Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

USA
2
6%
Francuska
0
No votes
Nizozemska
0
No votes
Britanija
1
3%
Italija
1
3%
Njemačka
6
19%
skandinavske zemlje
2
6%
Neka druga zemlja EU
1
3%
Austrija
3
10%
Rusija
1
3%
Kina
1
3%
Srbija
2
6%
Slovenija
1
3%
Hrvatska
1
3%
Turska
3
10%
arapske zemlje
2
6%
Iran
0
No votes
Malezija/Indonezija
2
6%
Japan/ J.Koreja
1
3%
neka druga zemlja
1
3%
 
Total votes: 31

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2015, 18:55

Reko Radončić kako je on odmah privukao milijarde, samo ne reče iz kojih zemalja :hm

Čitao sam statistike i za ovu godinu. I dalje prednjači Austrija, s investiranjem u BiH, a potom susjedne zemlje, pa Njemačka, pa tek onda Turska.. itd.. itd...

Moglo bi biti da će Kina izbiti na prvo mjesto ako se realiziraju ovi ogromni krediti za izgradnju termo blokova u Tuzli i Kaknju.

Plašite li se da će stranci de facto preuzeti vlast u BiH, nakon što nas zatrpaju sa svojim parama? Mislite li da možemo sami, bez investicija, učiniti nešto značajnije?

Plašite li se nekih zemalja i njihovih krajnjih namjera, a fkt svakoj je cilj da nas učini ekonomski ovisnom?

Iz koje zemlje su, po vama, investicije najpoželjnije?
Vjerujete li zaista u onu čuvenu poslovnu formulaciju "Jeftin novac iz MMF"?
Kako oni zarade ako ga daju jeftino?

Možete glasati za četiri opcije, na anketi :D
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Rockefeller » 27 Dec 2015, 20:42

Ako je suditi po primjeru npr Južne Koreje samo neka dodju investitori i pokradu nam sve. To je bullshit, niko nista ne krade. Ako hoćemo ikakav prosperitet moramo se otvoriti.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by storm » 27 Dec 2015, 20:51

Iz pozicije građana, zanima me samo da primam plaču dostojnu i prije svega dovoljnu čovjeku, da živi- a ne životari.... vozim solidni auto, po dobroj cesti, ispunjenog kulturnog i sportskog života ( zavisi o afinitetima), putovati svijetom, pružiti djeci edukaciju, da ne moraju preko pola svijeta, da steknu istu i kasnije i posao....
Prilično mi je svejedno je li vlasnik mog marketa Heinrich, tvornice Liu- Zin, cestarinu plačam Luigiu, a internet usluge Johnu....dapaće :cool
Rekao je davno Stjepan Radić.... ( hrvatima konkretno) nitko vas neće nikad pokrasti, kao vi sami sebe....što se pokazalo povijesnim istinom i činjenicom :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Pasaga » 27 Dec 2015, 20:57

BEHKO...hocemo li to da budemo vec sutra,ako ne juce,razvijeniji od najrazvijenijih?
Ohladite malo. :tjesi
Gdje su nasi resursi,privredni objekti,koje sa malo dodatnih para napraviti impozantnijim,koji ce obrnut i zaradit lovu za nesto bolje,savremenije.
Sta mislis,da ce ti stranci dati pare ...nako....
..da Drzava nece morat poklonit tu neku nezavisnost.....koje i onako nema.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by storm » 27 Dec 2015, 21:00

Pasaga wrote:BEHKO...hocemo li to da budemo vec sutra,ako ne juce,razvijeniji od najrazvijenijih?
Ohladite malo. :tjesi
Gdje su nasi resursi,privredni objekti,koje sa malo dodatnih para napraviti impozantnijim,koji ce obrnut i zaradit lovu za nesto bolje,savremenije.
Sta mislis,da ce ti stranci dati pare ...nako....
..da Drzava nece morat poklonit tu neku nezavisnost.....koje i onako nema.
U ovoim sistemima sve što je impozantno je - minus

zar je toliko teško priznati.... NEMAMO POJMA :ok

ovdje pola foruma zaziva socijalizam a druga polovina kalifat :lupa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Pasaga » 27 Dec 2015, 21:06

storm wrote:
Pasaga wrote:BEHKO...hocemo li to da budemo vec sutra,ako ne juce,razvijeniji od najrazvijenijih?
Ohladite malo. :tjesi
Gdje su nasi resursi,privredni objekti,koje sa malo dodatnih para napraviti impozantnijim,koji ce obrnut i zaradit lovu za nesto bolje,savremenije.
Sta mislis,da ce ti stranci dati pare ...nako....
..da Drzava nece morat poklonit tu neku nezavisnost.....koje i onako nema.
U ovoim sistemima sve što je impozantno je - minus

zar je toliko teško priznati.... NEMAMO POJMA :ok

ovdje pola foruma zaziva socijalizam a druga polovina kalifat :lupa
..covjece...
posle rata,u bh je ostalo finih proizvodnih pogona...u svim sektorima privrede.
Izvrsena je dokapitalizacija,PLJACKA,i demontiranje istih.
Za ovih proteklih 20-tak god. ti isti kapaciteti su se mogli svojim parama obnovit iz temelja...
...stvorit realne parametre da konkurisemo na trzistu.
Znam x primjera gdje su se zdravi pogoni sa solidnom opremom doslovice unistavali.....
Socijalizam je barem ostavio solidne temelje firmi....
to sto nije valjalo,sto nisu popravili....primjenili nova pravila igre...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Podrinjac » 27 Dec 2015, 21:25

iz ISIL-a

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Konsultant » 27 Dec 2015, 23:53

Krokodil Behko wrote:Reko Radoncic kako je on odmah privukao milijarde, samo ne rece iz kojih zemalja :hm
Jest al u q (zvinte nemam druge rijeci)
Citao sam statistike i za ovu godinu. I dalje prednjaci Austrija, s investiranjem u BiH, a potom susjedne zemlje, pa Njemacka, pa tek onda Turska.. itd.. itd...
Odvajkada smo imali dobre trgovinske sporazume s Austrijom i Njemackom. Samo nastaviti i prosiriti.
Moglo bi biti da ce Kina izbiti na prvo mjesto ako se realiziraju ovi ogromni krediti za izgradnju termo blokova u Tuzli i Kaknju.
Oni ce kreditirati, a ne investirati. Investitor je osoba koja se izuje para, onda gleda kako povratiti investiciju - po planu ako ide kako treba, nikako ako plan propadne.
Kinezi za kredit dobijaju novac nazad, bez obzira sagradili mi TE ili ne. Znaci u sigurnom su plusu unaprijed znaju koliko su dobri. Investitor je i onaj sto otvara kafic, restoran...
Plašite li se da ce stranci de facto preuzeti vlast u BiH, nakon što nas zatrpaju sa svojim parama? Mislite li da možemo sami, bez investicija, uciniti nešto znacajnije?
I onako vladaju, kontrolisu banke, tok novca, privredu, dobrim dijelom zakone... jos pokriju preostale strateske resurse i finito. Samo nije do njih vec do nas.
Plašite li se nekih zemalja i njihovih krajnjih namjera, a fkt svakoj je cilj da nas ucini ekonomski ovisnom?
Mi imamo kolonijalnu ekonomomiju. Problem po nas je sto se preko noci pojavljuju biznismeni koji su prevarom oteli novac ili pretocili ga iz javnih prihoda u privatne dzepove.
Zbog toga je nastala korupcija, koja koci dalje procese. Hr je poduzela mjere, evo neki dan Srbija, doce i dan na BiH. Jednostavno preduslov za EU. Spektakularna akcija, u pozadini nista drasticno se nece promjeniti.
Iz koje zemlje su, po vama, investicije najpoželjnije?
Nema tu pravila, ako je postena investicija, dobrodosla je iz bilo koje zemlje. Sto se tice zemalja koje nam trebaju biti strateski partneri to su zemlje gdje imamo najvecu dijasporu.
Trebamo im samo dati krila da svoje znanje, kapital i poznanstvo pretoce u uspjesnu investiciju. Ovo treba biti prva tacka dnevnog reda bilo kakve price o investiranju.
Vjerujete li zaista u onu cuvenu poslovnu formulaciju "Jeftin novac iz MMF"?
Jeftin jer kad zakukas dobije ga uz kamatu opet bolju od komercijalnih kamata. Problem je nacin na koji se trosi, krpljenje budzetskih rupa ne za investiranje.
Niko nema hrabrosti uci u reorganiciju javnog sektora.
Kako oni zarade ako ga daju jeftino?
Ne daju ga jeftino vec je drugi sistem. Komercijalna banka kupi veliku kolicinu novca kao zaduzenje od 1-2% zatim to plasira po 6-12%. Ako ga ne plasira banka je u minusu.
Možete glasati za cetiri opcije, na anketi :D
Redom: Njemacka, Austrija, ostale EU clanice, arapske zemlje, Kina. Tesko se odluciti za ove zadnja 2 trzista.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Mohr » 28 Dec 2015, 00:58

storm wrote: U ovoim sistemima sve što je impozantno je - minus

zar je toliko teško priznati.... NEMAMO POJMA :ok

ovdje pola foruma zaziva socijalizam a druga polovina kalifat :lupa
:grana

A ti kao Don Quijote neustrašivo prkosiš :D.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by storm » 28 Dec 2015, 01:19

Mohr wrote:
storm wrote: U ovoim sistemima sve što je impozantno je - minus

zar je toliko teško priznati.... NEMAMO POJMA :ok

ovdje pola foruma zaziva socijalizam a druga polovina kalifat :lupa
:grana

A ti kao Don Quijote neustrašivo prkosiš :D.
Momak... Taj tvoj ideal je svugdje u svijetu, osim u sjevernoj Koreji predmet ismijavanja.. Te ovdje još pokoji džak magle uspijete prodati...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Mohr » 28 Dec 2015, 07:03

Dečko, čuješ li ti sebe šta pričaš? OK, čuješ, al' hajd' sad to što trućaš uporedi s realnim svijetom; fino rečenicu po rečenicu koju si izrek'o podupri konkretnim primjerima iz najbliže okoline kao i sa najudaljenijih tačaka... Ne moraš radi mene, al' radi raje koja te smatra ozbiljnim čo'jekom. Ne sumnjam da si (samo)zadovoljan svojim efektnim poentiranjem koje, što se mene tiče, ni o čem ništa ne kazuje, osim što je (tobož' ubitačno-kritički a ustvari kočijaško-lakrdijaški Image) upereno protiv mene. No, to mo'š okačit mačku o rep, dogod te svoje fantazme ne počneš argumentirati :pusa

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by storm » 28 Dec 2015, 08:06

Koji si ti kralj :D.
Svima ovdje lijepiš, kako trucaju i vrijeđaju a uradak iznad je samo i upravo to uz suptilno vrijeđanje :pusa
Gdje su tvoji argumenti?
Sve ti se svede na pljuvanje ostatka svijeta, ako nije komunističko boljševičke orijentacije :oo
Demokracija uz kapitalizam nije idealan sistem i ja sadašnji prezirem, kakav je ali se pokazao nešto boljim i više po mjeri čovjeka od onog tvog.
Same floskule tu bacaš a nisi mrdnuo iz distrikta.
Migracije ljudi u potrazi za kakvim takvim životom su dovoljno zorne... Podsjeti me na neki obrnuti slučaj?
Tipa poduzetnik iz Birminghama ili san Francisca emigrirao u Čeljabinsk ili Habarovsk.
Možemo lamentirati o trulom zapadu i prljavštinama... Ali onima koje ti zagovaraš nemamo o čemu... Svi tamo samo gledaju, da zbrišu glavom bez obzira.
Uvijek će biti, da čovjek radi da se moćnik bogati... Ali kako će uz to živjeti (čitaj prvi moj post) bitna je razlika...
Ljubim ja tebe :pusa
PS
I ne potezi mi sad hr i bih... To još nije ugledalo demokracije a još manje kapitalizma.. Tu je nekakav miks svega najgorega od svih uređenja i sistema.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by Konsultant » 28 Dec 2015, 10:47

De smirite dozivljaj, prepucavajte se na drugim topicima.

Zaboravih...
Mislite li da možemo sami, bez investicija, učiniti nešto značajnije?
Teoretski da,prakticno ne. Vec pomenuh dijaspora nam je kljucni oslonac za pocetak. Drugo ciljano podrucje su prijateljske zemlje s kojim nemamo toliko razvijenu trgovinu,medjutim moglo bi se krenuti. Nema smisla investirati kada te domaci blokira recimo ko u slucaju izvora mlijeka, fali ti jos jedan papir ili sl.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Iz koje su zemlje investicije u BiH najpoželjnije?

Post by SPINERKA » 28 Dec 2015, 14:09

:hm

iz koje zemlje :misli

mozda iz one koja zna --pola da -halali :trlja
Image

Post Reply

Return to “Stare ankete”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests