Abortus

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Abortus, da li ste za ili protiv?

Protiv
11
22%
Podržavam
10
20%
Samo u nužnim slučajevima
24
49%
Suzdržan
4
8%
 
Total votes: 49

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Naseef Mushroom » 01 Jul 2022, 14:52

Ubijte me ako kontam ikako naslov.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6956
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2739 times
Been thanked: 1285 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 01 Jul 2022, 14:54

Chan wrote: 01 Jul 2022, 10:26 Nemojte lijegati bez sredstava za kontracepciju u krevet sa muškarcima pa neće ni doći do neželjene trudnoće (mada ni tu nema 100% zaštite). Ja sam apsolutno protiv takvog abortusa.
Samo nisam u slučaju kad je ugroženo zdravlje žena, fetusa, oboje, zbog silovanja itd.

Oni kojima su ta sredstva skupa... jbg šta da kažem. Nek prave proteste.
Da li bi ozenio zenu koja je slucajno zatrudnila s tobom?
Twiterka

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by carobnjak N » 01 Jul 2022, 15:02

joj kad mi stavi u vijest ovako ove sugestivne emotikone
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Melek » 01 Jul 2022, 15:07

Evidento je da se nedonoščad, oni koji se okote prijevremeno od par grama težine, razviju u najveće šupke u životu. To znam :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6956
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2739 times
Been thanked: 1285 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 01 Jul 2022, 15:07

Problem sa abortusom je i ovo. Desi vam se nezeljena trudnoca, niste spremni za to, nemate mogucnosti i pobacite.
Po mom misljenju, imate onda neku nevidljivu nit sa tom osobom i osjecate odgovornost. I sve ako prekinete tu vezu, npr i onda udjete u novu vezu, valjda je posteno toj osobi u novoj vezi reci da vam se ovo desilo. Mislim ako veza postane ozbiljna.
Jer ipak kad mlada zena pobaci ima mogucnost da ostane sterilna ili ima problema poslije da zatrudni.
Twiterka

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by bagra » 01 Jul 2022, 15:08

Melek wrote: 01 Jul 2022, 15:07 Evidento je da se nedonoščad, oni koji se okote prijevremeno od par grama težine, razviju u najveće šupke u životu. To znam :kafa
:(

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42827
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14101 times
Been thanked: 12689 times
Status: Online

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Masamune » 01 Jul 2022, 16:45

Koteljubi_kadnisamtu wrote: 01 Jul 2022, 14:54
Chan wrote: 01 Jul 2022, 10:26 Nemojte lijegati bez sredstava za kontracepciju u krevet sa muškarcima pa neće ni doći do neželjene trudnoće (mada ni tu nema 100% zaštite). Ja sam apsolutno protiv takvog abortusa.
Samo nisam u slučaju kad je ugroženo zdravlje žena, fetusa, oboje, zbog silovanja itd.

Oni kojima su ta sredstva skupa... jbg šta da kažem. Nek prave proteste.
Da li bi ozenio zenu koja je slucajno zatrudnila s tobom?
Zavisi. Ne pitam se tu samo ja, ali bih svakako djetetu ponudio sve što mogu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by insomnia » 01 Jul 2022, 17:12

Jel se oglasio sin Seje Kalaca? Zna li se sta?
Jopet nam Hamericki mediji serviraju misljenje
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by insomnia » 01 Jul 2022, 17:13

Melek wrote: 01 Jul 2022, 15:07 Evidento je da se nedonoščad, oni koji se okote prijevremeno od par grama težine, razviju u najveće šupke u životu. To znam :kafa
Kako glup post brate mili
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6956
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2739 times
Been thanked: 1285 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 01 Jul 2022, 17:32

Chan wrote: 01 Jul 2022, 16:45
Koteljubi_kadnisamtu wrote: 01 Jul 2022, 14:54

Da li bi ozenio zenu koja je slucajno zatrudnila s tobom?
Zavisi. Ne pitam se tu samo ja, ali bih svakako djetetu ponudio sve što mogu.
Dobro si to napisao "ponudio sve sto mogu" - recimo ne vjencate se, zena rodi i ti priznas dijete. A onda njen zivot ostaje zapececen jer ipak je ona ta koja ce povuci deblji kraj i tesko ce mozda poslije naci i imati vremena za emotivnu vezu i za sebe.
A muskarac nastavlja tamo gdje je stao, nema toliku obavezu.
Twiterka

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by insomnia » 01 Jul 2022, 17:34

A da zena malo pripazi? To nije opcija? Svi su krivi osim nje? Nju boli dubura? Ima abortus, platice osiguranje. Hajde ba, jedan se otego, drugi se protego
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by insomnia » 01 Jul 2022, 17:35

Ali pazi ti razvoje, ne vjencate se i ona ostade zapecacena
A sta ako se razvedu kad dijete bude imali sedam godina? Da udave dijete jer steta je da mlada ostane zapecacena ipak se more jos godinama jebavat?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6956
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2739 times
Been thanked: 1285 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 01 Jul 2022, 17:36

Ja pisem o problemu kad se dijete desi slucajno, neplanirano. A ako se vjencaju iz ljubavi pa rode dijete i onda im brak ne uspije, to je druga prica.
Ali i tada je jako zeznuto, jer na kraju najvise ispastaju djeca.
Twiterka

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by insomnia » 01 Jul 2022, 17:40

Pa isti ti problemi su moguci i kad se djete desi namjerno, planirano
Vecina, usudicu se reci 90% abortusa su izvedeni kao vid kontracepcije. Malo je tu onog sto se najvise poteze, silovanja i deformiteta ploda.
Citam neki dan statistiku za Fr kaze 33% zena u fr u toku reproduktivne dobi makar jednom abortira. Otrpilike svaka peta trudnoca se prekine abortusom. To su ogromne brojke
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6956
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2739 times
Been thanked: 1285 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 01 Jul 2022, 17:44

Bas me cudi za Fransucku, obzirom da bi oni trebali biti na nekom nivou u smislu seksualnog vaspitanja.
Kod nas je vec druga prica bila u mojoj mladosi, jer niko nije imam nikakvo obrzovanje u vezi toga ni kod kuce ni u skoli, pa nije cudo sto je abortus bio dio kontracepcije. Roditelji nikada nisu pricali o tome niti davali savjete
Twiterka

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by insomnia » 01 Jul 2022, 17:49

Elem sto se mene tice ostaviti mogucnost abortusa kod deformiteta ploda i silovanja. I to je to. Ostale, jbg malo vise pazite. Na kraju krajeva ima i tableta za dan poslije
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42827
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14101 times
Been thanked: 12689 times
Status: Online

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Masamune » 01 Jul 2022, 17:49

Koteljubi_kadnisamtu wrote: 01 Jul 2022, 17:32
Chan wrote: 01 Jul 2022, 16:45
Zavisi. Ne pitam se tu samo ja, ali bih svakako djetetu ponudio sve što mogu.
Dobro si to napisao "ponudio sve sto mogu" - recimo ne vjencate se, zena rodi i ti priznas dijete. A onda njen zivot ostaje zapececen jer ipak je ona ta koja ce povuci deblji kraj i tesko ce mozda poslije naci i imati vremena za emotivnu vezu i za sebe.
A muskarac nastavlja tamo gdje je stao, nema toliku obavezu.
Zato odgovornost nastaje onog trenutka kad žena legne u krevet sa nekim likom i obostrana je. Ne nastaje tek kad se dijete rodi. Kad se već desi neka se nose s time. Kako nema toliku obavezu? Alimentacija će ga pratiti bar do punoljetstva djeteta, a roditeljstvo kako na kraju sud odredi. Vi fakat mislite da smo mi drveni i da nas tek tako boli briga, a uz to imamo i zakonsku obavezu u slučaju da se neki ipak pokušaju odupirati.

A šta ćemo kad on želi to dijete, a ona neće i abortira? Šta tu da radi muškarac? Može ga partnerica samo psihički sjebati i da takav ostane do kraja života i sjebe mu svaku buduću potencijalnu vezu, a ona nađe nekog drugog sa kojim rodi kad se, eto, bude osjećala spremnom. O tome nikad ni spomena. Da ja o tome odlučujem svaka žena koja abortira zbog neželjene trudnoće bez da misli o partneru s druge strane, a s druge strane je muškarac koji želi to dijete, bi tom partneru plaćala naknadu za nanesenu duševnu bol bez obzira što može naći drugu ženu sa kojom će imati djecu kad već muškarac, u obrnutom slučaju, mora plaćati alimentaciju.

Ovo gore jeste brutalno, ali samo tako može biti jedna vrsta pravedne jednakopravnosti i ravnopravnosti u tom segmentu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Kćerka Ume Thurman o pravima žena: Da moja majka nije pobacila, ni ja ne bih postojala

Post by Melek » 01 Jul 2022, 18:30

insomnia wrote: 01 Jul 2022, 17:13
Melek wrote: 01 Jul 2022, 15:07 Evidento je da se nedonoščad, oni koji se okote prijevremeno od par grama težine, razviju u najveće šupke u životu. To znam :kafa
Kako glup post brate mili
Al fakat, koga god znam takvog, govno i iznad i ispod tezge. Možda je slučajnost, who knows..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

U SAD zabranjene pilule za pobačaj

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2023, 22:08

Image


Više od 300 biotehnoloških i farmaceutskih kompanija u ponedjeljak je potpisalo otvoreno pismo kojim pozivaju na ukidanje odluke američkog federalnog sudije o suspenziji prodaje pilule za pobačaj.

Američki sudija u petak je suspendirao dva desetljeća dugu dozvolu Agencije za hranu i lijekove (FDA) za mifepriston, čime je u praksi zabranjena prodaja tog lijeka. Rezultat je to procesa koji su pred sudom u Teksasu pokrenule grupe protiv abortusa.

Autori otvorenog pisma, šefovi farmaceutskih kompanija, pišu kako je prošlosedmična odluka sudije Matthewa Kacsmaryka potkopala autoritet FDA-a i ignorirala desetljeća naučnih dokaza i pravni presedan.

“Pozivamo na poništavanje ove odluke koja ne poštuje nauku te odgovarajuću restituciju mandata za sigurnost i djelotvornost lijekova FDA-u, agenciji kojoj je to u prvom redu i povjereno“, stoji u pismu koje je potpisao i čelnik Pfizera Albert Bourla.

U pismu stoji kako odluka sudija dovodi cijelu industriju u opasnost i postavlja presedan za buduće potkopavanje odluka agencije u odobravanju lijekova, što će i destimulirati ulaganja u istraživanje novih tretmana.

“Postoji stvarna mogućnost da se lijekovi ne razvijaju jer su preskupi ili da se lijekovi koji su trenutno odobreni povlače jer su politički”, rekao je Jeremy Levin, jedan od autora pisma.

FDA je mifepriston odobrila prije više od 20 godina, a danas se koristi u više od polovine pobačaja u SAD-u.

Levin je rekao kako ova odluka otvara mogućnost buduće zabrane vakcina i kontracepcije.

“Ovo je za industriju scenarij iz noćne more”, rekao je.

“To joj je najveća prijetnja u više od 50 godina”.


(SB)
online

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37360
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24759 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: U SAD zabranjene pilule za pobačaj

Post by ElTriconi » 10 Apr 2023, 22:10

Fali im celjadi za nuklearni rat, sto 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests