvo da će npr. Bošnjak moći otići čak i na Pale u neku kafanu a da mu neće dlaka faliti i da će jednog dana Mustafa, Franjo i Ljubiša u glas reći da su Bosanci što je smiješno i nerealno jer ni u Americi, Njemačkoj ili Engleskoj toga nema.

U jednoj Njemačkoj imaju mjesta u istočnom djelu gdje je nekom tamnoputom državljanu opasno otići ti kao i Bošnjaku na Pale kao što nema ni da Hans, Murat i Senad u glas kažu da su svi Nijemci ali Murat i Senad su zaštićeni u toj državi isto kao Hans.

Izabrao je se jedan Srđan Mandić za načelnika, podržavao je se Dragičević, igralo je se oko Stanivukovića i Vukanovića i pomagalo je se Doboju za vrijeme poplava i je li se išta promjenilo? Nije niti će tako ikada, znači to je pogrešan put.

Jedino na čemu se može, treba i mora raditi je da se fokusira na to da se uredi društvo da ti možeš sutra se prijaviti za posao u Doboju, Foči, Banjaluci i da te isto tretiraju kao nekog Milorada ili Jovana. Može on tebe antipatisati i u sebi psovati tebi sve na nacionalnom nivou, ali tebi kao radnici ne bi smio ništa uraditi niti ti to dati do znanja.

Kao da nema u Njemačkoj Nijemaca koji mrze strance ali moraju sa njima raditi i šutiti.
To je jedino a ne uzalud tražiti da te neki Mitar zavoli ili da cirkusant Vojin sa 200 glasova nešto pokrene
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120504
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Krokodil Behko » 04 May 2022, 19:13

I tako to.
U toku je uzepeovski državni udar, al važnije je u kojem bi odijelu, danas bio Muhamed.
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21266 times
Contact:
Status: Online

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Rum » 06 May 2022, 10:33

FB_IMG_1651825925630.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by insomnia » 06 May 2022, 10:41

Pa nije bas da zivimo u serijatskoj drzavi
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26415
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1873 times
Been thanked: 4100 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Beni » 06 May 2022, 10:46

insomnia wrote: 06 May 2022, 10:41 Pa nije bas da zivimo u serijatskoj drzavi
jel to ona religija mira ?
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by insomnia » 06 May 2022, 10:52

Odrezi pa sta bilo 😀
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120504
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 17 May 2022, 17:05

Bogami, biće opasna kriza


online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by carobnjak N » 17 May 2022, 17:25

ko još u košulji i sa satom okopava krompir?
osim ako nije u svrhu slikanja
a nisu ga sda mumini naučili da muslimani ne nose sat na lijevoj, nego desnoj ruci
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27268
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14273 times
Been thanked: 14615 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by ironman » 17 May 2022, 17:38

Ako Dilfa nastavi na jesen kao premijer,msm ako kifla ne uspije nekim slucajem ocekujem mnogostruke slucajeve samoranjavanja ili implodiranja po forumima sirom BiH.
Nece.
Novi premijer ce biti Faruk DIA Kapidzic.
Nako predvidjam :ooo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Bosnia_Nord » 19 May 2022, 03:04

Laser wrote: 04 May 2022, 15:59
Chan wrote: 04 May 2022, 15:36
Znanje o Islamu, historiji i razvoju istog nije samo rezervisano za muslimane, a to važi i za ostale religije. Mene glava zaboli kakve gluposti lupaju određeni muslimani na ovom forumu.
Jedino ako si intelektualni snob pa ne važi ovo gore u prvoj rečenici... to je druga priča :oo
Islam je mnogo kompleksniji nego što mnogi pretpostavljaju, pigotovo su kompleksni tokovi misije koje većina ljudi uopšte ne poznaje ili čak zanemaruju.

Btw, u islamu ne postoji nikakav sufizam. Postoji tesavuf, a sufizam kao kategorija je kreacija zapadnih orjentalista koji su nasjeli na formu, zanemarujući temeljna načela islama. Iz tog razloga su skloni u taj njihov sufizam svrstati ljude koji krše temeljne postulate.

Dakle, postoji tesavuf, ali ne kao neki poseban pravac u islamu. Tesavuf je samo jedna škola odgoja muslimanske duše, bez namjere donošenja posebnih načela u pravovjerju i bogoštovlju.

Lijepa je to škola, ali je istovremeno i klizav teren na kojem su mnogi pali.

Nisam baš upućen u tesavuf ali odgovaram radi "Islam je mnogo kompleksniji.."
Ko će ljudima u Bosni objasniti neke osnove islama da se više ne sramote.
Znam djedove i nane koji idu u džamiju već decenimaja pa čitav život klanjaju sa 3 sure (najkraće) te nisu naučili niti jedno slovo sufare.
Ko će objasniti bošnjacima da vrijeđanje žena koje nose hidžab (a da ne pričamo koliko vrijeđaju nikab) je nešto što vodi u kufr.
Ko će objasniti bošnjacima da vrijeđanje ljudi koji radi islama puštaju brade je nešto što vodi u kufr. (Ako uopšte znaju šta je kufr).
Dosta je više i te naše filozofije gdje ljude bez ikakvog teološkog znanja vrijeđaju ljudi koji pokušavaju da prate vjeru koliko mogu i na kraju kaže "mi smo muslimani."
Okej, imamo sa jedne strane ekstremiste koji neće da klanjaju za našim hodžama jer ih ne smatraju muslimanama te neće da ulaze u naše džamije.
Ali da se vrijeđa svako ko uđe u vjeru, počne istraživati, pusti bradu (čitaj: skrati brkove), malo skrati hlače i sl. nije totalno adekvatno.
Koliko god gluposti vidiš kod ekstremista tako isto vidiš i kod bošnjaka.
Prije svega, ljudi ne shvataju osnovu vjerovanja, ne shvataju ko je Allah dž.š., ne shvataju ko je Muhammed a.s., idu u džamiju jer su navikli a ne radi islama i to i jest glavni problem.
A da ne pričamo bošnjačke "izlizane" izgovore koje govore kada se treba malo žrtvovati radi islama počev od "haj ba, šta fali da se nekad popije","nismo u Saudijskoj Arabiji"(na bilo koji islamski propis).
Ko god istraži islam malo, odma mu bude jasno u kakvoj je situacija Bosna. Znam muslimana koji nije nikada otvorio Kur'an u životu a vrijeđa ljude što sačekaju da imam preda selam na obje strane pa onda on predaje selam.
Evo zadnjih par dana je aktivna nova parada ponosa u Sarajevu i čitam komentare tipa "ja sam musliman i ne smeta mi ovo, nismo mi vehabije".
Gdje je onda granica pravog muslimana u BiH ako sa jedne strane imamo vehabije a sa druge strane klasične Bošnjake, koja grupa muslimana u BiH su ljudi koji su potpuno predani islamu?

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Melek » 19 May 2022, 08:34

Pa i ja velim, nismo mi ba za toga. Najbolje se vratiti na staro sad kad se večeralo :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Melek » 19 May 2022, 08:42

I fakat, šta je kufr? I jel mora biti kufr il ima i neka domaća riječ, tek tako da batalimo te arapske i počnemo kontati o čemu se govori? :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54029
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15276 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by HAVANA » 19 May 2022, 08:53

Cuj ne zna sta je kufr,sjooo meleka.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42999
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14200 times
Been thanked: 12772 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Masamune » 19 May 2022, 09:24

Melek wrote: 19 May 2022, 08:42 I fakat, šta je kufr? I jel mora biti kufr il ima i neka domaća riječ, tek tako da batalimo te arapske i počnemo kontati o čemu se govori? :hm
Nevjerstvo. Ono kad čojk zaluta i što nema veze sa Islamom.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54029
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15276 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by HAVANA » 19 May 2022, 09:36

Chan wrote: 19 May 2022, 09:24
Melek wrote: 19 May 2022, 08:42 I fakat, šta je kufr? I jel mora biti kufr il ima i neka domaća riječ, tek tako da batalimo te arapske i počnemo kontati o čemu se govori? :hm
Nevjerstvo. Ono kad čojk zaluta i što nema veze sa Islamom.
Image
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Melek » 19 May 2022, 11:05

:D.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15460
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 2165 times
Status: Online

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Laser » 19 May 2022, 11:52

Bosnia_Nord wrote: 19 May 2022, 03:04
Laser wrote: 04 May 2022, 15:59

Islam je mnogo kompleksniji nego što mnogi pretpostavljaju, pigotovo su kompleksni tokovi misije koje većina ljudi uopšte ne poznaje ili čak zanemaruju.

Btw, u islamu ne postoji nikakav sufizam. Postoji tesavuf, a sufizam kao kategorija je kreacija zapadnih orjentalista koji su nasjeli na formu, zanemarujući temeljna načela islama. Iz tog razloga su skloni u taj njihov sufizam svrstati ljude koji krše temeljne postulate.

Dakle, postoji tesavuf, ali ne kao neki poseban pravac u islamu. Tesavuf je samo jedna škola odgoja muslimanske duše, bez namjere donošenja posebnih načela u pravovjerju i bogoštovlju.

Lijepa je to škola, ali je istovremeno i klizav teren na kojem su mnogi pali.
Evo zadnjih par dana je aktivna nova parada ponosa u Sarajevu i čitam komentare tipa "ja sam musliman i ne smeta mi ovo, nismo mi vehabije".
Gdje je onda granica pravog muslimana u BiH ako sa jedne strane imamo vehabije a sa druge strane klasične Bošnjake, koja grupa muslimana u BiH su ljudi koji su potpuno predani islamu?
Nemamo vehabije ni sa jedne strane. Oni ovdje nisu nikakva strana, posve su nebitan faktor iz prostog razloga što nisu naišli na plodno tlo. Dok je dolazila lova u koferima iz zaljevskih zemalja, dotle su bili vidljivi. Dotoci su presječeni, pa su vehabije svedeni na marginalce, kao amiši u Americi. A "bosanski islam" je još uvijek tu, bez ikakavih finansijskih dotoka sa strane. Bošnjaci ga obdržavaju onako kako su ga i ranije obdržavali. Dakle, na vrlo uhodane i u praksi dokazano efikasne načine.

Kao što već rekoh u postu koji si citirao/la, islam je mnogo kompleksniji nego što to čak i većina muslimana može razumjeti. Jedna od njegovih temeljnih svojstava jeste nevjerovatna prilagodljivost i fleksibilnost.

Da malo pojasnim...

Nije jednako biti musliman u Arabiji, Turskoj, Bosni ili u Skandinaviji, otuda ni dužnosti muslimana i njihivi modeli ponašanja u društvu variraju od podneblja do podneblja. Jedino što je zajedničko je to da se nikako ne može ići ispod donje crte koja je savršeno jasna i koju su jasno definirali klasici, crpivši argumente iz Objave i Sunneta kao i prakse prvih generacija.

Da bi se dobro razmjela ta donja crta, neophodno je dobro proučiti tokove misije. U suprotnom, uvijek će biti bezbroj nevažnih pitanja koja će biti smatrana prvorazrednim. Sve zbog nepoznavanja tokova misije pa tako i nerazlikovanja važnog, manje važnog i nevažnog.

U prevodu na narodski jezik, neće se vidjeti šuma od drveća.

Otuda i pravo bosanskih muslimana na posve ležeran stav u vezi sa gay paradom u Sarajevu. Bosna je sekularno društvo koje daje pravo gay populaciji na organizovanje parada. Kao građanin Bosne i kao nositelj njenog državljanstva, potpisao sam svojevrsni sporazum sa državom da ću se pridržavati zakona koji su ovdje na snazi. Ti zakoni me, kao muslimana, nimalo ne ugrožavaju pa sam ih spreman prihvatiti kao svoje.

U protivnom, borio bih se da se ukinu diskriminirajuće odredbe ili bih se odselio nekuda ako se ne bih mogao izboriti za promjene. Pošto to nije slučaj, ostajem ovdje kao musliman i poštovaću zakone društva.

Otuda, neću se sikirati zato što će gay populacija defilavati ulicama, neću se ni osvrnuti na njih, neću poduzeti ništa u vezi a tim, zato što bi bilo kakva akcija bila protuzakonita. Dakle, ništa, ma koliko se ne slagao sa tom paradom.

Na kraju, grdno griješi onaj ko potcenjeuje tzv "bosanski islam". Osmanlije su odjezdili odavdje davne 1878 godine. Bošnjaci muslimani su ostali potpuno usamljeni u moru kršćanstva, ali su ipak opstali, preživjeli dva svjetska rata, srbijanske kraljeve, komunistički režim i posljednji žestoki rat kada su na nas kidisali sa jedne i sa druge strane, a podstrekivali na naše istrebljenje sa svih strana.

Ipak, još uvijek smo tu, pa nemoj potcjenjivati islam i muslimane u Bosni, nemoj potcjenjivati ni one koji kažu "šta fali popit malo rakije". Koliko god je tačno da musliman ne bi smio piti rakiju, nemoj ga potcjenjivati ni na koji način. Ni kao sugrađanina, ni kao muslimana.

Svjedočio sam pogibili mnogih Bošnjaka i nebošnjka, ljubitelja "dobre kapljice" za dobrobit svih nas, kako muslimana tako i nemuslimana. Ko ne poštuje njihovu prolivenu krv, loš je čovjek pa tako i loš musliman.

I na kraju, koliko god ne treba potcjenjivati gore rečene ljude, jednako tako ne treba precjenjivati sebe.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Bosnia_Nord » 19 May 2022, 18:48

Laser wrote: 19 May 2022, 11:52
Bosnia_Nord wrote: 19 May 2022, 03:04

Evo zadnjih par dana je aktivna nova parada ponosa u Sarajevu i čitam komentare tipa "ja sam musliman i ne smeta mi ovo, nismo mi vehabije".
Gdje je onda granica pravog muslimana u BiH ako sa jedne strane imamo vehabije a sa druge strane klasične Bošnjake, koja grupa muslimana u BiH su ljudi koji su potpuno predani islamu?
Otuda i pravo bosanskih muslimana na posve ležeran stav u vezi sa gay paradom u Sarajevu. Bosna je sekularno društvo koje daje pravo gay populaciji na organizovanje parada. Kao građanin Bosne i kao nositelj njenog državljanstva, potpisao sam svojevrsni sporazum sa državom da ću se pridržavati zakona koji su ovdje na snazi. Ti zakoni me, kao muslimana, nimalo ne ugrožavaju pa sam ih spreman prihvatiti kao svoje.

U protivnom, borio bih se da se ukinu diskriminirajuće odredbe ili bih se odselio nekuda ako se ne bih mogao izboriti za promjene. Pošto to nije slučaj, ostajem ovdje kao musliman i poštovaću zakone društva.

Otuda, neću se sikirati zato što će gay populacija defilavati ulicama, neću se ni osvrnuti na njih, neću poduzeti ništa u vezi a tim, zato što bi bilo kakva akcija bila protuzakonita. Dakle, ništa, ma koliko se ne slagao sa tom paradom.

Na kraju, grdno griješi onaj ko potcenjeuje tzv "bosanski islam". Osmanlije su odjezdili odavdje davne 1878 godine. Bošnjaci muslimani su ostali potpuno usamljeni u moru kršćanstva, ali su ipak opstali, preživjeli dva svjetska rata, srbijanske kraljeve, komunistički režim i posljednji žestoki rat kada su na nas kidisali sa jedne i sa druge strane, a podstrekivali na naše istrebljenje sa svih strana.

Ipak, još uvijek smo tu, pa nemoj potcjenjivati islam i muslimane u Bosni, nemoj potcjenjivati ni one koji kažu "šta fali popit malo rakije". Koliko god je tačno da musliman ne bi smio piti rakiju, nemoj ga potcjenjivati ni na koji način. Ni kao sugrađanina, ni kao muslimana.

Svjedočio sam pogibili mnogih Bošnjaka i nebošnjka, ljubitelja "dobre kapljice" za dobrobit svih nas, kako muslimana tako i nemuslimana. Ko ne poštuje njihovu prolivenu krv, loš je čovjek pa tako i loš musliman.

I na kraju, koliko god ne treba potcjenjivati gore rečene ljude, jednako tako ne treba precjenjivati sebe.
"Otuda i pravo bosanskih muslimana na posve ležeran stav u vezi sa gay paradom u Sarajevu."
Kao što si i sam rekao, živimo u sekularnom društvu, što znači da nijedan musliman nema pravo da napadne ili uradi bilo šta nasilno na toj paradi.
Ali reći "nisam vehabija, pa mi ne smeta" je druga stvar. Iako nećeš napasti, ti kao musliman moraš to prezirati, odnosno moraš prezirati bilo šta što ide protiv islamskim pravila. Isto tako demokratska Bosna dozvoljava Peziću,Kuduzoviću, Ljakiću i sličnim ljudima da pričaju protiv te parade i da kažu da se ne slažu. Ako će Pezić pod krovom islama reći da parada nije okej a onda dobiti komentare "bradonja, vehabija ovo je Europa, vi ste novi muslimani" i na kraju toga "ja se držim islama svog djeda", nije nam potrebno mnogo šerijatskog znanja da vidimo da je ovo pogrešno. Ti kao musliman si dužan da to prezireš a da podržavaš slične Peziću kada kažu da to nije uredu i da ide protiv Kur'anskih propisa. Jer na kraju svega ako nešto piše u Kur'anu a ti se ne slažeš sa tim, ti nisi musliman. KRAJ. Ovo je osnova islama, te nema potrebe pravit cirkus od njega.

"Bošnjaci muslimani su ostali potpuno usamljeni u moru kršćanstva, ali su ipak opstali, preživjeli dva svjetska rata, srbijanske kraljeve, komunistički režim i posljednji žestoki rat kada su na nas kidisali sa jedne i sa druge strane, a podstrekivali na naše istrebljenje sa svih strana."
Bošnjački islam nije opstao radi islama nego jer je određena grupa ljudi okarakterisana kao Muslimani (veliko m), dakle ti si bio Musliman to ti je bila nacija i bez obzira da li ti bio ateista, agnostik u to vrijeme si bio Musliman. Najbolji primjer ovoga je zadnji rat, koliko ljudi su komunisti, ateisti, psovali Boga, ismijavali islam ali su ratovali pod grbom ARBiH jer se zovu Mujo, Hasan, Husejin i sl. Dakle, niko tu nije branio islam nego je branio Republiku Bosnu i Hercegovinu a to dvoje nije isto. To što u Bosni imamo 2 miliona ljudi koji sebe nazivaju muslimanima, te jedini dan kada klnjaju i idu u džamiju je bajram i spremni su dati za izgradnju džamije ali ne u ime Allaha dž.š. nego jednostavno jer je to tradicija i jer je to opstalo samo eto "da se ima neka vjera". Opsovatio Allaha dž.š., uvrijediti Muhammeda a.s. i vrijeđati Kur'an a na kraju sebe nazivati muslimanom jer si dao 50KM za izgradnju lokalne džamije te si išao za bajram u džamiju jer u suprotnosti sa bilo kojim šerijatskim a i logičkim stavom.

"Ipak, još uvijek smo tu, pa nemoj potcjenjivati islam i muslimane u Bosni, nemoj potcjenjivati ni one koji kažu "šta fali popit malo rakije". Koliko god je tačno da musliman ne bi smio piti rakiju, nemoj ga potcjenjivati ni na koji način. Ni kao sugrađanina, ni kao muslimana."
Kao sugrađanina poštujem jer je koristan društvu i jer je moj sugrađanin, kao muslimana poštujem dokle god ne zna da je alkohol grijeh. Dokle god neko nema znanja oko nečega nemam problema sa njim (iako je istraživanje islama FARZ), ali čim nauči da je Allah dž.š. nešto zabranio a on kaže "šta fali" to je čist kufr. Kada sam počeo čitati tvoj post pomislio sam "vjerovatno ne mislimo na iste Bošnjake" jer ja koliko god oko nekih stvari se ne slagao sa djedovima našim ipak cijenim to što decenijama ustaju na sabah, poste, dijele kurban i sl. Ja sam u svom postu opisivao ljude koji vrijeđaju islam a nazivaju sebe muslimanima pa sam pomislio ti misliš na djedova a ja na ovu sortu ljudi, međutim "šta fali popit malo rakije" dokazuje suprotno, ipak pričamo o istim ljudima.
Prije svega, islam, kao i svaka druga religija ima svoja pravila a čiji je temelj Kur'an i Sunnet poslanika Muhammeda a.s.
Muhammed a.s. je u mnoštvo svojih hadisa definisao muslimana i može se primjeriti da to ide suprotno Bošnjačkom definicijom muslimana, da li mi to znamo bolje od Muhammeda a.s., da li mi to ispravljamo njega i govorimo kako je pogriješio?
Ako je Muhammed a.s. rekao "Zavjet koji razlikuje i razdvaja nas i nevjernike jest namaz, pa ko ga ostavi krenuo je u nevjerstvo.” gdje je jasno rečeno da ko ne klanja je nevjernik, je li mi možemo reći za nekog muslimana koji ne klanja da je musliman. Neznanje ima svoje granice, negdje jest opravdanje ali da ne klanja dnevne namaza nije.
Na kraju znamo šta je osnova islama a to je šehadet: "Svjedočim da nema drugog boga osim Allaha i svjedočim da je Muhammed Allahov poslanik" i ovo se dokazuje djelima a neko iako zna da je alkohol zabranjen pa kaže "šta fali popit malo rakije" je kontradiktoran šehadetu.
Možemo neke stvari opravdati sa "Bošnjački islam" ali imaju svoje granice, Kur'an nije džabe objavljen, hadise nemamo džabe. Ako ćemo mi ići sve suprotno od Kur'ana i hadisa, i sam znaš da to nije islam.
Allah dž.š. je neke stvari jasno odredio i dužni smo poštovati, a ako će neko reći da smo muslimani iako negiramo Božije riječi onda se sa takvom osobom nema puno raspravljati jer bi to bilo kao rasprava sa ravnozemljašem.

Es-selamu 'alejkum!

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84574
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16655 times
Status: Offline

Re: Novalić o poruci koju pamti: Da je Muhammed a.s. danas živ, nosio bi Armanijevo odijelo

Post by Fuddo » 19 May 2022, 18:49

Ovo je onaj debil kiki sa klixa, banovali ga
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Pasaga and 55 guests