Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

uz račun za telefon
0
No votes
uz račun za struju
3
9%
uz račun za kablovsku TV
1
3%
uz račun za vodu
0
No votes
uz račun za komunalne usluge
0
No votes
zasebi inkasatori i računi
6
18%
neki indirektni način preko poreza i budžeta
5
15%
neki drugi način
3
9%
ne bih ni naplaćivao/la
15
45%
 
Total votes: 33

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2016, 23:19

Kao što ste već možda i načuli, oboren je zakon o javnom RTV servisu i sudbina javnih emitera je krajnje neizvjesna.

Evo šta kažu iz RTV doma
Podsjećaju da je model naplate preko računa za fiksne telefone prestao važiti krajem juna.

- Čak i ako dominantni telekom operatori produže ovaj način naplate, time se teško može osigurati finansiranje tri javna servisa, jer se broj pretplatnika fiksne telefonije smanjuje iz dana u dan - navodi UO BHRT-a.
Dijasporci, kako je to regulisano u zemljama u kojima vi živite? :help

Znači broj korisnika fiksne telefonije opada, što je logični slijed odgađaja, obzirom na razvoj telekomunikacionog sektora i tehnologije.

Čini mi se, da je jedno vrijeme bilo i da se RTV taksa plaća uz račune ze struju.

Kao što znamo, prije rata se plaćala tzv RTV pretplata i bili su zasebni inkasatori.

Da li je moguće da se to fakturiše uz račune za kablovsku TV, pošto su to privatne firme? Nisam siguran da oni išta imaju od ove takse :misli

Kako bi vi uredili ovu oblast i regulisali plaćanje RTV takse?
Čini mi se da nama nedostaje i ta neka opšta kultura kao i društveno odgovorna svijest o tome da javni servisi moraju postojati, jer ima ih svaka zemlja, bar u Evropi.

Postoji li rješenje, koje bi natjeralo građane da plaćaju taksu i koje bi bilo učinkovito?
Npr, da li bi bilo učinkovito, zaći pa podijeliti vlastite zasebne račune, kao nekad prije rata, pa ko ne plaća neko vrijeme, dati ga na sud?

Ili recimo, iskalkulisati koliko je to novca potrebno, pa preko nekih poreza i akciza (indirektno) uzeti novac u budžet, a odatle ga proslijediti javnim emiterima?

Možete glasati za jednu opciju.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Chloe » 20 Jul 2016, 23:24

Prvo treba educirati narod o značaju državne televizije pa tek onda tražiti način naplate.
Last edited by Chloe on 21 Jul 2016, 00:02, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Čupava » 20 Jul 2016, 23:30

Kod nas je godišnja preplata 137€ i plaća se uz taxu na starinu... Nije moguće reći da nemas TV - svaka kupljena se deklarira ime prezime i adresu kupca..mozes imati koliko ih zelis ali samo za jednu se preplata placa ..
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2016, 23:33

Čupava wrote:plaća se uz taxu na starinu
Kako misliš "uz starinu"?
Jel to ko je stariji, više plati ili ko je mlađi?
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Čupava » 20 Jul 2016, 23:36

Krokodil Behko wrote:
Čupava wrote:plaća se uz taxu na starinu
Kako misliš "uz starinu"?
Jel to ko je stariji, više plati ili ko je mlađi?
Stanarinu* :cvike :oo
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2016, 23:40

E pa drugo je to, kad tamo izgleda niko svog krova nad glavom nema, a on je najbitniji, pa ti stisni i nemoj platiti, ako smiješ. :valja :valja

Ovdje većinom, imamo neke vlastite kuće i stanove.

Obzirom na sveprisutni populizam (bar) u Bošnjaka, mogli su komotno dati Bingu, da on dila te RTV takse. Siguran sam da bi bila pomama, baš kao u ona stara vremena, kad su nadrealisti reklamirali RTV pretplatu na omladinskom radiju :plavi
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Čupava » 20 Jul 2016, 23:43

Krokodil Behko wrote:E pa drugo je to, kad tamo izgleda niko svog krova nad glavom nema, a on je najbitniji, pa ti stisni i nemoj platiti, ako smiješ. :valja :valja

Ovdje većinom, imamo neke vlastite kuće i stanove.

Obzirom na sveprisutni populizam (bar) u Bošnjaka, mogli su komotno dati Bingu, da on dila te RTV takse. Siguran sam da bi bila pomama, baš kao u ona stara vremena, kad su nadrealisti reklamirali RTV pretplatu na omladinskom radiju :plavi
I oni koji imaju stanove / kuće i to je taxirano ne brini... Još dodatnu taxu imaj jer su vlasnici nekretnine - sto opet znaci bio ti podstanar ili ne taxe na RTV su nezaobilazne ..
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2016, 23:48

Čupava wrote:
Krokodil Behko wrote:E pa drugo je to, kad tamo izgleda niko svog krova nad glavom nema, a on je najbitniji, pa ti stisni i nemoj platiti, ako smiješ. :valja :valja

Ovdje većinom, imamo neke vlastite kuće i stanove.

Obzirom na sveprisutni populizam (bar) u Bošnjaka, mogli su komotno dati Bingu, da on dila te RTV takse. Siguran sam da bi bila pomama, baš kao u ona stara vremena, kad su nadrealisti reklamirali RTV pretplatu na omladinskom radiju :plavi
I oni koji imaju stanove / kuće i to je taxirano ne brini... Još dodatnu taxu imaj jer su vlasnici nekretnine - sto opet znaci bio ti podstanar ili ne taxe na RTV su nezaobilazne ..

Eee, vidiš, kod nas je obrnuto. Oni koji imaju više, oslobođeni su tih glupih taksi, pa i poreza, a poslanici koji jedu narodni hljeb imaju prfavo da za parlamentarnom govornicom, otvoreno kažu da ne plaćaju RTV taksu, pošto je to dobro za prikupljanje glasova..
A u pm, pa mi smo stvarno neko čudno društvo. :lupa

Baš tražim po internetu, ovu reklamu nadrealista za RTV pretplatu, ali ne mogu da je nađem. zapravo, ne sjećam se tačno da li su to bili oni ili neka druga ekipa. Moli se neki moj vršnjak, koji nije fasovo demenciju, da me podsjeti :(
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Čupava » 21 Jul 2016, 00:01

Krokodil Behko wrote:
Čupava wrote:

Eee, vidiš, kod nas je obrnuto. Oni koji imaju više, oslobođeni su tih glupih taksi, pa i poreza, a poslanici koji jedu narodni hljeb imaju prfavo da za parlamentarnom govornicom, otvoreno kažu da ne plaćaju RTV taksu, pošto je to dobro za prikupljanje glasova..
A u pm, pa mi smo stvarno neko čudno društvo. :lupa

Baš tražim po internetu, ovu reklamu nadrealista za RTV pretplatu, ali ne mogu da je nađem. zapravo, ne sjećam se tačno da li su to bili oni ili neka druga ekipa. Moli se neki moj vršnjak, koji nije fasovo demenciju, da me podsjeti :(
Oni koji kupe TV a nemaju mogucnost plaćati taxu, ne bi trebali ni imati TV.. TV nije nesto sto se mora imati kao ni Mob.telefoni i sl.
Last edited by Čupava on 21 Jul 2016, 00:05, edited 1 time in total.
.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Chloe » 21 Jul 2016, 00:03

@Behko, plaćaš li ti rtv taksu? :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Krokodil Behko » 21 Jul 2016, 00:10

Chloe wrote:@Behko, plaćaš li ti rtv taksu? :zubi
Tiplam svaki mjesec, šta ću? :cudi
Dođe mi uz telefon, kojeg sam poodavno isključio, pa tako da i to moram da plaćam :sok
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Bla » 21 Jul 2016, 00:25

Ne bi trošio silna sredstva na organizovanje tako jednostavnih stvari. Samo bi objavio račun na koji se dužno uplatiti taxu kao i bilo koju drugu javnu/komunalnu uslugu.
I onda jednostavno obustavio bilo koju birokratsku uslugu prema stanovnicima koji imaju nemaju izmirena sredstva npr duže od 3 mjeseca.
Ne možeš dobiti nikakvu potvrdu, papir, ličnu kartu, produžiti pasoš, registrovati auto itd.

Pa nemoj plaćati svoje obaveze. :zubi

Naravno, uz neizbježnu zateznu kamatu kod obračunavanja kašnjenja.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3709 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by srculence7 » 21 Jul 2016, 02:19

Kod nas su uveli taksu za RTS ali najbolje bi bilo da postignu neki dogovor sa kablovskom pa da imaju neki procenat od te pretplate(a možda čak i imaju, nisam baš upućena), ovako plaćamo nešto što gotovo i ne gledamo, a i šta gledati- po hiljaditi put reprize nekih serija ili praistorijske filmove, vesti svakako mogu i na nekom drugom kanalu ispratiti :roll
Dobro, moram napraviti ispravku, problem je kako naplaćivati onima koji nemaju kablovsku? Ja ne bih tim ljudima nikako...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by storm » 21 Jul 2016, 06:41

Nacionalna tv je bitna ali ne ove i ovakve, kakvima smo "počašćeni" na ovim prostorima...
Nekvalitetni program, režimska pristranost i barem duplo previše zaposlenih. Program zatrpan promidžbenim porukama, kao i kod komercijalnih tv... To tako ne ide, jer kad gledam komercijalne, svjestan sam da oni žive od toga... Ovi ubiru lovu i od građana i od promidžbe... Naravno, moraju, treba nahraniti sve to.
Naplatiti uz porez stambene jedinice kao kod čupave mi je ok... Ali prvo mora i to biti uredjeno...
Ovdje je bila ideja, da se uz struju naplati... Ali se malo zakomplicirale stvari jer imamo hrpu ponuđača El energije... Što domačih što stranih (draga moja konkurencija... Kako su domaći ex monopolisti snizili sad cijenu :nokti)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Chloe » 21 Jul 2016, 07:15

Bla wrote:Ne bi trošio silna sredstva na organizovanje tako jednostavnih stvari. Samo bi objavio račun na koji se dužno uplatiti taxu kao i bilo koju drugu javnu/komunalnu uslugu.
I onda jednostavno obustavio bilo koju birokratsku uslugu prema stanovnicima koji imaju nemaju izmirena sredstva npr duže od 3 mjeseca.
Ne možeš dobiti nikakvu potvrdu, papir, ličnu kartu, produžiti pasoš, registrovati auto itd.

Pa nemoj plaćati svoje obaveze. :zubi

Naravno, uz neizbježnu zateznu kamatu kod obračunavanja kašnjenja.

U tom slučaju bi RTV morao imati kompletnu službu za obračun, štampu i ispostavu računa, naplatu i praćenje naplate ... :cudi
Pokušavaju riješiti bez ulaganja, i zato traže kome da "uture" taksu.
Ne znam što ne prođe uz račune el. energije.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Krokodil Behko » 21 Jul 2016, 08:58

Chloe wrote:
Bla wrote:Ne bi trošio silna sredstva na organizovanje tako jednostavnih stvari. Samo bi objavio račun na koji se dužno uplatiti taxu kao i bilo koju drugu javnu/komunalnu uslugu.
I onda jednostavno obustavio bilo koju birokratsku uslugu prema stanovnicima koji imaju nemaju izmirena sredstva npr duže od 3 mjeseca.
Ne možeš dobiti nikakvu potvrdu, papir, ličnu kartu, produžiti pasoš, registrovati auto itd.

Pa nemoj plaćati svoje obaveze. :zubi

Naravno, uz neizbježnu zateznu kamatu kod obračunavanja kašnjenja.

U tom slučaju bi RTV morao imati kompletnu službu za obračun, štampu i ispostavu računa, naplatu i praćenje naplate ... :cudi
Pokušavaju riješiti bez ulaganja, i zato traže kome da "uture" taksu.
Ne znam što ne prođe uz račune el. energije.
Kažu ovi iz RS, da je kod jnih to organizirano regionalno i da imaju bar deset distribucija, pa valja sklapati deset ugovora, ili tačnije, izgovor da se ne uradi.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Chloe » 21 Jul 2016, 09:19

Mi imamo nove snadbjevače el. energijom ali i dalje jedan dio ide distribuciji za mrežu,
isto bi trebalo biti i u RS-u, ma i da je više distributera, nije to neki problem,
samo je sigurno više posla jer narod masovno ne želi plaćati.
Telecom je zbog tih taksi imao gomilu problema.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Čupava » 21 Jul 2016, 09:33

Sve one koji ne plaćaju svoje dugove, bilo koje vrste trebali bi ici na prisilni rad... Posla ima... Imalo bi se sta raditi... :) raditi i samo raditi..
.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Chloe » 21 Jul 2016, 09:42

Čupi, mi bi svi državu ali mi ne znamo poštovati državu.
Meni sve više ide na živce činjenica da naši građani kad idu iz države, na graničnom prelazu vežu siguronosni pojas u autu,
a kad se vraćaju, odvežu se ... Idemo u HR, normalno je da nosimo kune, dođe naš čovjek sa privremenog rada iz HR,
psuje državu jer ne primamo kune, psuje je i onaj iz EU jer ne primamo eure.
Plaćanje RTV takse izbjegava 60 % građana ako ne i više .... pored građanske nesavjesnosti imamo i traljavost naplate putem tužbi i ...
počinjem se nervirati. :D. :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6796 times
Status: Online

Re: Kako bi vi naplaćivali RTV taksu?

Post by Julia-Klara » 21 Jul 2016, 09:57

Chloe wrote:Čupi, mi bi svi državu ali mi ne znamo poštovati državu.
Meni sve više ide na živce činjenica da naši građani kad idu iz države, na graničnom prelazu vežu siguronosni pojas u autu,
a kad se vraćaju, odvežu se ... Idemo u HR, normalno je da nosimo kune, dođe naš čovjek sa privremenog rada iz HR,
psuje državu jer ne primamo kune, psuje je i onaj iz EU jer ne primamo eure.

Plaćanje RTV takse izbjegava 60 % građana ako ne i više .... pored građanske nesavjesnosti imamo i traljavost naplate putem tužbi i ...
počinjem se nervirati. :D. :D.
Apsolutno tacno!
Sestra mi radi u Orasju pa im je frka samo takva jer ne primaju nikakvu drugu valutu osim bosanske, pa ih jos i napadaju jer ne primaju kune - pa nisi u Hrvatskoj ,mater ti!

Primjer mog rodjaka koji kad dodje nece da mijenja pare (eure) kod ulicnih "mjenjaca" nego striktno u banku, da ga ovi slucajno ne bi zajebali :D Pa mu banka jos uzme i proviziju :valja

Ne znam...Cudan smo mi narod do zla boga!

Znam da u mom komsiluku niko nije htio placati smece,struju i vodu recimo, i nama su govorili da smo budale, pa kad su im poceli rezat sve redom i zatvarat da vidis frke. Cas su se i tuzakali po sudovima,ali uzalud :valja A mi sjedimo i pijemo kaficu :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Stare ankete”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests